NIEUWE H B Kameroverzicht Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 124 DONDERDAG 27 OCTOBER t932 41e Jaargang Langedijker Winkeliers- Nering- en Vakvereeniging TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 31. LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprlJ s per 3 maanden f 1.1J. Uitpavfl: firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER.Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PÏ.AATSRUÏMTE. Buitenlandsch Overzicht De uitspraak van het Duitsche Rijksge rechtshof over het conflict tusschen de Pruisische en de Rijksregeering. De nieuwe Belgische regeering ontbindt de volksvertegenwoordiging. Chineesche raadselen. Moeilijkheden voor het Fransche kabinet. Ontwapeningsvoor stellen. Van Oorlog tot Oorlog in Z. Amerika. Gemengd. Eindelijk heeft het Rijksgerechthof uitspraak ge daan in het conflict tusschen de Pruisische en Rijksregeering. Von Papen is er wel in een zeer moeilijk parket door gekomen. Het Hof heeft n.l. beslist, dat weliswaar de benoeming van sen rijks commissaris in Pruisen wettig was en aan dien com missaris de uitvoerende macht terecht was over gedragen, maar dat daarnaast de Pruisische regee ring bleef bestaan en dat die regeering Pruisen moest vertegenwoordigen in den rijksraad en tegen over den Landdag en den Staatsraad. We krijgen in Berlijn nu alleronmogelijkste regeeringsverhoudin- gen. De rijkscommissaris blijft de hooge ambtenaren die de Pruisischeregeering gezind zijn, uit hun functies ontzetten, maar de oude Pruisische regee- ring kan niet worden ontzet en die blijft het de rijksregeering moeilijk maken in den rijksraad. En de rijkscommissaris blijft voor Pruisen verordenin gen uitvaardigen, waarmee de Pruisische regeering niet accoord gaat. Intusschen is het kabinet-Braun reeds weer bijeengekomen en heeft het dus van haar herwonnen rechten gebruik gemaakt. Het schijnt tot na afloop van de verkiezingen met de rijks regeering zooveel mogelijk in vrede te willen gaan leven. De algemeene indruk is, dat de positie van Von Papen ten zeerste is verzwakt en dat het kabinet van het rijk zal worden gedwongen om uit den uitslag der a.s. verkiezingen de noodige conse quenties te trekken. De kansen op een dictatuur heeten sterk verminderd. De eerste regeeringsdaad van het in België nieuw gevormde ministerie-De Broqueville is de ontbin ding geweest van de volksvertegenwoordiging. De nieuwe verkiezingen zullen op 27 November worden gehouden en op 20 December komt de nieuwe kamer voor het eerst bijeen. De Japansch-Russische „vriendschap", op eigen- belanag gebseerd, ontwikkelt zich blijkbaar voor- deelig. Reeds zijn onderhandelingen gaande over een nieuwe handelsovereenkomst en ook over een non agressiepact, een plechtige verbintenis om elkaar niet aan te vallen, lees: tegen te werken. Het heet ook, dat Japan aan de Soviets een voorstel heeft gedaan om dezer recthen op den Ooster spoorweg af te koopen. Japan zou zich daarmee vaster in Mand- sjoekwo hebben genesteld. Intusschen duiken ook weer geruchten op, dat binnen afzienbaren tijd de gewezen keizer van China, thans bewindvoerder in naam van Mandsjoekwo, met steun van zekere mi litaire elementen in China weer tot keizer over het heele Chineesche rijk zou worden uitgeroepen. Slaagt die opzet, dan wordt Japan's invloed in het Oosten i nog grooter en zou ook voldaan zijn aan het ver- 1 langen van het Lytton-rapport, datMandsjoek wo weer worde teruggebracht onder Chineesche sou- vereiniteit! Het zijn allemaal geruchten, Chineesche raadselen, voor ons, Westerlingen, moeilijk te ont warren. Het Fransche kabinet gaat een moeilijken tijd tegemoet. Herriot staat voor de ondankbare taak om een begrootingstekort te dekken van 10 mil liard francs, d.i. 10.000 maal een millioen francs! Daartoe zijn impopulaire maatregelen onvermijde lijk. Men voorspelt dan ook reeds, dat spoedig een kabinetscrisis in Frankrijk te wachten is. In enkele begrootingscommissies leden twee ministers reeds een nederlaag. Ondanks het geweldige begrootingstekort schijnt net importante leger in Frankrijk toch gehandhaafd te zullen worden. Zeker, Frankrijk heeft „ontwape ningsvoorstellen" voor den Volkenbond gereed ge maakt, maar er is bekend geworden, dat deze slechts beoogen om den diensttijd te verkorten tot 9 maan den en het aantal deviesies met twee-vijfden te ver minderen. Het is al heel mooi, maar van ontwape ning heeft het weinig. Zelfs Japan heeft ontwapeningsvoorstellen, maar die betreffen alleen de bewapening ter zee. Omdat Japan de vloot der Ver. Staten het meest te vree zen heeft! De Zuid-Amerikaansche armée van Bolivia is door de mindere sterke we bedoelenin aantal de minder sterke Paragayeesche troepen uit den Gran Chaco verdreven. Het leek eerst onbegrijpe lijk, maar al dra verluidde, dat Bolivia weer m een anderen oorlog gewikkeld was, thans met Peru. Het gaat om het bezit van de haven Leticia, in welker nabijheid troepen van beide staten elkaar bekam pen. In Engeland zijn duizenden werkloozen onder communistische leiding een opmarsch begonnen naar honden, waar ze van de regeering vermeerderden steun willen afdwingen. Het kan als in Amerika weer slechts tot groote narigheid leiden, niet in net minst voor de werkloozen zelf, die hun gezond heid en moreel schaden. Strijd tusschen de Amerikaansche troepen op de fhilippijnen met oproerige inboorlingen, leidde tot net sneuvelen van 32 verzetslieden. In Cairo (Egypte) kwamen 14 vrouwelijke bruiloftsgasten om DIJ net instorten van een vloer. Een soorgelijk ongeluk had een paar dagen tevoren in Zwitserland Plaats gehad, waar bij een zolderinstorting 12 men- schen het leven lieten. grooten geleerde Anthony van Leeuwenhoek. Een groeten geleerde mogen we he n thans inderdaad nomen, maar zijn eenmalige tijd- en landgenooten hadden maar weinig op met dezen man, dien ze een ongeleerde heetten, die niet eens latijn kende. In Engeland vond van Leeuwenhoek meer respect; van daaruit werden al zijn geschriften gepubliceerd en van daaruit ontving hij ook geld om zijn onder zoekingen voort te zetten. Van Leeuwenhoek is de geestelijke vader van de bacteriologie en van de protozoologie, d.i. de leer der laagste eencellige vormen van het dierenrijk. Hij stelde voor het eerst een microscoop samen, met behulp waarvan hij het microscopisch leven ontdekte in al wat leeft en doode stof soms lijkt. Koningen en andere grooten der aarde bezochten hem om middels zijn instru ment het tot dan ongekende leven der microben te aanschouwen, wat ze overigens meer interassant en verrassend dan van belang vonden. Maar de lijdende menschheid en de wetenschap hebben in tusschen heel wat aan de vindingen van den „Delft- schen brilleslijper" te danken! We maken ons over het algemeen wel wat meer Verdienstelijk met het eeren van groote dooden dan met het steunen van verdienstelijke levenden. Dat wordt in deze dagen nog al eens met nadruk ge constateerd, nu de fiscus het onzen eminenten Willem Mengelberg ombelastingkwesties zoo moei lijk maakt. De fiscus zou hem zelfs den toegang tot zijn woning hebben ontzegd. Zoo erg is het intusschen nog niet. Er is wél beslag gelegd op een deel van zijn boedel, maar Mengelberg mag thuis komen, daklos is hij nog niet. Overigens wordt deze tragedie o.i. wel een betje overdreven. Als Mengelberg ten onrechte is aangeslagen, dan heeft hij onze sympathie in zijn strijd tegen den fiscus, maar daarmee houdt een deel van de pers zich in het geheel niet bezig. Men schijnt het een soort majesteitsschennis te vinden, als op de meubelen van een grooten kunstenaar beslag wordt gelegd, maar voor den fiscus moet een ieder gelijk zijn. Men acht volgens de jongste bericthen een compro mis mogelijk. Misschien dat Mengelberg zijn belas- titng in natura kan voldoen. In dat geval zou hij met zijn Concertgebouw-orkest naar het belasting kantoor kunnen trekken en zijn cijns voldoen met het brengen van een aubade. Omtrent verdere bezuinigingsplannen van de Spoorwegen komen geleidelijk wat meer berichten los. Door pensionneeering oop 60-jarigen leeftijd denkt men een deel van het persneel te laten af vloeien. Er zullen ook velschillende overplaatsingen worden verordend. Een en ander moet toch inder daad voorzichtig worden toegepast, als men de j veiligheid van het verkeer niet wil schaden. We i wezen daar een vorigen keer reeds op. Nabij Soest is op Maandagmorgen nog een ernstig spoorweg ongeluk op het nippertje voorkomen. Op Baarn- Utrecht deed altijd hetzelfde personeel dienst, maar als gevolg van de bezuinigingen wordt nu niet al tijd meer hetzelfde personeel voor dienst op een bepaald vak aangewezen. Een vreemde machinist vertrok Maandag van Baarn in de richting Utrecht. In Soest had hij op den personentrein uit Utrecht moeten wachten, maar de man reed daar ontijdig op, met het gevolg, dat hij een eind verder op zijn eigen baan den personentrein uit Utrecht ontmoette. Vlak tegenover elkaar kwamen de treinen tot stand. Het publiek was zeer geschrokken en gaf op felle wijze uiting aan haar misnoegen. Het geval van het 8-jarige meisje uit Venlo, dat op zeer kordate wijze twee zusjes en een vriendin netje uit een brandend bovenhuis redde, door de kinderen uit een raam naar beneden in de handen van angstige toeschouwers te werpen, vóór het meisje zelf uit het raam sprong, heeft overal roe rende bewondering gewekt. Gelukkig,, dat de dap pere kleine meid nog erg jong is. Ware ze een paar jaar ouder geweest, dan zou alle toegezwaaide wie rook haar wel eens leelijk bedwelmd kunnen heb ben. Het is overigens best te begrijpen, dat men de kleine meid vertroetelt. Het is alles nu goed afge- loopen, maar moge ieder toch weer uit geleerd hebben, dat het nooit verantwoord is om kleine kinderen alleen te laten. Het schijnt, dat de in Zandvoort aangespoelde vliegtuigonderdeelen van een oude afgedankte Engelsche legermachine zijn. Ook in ons land, heet het, is het een gewoonte om zulke dingen in zee te werpen. Aanbevelenswaardiger manieren om van oud roest af te komen, zijn anders óók wel te be denken, dunkt ons. Men behoedt dan de menschen tevens voor angstige gedachten. Volgens een bericht van den Meteorologischen Dienst is het regen-record voor de maand October verbeterd. Zoo lang de waarnemingen zijn gedaan is er in October nog nooit zooveel regen gevallen. Aangenomen, maar waar zit nu de „verbetering" in? Binnenlandsch Overzicht Delft herdenkt haar gToote zonen. De fiscus gedenkt een grooten landszoon. De bezuiniging- bij de Spoorwegen. Een dappere kleine meid. Allerlei. Delft herleeft op het oogenbliic weer wat van "aar ouden roem. Men viert er n.l. op bescheiden *3ze den 300-sten geboortedag van den vermaarden Putschen schilder Joannes Vermeer en van den TWEEDE KAMER. Naar een betere harmonie in het be drijfsleven? De Radenwet aangeno men. Verdere ontwikkeling der recht spraak door een enkelvoudige Kamer. De leeftijd der rechters, Minder werk voor het Openbaar Ministerie. De op centen op de invoer en op het bier. Is rooken een „wereldsche vroolijkheid?" Op Dinsdag van deze week is de eindstemming gehouden over het ontwerp Bedrijfsraden en, gelijk min of meer verwacht werd, heeft een groote meer derheid van 67—19 stemmen zich voor de wet uitge sproken. Inderdaad een belangrijk succes voor mi nister Verschuur, watn de Radenwet wordt door zeer velen als zeer belangrijk voor de ontwikkeling van het sociale leven aangemerkt. Oud-Minister Aalberse noemde de wet zelfs de gewichtigste, welke de Kamer sedert 1910 te behandelen kreeg. Iedereen, ook de minister, beschouwt hetgeen nu aanvaard werd als een begin, dat bij verdere ont- wikkeling kan leiden tot het bereiken van een betere harmonie in het bedrijfsleven. Alle belangrijke sociale wetten hebben zich eerst na verschillende jaren van werking en na herhaalde herzieningen tot de huidige importantie opgevoerd. Zoo moet het ook met de Radenwet gaan. De Bedrijfsraden krij gen allereerst een adviseerend karakter, dat op den duur echter zal worden omgezet in een verordenend karakter. Eerst moeten de verschillende instanties aan het wezen der wet gewend raken. Ook de soci aaldemocraten zijn overtuigd, dat de verordenende bevoegdheid der Bedrijfsraden zich geleidelijk zal ontwikkelen en daarom hebben zij vóór het ontwerp gestemd. Wat voor de sociaal-democraten een blijde toekqpstverwachting was bleek voor de liberalen en voor tien katholieken werkgevers-vertegenwoordiger Mr. Kortenhorst een ij selijk spookbeeld, hetwelk ze er ook van weerhield om met de wet accoord te gaan. Bij de bedoelde tegenstemmers hebben zich ook gevoegd de A. R. prof. Visscher en de C. H. afgevaardigden ds. Langman en Weitkamp. Alsmede de beide Kerstianen, de Lingbekiaan, de commu nisten en Braat. Op gemakkelijke wijze, d.i. zonder dat er hoofde lijke stemming noodig was en zonder veel discus sie, haalde minister Donner er eenige justitioneele ontwérpen door. Een daarvan bedoelt de verdere ontwikkeling te bevorderen van de berechting van burgerlijke en handelszaken door een enkelvoudige Kamer der rechtbank. Een tweede ontwerp bepaalt den leeftijd voor ontslag aan rechterlijke ambtena ren op 70 jaar en het derde en laatste ontwerp bevat wijzigingen van de voorschriften betreffende het openbaar Ministerie in burgerlijke zaken. De wijzigingen bedoelden de conclusie van het O. M. in burgerlijke zaken te beperken. Gediscussieerd is er eigenlijk alleen over het ont werp, dat de leeftijdsgrens der recnterlijke ambte naren bepaalt. De heer Tilanus (C.H.) wilde verder gaan dan de Minister en de grens stellen op 65 jaar, daar hij voor enkelvoudige Kamers vooral van een goede en intellectueele bezetting verzekerd wilde zijn. De werkgelegenheid voor intellectueelen, zoo meende hij voorts, moet niet te zeer worden beperkt. De minister was tegen het voorstel van den heer Tilanus en hij kreeg steun van den heer Duys (S.D.) die bij een te vroege pensionneering de continuïteit in de rechtspraak bedreigd zag. Oudere rechters, zoo oordeelde Duys voorts, hebben over het alge meen een milder oordeel en van intellect-zwakte bij de grijze magistraten had hij nooits iets ge merkt. Het amendement-Tilanus werd verworpen met 0222 stemmen. Thans werd weer een groot stuk van het parle mentaire vuurwerk afgestoken. In behandeling kwam n.l. het voorstel van minister de Geer om voor een jaar 33 opcenten te heffen op alle invoerrecthen en 30 opcenten ook op den bier-accijns. Eenige vrij handelaars schaarden zich al aanstonds in het gelid tegen het ontwerp. Natuurlijk, ook zij zijn over tuigd, dat het tekort van circa 150 millioen moet worden gedekt, maar aan hun heilig huisje mag in geen geval verder worden geraakt. Zij, o.a. dr. Bierema (V.B.), zijn blijkbaar nog zoo naief om te meenen, dat andere landen hun tariefmuren wel zullen afbreken, als Nederland zich maar economisch weerloos houdt. Ze verlangen te sneven voor een schoone zaak. Andere sprekers jammerden, dat de heffing zoo algemeen zal zijnen b.v. thee weer duur der zal maken en de benzine. Ja, als er een tekort moet worden gedekt, dan kost dat anderzijds offers. De heeren Bierema en ds. Kerstens hebben toch ook gestemd voor de steunverleningen aan boeren en tuinders en die hadden ook prijsstijging; n tenge volge. Als de staat 2 elve te kort komt, is dat niet minder penibel dan wanneer een boer niet uit komt met zijn rekening. Ds. Kersten meende, dat eer nog wel andere middelen waren om het geld te vinden, meerdere korting b.v. op de hooge salarissen en verhooging van de tabaksbelasting. Rooken, zoo meende ds. Karsten, is toch slechts een „wereldsche vroolijkheid". Er zijn ook op dit ontwerp verschillende amende menten. Een van den heer Kortenhorst bedoelt om de opcenten op den bieraccijns uit het ontwerp te lichten. De heer Fleskens (R.K.) heeft het ontwerp krach tig verdedigd. Het is wel zeker, dat de rechterzijde het een veilige haven zal binnenvoeren. Woensdagavond vergaderde de Langedijker T\ inkelicrs-, Nering- en Vakvereeniging ten huize van den heer J. de Bakker, alhier. Een 25-tal leden was aanwezig. Djo .voorz., de heer S. Timmerman, opende de vergadering met een woord van welkom, ho pende op korte besprekingen. De secretaris, de heer M. Piersma, las hierna de uitgebreide notulen der vorige vergadering, welke onder dankzegging aan den samenstelLer worden goedgekeurd. Voorzitter deelde mede, dat op een schrijven van onze vereeniging aan de commissie van Be heer der Lichtbedrijven nog geen antwoord is gekomen, ook niet op 'het volgende schrijven I met het afschrift van den eersten brief. Ingekomen ia een schrijven van de Kamer van i Koophandel, waarin wordt verzocht om zoo spoe- dig mogelijk aan de Tweede Kamer te berichten, dat prijs wordt gesteld op het behoud van de rechtbank te Alkmaar. In overleg met den voorz. is door den secre- taris 'een telegram aan de Tweede Kamer gezon- den Nog is ingekomen een request van de Kamer van 'Koophandel over deze aangelegenheid. Stemmen nieuwe leden. Voorgedragen worden de heeren J. Buiter, M- Maars, L.. Stokman en Ja.n de Ruiter en de H. A. B. O. Allen worden met 25 van de 27 stem men aangenomen. Bestuursverkiezing, aftr. de HH. M. Piersma, P. Tuin en Dl. Zeeman. De aftredenden hebben zich weder herkiesbaar gesteld. De uitslag van de gehouden stemming is, dat de aftredenden worden herkozen met resp. 25, 24 en 18 stemmen en anavaarden hunne benoe ming. R,ekening en verantwoording van den Penningmeester der Vereeniging. Dfc heer Olthofff doet alszoodanig rekening en verajitvoording van zijn gehouden beheer. Die ontvangsten hebben bedragen f378,13 en een halve cent, de uitgaven f244,67. Die rekening vangt aan met een saldo, groot f87,30 en sluit met een voordeelig saldo groot fl33,46i/2. De commisse ,belasit met het nazien brengt bij monde van mej. A. Schoenmaker rapport uit en adviseert tot goedkeuring. De vergadering vereenigt zich met dit advies en ontvangt de penningmeester een woord van dank voor zijn arbeid. Bespreking contract Sint Paneras. I v«i tter zegt ,dat dit op deze vergade ring behandeld moet worden, omd atde over eenkomst 1 maand van te voren moet worden opgezegd. Het bestuur steltvoor om het contract te ver lengen Uw wensch wordt werkelijkheid, wanneer gij „Zij"-Crème een vaste plaats op Uw toilettafel geeft. De charme en frischheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In prijzen van 203045. en 75 cent. Die heer Jb. Smit doet eenige mededeelingn over de uitkomsten waaruit blijkt, dat er winst is gemaakt. Spr. verwacht voor het tweede kwartaal goede uitkomsten, en brengt een woord van hulde aan de leden van Sint Paneras, die gocki en best adverteeren in tegenstelling met verschillende leden uit eigen vereeniging. Mei 24 stemmen voor en 4 stemmen tegen wordt besloten de overeenkomst met Sint Pan eras voor 1 jaar ta verlengen. 2 Stemmen wer den blanco uitgebracht. Bespreking Sint Nicolaas attractie. Het bestuur heeft gemeend dit niet op de agenda te moeten plaatsen om de vergadering uitspraak te laten doen. De heer J. Bakker herinnert er aan, dat van de attractie van 2 jaar terug nog een voordeelig sld oaanwezig is van f84,61. De heer Schuitemaker stelt voor om geen at tractie te- houden. De heer Jb. Smit stelt voor om wel een at tractie te houden, omdat er anders toch iets daan wordt, waar mee men elkander tegen zich in het harnas jaagt. De heer Mienis uit als zijn meening, dat dan voorkomen moet worden het geven van cadeaux buiten de branche staande. Door den heer Cl. Venrnik wordt er op gewezen, dat de kruideniers er weinigf aan hebben. De heer Jb. de Bakker meent, dat men er daar om wel voor kan zijn voor de cadeaux. De voorzitter is van oordeel, dat men een rouim standpunt moet innemen om de koopers uit Alkmaar te houden. De heer Ter Hofstede meent' ,dat men juist nu iet-s moet doen om nog iets te verdienen. Met 15 stemmen voor en tien stemmen tegen besluit de vergadering tot heb houden van een attractie. Zes stemmen werden blanco uitge bracht. In behandeling -komt een voorstel van den heer Mienes, dat winkeliers geen cadeaux buiten noodzaak beschikbaar stellen, die buiten( hun, branche staan. Als noodzaak moet worden verstaan wanneer de grossier of fabrikant deze cadeaux beschikbaar stelt. Verschillende leden achten dit voorstel niet uit voerbaar voor de vereeniging. Weer anderen doen zich kennen, als hartgron dige voorstanders, terwijl er daaronder zijn die moeilijkheden verwachten bij een consequente uit voering. Na een tamelijk uitvoerige gedachtenwisseling wordt het voorstel Mienes aangenomen met 16 stemmen voor en 13 stemmen, tegen. De consequentie van het voorstel is, dat ver schillende leden zich dit niet laten opleggen en als lid zullen gaan bedanken. Als eontroleerende commissieleden worden be noemd de heeren P. Mienes,, Jb. Bakker en Dj. Zeeman. De vergadering spreekt zich uit voor een soe pele toepassing. Tevens wordt in verband met de fit, Nieolaas

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1