Gemeenteraad Sint Pancras Ons Weekpraatje Als de teekenen niet bedriegen, gaat het Neder- landsche fascisme een goeden tijd tegemoet. Dat concludeeren we uit een verslag van de aandeel houdersvergadering der N.V. Lotisico, de bekende loterij-onderneming, warover een onze meest be kende fascisten-leiders, de heer Haighton, de di rectie voert. Lotisico is een pracht-onderneming. De kleine man brengt er zijn centjes heen, welke door een ijverige directie in guldentjes worden omgezet en dan onder familie en vriendjes worden ver deeld. Let wel men versta ons vooral niet ver keerd! om aldus die familie en vriendjes voor hun noesten arbeid ten bate van de lotenhouders te honoreeren. Ja, ja, ze doen er wat voor! Mr. Völlmar b.v., ee nadvocaat, heeft voor Loti sico opnieuw de Koninklijke Goedkeuring aange vraagd op haar statuten. Zoo'n karwei valt heusch niet mee. Zelf hebben we voor eene vereeniging cok eens de Koninklijke Goedkeuring op haar statuten aangevraagd en verkregen, het kistje sigaren, dat ons toen present werd gedaan, was wél verdiend. Voor zoo'n bagatel kan een advocaat natuurlijk niet werken en bovendien was de zaak, voor wat Loti sico betreft, niet zoo heel eenvoudig. De regeering wil de particuliere loterijen wegwerken en dus was het een krachttoer om de Koninklijke Goedkeuring na 30-jarig bestaan van Lotisico verloopen, opnieuw te verwerven. Daar waren juridische handigheidjes voor noodig enmisschien nog andere dingen. Enfin, Mr. Völlmar kreeg voor zijn werk een beloo ning van 250.000 pop, d.i. een kwart millioen Neder- landsche guldens. En een van de heeren Haighton, die den advocaat heeft „bijgestaan", krijgt als dou ceurtje een jaarlijksche uitkeering van f 7.500.— uit de winst van Lotisico. Daar hoeft hij dan verder niets voor te doen. Al dat geld werd en wordt ge pompt uit de winst, verkregen op het handeltje met twintigjes, waarvoor tienduizenden arbeiders en kleine burgers hun f3.50 bijeen scharrelen! Nu waren er op de aandeelhoudersvergadering een paar menschen, die tegen zulke royaliteiten eenig bezwaar hadden De president-commissaris b.v. en een commissaris. De eerste, zelf advocaat, zou geen bezwaar hebben gehad, zei hij, als mr. Völlmar nu eens gehonoreerd ware met 50.000, maar een kwart millioen vond hij toch een paar ton te veel. Er werd uit de vergadering een motie ingediend om een commissie van onderzoek te benoemen, welke zou hebben na te gaan, of ook in het verleden niet al te royaal met het geld van de vennootschap was omgesprongen, maar de familie Haighton, welke de overgroote meerderheid van de aandeelen keurig onder zich verdeeld houdt, verwierp deze motie met 2070120 stemmen. Toen traden de opposante com missarissen af en kreeg de familie Haighton het financieele Lotisico-veld weer geheel vrij voor zich. Misschien krijgen we van den fascistischen BEZEM dezer dagen wel een feestnummer En degene, die al zulk spel te spelen laat, dat is de kleine man, de kleine domme burgerman, die met zijn spaarduitjes zoo heel raar handelen kan. In dezen tijd, nu de meeste menschen hun geld zoo hard noodig hebben, is het zeker dwazigheid om elkaar te animeeren voor deelname in loterijen. In enkele kranten wordt dat nochtans ijverig gedaan. Al geeft de onderneming der Iersche Sweepstake- loten nooit een advertentie voor bedoelde bladen op, toch treft men er keer op keer reclame in aan, en vermoedelijk toch een onbetaalde reclame, voor de bedoelde Iersche onderneming. Alles omdat iemand in Rotterdam een hoofdprijs won, nadat misschien reeds een paar millioen aan Nederlandsche waarden naar Ierland zijn overgemaakt. Daarop wordt niet gelet. Het buitenkansje van den Rotterdammer, zoo meende de meerbedoelde redactie, zou vele land- genooten er toe brengen om in de volgende Sweep stake óók hun geluk te probeeren. We zijn er inderdaad bevreesd voor, nu dat eene succes zoo sensationeel wordt uitgebuit. Een vorigen keer hebben we eens nagegaan, welke kansen de Sweepstake bood, we kennen de ver- houdingscijfers niet'meer, maar het waren getallen om er van te duizelen. Dat is tenslotte bij al die gokbeweginkjes juist zoo. Een ieder spreekt over de enkele prijswinners en zwijgt over de ontelbare dduizenden, die hun geld, dat ze zoo noode te missen hadden, kwijt zijn. De kans, dat er den een of anderen dag een vol komen onbekende oud-oom van ons sterft ergens in Amerika, is haast zoo groot als de kans, dat we met een hoofdprijs uit de loterij komen. De eerste dezer kansen hebben we allemaal en kost ons niets. Vergadering van den raad dezer gemeente gis termiddag drie uur, ten gemeentehuize. Voorzitter burgemeester J. Kroonenburg. Allen aanwezig. De voorzitter opent met eenwoord van welkom de vergadering, waarna de tnotulen van de vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Stemmingen zullen aanvangen bij den heer van Kampen. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Ged. Staten op de rekening 1930. Bericht van den minister van O. K. en W. dat over 1931 aan onderwijzerssalarissen tekort is ont vangen ƒ69, welk tekort reeds is ontvangen. Bericht van Het Provinciaal Bestuur van Noord holland dat Ged. Staten an Kon. Goedkeuring zich voorstellen een salariskorting toe te passen voor Bur gemeester Secretaris en Ontvnager van 6 procent. Goedkeuring van Ged. Staten op de overdracht van den Bovenweg aan het Hoogheemraadschap, en de gemeente een bijdrage zal moeten verstrekken van 40 procent. Op een vraag van den heer M. Duif antwoordt de voorz. dat het Hoogh. eigenaar is ien onderhouds plichtige. Proces verbaal van gehouden kasverificatie waar uit blijkt dat bij den gemeente-ontvanger in kas was een bedrag van 1204.71 en 77.03 op de giro. Jaarverslag van het Centraal Archief voor Maat schappelijk Hulpbetoon in Nederland. Jaarverslag van de Volksuniversiteit te Alkmaar over 19311932 en het programma voor 19321933. Het werkliedenreglement voor de ambtenaren aan de Lichtbedrijven. Hiervan hebben de raadsleden een exemplaat ont vangen. De boomenverkoop heeft opgebracht ƒ248.60. Bericht van den minister van BLnnenl. Zaken dat de steunregeling voor tutnbouwarbeiders is verlengd tot 5 November. Bericht van den Minister dat de werkverschaffing baggeren voortgezet kan worden tot 26 November. Bericht van den Minister dat bijgedragen zal wor den in de steunverleening van 1 Mei 1932—31 Dec. 1932 25 procent. Bericht van den Minister dat de bijdrage van de tuinders in het baggerswerk is bepaald op 40 procent van de loonen en daarmede gelijk te stellen uitga ven. Kleine tuinders kunnen ook te werk worden gesteld De voorz. zegt, dat voor een driekwart praam 24 cent en voor een halve praam 16 cent moet worden betaald. De heer Snel vraagt of men bij het baggeren een en dezelfde slikkerman kan behouden? I De voorzitter antwoordt dat dit afhangt van de in j spectie in de Beemster, waaraan de heer Lek toe voegt dat dit zeker met het gezinsinkomen in ver band staat. De voorzitter wanneer een man met een week baggeren en nevenverdienste en een week naiet bag- geren toch een gemiddeld inkomen heeft van 20 I per week, mag hij 1 week daarna net baggeren. 1 Dan moet door hem 1 week worden overgeslagen. De heer Snel meent dat wanneer men dan een akker onderhanden heeft, deze niet klaar zal ko men voor den winter. Dan blijven de menschen in de armoede en worden op dieet gezet. Door den Min. bericht gezonden da t vanaf 30 October 1932 tot 1 April 1933 een brandstoffenbij- slag van f 1.per week aan de werkloozen kan worden gegeven. Bericht van den Min. van B. Z. dat zijn ambtge noot van Economische zaken en Arbeid heeft beslo ten een bepaalde hoeveelheid onvermengde margari ne ter beschikking te stellen voor de distributie on der werkloozen die 3 maanden of langer steun ge nieten en armlastigen die onder dezelfde omstandig heden verkeeren. Er zal een kwart kilogram per hoofd per gezin per week worden verstrekt aan gezinnen van 5 of meer personen. De gemeente moet minstens tegelijk 10 kilogram aanvragen terwijl de margarine kan worden gedis tribueerd voor een prijs van 44 cent per kg. De heer Lek vraagt of de Burgemeester dit ten uitvoer wil leggen, waarop de voorz. antwoordt, dat deze personen niet in de gemeente zijn. Moch ten zij er echter komen, dan kan men zich bij hem aanmelden, en zal door hem medewerking worden verleend. De voorzitter zegt zich reeds het vorig jaar tot het Hoogheemraadschap te hebben gewend om den Twuyverweg aan het H. over te doen in eigendom en onderhoud. Daarover is thans een rapport ontvangen en B. en W. meenen hierop te moeten ingaan. Het rapport geeft weer in welken toestand de Tw. weg zal worden gebracht.. Er zal een weg moeten komen van 6 meter breedte, met een rij vlak van 4.5 m. met ter weerszijden een geasfalteerd pad van 75 cm. breed. Reeds dadelijk zou in 1932 be straat moeten worden voor een bedrag van 1200 omdat het rijvlak dringend verbetering behoeft. Dit hebben B. en W. laten rusten om geen goed geld naar kwaad geld te gooien, maar na zes jaar zal de weg geheel bestraat moeten worden hetgeen een uit gave zal vorderen van 2000 gulden. Het ligt in de bedoeling van het H. op den duur over te gaan tot het maken van een asfaltbetonweg De kosten komen daarvan op 900 per jaar waarin de gemeente Sint P. een vierde en de Langedijker gemeenten drie vierden moeten bijdragen zoodat onze gemeente bijdraagt 225 gulden. B. en W. zijn van oordeel dat de weg bij dat li chaam in uitstekende handen berust. Winst wordt door het Hoogh. niet gemaakt, maar alleen zijn kos ten moeten worden gedekt. Tevens lag het dus in de bedoeling van B. en W. om den Tw.weg te doen aansluiten op den Bovenweg. De heer Lek vraagt of er overleg gepleegd is met de Langedijker gemeenten. De voorz. zegt dat aan de Langed. gemeenten een afschrift van het rapport is verstrekt, waaraan te vens door B. en W. een uitgebreid schrijven is toe gevoegd. Gevraagd werd of men er zich mede kon vereenigen dat de weg overging naar het Hoogh. Door den heer Koelemeij wordt gevraagd of men zelf ook niet voor 900 gulden den weg goed kan houden. De voorz. Wanneer we zien wat het Hoogh. noodig oordeelt, zou het misschien door ons kunnen ge daan worden, maar we moeten een lichaam hebben dat weet van wegenbouw, en ik betwijfel ten zeer ste of onze gemeente-opzichter wel eits van wegen bouw afweet. Wij achten het onderhoud beter vertrouwd in han den van het Hoogh. Aan den weg valt aanstonds veel te doen. Wanneer we van den weg afkunnen voor deze bijdrage zijn we veel beter af. Door den heei C. Duif wordt gevraagd of in het bedrag van verbetering ook het schoeiingwerk zit. Dan kan hij er best in meegaan. Het is daar diep water en er zal aanstonds heel wat onderhoud aan komen. De voorzitter wijst op een mededeeling in het Prov. Blad, waarin staat, dat zoo een gemeente niet tot het Centraal wegbeheer mocht overgaan, dat dan Ged. Staten het recht hebben na 1932 den weg van het wegenplan af te voeren. B. en W. willen echter die risico liever niet loopen. Wanneer de Tw.weg van het aanvullen wegenplan wrodt afge voerd, wordt tevens verspeeld een bijdrage uit het wegenfonds van 550. De heer Muurling wijst er nog op dat ook in de begrooting de Mirakenlenbrug is opgenomen. De voorz. wijst op de verbeteringen die voor een bedrag van 900 gulden per jaar worden verkregen en zegt dat men daarmede veel beter kalar is met centralisatie. Spr. hoopt dat de Langedijker gemeen tebesturen hiervan ook doordrongen zullen zijn. De heer Lek vindt een bedrag van 900 ook laag. Ook hij acht het beter dat de weg in handen is van het Hoogh. Wanneer een verbetering van betee- kenis zou moeten worden aangebracht zou St. P. zich tot de Langedijker gemeenten moeten wenden, maar dat men nu een goeden weg kan krijgen en er dan ook geen overleg meer noodig is. Het voorstel van B. en W. om den weg aan het Hoogh. over te doen wrodt hierna met allen voor aangenomen. B. en W. vargen machtiging voor het bestra ten of asfalteeren van den v. d. Vijzellaan. De voorz. zegt, dat deze laan niet meer begaan baar is, zoo slecht is hij geworden. Met den opzich ter en den hoofdopzichter va nhet Hoogh. is de toe stand opgenomen. Zij meenen dat voor den winter weer een goede laan kan worden verkregen, wan neer er zachte puin wordt gestort an de stoomwals er goed overheen gaat. Dit zal weinig kosten met zich brengen, en zal van rf200 nog geld worden overgehouden. De laan wrodt op het oogenblik druk gebruikt. Daarom vragen B. en W. thans machti ging om het zoo te mogen uitvoeren. Tevens worden op het oogenblik besprekingen ge houden met het Hoogh. over den Benedenweg ter wijl tevens het volgend jaar de v. d. Vijzellaan en de Steenenlaan beter onder de loupe worden geno men. Bij de noo:dige herstellingen van den Benedenweg zal gebruik mogen worden gemaakt- van den stoom wals zonder eenige kosten. De heer M. Duif zegt ook over bestrating te lezen De voorz. Dat hangt nog. Eerst hebben B. en W. geprobeerd nog steenen over te nemen van het H. voor den laan, maar daar waren deze niet meer te bekomen. De heer M. Duif vraagt met het oog op de werk loozen of deze den laan niet in orde zouden kun nen maken. De voorz. antwoordt dat de menschen reeds aan het werk van den Bovenweg zijn geplaatst. We heb ben op het oogenblik toch ook de wals in de ge meente en wij wetaen niet waar de puin besteld moet worden. Dit zal worden gedaan voor ons door het Hoogh. De heer M. Duif zegt, dat het toch voorloopt werk is, en er genoeg gruis aan de gasfabriek kan worden verkregen. De heer Muurling zegt, dat de menschen aanstonds ook aan de verbetering van den laan werken, en met den wals raakt de puin er beter in. De heer L. zegt, dat de menschen van het H. wel aangeven dat het zoo moet, maar wij moeten het betalen. Spr. meende dat men voor 600 een geheel goeden weg had. De weg moet verbeterd, maar nu schijnt het niet anders te kunnen dan volgens het voorstel. Spr. kan er zich mee vereenigen hoewel het hem tegenvalt. De heer Snel zou willen voorstellen om den laan te asfalteeren en te maken zooals het wezen moet. Wanneer het puin er in gewalst wordt hebben we volgend jaar weer een slechten laan. De voorz. antwoordt dat de kosten van asfalteeren 3 gulden per vierkante meter bedragen en de laan dan op ongeveer 1800 gulden zou komen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aange nomen. Verzoek van M. A. Grijs om tegemoetkoming in de kosten van vervoer naar den Wie|- ringermeerpolder. De voorzitter zegt, dat een bedrag wordt verzocht van 12 gulden per maand. Hij is de eenig overblij vende in de bus met eenigen uit Oudorp, en V/aar dit vervoer voor de gemeente te duur werd neeft hij zelf voorzien in een vervoermiddel. In verband met zijn verzoek is door B. en W. een loonstaat van hem opgevraagd waarin uitkomt dat door hem loonen worden gemaakt van 1720 per week. B en W. zijn echter bevreesd om hiermede te be ginnen omdat een precedent wordt geschapen en gezien het inkomen van Grijs meenen B. en W. afwijzend te moeten voorstellen. Tevens hebben zij daarmede rekening gehouden met het inkomen van andere tewerkgestelden in deze gemeente en het loon wat zij verdienen. De heer Koelemeij vraagt, wanneer de man het niet had volgehouden of hij dan niet meer dan 12 gulden per maand aan de gemeente had gekost. De voorz. antwoordt dat in de steunregeling 9 wordt gegeven en met baggerwerk 13. Maar in de Zuiderzee had hij een inkomen van 17—20. De heer Lek vraagt of de onkosten van de auto bekend zijn. De voorzitter antwoordt van niet. De heer Lek geeft dat het een moeilijk geval is, maar toch gevoelt hij er wel voor, omdat de man er aldoor gebleven is. Spr. zou het willen halveeren omdat de man het daar zoolang geprobeerd heeft en daar voorloopig ook nog werk heeft. De voorzitter antwoordt, dat de gemeente het autovervoer tot het uiterste heeft gerekt. Wij hebben menschen in Noordbrabant die ook onkosten maken De heer Snel zegt, dat de man heeft getoond daar te willen blijven werken. Wanneer hij de gemeente had gevraagd om een voorschot voor het koopen van de auto dan had hij niets gekregen. Nu heeft hu zijn best gedaan. Spr. zou hem een vat benzine cadeau willen geven, dan kan den geheelen winter rijden. Een ander krijgt een ket om de kost te verdienen. De voorz. wijst erop dat hij nog 3 menschen mee neemt ook De heer van Kampen zegt, dat hij daar geen geld voor krijgt, omdat zij samen de auto hebben. En Oudorp geeft toch ook nog aan zijn menschen. Een vat benzine heeft de man wel verdiend omdat hij het zoolang heeft volgehouden. Het voorstel van B. en W. hierna in stemming gebracht wordt aangenomen met de heeren Koele meij, Snel en Lek tegen, de anderen voor. Subsidie legwedstrijd voor 1933 in den De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit bedrag van 5 alreeds hebben uitgetrokken op de begrooting. De heer M. Duif wenscht zich met het oog op alles te bepalen tot de eigen uitgaven. Spr. wü op alle gebied bezuinigen En is niet voor deze subsidie. De heer Lek vindt het een klein bedrag en wil het toestaan met het oog op het algemeen belang. Besloten de 5 op de begrooting te handhaven Subsidie malariabestrijding voor 1933. Door de commissie voor de malariabestrijding door de bevolking wordt een subsidie gevraagd van 1 cent per inwoner, welk bedrag ook alreeds door B. en W. op de begrooting is uitgetrokken. Wordt goedgevonden. Comité oprichting van een gedenkteeken op den afsluitdijk van de Zuiderzee. Door een daartoe samengesteld comité is een ver zoek ingediend om een subsidie te mogen ontvangen voor een te stichten gedenkteeken op den afsluitdijk van de Zuiderzee. Op voorstel van B. en W. wordt echter besloten hierop niet in te gaan met het oog op de tijdsom standigheden en omda de gemeente er zoo weinig belang bij heeft. Verzoek van D. Minnesma om een tegemoet keming in de schade door hem in zijn be drijf geleden door de vernieuwing van den Bovenweg. L'te adressant schrijft door de vernieuwing van den weg schade te hebben geleden daar de auto bezitters daardoor een omweg moesten maken en bij anderen hun autoartikelen gingen koopen of herstellingen te laten verrichten, terwijl tevens de verkoop van olie merkbaar achteruit is geloopen Verzocht wordt om een vergoeding van 15 gld. p^r week of zooveel minder als noodig wordt ge acht. Le voorz. zegt dat B. en W. inderdaad meenen dat daar schade is geleden omdat het verkeer bij hem onmogelijk is gemaakt. Zij stellen voor over een tijdvak van acht weken een vergoeding te geven van 5 gulden per week. .Die heer Lek zegt dat wanneer met Minnesma wondt begonnen er geen einde komt en ook an deren zullen komen. Jan Wit heeft ook schade geleden en zal ook komen wanneer aan Minnesma wordt gegeven. In de toekomst zal het weer pe ter wonden. Ee voorz. zegt idat B. en W. hebben nagegaan of er nog anderen waren, maar een dergelijk be drijf werl niet gevonden. Eit is een speciale auto zaak, maar een transportbedrijf is geheel iets an ders. Minnesma moet er van bestaan. Hij valt er inzonderheid over en daarom willen B. en W;. een tegemoetkoming geven. f de heer M. Buif gelooft dat er schade is ge leden maar hij heeft alle auto's van de particu lieren gehouden. Be voorz. Hij heeft het doorgaand verkeer ge mist. i Men moet geen menschen gaan steunen die er in de toekomst voordeel van hebben. Dc heer Koelemeij zegt dat de garage nooit gesloten is geweest. Ee heer Snel is voor een kleine vergoeding. Ook de heer O. Buif wenscht geen vergoeding te geven op de gronden van den heer Leki. Die heer Lek zegt dat Jan Wit ook zeker een schade heeft geleden van f 5 per week en hij komt ook zeker. Baar is hij ook tegen. De heer Muurling zegt dat deze twee niet ge lijk staan omdat Minnesma ervan leven moet. In stemming gebracht wordt het voorstel v. B. en W. aangenomen met de heeren C en M- Duif en K. Lek tegen, e anderen stemden voor. Verzeek van ide Vrouwenclub om ver laging van huur van het schoollokaal,. In het adres worlt gevraagd de huur van 1.25 per avond te willen verlagen, omdat dit wel wat zwaar wordt gevonden vootf een club van 15 vrouwen. De voorz. zegt dat besloten is 1.25 per avond te vragen en vindt het niet in den haak dat er nu alweer op'een raadsbesluit teruggekomen zou worden. Dat is niet de aangewezen weg. B. en W. stelien^voor om de huur te handhaven. Die heer Lek zegt dat toen het verzoek is in gekomen dit is aangehouden tot de volgende vergadering. E|r is door mij tot den voorz. ge zegd, ^maak het zoo in orde dat de vereeniging het kan betalen." en de huur te bepalen naar het aantal leden. Dit had uw instemming. Maar ik heb ook verwacht dat dit verzoek zou komen. 1.25 is voor de vereeniging te hoog. Nu is een scheeve verhouding ontstaan tusschen 2 ver- eenigingen waarvan de een 15 leden telt en de ani- der 40 leden. Ik zag het liever op 1.om 1.50 De heer Muurling wijst er op dat de vrouwen club geen onkosten maakt en het toch niet erg is een kleine contributie te betalen. De zang hefft twee dubbeltjes contributie waarvan ook iue directeur moet worden betaald. De heer Snel zegt zich met het voorstel van B. en W. te kunnen vereenigen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan genomen met de heer Lek tegen en de heer Koe lemeij blanco. j Verzeek van de ondercommissie tot ver laging van de se h oo 1 ge ld rege 1 ing. De voorz. zegt dat de eerste itndruk van B. en W. was dat dei oudercommissie niet op het goede pad was. Het is de taak van de oudereom missie een band te scheppen tusschen ouders en school. Overgelegd is bij het verzoek de school- geldregeling van Koedijk en Zuidscharwoude en inderdaad zijn die lager dan hier. Wij hebben echter die van Broek op Langendijk en Oudorp opgevraagd en daar wijkt de onze niet zooveel van af. Onze schoolgeldregeling is oud. Zoolang die intact wordt gehouden blijft er een aftrek van 20 procent voor meer dan 1 kind. Bij een nieuwe regeling komt dat echter te vervallen. Dan krijgen wij een regeling die handelt naar het belastbaar bedrag(, Daar zullen de groote gezin nen over vallen. B. en W. stellen derhalve voor de regeling onveranderd te laten. Le gemeente heeft veel uitgaven. Aan alle kanten wordt een beroep gedaan op de gemeen 'te-finantien en als ons deze geringe inkomsten' ook nog worden ontnomen en de uitgaven wor den opgevoerd dan blijft er niets meer over. Die heer Lek zegt reeds eenige jaren terug op verlaging te hebben aangedrongen. Spr. was tot de conclusie gekomen dat het schoolgeld hier erg hoog was. Wij hebben toch echter nog een post onvoorzien op de begrooting en spr. stelt voor om die te verlagen. Misschien dat we een f400 minder zullen ontvangen. De voorz. wijst er op dat de post onvoorzien toch al niet hoog is, en reeds met f200 is ver laagd door korting op het zg. koppengeld. Bij Broek en Oudorp vergeleken is onze regeling toch niet zoo abominabel hoog. De kleine in komens betalen het minst. Em er behoort toch bijgedragen te worden uit het gezin. Wij kunnen beter de oude verordening handhaven. De heer Lek zegt dat de ouders met een in komen van 800 gulden voor het eerste kind be talen 2.60 en met een inkomen van 1000 gulden 5.2(0. Het spijt hem gestemd te hebben voor de 5verlaging van de opcenten op de personeele belasting, daar hij het liever van het schoolgeld had afgenomen. De heer Muurling zegt dat de ouders toch aan sprakelijk moeten zijn. Het schoolgeld is niet hoog en hij meent dat de ouders niet moeten worden vrijgesteld. De hefer van Kampen zegt dat het er om gaat of de ouders er beter van worden. Het is nu niet den tijd om te verminderen. De tuin '»uw betaalt toch alreeds geen schoolgeld meer. De heer Snel zegt dat men op de tuinbouw vergaderingen meermalen hoort zeggen dat het geld gehaald moet worden waar het te halen is Ik heb de overtuiging dat ook het schoolgeld gehaald moet worden waar het te zoeken is. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aange- Adres van autoloaders tot verbreeding van de straat bij de Herv. Kerk. Adressanten verzoeken dit euvel ernstig onder de oogen te zien en te bevorderen dat de bocht daar wordt weggenomen. Daarmede is het alge meen belang gediend. Het adres is door bijna al le autohouders uit de gemeente onderteekend. De voorz. zegt dat het adres bij den gemeen teraad niet op zijn plaats is. Dóór spr. is hier over met een lid van het kerkbestuur gesproken maar het kerkbestuur wenscht hieraan niet te gemoet te komen. Men heeft daar gehad een ambtenaar van rijksmonumentenzorg, en ook die was er niet voor met het oog op (het oude monu ment, in dit geval de kerk. "Wanneer wij zou den ingrijpen dan moet het hek van het school huis worden achteruit gezet. (De bocht komt nu anders te liggen door de verbetering van den weg. B. en W. stellen voor, het adres voor kennis geving aan te nemen. De heer Snel vraagt of het Hoogh. andere plan nen had. De voorz. antwoordt dat er een klinker bestra ting komt met het oog op den Twuijverweg. ide heer M. Duif zegt dat het adres hier niet op zijn plaats is en er dus niet over gesproken behoeft te worden. Dé heer van Kampen tot den voorzitter. U mag er niet over spreken. U zult eerst het woord aan Duif moeten vragen. De voorzitter zegt zich het recht voor te be houden inlichtingen te verstrekken wannjeeif die gevraagd worden. Zou het niet helpen, wanneer er aandrang door het gemeentebestuur werd uitgeoefend op het gemeentebestuur. De voorzitter zegt hier geen heil in te zien. De bocht is altijd een veiligheid voor de school kinderen geacht zegt de heer M. Duif. daaraan wenscht hij zich ook te houden. Be heer Snel vindt het het ergste dat het Hoogheemraadschap hierin zoo weinig te zegg.i beeft. Op andere plaatsen gaat men aan het ont eigenen tegen wil en dank. Het adres voor kennisgeving aangenomen. (Vervolg volgend, nummer)

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 6