Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 126 DINSDAG 1 NOVEMBER 1932 41e Jaargang In den dwaaltuin des levens Binnenlandsch Overzicht „Zij" Creme TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 39. NIEUWE LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: - per 3 maanden 1.13 tfilgavefirma 1, H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Xdvertentibn: Van 1S regeh 75 ceat; elke regel meet 15 casit GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Buitenlandsch Overzicht Scherpe daling van. het Engelsche pond. Tóch strijd in Lancashire, Ontwa peningsplannen. Bestuurshervorming in Pruisen. Van hier en daar. Zoo lang belangrijke muntwaarden aan scherpe fluctuaties onderhevig zijn, kan het de wereld economisch niet goed gaan. Het Engelsche pond daalt weer onrustbarend. Op 15 October van het vorig jaar noteerde het nog f 9.55; op 15 October van dit jaar was de koers reeds f 8.56 en op 28 Oct. j.l. bedroeg deze f8.17! Waar moet het heen! Het is voor andere landen het waarschuwing van wat er gebeurt, wanneer de goudenstandaard wordt los gelaten. In Engeland had men aanvankelijk ver- meerdere industrieele bedrijvigheid verwacht van de koersdaling, maar zelfs die verwachting is geens zins uitgekomen. Ven een industrieele opleving is geen sprake. Beloofden de omstandigheden eerst nog, dat het groote conflict in de katoenspinnerij ën van Lancas hire zou kunnen worden vermeden als gevolg van de verkregen overeenstemming met de arbeiders vertegenwoordigers over de loonsverlaging, ook die hoop is in rook opgegaan. De arbeiders, naar men zegt opgehitst door communistische elementen, hebben de overeenkomst van hun vertrouwensman nen niet aanvaard en op Maandag j.l. is de staking ingegaan, welke ongeveer 200.000 man heet te om vatten. Als de arbeiders inderdaad willen vasthou den aan hun verzet tegen elke nieuwe loonsver laging, dan kan een langdurige strijd worden ver wacht. z Herriot, de Fransche premier, die intusschen reeds weer zijn aangekondigde reis in Spanje onder neemt, heeft in de Kamer een meerderheid van 43020 stemmen gevonden voor zijn buitenlandsche politiek, in het bijzonder voor zijn ontwapenings plannen. Het heet, dat men over de Fransche voor stellen in Parijs anders niet zoo enthousiast is, als deze cijfers zouden doen vermoeden, maar men gaat algemeen met Herriot mee om erger dan een mis lukking van de Ontwapeningsconferentie. Als het daartoe mocht komen, dan men is er van over tuigd zou Duitschland zich zeker weer bewape nen. Een bewapeningsstrijd zou ontstaan met een oorlog in het verschiet. Welnu, dat alles zouden de vrij hopelooze Fransche financiën niet verdragen. De vooruitzichten op een vier mogendheden-con- ferentie zijn gunstiger geworden en men verwacht, dat Du'tschland binnen 23 weken weer aan het ontwapeningswerk zal deelnemen. De Fransche ont wapeningsvoorstellen zouden neerkomen op een ver mindering van de vredessterkte met 50.000 man. De militie zou niet worden afgeschaft, maar Frank rijk zou bereid zijn om ook aan Duitschland onder zekere voorwaarden een militie toe te staan, als omtrent de wijze v£n bewapening en de sterkte overeenkomstig zou kunnen worden verkregen. FEUILLETON 15) Ik wil zwijgen over de vreeselijke twisten, die da gelijks tusschen ons ontstonden, zwijgen over de tallooze tranen, die 's nachts over mijn kussen vloeiden. Er waren uren, dat ik de vertwijfeling nabij was, en de verzoeking, om aan dit leven een einde te maken, kon ik dikwijls nauwelijks weerstaan. Toen kwam jij, Robert, en sedert langen tijd deed de hoop mij weer herleven; Ik werd nieuwe levens moed gewaar, nieuw zelfvertrouwen, in jou hoopte ik bescherming en geruststelling te vinden. Het mocht niet zoo zijn; die uitbarsting van gisteren heeft mijn hoop vernietigd, mijn stille, zalige droom met ruw geweld weggeveegd. Ik zal mij in mijn lot moeten schikken, gelukkige dagen zal ik niet meer beleven. Als jij dit leest, ben ik al ver van hier; de wereld zal nog wel een stille hoek bezitten, waar ik boeten en rustig sterven kan. Vergeef mij, dat Ik zoo uitvoerig moest zijn, maar ik wilde mijn leven openhartig voor jou ontrollen, en je een beeld geven van dien minderwaardige, die mij als een booze geest op het pad des ver- derfs volgde. Jou echter vraag Ik om vergeving, dat ik niet van den beginne af aan openlijk tegen je geweest ben, maar de vrees, mijn schoone droom te versto ren, hield mij hiervan terug. Ik weet het, ik verdien geen verontschuldiging, geen medelijden, misschien alleen een weinig deelname, die een edel mensch een ongelukkige niet kan ontzeggen. Vaarwel! wees gelukkig, zooals je het verdient. MALWINE. Diep geschokt reikte Robert zijn vader den brief over. Wat denk je te doen? vroeg de laatste. Allereerst verlof te nemen en met U naar huis te gaan om moeder en zuster te kunnen begroeten, antwoordde de jonge tooneelspeler. Als het U hetzelfde is, nemen we een kleinen omweg over de Universiteitsstads en noodigen mijn ouden vriend Lassendorf uit, om ons te vergezellen. Zooals je wilt; je wieet, we hebben plaats ge noeg thuis. Naast dit alles staat, dat de vertegenwoordiger der Ver. Staten, Norman Davis, het te Londen in principe eens is geworden met Mac Donald over een aanmerkelijke vermindering der totale tonnage van de groote vloten. Beide regeeringen zouden nu trachten om ook Frankrijk, Italië en Japan tot een vijf-mogendheden-overeenkomst in dien zin te be wegen. We zouden zeggen, dat de Ontwapeningskansen weer een ietsje verbeterd zijn, wat we dan zouden mogen danken aan de ontredderden toestand van de financiën alomme. In Duitschland verheldert de binnenlandsche toe stand nog maar weinig. De Pruisische premier Braun Is Zaterdag met von Papen bij Hindenburg geweest, maar tot ^pn overeenkomst in zake het Pruisische bestuurswezen heeft de confeientie niet geleid. Intusschen heeft de rijksregeering onmiddel lijk ier na maatregelen genomen om het Prui sische bestuursapparaat aan dat van het rijk te verbinden en daarmee bezuinigingen te bereiken. Eenige nieuwe Pruisische ministers zijn door het rijk aangewezen. We komen op deze zaak nog nader terug, omdat het op het oogenblik nog niet duidelijk is, hoe de rijksregeering deze zaak zónder mede werking van de échte Pruisische regeering denkt te regelen. Op 8 November dan zullen de presidentsverkie zingen in de Ver. Staten worden gehouden. Men rekent zeker op een overwinning van Rooseveldt, den candidaat der democraten. Hij zou dan na Wilson weer de eerste democratische president zijn. De Amerikanen wedden graag en veel. Welnu, de kansen van RooseveldtHoover staan officieel ge noteerd: 31. In Chill is een vroegere, laatstelijk weer verjaagde president, n.l. de 64-jarige Alessandri, bij volks stemming weer met een geweldige meerderheid In het hoogste ambt geroepen. In Cecheslovakije wordt groote moeite ondervon den bij de vorming van het nieuwe kabinet. Een oplossing is voorloopig niet in zicht. In Bulgarije hielden de 31 communistische afge vaardigden een luidruchtige demonstratie, toen ko ning Boris de volksvértegenwoordigirffe plechtig wilde openen. De andere afgevaardigden ranselden de 31 communisten de zaal uit, waarop de koning zijn troonrede kon voorlezen. In St. Nazaire (Frankrijk) is Zaterdag 's werelds grootste schip, de Normandië, onder veel enthou- sisame te wiater gelaten. Mr. Völimar kwam een kwart millioen toe. Contingenteeringen, hier en bij onze buren. Leiden komt een millioen tekort. De Avro op Luxemburg? Droeve rampen. Het heeft in de pers heel wat te doen gegeven, dat de Lotisico-vennootschap, waarvan de loten- uitgifte aan een nevenstichting, de Cab, is overge- De Maartsche zon bescheen reeds recht warm en vriendelijk de nog met een licht sneeuwkleed be dekte aarde en lokte enkele vroege sneeuwklokjes naar buiten, zóó, dat zij het zachte, beschuttende witte dek doorbraken en overmoedig het kopje schudden en hun zilveren geluid lieten weerklinken, toen de rechter en zijn zoon de straten der oude universiteitsstad langs liepen. Het was nog niet zoo lang geleden, dat hij zijn studie had laten varen en toch scheen het hem toe alsof een groot aantal jaren waren voorbij gesneld. De ervaringen, die hij gedurende zijn tooneelloopbaan had opgedaan, had den hem den ernst van het leven leeren kennen en van den frisschen, vroolijken jongeling een ernstig en energiek man gemaakt. Met eenigen weemoed zag de vroegere student terug „op den bloeienden, gouden tijd, op de dagen der rozen", zooals de dichter het jongelingsleven noemt, en het was hem niet mogelijk een licht verklaarbaar verlangen naar die zonnige dagen te onderdrukken. „Ken je de woning van je vriend Lassendorf?" vroeg de oude heer, wien het loopen op de lange straat onaangenaam werd. „Hij heeft onze vroegere gemeenschappelijke stu dentenwoning behouden maar hij kon er niet toe besluiten in mijn plaats een anderen collega te nemen," zeide Robert. „Wij zijn er spoedig." De beide mannen betraden spoedig daarop het huis en stegen de trap op naar de kamer van den student. Lassendorf sprong verrast op toen de on verwachte bezoekers binnentraden; op vriendelijke wijze begroette hij den ouden1 heer, met wien hij reeds vroeger had kennis gemaakt en met een ste- vigen handdruk heette hij zijn vroegeren studie makker welkom. „Talma, oude makker," riep Lassendorf. „Wanneer je niet op den goeden weg waart, een werkelijke Talma te worden, dan moest ik zeker boos op je zijn; gedurende een half jaar heb je geen enkelen brief van mij beantwoord!" „Wil mij die nalatigheid niet euvel duiden, beste jongen, maar je zult mij ongetwijfeld verontschul digen, wanneer ik je mijn ervaring in T. vertel." „Bij geruchte Is ons reeds veel daarvan doorge drongen," antwoordde de student, „maar wij zijn nimmer te weten gekomen, wat daar nu eigenlijk van waar was of leugen. Aan overdrijvingen heeft het natuurlijk niet ontbroken." „Zeg, jongens, haal die geschiedenis nu niet op, mij duizelt het hoofd er nog van," zelde de rechter „Jullie zullen gelegenheid genoeg hebben elkaar alles dragen, door de meest geïnteresseerden zoo'n beetje is leeggepompt, waarbij de advocaat, die eenige juridische moeilijkheden regelde, een salaris werd toegewezen van een kwart millioen gulden. Deze advocaat, Mr. Dr. Völimar, is een beetje in zijn wiek geschoten over de geoefende critiek. Hij heeft zelf ook een oogenblik geaarzeld, beweert hij, om het groote honorarium te incasseeren, mgar al zijn be denkingen werden weggenomen, toen hij aan een eersta-klas advocatenkantoor te Den Haag had ge ïnformeerd, of hem dat loon al dan niet eerlijk toe kwam. Dat kantoor vond er geen enkel bezwaar tegen. Bovendien heeft Mr. Völimar thans al zijn faites et gestes voorgelegd ter beoordeeling aan den Raad van oezicht, van wien hij de uitspraak met een gerust geweten afwacht, De critici moeten nu verder maar zwijgen, zoo verlangt hij. Het bedoelde eerste-klas advocatenkantoor heeft intusschen bekend gemaakt, dat het wel het gere leveerde advies heeft gegeven, maar niet onder zocht had, of alle door Mr. Völimar genoemde om standigheden ook naar waarheid waren meegedeeld Het beroep eens advocaten schijnt wel heel moeilijk te zijn. Een ander mensch weet gewoonlijk zelf wel te beoordeelen, wat hij heeft verdiend en waarop hij recht heeft, maar een advocaat moet dat blijkbaar nu en dan door een confrater laten uitmaken. In militairen dienst noemden we zoo iets altijd: dék je op je voorman! De bakkers, die door de wet gedwongen worden om het duurdere inlandsche meel voor een deel te verbruiken, zullen het met genoegen vernemen, dat de invoer van buitenlandsch brood enz. thans, d.i. met Ingang van 31 October, is gecontingenteerd en wel op 100 pet. van den invoer uit het hieraan voor afgegane jaar. Wat de buitenlandsche concurrentie betreft, kan de toestand voor hen althans niet ver slechteren. Voor onze visch-export zijn de omstandigheden verbeterd, doordat de contingenteering van visch in België is opgeheven. De Duitsche contingenteeringsmaatregelen blij ven dreigen. De Duitsche industrieelen beginnen intusschen reeds de gevolgen van de niet-officieele Nederlandsche boycot-actie te voelen. Het heet, dat ze tegen maatregelen willen nemen en wel door een boycot van de Rotterdamsche haven: In Gent '^België) tracht het gemeentebestuur in troebel water te visschen. Het heeft de Duitsche indu strieelen op de voordeelen van de Gentsche haven geattendeerd. De verhooging van de Nederlandsche invoerrech ten is door de Tweede Kamer voorloopig afgewim peld. Het betreffende ontwerp is als gevolg van de uitgeoefende critiek voorloopig van de agenda ge nomen. Leiden is ontzet, maar nu in anderen zin dan de traditie dat wil. Leiden is ontzet over het tekort op de gemeente-begrooting, dat meer dan een millioen bedraagt. Het teekent, hoe ook midden-groote ge meenten geweldig onder de crisis hebben te lijden Naar we uit de voorstellen opmaken, denken B. en W. ook hier de begrooting te voeden met het hooi, dat ze uit de ruif der ambtenaren weghalen. Een mooie tijd! Heel een stad zucht onder een tekort van een millioen en één advocaat „verdient" een te vertellen, nu vraag ik vriendelijk, mijn ooren voor dit onderwerp te sparen." „U heeft gelijk, vader!" zoo stemde zijn zoon.met hem in, „laten wij voorloopig die spannende her innering rusten laten." „En thans, kinderen, doe mij het genoegen en laat mij een uurtje alleen. Ik ben werkelijk wat moe van de reis en wilde gaarne een oogenblik rus ten." „Maak 't U zoo gemakkelijk mogelijk, mijnheer de Rechter," zeide de medische student, terwijl hij het vuur wat opstookte en nog een paar flinke stuk ken kolen in de kachel wierp. „Ik maak intusschen met Talma een wandeling door de stad en wij willen dan nog eens oude koeien uit de sloot halen." De vrienden hadden elkaar veel te vertellen en te vragen, toen zij naast elkander door de straten voortliepen. Robert had naar al zijn vroegere kennissen ge vraagd en van Lassendorf de noodige inlichtingen verkregen; thans sloeg hij voor weder naar huis terug te keeren. De jonge student bleef voor zijn vriend staan. „Nu heb je, geloof ik, naar allen gevraagd, oude bekenden, je naaste kennissen," zeide hij ernstig, met eenig verwijt in zijn stem, „één echter, die het eigenlijk het minst verdiende, heb je zoo het schijnt vergeten." „Je meen Gretchen, Naso!" antwoordde zacht en eenigszins beschaamd de jongie kunstenaar. „Ik heb haar diep beleedigd!" „Dat heb je buiten twijfel," meende Lassendorf. „Jou handeling heeft het jonge meisje aan den rand van het graf gebracht." „Is zij ziek?" vroeg Robert haastig. „Zij was het, zware zenuwkoorsen wierpen haar op het ziekbed en weken lang heeft zij tusschen leven en dood gezweefd. In haar koortsen sprak zij steeds van jou, omtrent wie ik haar steeds per brief op de hoogte hield, jou dringend verzoekende om haar een bezoek te willen brengen, het was voor de zieke het beste medicijn geweest. Helaas bleef deze brief als zoo velen onbeantwoord." Robert voelde hoe verdiend het verwijt was, dat zijn vriend hem maakte, en hij bleef dus zwijgen. Zonder een woord te zieggen liet hij dit maar over zich heengaan. „Thans is zij weder genezen," zoo ging de stu dent voort, „maar zij is niet meer dat frissche op gewekte meisje van voorheen, die bitterste ervaring haar levens hebben haar zeer ernstig en stil ge maakt." „O, ik dwaas!" riep Robert smartelijk uit, „ik kwart millioen, als hij de Koninklijke Goedkeuring aanvraagt op de statuten van een loterij-vennoot schap! Eerder hebben we bericht, dat de Avro haar zend tijd-verlangens dacht te vervullen door gebruikma king ook van den nieuwen Luxemburgschen zender. Het blijkt nu, dat we goed waren ingelicht. De voornemens bestaan inderdaad, maar de nieuwe Luxemburgsche Omroep heeft zich een golflengte verschaft (van 1200 M.) op eigen houtje en dat gaat niet. Zoolang deze zaak niet met de betreffende internationale organisatie Is geregeld, kan of mag of durft de Avro van de geboden gelegenheid geen gebruik te maken. De maand October, van welke we afscheid namen, is de natste geweest, uit de metereologische geschie denis. Een ieder neemt het onvoorwaardelijk aan, ook zonder statistische cijfers te hebben gezien. Al die nattigheid dreigt intusschen tot veel narigheid te leiden. Onze stroomen stijgen onrustbarend. Over Maas en Waal b.v. maakt men zich zeer ongerust. Ook de IJssel wast meer en meer. Het Holterbroek is een meer gelijk. Naast deze dreigende rampen van het water, zorgde ook de motor weer voor de noodige ongeluk ken-sensatie. Nabij Ilpendam, in de buurt dus van Purmerend, reed Zondag een auto te water, waarbij alle vier inzittenden verdronken. Bij Wouw werd een dame bij een auto-ongeluk gedood. Door een onvoorzichtigheid met benzine verbrand de te Hanweert een 15-jarig meisje levendig. Haar vader bekwam levensgevaarlijke brandwonden. werkt zacht en weldadig; Uw huid ontwaakt, tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 203045 en 75 cent. Plaatselijk üieuws BROEK OP LANGENDIJK. Nieuwe aansluitnigen: 241 Keeman, Cornells, Exporteur in groenten en aardappelen, Noordscharwoude. Vervallen aansluitingen: 236 Keizer, Fa. J. H., Firmant J. Keizer, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij, Nieuwe Lange- dijker Courant, Spoorstraat A 11, Oudkarspel. ZUID SCHARW OUDE. De N. H. Cinema met de Lachende Luitenant. De recensie over bovengenoemde vertooning kan heel kort zijn, de zaal was flink bezet, en de aan wezigen hebben zeer genoten van dit buitengewone filmwerk, de zaal daverde af en toe van het lachen, ook het bij programma viel zeer in den smaak. Het bal dat volgde had aller belangstelling daar deze keer toch, voor een prima orkest met medewer king van harmonica was gezorgd. Zoo wij vernamen overweegt de directie na deze zoo zeer geslaagde voorstelling reeds a.s. Zondag weder met een uitgezocht programma voor den dag te komen, waarna de N.H. Cinema dan weder van Langedijk naar elders vertrekt. Ook dat prima or kest wordt dan voor a.s. Zondag weder uitgenoodigd. wierp een echte diamant van het reinste water weg, om die te vervangen door een valschen steen. Kon ik het gebeurde toch-maar ongedaan maken!" De student wierp zijn vriend een eigenaardigen blik toe. „Het zal de vraag zijn of je haar bezoeken wilt," zoo meende hij vragend. De tooneelspeler greep beide handen van zijn vriend. „Geloof je, dat Gretchen het mij vergeven zou kunnen?" vroeg hij op een toon waarin eenige hoop schemerde. „Ware liefde kent geen wraak," antwoordde Las sendorf; „zij zal de haar geboden hand der ver zoening niet terug wijzen." „Ik heb Gretchen te zwaar beleedigd, ik waag het niet, haar weder onder de oogen te komen," zeide de jonge tooneelspeler, zich zelf bestraffend door den zachten toon, waarop hij dit zeide, meer tot zich zelf dan tot zijn vriend. „Zij heeft je steeds in bescherming genomen, jou met ware edelmoedigheid verdedigd en getracht je dwaling nog te verontschuldigen een daad van echte vrouwelijke zelfverloochening! Zij houdt nog steeds van je en zal vergeten en vergeven, wan neer je haar berouwvol tegemoet treedt." „Maar mevrouw Siebert wat zal zij van mij denken, hoe zal ik haar kunnen naderen?" „Zij zal den wil van haar eenige dochter, die zij boven alles lief heeft, niet weerstreven, wanneer zij oprecht aan je berouw zal kunnen gelooven." „Gretchen's moeder had zeker recht daaraan te twijfelen met diepe schaamte moet ik dat getui gen," riep Robert; „maar thans zweer ik je, dat ik zal trachten goed te maken, wat ik heb misdaan, ik wil op mijn knieën om vergiffenis vragen, aan het zoo innig veel door mijn schuld geleden edel moedige meisje en niet eerder opstaan, tot zij mijn handeling vergeeft. Dan wil ik haar voor de laatste maal de hand reiken en weder den strijd des levens aanvaarden, den weg volgen voor den eenzamen wandelaar weggelegd. Laten wij naar Gretchen gaan, haar woning ligt niet ver meer!" Lachend volgde de student zijn vriend, die zijn schreden naar de voorstad wendde, waar nog steeds de beide vrouwen woonden. (Slot volgt).

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1