NIEUWE Nieuwsblad v. JEloll. Noorderkwartier No 127 DONDERDAG 3 NOVEMBER 1932 41e Jaargang Om den vrede In den dwaaltuin des levens Binnenlandsch Overzicht TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. LA1GEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. A oonnmen tsprij s per 3 maanden 1.15. llilgm: Firma 1.1. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GKOOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De veelheid der bijzondere gedenkdagen, welke door allerlei organisaties zijn verordend, hebben het karakter er van wel eenigszins geschaad. Voor het menschengeslacht echter, dat den oorlog heeft gekend, zal den dag van 10 November, waarop 14 jaar geleden de wapenstilstand werd gesloten, altijd van bijzondere beteekenis blijven, omdat dien dag aan den vreeselijksten volkerenmoord een einde kwam en de grondslag werd gelegd van het vredes werk, hetwelk het huidige geslacht nog zoo graag voltooid zou willen zien. Of daar kans op is? De teekenen zijn op het moment weinig bemoe digend. Het ontwapeningswerk vlot niet, in het Oosten van Azië triumpheert bruut geweld over recht, in Zuid-Amerika beoorlogen volkeren elkaar in bloedigen strijd, in Europa groeit het onderlinge wantrouwen van sommige volkeren en overstemt de roep naar bewapening, door revanche-gedachten ingegeven, het smeeken om vrede. Toch mogen degenen, die den vrede als een ideaal der menschheid blijven zien, niet versagen, in hun actie niet en ook niet in de opvoeding van zich zelf en anderen. We moeten onzen vredeswil blijven sterken. Op dat laatste vooral komt het aan. We hebben dat al meermalen betoogd en we herhalen het bij de nadering van den a.s. Vredesdag. We gelooven niet in een blij venden wereldvrede als gevolg van een daartoe gevoerde actie alleen, met een overeenkomst als besluit. Gewijzigde belan gen zullen op den duur ook de inzichten weer wij zigen. Eerst als de volkeren tot den vrede zijn opgevoed, zelfbeheersching hebben geleerd, zelftucht, onder werping van eigen inzicht aan het oordeel van anderen, ondergeschikt-making van egen belang aan het algemeen belang, eerst dan zal er van blij ven den vrede sprake kunnen zijn. Vaak zijn vredesagitators de ergste vijanden van de vredesgedachte. Wie niet in alle opzichten met den vredeswil is bezield, maar de ontwapening van zijn volk elscht, alleen omdat hij een leuze van zijn tijd wil uitdragen, die loopt straks achter een oorlogshitser aan, wanneer die onder bepaalde om standigheden het gemoed des volkt weet te beroeren. Laten we ons standpunt met een voorbeeld verdui delijken. Op 8 November, een paar dagen slechts vóór den Vredesdag, zullen tienduizenden naar Den Haag trekken om te betoogen tegen de regeering, tegen Weiter enz. Men kan met de betoogers van inzicht verschillen en toch respect hebben voor him actie. Als een volksmassa op ordelijke wijze, zooals we dat in de laatste jaren b.v. van de S.D.A.P. gewoon zijn, eendrachtig en met nadruk uiting geeft aan wat w haar leeft en wat ze begeert, dan maakt dat indruk. We weten echter zeker, dat er ook duizenden naar FEUILLETON 16) (Slot) Een eigenaardig gevoel van vreugde en verlangen, verduisterd door het diep besef van schuld en berouw, beving de jeugdige tooneelspeler, toen hij weder het welbekende tuintje betrad, waar hij de gelukkigste uren van zijn leven had doorgebracht. Hier was de plaats waar vroeger de groene tuintafel en de tuinbank stonden, wanneer de zomerzon een vriendelijk schijnsel wierp op het kleine gezelschap, daarom heen geschaard. Hier had hij het lieve meisje de boodschap van zijn verkregen engagement overgebracht, en hier was het, waar zij met een voorgevoel van de droevige dagen die haar zouden wachten ^zooveel tranen had geschreid. Heden echter kwam Gretchen hem niet als in die gelukkige dagen vroolijk en in <een opgewekte stemming tegemoet, om hem om den hals te vallen, hem te kussen en hem haar liefde voor hem te openbaren. Stil en leeg Was het in den tuin en de boomen ruischten met hun met knop en blad reeds getooide kronen hem tegen als wilden zij in dit weemoedige lied hem toefluisteren, dat zijn tegenwoordigheid deze stilte ontwijdde. Schoorvoetend trad hij nader en het hart klopte hem hoorbaar tegen de keel. Toen hij voor h£t raam van het vriendelijke achterhuls Gretchen be merkte, die gebogen over haar arbeid zat, hief zij het hoofd op. De naderende schreden hadden haar van haar werk doen opzien en haar lief, bleek ge laat werd met een vurig rood bedekt, toen zij het onverwachte bezoek bemerkte. „Ik breng een verloren zoon terug!" riep Lassen dorf half schertsend, half ernstig bij zijn binnen- Den Haag zullen gaan met het doel om een geor dende demonstratie om te zetten in een geweld- actie, teneinde door het ontketende geweld af te dwingen, wat langs wegen van ordening samen- spreking, overleg, verkiezingen enz. niet bereik baar wordt geacht. Duizenden zien op hun wijze een belang en als ze de vervulling van dat belang, tégen het inzicht van de volksmeerderheid in, met geweld zouden kunnen afdwingen, dan zouden ze daarvan niet terugdeinzen. Onder diezelfde duizenden nu, zijn er zeer velen die een blij venden volkerenvrede propageeren en als eersten stap daartoe, nationale ontwapening eischen. Wanneer een klasse of een groep der samenleving bezield blijft met de gedachte om door geweld het belang, dat ze zien en zoeken, na te streven, waar om zouden dezulken dan straks den oorlog versma den, als door strijd een belang des volks kan worden vervuld? Er zijn volkerenbelangen, zoo goed als er klassobelangen zijn, groeps- en personenbelangen. De Japanners hebben als volk belang bij expansie, alle klassen der Japansche samenleving. Heel het volk van Bolivia heeft er belang bij dat het land een uitweg krijgt naar zee. Heel de Duitsche samen leving zou er wel bij varen, als het rijk de koloniën herkreeg en Opper-Silezië weer volledig binnen de rijksgrenzen kwam. Alle volkeren hebben haar spe- siaie belangen. Wie desnoods vechten wil voor eigen-, of groeps- of klassebelang, die zal straks mede ten strijde willen trekken, als het gaat om het levenspeil van heel het volk. Eerst als we elkander hebben opgevoed om slechts door overleg en arbitrage alles wat de menschen verdeelt tot een oplossing te brengen, dan zal be wapening overbodig, oorlog ondenkbaar zijn gewor den. Toch is het goed om naar geleidelijke ontwapening te blijven streven als we zorgen ons even geleidelijk aan de noodige zelftucht, zelfbeheersching en onder worpenheid te wennen. Byitenlandsch Overzicht De ontwapeningskansen. De Berlijn- sche contingenteeringsplannen. Het rijk en Beieren. Het Engelsche pond herstelt zich iets. Een moratorium in Neveda. Scheepsrampen. Allerlei. De openbare meening blijft de ontwapeningskan sen gunstiger bezien en in het bijzonder koestert zij verwachtingen omtrent het Fransche plan, dat nog wel niet officieel is ingediend, maar waarvan verschillende bijzonderheden bekend zijn geworden. Het plan houdt inderdaad een vrij aanmerkelijke beperking van de bewapening te lande in. De Fran sche regeering heeft de zaken vereenvoudigd door te streven naar een overeenkomst, welke zich tot de Europeesche staten zou beperken. De militie wil Frankrijk handhaven, maar de oefeningstijd zou worden teruggebracht tot 9 maanden en het vredes- contingent zou voor Frankrijk met ongeveer 50.000 worden verminderd. Van belang is, dat Frankrijk volgens de loopende geruchten ook aan Duitschland een militie zou willen toestaan, althans zouden daar tegen geen theoretische bezwaren meer bestaan. In verband met de tegemoetkomende houding van Parijs wordt het waarschijnlijk geoordeeld, dat de vier-mogendheden-conferentie over den Duit- schen pariteitseisch nu toch heel spoedig zou worden gehouden en dat Duitschland dan binnenkort weer zou deelnemen aan de narbeid van de ontwape- ningscoierentie, welke deze week voor wat het bu reau der conferentie en van de hoofdcommissie betreft, is hervat. Men kan Duitschland te Genève onmogelijk missen, want naast de (geleideiiijke) ontwapening wenscht Frankrijk vooral overeen komsten, welke haar de veiligheid moeten bieden, zonder welke de Fransche regeering niet over ver mindering van haar militaire macht wil prakks- zeeren. De Duitsche regeeringscommissie, welke een rond reis door Europa heeft gemaakt om de verschillende regeeringen voor de voorgestelde contingenteerings- maatregelen te winnen, is thans te Berlijn terug gekeerd om haar rapport uit te brengen. Erg op wekkend zal het niet luiden. Het laatste bezoek heeft Denemarken gegolden, maar ook daar is men niet tot overeenstemming kunnen komen. Behalve in België zijn de Duitsche plannen nu overal afge wezen. Verondersteld wordt, dat de regeering-Von Papen de aangelegenheid nu zal laten rusten tot na afloop van de op het einde dezer maand te houden rijksdagverkiezingen. De verhouding van de Beiersche regeering tot de rijksregeering is weer eens scherp toegespitst door een rede van den Beierschen minister-president Dr. Held, die de rijksregeering onbarmhartig kapit telde en in de plannen van Von Papen een bedrei ging van de zelfstandigheid der Duitsche Staten blijft zien. Von Papen is over het gebeurde slecht te spreken. De verhouding van de rijksregeering tot Beieren moet er onder lijden, zoo meent hij. Hoe droef 'de economische toestand in Duitsch land op het oogenblik wel is, leerde ons een bericht omtrent het hedendaagschebierverbruik door de Düitschers. Bedroeg dat in 1913 nog 102.1 liter per hoofd der bevolking, thans is dat teruggeloopen tot 57 liter. D.w.z. per hoofd en per jaar. Het Engelsche pond, dat den laatsten tijd zóó heel leelijk deed en zelfs tot een waarde van circa 8 gulden was teruggevallen, is deze week met Ameri- kaansche dollarhulp weer wat opgehaald, maar de handel ondervindt veel last van de aanmerkelijke fluctuaties in de waarde van het Engelsche geld. Zoo lang een wereldrijk van beteekenis niet tot den gouden standaard terugkeert zal het nog wel malaise blijven in den handel. De crisis heeft vreemde toestanden geschapen. Toen het Engelsche pond viel .heette het, dat alle goud ter wereld zat opgehoopt in Frankrijk en in de Ver. Staten, maar de Franschen weten intusschen toch ook geen raad, hoe ze hun aanzienlijke be- grootingstekorten moeten dekken en uit de Ver. Staten kwam deze week het bericht, dat in de staat Nevada een moratorium afgekondigd was moeten worden voor den handel en voor de ban ken, voorloopig geldend tot 12 November. Een mo ratorium schort alle betalingsverplichtingen op. Het gebeurde zal de credietwaardigheid van de Ver. Staten zeker niet hebben verhoogd. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot der opvarenden van een Russisch schip, met 126 mannen en vrouwen op weg naar de Russische mijnen op Spitsbergen. Het schip is op de Westkust van Spitsbergen gestrand en het voorruim staat reeds onder water. Noodseinen zijn opgevangen, het eerste schip, dat ter hulp snelde, kan eerst na drie dagen de plaats des onheils bereiken. Ook heette van de week een Zweedsche visschers- boot met 17 jeugdige opvarenden vergaan, maar later verluidde, dat alle schipbreukelingen door een andere boot waren opgepikt. In het Engelsche Kanaal is een Duitsch post vliegtuig vergaan, waarbij de twee inzittenden zijn omgekomen. Het Grieksche werd Dinsdag wederom door een aardbeving geteisterd, waarbij opnieuw tal van woningen werden verwoest. In Polen is een bekende internationale figuur, Zaleski, uit het kabinet getreden. Hij had er de portefeuille van Buit. Zaken en was een geziene persoonlijkheid in Volkenbondskringen. De groote staking in de Engelsche katoenindustrie duurt voort tégen den wil en den raad in van dé leiders der arbeiders. treden uit. „Neem hem weder in genade aan, hij heeft als in de gelijkenis zijn zonde zwaar geboet!" Mevrouw Siebert wierp een ernstig bestraffenden blik naai' den jongen tooneelkunstenaar, terwijl zij een koele buiging voor hem maakte; den student echter, die meermalen na het heengaan van Robert in de vriendelijke woning een bezoek had gebracht., begroette zij allerhartelijkst. Ook Gretchen ontving dezen jongen man met buitengewone vriendelijk heid, hoewel eenigszins bevangen, maar zij vermeed een blik te slaan op Robert. „Mijn vriend Lassendorf heeft het goed gezegd," zoo nam Robert het woord, terwijl zijn stem beefde, „een verloren zoon is teruggekeerd en vraagt be rouwvol om vergiffenis." De beide vrouwen antwoordden niet, een lange pijnlijke stilte volgde. „Tot u, mevrouw Siebert, wend Ik mij het eerst," zoo ging Robert eindelijk verder, de hand der kleine vrouw vattende. „Ik weet, dat ik karakterloos heb gehandeld, dat ik uw vertrouwen niet meer waard ben en ik zal het niet wagen, u dit vertrouwen weder af te smeeken. Alleen vraag ik u mij vergif fenis te willen schenken voor de droevige uren en dagen, die door mijn schuld uw deel werden, voor het bittere leed, dat ik u en Gïretchen heb aange daan. „U heeft ons vreeselijk teleurgesteld, mijnheer Stern," zeide Gretchen's moeder, „dit had ik niet van u verwacht!" „Uw verwijt is volkomen gerechtvaardigd, me vrouw Siebert, maar wil daarbij toch ook in over weging nemen, dat er nog redenen ter mijner ver ontschuldiging aanwezig zijn," riep de jonge man, en de gloed waarmede hij zijn verdediging uitsprak, kleurde hem de wangen. „De vreemde wereld, die mij omgaf, bracht mij langs geheel andere wegen, mijn loopbaan als tooneelspeler nam mij geheel in beslag, de afwisselende, opwindende tooneelkunst deew mij het werkelijke leven vergeten, het verleden met zijn gelukkige oogenblikken, de gedachte aan de lieve gestalte, aan haar persoonlijkheid en hare omgeving raakte door deze groote verandering en de bonte kleuren der kunstenaarswereld steeds meer op den achtergrond. Alles was mij nieuw, men over laadde mij met beleefdheden, attenties en uitnoo- digingen; vermoeid en afgemat wierp ik mij des nachts op mijn legerstede, om des anderen daags weder de tempel der kunst te betreden, waar mijn eerzucht voedsel kreeg verder de begeerte naar roem en eer te bevredigen. Ik was zwak genoeg te luisteren naar die vlijtaal, die de eigenliefde in mij deed ontwaken, wat ik voor liefde hield, was slechts ij delheid en koude berekening, en het net, dat om mij heen wterd gesponnen, bemerkte ik eerst, toen de mazen zich vaster om mij heen weefden. Had mij toen een vriend met raad en daad ter zijde ge- staan, ik zou de boeien die mij knelden, hebben weten te verbreken; maar onervaren als ik was moest ik ten offer vallen van dit fijngesponnen weefsel, dat valsche schijn beteekent, indien niet I te rechter tijd mijn goed gesternte het ergste heeft doen voorkomen. Thans blik ik met afschuw op den afgrond, in welken ik zou zijn nedergestort en dank j den Hemel, dat hij mij voor dit onheil heeft be- j waard. Als onervaren jongeling ging ik de wijde j wereld in, als man van rijpe ervaring sta ik thans voor u en bid u mij niet te verstooten. Uw beider j vergiffenis, die ik u en Gretchen afsmeek, zal mij op mijn verderen eenzamen levensweg den moed geven naar hooger doel te streven!" „Wanneer de korte tijd van leed en teleurstellin gen, die u moest meemaken, hebben gestaald en kracht gegeven, dan kan u het lot slechts dankbaar daarvoor zijn", antwoordde de kleine vrouw en haar blik rustte met deelneming op den jongen man. Ik vergeef u alles, wat gij ons hebt aangedaan, maar uw eigenlijke rechter staat dar!" De jonge tooneelspeler wendde zich tot Gretchen, in wier oogen tranen welden. Met groote belang stelling had zij naar Robert geluisterd, toen hij zijn leven in de residentie schilderde en zijn ervaringen mededeelde. Wanneer er nog een oogenblik was geweest, dat het haar onmogelijk was geweest alles te vergeten en te vergeten, dan toch was het haar medelijden, dat haar beving, welke de openha~tige Het overstroomingsgevaar. Het lot der regeering. Onze fascisten streven naar eenheid. Herleving in den wo ningbouw? Allerlei. Men begint zich in ons land hoe langer hoe meer ongerust te maken over den waterstand. In ver schillende streken dreigen overstroomingen en op sommige plaatsen heeft het water zelfs al aanmer kelijke schade aangericht. De hoeven, welke in het Holterbroek zijn gelegen, worden reeds geheel door het water omringd en ook in de buurt van Krom menie ondervindt men veel last van overstroomin gen. Hier en daar hoorden we wel eens de opmer king maken, dat de omvang der overstroomingen, gelet op den buitengewonen regenval in October, nog. al meeloopt, maar men vergete niet, dat regen water de stroomen toch slechts betrekkelijk geleide lijk kan voeden, m tegenstelling met het smeltende sneeuwwater in het voorjaar, dat in korten tijd naar omlaag dringt. Ook nu echter staan toch ernstige dingen te gebeuren, als de regenval niet gaat min deren. De berichten uit België, Frankrijk en Zuid- Duitschland omtrent den stand der rivieren zijn nog maar weinig bemoedigend; de groote stroomen welke naar ons land afvloeien, blijven wassen. Het blijkt mede heel moeilijk te zijn om de inge dijkte Zuiderzee, het tegenwoordige LJsselmeer op peil te houden. Er wordt van daaruit regelmatig gespuid en dat verhoogt weer het overstroomings gevaar voor de aangrenzende landstreken. Vele boeren zijn er door gedupeerd en ze verdragen dat te minder, nu het eischen van defensie zijn, welke hun die ongelegenheid bezorgt. Eischen van de fensie zijn weinig populair in onzen tijd. Over de Zuiderzeewerken, in het bijzonder om trent de groote sluizen in den afsluitdijk hebben in de laatste dagen vreemde geruchten geloopen. In de bedoelde sluiswerken zouden groote scheuren in de betonmassa's zijn ontdekt, maar de hoofddirectcie der Zuiderzeewerken heeft na een onderzoek die ge ruchten nadrukkelijk weersproken. Wat men voor scheuren had aangezien, zouden naden zijn geweest welke met opzet zijn aangebracht om het beton gelegenheid te laten op de gewone wijze uit te wer ken. Omtrent de positie der regeering beginnen allerlei geruchten den ronde të doen. Zeker is wel, dat die positie niet meer zoo hecht is als eenlgen tijd bekentenis van den geliefde in haal- wakker riep. Berouwvol en in alle oprechtheid strekte hij de ar men naar haar uit en diep ontroerd maar met een gelukkig glimlachje op de lippen zonk zij aan zijn borst. Zij had hem weergevonden, haar liefde voor hem was nimmer aan het wankelen gebracht. Weenend stond de zwaar beproefde moeder dit ge lukkig schouwspel aan te zien, terwijl ook de lus tige student Lassendorf een paar tranen wegpinkte. Verloren maar weergevonden, maar nu vast en hecht was de band der liefde, die niet meer ver broken zou worden. Gelouterd door de ervaring openbaarde in Robert's hart zich de ware liefde en zijn stralende oogen, waarmede hij het innig ge liefde meisje aanzag, vertolkte zijn rein en groot geluk. Robert Stern speelt thans aan het hoftooneel, in de residentie, waar ook zijn vriend Hans Lassendorf zich als arts heeft gevestigd. Gedurende de gerechts verloven bezoekt de oude rechter met zijn gade niet meer het idilllsche Ilmenau, maar het niet minder schoone woonoord van zijn zoon en schoondochter. Helene, Robert's zuster, is bezig aan haar uitzet; binnen korten tijd zal zij als gemalin van Dr. Las sendorf zijn woning binnentreden. De kleine me vrouw Siebert helpt haar dochter in hare huishou ding en wanneer de Rechter of Bothner, de oude vriend der familie, met hunne echtgenooten op bezoek komen, dan heeft zij de handen vol. Wanneer men later in de couranten over den raadselachtigen dood van de zangeres Malwine T. die in den bloeitijd van haar leven, zich door ver giftiging van het leven had beroefd, heeft gelezen, dan ja, wordt men nog eens herinnerd aan de droe vige geschiedenis, die zich eenmaal heeft afge speeld. Van den misdadigen avonturier, die langen tijd als haar vader bekend stond, heeft men nimmer meer iets gehoord hij verdween om nooit meer te verschijnen. EINDE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1