5 ID. '32 Steun aan den Tuinbouw Uit den Omtrek Burgerlijke Stand Verschenen is het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk der Rij ksbegrooting voor 1932 (uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoeaerijgewassen.) Vrijwel algemeen werd de indiening van het wets ontwerp toegejuicht. Verscheidene leden meenden, dat steunmaatregelen ten behoeve van dezen bedrijfs tak eerder genomen hadden moeten worden. Tot nu toe heeft de regeering zich bepaald tot crediet- verleening. Dat dit standpunt tnans is verlaten had de volle instemming dezer leden. Vrij algemeen vond het waardeering dat dit ontwerp terugwerken de kracht heeft door uitkeeringen over het geheele jaar 1932 mogelijk te maken. Daardoor worden de bezwaren van het lange aarzelen der regeering voor een groot deel opgeheven. Verscheidene leden waren va nmeening, dat de tuin bouw met het verleenen van directeein regeerings- steun alleen niet voldoende geholpen zal kunnen worden. Gewezen werd op de wanverhouding die speciaal in dit bedrijf bestaat tusschen de prijzen die de producent voor zijn artikelen ontvangt en de prijzen die de consument voor deze artikelen be taalt. Voorts werd een betere distributieregeling dringend noodzakelijk geacht. Behoud van den bestaancien toestand, waarbij uitnemende tuinbouwproducten in groote hoeveelheden worden vernietigd, werd on toelaatbaar geacht. Bepleit werd wijziging van de crisispachtwet in dien zin, dat de toepassing der wet ook voor tuin grond (zoowel voor grove als fijne cultuur en ook voor kassenbuiten twijfel gesteld en de continu atie der pacht verzekerd wordt. Het zijn niet alleen de hypotheekschulden, die de tuinbouwers in moei lijkheden brengen. Zij beschikken ook niet meer over de middelen om de noodige bedrijfsuitgaven voor kunstmest en arbeidsioonen te doen. De voorge stelde regeeringssteun zal bij lange na niet toerei kend zijn om deze moeilijkheden op te heffen. Hier dreigt dus verwaarloozing van den cultuur grond en het is een landsbelang dit te voorkomen. Tenslotte werd opnieuw de aandacht gevestigd op den invoer van buitenlandsche land- en tuin bouwproducten Vele zouden een regeling als de thans voorge stelde ook willen zien vastgesteld voor 1933. Zij vroegen of dit ook in de bedoeling der regeering ligi Verscheidene leden vroegen maatregelen om te voorkomen, dat detoch al zeer lage loonen der ar beiders in de bedrijven, die nu gesteund zullen worden, nog zullen worden verlaagd. Bij sommige leden had het teleurstelling gewekt tot niet tevens maatregelen zijn voorgesteld ten be hoeve van de boomkweekers. 1827 TOT EN MET 1930 ALS BASISJAREN Wat het plan van uitvoering betreft zouden som mige leden in plaats van 1928 tot en met 1930 als basisjaren te beschouwen, 1927 tot en met 1929 ais grondslag willen nemen, daar 1930 in verschillende streken reeds een crisisjaar was. Verscheidene leden wezen erop, dat het noodzake lijk zal zijn in het plan van uitvoering een afzonder lijke regeling ten behoeve van de kleine tuinders die niet aangesloten zijn bij een veiling op te ne mén. Dat de geheele steunregeling over de veiling loopt achtten sommige leden niet gewenscht. Dit betee- kent h. i. een dwang om op deveiling te verkoopen. Voorts werd aangedrongen op een voorziening voer de jonge tuinbouwers die in de basisjaren pog niet of niet gedurende alle drie jaren tuin bouwproducten aan de veiling brachten. Sommige leden meenden dat een productieregeling welke dan gewestelijk zou kunnen worden ingesteld noodig zal zijn om te voorkomen, dat de tuinbouw zich uitsluitend zal bepalen tot den verbouw van garantieproducten. Deze letden vroegjen wat de minister in dezen wenscht te doen. Tegen de bepaling, dat slechts uitkeeringen zui den geschieden aan personen die in den tuinbouw hun hoofdberoep vinden, hadden eenige leden be zwaar. Zij zouden willen spreken van bonafide tuin bouwers, om te voorkomen, dat personen, die een gemengd akker- en tuinbouwbedrijf hebben, buiten deze regeling vallen. Nieuwstijdingen De Eeeste Kamer heeft met 2818 stemmen rechts tegen links, het zgn. Godslasteringswetje aange nomen. Onder het inbrekersgilde in het Gooi is in den laatsten tijd groote opruiming gehouden. Zoo zijn bv. in het Huis van Bewaring te Utrecht negen jeug dige personen, meest uit Hilversum opgesloten, door toedoen van de Baarnsche politie en verdacht van inbraken aldaar. Confrontatie van een deze verdach ten te Laren is aanleiding geworden tot het ophel deren van twee inbraken aldaar en tot arrestatie van nog twee jeugdige Hilversummers. Zij hebben bekend zich aan de beide inbraken schuldig ge maakt te hebben. Tevens is te Ginneken aangehouden een echtpaar vroeger wonende in een lunchroom te Hilversum, verdacht van heling. Wij hebben dezer dagen reeds geemld, dat te hunnen huize gestolen voorwerpen waren ontdekt. (Handeslblad.) LOONSVERLAGING. De Firma van Heek en co. te Enschede, heeft voor haar dekenwevers een loonsverlaging van 10 procent aangekondigd, met dien verstande, dat de werktijd welke nu 3.5 dag per week bedroeg zal worden ge bracht op 4.5 dag. Den betrokkenen is een week bedenktijd gelaten. (Handeslblad.) Gistermorgen omstreeks vijf uur brak brand uit in de boerderij van den heer J. Nieboer, te Wil- dervank. In een oogenblik stond de met kolen ge vulde schuur in lichtelaaie, zoodat de plaatselijke motorspuit de hulp inriep van de Veendamsche en Stadkanaalsche spuiten. Laatstgenoemde spuit reed tot groote ontseltenis van he publiek tegen het trot- troir aan waardoor zes menschen allen uit Wil- dervank, werden gewond. De doktoren de Ronde en Huizinga waren onmiddellijk ter plaatse. Het ergst bleek er aan toe te zijn de heer West Jr. die over inwendige pijnen in de borst klaagde. Diens vader is lichtgewond. De heer H. Raad heeft een zenuw schok gekregen. D e heer J. Smalbil en mej. Fos- sten niet zwaar aan het hoofd werd gewond. De chauffeur van de motorspuit heeft verklaard in de meening te hebben verkeerd, dat de brand nog een eind verder was, zoodat hij.devuurzeeziende naar den kant van den weg wilde rijden. Hij heeft toen geen publiek zien staan. De boerderij brandde geheel uit. Alleen de voor gevel en de zijgevel zijn blijven staan. De ooaraak is niet bekend. Verzekering dekt de schade. Een inwonende oude vrouw is met moeite gered. (Handelsblad.) VERDRONKEN. Gistermorgen om vijf uur werd uit de Wetering nabij zijn woning onder Altforst bij Maasbommel opgehaald het lijk van den 42-jarigen timmerman H. v. d. Weerden Deze man is door onbekende oor zaak zeer waarschijnlijk reeds gisteravond met zijn fiets te water geraakt en heeft zich daaruit niet meer kunnen redden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. JONGETJE OVERREDEN. Donderdag is in de Wilhelminastraat te Haarlem nabij het Wilsonplein een vijfjarige jongen uit Haarlem, die plotseling de straat overstak, door een personenauto uit Haarlem overreden. Het knaapje is in het gasthuis aan de verwondingen overleden. Dezer dagen hebben wij een bericht aan „Het Volk" ontleend volgens hetwelk de VARA van de soc. dem. protestbetooging op 8 November een zg. ooggetuigenverslag op gramofoonplataen zal laten opnemen, waarop ook de redevoeringen zullen wor den vastgelegd. Deze gramofoonplaten zouden den volegnden avond dus Woensdag 9 November in den zndtijd van de VARA worden gedraaid en uitge zonden. De uitzending zou worden opgenomen op een installatie van de Ned. Seintoestellenfabriek (N.S.F.) Naar de „N. R. Crt." nu verneemt zal deze opne ming te Hilversum geschieden en in dit geval zal de N.S.F. een rijkstelefoonlijn moeten huren bene vens nog een gemeentetelefoonlijn van den Haag, die ook nog een speciale lijn naar de tribunes der sprekers zal moeten aanleggen. Men is voor deze uitzending dus weer afhankelijk van het rijk. Voor het geval het rijd de telefoonlijn niet beschikbaar zou willen stellen voor deze tegen de regeering gerichte betooging, blijft er no geen andere mogelijkheid namelijk het opnemen ter plaatse, hetgeen allicht kostbaarder is. Verder zal atuurlijk de radio-omroep controle commissie de teksten van de te houden redevoerin gen (op de wasplaten) moeten goedkeuren, voor de uitzending van die platen mogelijk is. De heeren sprekers zullen dus moeten oppassen geen al te re volutionnaire klanken te laten hooren. Voor het geval de controlecommissie haar goed keuring niet zal verleenen kan de VARA nog een achterdeurtje vinden door de platen naar Leuven (Belgie) te sturen en ze daar door de Soc. Arb. Omroepvereeniging te laten afdraaien. Naar ons ter oore kwam Is ook in Alkmaar aan B. en W. het verzoek gericht om die werkloozen, welke op 8 November a.s. de demonstratie van S. D.A.P. en N.V.V. in den Haag wilden bijwonen, vrij stelling te geven van de plicht om op dien dag te stempelen. Dit verzoek is behandeld in een B. en W.-vergade ringe van gistermiddag en zijn we wel ingelicht dan heeft de meerderheid van het College geen termen aanwezig geacht om dit verzoek toe te staan. (Noordholl. Dbld.) DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Binnen enkele dagen zal naar de Volkskrant ver neemt, worden medegedeeld, dat het treinpersoneel der Nederlandsche Spoorwegen op 60-jarigen leeftijd op pensioen zal worden gesteld. Voor het locomotief personeel is deze leeftijd reeds gesteld op 57 jaar Bij het einde van dit jaar zal zeker het spoorweg personeel met 1500 zijn verminderd, waarvan zeker 1000 extra zijn gepensionneerd, 150 hun tijdelijke aanstelling niet zagen vernieuwd, voorts 350 op nor malen leeftijd gepensionneerden, gestorvenen en op wachtgeld gestelden. AFTREDEN GEëlSCHT. Uit den beschrijvingsbrief voor de op 19. en 20 dezer te Groningen te houden gewestelijke jaarver gadering van de S.D.A.P. blijkt, volgens de „Tele graaf", dat de kwestie die gerezen is in de soc. dem. Statenfractie over het voorstel van Ged. Sta ten betreffende de korting op de salarissen en loo nen der provinciale ambtenaren en werklieden bij de eindstemming stemden mevr. Ploegsma-Ben- tum en de heeren Baretls, Mansholt, Spiekman, Buitenkamp en Freye voor de verlaging, mevr. de Vries—Frowdjn en de heeren van Hylkema, Bred- man, Polling, Zorge en Mengerink tegen, terwijl de heeren Meyer en van Genus niet aanwezig waren in de afdeeling Groningen groote ontstemming heeft gewekt. Deze komt tot uiting in een voorge stelde motie, waarin werd gezegd, dat de jaarver gadering, kennis genomen hebbende van het feit, dat een zestal soc. dem. Statenleden heeft ge stemd voor loonskorting van het personeel in dienst van de provincie, vaststelt, dat de houding van deze partijgenooten ln lijnrechten strijd is met de gehee le politiek van de partij en dat dooreendergelijke houding het prestige van de partij in hoóge mate is geschaad. De motie eischt van deze partij genooten dat zij hun mandaat ter beschikking zullen stellen van de partij en zullen aftreden als leden der Prov. Verschillende afdeelingen hebben op minder krach tige wijze hun afkeuring over de houding der zes S.D. Statenleden te kennen gegeven. De afdeeling Marum spreekt slechts haar leed wezen uit over het gebeurde maar voegt daaraan toe te vertrouwen dat de fractie in het vervolg bkij be langrijke aangelegenheden eensgezind zal optreden dat men verdienstelijken Statenleden en toegewij den partij genooten het vertrouwen niet mag opzeg gen. WIERINGERMEERBLIJFT DROOG ONDANKS DEN ZWAREN REGENVAL. Ondanks den zwaren r?genval in de maand Oc tober is de waterstand in de kanalen en tochten van de .Wierngermeer slechtsenkele keeren en dan nog voor zeer korten tijd ongeveer een hal ven meter boven polderpeil geweest. Het weiland in de Wieringermeer is een van de weinige gebieden van Noordholland, waar geen wa teroverlast wordt ondervonden. De inschaarders v. schapen maken dan ook dankbaar gebruik van de gelegenheid om hun dieren nog eenigen tijd in de Wieringermeer te laten weiden, daar op het oude land reeds vele zieke schapen schijnen voor te komen. MEISJE GEDOOD. Donderdagmiddag om kwart over vier is op den Buiksloterweg een vierjarig meisje uit de Koren bloemstraat door een vrachtauto gegrepen. Het kind liep spelende den weg over en werd geraakt door een der spatborden en op zij geslingerd. Zij was onmid dellijk dood. AUTO TEGEN TRAM GEBOTST. Gisterochtend omstreeks half tien kwam een auto uit de van Ostadestraat van de Zijde van den Amsteldijk. Bij da kruising in de van Woustraat passeerde juist een trama, die van de Ceintuurbaan kwam. Van de andere zijde kwam een meisje op een fiets aanrijden. De bestuurder van de auto zag dit meisje en remde te laat echter om te voorkomen dat de auto tegen den tram botste. Had de auto bestuurder niet geremd, dan zou de wagen ongetwij feld onder de tram zijn geschoten. De aanwezig heid vanhet meisje op de fiets was dus in zooverre een geluk dat de botsing nu minder hevig was. Toch was aij erg genoeg. De auto kantelde en kwam op zij naast detram te liggen. Intusschen had de auto de fiets van het meisje toch nog aan gereden en het rijwiel was grootendeels vernield. De tram had eenige schade aan den zijkant. Oa. is een treeplank gebroken. De eenigszins ingewikkelde botsing is zonder per soonlijke ongelukken afgeloopen. Niemand had ook maar eenig letsel. De reddingwagen van de brandweer is aangerukt om den gekantelden auto recht te zeiten Het tramverkeer had eenige vertraging. (Berichten overgenomen uit het Handelsblad.) ZIJN VADER BESTOLEN. De recherche te Nijmegen heeft gistermorgen gearresteerd een jongeman die onlagns uit de wo ning van zijn vader waar hij niet meer woonachtig was, een spaarbankboekje waarop een bedrag van ruim f 600 stond had ontvreemd. De Jongeman was met het boekje naar Dusseldorf gegaan en is er in geslaagd door middel van een valsche handteekening een bedrag van f 100 op te nemen. Later trachtte hij nog f200 te krijgen doch deze poging mislukte daar de diefstal inmiddels ontdekt was. Hij is daarop weer naar Duitschland uitgeweken doch werd gisteren, toen hij te Nijmegen vertoefde, gearresteerd GARAGE UITGEBRAND. Toen men gistermorgen om ruim 5 uur in de ga rage van den expediteur Verhagen te Dinteloord een vrachtauto wilde aanslaan, geraakte deze ln brand. Twee andere groote vrachtauto's en een per sonenauto die ook in de garage stonden, werden eveneens vernield daar de garage ln een oogwenk in lichtealaie stond. De brand dreigde naar de belendende perceelen over te slaan. De brandweer wist echter het vuur te localiseeren, zoodat alleen de garage met inhoud verloren ging. De aangorich te schade wordt op ruim f30.000 geschat en wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. INBRAKEN TE MIJDRECHT. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is op drie plaatsen te Mijdrecht ingebroken, nl. bij den manu facturier Van IJperen, wiens brandkast werd mede genomen en op het terrein der kettingkastenfabriek. De Hertog opengemaakt en va nde geldswaarde ont daan. Ook de kantoren van genoemde fabriek zijn met een bezoek vereerd. Alles is overhoop gehaald en de brandkasten a la sardine opengemaakt en vernield. Vermoedelijk is de finantieele buit nier niet gering. Tenslotte werd nog ingebroken bij de letterkastenfabriek Verwey. Hoeveel in totaal ver mist wordt is nog niet bekend. INBREKER AANGEHOUDEN. De politie te Arnhem heeft aangehouden een man die in het bezit bleek te zijn van een revolver afkomstig van inbraak 'n de schoenfabriek Robinson aan Groesbeekschen weg te Nijmegen. De man werd naar Nijmegen overgebracht en heeft thans bekend met twee kameraden in de schoenfabriek Robinson en de chocoladefabriek van de firma van Dungen te hebben ingebroken. Zijn twee kamera den zijn nog voortvluchtig. Dé arrestant werd ter beschikking van de Justi tie te Arnhem gesteld. VERDRONKEN. Koedijk. Die raad. dezer gemeente is voor een openbare zitting opgeroepen tegen Maandag T November 1932 des nmaiddags 2 uur. Die volgende punten op de agenda, zullen een onderwerp van behandeling uitmaken: Notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken: a. van heeren Gedeputeerde Staten verzoek den datum van ingang van het doen vervallen van den grondslag biljarten". Voorgesteld wordt aan het evrzoek te voldoen. b. Verzoek van W. Hes Fz. om ingedeeld te worden in de tweede klasse der hondenbelasting Voorgesteld wordt het verzoek niet in te willigen. e. Van Burgerlijk Armbestuur verzoek ver hooging gemeentelijke subsidie. In verband hiermede wordt wijziging der gemeente-begroor ting voorgesteld. d. Van heeren Gedeputeerde Staten ontwerp besluit tot tijdelijke korting op de jaarwedden var. Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot overdracht perceel sectie A 824 aan mej. T. Molenaar voor 50 gulden plus overschrijf kos ten en tevens overschrijving van 7 ca. van perceel sectie A 1172 en 44 e.a. van perceel sectie A 1173 Voorstel wijziging verordening tot regeling van het beheer van het gemeentelijk electriciteits bedrijf. Voorstel overtollige kasgelden te beleggen bij de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten te s-Gravenhage. Voorstel benoeming lid commissie van Toezicht op het lager onderwijs. Aanbeveling 1 mevr. Ninaber 2 Mej. van Ooijen. Voorstel verhuring gemeente woning aan de wed. V. Koning. Voorstel de steunregeling voor werkloozen aan te vullen met een huurtoeslag, wanneer de wo- ninghuur meer bedraagt dan 2 gulden per week tot een maximum van 1.50! per week met dien verstande dat deze toeslag eerst zal ingaan wan neer vaststaat dat de subsidie van het rijk 75 prt v bedraagt. Vaststelling begrootingen voor 1933. 1. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. 2. Begrooting G. F. B. 3. Gemeente-begrooting. Voorstel om Burgemeester en Wethouder» te machtigen tot den aanleg van gasverwarming in het raadhuis. Onder de gemeente Heesbeen is Dondelrdag het Jijk opgevischt van schipper de Groot uit Lekker- kerk, die van boord was gevallen. De man laat een vrouw en acht kinderen achter. DRAI5Ij1AvAN-W.KErfBURG'S LEVERTR LEEuwARDEfl Gemeente Koedijk. (Ingeschreven over de maand October.) Geboren: Jan, zoon van Jan van der Woude en van Trijntje Wagenaar. Pieter, zoon van Teunis Ruijs en van Hermina Spruit. Griet je dochter van Machiel van Stipriaan en van Sijtje Jonker. Gatharina Petronella, dochter van Frans Hes en van Antonia Ros. [Elizabeth dochter van Cornelis Dissel en van Trijntje W|a- gemaker. Huwelijken: Cornelis Pieter Dissel, oud 25 jaren met Trijntje Wagemaker oud 22 jaren. - Jacob Mulder oud dertig jaren met Trijntje Nieuwenhuizen oud negentien jaren. Jan de Groot oud vijf en twintig jaren met Maria Leeg water oud negen en twintig jaren. Ingekomen personen: Cornelis Oud van Oudorp. Grietje Zeeuw van den Helder. Martin Hofma van Heiloo Ciornelis Dobber en echtgenoote van Zuidschar- woude. Johannes Masteling en gezin van Warmenhuizen. Dirk ijkstra van Zijpe. Henri Bonne en echtgenoote van Putten. Adri aan Cornelis Riekwel van Schoorl. Vertrokken personen: Cornelis Couvert naar Oterleek. Simon Stam naar Oudkarspel. Nicolaasi Klaaseen naar Heiloo. Maartje de Geus naar Alkmaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3