Raedtpraet ROOSEVELT PRESIDENT VAN AMERIKA. Verpletterende nederlaag voor Hoover. i, Radio Programma's VRIJDAG 11 NOVEMBER. A. V. R. O. HILVERSUM. 12.00 Tijdsein 12.00 Concert 2.00 Gramofoon- muziek 2.30 Het AVRO-klein-orkest 4.00 Slui ting. V. A. R. A. HILVERSUM. V.m. 8.00 Gramofoonmuziek 10.15 VARA-klein- orkest 11.15 Onze keuken door P. J. Kers Jr. 11.45 Janny van Oogen draagt voor 12.00 Slui ting 4.00 Gramofoonmuziek 4.50 Na schooltijd 5.30 Overgang naar den versterkten zender 5.31 De Notenkrakers 6.15 Orgelspel 6.t0 J. W. Matthijsen 7.00 Orgelspel 7.15 De Flierefluiters 8.00 Sluiting 11.00 Dr. F. M. Wibout 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en Sluiting. V. P. R. O. HILVERSUM. N.m. 8.00 Tijdsein 8.01 Cursus, Catechisatie Nieuwere Kerkgeschiedenis 8.30 Uitzending in verband met de herdenking van den Wapenstil standsdag 8.30 Concert 9.00 Prof. Dr. G. J. Heering 9.30 Concert 10.00 Persberichten van het Vrijzinnig Godsdienstig Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Voorlezing van Vredespoëzie N. C. R. V. HUIZEN. V.m. 8.00 Schriftlezing 8.15 Morgenconcert 10.30 Morgendienst 11.00 Concert 12.00 Poli tieberichten 1.15 Piano-recital 2.00 Verzorging zender 2.30 Concert 4.30 Gramofoonmuziek H. I. R. O. 5.00 Uitzending voor den Alg. Ned. Vrou wen-Vredebond 5.30 Uitzending voor de Int. Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid 6.00 Sluiting. N. C. R. V. 6.00 H. J. Steinvoort 6.30 A. J. Her wig 7.00 Literair halfuurtje 7.30 Politieberich ten 7.45 P.T.T.-kwartiertje 8.00 Orgelconcert uit de St. Stephenskerk te Nijmegen door W. de Vries 9.00 K. D. Koning 9.30 Het N.C.R.V.- orkest 10.15 Vaz Dias 11.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 12 NOVEMBER. V. A. R. A. HILVERSUM. V.m. 8.00 Gramofoonmuziek V. P. R. O. 10.00 Morgenwijding V. A. R. A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 VARA- klein-orkest 2.00 Verzorging zender 2.15 Gra mofoonmuziek 2.50 Lezing door Dr. W. Banning 3.10 De Notenkrakers 4.30 Ontwapeningskwar tiertje 4.50 Volksliederen door „De Wielewaal" 5.30 overgang naar den versterkten zender 5.40 Literair Overzicht Groningsche uitzending 6.35 Gramofoonmuziek 7.00 Uitzending voor het platteland 7.30 Gramofoonmuziek 7.40 Her haling S.O.S.-berichten 7.45 Als het komen zou. Hoorspel 8.30 Bonte avond 11.00 Uitzending van "den Centr. Bond van Transportarbeiders 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.00 Morgenconcert 10.00 Gramofoonmu ziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Poli tieberichten 12.15 Het KRO-Sextet 1.45 Ver zorging zender 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 2.30 Kinderuurtje 4.00 Gramofoonmu ziek 5.15 Sportpraatje 5.30 Gramofoonmuziek 6.20 weekoverzicht 6.40 Gramofoonmuziek 7.10 Dr. J. ten Berge 7.30 Politieberichten 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Solisten-Concert 9.15 Vez Dias 10.00 Microfoon-vertelsels 10.15 KRO- Boys. De Voorzitter verklaart het eens te zijn, maar kan er niets aan doen. De heer J. Kalverdijk zou het binnenwater voor de visscherij willen afsluiten. Het bestuur zal dit overwegen en zich hieromtrent met Besturen van visscherijvereenigingen in verbinding stellen. De heer Maars zou een actie willen voeren, even als de tarweboeren opdat de prijzen wat loonend worden. De Voorzitter verklaart dat het Bestuur van harte instemt met deze woorden, en een circulaire zal richten aan alle vindbare afdeelingen en onder - afdeelingen, om de hoofdorganisatie in dien geest te bewerken. De heer Kaan spreekt nog een opwekkend woord voor krachtige acte en aansluiting bij den Neutra len Bond. Hierna sluiting. (SLOT OUD KARSPEL). Uit vrees onze lezers te overladen, is eigenlijk de rest van Oudkarspel in die ééne kapotte toets van onze ouwe Monarch blijven steken. Och, ja, dat is geen schande, en de zetters lezen een eenigszins kaduke letter ook nog wel, wat natuurlijk met zeer officieele en gewichtige Oudkarspeliaansche gemeen tebescheiden een geheel andere zaak is. Ik ben werkelijk, als liefhebber van nèt typewerk bedroefd, dat ik de correspondentie, betrekking hebbende op de vergoeding van de hooistekers, en ongetwijfeld getypt op de gloednieuwe schrijfmachine, waarvoor in een vorige raadszitting f 400.— beschikbaar is ge steld, en waarvan het me nog altijd spijt, dat een kennis van mij, die ook in schrijfmachines doet, de leverantie niet gehad heeft, (terwille van een kleine provisie, die mij als aanbrenger zeer zeker was uit betaald) niet heb mogen aanschouwen. Och ja, óók zoo'n punt, die hooistekers. De heer Bakker, wilde ze maar heelmaal afschaffen want hooibroei zou wel niet meer voorkomen. Z.Ed, had, in alle be scheidenheid opgemerkt, ook kunnen voorstellen, deze functionarissen telkens twaalf uur, vóór een hooibroeibrand uitbreekt, aan te nemen, voor een tijd vak van 24 uur, dan was er nog tijd genoeg om het te voorkomen. Enfin, de hooibroeibrandbe- schermers blijven. Eenigszins griezelig was het de heer Zaagman over het kerkhof als een „geschikte plaats te hóoren spreken". De Edel Achtbare afge vaardigde was zeker nog onder den indruk van de „Danse Macabre" van St. Saens, die een radio-om roep juist dien middag de aether inslingerde. U weet wel, waar de Dood op zijn viool speelt, en het ge rammel der doodsbeenderen gesuggereerd wordt door met de trommelstokken op een stukje ebben hout te slaan. Achn ee, het is geen spot, de heer Zaagman versprak zich natuurlijk, of drukte zich wat minder begrijpelijk uit, wat dezen heer overi gens in zijn glasheldere betoogen nimmer overkomt. Ja, mijnheer Rijper, een mensch dat is een rare klant, want hij heeft een binnen- en een buitenkant. En als die mensch nog nog „minister" heet, lijkt hij er wel twee binnenkanten op na te houden. Wat^e vandaag in Den Haag als het eenig goede beschou wen en ons op de bekende vriendelij k-ambtelijke wijze doen weten, verwerpen ze morgen weer met dezelfde ambtenlijke gemoedelijkheid. Twee jaar ge leden niet slikken, en nu wèl slikken. Misschien dat de minister het advies gevolgd heeft van een bekend Koedijker raadslid, die eens uitgeroepen moet hebben: „Laat de minister het zelf maar doen", en zijne Excellentie inderdaad de modder van de nationale en internationale politiek eens verwisseld heeft met de slik die we dan hier in de omgeving plegen uit te baggeren, en het Zijne Excellentie <zoo goed bevallen is, dat hij gedecreteerd heeft: „Slik ken, anders krijg je niet te bikken." Het gas zat een luchtje aan. En we zullen deze lucht nog wel een poosje houden, want de wolken van loonsver laging drijven nog steeds boven de hoofden van de heeren ambtenaren, en die draad waaraan het zwaard Damocoles hangt is waarlijk van een mini male dikte geworden. Nu is het met een loonsver- lagingsbespreking altijd een eigenaardige geschie denis in een Gemeenteraad, omdat daarbij de par tijpolitiek zoo'n groote rol speelt. Logisch was het dus, dat de heer Zaagman zich tegen elke loons verlaging uitsprak. Dat moest hij doen voor zijn fatsoen. We nemen aan, dat hij het meende, maar hadden graag de gebruikelijke frazen gemist. Zijne argumenteering dat de loonen in verhouding tot het exploitatiecijfer betrekkelijk klein zijn, had er niet minder door geworden. Dit een feit, dat ook anderen aanvaarden omdat het bewijsbaar i„. Lo gisch was ook wat Mr. Eecen opmerkte, dat de loonen in een gemeentebedrijf niet zoo schommelen als in het vrije bedrijf. Een toestand zooals we die zelf aan een der grootste machinefabrieken in ons land hebben meegemaakt, dat in een half jaar de loonen vier maal werden gewijzigd, is in een ge meentebedrijf ondenkbaar. Het is menschelijk, dat als je zelf het met een boterham met rasp (of zonder rasp) moet doen je een ander zijn stuk met ham niet gunt. Maar hoe was de verhouding in de goede" jaren, tegenover de inkomens van onze bouwers? Wij willen aannemen, dat er loonen van de hoogere ambtenaren zijn, die een paskwil zijn vergeleken bij de inkomens van onze bouwers, maar in den geest van een niet-algemeene wijziging iets te vinden, lijkt ons buitengewoon moeilijk. Enfin, meneer Eecen krijgt een pluim op zijn hoed van de werkleiden en ambtenaren van het gas- en licht- bedrijf en meneer Kostelijk heeft het voot de bouwers goed gedaan. En zoo heeft ieder zijn deel weer. Strijd blijft er toch. Op de ingewikkelde kanaalgeschiedenis gaan we nu maar niet dieper in. In Westfriesland noemen ze eerst iets geven en het dan weer terugnemen yel eens „skeipedieve" en zoo was het hier ook. Eerst subsidie geven, en dan weer terugnemen. Enfin het kanaal had vele zijkanalen, maar d,e voorzitter wist toch eindelijk het raadscheepje weer in goeden koers te krijgen. Om dik twaalf uur, mr. Eecen vond het om half twaalf nog vroeg, wat we ons kunnen indenken, want we zijn óók student geweest, streek de voorzitter het zeil, en gaf de bemanning verlof verslaggevers, die ter wille van de actualiteit van hun krant, nog raadsvergadering aan hun schrijf tafel gingen houden tot een eerste haan hen niet het sein tot opstaan maar tot naar bed gaan gaf. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Uitslag publieke verkooping gehouden door den plaatsvervangervan Johann W. C. Kroon, Notaris te Zuidscharwoude, op Dinsdag 8 November 1932, des namiddags 2 uur, in het Hotel „Concordia" te Noordscharwoude De aan de N.V. Langedijker Timmerfabriek be- hoorende Gebouwen en Erf, bestaande in: a. Woon huis en Erf, in huur bij St. de Rijke, tegen f7.00 per week. b. Woonhuis en Erf, in huur bij C. Lan- gedijk C.Dz., tegen f4.00 per week. c. Werkplaats waarin Electrische Timmerfabriek en Erf, in huur bij C. Klinkert tegen f 8.00 per week; gunstig gelégen aan de Oostzijde van de straat te Noordscharwoude, kadaster sectie C, no. 2601 groot 3 Aren, 31 c.A. Te aanvaarden bij de betaling op 20 December a.s„ onder gestanddoening van huur. Kooper de heer C. Klinkert voor f 6985.00. Oudkarspel. Gevonden voorwerpen Een paar motorbroekspijpen. inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. Buitenland De democratische candidaat Franklin Roose velt is met overweldigende meerderheid tot pre sident der Vereenigde Staten gekozen. Van de in totaal 531 kiesmannen kreeg Roose velt er 453; Hoover 78. Tot hoofd van den Staat New York werd de democratische candidaat Lehman gekozen. - Ook bij de verkiezingen voor het burgermees terschap behaalde de democratische candidaat. O'brien de overwinning. Tot vice-president is gekozen John Garner. In de hotels en restaurants van New York, dfë gedurende den geheelen nacht geopend bleverj, werd de eclatante overwinning van Roosevelt reeds uitbundig gevierd. Geweldige lichtbakken maakten de uitslageh dêr verkiezingen van de verschillende staten bé kend door groen en rood licht. Het roode licht gold den uitslag van Roosevelt, het groene licht dien van Hoover. Het middelpunt van de feestelijkheden is het Biltmoré-hotel, waar Roosevelt met zijn familie verblijf houdt. Hoover zond een telegram van gelukwensch aan Roosevelt, erwijl Roosevelt daarop in een hartelijk telegram bedankte. Binnenland De weg over afsluitdijk. Die situatie van den weg op den Afsluitdijk van liet IJsselmeer is thans deze, aldus lezen wij in het driemaandelijksch bericht betreffende de Zuiderzeewerken over het derde kwartaal vaU dit jaar, dat van den Oever tot de Friesche kust op een ongeveer een kilometer lang vak na een zes meter breede verharde weg aanwezig is. Wanneer ook dzee laatste kilometer gereed zal zijn is over achttien kilometer lengte een beton verharding en over twaalf kilometer een klinker verharding aanwezig. Aangezien op verschillende plaatsen de in den aanvang uiteraard slappe kleibekleeding op de bermen nog aangebracht moet worden, zullen de gereedgekomen wegvakken voorloopig nog niet de vereischte veiligheid voor openbaar verkeer bieden. Ook de wijziging van de in Noordholland en Friesland aansluitende wegen is nog niet gereed. Toch zijn verschillende dier aansluitings wegen reeds in bewerking of aanbesteed. Is de aanleg en de verbetering van de wegen op Wieringein gereed, dan zal gedeeltelijk een zes meter breede weg met twee meter breed rij wielpad, gedeeltelijk een vijf meter breede weg toegang geven tot den weg over den afsluitdijk Het laat zich aanzien, da^ een en ander niet voor den komenden zomer gereed zal zijn. Nieuwstijdingen Roofoverval te Ressen. In het dorp Ressen heeft in den afgeloopen nacht een poging tot moord ën roof plaats ge had. Omstreeks middernacht weid, de burge meester van Bemmel, de heer Herckeuzaath, on. der welke gemeente het dorp Ressen valt, ge waarschuwd dat was ingebroken bij de alleen wonende 64-jarige mej. van Dtüten in Resen- D|e burgemeester begaf zich met de politie naar. de woning van de vrouw Hét blee k ,dat alles overhoop was gehaald en dat een drama had plaats gehad waarvan de oude vrouw, eèn wedu we het slachtoffer was. Dé vrouw was hevig bloedend in nachtgewaad, gevlucht naar dein overbuurman TeuniSsen. Hief werd haar nog in den loop van den nacht een verhoor afgenomen Zij kon een signalement van den dader opgeevn Zij evrtede, dat zij onraad in haar woning had gehoord en dat zij toen was opgestaan. Zij zag een man in de deur van haar woning staan die haar onmiddellijk aanviel en haar met een mes of door middelj van een revolverschot) ernstig verwondde. Nog in den loop van den nacht werden jde po litie-autoriteiten van de omliggende gemeenten gewaarschuwd. Dit had tot resultaat, dat aan de Waalbrug te Nijmegen een politie-agent een man aanhield, die aan het signalement beant woordde. Hij) heide slager te Bemmel te zijn. Dé politieagent verzocht hem mee te gaah naar I het politiebureau. Aan dén ingang) van het wachtlokaal heeft de man zich losgerukt en een schot op den agent gelost, die aan de hanld werd gewond. Dé man vluchtte- Het onderzoek wordt voortgezet. Dé gewonde vrouw is iu hoogst ernstigen toe stand 'naar het ziekenhuis te Bemmel vervoerd. Dé loonen bij de werkverschaffing in de WjerinL germeer. Zooals reeds werd gepubliceerd zal in de Wiep ringermeer 400 ha. bosch worden aangelegd- Dit werk zal in defn komenden winter worden uitgevoerd in werkverschaffing. Hierbij zullen te werk worden gesteld de te Wieringen woonach> tige arbeiders die in de Wieringermeer en bij de Zuiderzeewerken worden ontslagen. Nu het aantal werklooze arbeiders snel groeit vooral door debeëindiging der werkzaamheden, bij de N.V. Grondmij. en tengevolge daarvan op 10 November a.s- de werkverschaffing zal wor den geopend, blijkt er onder de arbeiders groof- te ontevredenheid te bestaan over de vastgestel de arbeidsvoorwaarden, speciaal over het bepaalde omtrent de loonen. Hieromtrent is door het rijk bepaald, dat het werk zooveel, mogelwijk in acooord zal borden gedaan, zoodanig, dat bij flink werken een gemiddeld uurloon, van 0.25 kan worden behaald. Dat dit uurloon voor Wieringen 'te laag is, is door B. en W- van "Wieringen reed's bij brief van 29 October bij den minister van Binnenl. Zaken bepleit. Na vergelijking met werkverschaffingsloonen in andere plaatsen verzochten zij met aandrang den gestelden norm te verhoogen van 0.25 op 0.35 per uur, met daarnaast' een toeslag voor de arbeiders die genoodzaakt zijn abnormale huur prijzen te betalen, dezen toeslag bv. beginnende met huren boven 2.50 per week- Tenslotte werd ook nog gevraagd een zg. trainingstoeslag in. te voeren. Ook van den kant der vakbonden zijn stappen gedaan. Dé Wieringer Bestuurdersbond (centrale van moderne vakvereenigingen, heeft op 2 Nor vember het volgende*telegram aan den minister verzonden „Groot T.int tl werkloozen ait WLeti Ag "moer aangewezen op werkverschaffing. Uurloon 25 ct. volstrekt onvoldoende voor noodzakelijk levens onderhoud door duurte ter plaatse. Groote oiy* tevredenheid. Verzoeke dringend verhooging'' Gok vanwege het r.k- Werkliedenverbond district Alkmaa ris in denzelfden geest aanj- drang uitgeoefend. Naar wij thans vernemen is bij het gemeentef ^bestuur bericht ontvangen, dat de -minister hek, gemiddeld uurloon heeft bepaald op 28 cent en tevens een huurtoeslag zal worden uitgekeerd voor huren boven drie gulden tot een maximum van een rijksdaalder per week. lui en uitvoer. Blijkens mededeeling van het Centraal Buf reau voor de Sitatistiek heeft de invoer in Ne derland in October bedragen f117 (v.m- lp'2, v.j. 1C|0) millioen, geëxporteerd werd voor een waarde van f82 (v.m- f77,| v.j. fill) m;llioen' In de eerste ien maanden bedroeg onze inj- voer flif>87 (v.j. f1612) 'mjllioen, de nitvoer f7D6 (v.j. f1130) millioen. Dpr. H- Golijiu Naar het „Handelsblad" verneemt heeft de leider der A.I-R- fractie, Dé. H. Colijn, besloteii, in verband met de huidige situatie onzer bini- nenlandsche politiek, af te zien van zijn reis naar Rome, waar hij nl. op uitnoodiging van de Itaiiaansche Koninklijke Academie van We tenschappen ter gelegenheid van de door dat instituut blelegde bijeenkomst (van 14 tot 20 November) een voordracht zou houden. Dé auto's en de boo inent Aan het WiUschoterdiep nabij Groningen is vannacht een auto bij het remmen door de glad heid van den weg geslipt en tegen een boom ge botst. De beide inzittenden, de garagehouder F. uit Winschoten en A- J- uit Vierhuizen, werden ernstig gewond. Beiden zijn in het Academisch: Ziekenhuis te Grojningen opgenomen. Verdronken. Hedenmorgen vroeg is de uit Hoogezand af komstige en de te Hareni tewerkgestelde S. B-, toen hij per rijwiel naar zijn werk ging, op on verklaarbare wijze in het Noord willemskanaal geraakt en verdronken. Hij laat een vrouw en acht kinderen achter. Dé electrische stroom. Dinsdagmiddag om half vier is een ernstig onge luk gebeurd in een transformatorhuis van het) Gemeente Flectriciteitsbedrijf aan de Galileistr. te Rotterdam. Dé electricien de Boer ongeveer 48 jaar oud, en wonende in de Lambertustraat die hier bezig was mef controlewerkzaamheden werd door den stroom getroffen en was op slag dood. Een tweede electricien werd licht gewond Het ongeluk had tengevolge dat kortsluiting ontstónd waardoor ernstige stoornis werd aanf gericht in het electrische net. In de binnenstad heeft vanaf vijf voor half vier tot tien over half vier het electrische net stroomloos gestaan. Al leen de trams konden blijven rijden. In het Wes ten ontstond een ernstige tramstoring die meer dan eeta uur duurde en waardoor de tramdiensten op Schiedam gedurende dien tijd niet konden doorgaan. Dé woonwijk Spangen heeft van half vier tot half zes in het donker gezeten. Nog eenige straten in het Westen hebben gedurende dien tijd het zonder electrisch licht moeten doen Dé staking bij van Gend en Loos. Men deelt van werkgeverszijde het volgende medede staking onder het arbeidend personeel bij van Gend en Loos te den Haag brak Maandag zonder eenige waarschuwing van werknemerszij de uit. Deze staking is uitgebroken niettegérf-* staande de N.V. van Gend en Loos een collectief arbeidscontract met een drietal arbeidersbonden, heeft gesloten, waarbij deze zich o.m; verbonden dat zij zich zullen onthouden van het stéllen van eenige eischen of het voeren van eenige acf- tie, welke met storing in het bedrijf van de N. V Expeditie Onderneming van Gend en Loos gepaard kan gaan of het niet nakomen door de leden der betrokken personeel organisatie van hun verplichtingen tengevolge heeft. Voorts, is bepaald dat in geval van geschil de partijen met elkaar in overleg zullen treden., Noch het een,, noch het ander heeft plaats' gehad. Dé bepalingen van het collectief arbeidsconj- tract gesloten tusschen de Directie van van Gend en Loos en de betrokken werknemersbonden, zijn dus door de stakende leden met voeten ges treden. Dinsdag is ter voldoening aan het be'- paalde in de Wet op het Arbeidscontract aan het stakende personeel aangezegd onverwijld den neergelegden arbeid te hervatten, bij gebreke waarvan de bestaande arbeidsovereenkomst gej acht wordt te zijn geëindigd. Varnaf heden zal zoo roodig nieuw personeel in dienst) worden genop

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2