Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 132 telefoon intercommunaal no. 52 ÖINSDAO 15 NOVEMBER 1932 41e Jaargang Uilpaye: firma 1. H. KEIZER. Redacteur J. H KEIZER. Ruraal Noordscharwouda. Buitenlandsch Overzicht FEUILLETON EEN SCHOONHEID „IK HEB EEN MENSCH GEDOOD" Binnenlandsch Overzicht NIEUWE LANfiEDIJhËR COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden l.li. AD VERTENT IEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. ■Thans komt de schuldemkwestie op de proppen. Wat zal Rposevelt doen? Opnieuw Rijksdagoutbinding 's Werelds rampenlot. In Lausanne hebben de Europeesche crediteur- staten aanzienlijke betalingsontlastingen toege staan aan het Djuitsche rijk, mits zij zelve ook van de Ver. Staten kwijtschelding van hun scbuhl 'zouden kunnen verwerven. Hoover was in dat opzicht niet erg welwillend. Nu is er een nieuwe president gekozen in de Ver. Staten en thans hebben Frankrijk en Engeland, mits gaders de andere crediteurstaten van Europa een dringend vertoog naar Washington verzonden, vragende, ten eerste overleg tusschen de Ver. Staten en de Europeesche crediteuren)- over een vergelijk in de schuldenkwestie. D(e besluiten van Lausanne aldus is uit Parijs betoogd, heb ben aan de wereldcrisis nog geen einde kunnen stellen, maar als nu ook de Ver. Staten een streep door de rekening zouden willen halen, dan 2e. Eten voorloopige verlenging van het betalingsuitstel i.n afwachting van de aange vraagde conferentie. Op 15 December a-s. is het nl. weer vervaldag voor een deel der ten op zichte van de Ver. Staten aangegane verplich tingen, maar er is niets in kas, leen .om standigheid, welke tegenwoordig in de beste fa milies valt waar te nemen als er vervaldag is. Zoowel de republikeinen Hpover in de Ver. Staten, als de democraten Roosevelt de nieuwe president hebben in hun program ma staan, dat de schulden door de Europeesche staten moeten worden betaald. Het zou echter slecht vereenigbaar mett het eigenbelang der Amerikanen zijn als ze zich gelijk toonden aan een Shylock en het vólle pond eischten. Hpover beeft altijd slechts betaling geëischt, maar dat kwam, omdat Europa nooit eenige andere waar de aanbood. Indien het Europa echter maar eens ernst was met haar ontwapeningsplannen, dus als Amerika, maar eens de zekerheid kreeg, dat eventueel kwijt gescholden milliarden niet voor bewapening en niet voor een nieuwen oorlog zouden worden misbruikt dan zou er met Uncle Sam wel te praten vallen. 'Naar aanleiding van de nota's, thans uit Lon den Parijs en Rome ontvangen, heeft president Hoovei niet alleen willen besluiten,, maar con tact gezocht met zijn opvolger,, den democraat Roosevelt. Kom eens gauw met me praten, zoo hiNt lij getelegrafeerd en hij nam de gelegen heid w^aar om zijn eigen standpunt alvast ken baar- te maken. „Ze moeten betalen" zoo liet „tenzij ze ons andere waarden bieden dan die van goud en geld: ver gaande vermindering van bewapening en uitbreiding van de markten voor de producten van onzen arbeid. Het zal alles weer heel wat geconfereer ge ven, maar de zaak der ontwapening zal er mis- 5) Zou ik doen wat hij mij vroeg? De verzoe king was sterk, want sedert lang was ik tot de overtuiging gekomen, dat mijn geheele proefneming zou de pruik aan de beurt komen. Neen, ik kon het hem nog niet vertellen, vooral dien dag niet, toen ik een flauw besef begon te krijgen, dat hij mij misschien lief kon hebben. Neen, dat zou ik niet kunnen verdragen. „Vraag het maj niet langer, Sir Gerard. Ik kan het niet doen," en zenuwachtig begon ik weer met de steentjes te spelen. Hij zag mij eenige oogenblikken stilzwijgend aan, als trachtte hij mijne bedoeling te raden. „Heel goed," zeide hij eindelijk, „ik zal er u niet langer mee lastig vallen, maar wilt gij mij een enkele vraag beantwoorden? Vergis ik mij niet, wanneer ik veronderstel, dat gij een andere reden hebt om een bril en een pruik te dragen, dan die welke gij daarvoor opgeeft?" „Neen, gij vergist u niet," antwoordde ik met gloeiende wangen en neergeslagen oogen. O wat zal hij mij ijdel en dwaas vinden,, wanneer hij alles hoort, en dat zal zeker gebeuren. Thans viel het mij voor het eerst in, hoe verwaand ik was geweest met te denken, dat niemand mij kon zijen zonder mij lief te hebben. Hoe had ik toch zoo dwaas kunnen zijn! „Maar eens zult gij' hem toch afziqtten, nieit waar?" vraagde Sir Gerard. schfen wel bij varen. Laten wij het hopen- D|e Hitlerianen in duischland hebben hardnek kig geweigerd om zelfs maar te spreken met von Papen over eventueelen steun| aan het re geer ingsprogram. E|iï het Centrum nam. daarop de houding aan van „dan doet onze steun er ook nfets aan af of toe." Die sociaal democraten zul len bij de eerste saanenkomstj" van den nieuwen rijksdag een motie van wantrouwen tegen von Papen indienen. Voor het parlementarisme blijkt er dus nog geen weg open in Djuitschlajrd, tenzij von Papen zou wijken. Maar daaraan dekt-ie niet. In die omstandigheden beginnen de berioh ten geloofwaardig te worden, als zou de nieuwe rijksdag alweer worden ontbonden voor| de eer ste samenkomst. Een groot D|uitsch blad be weert zelfs, dat na de ontbinding van den rijks dag voorloopig gaem pieuwe verkiezingen grondwettelijk voorgeschreven meer zouden worden gehouden en dat de grondwetsherziening bij autoritair besluit zo-u worden' afgekondigd. Dle regeering von Papen heeft intusschen ontkend dat dit laatste voornemen zou bestaan. In Saksen zijn op Zondag jl. de gemeenteraad^ verkiezingen gehouden waarvan het kenmerkend verschijnsel was, dat de Hitlerianen; vergeleken i bij de allerjongste rijksdagverkiezingen in stem mental weer veel verder zijn afgezakt. Zware rampen hebben de wereld in de laat ste dagen geteisterd. ,Wje denken daarbij aller- I eerst aan de gevolgen van den wervelstorm, ge paard gaande met stormvloeden, door welke mid- j den Cuba em in het bijzonder de havenstad Vera I Cruz werd geteisterd. Die stad is schier met den I grond gelijk gemaakt. Het opgestuwde zeewa ter drong in een vijftien weter hoogen kokenden stroom het land binnen steden) en dorpen over spoelende. Huizen werden gevloerd, de men schen werden weggesleurd, file lijken hingen pa den ramp bij hoopjes in de geknotte en gehaven de boomen. Niet minder dan 2700 menschen vonden den dood. Ook de eilanden ten N.W. van Jamaica zijn hevig geteisterd, maar dat bleek la ter eerst. [Tie Geneve, de volkenbondsstad begon op Woensdag van de vorige week een oproerige beweging, ontstaan door wrijving tusschen com- mmunistem en fascisten. Dte militie moest ingrij pen en dat kostte aan elf menschen het leven'. Geleidelijk is het publieke verzet geluwd, niet het minst door ingrijpen van de socialisten, die een krachtig beroep deden op de discipline der georganiseerde arbeiders, welke zich een oogen blik door communisten hadden laten opzwepen. Ook enkele socialistische leiders werden verdacht zich een moment voor, het zegewagentje der com munisten te hebben laten spannen. Zij zitten tnans in voorarrest. Op Zaterdagochtend zijp in .Ashton 25 ar beiders omgekomen bij een mijngasontploffing Ashton ligt in Lancaster Engeland D|oor instorting van een pakhuis in Warschau vonden 31 menschen den dood. Nabij Zurich kwamen 12 kinderen om het leven, doordat een zwak zinnige brand stichtte in het verplegingshuis, waar de kinderen werden opgevoed. „Ja," antwoordde ik kortaf. Het was mij onmo gelijk meer te zeggen. „En dan zie ik u zonder bril?" „Ja, dat zal wel moeten." Ziende dat ik werkelijk verlegen werd, was hij zoo vriendelijk van onderwerp te veranderen, maar ik voelde mij te beschaamd en te ongelukkig om langer een aangenaam gezelschap te wezen; spoedig keek hij dan ook op zijn horloge, en zeide dat het tijd werd om naar de rijtuigen terug te gaan. Stil zwijgend gingen wij naar de algemeene verzamel plaats, waar we de overige leden van gezelschap reeds bijeen vonden. Het viel mij op, dat Amy er ontstemd uitzag, zij zag mij wantrouwend aan, en nam zonder een ieen woord te zeggen plaats in het groote rijtuig. „Gij rijdt met mij terug," fluisterde Sir Gerard en zonder mijn antwoord af te wachten hielp hij mij in het ponnywagentje. En zoo reden wij beiden in de schemering van dien warmen zomeravond te zamen naar huis. Het was de heerlijkste rit dien ik ooit gedaan had. Wij spraken niet veel, en als wij iets zeiden, dan betrof het alledaagsche onderwerpen. Het was mij genoeg, dat ik naast hem zat en dat hij voor mij zorgde. In mijn hart leefde d|e hoop dat hij eveneens gestemd was. Ja, ik wist toen, dat ik hem liefhad ik kon het mijzelf niet langer verhelen En ik kende hem niet langer dan tien dagen! Wat was er nu van al mijn schoone theoriën geworden? Och, zij waren verdwenen als sneeuw voor de zon in de stralen eener ware liefde. Den volgenden morgen maakte ik mij zenuw achtig angstig bij de gedachte, dat ik mij mis schien in Sir Gerards gevoelens bedrogen, en dat hij de mijne geraden had. Daar ik een gevoel had alsof iedereen aan mij zien kon, wat er in mij omging, begaf ik mij na het ontbijt naar mijne kamjer, onder voorwendsel van brieven te schrijven, maar nauwelijks had ik de deur achter mij dicht gedaan, of ik wierp de hatelijke pruik en den N.H. CINEMA Zuidscharwoude ZONDAG 20 NOVEMBER komt de aangrijpenste film in jaren een meesterwerk zooals zeer zelden geboden wordt I ERNST LUBITSCH productie he begrootingsdebatten in de Kamer ne positie der regeering. Voor stellen tot wijziging van de winkelslui tingswet. Rampendagen- In de Tweede Kamer zijn de politieke kop- stukk-U de vorige week aan het woord geweest j om hun oordeel te geven over de algemeene po litiek der regeering. Hoewel er; natuurlijk veel critiek is geuit was de aanval der oppositie niet j bepaald overweldigend. Vele leden konden be weren; dat zij het een err altdér anders zouden, hebben gewild of gedaan, maar in het algemeen werd erkend, dat het kabinet een moeilijke taak te vervullen had. ,Wat de Kamer tegenover de regoering nog al in een stemming van tamtam j houdt, is de omstandigheid dat ze een extra parlementair bestuur vormt en er tenslotte geen vaste kamermeerderheid is, welke voor het re- j geeringsbeleid verantwoordelijk kan worden ge- j steld. Dat gaf tenslotte een toestand, welken men rechts noch links gaarne bestendigd i wenscht te zien. Uit de gevoerde debatten is het dan ook wel duidelijk naar voren gekomen, dat i na afloop van de in' het ander jaar te houden j verkiezingen algemeen gestreefd zal worden naar een parlementaire bewindsvoering. Uit Dlnitsch land kwam de leering, dat het parlementaire stel sel en de democratie met het wezen der extra- kabinetten weinig gebaat zijn. Intusschen doen verschillende partijen gaarne wat water door hun politieke wijn om niet on- j tijdig een bestuurscrisis te foreeeren. Tot de nieuwe verkiezingen wenscht men te laten zit ten wat zit. Uit die overweging hebben de anti revolutionairen ook een compromis aanvaard in zake het opcenten wetje, een compromis, dat hun door minister de Geer was aangeboden en dat het afschuwelijken bril op tafel, en in een grooten armstoel neergezonken gaf ik mij over aan mijne droomerijen, die deels van gelükkigen, deels van pijnlijken aard waren. Eindelijk werd het tijd om naar beneden te gaan voor het tweede ontbijt. Met onuitsprekelijken wieerzin nam ik de mij nu zoo hatelijk geworden vermomming weer aan, en begaf mij naar de bi bliotheek. De lage ramen stonden open, en ik stapte op het balcon, waar ik mij eenige oogen blikken vermaakte met het kijken naar den pauw, die op het grasperk met zijn fraaien staart liep te pronken. Ik stond daar nog niet lang toen ik de deur van de bibliotheek hoorde open- en dicht gaan, en den lichten tred eener vrouw en de zware voetstappen van een man in de kamer onder scheidde. Waarom deden die zware voetstappen mijn hart bonzen en mijn wangen gloeien? Het was geenszins mijn plan om naar het gesprek der twee binnenkomenden te luisteren, maar toen ik mijn naam hoorde noemen werd mijn nieuwsgierigheid in zoo hooge mate opgewekt, dat ik alle gemoeds bezwaren op zij zette, en de oaren spitste met het schandelijke maar vaste voornemen om alles te hooren, wat er gezegd werd. „Mij behoeft gij niet te verzekeren, dat gij er niets mee bedoelt, Gerard," hoorde ik Miss Harlow zeggen. „Natuurlijk begrijp ik dat, Maar gij moet niet vergeten, dat Cecil uwe beleefdheden ernstig zou kunnen opvatten." „Ik was niet van plan mij te verontschuldigen," antwoordde de mannenstem, „alleen wilde ik u maar zeggen, dat ik niet met CecE heb gecoquet- teerd, zooals gij beweert." „Als gij dat geen coquetteeren noemt; u een geheelen middag uitsluitend met één meisje bezig te houden om wie gij niets geeft!" riep Amy met verheffing van stem. „Gij moogt het noemen, zooals gij wilt, Amy. Ik verzeker u, dat het Miss Grey geen kwaad zal doen." „Natuurlijk niet," vervolgde Amy schamper, ze mogelijk maakt om voor het ontwerp te stem men, dat een oogenblik het) ministerieele leveir van den heer de Geer en misschien wel tevens van de overige leden van het kabinet had be dreigd. Dp dertig opcenten zuilten nu nog al leen gelden voor de artikelen, welke niet in ons land worden gefabriceerd, zoojdah elke ge dachte aan een fiscale bescherming van onze eigen producten is uitgesloten. Onze conclusie is, dat het kabinet Rnys blijft tot de nieuwe verkiezingen en de Kamer zal verder zonder al te groote wijzigingen dè fi- nantieele plannen van minister de Geer en van de andere excellenties aanvaarden. Al staat men in principe nog zoo sympathiek tegenover de winkelsluitingswet, slechts wei nigen zullen durven ontkennen, idat die wet in de practische toepassing velen heeft teleur gesteld, ja soms zwaar heeft benadeeld. Die bezwaren zijn vergroot door de omstandigheid,' dat de wet in zoo ongunstige oonjunctuurperioM de in werking trad. (Dó regeering is ook niet blind voor de ongunstige effecten van de wet en ze heeft reeds beloofd, dat ze t.z.t. met voorstellen tot wijziging zou komen. D|e liberale kamerfractie heeft echter gemeend, dat het be lang van vele middenstanders een spoediger ini tiatief vereischt en daarom heeft ze zelfstandig een ontwerp tot wijziging ingediend, dat vooral veel soepeler bepalingen bedoelt te scheppen voor de consumptiezaken. Dje laatste dagen der afgeloopenl week hadden echt het karakter van rampendagen. Dat gold voor heel de wereld helaas ook voor óns land'. Bij ons echter was het aantal verloren menschen levens gelukkig gering. f D|e stoomvaartmaatschappij „Nederland" wel ke nog maar kort geleden zulk ernstig verlies leed door den brand op de „Mflldanger" werd in den nacht van Zondag op Maandag getroffen door nieuwen tegenslag. De trotsche Pi- G|. Hpoft welke terug van de reis naar Indie juist was ont rat en deswege geheel van personeel verlaten in de Amsterdamsche haven lag, werd geheel door brand verwoest. In enkele uren tijds had het drama zich voltrokken. Het schip was verze kerd voor 7.5 millioen, voor de helft in ons land en voor de andere helft in Engelnad. Hjet risico van de scheepvaartmaatschappij ging tot circa 5 ton. Van het drijvende paleis is nog slechte' het uitgebrande karkas over. D|e geschiedenis van het schip is wel een zeer ongelukkige. Er is reeds een ernstige brand aan boord geweest toen het nog op stapel stond. Een ander Nederlandsch e.s- de „Rozenburg'" is van Zaterdag op Zondag in de Noordzee ge ramd door een ander Nederlandsch schip, de vroegere „Jagersfontein" welke echter om gage kwesties den laatsten tijd onder de vlag van Panama voer. Het ongeval had plaats bij den Noord Hinder. D|e Rozenburg was! spoedig zin kende maar de uit 22 koppen bestaande beman ning kon gelukkig tijdig op andere schepen wor den overgenomen. Het schip zou verloren zijn- In Vlissingen brak op Zondag een felle brand „iedereen begrijpt waar het haar om te doen is. Een meisje, dat scheel ziet, of de hemel weet welk ander gebrek aan haar oogen heeft, moet alle zeilen bijzetten om een man te vangen." „Een man te vangen! Lieve Amy, gij vergeet uzelf wanneer gij op die manier van eene dame spreekt." „Ik spreek alleen tot uw bestwil Gerard. Als gij niet oppast dan zult gij u zoo vastwerken, dat gij u niet kunt terugtrekken zonder u te declareeren. Eilieve zou u dat aanstaan?" „Dat zou afhangen van het antwoord van Miss Grey." „Als gij er den gek mee steekt, en flauwe aardig heden zegt, dan praat ik er niet langer over. Maar als gij ooit in moeilijkheden tegenover het meisje geraakt, zeg dan nooit, dat ik u niet gewaarschuwd heb." „Daar kunt gij gerust op wezen," antwoordde hij koel, waarop Amy, waarschijnlijk niet in het beste humeur de kamer verliet, want ik hoorde hoe zij de deur met geweld achter zich toetrok. Toen zij heengegaan was, hoorde ik Sir Gerard de kamer op- en nedergaan. Ik bleef onbeweeglijk staan met ingehouden adem. Wat moest ik doen, als hij mij zag? De stappen kwamen nader en nader, eindelijk weerklonken zij op den metalen bodem van het balkon. Ik wendde mijn hoofd niet om, maar bleef onafgebroken naar den pauw in den tuin turen. Er heerschte een oogenblik van ademlooze stilte, toen kwam Sir Gerard een weinig nader en heftig, bijna gebiedend vraagde hij :i „Hebt gij alles gehoord?" „Natuurlijk," antwoordde ik, mij omkeerende en hem met gloeiende wangen aanziende, vastbesloten om mij flink te houden. „Ik kan haast geen woorden vinden om het gedrag van mijn nicht te verontschuldigen. Wilt gij uw best doen, niet meer te denken aan hetgeen zij ge zegd heeft?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1