Bij Ruwe Handen Purol Radio Programma's Nieuwjaarscorrespondentie Uit den Omtrek Auto-Ongevallen in onze omgeving wamprnrnm» mm - *r De„P.C. Hooft" in vlammen Ongekende Scheepsbrand op hef IJ Stöun aan den Tuinbouw. WOENSDAG 16 NOVEMBER. V. A. R. A. HILVERSUM. V.m\ 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 V. P. R. O. Morgenwijding 10.15 V. A. R. A. Uitzending voor de arbeiders in de continu-bedrijven 12.00 Vara- klein-orkest 1.45 verzorgen zender 2.00 vrou wenuurtje 3.00 Voor de kinderen 5.30 Overgang naar den versterkten zender 5.31 De Notenkrakers 6.30 De Notenkrakers 7.00 S.D.A.P. Kwartiertje 7.20 Uitzending voor den Centralén Bond van Transportarbeiders 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Herhaling van S. O. 3. berichten 8.01 De Vakbe weging 8.20 De Flierefluiters 9.00 In Fantasio, radio-parodie van Paoli door Tummers 9.45 Orgel spel 10.00 Vaz Dias 10.10 De Flierefluiters 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. N. C. R. V. HUIZEN. Friesche Radio-dag. V.m. 8.00 Schriftlezing in het Friesch, zang door het Geref. Leeuwarder Evangelisatiekoor 8.45 J. P. de Jong, Viool, G. J. ten Hoor, piano 9.05 Joh. Dijkstra leest „Een Libbensleed" 9.30 G. J. ten Hoor, piano 9.50 O. Santema leest: „Iere-Maitiids- wille yn Fryslan" 10.10 Voortz. Concert 10.30 Morgendienst 11.00 Concert Zangveroeniging „De Lofstem". Muziek-corps „De Bazuin" 12.00 Poli tieberichten 1.00 Rondgang door het Friesch- Museum te Leeuwarden 2.00 Henk Borkent, tenor, K. Kueter, cello, R. Beintema, piano 3.00 G. J. v. d. Kooi: „De bouwstreek in het noorden van Fries land" 3.30 Schetsen uit het natuurleven in Fries land 4.00 Friesch Kindcruurtje 5.00 Ds. D. Zwart: „Alle folken Syn discipels, ek it Fryske folk 5.30 Zang door het zangkoor „Halleluja", Leeu warden 6.00 S. van Abbema: „De dagtaak van den Frieschen Boer 6.30 Mevr. G. Feddema- Hoogland leest Friesch Meditaties 7.00 Onderwijs fonds voor de Binnenvaart 7.30 Politiebericht 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 8.00 Uitzending uit de Broere-kerk te Bolsward 10.30 Vaz Dias 10.40 Gramofoonplatcn. DONDERDAG 17 NOVEMBER. V.m. 8.00 Tijdsein A.V.R.O.-Klok 8.01 Gramo foonmuziek 10.00 Tijdsein AVRO-Klok 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Solistenconcert 11.00 Kook- en Bakpraatje 11.30 Voortzetting solistenconcert 12.00 Tijdsein AVRO-Klok 12.01 Concert 2.15 verzorgen zen der 2.30 Gramofoonmuziek 3.00 Naaicursus 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 Ziekenuur 5.00 Radio-Kinder-Koorzang 5.30 Het AVRO-Klein- orkest 7.25 Overschakeling; van den zender 7.30 Engelsche les 8.00 Tijdsein AVRO-Klok 8.01 Vaz Dias 8.05 Gramofoonmuziek 8.15 Aan sluiting met het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Rotterdam. Uitvoering van „Die Jahre- zeiten" 9.30 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest 11.00 Vaz Dias 11.05 Gramofoonmuziek 11.15 Kovacs Lajos 12.00 Tijdsein AVRO-klok. Sluiting. N. C. R. V. V.m. 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoonmuziek 2.00 Cursus fraaie handwerken 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.30 Ver zorgen zender 4.00 Bijbellezen 5.00 Piet van de Hurk, fluit, S. Zandstra, hoorn, Jan Monissen, piano. 5.45 H. J. Steinvoort: „Een krantenhanger 0.15 H. A. v. d. Hoven-v. Genderen: „Het standbeeld van Piet Hein" 6.45 Cursus knippen en stofver- sieren 7.00 Wat er op de wereld gebeurt 7.30 Politieberichten 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 8.00 Dubbelmannenkwartet „Euterpe" 9.00 Ds. G. B. Westenburg 9.30 Pers berichten van Vaz Dias 9.45 Tweede gedeelte der rede 10.15 Het Utrechtsch Strijkkwartet 11.15 Gramofoonmuziek. uit, welke vijf perceelen, meerendeels winkelhui zen, iu den asch legde. Bij al zulke ongevallen telt men niet meer de dageiijksche autobotsingen Vermelden we daar om slechts een zeer bijzonder geval van roeke loosheid van autobestuurders. Hpt gebeurde op Zondag bij Ede, dat een auto in razende vaart door gesloten boomen van een spoorwegovergang reed. Meteen greep een passeerend trein den wagen. Een der afsluitboomen drong een spoor- coupe in, maar dat had voor de reizigers geluk kig geen fatale gevolgen. Van de inzittenden van dén auto werden er twee zeer zwaar, twee anderen licht gewond. Later is een der Slacht offers overleden Plaatselijk llieuws -- OudkarspeL Gisteravond zes uur heeft de op de ringvaart nabij de rolpalen een ongeval plaats gehad, dat op dat moment goed is afgeloopen D|é heer "W. de J. begaf zich met zijn echtge- hoote met een schuitje over de ringvaart en had er blijkbaar geen erg in dat er een motorboot naderde van de zijde der Bpskambrug. Deze kwam, de voorgeschreven lichten voeren de iii aanvaring met hetj kleine bootje, dat be grijpelijkerwijze het onderspit moest delven, en de beide inzittenden te water geraakten. Zij wisten zich echter op het droge te werken en kwamen dus met een nat pak en den schrik vrij, uitgezonderd de man die een stijf been kreeg Die motorboot was eigendom van den heer J. D| F." van Nieuwe Niedorp, terwijl de knecht A- O. aan het roer stond. D© oorzaak van het ongeval moet worden toe geschreven aan onoplettendheid van de man en de vrouw. IOm de hieronder vermelde bestemmingen nog voor 1 Januari 1933 te bereiken, dentie voor nagenoemde bestemmingen ten Postkantore Broek op Langen dijk op de daarachter aangegeven tijdstippen. Gewone mail Argentinië (Buenos-Aires) 8 Dec. 7.15 Australië (Fremantle, Adelaide, Melbourne) 2 Dec. 12.50 Brazilië (Pernambuco en Bahia) il6 Dec. 16.50 (Rio de Janeiro) 13.Dec. 12.50 Britsch-Indië (Bombay) 16 Dec. 12.50 (Karachi) Luchtdienst Amsterdam-Bandoeng Luchtdienst: London-Karachi Canada (Montreal) 20 Dec. 16.50 Ceylon (Colombo) 16 Dec. 12.50 China (Shanghai) 25 Nov. 12.50 Luchtdienst: Amsterdam-Bandoeng Cuba (Habana) 16 Dec. 12.50 Curacao (Willemstad) 13 Dec. 19.50 Egypte 25 Dec. 7.15 (Kaïro) Luchtdienst Amsterd.-Bandoeng Irak (Bagdad) 20 Dec. 7.15 Luchtdienst Amsterdam-Bandoeng Luchtdienst London-Karachi Japan (Tsuruga) 12 Dec. 16.50 Mexico (Mexico-stad) 16 Dec. 19.50 Nederlandsch-Indië Zeepost 29 Nov. 19.50 Landmail 8 Dec. 7.15 Luchtdienst Amsterdam-Bandoeng Palestina (Jerusalem) 24 Dec. 12.50 Siam (Bangkok) 8 Dec. 7.15 Luchtdienst Amsterdam-Bandoeng Straits-Settlements (Singapore) 8 Dec. 7.15 Luchtdienst Amsterdam-Bandoeng Suriname (Paramaribo) 1 Dec. 19.50 Syrië (Aleppo) 22 Dec. 7.15 i (Beyrouth) Uraguay (Montevideo) 8 Dec. 7.50 Ver Staten Amerika (New-York) 22 Dec. 19.50 Zuid-Afrika (Kaapstaad, Johannesburg) 7 Dec. 19.50 Luchtdienst Amsterdam-Bandoeng Johannesburg Kaapstad moet de correspon- zijn gepost uiterlijk Luchtpost 16 Dec. 10.50 2 Dec. 19.50 23 Dec. 16.50 23 Dec. 16.50 16 Dec. 7.15 7 Dec. 19.50 20 Dec. 16.50 16 Dec. 19.50 28 Dec. 19.50 20 Dec. 19.50 21 Dec. 19.50 onderhoudt van Alkmaar op den Helder v.v., in botsing met een vrachtauto, die vanuit "de stad richting koos naar den Helderscheweg. Die vrachtauto* reed de autobus dwars in de flank aan, tengevolge waarvan de zijde der auto bus werd ingedrukt. Djrie reizigers werden ern stig, vier licht gewond. Ge materieele schade is zeer groot. Transportauto zwaar beschadigd Hedenmorgen vroeg reed een der tractors met aanhangwagen van "het auto-transportbedrijf van den heer J. Pankras door de gemeente Nieuwe Niedorp. D|aar werd het motorgedeelte van deze auto aangereden door een melkauto met het ge volg, dat de cabine werd ingedrukt en andere averij werd aangebracht. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Twee vrachtauto's op elkaar gereiden Materieele schade. In de gemeente Sint Pancrast heeft eveneens een auto-ongeval plaajp gehad. Twee vrachtauto's, een van den heer Cpevert uit Alkmaar en een van een zekeren I)|e KKoning kwamen elkander uit tegengestelde richting) te gemoet rijden. Dtoor den zwaren mist tchijnen de bestuurders elkaar niet te hebben opgemerkt met als resultaat dat de beide wagens op elkaar reden. Voor zoover kon worden nagegaan hebben zich bij deze botsing geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Dte materieele schade is echter aan zienlijk. daar van beide wagens het voorgedeelte werd ingedrukt. j Haagsche Courant. het spel van Weissmiuller, zoowel in Tarzan's leerste contact met een vrouw als in zijn gevechten met leeuwen is phenomenaal. De natuuropnamen in deze film zijn buitengewoon interessant. De Cetem. iedere minuut sensatie staat buiten de Corso te lezen en zal 't niet iedere minuut zijn, de stamp volle zaal heeft 100 pet. spanning gehad bij deze niet alledaagsche film. De Telegraaf. De film is weergaloos knap in elkaar gezet. De gevechten met leeuwen, panters en nijlpaarden, waarbij Tarzan de ongelooflijkste staaltjes van moed en kracht te zien geeft, houden de toeschouwers tot het laatste moment in spanning. ®|e- Heldersche autobus in botsing met «en vrachtauto. B|rie ernstig, vier lichtgewonden Hedenmorgen "kwam een autobus die den diens't Af'rika^mtmaken. Alkmaar. „Cinema Americain»" „Tarzan de Aapmenjsch." Blijkens een in dit nummer voorkomende ad vertentie, komt de cinema „Americain" uit Alk maar met een bijzonder mooi en spannend film- Werk, getiteld „Tarzan, de Aapmensch." Wij laten hier ©enige persbeoordeelingen vol gen en verwijzen voor nadere bijzonderheden naar de advertentie. WAT DE PERS OVER DE FILM „TARZAN" ZEGT. De Avondpost (Den Haag). Een mengeling van knap atelierwerk en werkle- lijke natuuropnamen, door van Dijke zoo meester- i lijk gemonteerd dat het schier onmogelijk is te realiseeren waar het een eindigt en het andere begint. Er wordt daardoor een sfeer geschapen zoo i aangrijpend, zoo adembeklemmend angstig, dat men gelooft de wreede werkelijkheid mee te maken. Want wreed is deze rolprent zooals de natuur dat trouwens zelve is. Johnny Weissmuller, die de titel rol vervult, boezemt ons keer op keer door zijn gevechten met leeuwen en gorilla's een beangstigend respect in. tenslotte willen we slechts hen, die over zenuwen als kabeltouwen beschikken, aanraden deze film te gaan zien. Voor teere zieltjes is dit epos der wildernis wel wat te ruig. De Nieuwsbron (Den Haag). In ademlooze spanning woonde een ui ever kocht huis de verfilming bij van het bekende gelijknamige werk: „Tarzan de Aapmensch". Regisseur van Dijke dezelfde die „Trader Horn" vervaardigde, heeft zichzelf in dit oeuvre overtroffen. Op weergaloos knappe wijze heeft hij verdichtsel en werkelijkheid studiowerk en natuuropnamen dooreen gevlochten, zoodat men bijna niet kan zeggen, wat echt en wat niet echt is. Wanneer men hierbij voegt het aantal gevechten van mensch tegen dier, waarbij Johnny Weissmuller, de Tarzan vertolker, slechts met een mes gewapend is, dan kan men zich een flauwe voorstelling maken van de spanning, welke in de zaaal heerschte. Het behoeft geen betoog, dat de natuuropnamen, welke een zeer belangrijke plaats in dit werk innemen, subliem zijn. Een film, welke niemand mag verzuimen. Het Algemeen Haandelsbld. bij het zien van deze film uit de wildernis krijgt men wel grooten eerbied voor de menschep van de camera, die er menigmaal in geslaagd zijp prachtige opnamen te maken van leeuwen, tijgers, krokodillen, nijlpaarden, zebra's en ander gedierte, die tezamen de bevolking van de oerwouden van (Overgenomen uit het Nrcl. Holl- Digbld.) Een geweldige scheepsbrand zooals die sinds menschebheugenis niet in de Amsterdamsche haven werd gezien, is in. den nacht van Zondag op Maandag uitgebroken in het motorschip „Pie ter Gorneliszoon Hooft" gemeerd voor de etablis sementen der Stoomvaart Maatschappij Neder land aan de Sumatrakade. De P. O- Hooft die pas van een Indische reis was teruggekomen, werd Zondag naar gewoon te onder toezicht van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst uitgegast. Alles was hierbij in goede orde verloopen en het schip was vrij gegeven voor ventileeren. Gisternacht omstreeks kwart over twaalf be merkte de donkeyman J. Derlagen, die wacht liep bij het schip, waarop zich in verband met de aanwezigheid van blauwgas, natuurlijk! nie mand bevond, vuurverschijnselen boven de eerste klas salons, gelegen juist achter de brug in .de midscheeps. Hij snelde naar de portiersloge en waarschuw de de brandweer. Teruggekomen op de kade zag hij hoe de vlam reeds fel uitsloeg tot hoog bo ven het sloependek. Inmiddels was de brandweer op de melding „brand op de P. C|. Hooft," later gevolgd door het sein „groote brand" met talrijk materiaal uitgerukt. Langs de donkere kade gierden de claxons en joegen de rood© wagens met groote snelheid 'naar de plek des onheils. Ook de drij vende stoomspuit „Jason" voer onmiddellijk uit later gevolgd door de „Jan van der Heijden." Terwijl binnen in het schip de helsche caco- phonie van doffe detonnages, rinkelend glas en loeiende, kneterende vlammen aanhield, begeleid door het monotoon zoemen der zwoegende brand weermotoren, begon het brandend gevaarte lang zaam slagzij te maken. Ongeveer vijf tot tien graden boog zich de stuurboordzijde over naar den wal. Dreigend na derde de bovenbouw reeds de transporteurs, een niewe catastrofe scheen onvermijdelijk. Er moest nu ingegrepen worden. Na overleg met den heer Delphus directeur van de Nederland, en de brand weer, besloot de havenmeester, de heer Wi. N- van der Poll het brajidend schip te doen verslee- pen wat dus zooveel beteekende dat de brand weer den strijd zou stakeu. Op dit oogenblik was het trouwens reeds dui delijk dat het prachtige schip niet meer te red den was. Alle salons en zalen der eerste klasse waren reeds schoo.ngebrand, in de tweede klasse woedde het vuur op zijn hevigst en thans sloe gen de vlammen gulzig door naar het achterschip Naar open water verhaald. Onbemerkt op het duistere water waren in middels drie Goedkoopsleepbooten genaderd. Die kabels waarmede het schip nog met den wal was verbonden werden losgemaakt, en nieuwe trossen voo rien achter uitgebracht) naar de sleepbooten. Om 3.45 kwam het commando verhalen- Fluitsignalen weerklonken en heel langzaam trokken de sleepbooten twee aan den kop en een achter, het brandende schip van den kant. Een zeldzaam schouwspel. Het rookend gevaar te in laaienden gloed schoof langzaam weg onder het zwarte spinrag van kranen en transporteurs om los van den wal als onwezenlijk voort te glijden over het donker glanzende maan. besche-. non Uwater. Naar het einide Kort voofden ochtendschemer had, zooals Wij' zeiden, het vuur de stookolie bereikt.- Ben ge weldige rookontwikkeling en hoog gierende vlam men braken naar alle zijden uit. D© laatste phase in den doodsstrijd van het prachtige schip was daarna ingeluid. Maar die doodsstrijd kon nog geruimen tijd duren. Het motorschip van de Stoomvaart Maatsch.- Nederland de P.Q. Hooft is in 1926 te St. Nazaire' gebouwd en Sus nog betrekkelijk nieuw. 'Hiet weelderig ingerichte schip mat 15.000 ton Twee jaar geleden werd het te BiOtterdam van eën an deren voorsteven voorzien, teneinde de snelheid op te voeren. Het heeft in totaal een 25 reizen gemaakt. Juist de vorige week! was de P- Cj; Hooft met kapitein van Egmond op de briig uit Batavia thuisgekomen. Woensdag 23 November zou het weer naar Indie vertrekken. Aan de memorie van antwoord, op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer over "het wets ontwerp betreffende uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerijgewas- sen ontleenen wij Diat de slechte toestand in den tuinbouw een gevolg zou zijn van de belemmeringen in het in ternational© handelsverkeer, kan de minister nu de resultaten van het hoogseizoen van dit jaar bekend zijn, niet zonder een kantteekening be amen^ Immers, de uitvoerstatistiek der --voor naamste tuinbouwproducten toont, dat dMgeëx porteerde hoeveelheid gedurende Januari tot enl met Augustus van dit jaar die gedurende het zelfde tijdperk van het jaar 1931 heeft overtrof fen, de geldelijke opbrengst verminderde echter met rond 13 millioen gulden.. Anderzijds is als zeker aan te nemen, dat een verbetering van het internationale handelsverkeer de geldelijke op brengst der geëxporteerde tuinbouwproducten zal kuhhen doen vermeerderen. tSreven naar ge noemde verbetering is dan ook) "het krachtigste motief geweest dat de regeering haar volle me dewerking aan den arbeid van Ouchy heeft doen geven. Tegelijkertijd verzet zij zich tegen po gingen om den toestand nogf.meer ongunstig te maken. Haar houding inzake de Duitsche voor nemens tot contingenteering van land-- en tuin bouwproducten legt hjervan een klare getuige nis af. Het gevaar dat zou kun'nen: voortvloeien, uit dat onderdeel der regeling, volgens; hetwelk bij de vaststelling der richtprijzen rekening zal ge- houden worden met plaatselijke omstandigheden terwijl bij de berekening van de werkelijke op brengst de plaatselijke omstandigheden geheel zullen worden uitgeschakeld, behoeft niet te worden gevreesd. D|e bevoegdheid om) verschil lende richtprijzen vast te stellen voor verschil lende deelen des lands zal slechts worden aange wend, in geval dat de eenvormigheid van den richtprijs, voor de onderscheidene kwaliteiten van een garantieproduct vastgesteld, tot klaar blijkelijke onbillijkheden kanleiding mocht ge ven. Beperking der productie, inkrimping van de glascultuur konden niet in overweging geno men worden, waaar men hier voor een voltooid oogstjaar stond. Wat eventueel voor de naaste toekomst zal moeten worden gedaan,, maakt nu een onderwerp van onderzoek op korten termijn uit. D|e beperking van het totale bedrag van den te verleenen steun tot 5 millioen gulden waar borgt de evenwichtige werking van dezen steun maatregel, doordat zij de belangeu veilig stelt van de Nederlandsche schatkist, ten koste waar van de steunverleening geschiedt. i Aan de,n wensch van verscheidene leden het rap port der commissie Lovink ter griffie neder te leggen heeft de minister voldaan. A an ?.c!vies van den handel werd volstrekt geen behoefte gevoeld. Verdere voorzieningen Of inderdaad 'voor den tuinbouw' ook andere voorzieningen zullen worden getroffen dan! di recte rijkssteun, maakt thans reeds een onderwerp van onderzoek uit. D|e stap, welke door het Prov. bestuur van Noordholland is gezet in de richting van een oplossing van het vraagstuk der vernietiging van tuinbouwproducten heeft bij den minister geen enkel bezwaar opmoet. Als aanvullende regeling was het provinciaal plan 'hem dzelfs welkom. Juist daar, wahr de rijksregelingi zal opouhden, d.i- op het moment, dat producten op de veiling onverkocht blijven, zal in het zwaar geteisterde gebied van de Noordhollandsche tuin bouwstreek het aanvullend apparaat door de pro- vnicie aldaar in werking gesteld, nog ©enige ver lichting kunnen bieden. Die hypotheekschulden. Ten aanzien van het vraagstuk der hypotheek schulden zal deze regeling verzachtend werken. D© wetenschap immers, dat zijn schuldenaar van Overheidswege de helpende hand wordt toege stoken, zal den hypothecairen echuldeischer het vertrouwen doen herwinnen, dat zijn schulde naar de moeilijke omstandigheden van dit oogen blik zal te boven komen, terwijl bovendien de zeer geringe opbrengst bij executie hem zal weerhouden daartoe over te gaan. Het vraagstuk der hypotheekschulden is bij yden minister in onderzoek. (Handelsblad- Nieuwstijdingen Djramai tc Brunssum. 'Zondagnacht omstreeks half een heeft zich in de kolonie „Leeuwstuk" te Bru'nssum een droe vig gebeuren afgespeeld. i De 23-jarige mej. van G- uit de Bovenstraat welke in genoemde kolonie ligt, heeft den 23- jarigen S. uit Bjumpen, met wien zij verkeering

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2