Kameroverzicht De watersnood van October j.l. TWEEDE KAMER. Het Parlementaire stelsel heelt verde digers noodig! Hoe de Kamer over de Regeering denkt. Colijn bepleit voortzetting der Zuiderzeewerken, Een kabinetscrisis verm,eden. De werkloozen in het leger? In ons land is een aantal communisten te vinden en hier en daar schijnt zich zelfs een fascist ver borgen te houden, maar dat alles tesamen vormt toch nog geen bedreiging van ons parlementaire stelsel? Tóch hebben meerdere sprekers het noodig gevonden om dat stelsel in bescherming te nemen: de heeren Snoek Henkemans b.v., Rutgers en Rozen burg en zelfs de heer Albarda. Velen bezien het anti-parlementairisme als een wereldbeweging, waar van de eerste kabbelende golfjes over onze grenzen kwamen spoelen als voorboden van een niet te stuiten vloed. Belangwekkende politieke redevoeringen werden in de tweede helft van de vorige week gehouden door de heeren Colijn en Aalberse, resp. leider van i de A. R. en van de katholieke Kamerfractie. Beide heeren waren het er over eens, dat regeeren, vooral in dezen tijd, heel moeilijk is en ze bleken bereid om het kabinet zooveel mogelijk te steunen. Maar hun liefde ging toch meer uit naar een zuiver parlementair kabinet. Het exjtra-parlementair kabinet van thans was een te aanvaarden nood oplossing, maar na de komende verkiezingen moet naar den idealen toestand worden gestreefd, een kabinet, zoo zien zij het ideaal, samengesteld uit de samenwerkende kerkelijke partijen. Echter....... waarschuwde mr. Aalberse, dan ook behoorlijke afspraken en innige samenwerking. Anders zou de Katholieke Staatspartij het contact met andere partijen niet smaden, de S.D.A.P. zonderde hij niet absoluut uit, maar tegenover de gedachte aan samenwerking met de socialisten stond de heer Aalberse toch zeer sceptisch. Noch de heer Colijn, noch de heer Aalberse zag een spoedig einde van de crisis, integendeel. Colijn drong aan op werkverruiming, o.a. voortzetting van de Zuiderzee-inpoldering; Aalberse waarschuwde tegen de loonsverlagingstactiek, welke alleen nut zou kunnen hebben, als het buitenland niet volgde. Hij prefereert, voor wat de salariskwestie der ambte naren betreft, nochtans salarisverlaging boven ont slag. De heer Albarda (S. D.) meende, dat de wereld oorlog de schuld was van het kapitalisme; de daarna gevolgde tijdelijke welvaart was de vrucht van het socialisme. Spreker was natuurlijk tegen loonsverlaging en ook tegen protectionisme. Steun in natura is een vernedering voor de werkloozen. Er zijn, zoo erkende de socialistische leider, buiten gewone maatregelen noodig om een inflatie te voor komen, welke te forceeren „dom en roekeloos" zou zijn. Spr. critiseerde die financieele politiek der re geering, o.a. de vervroegde aflossingen. (Indien echter sedert 1923 geen 700 millioen waren afgelost, dan zou thans een verhoogde rentelast van 50 mil lioen per jaar de begrootingstekorten zijn komen verhoogen-) Dehee r Alberda prees voorts de socia listische financieele voorstellen aan: een serie nieuwe belastingen, ©en heffing ineens, afschaffing van de weermacht enz. Voor de katholieke fractie verdedigde de heer Fleskens het financieel beleid der regeering, voor de A. R.-fractie mr. de Wilde. Vooral de rede van dezen laatste was uitstekend gedocumenteerd; mr. de Wilde bestreed uitvoerig de socialistische voorstel len. Beide heeren hadden hier en daar natuurlijk ook critiek op onderdeelen van het regeeringsbeleid. Uit de rede van mr. de Wilde kon men beluisteren, dat de Anti-Revolutionnairen na de jongste wijzi gingen, door minister de Geer in het opcenten- ontwerp (invoerrechten)a angebracht, unaniem vóór het, in de behandeling geschorste, ontwerp zullen stemmen, zoodat een kabinetscrisis niet in het naaste verschiet ligt. Rest ons nog te vermelden, dat de sociaal-demo craten een uitspraak willen uitlokken tegen cumu latie van salarissen en pensioenen. De heer Bierema (Lib.) stond een glijdende loonschaal (naar index cijfers te regelen) voor inzake het salarisvraagstuk. Mej. Katz (C. H. en de heeren de Boer (S. D.) en Kersten (S. G.) hebben tenslotte nog een góed woordje gedaan voor de schippers. Ds. Kersten be streed voorts de coalitie, Rome en de revolutie. „Roomsche kloosters werden met staatsgeld vet gemaakt", beweerde de heer Kersten, wien niemand in de Kamer iets kwalijk neemt. En de werklooze jongens, zoo vroeg Zijn Eerwaarde,kunnen die niet in militairen dienst worden opgenomen? Zoo heeft ieder zijn oplossing voor de moeilijk heden. De hieeren hebben het de regeering eens goed ge zegd. Deze week mag de regeering med'edeelen, hoe ze over de heeren en dezer voorstellen denkt! Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het bestuur van den Langedijker Groenten Centrale op Maandag 14 November 1932, 's middags 2 uur, in het Betaalkantoor. Voorzitter, Burgemeester Slot, opende met een welkom, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. De keuringslijst bevatte over den maand Septem ber 3 en October 4 keuringen, waarvan geen op- of aanmerkingen werden gemaakt. Over de maand September is geveild voor een bedrag van f86.460.53 (vorig jaar f95.450.11), waar van voor: Broek op Langendijk f 18.199.67; Koedijk f 11.163.22; Sint Pancras 22.078.06; Sint Pancras, zuideinde ƒ3247.29; Zuidscharwoude ƒ5180.05; Zuid scharwoude R. K. ƒ1220.05; H. H. Waard 5332.15; H. H. Waard R. K. ƒ9207.80; Ursem ƒ8'4.19; Oter- leek ƒ630.06; Schermer 2707.30; Hensbroek ƒ4437.11; Schermerhorn ƒ51.93; Rijp en Omstreken ƒ60.56; Rijp L.T.B. ƒ422.84; Diversen ƒ1998.95. Over de maand October is geveild voor een bedrag van ƒ86.266.28 (vorig jaar ƒ63.237.21). Waarvan voor: Broek op Langendijk 19734.7?; Koedijk 8345.78; Sint Pancras ƒ13577.94? Sint Pancras zuideinde ƒ2493.45; Zuidscharwoude ƒ4901.80; Zuidscharwoude R. K 199.08; H. H. Waard ƒ4852.93; H. H. Waard R K. ƒ14319.85; Ursem ƒ2832.40; Oterleek ƒ423.82; Schermer 2763.65; Hensbroek ƒ7122.62; Rijp L.T.B; ƒ827.—; Diversen ƒ3171.29. Medegedeeld werd dat in het afgeloopen seizoen 11 bollenveilingen zijn gehouden, welke aan lever bare hebben opgebracht ƒ83.239.49 en plantgoed ƒ1573.06. Aan mandenhuur werd ontvangen ƒ1114.70. Voorzitter deelt mede dat in verband met het batig saldo dat gemaakt is, dit gereserveerd zou kunnen worden voor aflossing der schuld. Noodig is dit niet daar dit jaar reeds 20 pet. is afgelost, zoo dat de vraag in het Dag. Bestuur is overwogen, wanneer met een half pet. hooger voor de groen- tenveiling niet klaar gekomen kan worden, wat be treft de eindrekening, de tulpenveiling dan ook ■een gedeelte van de schuld betaalt van de groenteveiling omreden zooveel aan de bollenveiling is ten koste gelegd. Zal in verband met de eindrekening der groenten- veiling nader onder de oogen worden gezien. De neer W. Visser van Koedijk zou gaarne zien dat de veilingleider in verband met zijn vele Werk zaamheden verbonden aan de bollenveiling een gra tificatie toegekend werd van f100. Enkele leden wenschen hierop geen beslissing te nemen, maar het eerst aan een nadere bespreking te onderwerpen, waarop de voorzitter voorstelde het aan te houden tot ieen volgende vergadering. De veilingleider was den heer Visser dankbaar voor zijn voorstel, maar wenschte niet voor een gratificatie in aanmerking te komen. Het vele werk dat er aan verbonden is heeft spr. met veel ge noegen gedaan. Het heeft hem buitengewoon ver heugd dat er winst is gemaakt en in dat verband is het zijn eenigste streven dat de bestaande schuld weggewerkt, waarom hij dan ook pertinent bedankt voor een gratificatie. Voorzitter zegt het standpunt van den veiling leider zeer op prijs te stellen, alhoewel het niet vreemd zou wezen wanneer een gratificatie zou wor den toegekend. We zijn met de bollenveiling op een ander veld getreden, het is als zoodanig iets nieuws. We hebben altijd als bestuur gemeend dat het werk betaald moest worden. We moeten de omstandig heden in oogenschouw nemen. Er is extra werk verricht, door de slechte tijden zijn de salarissen verminderd. Daarom is het zeer waardeerend van den veilingleider; wat hij gedaan heeft is hooge- lijk te respecteeren. Ingekomen was het rapport Boot betreffende kruising van aardappelen. Van de Prov. Commissie schrijven aangaande hef fing half pet. tot fondsvermong voor het In- en Verkoopbureau, voor de producten welke den mi nimumprijs niet opbrengen, bereids was daarop ge antwoord tot medewerking. Nader bericht dat het 1 Nov. 1932 in werking zal treden. De heer Glas H. H. Waard vraagt hoe het komt dat de aardappelen niet onder de regeling vallen, welke den minimumprijs niet opbrengen. Voorzitter antwoordt, dat wanneer deze opgegeven worden, zulks schade zou berokkenen aan de be trokkene, daar men dan de kans beloopt dat de regeering het product als minderwaardig zou be schouwen, waarop dan geen steun zou worden ver strekt. Van het In- en Verkoopbureau een schrijven welke de minimumprijs is voor de navolgende pro ducten: Sluitkool ƒ0.60 per 100 kg.; Bloemkool ƒ0.75 per 100 stuks; Spruitkool ƒ1.10 per 100 kg.; Boonen (alle soorten) ƒ2.00 per 100 kg.; Andijvie ƒ0.40 per 100 stuks; Boerenkool ƒ1.50 per 100 kg.; Bieten ƒ0.60 per 100 kg. Bericht van Centraal Bureau met verzoek opgave te verstrekken aangaande aanvoer en opbrengst der producten en welke den minimumprijs niet op brengen. Medegedeeld werd dat bereids dien aan gaande de stukken zijn opgezonden. Van de heeren Hoogezand, Sippeman een schrijven om adhaesie te betuigen met het beleggen van een extra Alg. Verg. van het Centraal Bureau ingevolge de steunwet en de daarmede in verband staande zorgelijke toestanden in den tuinbouw. Voorzitter deelt mede dat door den voorzitter van het Centraal Bureau met verschillende Kamerleden van allerlei richting is gesproken over diverse gne- ven, welke voorkomen in den steunwet. Deze zijn m het voorloopig verslag neergelegd, zoodat de afdee- lingen in de Kamer volkomen op de hoogte zijn. Wanneer een extra vergadering belegd zou worden, dan bestaat er kans dat een reeks meeningen naar voren zullen komen, welke sterk van elkander ver schillen, wat niet in het belang zou zijn van het wetsontwerp en de totstandkoming van den steun- De heer Hoogland is het volkomen eens met den voorzitter om geen actie te voeren. Maar zou- het toch wenschelijk vinden dat er iets gedaan wordt om in 1933 een zoodanige steun te krijgen dat weer begonnen kan worden, daar we wel weten dat de steun in 1933 niet groot is als zoodanig. Al is er dan nog geen geld dan kan toch weer begonnen worden. Voorzitter zegt dat in het voorloopig verslag ten opzichte van de 5 millioen hiervan gewaagd wordt. De heer Visser zegt, dat in het wetsontwerp de mogelijkheid bestaat van teeltbeperking. Ten dien opzichte zal de regeering toch uit den hoek moeten komen, want wanneer we beginnen te bouwen, moe ten we toch weten hoe te handelen. Voorzitter zegt, met ernst ter plaatse daarop gewezen te hebben. Want er zal in deze ook reke ning gehouden moeten worden met onze wenschen. Betreffende verzoek Hoogezand-Sappeman werd besloten geen adhaesie te betuigen. De heer Muller Zuidscharwoude zegt dat er in het wetsontwerp gesproken wordt van richtprijzen. Spr. zou gaarne zien dat hier alle aandacht aan ge schonken werd voor verhooging daar hier in de wintermaanden de kool bewaard wordt en zulks meer arbeid en wichtsverlies oplevert. De voorzitter zegt toe, wanneer hij er eemgszins mede kan werken, het ter bevoegde plaatse ter ken nis zal brengen. De heer Hoogland vraagt eenige inlichtingen aan gaande een gehouden keuring op bieten, welke door den Keurmeester niet werden afgekeurd en door deze ook niet door den koopman behoefden worden geaccepteerd. Den volgenden dag werd het product weer geveild waarop de verkooper geen last onder vond. De secretaris licht toe, dat in genoemde partij bonte bieten waren, zoodat de koopman ze voor den handel niet kon gebruiken. Zoodoende werd die koopman niet verplicht de partij te aanvaarden, omdat het een verborgen gebrek was. De heer Hoogland had toch liever gezien dat de volgende dag geveild was met de vermelding dat er bonten in waren. Want is er nu wel in het alge meen belang gehandeld. Secretaris antwoord dat dan de partij waardeloos geweest wias, terwijl d'e koopman welke ze toen kocht er geen last van ondervonden heeft. Gevraagd werd, aangaande groote bieten welke den minimumprijs niet op kunnen brengen, te mogen onderbrengen ter plaatse bij de een of andere boer, zulks ter voorkoming van onnoodige onkosten van vervoer. Na eenige discussie hierover werd besloten dat wanneer een partij groote bieten op monster geveild wordt en den minimumprijs niet kan opbrengen, ter plaatse gehouden kan worden mits er controle wordt uitgeoefend dat de partij geleverd wordt. De heer Glas H. H. Waard vraagt of de bureau in de veiling ook opgenoemd kan worden. Secretaris deelt mede dat zulks in den regel geschiedt door denzelfde timmerman die na nieuwjaar aan de beurt is, opdat die hem 't najaar ook neer leggen kan. Dezelfde vroeg hoe het staat met de bascules daar er zoovelen bij het spoor staan welke kapot zijn. Secretaris deelt mede dat deze allen kapot zijn en te duur wordt het om ze te laten repareeren. Enkele tuinders hebben er al eens een mee geno men, maar ze zijn onverkoopbaar. De heer Spaan Koedijk wenscht maatregelen te nemen tegen beperking van den tuinbouw, daar maar 1/3 van het bedrijf mag bebouwd worden en dat is beslist niet goed. De heer Glas, Broek op Langendijk, zegt, dat aan beperking een gevaarlijken kant is, want het kan toch voorkomen dat er land open komt dat wegens ziekte daarop tarwe verbouwd moet worden, dan kan het grootste gedeelte wel bij den landbouw onder gebracht worden en dan is dat niet iets wat we willen maar moeten. Met het oog op het tuindersbelang werd besloten hieraan alle aandacht te besteden. Hierna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Bond van Chr. Harmonie- en Fanfaregezelschap pen in Noordholland. Bovengenoemde bond hield Zaterdag 12 November 1932, 's middags half vier, haar jaarvergadering in de Chr. Sschool alhier. Voorzitter, den heer O. S. v. d. Wal te Alkmaar, liet zingen Psalm 68 10, las daarna Exodus 17 de verzen 816 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord wees voorzitter in verband met het gelegen schriftgedeelte, welke den strijd i bevatte tusschen Israel en Amelek, hoe ook in deze tijden van beroering de Bond een strijd heeft te i voeren in de wereld en trotsch dien strijd steeds j diene op te komen voor de eere Gods ook op het terrein der muziek. Mededjeeling werd gedaan dat de Chr. Oranje- Harmonie-Kapel te Hilversum; Juliana te IJmuiden- Oost; Sursum Corda te Haarlem waren toegetreden alsl id. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f48.99. Het jaarverslag van den secretaris gaf aan dat 3 nieuwe leden toegetreden waren; gewaagde van de goede verstandhiuding en wekte op om in een dracht en saamhoorigheid onder biddend opzien naar den hemel verder te gaan tot groei van den b°Uit het finantieel verslag van het gehouden con cours te Den Helder, bleek dat er een nadeelig saldo te boeken was van f 280.56. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren O. S. v. d. Wal te Alkmaar als voorzitter, J. J. Huizinga te Bloemendaal en J. Spaanders te Wormerveer als bestuursleden herkogen. Een voorstel van het bondsbestuur om een anderen maatstaf aan te nemen voor de rubriek Zuiverheid, in verband met de toe te kennen prijs op een con cours ondervond zooveel technische bezwaren bij de aanwezige H. H. Directeuren en verschillende afge vaardigden dat het bondsbestuur besloot hun voor stel in te trekken en de puntenstaat te laten zoo zij W Besloten werd om in verband met de uitvoering der nieuwe auteurswet bij B. U. M. A. inlichtingen te vragen aangaande het afsluiten van een collec tief contract. Eveneens werd besloten om de verplichte nummer uit te voeren op het jaar lij ksche concours, voortaan in het Januari-nummer te plaatsen van het maand blad „Musica", opdat dan alle vereenigingen vroeg tijdig hun verplicht nummer kunnen bestellen. Besloten werd art. 2 van het concoursreglement aan te vullen: „Dat de ontvangende vereeniging van een concours de lusten en de lasten draagt." Een voorstel der afd. Andijk om op een concours terrein absoluut gieen bier oof sterken drank te tap pen, werd beslten om de uitvoerende concours commissie dat in overweging te geven, zulks mede in verband dat een algeheel verbod wel eens moei lijkheden opleverde betreffende het te verkrijgen t6Varfdezelfde afdeeling kwam leen voorstel ter tafel om geen uitslag van prijzen en punten be kend te maken aan het einde van een concours, maar dit te overhandigen met den uitslag van het geheele concours, in gesloten couvert aan den voor zitter of secretaris eener vereeniging. De bedoeling hiervan is te voorkomen de drukte welke steeds ontstaat bij het bekend maken van een prijs. Gewe zen werd o.m. nog op het Chr. karakter van een concours zoodoende te bewaren. Gezien de tijd welke deze maatregel in beslag zou nemen voor het bondsbestuur om na het con cours alles nog voor elkaar te maken van iedere vereeniging werd besloten hieraan geen gevolg te Door de afdeeling Weesp werd voorgesteld: a. Het concoursterrein zooveel mogelijk van zit plaatsen te voorzien; b geen plaats van samenkomst, nog berging van instrument in café of danszaal op een con- Besloten werd beide punten in handen te stellen van de desbetreffende concours-commissie en deze in overweging te geven dat daaraan zooveel moge lijk worde voldaan. c. Tusschen de 2e en le afdeeling of le en afd. Uitmuntendheid een koraal of lied te zingen met begeleiding van het laatst gespeelde corpsi in de afdeeling, om zoodoende zooveel mogelijk uiting te geven aan het concours als een Chr. Bondsfeest. Het bondsbestuur achtte zulks in verband met den bezette tijd onmogelijk, maar wienschte het in over weging te nemen. d Het concours te houden in Weesp m I9dd, ter herdenking van het 20-jarig bestaan, werd onder applaus aanvaard. Door de afdeeling Broek op Langendijk was voor gesteld om het bondsbestuur op te dragen het ver- krii gen van een eigen bondsmarsch, waarin ver- werkt melodieën van Christelijke en Vaderlandsche liederen, om zoodoende uiting te geven aan het doel en streven van den bond. Besloten werd te trachten een marsch te zoeken welke zooveel mogelijk in deze wege voldoet. De contributie voor 1933 werd vastgesteld op f 0.50 per lid en per jaar. De algemeene vergadering zal in 1933 gehouden worden te Weesp. Uit het rapport van de controle-commissie wera bij monde van de afdeeling Weesp medegedeeld de boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden, weshalve werd geadviseerd tot goedkeuring. Bij de rondvraag werd nog naar voren gebracht om op een eventueel te houden concours ook een solisten-afdeeling in te lasschen. Zal in overweging worden genomen. Na nog eenige bespreking van huishoudelij ken aard werd de vergadering door den heer Vinke met dankzegging gesloten. daagwedstrijd te kunnen deelnemen. Hiertoe zou ,Dlamlust narden Helder moeten komen, wijl de Heldersche damvereeniging dan gratis voor een zaal zou zorgen, f amlust besloot in zijn gis teravond gehouden vergadering op dit verzoek niet in te gaan, aangezien, geen bevoorrechting) ,ten opzichte van andere deelnemers nog mag plaats heDben. Wel zal Dlamlust trachten, een vriandschappeiijken wedstrijwd met de damver eenigihg te den Burg aan) te gaan, op de door den Helder gestelde toezegging. BROEK OP LANGENDIJK. Tijdens het krijgertje spelen voor schooltijd kwam het 10-jarig zoontje van den heer G. Engel zoodanig te vallen dat hij bewusteloos op straat bleef liggen. Na opgenomen te zijn in het postkantoor is hij later met een voorbijgaande auto naar de ouderlijke woning vervoerd waar na geneeskundig onderzoek bleek dat het ventje een lichte hersenschudding had bekomen. Zuidscharwoulde. Efó heer J. Bierman, die Vrijdagavond als gemaentigde van het kiescollege der Hferv. kerk werd herkozen, heeft bericht ingezonden, dat hij deze heroenoeming niet wenscht te aanvaar den, waardoor een nieuwe vrije stemming noodig is. Zuidstharwontte. De damvereeniging te de Burg Tess©l, zond een verzoek aan namlust om alsnog aan den Neder- INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redacteur, Gaarne zou ik voor het navolgende ©en plaatsje in uw blad willén hebben. Bij voorbaat piijn dank. Veel kan men nu uit de couranten lezen, van den grooten watersnood, die de polders, die hun water moeten loozeh op Schermerboezem, he den weer voor de zooveelste maal moesteh onder- vindein, die voor hen duizenden en nog eens dui zenden guldens schade heeft aangebracht. Waar komt dit door, niet door het vele water dat is gevallen, want dan moest het in anderepolders in Noordholland ook zoo zijn. Ook niet door den afsluitdijk' of het hooge peil van het Usselmeer, want, zegt de heer Ringers in de Schager Courant van 3 Nov. jl-, en met recht: als de afsluitdijk er niet geweest was, zou de Zuiderzee evengoed hoog geweest zijn door het water uit de Noordzee. Voor mij beteekent dan ook de afsluitdijk en het Usselmeer voor het afvloeien van het water van Schermerboezem, heelemaal niets. Omdat de Noordzee niet is veranderd, en daar moet het wa ter t jch heen, want met slecht weer, veel wa terval en Noordwestenwind, zal het water weer hoog tegen den afsluitdijk komen te staan, zoo dat het Usselmeer niet kan spuien, en dan krijgt men weer denzelfden toestand als we hebben gehad. Maar waar komt het nu wel door, dat de polders onder Schermer boezem, samen groot ongeveer 68.000 ha-, zooveel last van het water hebben gehad? Omdat (ik heb er al meer in de couranten over geschreven) dit groote water schap, genaamd de Uitwaterende Sluizen, enkel maar sluizen heeft, waardoor het water vanzelf moet wegvloeien, en geen gemaal bezit dat het water direct op Usselmeer of Noordzee zou kunnen brengen, en zoolang zij[ die niet willen plaatsen, zoolang zal dit waterschap zijn water niet machtig zijn, dit is) al meer keeren eerdei] gebleken en nu was het weer in hooge mate klaar. En ziet nu eens naar de polders, die wel een gemaal hebben, om het water direct naar het Usselmeer of Noordzee te brengen, die heb ben geen last gehad van teveel water. Dit zijn de volgende waterschappen: Hiet Hoogheemraad schap Waterland, Wieringermeer, Schager en Niedorper Koggen, de Vier Noorderkoggen, Eirech terland, en het Ambacht van Westfriesland, ge naamd Geestmerambacht. Dit laatst genoemde Ambacht heeft een gemaal te Aartswoud, dat het water op een loozingskanaal brengt* dat verder naar de Noordzee gaat, Dlit gemaal heeft gedu rende de geheel© waterperiode dag en nacht) doorgewerkt en geen minuut voor, hoogezee ge staan. Het kan het water opvoeren tot 1 meter plus A.P. en dit was niet eens noodig en be hoefd© het niet hooger opi te brengen dan onge veer 34 centimeter plus A.Pr Wel had de Heer- Hugowaardpolder, een onderdeel van genoemd Ambacht, veel last van hoog! water, maar dat kwam, omdat het gemaal van; den polder niet op volle kracht mocht werken. Ged. Staten van Noordholland zijn bezig ons Ambacht in te lijven bij' het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende, maar gelukkig is dit nog niet gebeurd. Wpnt was het zoo al geweest* dan hadden wij ook watersnood' gehad en een heel© groote schade. Ik roept idan ook alle Inge landen (zoover zij, die daarbij' Betrokken zijn) van het Ambacht van Westfriesland,! genaamd Geestm er-Ambacht op, waakt voor uwe belangen en protesteert tegen deze inlijving, want dat wa terschap is zijn water inieti machtig. Deze inlij ving houdt verband met de kanalenplannen in ons Ambacht. Welnu, wanneer men nu toch ka nalen wil maken (waar wij' niet aan hebben, en weggegooid geld is) laat men ze dan zoo maken, dat.ons Ambacht blijft zooals het nu is, dan zouden de kanalen gemaakt moeten wor den op het peil van Raaksmaatsboezem, dan kan de sluis bij Rustenburg en die bij de Zies Wielen bestaan blijven. Een nieuwe sluis, met een zijkanaal vanaf den Huigendijk, achter Ou- dorp om naar den Omval* zou dan gemaakt moe ten worden. En ons Ambacht, genaamd Geestmer Ambacht, zal dan verzekerd zijn geen waters nood te krijgen. Mijns inzien^ is ieder bestuur var een waterschap, tegenover zijn/ ingelanden waardoor het toch js gekozen, verplicht, om te maken, dat bij zoo'n watervaË als wij' in Octo ber jl. hebben gehad, (en die zullen weer komen) binnen enkele dagen het water uit het land is verwijderd. Want juist dan isi het noodig. Bij gewonen waterval loopt alles wel van ©en leien dakje. Nogmaals danken|d voor uw plaatsruimte* (G, HAJKT| Hz., Hpofdingeland van het Ambacht van 'Westfriesland, genaamd Geestmer-Am- bacht. I I i Oudkarspel, November 1932.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4