BAL NA met groot orkest. Binnenland. Kerk- Radio Programma's VRIJDAG 18 NOVEMBER. A. V. R. O. HILVERSUM. 12.00 Tijdsein AVRO-klok 12.01 Het AVRO- Klein-orkest 2.00 Couserie 2.30 Het AVRO- Kanierorkest 4.00 Sluiting. V. A. R. A. HILVERSUM. V.m. 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.15 Gramofoonmuziek 11.15 Onze Keuken door P. J. Kers Jr. 11.45 Frans Nienhuis draagt voor: Zes dagen en zes nachten 12.00 Sluiting. 4.00 Gramofoonmuziek 4.50 Na schooltijd 5.30 over gang naar den versterkten zender 5.31 VARA- Klein-Orkest 6.10 Gramofoonmuziek 6.15 Or gelspel 6.40 Van leed en strijd, van hoop en geluk in Sovjet-Rusland 7.00 Herdenking van den 15en sterfdag van H. Spiekman 7.15 VARA-klein-orkest 8.00 Sluiting 11.00 Orgelspel door Joh. Jong 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting.v V. P. R. O. HILVERSUM. V.m. 10.00 Morgenwijding N.m. 8.00 Cursus, Catechisatie Nieuwere Kerkgeschiedenis 8.30 Concert 9.00 Cursus: Moeilijkheden in het heden. 9.30 Concert 10.00 Persberichten v. h. Vrijz. Godsd. Persbereau 10.05 Persberichten Vaz Dias. 10.15 Fragmenten en verhalen. K. R. HUIZEN. Vm. 8.00 Morgenconcert 10.00 Gramofoonmu ziek 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.00 Politieberichten 12.15 Het KRO- Sextet 1.45 Verzorging zender 2,00 Gramofoon muziek 3.00 Orgelconcert 4.00 Gramofoon muziek 5.00 Land- en tuinbouwhalfuurtje 5.30 Gramofoonmuziek 5.45 Altviool-recital 6.15 Welsprekendheid 7.10 Van vreemde landen en volken 7.30 Politieberichten 7.45 Het KR(> Orkest 8.30 Loos Alarm. Kluchtig hoorspel m een bedrijf 9.15 Vaz Dias 9.30 Mr. P. J. Witteman: ,Eén voor veertien" 9.40 Het KRO-Orkest 10.30 Aansluiting met het R.A.I.-gebouw. ZATERDAG 19 NOVEMBER. V. A. R. A. HILVERSUM. V.m. 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwij ding V. P. R. O. 10.15 Uitzending voor de Arbeiders in de Continubedrijven 12.00 De Notenkrakers 2.00 verzorging zender 2.50 Hoe werd ik Socialist 3.10 VARA-Mandoline-Ensemble 3.50 Beoefe ning der Huismuziek 4.30 Kwartiertje voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling 4.50 VARA- kinderkoor 5.30 overgang naar den versterkten zender 5.40 Literair overzicht 6.00 VARA-klein- orkest 7.00 Uitzending voor het Platteland 7.30 VARA-klein-orkest 7.50 Herhaling S.O.S.-bench- ten 8.00 Zaterdagavond-programma 10.30 Vaz Dias 11.15 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.00 Morgenconcert 10.00 Gramofoon muziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Politieberichten 12.15 Het KRO-Orkest 1.45 Verzorging zender 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 2.30 Kinderuurtje 4.00 Gramofoonmuziek 5.30 Esperanto-nieuws 5.45 Gramofoonmuziek 6 20 Journaliistiek weekoverzicht 6.40 Gramo foonmuziek 7.05 Katholieke Radio Volks-Univer- siteit 7.30 Politieberichten 7.45 Sportpraatje 8.00 Gramofoonmuzek 8.15 Microfoon-vertelsel 8.30 redevoering Mr. H. P. Marchant door Vrijzin nig Democratischen Bond 10.30 Vaz Dias 10.45 KRO-Boysè maakt moet worden. Zoolang onze zwarthemden slechts tegen elkaar vechten, kunnen de buiten staanders vree hebbe'n met het Nederlandsche fascisme. Van meer belang was, dat er in diezelfde da gen elders in den Haag} voorviel. Het door de fascisten zoo gesmade parlement kwam daar rus tig bijeen en verkreeg in samenwerking met de regeering eenige belangrijke beslissingen. Het kabinet heeft, onder den algemeenen druk daar toe van de Kamer, besloten om de Zuiderzee werken voort te zetten Die voortzetting be treft dan allereerst den N.O- polder. Vele haniden zullen dus weer voorloopig wefk vinden. Nu de afsluitdijk voltooid is, hebben alle strijdvrageu omtrent het behoud van de Zuiderzee afge daan en kunnen we allen eendrachtig streven naar voleindiging van 'de gestelde, grootscbe taak. Met geruststelling zal ook de verzekering van den minister-president zijn vernomen, dat de regeering voorloopig niet naar verlaging van do steunnormen zal streven. Voor de ambtenaren was het verloop van «de Algemeene Beschouwin gen op de Staatsbegrooting minder opwekkend. Het is toch gebleken, dat de regeering onvoor waardelijk vasthoudt aan haar voorstellen tot verlaging van de salarissen. Dien huisvrouwen werd door minister de Geer aangezegd, dat de suiker wel weer wat duurder zal worden, als gtevolg van een nieuw voorstel tot heffing van ojpetenteh op den accijns rvan. Braat en zijn medestanders kwamen voorts te weten dat van de regeering voorloopig geen voorstellen te wach ten zijn om de cumulatie van salarissen en pen sioenen te bestrijden, al erkende de regeering, dat er eenige, maar zeer overdreven voorgestelde misstand op dat gebied bestaat, welke reeds door locale maatregelen wordt tegengegaan. Uit Londen wordt bericht, dat de Eingelsche regeering met andere Europeesche staten, waar onder ons land, een overeenkomst heeft afgeslo ten, bepalende dat de normale invoer in 'Enge land, van bapcon, voorloopig met 15 procent) wordt verminderd. Onze tuinbouwers hadden van de week ook een tegenvallertje. In hoogste instantie is uitge maakt, dat zij voor de vaststelling van de pacht van hun gronden, geen gpbruikj kunnen maken van de Crisispachtwetten welke uitsluitend voor den landbouw zijn bedoeld. Een week van veel narigheid ligt achter ons. Veel auto-ongevallen, teveel om op te noemen. Een bekende cabaretkunstenaar, de heer Dirk [Witte, kwam bij een ervan om het leven. Die P|. Cl- Hooft is definitief verloren. De Joh. de Witt komt ervoor in de plaats. Moorden en zelf moorden, waarin de liefde een rol speelt, waren er ook al. De dader van de roofmoordpoging te Bensgen is te Keulen geaAesteerd. Neen, er was weinig opwekkends. Enfin, de Amsterdamsche Zesdaagsche i^ be gonnen. Belangrijke voorstellen). Overname dijken en wegen. Na de overname van de dijken van de Vier Noorder Koggen, Dlrechterland en de Zeevang, wordt de overname van andere dijken geleide lijk aan voorbereid. Die beheerschtaak van het Hoogheemraadschap wordt voorts nog op andere wijze uitgebreid, die sterk in de richting wijst van de zg. wegschappen waartegen vanuit de bannen zooveel protest is gekomen. Zoo werd bij besluit van] 7 Juli van de ge meente Winkel een weg overgenomen van de ge meente Nieuwe Nïedorp tot de gemeente Barsin- gerhorn met een zijtak naar den Westfrieschen dijk. In de komende vergadering zal voorgesteld worden een. gedeelte weg, aansluitende op den biervoor genoemden van de banne Nieuwe Nie- dorp over te nemen, alsook de Heerenweg, langs de duinen, voor zoover die^tot de gemeente Eg- mond Bjnnen behoort. Wat dezen laatsten, bijna 6.5 kilometer langen weg betreft, merken wij op. dat deze reeds in 'den afgeloopen zomer door het Hoogheemraadschap verbeterd is en van oir. ca 4 op 10.5 meter is gebracht, Aan weerszijden ligt een fietspad van 1.25 meter- Ieder, die den ouden toestand daar ter plaatse met den'huidigen toestand vergelijkt, zal moeten erkennen, dat hier een groote verbetering tot stand is gekomen. Hij kan het slechts betreuren dat ook de gemeen ten Bergen en Castricum, voor zoover zij den Heerenweg in eigendom hebben, niet tot eenzelf den stap overgaan, opdat deze verbinding via Bergen.anes den door toeristen graag bezochten duinrand, met den bijna gereed gekomen nieuwen weg over Uitgeest naar Amsterdam, in haar ge heel over het huidige verkeer berekend zoude zijn. Zonder er een oordeel over uit te spreken of het wenschelijk is, dat de beheerschtaak van het Hoogheemraadschap wordt uitgebreid door over name van wegen van andere waterschappen cf gemeenten, moeten wij toch eonstateeren, dat op deze wijze meer bereikt wordt op het gebied van wegenverbetering in Hollands Noorderkwartier. Het hoogheemraadschap heeft de kosten van den van Egmond overgenomen weg de aankoop van de benoodigde terreinstrooken, geraamd op f210 .000 welk bedrag geleend wordt met een aflossing van 25 jaar. De uitkeeringen van ge meente f 600.per jaar, eu van provincie zul len voldoende zijn om dezen weg waarvan de jaarlijksche kosten op f 2540.worden geschat te financieren. Die gemeente Egmond,; heeft be halve een mooien weg bovendien een belangrijk werkobject voor haar werkloozen gehad, het geen ook een punt van overweging mag zijn voor gemeenten, die dit voorbeeld willen volgen, Egmond heeft voorts nog ter overname aan het Hoogheemraadschap aangeboden de Vennewaters weg voor zoover die in deze gemeente ligt en het gedeelte in den Hoeverweg in de kom der gemeente, bekend als de zg. Slotweg en even eens voorkomende op hét Provinciaal wegehplan Wat het overnemen van andere wegen betreft, is overeenstemming bereikt met: de banne Harenkarspel, omtrent de overdracht van het gedeelte weg, gelegen op 'den Ooster- dijk en den KKalverdijk. de gemeente Warmenhuizen omtrent de over dracht van een gedeelte weg nabij Schoorldam, en van den weg van den Ouden Wal tot de grens van Harenkarspel, met uitzondering van het ge deelte in de bebouwde kom van Warmenhuizen. de banne Obdam en de banne Hensbroek om trent de overdracht van den weg, loopende van de ringvaart van de Heerhugowaard tot de grens van de gemeenten Obdam en Hensbroek. de banne Sint Pancras en'de gemeente Sint Pancras omtrent den Bovenweg in die gemeente. de gemeente Warder omtrent den Dprpsweg in die gemeente. Onderscheidene aanvragen tot overneming van wegen zijn ingekomen. Successievelijk zullen de ze aanvragen in behandeling worden genomen, waarmede de gewenschte spoed zal) worden be tracht. Hierna wordt door den voorzitter in bespreking gebracht, het tuinbouwsteunplan, artikels gewijze wordt dit voorgelezen. Na breedvoerige bespreking bleek dat velen dank baar met den toekomstigen steun waren, maar nog niet voldaan. Vervolgen kwam ter sprake de Pachtwet, hetwelk na eenige inlichtingen daaromtrent van de baan ging. Verder werd gesproken over de arbeidsovereen komst, waarven het slot was om dit voorloopig nog intact te houden. Alsnog werd besloten stappen te doen om vanwege regeering en gemeente ruime toeslag te krijgen in dien zin dat voor meer arbeidsloon toeslag zou wor- den gegeven. Hierna werd de vergadering gesloten door den voorziter op deg ebruikelijk wijze. Buitenland Amerika niet langer droog. In uitgestrekte gebieden der Vereenigde Staten kan reeds gezegd worden, dat de drooglegging haar tijd gehad heeft. Alcoholische dranken wor den openlijk gebruikt, zonder dat op «enigerlei wijze door de autoriteiten wordt ingegrepen. Dto gouverneur van Oalifornie heeft reeds be kend gemaakt, dat hij een 1000-tal personen, die in de gevangenis zitten wegens overtreding der prohibitiewetten op vrije voeten zal stellen. In tal van andere staten heeft het gerecht honder den zaken laten vallen, die behandeld moesten worden, wegens overtredingen op dit gebied. In de groote hotels in New York worden bars in gericht en kelders in orde gebracht in afwachting van de blijde gebeurtenis. Groote brouwerijen die de lange periode van droogte zonder al te veel schade aan de inrichting overleefd hebben, door zich te werpen op de fabricatie van alcoholvrij bier, worden weer op ore gebracht om aan haar oude bestemming te voldoen. „IK HEB EEN MENSCH GEDOOD" Deze film moet niemand mis sen, alléén ZONDAG 20 NOVEMBER in de „Roode Leeuw", Zuid- scharwonde. Die typhoon in Japan. 40.000 huizen onder water. D|e wervelstorm heeft dood en vernieling ge zaaid over een groot gebied van Oost Japan. Volgens de laatste berichten zijn 26 personen om het leven gekomen, 261 worden vermist en 25 werden gewond. Honderd huizen werden in totaal vernield en 2400 gedeeltelijk. Door de geweldige regens welke den typhoon vergezelden, zijn 40.000 hui zen onder water gezet. Vooral Yokohama heeft veel geleden. Een aantal bruggen werd weggeslagen en boomen ontworteld. Tengevolge van deze ramp zijn de geheele politie en een deel van de troepen gemobiliseerd Zij hebben den geheelen dag onafgebroken ge werkt om 121 inwoners te redden, die door een aardverschuiving, welke door den taifoen was veroorzaakt waren bedolven Die taifoen is de ergste geweest, die Japan in 12 jaar heeft beleefd. Aan de kust zijn dui zenden huizen overstroomd. Men vreest, dat oij de visschersvloot groote verliezen zijn geleden In. de militaire haven Sasebo wordt een klein marinestoomlchip met een bemanning van 200 koppen vermist. Men vreest, dat het tijdens den - taifoen verloren is gegaan. De materieele schade I wordt in totaal op ongeveer 30 millioen yen ge- j schat. Het Japansche kabinet heeft een buitenge wone zitting gehouden en daarin besloten een commissie tot het brengen van hulp aan de ge troffen gebieden in te stellen. De minister van finantien heeft daarvoor 3 millioen yen ter be schikking gesteld. De economische wereldconferentie, 1 Volgens de Diaily Telegraph zijn erngtige moei lijkheden gerezen die "het vrijwel uitgesloten ma ken dat de economische wereldconferentie eerder dan op zijn vroegst April 1933 bijeen komt. Die voorbereidende commissie voor de economi sche wereldconferentie is nl. verdaagd, nadat een schrijven gericht was tot sir John Simon tot be- j gin Januari. i Men is van meening, dati de commissie haar taak verkeerd heeft, opgevat en in plaats van de agenda van de conferentie voor te bereiden, zich hoofdzakelijk heeft bezig gehouden met het be. i spreken van de problemen, die op de conferentie behandeld gouden worden Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Het Plaatselijk Crisis Comité alhier besloot, ter voorziening in de behoefte aan kasmiddelen, daar toe wekelijks met gesloten busjes bij de ingezetenen te collecteeren. Deze methode leek het comité meer gewenscht dan het ter teekening aanbieden van lijs ten. De eerste collecte zal in het laatst van de vol- gendew eek gehouden worden. Zij wordt in Ieders mildheid aanbevolen. Uit den Omtrek SINT PANCRAS. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond ver gaderde 16 November in het gebouw bij de Herv. De voorzitter, de heer J. Wagenaar Cz., opende op de gebruikelijke wijze de goedbezochte vergade ring. Het Sinterklaasfe estvaai Klank en Beeld Sint Nicolaas zoo schrijft men ons uitSpan- jé heeft gemeend bij zijn bezoek dit jaar aan het hem zoo sympathieke Nederland in verband met de slechte tijden en als een weldoende po ging om er den moed en de hoop op een extra gelukje weer in te houden, bij zijn aanstaand bezoek iets extra's te moeten-"doen, opdat zijn xnaamdag 6 December niet alleen voor de kinderen maar ook voor de heel groote men schen iets bijzonders wordt. Hij zal geschenken, meebrengen die alles overtreffen, wat men tot nog toe van hem gewend was en als zijn afgezant zal de Amsterdamsche notaris van Biel in de groote bovenzaal van het café de Kroon op het Bembrandtplein te Amsterdam dit feest van het Geluk leiden. Wie op 6 December a.s. door den Sinterklaas van Klank en Beeld wordt bedacht, heeft kans op een Fiatauto, die eventjes een waarde heeft va. f2475.- Maar hij of zij kan ook zoo gelukkig zijn bedeeld te worden met de Bech- steinvleugel van gelijke waarde, die thans reeds bij Kettner's pianohandel op de Heiligeweg ge ëxposeerd wordt. Daarnaast zijn er nog een reeks van waardevolle prijzen, kunstvoorwerpen van f 500jf 250-— enz. enz. teveel om op te noe men. Het is de Internationalfi. Tentoonstelling Klank en Beeld, onder eerevoorzitterschap van Z„ E- Mr. P- J. J^ejmer, Minister van Waterstaat|^lie een goed woordje bij den Sint heeft gedaan en hem heeft overgehaald dit Geluksfeest dit jaar te doen plaats hebben en wel in Amsterdam, hoe wel het Secretariaat van Klankj en Beeld ver plaatst is van de hoofdstad naar den Haag, Sportlaan 168. Beeds om 10 uur des morgens wordt de feest- trekking in de Kroon op 6 December a.s. ge opend en het spreekt vanzelf dat ieder een wel kome gast is die zich van een Klank en Beeld lot a fl.heeft voorzien- Er zullen er na tuurlijk velen zijn in het bezit van drie loten, want die begrijpen terecht, dat zij daarmede kan sen hebben op prijzen teri gezamenlijke waarde van zes mille, een winstkans die geen enkele lo terij biedt. En men weet dat het „safe" ig,»dat er niets meer tusschen beide kan komen, dat de prijzen gereed staan en de goede Sint, geleid door het onder toezicht van notaris van Biel staande onpartijdige lot, ze slechts: heeft uit te deelen. In vele gezinnen zal de 6e Dtecember 1932 dan ook met gulden letteren zijn geboekt. Hoe sympatheki de Klank en Beeld expositie die het volgend jaar weer te Amsterdam zal worden gehouden, was, bewijzen de woorden, van wijlen haren Eere-voorzitter dr. de Visser, Mi nister van Staat, het is een stoute onderneming om in dezen tijd eën Internationale Tentoófigtel- ling als Klank en Beeld te organiseeren en dan nog wel eene van, uitsluitend artistiek ka rakter. Zij, die haar organiseerden verdienen daar voor dan ook hulde en dank. Want deze tentoon stelling spreekt ons krachtig van het mooje van onze dagen, van de ontdekking van tot heden onbekende krachten, in de natuur, van de won dervolle toepassing ervan Die Sint Nicolaasfeest verloting, die velen een onverwacht fortuin in den schoot zal werpen,, zal zeker bijdragen de populariteit van K. en B. te verhoogen en ik vermoed dat de groote zaal van de Kroon 6 December a.s. te klein zal zijn voor alle Geluk-zoekenden. Men zorge dus, gewapend metl zijn Talisman het K). en B. lot om 10 uur des moTgens aan wezig te zijn. Nieuwstijdingen 1 Die „bekende" notaris. 'B:n onderzoek naar zijn geestvermogens. Gisteren zette de rechtbank de behandeling voort van de strafzaak tegen den notaris mr. ML verdacht van valschheid in geschrifte ,subs. Op lichting, meer subs, medeplichtigheid aau oplich ting. Nadat de rechtbank te half tien binnen is gekomen begint de notaris een aantal brieven voor te lezen, 0 a- van zijn verdediger, mr. de Vries, die gchrijft gaarne de verdediging op zich te willen nemen, mits de behandeling minsten® een week wordt uitgesteld. Heftig protesteert verdachte nu 'tegen zijn ge vangenhouding. Mij blijft slechts zoo roept hij uit, een beroep te doen op de publieke opinie De rechtbank gaat in raadkamer doch komt onmiddellijk terug en weigert de invrijheidstel ling. Het getuigenverhoor wordt hierop voort gezet. Na beëindiging van, het getuigenver hoor deelt de president mede,, dat de rechtbank! heeft besloten een onderzoek tel doen instellen naar de geestvermogens van beklaagde. De stuk ken worden in handen van den rechtercommissaris gesteld. 1 Verd.als ik dan maar in vrijheid wordt ge steld, jn de gevangenis word ik gek. Meneer de president, als ik terug moet naar de gevangenis, jaagt u mij den dood in." De president antwoordt, dat de rechtbank "hier over niet kan beslissen. Misschiep zult ut<ra.ar een inrichting worden; ^>racht, waar het o^per- zoek gemakkelijker is. De zaak wordt hierop voor onbepaaldeu tijd geschorst. Auto door trein' gegrepen» E n gewonde Op den Molenweg te Amstelveen is M&andag middag op den onbewaakten overweg aldaar een vrachtauto in botsing gekomen metl den trein, die te 2 uur uit Amstelveen naar Amsterdam vertrekt. Op den vrachtauto zaten de heer HL Honselaar uit Amstelveen en zijn zoon. D|e auto werd eers't door de locomotief gegrepen en slin gerde vervolgens langs den trein, waar het -ach terstuk nog eens door den laatsten wagen werd geraakt. De beide personen die op den auto za ten, werden van den auto geslingerd. De heer Honselaar werd vrij erngtig gewond, zijn zoon kreeg slechtg onbeteekenende kwetsuren. Dir. J. Bots te Amstelveen verleende de eerste hulp. De trein kreeg vrij aanzienlijke schade, doch kon met geringe vertraging de reis voortzetten. Beheer van Lotisioo. In „bainge" afwachting der beslissing In verband met vorige berichten over de aan vaarding doo rmr. dr. Hl, F. A. Vollmar vaU 25Ö.OOO gulden van Lotisioo- en 'het door hem aan den Baad van Toezicht en Discipline van de Orde van Advocaten in handen gegeven onder zoek, vernemen we thans, dat de heer Vollmar, in afwachting van de besligsing van- dien raad in middels meer dan 200.000 gulden in de kas Van Lotisioo heeft teruggestort. Directeur gearresteerd. N.V. Continentale Crediet en Dtepositob. failliet We vernemen dat de directeur van de N.V- Qontinentale Crediet en Depositobanê te Am-

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2