KEG8 Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier WAND KOFFIE MOLEN KOFFIE No 135 DINSDAG 22 NOVEMBER 1932 41e Jaargang ililnave: firma I. H. KELZER .Bedacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Geestelijke ontreddering. Buitenlandsch Overzicht een prima Aardschokken in ons land ruia/e: hu/o TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52 NIEUWE m LANGEDIJKIR COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprJJs: per 8 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRTTTMTR. 't Is niet zonder huivering, dat de menschen kunnen terugdenken aan de bezoekingen van den wereldoorlog. Wat een jammer heeft ons vervuld met de ongelukkigen, die weken lang in modderige loopgraven moesten ver* blijven met den dood voor oogen! Hóórden we niet de pijnlijke kreten van de gewonden, zagen we niet de razernij van de in koortsen ijlenden; voelden we niet méé de smart van de millioenen vaders en moeders, die hun kinderen daar ergens in den vreemde be* graven wisten? Dat alles heeft ons diep ge* troffen en nóg schrijnt er telkens weer iets in ons, als we de statistische cijfers lezen 18 millioen dooden, zóóveel dit en zóóveel dat. Diep getroffen heeft heel die wreede ge schiedenis ons, toen zij plaats greep, wer* kelijk! En, zooals gezegd, als we er nog eens aan denken, dan huiveren we wéér! Als we er aan denken Dat gebeurt inderdaad zoo nu en dan. Maar het herdenken wordt toch minder en óók het huiveren. We kunnen toch niet „ach en wee" blijven roepen; het leven herneemt haar rechten; wat dood is of geleden, raakt ver* geten. Dat is normaal en goed zóó; het leven ware anders ondragelijk. De dooden hebben hun rust, wonden genezen. Maar wat nog lange jaren zal blijven na* werken en zelfs nog toekomstige geslachten zal treffen, dat is de geestelijke ontreddering, die de oorlog heeft teweeg gebracht. Die ontreddering kunnen we niet oppervlakkig, minder verschrikkelijk i*kkin*ól:zuncmf in één oogopslag, overzien, maar ze is er niet minder om. Millioenen hebben in den oorlog hun moraliteit verloren, hun zuiver aanvoelen van wat mag en niet mag; gezag, respect, vereering, karakter, bewustzijn en tal van andere deugden, ze gingen in de loopgraven onder in het slijk, waarin de soldatenschoen persten en zogen, of aan dë grenzen, waar eer en waarheid gesmokkeld werden voor goud. En de toen vervormde mentaliteit der menschheid werd en wordt overgedragen in een nieuw geslacht, dat aldus belast wordt met nieuwe erfzonden van voorvaderen. Het lichamelijk leed van den oorlog is ge* leden, als de vrede wordt geteekend, maar de geestelijke ontreddering, er door teweeg gebracht, blijft nog vele geslachten nawerken. Strijd sleept vaak zulke geestelijke ontred* dering na zich. Slechts de sterke karakters kunnen er bij voldoende zelfcontrole aan ont* komen. De strijd, dien we nu weer allen te strijden hebben tengevolge eener noodlottige wereld* evolutie, draagt dezelfde gevaren in zich, Eens zal ook die strijd gestreden zijn; er moet en zal weer een tijd komen, waarin een betrekkelijke orde zal heerschen, waarin werk en brood zal zijn voor een ieder, die het waard is. Dan zal het materieele leed geleden wezen, maar de geestelijke ontreddering zal weer nawerken. Overal om ons heen zien we weer de beel* den er van. De strijd heeft velen tot déspe* rado's gemaakt. Moorden, roofovervallen, treinaanslagen, politieke terreur, we lezen er dagelijks méér van! De Koningin kwam in de hoofstad en troe* pen samengeschoolde communisten begroet* ten haar met gehoon. Niemand vroeg een Wilhelmus van ze, maar men mocht respect verwachten voor de meening van die ande* ren, die gekomen waren om de Koningin te begroeten, welkom heeten. Een politiek dagblad in Nederland bespot en hoont den Christus, smeurt het Kruis door den modder van haar verachting. Wie het geloof niet heeft, is te beklagen, niet te be* rispen. Maar waar bleef bij die spotters het ontzag voor de overtuiging, die millioenen menschen gedurende 20 eeuwen leidde, van de wieg tot het graf? Omgekomen! in de geestelijke ontreddering, die in den strijd wan het leven de slagvelden besmet. Meen niet, dat die ontreddering U niet bedreigt. Controleer U eens goed, in hoeverre ge concessies doet aan de geesten, die ge bij hun opkomst zoo verfoeidet! Wie niet sterk is en zich zelf niet voortdurend controleert, die glijdt méé en af! Langzaam en haast onmerkbaar, maar gestaag. Door sterking van den wil slechts en door regelmatige zelfcontrole kunnen we ons hoe* den voor een noodlottige verminking van geest en karakter. Het aftreden van Von Papen. Een mislukte aanslag op den Franschen pre mier. Eischt Washington betaling van de Decemberschulden? De Japansche regeering contra het Lytton-rapport. Van hier en daar. Het aftreden van Von Papen, nadat de Nat. Soc. geweigerd hadden om over medewerking aan diens kabinet te onderhandelen en ook de andere par tijen, op de Duitsch-Nationalen en de Volkspartij na, van weinig geneigd tot samenwerking hadden blijk gegeven, dat aftreden, als gevolg van een en ander, is toch nog heel snel in haar werk ge gaan. Er zijn er, die de nieuwe situatie in Duitschland nog niet vertrouwen. Er is inderdaad rumte voor de veronderstelling, dat het demissionaire kabinet- Von Papen de regeeringszaken zal willen blijven waarnemen bij gemis aan overeenstemming tusschen de andere partijen om tot een verantwoordelijke regeering te komen. Von Papen zou dan in de situatie een voorwendsel hebben om de bijeen- roeping van den nieuwen rijksdag uit te stellen, j Immers, een demissionair kabinet behoeft zich te- genover de volksvertegenwoordiging niet verant- j woordelijk te achten. Ook wordt de mogelijkheid verondersteld, dat het kabinet, een weinig gewij- zigd en misschien onder leiding van een nieuwen kanselier, waar zal herrijzen. In dat verband wordt vooral de naam van Von Sleicher genoemd, de groote politieke' en militaire figuur van achter de scher- men. Von Hindenburg onderhandelt ihtusschen nog met de partijleiders, waaronder met Adolf Hitler, i zonder wiens medewerking een parlementair kabinet in geen geval te formeeren zou zijn. Hitier schijnt de positie van rijkskanselier voor zich op te blijven eischen en van Von Hindenburg beweert men, dat hij niet bereid is om den leider der Nat. Socialisten in die functie te beroepen. Nat. Soc. en Centrum onderhandelen in tusschen ook met elkaar; De Duitsch Nationalen echter toonen zich weigerachtig om voorshands aan de besprekingen deel te nemen. Uit een en ander is het vrij gemakkelijk te con- cludieeren, dat de politieke toestand in Duitschland nog erg verward is en dat het nauwelijks is aan te geven, hoe de kabinetscrisis zal worden opgelost. Op het einde der vorige week is in de rijkskan selarij een vrouw gearresteerd, die tot Von Papen had willen doordringen; ze bleek in het bezit te zijn van een lange, scherpe dolk. Op Zondag is ook op Herriot, dien Franschen premier, een aanslag gepleegd. Op het tijdstip, waarop men meende, dat zijn trein naar Nantes zou passeeren ontplofte een bom onder de spoor rails, waardoor deze over korten afstand werden vernield. De premier passeerde echter eerst een paar uur later. Men meent, dat een en ander het werk is van Bretonsche nationalisten, die zich den laatsten tijd nog al roeren. Herriot ging naar Nantes om tegenwoordig te zijn bij de 400-jarige herdenking van de aansluiting van Bretagne bij Frankrijk. De zoo gelukkig ontkomen premier meent, dat de Bre tonsche nationalisten vanuit Duitschland door Hitier worden opgestookt en wel door tusschenkomst van een in Parijs gevestigden, maar nu uitgewezen jour nalist, zekeren Koerber, die een en ander intusschen heftig ontkent. Uit Amerika komen de laatste dagen berichten, welke verontrustend zijn voor de Europeesche cre- diteurstaten. De regeering der Ver. Staten zou n.l. steeds minder geneigd raken om het moratorium te verlengen en aan de Europeesche crediteurstaten uitstel te verleenen van de December-betalingen. Voor Engeland, dat een groote som verschuldigd is, schijnt men wel bereid een uitzondering te maken, maar de andere landen zijnb edragen verschuldigd, welke ze naar Uncle Sam's mtening heel goed zijn te voldoen, zoolang veel grootere kapitalen voor militaire zaken ter beschikking blijken. De Japansche regeering heeft de bedenkingen gepubliceerd, welke zij bij den Volkenbond tegen het Lytton-rapport heeft ingediend. De Japansche re geering kan zich met genoemd rapport in het geheel niet vereenigen en blijkt ook niet van zins om de daarin gegeven adviezen op te volgen. Een sterk centraal bestuur te vestigen in China, heet ze boor afzienbaren tijd onmogelijk, gelet op de bestaande verhoudingen. Ze heeft den onafhankelijken staat Mandsjoekwo erkend en de daar nu geschapen toe stand acht ze in overeenstemming met den wil van de groote meerderheid der bevolking. Als rust en orde in Mandsjoekwo zijn gevestigd, aldus oordeelt de Japansche regeering, zal dat een stichtend en leerzaam voorbeeld wezen voor China! In Catalonië hebben Zondag de verkiezingen plaats gehad voor het eerste Catalaansche parle ment. De Syndicalisten, die in Spanje zeer sterk zijn, hebben de arbeiders aangespoord om zich van stemming te onthouden. De stembureaux ston den onder sterke bewaking. Een paar dagen tevoren had er in de straten van Barcelona een bomaanslag plaats, waardoor 14 menschen werden gewond. In de Poolzee is een Russische ijsbreker vergaan, welke was uitgezonden om een anderen ijsbreker te zoeken; de dertig opvarenden zijn verdronken. In Bolivia is opnieuw de oorlogsgeest opgelaaid, ondanks de enorme verliezen, in den Gran Chaco tegen de Paragayeesche troepen geleden. Reservisten zijn opgeroepen ejj dezen hebben opnieuw het be twiste gebied betreden. geruischlooze bij Inlevering van 30 bons uit de pakjes 65-55-50-45-37^-30 en 24 ct. per half pond Omtrent deze buitengewone gebeurtenis le- #an wij de volgende uitgebreide bijzonderheden in het „Algemeen Handelsblad": In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur heeft ons land wederom do sensatie meegemaakt vam een, zij het lichte en ongevaarlijke, aardbe ving, die slechts enkele seconden geduurd heeft en voornamelijk in het Zuiden en Oosten van ons land gevoeld werd. j Die officieele mededeeling. Het Kon Nederl- Met. Instituut te de Bilt deelt mede dat hedennacht om 11 u. 56 in- 37 sec. Amsterdamsche tijd te de Bilt een sterke, naburige aardbeving werd opgeteekend, die in verschillende plaatsen hier te lande is gevoeld Uit verschillende deelen van het land ontvan gen wij mededeelingen van waargenomen trillin gen. In geheel Noordbrabant en Limburg en ook in den Achterhoek is de aardschok gevoeld, maar noch uit het Noorden noch' uit Zeeland bereik ten ons berichten hieromtrent. Te Amsterdam. In de hoofdstad werden eenige bewoners opge schrikt. Een persoon vroeg kort na middernacht de brandweer om inlichtingen, maar daar wist men van niets. Wij vernamen dat men in ver schillende buurten huizen heeft voelen trillen doch de trillingen waren van meest lichten aard In een enkel geval heèft men ook de lamp zien slingeren, e.d-, maar het overgroote deel der Amsterdammers heeft totaal niets bespeurd. Een bewoner van de Cl. Krusemanstraat al hier, de heer B. Kleijn, deelt ons als volgt zijn ervaring van den afgeloopen nacht mede. Wij wa ren kort voor twaalven naar bed gegaan en na-i- men weldra tot tweemaal toe een hevige tril ling waar, die het geheele huis flink deed schud den. De eerste schok was het zwaarst. Ik dacht even aan een explosie op de P. C) Hiooft, maar begreep al spoedig, dat er sprak was van een aardbeving. Op de waschtafel waren' eenige voor werpen in schommelende beweging geraakt; nog 1—2 minuten na den eersten schok hoorde ik het tik-tik, tik-tik van die voorwerpen. Tenslotte nog dit, het was bij den schok alsof een zware kist bij de buren werd neergezet. In Noordbrabaintt Veel duidelijker en angstaanjagender waren de gewaarwordingen in Noordbrabant. Daar werden twee vrij hevige aardschokken gevoeld. De eer- ste werd o a .waargenomen op het Groot Se- minarium te Haaren, Veghel en te 's-Hertogen bosch. De herhaling va*n dit verschijnsel kwam te middernacht. In Tilburg is op sommige) plaatsen een sto ring in de radio voorgekomen en vooral door de bewoneirs in het westelijk stadsdeel is de be- ving, die ongeveer tien seconden duurde, duide- lkij vastgesteld kunnen worden. Ook te Liende en Boxtel werden de schokken waargenomen. Erger nog was het voor het dorpje Goirle, zes kilometer ten zuiden van Titlburg, vanwaar be richten komen, dat bv. een groote villa op haar grondvesten schudde. Persoonlijke ongelukken j kwamen niet voor. Een hier vertoevend mis- j sionaris, die op Sumatra meermalen' aardbeviu- gen meemaakte, vond veel overeenkomst met het geen hier gisteravond gebeurde. Te Breda en omliggende dorpen, werd slechts een lichte aardbeving gevoeld, welke) ongeveer tien seconden aanhield. Vele personen, die te bed lagen, werden uit hun eerste slaap opgeschrikt. Hier en daar vielen voorwerpen van de tafel op den grond. Ook de meubels schudden zicht baar. Het verschijnsel veroorzaakte geen) mate rieele schade. In Oss begonien de wagons! op het tramem placement heen en weer te rijden. In minder dan geen tijd had de bevolking de huizen ver laten en groepte zij op straat bijeen om het ver schijnsel te bespreken. Toen de schokken zich niet herhaalden keerde de rust weer spoedig te rug. Een 50-jarige vrouw die in haar slaap door de schokken werd verrast, heeft tengevolge van den schrik haar spraakvermogen verloren. Schra/e Lippen Gesprongen Handen Uit Grave vernemen wij, dat ook daar de schok ken schrik en ontsteltenis teweeg gebracht heb ben. Het stadje was in diepe rust, maar de be ving was zoo hevig, dat de menschen overhaast wat kleeren aanschoten en zich op straat be- Gelijkluidende berichten vernemen wij uit vele plaatsen in oostelijk Noordbrabant. oZo, wordt ons uit Veghel gemeld, dat de aardbeving ook daar groote ontsteltenis heeft teweeg gebracht. In verschillende huizen vertoonen de plafonds en de buitenmuren scheuren, terwijl vazen en an dere voorwerpen van de schoorsteenmantels! vie len. ill Ook in Getmep en noordelijk daarvan gelegen plaatsen heeft men de aardbeving waargenomen. Het verschijnsel zou zich daar omstreeks drie uur, zij het in lichtere mate herhaald hebben). In de Betuwe werden de menschen opgeschrikt door de aardbeving. Ook werd hier onderaakdsch gerommel waargenomen In een café in den Éosch bespeurde men, even eens om vier minuten voor middernacht een he vig gedreun dat ongeveer vijf seconden aanhield. De meubelen dansten op en neer, ruiten rinkel den, deuren rammelden en schilderijen, zwaaiden lagns den muur. Vol schrik' snelden de menschen naar buiten, waar zij nog lang nadien de aardbe ving bleven bespreken. Tal van personen, die naar bed waren gegaan, werden wakker van het dreunen, en kwamen naar buiten, velen in de. overtuiging dat ergens in de stad een hevige ont ploffing moest hebben plaats gevonden. In café van Haaren op den weg naar jden Don- ge scheurde tijdens de aardschokken) een zware granieten vloer over de volle breedte door. Aan de beide buitenzijden scheurden ook de muren van het dak tot in het plafond toe. Van de r.k. pastorie scheurde de muur op verschillende plaat sen. j In Nijmegen en in den Achterhoek (Te Nijmegen ging de krachtige aardbeving ge paard met een duidelijk hoorbaar onderaardsch gerommel. Het verschijnsel bracht alom! schrik en ontsteltenis teweeg. De menschen die zich reeds ter ruste hadden begeven, werden in hun bed heen en weer geschud. Deuren en vensters rammelden. Lichte voorwerpen werden op den grond geworpen Te .Winterswijk werden de schokken op verschil lende plaatsen in de gemeente waargenomen.' even als te Zevenaar. Ook in geheel Limburg werden de schokken gevoeld. Uit Roermond, Belfeld, Tegelen, Venlo Horst komen berichten binnen van lichte schok ken, die om even voor elf en om drie minuten voor twaalf gevoeld werden. Nergepns zijn ech ter ongelukken gebeurd. Te 's-IGravenhage Ookin den Haag zijn op verschillende plaatsen lichte aardschokken gevoeld. De brigadier wacht commandant van de brandweerpost van het hoofdbureau van politie aan de Laan Copes van Cattenburgh merkte te 23.56 dat het geheele gebouw schudde, hetgeen slechts eenige seconden duurde

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1