Kameroverzicht Binnenlandsch Overzicht Buitenland Nieuwstijdingen TWEEDE KAMER. Nog algemeene beschouwingen; de re plieken. Het ministerie van 1933. De Zuiderzeewerken. Steun aan tuinbouw. De pootaardappelenwet aangenomen. De heer Wijnkoop (Comm.) heeft weer eens een mal incident uitgelokt. Men weet, dat de min. van fin. en de heer Colijn elkaar inzake het opcenten- wetje tenslotte gevonden hebben. Dat heette, vol gens den heer Wijnkoop te danken aan de tusschen- komst van „de Kroon". De heer Colijn zwaaide spontaan zijn beide armen boven het hoofd, als wilde hij zeggen, wat een onzin! De voorzitter wenschte zulke bewering ook niet toe te laten, omdat de persoon van het staatshoofd, naar wet telijk voorschrift buiten de debatten moet worden gehouden. Tot vier maal toe herhaalde de heer Wijnkoop; „De Kroon heeft aan dr Colijn laten weten, dat kamerontbinding behoort te worden ver meden enEindelijk ontnam de voorzitter hem het woord, waarop Wijnkoop rustig en voldaan ging zitten. Het fabeltje loopt nu wel verder Het is een aanduiding voor de zeer sterke positie, welke de katholieke kamerfractie in de volksver tegenwoordiging inneemt, dat alle partijen bij haar informeeren, hoe ze zich het volgende jaar na afloop der verkiezingen een nieuw kabinet denkt, terwijl die andere partijen niet veel anders kunnen doen, dan beleefdelijk solliciteeren, of ze van zoo'n nieuw kabinet eventueel ook deel zouden kunnen uitmaken. Over dat nieuwe jninisterie-1933 hielden de heeren zich in hun replieken hoofdzakelijk bezig. Albarda (S.D.) heeft verklaard, dat zijn partij bereid is om mede te werken aan de vorming van een democratisch kabinet, mits tegemoet gekomen wordt aan de door zijn partij te stellen eischen. Mr. Aalberse (R.K.) wees een samengaan met de sociaal-democraten duidelijker af, dan toen hij in eerste instantie bij de algemeene beschouwingen het woord voerde. De mogelijkheid van samenwerking heeft zich mischien een oogenblik voorgedaan, toen men meende, dat de S.D.A.P. haar revolutionnair standpunt ging prijs geven, maar dat is nu wel een illusie gebleken en daarom zag de katholieke leider geen basis voor een overeenkomst met de praij van lr. Albarda. De katholieken, zoo had deze laatste gezegd, zoeken contact met de liberalen! Neen, antwoordde mr Aalberse, we zullen de heeren van de S.D.A.P. het plezier niet doen van te streven naar een burgerlijk blok. De Katholieke Staatspartij prefereert een coalitieregeering. Als het straks on mogelijk zou blijken om daartoe te komen, dan geven de katholieken voorkeur aan een extra parlementair kabinet op zoo breed mogelijke grond slag. Mr. Aalberse verwees voorts den heer Albarda nog naar wet zich op het oogenblik in Belgi8 in de politiek afspeelt. Liberalen en socialisten hebben daar elkaar gevonden op grondslag van strijd tegen het bijznder onderwijs, althans te Antwerpen voor- loopig. Zóó werd nu reeds strijd geleverd in ons parle ment over de ministerportefeuilles, welke over een jaartje te verdeelen vallen! Jhr. de Geer heeft tegenover de sociaal-demo craten nog eens zijn financieele politiek verdedigd. Hij betoogde o.m., dat de Staatsmonopolies, welke de socialisten wenschten, niet erg stabiel van in komsten plegen te zijn en bovendien een soort indirectie belasting heffen, waartegen socialisten anders zoo opponeeren. Min. Ruys deelde mede, dat verschillende departementen naar middelen zoeken om de schippers te helpen. De motie-Duymaer van Twist (hulp aan de schippers) sloeg hij niet hoog aan, al had hij geen bezwaar meer tegen die motie, welke later met algemeene stemmen werd aangeno men. Zijn mededeelingen omtrent voortzetting der Zuiderzeewerken, verduidelijkte de min. pres. in een vorm, welke velen teleurstelde. De regeering, zei hij, zoekt naar een betere financiering, daarvoor is een jaar noodig. Deze tijd wordt dan gebruikt om voorbereidende werken te verrichten en het vol gende jaar komt dan eerst de definitieve beslissing aan de orde over de verdere inpoldering. Hoofdstuk I der rijksbegrooting, meest grondwet telijk vastgestelde uitgaven bevattend, is z.h.s. aan genomen. De heer ter Laan (S.D.) trok voorloopig zijn motie inzake ambtenaarssalarissen in. De motie- Albarda inzake cumulatie werd verworpen met 4b —35 stemmen. Rechts en de Vrijz. Dem. stemden tegen. Deze laatsten, omdat buiten het parlement (op het soc. congres te Utrecht) zou zijn gezegd, dat men de andere portijen zou dwingen in de door het congres gewenschte richting te gaan. Anderen stemden tegen, omdat de regeering beloofd had ter zake nog een onderzoek in te stellen. Z.h.s. werd het ontwerp aangenomen, houdende machtiging aan den minister om het rijk met f 275.000.te doen deelnemen in de N.V., welke de verbeterde haven van Vlissingen zal exploiteeren. Ook de Pootaardappelen wet werd z.h.s. aange nomen. Pootaardappelen komen nu onder de land- bouwuitvoerwét, teneinde den naam van het Ned. pootgoed te beschermen. Een motie-de Visser ter afschaffing van de lijf straf in de strafgevangenis te Leeuwarden, werd met 5025 stemmen verworpen. De straf wordt overigens in de laatste jaren in het geheel niet meer toegepast. Er is tenslotte een aanvang gemaakt met de be handeling van het ontwerp tot steunverleening aan den tuinbouw. Voorgesteld wordt om daartoe 5 mil- lioen beschikbaar te stellen, een kapitaal, dat door meerdere leden veel te gering werd geacht om het gestelde doel te bereiken. Waar de behandeling van het ontwerp nog niet is beOindigd, komen we er in ons volgend overzicht op terug. Aardtrillingen in ons land! Zwendel met valsche schilderijen. Een doode- lijke gasexplosie te Rotterdam. De Zesdaagsche te Amsterdam en andere sport. Het was nog maar nauwelijks een jaar geleden, dat we in ons land werden opgeschrikt door tril lingen, welke volgens sommigen aan den aardbodem zouden zijn ontsproten, volgens anderen veroorzaakt waren door het gedreun van Engelsche vlootoefe- ningen. Bij zeer bijzondere luchtgesteldheid n.l. kunnen luchttrillingen zich over enormen afstand voortplanten. Het gebeurde had toen in den middag plaats. Thans echter, op Zondagavond tegen twaalf uur, heeft een reprise allen twijfel weggevaagd aan de mogelijkheid, dat ook in onze contreien aard bevingen nog tot de mogelijkheden behooren. Het heeft over bijna heel het land, maar meest in het Zuid-Oosten en Oosten, aardig gerommeld, zelfs zóó, dat hier en daar scheuren in de muren ont stonden en enkele bewoners het in hun huizen te benauwd kregen, zoodat ze de straat opvluchten. In Oss deed dat zelfs bijna heel de bevolking, welke buiten angstig tesamen kroop. Zooals we reeds zeiden; het is thans aan geen twijfel meer onderhevig, dat de aarde onder onze voeteni nderdaad een beetje in beweging is geweest. Nieuw is het gebeurde niet; in de geschiedenis zijn meerdere malen zulke lichte trillingen in ons land waargenomen. Men moet daarom aan het thans voorgevallene net een te groote beteekenis toeken nen. Door suggestie wordt het gebeurde onmatig vergroot. Toen de Maandagochtendbladen waren verschenen, hebben plots duizenden zich herinnerd, dat ze in den voorafgaanden avond óók iets had den waargenomen, waaraan ze oorspronkelijk een andere beteekenis hadden toegekend. In elk huis schier worden op het oogenblik scheuren ontdekt, welke er misschien al jaren zitten, maar eerst nu in het oog vallen. De aardtrillingen van Zondagavond zijn vermoe delijk het gevolg van een zeebeving. Zeebevingen vinden in de buurt van Schotland nog al eens plaats en de uitloopers daarvan willen dan soms tot in ons land de aarde beroeren. In de kunstwereld houdt men zich druk bezig met een ontdekten schilderijienzwendel. Op een kunstveiling te Amsterdam is een groot aantal doe ken verkocht van moderne, meest Fransche, mees ters. De schilderstukken heetten afkomstig te zijn van de collectie-Chanterou, overgegaan in het bezit van een Brusselschen geneesheer, die de stukken te Amsterdam in veiling gaf. Thans is gebleken, dat Chanterou een aangenomen naam was van een schilder, die zich altijd reeds met het namaken van schilderijen heeft bezig gehouden en deswege reeds eerder werd veroordeeld. Zijn ware naam is Dubois. Hij schijnt in deze affaire op een nog niet tot klaar heid gekomen wijze te hebben samengewerkt met den Brusselschen geneesheer. De vervalschte stuk ken zijn dezen keer eens van levende meesters en dat maakt de onderneming riskant, want levende protesteeren gewoonlijk, als men ze in hun belan gen te na komt. Door het gebeurde komt de naam van een onzer beste schilderijendeskundigen weer in gedrang. Niet dat deze van min oirbare handelingen in deze zaak zou mogen worden verdacht, maar het geloof in zijn deskundigheid moet hebben geleden. Hij heeft de stukken gezien, voor de veiling geadviseerd en de doeken ongetwijfeld voor echt en waardevol ge houden. Zoo is eens een Dr. Hofstede de Groot beetgenomen en zoo werd nu weer een Dr. Baert de la Feuille de dupe. In Rotterdam heeft op het einde der vorige week een gasexploisié plaats gehad met droeve gevolgen. Een winkelhuis bleek volgestroomd met gas. Twee majoors van politie schoven toen een raam open, juist op het moment, dat aan de tegengestelde zijde van het huis een krantenlooper zijn blad in de brievenbus stopte. Door een en ander ontstond een lichte tocht, welke plots een stroom versche lucht bij het lichtgas voegde, welke menging tot een ont ploffing leidde. Een der majoors werd op slag ge dood; de andere bekwam zware verwondingen. Het gebeurde heeft ons nog eens duidelijk het gevaar geleerd, dat door lekken in de gasleiding kan ont staan. Men zij in zulke gevallen niet alleen voor zichtig met vuur, maar passé ook op voor tocht. Het schijnt, dat de belangstelling voor de eerste Amsterdamsche Zesdaagsche nu juist niet overwel digend is. Ons volk is misschien nog een beetje te nuchter voor zulke dingen, welke met echte sport weinig gemeen hebben. Het is meer een kermis- spul, hoorden we dezer dagen een radio-verslag- geven zeggen, een circusvertooning. Een en ander neemt niet weg, dat men voor de onderscheidene prestaties der renners respect kan hebben. Het Nederlandschfe voeitbal-elftal leed Zondag in een oefenwedstrijd tegen het Rofterdamsche elftal een gevoeligen nederlaag; met 5—2 toonden de Rotterdammers hun meerderheid. Jenny Kastein verbeterde in Amsterdam het we reldrecord 500 M. schoolslag voor vrouwen van 8 min. en 234.5 sec. tot 8 min. en 12 sec. Reeds eerder had ze het wereldrecord 400 M. schoolslag op haar naam gebracht, waarvoor haar Zondag de gouden medaille van den Ned. Zwembond werd overhandigd. Een nieuwe Dluitsehe regeering. Hitier kabinetsformateur. Hitler is gistermorgen om half elf door Hin denburg ontvangen. Hij werd naar het paleis van den rijkspresident vergezeld door Goering en Frick. He politie had uitgebreide maatregelen geno men om de menschen, die wederom in grooten getale aanwezig waren, op een afstand te houden Na afloop van het bezoek van Hitier bij den rijkspresident werd de volgende officieele mede deeling gedaan Nadat Hitier den rijkspresident verzekerd had dat zijn partij slechts aan een regeering, welke door hem geleid werd kón deelnemen, heeftde rijkspresident Hitier als leider der sterkste par tij in den rijksdag gevraagd,uit te maken, of en onder welke voorwaarden een door hem ge leide regeering een veilige meerderhid' van den rijksdag zou geven Hitler verklaarde hem hedenmiddag hierop schriftelijk te zullen antwoorden. Toen Hitier het paleis van den rijkspresident verliet, moest, een sterke politiemacht de men schen op een afstand houden. Voor het hotel Kaiserhof verzocht de menig te in spreekkoor Hitier op het balkon te komen. Toen hij niet verscheen, riepi de menigte drie maal „Hoch Hitler." Handelsblad. Amerika en zijn! debiteuren. Telegrammen uit Washington melden, dat Hoo ver verwacht dat de EuTopeesche debiteurstaten de per 15 December vervallende termijnen zullen voldoen en met het oog op hun ciedietwaardigheid niet zullen verklaren niet in staat te zijn te kun nen betalen. Dte regeling van het schuldenprobleem zal wor den overgelaten aan den nieuwen president Roo sevelt en diens regeering. Een V.Dl bericht uit Washington meldt, dat men te Washington verwacht dat de Europee- sche debiteurstaten na de te Londen te houden Economische Wereldconferentie en na de aanvaar ding van het bewind door Rposevelt opnieuw zullen voorstellen de schulden te verminderen. Voorts verluidt dat Roosevelt weigert de schul den te verlagen, aangezien hij 'in samenwerking met zijn vriend Raymon Moley, die professoor is aan Columbia University, een eigen plan op stelt tot regeling van de kwestie der oorlogls- schulden Waarbij rekening wordt gehouden met de buitenlandsche politiek der Vereenigde Sta ten en tegelijkertijd de internationale handel be vorderd wordt. De grootste debiteur van Amerika is Enge land met 95 millioen pond sterling. Er wordt op gewezen dat Efngeland voldoende deviezen bezit om den Eecembertermijn aan Amerika te betalen. Het Witte Huis deelt mede, dat op de begroo ting 1933—1934 ten minste 700 millioen dollar zullen worden bezuinigd. Handelsblad. Aanslag op den trein van Herriot. Zondagmorgen tegen vijf uur is te Cihamptocé bij Angers op de lijn ParijijsNantes een aanslag gepleegd op de spoorbaan kort voordat de trein waarmede Herriot zich naar Nantes zou bege ven om er plechtigheden bij te wonen ter gele genheid van de herdenking van het feit, dat Rre- tagne vier eeuwen geleden met Frankrijk ver- eenigd wend, deze plaats passeerde. Met dyna miet had men stukken van de rails laten sprin gen doch de aanslag wietrd tijdig ontdekt. D|e trein van 'Herriot kwam met 50 minuten vertraging te Nantes aan. Men vermoedt dat de aanslag het werk is van Bretonsche autonomisten, die enkele maanden ge leden te Rennes tegen de herdenkingsfeesten be toogden en dat het meer hun doel was de aan dacht op hun beweging te vestigen, temeer daar er nog een andere trein voor dien van Herriot dit traject moest passeeren. De met de bewaking van dit gedeelte der lijn belast elijnwerker hoorde een ontploffing. Hij liet onmiddellijk het treinverkeer stop zetten. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat er op de bui tenste spoorstaaf van elk der lijnen een springt bus geplaatst was, waardoor de eene spoorstaaf bver een lengte van ongeveer 40 cm. was door gesneden, terwijl het bovengedeelte van de an dere spoorstaaf over een lengte van 30 cm. was weggeslagen Die lijnwachter herinnerde zich dat hij kort voor de ontploffing een geluid had gehoord als van een motor die aangezet werd. Men leidt hieruit af dat de daders met een auto gekomen en heengegaan zijn. Er is ook een spoor van een auto gevonden. Uit de omstandigheid dat de daders twee bran dende roode lantaarns op de baan hadden ach tergelaten ,het stopsein voor iederen machinist, leidt men af dat zij geen aanslag op den premier beoogd hadden. (Handelsblad BERICHTEN UIT HET „HANDELSBLAD". GEPANTSERDE SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Na een wilde jacht gelukte het in den afgeloopen nacht de douanebeamoten van het district Kalden- kirchen door het stukschieten van de banden een zwaar gepantserde auto tot staan te brengen. Aan het bevel om halt te houden gaf de chauffeur geen gehoor. De kogels, die hem nagezonden wer den, ketsten op het zware pantser af. Aan de Bieth hadden andere beambten, die het schieten hadden gehoord, planken met spijkers dwars over den weg gelegd. De wagen ging voor deze planken echter het veld in en trachtte zoo te ontkomen, wat door de stukgeschoten banden niet meer lukte. De chauffeur wist te ontkomen. De auto, waarin zich 1000 pond tabak bevond, werd naar het hoofddouanekantoor te Kaiden- kirchen gesleept. WAPENSMOKKELHANDEL OP DUITSCHLAND. Zondagavond hebben douane-beambten uit het grensdistrict Dusseldorf een inwoner van Sittard aangehouden, toen hij in een auto 88 revolvers en 500 patronen vervoerde. De wapens bleken uit Lim burg Duitschland binnen gekomen te zijn. De smok kelaar is gearresteerd, de auto en smokkelwaar zijn in beslag genomen. TWEE VOETGANGERS OMVER GEREDEN. Zondagavond is op den rijksweg tusschen Venlo en Tegelen een motorrijwiel, bestuurd door den heer P. Hermans uit Blerik, met aJs duorijder de heer F. van Rhee uit Venlo, in botsing gekomen met twee wandelaars, den heer en mevr. Verstraelen uit Tegelen. Doordat de motorrijder door de lichten van een passeerende auto werd verblind, geraakte hij de macht over zijn stuur kwijt en werd hij met den duorijder tegen den grond geslingerd. De heer Hermans kreeg een zware hersenschudding en moest naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht De heer Van Rhee kwam er met lichte verwondingen af. De beide voetgangers kregen verschillende kneu zingen en lichte verwondingen. EEN HOL GEVONDEN. Zondagmiddag is de politie te Nijmegen gewaar schuwd, dat aan de Torenlaan aan een onbebouw- den zijweg, ongeveer 10 m. van den weg verwijderd een hol was gevonden. Het hol was deskundig ge graven en ruim twee m. diep en ongeveer twee m. breed. De ingang was ongeveer 1 m2 groot. Het hol werd gestut door balken, was bekleed met planken en bedekt met takken, waarop een laag van 30 cm. grond was gebracht, waardoor het aan het gezicht was onttrokken. In het hol werd gevonden een groote zak met spijkers en gereedschappen. In de nabijheid lag een stalen lepel. De politie vermoedt, dat het hol bestemd was voor smokkelaars of inbrekers, die er hun buit wilden verstoppen. INBRAKEN TE NIJMEGEN. De Duitscher, die Zaterdagmorgen te Nijmegen was gearresteerd als verdacht van de inbraak in de villa van den heer Jurgens op den Kwakkenberg, blijft harnekkig ontkennen. Zooals men weet werd een groot aantal zilveren voorwerpen in zijn bezit aangetroffen. De man beweert dit alles van een hem onbekenden koopman op straat gekocht te hebben voor f 16.50. Van de herkomst van een paaj: hand schoenen, die eveneens van deze inbraak afkomstig waren en in zijn bezit werden aangetroffen, kon hij geen verklaring geven. Deverdachte wordt ter be schikking van de Justitie te Arnhem gesteld. Een nieuw geval. Gisternacht is ingebroken in de woning van me vrouw Kruse-Zadelhof in de Johannes- Vijghtstraat te Nijmegen. Men heeft zich toegang verschaft door verbreking van een ruit. Vermist worden een be drag van f7.—, een gouden heerenhorloge, een antiek gouden dameshorloge, een gebrand zilveren armbandhorloge met schakelarmband en een licht kleurig horloge. Van den dader is nog geen spoor ontdekt. een kleinzoon, die beiden bij de oude menschen in huis woonden, vergiftigingsverschijnselen voor. Een geneesheer heeft tot dusver niet met z ker- heid de oorzaak van de vergiftigingsverschijnselen kunnen vaststellen. De toestand van de vrouw, die Zondagmiddag weer tot bewustzijn is gekomen, is redelijk wel. De dochter en de kleinzoon zijn weer hersteld. BIJ HET RANGEEREN GEDOOD. Op het rangeerterrein te Venlo is de rangeerder v. d. Ecker uit Venlo door een wagon overreden. Het, verbrijzelde beenen en een bekkenbreuk werd het slachtoffer naar het R. K. ziekenhuis te Venlo over gebracht, waar hij spoedig is overleden. Het slacht offer is 51 jaren oud en vader van een gezin. UIT MINNENIJD. Eergisteravond wandelde de ongeveer 20-jarige Bouw, uit Voorthuizen, in gezelschap van zijn broe der en een meisje uit Putten op een landweg in de nabijheid van Putten. Onverhoeds werd hij aange vallen en met een mes in den rug gestoken. De vermoedelijke dader, een 20-jarige jongeman uit Putten, is gearresteerd en gevankelijk naar Zwolle overgebracht. De getroffene is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis „Salam" te Ermelo overgebracht. De aanleiding tot deze daad is minne- Aan het einde van de vorige week-is men tot de ontdekking gekomen, dat in een villa aan de Ko ninginelaan te Amersfoort was ingebroken. Daar de familie reeds ^eruimen tijd geleden het landhuis had verlaten, kon men niet direct nagaan hoeveel er vermist wordt. Gisteren zijn evenwel te Amster dam op de Zondagsmarkt in de Uilenburgerstraat vier jongelieden, die daar gouden en zilveren sie raden wilden verkoopen aangehouden. De jongens hebben reeds in het begin van de vorige week ingebroken en hebben het ontvreemde in een boschje verstopt. Gistermorgen hebben zij voor de tweede maal hun slag geslagen. Een bedrag van Fransche Francs, welke zij de eerste maal had den gestolen, hebben zij bij een bankinstelling te Amersfoort ingewisseld, van welk geld zij de reis naar Amsterdam hebben bekostigd. Het viertal is in verzekerde bewarlnge steld. GASONTPLOFFING. Oorzaak Kortsluiting. Zaterdagochtend om half 4 heeft een hevigen gas ontploffing het pand nr. 67 aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam zeer zwaar beschadigd, in het benedenhuis is een kantoormeubelhandel gevestigd, welke in een ruine is herschapen. In het bovenhuis is een pension, waar ook schade werd aangericht. Ven verschillende huizen en winkels in den omtrek werden de ruiten vernield. De ontploffing gebeurde, toen er reeds een onder zoek werd ingesteld, in verband met het waarnemen van een gas- en brandlucht. Aan de voor- en achter zijde van het pand bevonden zich dan ook eenige politiemannen.- Een van hen, een majoor, werd zoo zwaar gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij korten tijd later is overleden. Het slachtoffer is de majoor B. Hagoort. Ernstig gekwetst werd de majoor J. Boelhouwer. Bovendien werden nog een 7-tal menschen door glasscherven gekwetst. De oorzaak van het onge val kon nog niet worden opgespoord. DE ZOMERTIJD BLIJFT. Aan de Memorie van Antwoord nopens de Alge meene beschouwingen van hoofdstuk V der Rijksbe grooting ontleenen wij betreffende den zomertijd het volgende: Meer den eenmaal heeft de Minister gelegenheid gehad ten aanzien van het vraagstuk van den zo mertijd te kennen te geven, dat zijnerzijds geen voorstel is te verwachten hetwelk in de ter zake besaande wetgeving wijziging zou brengen. Het was de Minister dan ook aangenaam, dat in het Voor loopig Verslag stemmen werden vernomen, die be houd van de bestaande regeling wenschen. Wijziging van de thans geldende periode van den zomertijd ontmoet ernstige bezwaren. Zoowel verkorting als verlenging zouden tijdelijke wijzigingen in den internationalen treinenloop ood- zakelijk maken. Ook thanus nsd em in3therdambeePlnshrdlucmf Ook thans is de minister van meening, dat invoe ring van een andere localen tijd dan de bestaande ongewenscht moet worden geacht en kan hij zich ook te dezen aanzien ten volle vereenigen met het oordeel van de vele leden, die de tegenwoordige re geling wenschen te behouden. INBRAAK IN R. K. KERK. Toen de koster Zaterdagmorgen in de R. K. kerk te Wijk bij Duurstede kwam, zag hij tot zijn be vreemding, dat de Godslamp niet brandde en het antipendium voor het tabernakel was weggescho ven Dacht hij eerst nog een aan mogelijke nachte lijke bediening, spoedig bleek hem echter, dat de offerblokken in de kerk waren opengebroken en geledigd, en dat de verbindingsdeur tusschen kerk en pastorie open stond. Hij waarschuwde direct den pastoor, die ontdekte, dat de inbrekers ook hier hun slag geslagen hadden. Alles was door elkaar ge haald en opengebroken. Naar verluidt, is een tame lijk bedrag aange ld en tafelzilver ontvreemd. Dat de dieven zich nog al op hun gemak gevoeld heb ben, blijkt wel uit het feit, dat ze in de keuken nog een en ander gebruikt hebben. Uit de beschadiging bleek, dat ook nog getracht is het tabernakel open te breken. Dit is gelukkig niet mogelijk gebleken. Aanstonds werd de politie gewaarschuwd en een on derzoek ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van een politiehond uit Amersfoort. Het bleek, dat de dieven zich toegang hebben verschaft over de speelplaats van de jongensschool en zoo door de serre in de pastorie zijn gekomen. Blijkbaar hebben ze langs denzelfden weg hun operatieterrein weer verlaten. De waakhond heeft zich in het geheel niet doen hooren en werd aangetroffen met een jas van den Deken over den kop. Waarschijnlijk hebben de dieven van een auto gebruik gemaakt om zich vlug te kunnen verplaatsen. Tot heden is nog geen spoor van de daders ontdekt. VERGIFTIGING IN EEN GEZIN. Zondagochtend is te Sliedrecht de ruim 70-jarige heer J. Mosterd dood in zajn bed gevonden. Zijn echtgenoote verkeerde in bewu'iteloozen toestand. Bovendien deden eich bij een 3f>-jarige dochter en EEN GOEDE VANGST. Nader bericht men ons, dat de man die te Calmpt- hout (België) werd gearresteerd als verdacht van de diefstallen in hotel „Neerlandia" te Roosendaal en den roofoverval ten huis van de familie B. aan den Nispenschen weg te Roosendaal, een 19-jarige Span jaard blijkt te zijn, die Vrijdagavond met den trein uit België in Roosendaal was aangekomen. De man, die in het bezit werd bevonden van een klokje, ont vreemd uit hotel „Neerlandia" en een revolver, ge laden met zeven scherpe patronen, heeft bekend ook de dader te zijn van een diefstal, die onlangs te Esschen werd gepleegd. Zijn uitlevering is ge vraagd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4