Kameroverzicht y. Holl. Noorderkwartier No 136 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1932 Uitoave: Firma 1. H. KEIZER .lite 1. H. KEIZER. jBureel Noordscharwoude. Buitenlandsch Overzicht „Onze taak in crisistijd", Binnenlandse!) Overzicht Aardschokken in ons land. ASr'r"17 plaat- TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. N JEU WE MNfiEDIJKM (III 111VI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG Abonnmentsprlj s per 3 maanden 1.11. AD VERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Hitier geen Rijkskanselier. Vermoe delijk een nieuw presidentieel kabinet. lie weiKioosiieiü neemt niet ai ni DuUschlanü. Wanneer komt de eco nomische wereidconierentie bijeen? Moraioriumveriengnlg onwaarscnijnlijk Allerlei. Het wordt steeds onwaarschijnlijker, dat het ka- binet-Von Papen in de vorige weea is aigetreden om plaais te maken voor een parlementair bewino Integendeel nemen velen aan, aat zekere in trig ee renae persooniykneden de onmacnt der partijen hebben wiiien laten uitkomen om een meeruer- heidsregeering te vormen. Toen Von Papen was al'getreaen, lag het in de lijn der verwacntingen, dat president Von Hmoenourg Hitier zou betasten met de vorming van een regeering, eerstens ornaat deze leider is van de sterkste partij en tweeaens, omdat een regeering buiten de in at. üoc. om een parlementaire onmogelijkheid is. De oporacnt aan Hitier ging echter wei met zeer eigenaaralge res tricties samen. Von Hinaenburg steiae aan den toekomstigen rijkskanselier vijl voorwaarden ter ver vulling. Hitier zou net duansme tusscnen Pruisen en het ryk niet mogen nersteilen, de rijkspresi dent wenschte aeggenscnap over de keuze van ministers en speciaal van ue mmisters van Duiten landscne Zaken en den Rijks weer. Hitier zou een economisch program aan Von Hindenourg moeten voorleggen, hij zou op .een parlementaire meerder heid moeten kunnen steunen enz. Dat laatste is natuurlijk al aanstonds een practische onmogelijk heid. Geen rijkskanselier zou zich ooit zóo laten voorschrijven, wat hij te doen en te laten had en dat geschiedde voorheen dan ook nimmer. Hitier mqet het als een persoonlijke kleineering hebben aangevoeld, dat men hem zoó zijn handelen heelt willen voorschrijven. Na al het geknoei met Rijks dagontbindingen en telkens weer nieuwe verkie zingen de laatste twee hebben aan het Rijk 8 millioen gekost! is het voor het oogenblik eli partij en elke politieke persoonlijkheid gemaakt o aanstonds een parlementaire regeering, steunende op een parlementaire meerderheid, te formeeren. NO Hitier g-fen kans zag om aan het presiden tieele verlangen te voldoen, kan men aannèmen, dat zulks ook aan andere partijleiders niet zal geluk ken. Als mogelijkheid blijft dan nog slechts open, dat Von Papen voor geruimen tijd de loopende zaken als demissionair rijkskanselier .blijft afdoen, en als zoodanig ook onverschillig zal en kan blijven tegenover eventueele moties van wantrouwen van den Rijksdag, of dat een nieuw presidentieel kabi net onder leiding van een „sterken man" zal worden gevormd, hetwelk de grondwet tijdelijk buitenwer- king zal stellen Aan wéér nieuwe verkiezingen denkt thans gelukkig niemand meer. Von Papen .blijkt nog niet veel. succes te hebben gehad in zijn strijd tegen de werkloosheid, welken strijd hij als de voornaamste taak van zijne regee ring zeide te beschouwen. In de eerste helft van November is het aantal werkloozen in Duitschland met meer dan 150.000 gestegen, vergeleken bij den stand in de tweede helft van October. In Londen is dezen zomer de idéé geboren aan een economische wereldconferentie. De Volkenbond zou het zaakje verder voorbereiden, maar het vlot maar weinig. Vooral in de Ver. Staten maakt men nog maar weinig haast met deze aangelegenheid. Men beschouwt er zoo'n conferentie als een val, door Amerika's schuldeischers opgesteld. In Engeland wordt men intusschen ongeduldig. Dadelijk na de plechtige opening van het parlement, begon men er zich weer met de economische conferentie bezig te houden. Naarmate de positie van het Pond meer wankel wordt, krijgt men te Londen heest om de economische vraagstukken, welke de wereld beroe ren, definitief op te lossen. Er werd op spoed aan gedrongen en de Engelsche regeering stelde zich daartoe in verbinding met Genève. Daar echter heeft men thans aan Londen laten weten, dat het welMei 1933 zou worden, eer de economische wereldconferentie te Londen zou kunnen worden geopend. Ook de rechtstréeksche berichten uit Amerika zijn voor Europa maar weinig bemoedigend. Het wordt meer en meer onwaarschijnlijk, dat de Ver. Staten in een verlenging van het moratorium zou den bewilligen. Er zal op 15 December derhalve be taal moeten worden! De belangwekkende conferen tie Hoover-Roosevelt, handelen over de Europeesche verzoeken tot betalingsuitstel, heeft plaats gehad, maar de nieuw-gekozen president bleek niet van zins om de boontjes voor Hoover te doppen. Hij verklaarde, dat het thans aangevraagde betalings uitstel een zaak voor Hoover en het huidige con gres was. Hij zelf zol zijn houding eerst bepalen als hij in Maart a.s. in functie zou zijn getreden. Onderwijl de Volkenbondsraad zich bezig houdt met de behandeling van het Lytton-rapport, staan m Mandsjoekwo, waar Japan een nieuw offensief tegen de Chineezen is begonnen, geweldige legers i tegenover elkaar. In het midden van de week le verden 70.000 strijders elkaar slag; het werd een I gevecht met bloedig .verloop. In de Amerlkaansche republiek Columbia hebben geweldige overstroomingen tal van slachtoffers ge maakt, in het bijzonder door aardverschuivingen, welke een gevolg van 4e overstroomingen waren. Een hnderdtal personen is gedood; duizenden zijn aakloos. Plaatselijk Niéuws Woensdag 23 November jl. 'savonds 7 uur, werd door de afd. Langenjdijk en omstreken, der Ohr. Boeren- en Tuindersbond een verga dering gehouden in het lskaal van den heer J. de Boer. Na opening door den heer J. Wagenaar C'z., werden bij het nog niet aanwezig zijn van den spreker, den heer Bakker, 2e Kamerlid, eenige vragen gesteld aangaande de aangekondigde land bouwschool en cnsis-tuinbouwwet, welke door den voorzitter werden beantwoord. Ihans trad de heer Bakker op, met als ondder- werp: en begon met er op te wijzen, dat we in deze sis twee dingen hebben te zien en wel de maat schappelijke en geestelijke oorzaken en de taak welke wij daar tegenover hebben. De grootste maatschappelijke oorzaak is de oorlog, welke een groote kapitaalvernietiging teweeg bracht, ais ook verschuiving der productiekosten en ra- tionalisatie der bedrijven. De tijd n aden oorlog bracht hooge grens- en tolmuren, waaruit als het ware een soort af- seheidingsproces volgde. Vervolgens vloeide daaruit voort de groote werkeloosheid, niet alleen 0n3er de arbeiders maar ook onder de kleine bouwers, hun croSiet aan de Boerenleenbank was uitgeput en kon niet verhoogd; geen verkoop van producten, kort om de grootste armoede ook wordt dan geleden. ■Over deze crisis moeten wij niet te lichtzinnig dehken alsof liet een inzinken is en we hebben het ergste gehad. Neen, men heeft terdege den. ernst van den torestand onder de bogen te zien. Ons past ook geen somberheid, zooals altijd maar weer spreken over crisis; als christenen met God samen en een open oog 'hebben we onze taak te volbrengen. Hier en daar wordt er wél eens geklaagd over dat lange wackten, wanneer er bij den minister aangedrongen wordt op steun. Mahr men moet niet vergeten, dalt seun aan detn tuinbouw enz. ingewikkeld is, om dat uit te werken en in ver band met de verscheidenheid der producten. Spr. is ook van meening, dat de toegestane seutn van vijf millioen gulden te weinig is, doch de minister zegt, dat er dan altijd nog een weg (haar de Kamer te vinden is, om daar over te spreken. Spr. opperde verder het denkbeeld, om in verband met de producten welke zulk een be lemmering ondervinden van de tolmuren, daarom rilhandel toue te passen. t)ok de contigenteering tegen Duitschland is een voornaam punt, maar we moeetn echter in dezen voorzichtig zijn. Er zijn.' nl. in Duitsch land vele groote ondernemingen, waarin Hol- landsch geld gestoken is en gaat men nu de strengen te krap aanhalen, dan kan hét gebeuren dat er verwikkelingen ontstaan bij de deviezen- betaling. Het boycotten kan spr. als christen niet goedkeuren, doch als bijv. onze handel iij het buitenland geheel stop gezet werd, dan zou Nederland als tegenweer de Duitsche invoer kun nen belemmeren, want over het geheel genomen wordt e rmeer ingevoerd als dat wij uitvoeren. Verder voelde spr. er veel voor om Se z.g.n. doorgedraaide producten niet te vernietigen, doch dez eals consumptieartikel te gebruiken en weg schenken aan liefdadige en maatschappelijke- in stellingen. tfiérna, oekeek spr. de crisis meer uit een gees telijk oogpunt, dat we die niet nemen moeten als een conjuctuur-verschijnsel,, maar als een con flict tusscben hemel en aarde. Gezien de ontwikkeling, welke de laastse 20 jaren 'heeft plaats gegrepen op technisch gebied, is er bijna een volmaakte productie-voorziening het is of God ons geeft wat wij wenschen, alles ter volmaking van ons bedrijf. Daarmede moet gewoekerd worden voor otize bedrijven of zoo hoog mogelijk op peil te brengén. Verder werd gewezen op de alom heerschende economische oorlog, welke meer slachtoffers eischt dan de wereldoorlog en evenveel armoede en ellende te weeg brengt. Het internationale organisme en saamhoorigheidsgevoel is weg. Menschelijke sou- vereiniteit en stelselaanbiedding vieren hoogtij. Arbeiders en werkgevers staan niet naast maar tegenover elkaar, hetwelk de klassenstrijd te weeg brengt, dit moet niet zoo zijn, daar zij bei de hetzelfde doel beoogen, nl.: om zich door noesten vlijt met Gods hulp een bestaan te schep pen ,geen dualisme tusschen geestelijk en maat schappelijk leven doch maatschappelijk strijden en onze taak voor oogen houden met een geeste lijken achtergrond, hetwelk met Gods hulp zal slagen. Naar aanleiding van sprekejs rede werden ver schillende vragen gesteld welke door hem werden beantwoord, waarna op de gebruikelijke wijze werd gesloten. De aardbeving. De tuinbouw zal onder werking van de Crisis-Pachtwet worden gebracht. Mr. Völimar kreeg een be risping. De Zesdaagsehe geëindigd. Er zijn thans van deskundige zijde inlichtingen verstrekt, welke het zeer waarschijnlijk en aan nemelijk maken, dat de aardbeving, welke op Zon dagavond ons land „teisterde", niet een uitlooper was van een zee- of aardbeving van elders, maar haar haard in ons land had, vermoedelijk in Oost- Brabant. Het verschijnsel kwam niet voort uit een vulcamsche bodemwerking, zoo neemt men aan, maar is vermoedelijk een gevolg van een grondver schuiving, welke zich op circa 10 KM. diepte heeft voltrokken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zlJn, F1 Brabant en Limburg op nieuw schokken ge voeld. Dat waren wellicht nog nawerkingen van Zondag, maar ze kunnen ook betrekking hebben op nieuwe afschuivinggen van den grond in de diepte der aarde. Reden voor ongerustheid is er niet Eigenaardig is, hoe dergelijke gebeurtenissen dik wijls met andere natuurverschijnselen van onge meen soort gepaard gaan. Gp Woensdagavond j.l. heeft boven verschillende plaatsen van ons land een zwaar onweer gewoed, hetgeen voor den tijd van het jaar zeer opmerkelijk is te heeten. Minister Verschuur mag den een of'ander al eens lang laten wachten op een antwoord op een toege zonden schrijven, in andere zaken toont hij vaak van opschieten te weten. De tuinbouwers hebben zich zeer gedupeerd gevoeld, toen de Hooge Raad enkele dagen terug uitmaakte, dat de tuinbouw niet valt onder de bepalingen van de Crisis-Pachtwet. Q* heer Duys wilde naar aanleiding daarvan deze week in de Kamer een motie indienen, de regee ring uitnoodigende om door wetswijziging den tuin bouw alsnog onder de werking van de genoemde wet te brengen. Niet noodig! zei minister Verschuur, en ontwerp daartoe heeft mijn departement reeds verlaten en S al in onderzoek bij den Raad van State. De Raad van Tucht heeft niet lang geaarzeld met het uitspreken' van zijn oordeel over mr. dr. Völi mar, die een kwart millioen van Lotisico had aan genomen voor het bewerken van de Koninklijke Bewilliging op derzelver statuten en die mede een lucratief commissariaat in de N.V. Lotisico hd aan vaard. Het schijnt, dat de Raad van Tucht reeds binnenskamers zijn meening aan den advocaat ten beste had gegeven. Dezer dagen tocht heeft mr. Völimar 205.000 gulden in de kas van. Lotisico terug gestort en bedankt voor het commissariaat. Daar mee bleek de Raad verteederd; hij gispte de handel wijze van den advocaat, maar vond in de terugstor ting der gelden en het bedanken voor het commis sariaat aanleiding om mr. Völimar niet voor tijdfc lijk of voor goed in de uitoefening van zijn functiiT te schorsen, resp. te ontzetten, maar hem te straf fen met een berisping. De Zesdaagsehe is weer geleden en de uitslag kan vaderlandsche harten met trots hebben vervuld. Er is intusschen een trieste dissonant geweest: de jeugdige Klaas van Nek heeft bij een valpartij een schedelbreuk opgeloopen en moet thans in -het Ziekenhuis worden verpleegd. Was de belangstel ling voor de Zesdaagsehe aanvankelijk niet zoo groot, van Zondag af werd deze overweldigend. Wat zit er hier en daar toch nog eeng eld onder de menschen! Er waren van de week weer een paar érnstige auto-ongevallen. Op een onbewaakten overweg bij millioen te kort zou komen, als ook de „doorge draaide" producten voor steun in aanmerking moe ten komen. Een amendement-Wijnkoop (25 millioen voor steun) kreeg slechts twee stemmen; die van den voorsteller en van den heer Braat. De heer van Voorst tot Voorst heeft tenslotte den minister gevraagd om ook de contractteelers in de steunregeling te betrekken en de tuinders, die met hun producten niet ter veiling, maar ter markt gaan, mits uit eenige boekhouding hun afzet kan worden vastgesteld. Het ontwerp werd z. h. s. aangenomen. Thans werd de behandeling voortgezet van het opcenten-wetje, hetwelk na aangebrachte wijziging alleen nog die producten uit het buitenland extra beoogt te belasten, welke in ons land niet worden voortgebracht. Nieuw is in het ontwerp de heffing van 20 opcenten op den suikeraccijns. Dat laatste werd door sommigen heel bedenkelijk geacht, omdat de groote gezinnen daardoor onevenredig zwaar worden -belast. Omstreeks 4/5 van den suikerprijs zal nu voor belasting zijn. De sociaal-democrsften bleken ook tegen de nu voorgestelde zuivere fiscale verhooging bezwaren aanvoeren; verschillende artikelen zouden duurder worden. Ze beseften evenwel, dat het ontwerp thans toch diet meer zou kunnen worden teruggedrongen, nu de rechtsche partijen elkaar eendrachtig heb ben gevonden op basis van de door den minister aangebracht wijzigingen. In de avondvergadering van Dinsdag werd de be grooting van defensie aan de orde gesteld. Van Rappard (Lib.) en Duymaer van Twist (A.R.) hadden met leedwezen de verdere bezuinigings afbraak van onze weermacht aanschouwd; ze zou den nochtans vóór stemmen. De eerste begrootings- critiek gold overigens meer in het bijzonder de per soneelsbelangen. Van Rappard vestigde er de aan dacht op, dat de gepensioneerde militairen vaak minder ontvangen dan steun genietende werk loozen. Mej. Westerman (Lib.) wilde meer gedaan zien voor degenen, die door het nakomen van hun mili taire verplichtingen hun betrekking verliezen. De heer Zadelhoff (S. D.) pleitte voor nationale ontwapening en achtte de bezuinigingen op defen sie beslist onvoldoende. De heer Tilanus (C. H.) achtte onze weermacht door te groote bezuiniging bedreigd. Speciaal het lot der artillerie moet vol gens hem droevig zijn. Mét den heer Van Dijk (A.R.) achtte de mobilisatieverzekerdheid sterk vermin derd. De minister overwege, zoo raadde laatstge noemde, vooral een belangrijke inperking van de "afvloeiing van het beroepskader.' Ook de Eerste Kamer heeft haar parlementairen arbeid weer hervat. Een groot aantal kleine ont werpen ging onder de hamer door. Voor het ver schaffen van een verbeterde huisvesting aan het internationaal Hof van Justitie werd een renteloos voorschot verleend, na een protest echter van Jhr. de Savornin Lohman (C.H.), die vond, dat de Vol kenbond op te grooten voet leefde en Verzorgd wilde worden. DRAISmA-vAN-WMKENBURG'S LEEUWARDEN Nl uv«weg mj eeT1 van Noord-Brabant zijn op- Echt werden twee inzittenden van een auto door 11 uw aardschokken waargenomen en werden de den trein gedood. Nabij Enschede botsten twee auto- bewoners door deze aard trillingen opgeschrikt. leven' aan een jongen. 1 omgeving hebben de aardschok waar- genomen. Velen werden ui hun slaap opgeschriktt - anderen hebben van den schok' niets bemerkt. Die trilling was ditmaal veel korter van duur dan Zondagavond. Zij duurde slechts een vier tal seconden. Uit het feit echter, dat de schok zoo kort duurde en desniettemin vele personen hem hebben waargenomen, merkt men op, dat de sterkte vrij groot was. Ook thans werden de gewone verschijnselen zooals het rinkelen van ruiten én het trillen van voorwerpen, waarge nomen. Gisternacht zijn te Oss wederom lichte aard schokken waargenomen. Te ongeveer half vier werd een lichte trilling gevoeld, nauwelijks, maar toch door enkele personen wargenomen. Te 4,40 uur deed zch wederom eein schok gevoelen, welke schuddingen veroorzaakte, zoodat kasten en le dikanten trilden. Déze schok was echter niet zoo langdurig als die van Zondagnacht. Verder werd de aardschok waargenomen in Venray en Uden. Het schijnt dat deze schokken verel lichter waren dan Zondagnacht en dat zij van zeer plaatselijken aard waren. Ook te Eind hoven is het angstwekkend verschijnsel gecon stateerd. Te Weert, Roermond, Gratheln, Herten en om streken werden de aardschokken gevoeld. Het waren twee -schokken, welke veel lichter wa ren dan die van Zondag'nacht. TWEEDE KAMER. De tuinbouw-steunwét aanvaard. Alle moties en amendementen verworpen. Hef opcenten-wetje. De meeste oppositie tegen het ontwerp van mi nister Verschuur tot steun aan den tuinbouw, goid de uitschakeling van steun aan z.g. „doorgedraaide", dat zijn onverkoopbare, tuinbouwproducten. Het motief van den minister was: de productie moet worden beperkt en derhalve moet het teveel gepro duceerde niet beloond worden. Ook zou er geen controle zijn op de hoeveelheden der doorgedraaide veilingsproducten. De minister heeft het maximum aan steun ge fixeerd op 5 millioen gulden, welk kapitaal echter niet beslist verbruikt behoeft te worden. Een motie- Duys bedoelde de bepaling van een maximum te laten vervallen. Een andere motie van denzelfde beoogde om ook voor „doorgedraaide" producten steun te doen verleenen. De eerste motie werd met 3451 stemmen verworpen, d eandere met 4344. Voor de tweede motie stemden n.l. ook de liberalen, die blijkbaar niet beseften, dat de minister aan 5

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1