Sint Nicolaas ike Breijer Nieuwsblad v. Holl.Noorderkwartier No 140 Een prachtwereld TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52 ZATERDAG 3 DECEMBER 1932 41e Jaargang NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprUs: per 3 maanden 1.15. 1'ln'i: fw» .Bejactftir 1.1. ItlZEH. - Buitel Noardscharwoude. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elite regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De goede St. Nicolaas treft het dit jaar al heel bijzonder, óndanks de crisis. Al hebben velen door de tijdsomstandigheden opgezien tegen de dure Decembermaand, als zij intusschen ook even den kalender hebben geraadpleegd, dan weten ze thans, dat het met de duurte best zal losloopen, omdat we dezen keer twee feestdagen minder hebben te vieren en te bekostigen dan normaal. Eer* ste Kerstdag valt n.l. op een Zondag en Nieuwjaarsdag eveneens. Tenslotte vieren we dus alleen den Tweeden Kerstdag op een werkdag, dien we te verletten hebben. Dat alles maakt de omstandigheden voor het St. Nicolaas*feest gunstig. Laten we daar* om allen, ieder naar zijn omstandigheden, aan de viering meedoen en aldus een aboude écht*Hollandsche traditie handhaven. Zeg niet, dat het niet gaat, niet kan dezen keer, want nog steeds is er een weg, waar een wil is. Sinterklaas is vooral een famile* en kinderfeest; elk openbaar vertoon kan er bij worden gemist, zoodat we het juist zóó inrichten, als we dat met onze middelen in overeenstemming achten. Wie het Sinterklaasfeest laat passeeren omwille van de tijdomstandigheden, is een egoist. Hij mijdt de viering, omdat hij er zelf geen zin in heeft en zich zoodanig door zijn zorgen laat beinvloeden, omdat hij anderen, speciaal de kinderen uit het gezin, dupeert. Sinterklaas behoeft volstrekt geen kostbare geschiedenis te worden. Men heeft het zelf in de hand om de verwachtingen van kinderen en andere verwanten te leiden. Het is even gemakkelijk om een kind tevreden en geluk* kig te maken met een kleinigheid, dan het ondankbaar te stemmen, ofschoon het over* stelpt wordt met de kostbaarste gaven. Een kind vooral raakt heel gauw onder de beko* ring van een bepaalde stemming en op de gekweekte stemming komt het op Sinter* klaasavond in het bijzonder aan. Hildebrandt heeft het ons in zijn Camera Obscura zoo duidelijk geteekend in zijn Sinterklaasavond*schetsen hoe kleine ge* noegens óók genoegens kunnen zijn. We moeten omwille van de kinderen ons zelf desnoods nieuwe offers weten op te leg* gen, teneinde ze een kleine Sinterklaasver* rassing te kunnen bezorgen. Een snoepje kan soms noodiger zijn dan brood of ander dege" lijk voedsel. Een kinderziel gaat altijd naar het blije uit en uit eiken kindermond klinkt van tijd tot tijd het verlangen op naar iets bijzonders. Ouders, die zulke verlangens steeds maar weer opnieuw onderdrukken met een botte afwijzing of met te zeggen, dat het niet kan, omdat vader het niet heeft, zulke ouders kunnen heel zakelijke en nuch* tere lieden worden geheeten, maar van een behoorlijke opvoedkunde zijn ze gespeend. Ze missen tact en overleg om iets te maken van niets of heel weinig. Laat het ook dit jaar Sinterklaasfeest zijn in de woningen van allen! Als de misnoegde of ontmoedigde vader zich daartoe heeft gezet, zal hij op surprise*avond deelen in de blijde kindervreugde de gezellige intimiteit van het gezin zal hem een verkwikking wor* den en hem sterken voor den verderen le* vensstrijd. laten in dezen tijd; verlaten door de men* schen en door de welvaart. Er zijn bovendien zooveel neringdoenden, die in zware zorgen zitten. Werken we er toe mede, dat ook in hun woningen blijde gezich* ten zijn, als op Sinterklaasavond b.vde stand van de kas wordt opgemaakt. WACHT U VOOR VERKOOPLANGS DE WENDT U TOT EEN VERTROUWD ADRES VOOR BUIKBANDEN CORSETTEN CORESELETS BUSTEHOUDERS ELASTIEKEN KOUSEN enz. OOK VOOR ZIEKENFONDS Mient 17 Alkmaar Tel. 526 VAKKUNDIGE BEDIENING. Nemen we de gelegenheid te baat om er sommige menschen nog eens aan te herin* neren, hoe moeilijk het voor Sinterklaas is en hoe kostbaar! om alle inkoopen per* soonlijk te doen. Als menschen van goeden wille hem niet een handje helpen, dan blijft er hier en daar misschien wel een gezin geheel vergeten. Toe, als we het doen kun* nen, laten we dan ergens een pakje doen bezorgen we weten allen wel een adres, waar zoo iets op grooten prijs zou worden gesteld. Zoo'n daad is niet alleen van materieele, maar vooral ook van moreele beteekenis voor het bedachte gezin. Velen voelen zich ver* ontreddering voortgaat. Daarom hebt U groot gelijk, dat U een deel er van besteedt om het dreigende onheil af te wenden. We weten een afdoende oplossing; schrijf permanent prijs raadsels uit. Werd het volk vroeger zoet ge houden met brood en spelen, het vraagt thans niets dan prijsraadsels. De menschen hebben er tijd genoeg voor en het meedingen bij prijsraadsels is een lieve en fatsoenlijke manier om aan den kost te komen. Het uit schrijven van steeds maar weer nieuwe prijs raadsels houdt de lui bezig, geeft ze de be geerde kans op een paar centen en ze zijn zoet, mijnheer! Wie er geluk mee heeft, wordt rijk; wie er geen geluk mee heeft, wordt gek ófpostbode. Want, mijnheer de Ameri kaan, prijsraadsels bevorderen ten zeerste de werkverruiming bij de posterijen. In mijn land worden nu reeds per week en per hoofd 5 prijs raadsels verzonden d.w.z. de oplossingen er van wat 5x8 millioen postzegels van 6 ct. beteekent, of te wel: 240 millioen centen en werk voor 40.000 nijvere postbeachten. Als het aantal prijsraadsels vijf maal wordt ver groot, zijn hier van de werkloosheid af. P.S. Gelieve de 15 millioen over te schrijven op onze postrekening. Voor wie zijn kans weet te grijpen, is het een prachttijd tegenwoordig. Maar je moet geluk hebben 07! merkte onze ega op. U moet weten: als we vandaag of morgen afdoende onder een auto rAken, kan ZIJ stil gaan lieven van d'r renten. Van wege de gezamenlijke ongevallenverzekeringen der bladen, waarop we zijn geabonneerd. Buitenland Drankmisbruik. Matigheid. Geld verdienen is geen kunst tegenwoordig als je maar - „glad genoeg bent" Crisis? 'n Slechte tijd? Malaise? Ze bazelen, de menschen, die zóó spreken! Laten we onze lezers nu vertellen, dat we deze week als het een beetje meeloopt verdiend hebben: zestien millioen acht honderdneen, pardon!Vijftien millioen zeven honderd duizend gulden en 80 cent. Het kan wat meer worden of wat minder zijn, maar op zoo'n bedrag maakt dat niet veel uit. U gelooft het niet? Dan zullen we het u voor- rékenen. We hebben twee margarine-omslagen ingezonden met de oplossing van een verkeerspuzzle: alle vijf hebben we gevonden, óók de eene fout, die zoo geraf fineerd was gecamoufleerd. Onze kansen op den hoofdprijs van f 5000.schatten we op op 100 pet. Een voetbal-prognostic voor a.s. Zondag, die we instuurden, levert ons dezen keer zeker f 5000.op óf een pensioen gedurende drie jaar als ten minste De Boer voor Ajax in het doel staat, van welke veronderstelling wij zijn uitgegaan, en ner gens een scheidsrechter ontijdig door het publiek wordt afgemaakt. Een dagblad vroeg, hoe men van Edam een dame kon maken en van een dame Edam, belonoing f 250.—, ook hier hebben we een kans, althans een van 1 200.000. De beste kans intusschen maakt tante Pos, die 200.000 zegels van 6 cent verkoopt ad f 12.000. Per veertien dagen! Dan vonden en verzonden we nog oplossingen 23 te samen van de puzzles ipt het weekblad „Hersenacrobatiek" F 4087.50 stelden we ver volgens een reclame-slagzin op voor een ontharings- middel en verstuurden we een tevredenheidsattest over het gebruik van een haarwater 5000 francs en 250 mark verklaarden schriftelijk om welke tien redenen we de Hatsji-patsji-sigaretten echte Egyptische import ut Endhoven boven elk ander merk verkezen, enMaar we moeten rekenen met de beschikbare plaatsruimte. Daarom zullen we de verdere kleine posten onvermeld laten en nog slechts meedeelen, hoe we enkele groote slagen sloegen. En dan verdienden we 15 m illioen aan een Ame rikaan. Die heeft dat kapitaaltje blijkens krantenberichten ter beschikking gesteld van dengene, die een uit voerbaar plan bedenkt om een einde te stellen aan de huidige werkloosheid. We hebben - hem direct aan het begeerde geholpen en schreven maar dan in het Amerikaansch natuurlijk Mijnheer! U bent de verstandigste Amerikaan en mil- lionair, van wien we ooit horden. U begrijpt tenminste, dat al uw millioenen naar den blin Amerika zet men óók puntjes voor een onfatsoenl k woord zijn, als de wereld- Geheelen tho udJnig. De verkiezing van Roosevelt tot president ider Vereenigde Staten is voor de „natte ge meente" een ware uitkomst geworden. D|e „natte" republikeinen juichen en voelen zich nu ook democratischer. Met den „borrel"' is ook het beginsel gegroeid. Eieze republikeinen hebben zich ook voorstan ders verklaard van Garners wensch om de Vol stead Act te wijzigen in dien zin dat verkoop van bier eti lichte wijnen mogelijk gemaakt wordt in plaats van, zooals Hoover wil, de staten zelf daarover te laten beslissen. Daardoor kan Gamer bij zijn voorstel, dat hij zooals gemeld, op 5 Elecember bij de eerste ver gadering van het congres zal indienen, op 75 stemmen meer rekenen. Vertegenwoordigers van de groote Amerikaan sche brouwerijen zullen volgens Reuter dezer dagen conferenties houden, die ten. doel hebben een rapport op te stellen voor het congres over den ioestatid in de brouwindustrie. Tevens zal een iapoprt opgesteld worden over het drank- vraagstuk voor de begrootingscommissie van het congres. Maar Hoover laat zich zoo maar niet uit het veld slaan. Daar ga ik dwars degen in zegt de geslagen president en wil elke poging om drank in de Vereenigde Staten toe te laten weren. Zooals men weet is de democratische meerder heid voor opheffing van de Volstead Act nog versterkt door de „natte" republikeinen, zoodat het Congres bij de eerste vergadering op Maan dag 5 Diecember a.s. zeker bier en lichte wijinen zou toestaan. Hoover zou nu gedreigd hebben zijn veto uit te spreken over elk desbetreffend voorstel van het Congres, zoodatf Amerika dit jaar toch nog een droge Kerstmis zou vieren. Dat is niet het eenige gevolg van Hoovers veto. Politiek beteekent dit, dat' de begrooitng waarvan de democraten het sluitend maken als eerste punt op hun programma hebben staan, een heel wat lager cijfer aan .inkomsten zou vertoonen. Die republikein Hoover zou hun dan leelijk dwars zitten. doodskop, een wolfsklauw, een driehoek en in morseteekens zijn naam-initialen en die van zijn geboortestad. Tegen vuur des ochtends verliet hij de kerk en volkomen rustig kwam hij des morgens op school. D|e vlag wekte in Stralsund groote beroering en werd uit den bovensten om gang va'n den toren door een timmerman met behulp van een langen haak verwijderd- Dit ergerde den jongen zoo, dat hij d«n volgen den inacht wederom met levensgevaar, omhoog klom en een tweede vlag, waarop ditmaal behalve de teekens van den vorigen nacht, ook nog een dolk was geteekend, nog iets hooger dan den yorigen keer, aan den hoogsten top van. den to ren onder den weerhaan bevestigde. Opnieuw wekte de vlag beroering, dochde politie kreeg den jongen te pakken. Hij bood aan zelf de vlag weer naar beneden te halen en verklaarde het .waagstuk niet met politieke bedoelingen te hebben gedaan, doch alleen om zijn medescholie ren te imponeeren en zich door dergelijke waag 'stukken, waarvan hij uit andere stalen had ge hoord in de waagschaal te stellen. Nieuwstijdingen INBRAAK TE HAARLEM. In den afgeloopen nacht is ingebroken to het huis van den heer S. Retoalda aan de Koudenhorn te Haarlem. De inbrekers zijn door een poort op de binnenplaats binnengekomen en hebben met val- sche sleutels deuren geopend. Een brandkast is geforceerd er is voor 450 gulden gestolen. Van de daders geen spoor. Gewaagde kwajomge|p|3strecfe. Den leerling van de Middelbare school te Stral 6und heeft een gewaagden streek uitgehaald. Dies nachts zag hij kans in de Mariakerk te kó men, waar hij langs de torentrappen naar de bovenst egalerij klom. Aan den' buitenmuur van de kerk bevestigde hij aan een haak een meege brachte touwladder' ,zag kans een 'touw vast te maken aan een volgenden haak in den muur en op deze wijze' wist hij den top van den toren te bereiken op een hoogte van ruim 100 meter Hier bevestigde hij een vlag, bestaande uit een handdoek, waarop met inkt was geteekend een Wie het niet met ons eens is, dat het tegen woordig een „prachtwereld" is, weet er toch waarlijk niets van. De politieke toestand in Diuitschland is van dien aard, dat, hoe de partijen daar ook verdeeld zullen worden, de betaling der oorlogsschulden niet zal plaats hebben. Em dat het Rijk zijn gelijkgerechtigheid in de be wapening eischt en zal blijven eischen. Erg geoneg, dat die bewapening nog noodig is. Ja pan geeft het voorbeeld. De diplomaten zijn toch wel schrandere „mannen", wij hadden bijna jon gens" geschreven. NOOIT ZONDER HOOFDPIJN. Nu er volkomen vrij van, Een vrouw schrijft ons: „Ik zou iedereen, die aan hoofdpijn lijdt, willen aanraden om Kruschen Salts te nemen. Voordat ik Kruschen gebruikte, was ik bijna nooit zonder hoofdpijn. Maar sinds ik het nu regelmatig neem heb ik nauwelijks meer hoofdpijn gehad, waar ik uiterst dankbaar voor ben, want hoofdpijnen kunnen iemand zich werkelijk ziek doen voelen. Eiken morgen voor mijn ontbijt neem ik steeds die kleine dosis Kruschen Salts in een glas warm water, en ik voel me nu uitstekend." Mevr. A. E. D. Hoofdpijnen kunnen gewoonlijk worden toege schreven aan een slechten toestand van de maag en aan een gestadige ophooptog in het organisme van achtergebleven afvalstoffen, die het bloed ver giftigen en de algeheele gezondheidstoestand bena- deelen. Verdrijf deze giften voorkom dat zij zich ooit weer kunnen vormen 'en U zult nooit meer eenige last hebben. En dat is de manier, waarop Kruschen verlichting brengt voor hoofdpijnen vlug en blijvend. Kruschen Salts helpt de natuur om Uw lichaam volkomen te zuiveren van alle achtergebleven, ver stoppende afvalstoffen. Begin morgen direct met „de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts. Dan zult U heel gauw hebben afgedaan met al Uw hoofd pijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a fl. 0.90 en fl. i.60 per fla con. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kru schen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogis ten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die ver pakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zonden den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na dez'e proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon terugbrengen bij den winkelier waar U hem kocht en hij zal U uw fl. 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van fl. 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote próefpakken uitverkocht heeft. (Adv.).

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1