Raedtpraet Binnenland. NOORDSCHARWOUDE. In de eerste plaats een warm woord van hulde, aan defnj iunctionnaris, belast met het onderhoud van het scnoone Raadhuis, voor de „nadruKkelijke" wijze, waarop de raadszaalparKetvioeren in de boenwas gezet werd, waardoor we eerst dacnten een wutt congres van leeraren in de Kumba ot Spaans sche Tango te moeten observeeren, inplaats van een degelijKe dorpsraadsvergadering. Inderdaad, de schitterende achttieniampige verlichting, de stemmigsmoderne muurbeklee* ding en de gezellige stoeltjes geven meer den indruk van eenlatestsstijle cabaretzaal, en het zou niet verwonderlijK zijn, als Louis Davids of Kees fruis inééns om een hoekje van de pluchengordijnen waren komen gluren, en de taak van den burgemeester, om de diverse artisten met een passend woordje in te leis den had overgenomen. Misschien is iemand als Albert Vogel, v. h. Kamp of een ander elite«artist er overigens meer op zijn plaats, gezien het feit dat deze bepaald op een ge~ seleteerd auditorium is ingericht. Want b.v. slechts diegenen, die over wat meer aardsche goederen kunnen beschikken, en alzoo bij het sluiten van een huwelijk „over den brug kunnen komen, worden in dit Sancta bancs torium toegelaten, terwijl Jansmetsdespet de min of meer onverbreekbare band mag sluis ten in een klein hokje, waar niet op veel belangstelling gerekend is. Enfin, ieder op zijn eigen eindje en standen moeten er zijn, niet waar! Een voornaam nummer op dit programma is wel het optreden van meneer bchrijver. Die weet hoe 't hoort, en weet met gepasten eerbied voor meerderen, deze zeltde op een geheel eigen manier op vermeende tekort komingen te wijzen. Met een enkel sober handgebaar zie bijvoorbeeld het typische accentueeren met de sigaar op het aschbakje, als hij het woordje „minister zegt, waardoor juist door dit „even'' aandacht geven, dit hooge personage als 't ware ten voeten uit geteekend voor u staat. Hij sprak over „res geerkunst". Of hij die bezit, kunnen we na dezen eersten keer werkelijk niet beoordee* len, maar in „redeneerkunst" is hij de overis gen de baas, en wij gelooven dat deze artist ook in grootere schouwburgen, als het gous vernementsgebouw in tlaariem bijvoorbeeld geen slecht figuur zou maken. Ook een woord van lof aan .den secretaris, die we niet benijden, deze over het algemeen weinig belangwekkende voorstelling, voor het nageslacht in finesses te moeten notuleeren. Weinig belangwekkend, omdat het hier ge* bodene slechts een herhaling was, van de in andere Gemeenten opgevoerde drama's en kluchten, met name den Twuyverweg en de Lichtbedrijven. Den Twuyverweg werd niet veel meer over gezegd. De Lichtbedrijven gaven den Burgemeester gelegenheid een reprise te geven, van wat hij er in Z.*Scharwoude over heeft verteld, waar* bij op te merken viel, dat de gebruikelijKe zenuwachtigheid van de première totaal ge* weken was. Het gaf niets, en de Burgemeester moet wel met Vader Cats hebben uitgeroe* pen: „Wat helpt toch kaars en bril Als men niet zien en wil." Wethouder Ootjers achtte zich „in goed gezelschap" als hij voor loonsverlaging stemt, omdat de grooteren het voorbeeld geven. Hij bejammerde het, dat de tuinbouwers de ar* beiders zoo'n laag loontje moeten betalen, omdat zij niet anders kunnen, maar wilde den arbeiders van de lichtbedrijven korten, hoe* wel de lichtbedrijven wel kunnen betalen. Het verband is hier eenigszins vaag. Men kan over deze kwestie praten zoo lang men wil. In alle gemeenten was 't zoo, dat de voor* standers van loonsverlaging met allerlei aan* tastbare beweringen kwamen, als indexcij* fers, enz. terwijl ze de eigenlijke motieven, het niet gunnen van een stuk brood met ham, als je zelf geen vette kaantjes meer kan krijgen, over 't algemeen, misschien uit „fatsoen" niet naar voren brengen. Ze hadden 't gerust kunnen doen. We zijn immers alle* maal egoistisch, en waarom dan die kome* die van „we gunnen het wel" en allerlei diep* Zinnige betoogen, die slechts tot doel hadden de eigenlijke zaak te verdoezelen? Wij zijn nu al eens nieuwsgierig hoe 't verder zal gaan. Wanneer de Commissie niet „omslaat", dat voorstanders tegenstanders worden, wat vrij onwaarschijnlijk is, omdat voorstanders in de commissie ook voorstanders in de Raad waren, en omgekeerd, zou dus de Begrooting ongewijzigd opnieuw worden aangeboden. Gedeputeerde Staten zouden dan moeten be* slissen. In dit geval gelooven wij nog niet direct, dat de loonsverlaging er door zal komen, omdat het argument „Hoe is de toe* stand in soortgelijke bedrijven" ook hier wel zwaar zal wegen. Zou de commissie onver* hoopt wèl omslaan, dan, ja, dan gaat het personeel natuurlijk in beroep, en zal wel aangevoerd worden, dat deze Begrooting reeds per 1 November zou moeten zijn goed* gekeurd. Meneer Schrijver was jarig, en hij zal ver* moedelijk op dien feestdag als gebruikelijk wel veel gekregen hebben. Maar. gedachtig aan het spreekwoord dat het zaliger te ge* ven, dan te ontvangen is, strooide hij met gulle handen. De betrokkene hoorde de boet* predikatie met gepaste devotie aan, vond het waarschijnlijk zelfs niet onaardig, en gaf daarom „uit zijn eigen" telkens als de ge* achte spreker even adem moest scheppen, of een nieuwe poeier klaarmaken, met een „gaat u door, meneer Schrijver" van zijn onverholen belangstelling blijk. De Wethouders keken niet weinig trotsch, toen zij van eenigszins dictatoriale neigingen ten opzichte van den Raad beschuldigd werden, en op hun gezicht was te lezen: „Waar haalt de man 't alle* maal vandaan." Enfin de vriend, die mij mijn feilen toont moeten ze maar rekenen. Veel valt er niet te praten dezen keer. Laten we liever een volgenden keer wat uitvoeriger zijn, wanneer er meer stof is. En dat zal wel, want de heeren kunnen het daar wel! J. OBSERVER. pen weken onbetaald teruggekomen Is, blijkt grooter te zijn dan ooit. Ten einde nog zooveel mogelijk geld binnen te halen, heeft de A.V.R.O. deze onbe taalde quitanties thans ter inning gegeven aan de directie van „De Telegraaf", die een aantal van haar loopers heeft opgedragen om voor de inning te zor gen. Deze loopers mogen dit werk echter niet ver richten voorzien van kenteekenen, die op verwant schap tusschen hetb lad van Holdert en den „neu tralen" omroep zouden wijzen. Zij moeten zelfs hun functie bij de krant verzwijgen, aldus luidt hun instructie, en zeggen, dat zij van de A.V.R.O. komen. Zooals gewoonlijk tracht de A.V.R.O.-leiding de zen tegenvaller af te wentelen op het personeel. Een aantal bezoldigden propagandisten is aangezegd, dat zij naar een anderen werkkring moeten omzien. Het is duidelijk, dat deze manier om het propagandisten corps de schuld te geven van den tegenvaller bij de betrokkenen kwaad bloed heeft gezet. Eenigen hun ner hebben zich van rechtskundige hulp verzekerd. Dezer dagen zal een conferentie tusschen de gedu peerden en den leider van den propagandadienst, den heer Gielkens, plaats vinden. aan dem..prachtlievéniden koning Achab, die im mers te Samaria een „elpenbeenen huis" bouw de, 1 Kon. 22, 39, en wiens regeeringstijd (875 853 v. juist overeenstemt met de dateering )van bovengenoemde laag. Met dit huis van i- voor is waarschijnlijk een daarmede rijkelijk ver sierd paleis bedoeld. Achab en zijn opvolgers hadden geen moeite om dit materiaal in massa te verkrijgen. Immers Tyrus, dat niet veraf lag schijnt een centrum van den handel er in ge weest te zijn, zooals ook blijkt uit Ezech27, G en 15. Van de heerlijkheid van Achabs bouwwerken is niets over dan ruinen. Wel is Amos' profetie in vervulling gegaan „En Ik zal het winterhuis met het zomerhuis slaan, en de elpenbeenen huizen zullen vergaan en de groote huizen een einde nemen spreekt de Heere" (Amos 3, 15.) (Handelsblad.)' HET WEER IN NOVEMBER. Üit den Omtrek HEER-HE GOWAARD. Huisvlijt In de zaal van den heer A. Rus alhier, werd een algemeene vergadering gehouden voor de ieaen der huisvhjtvereemgmg. De voorzitter wees er op aat de vereenigingen, in tegenstelling met zoo vele andere, zich in een financieel gunstige positie mag verneugen. Verder maakte spr. bekend dat m den vervolge geen inzendingen zuilen worden aangenomen die op scnoren of onder leiding van het schoolpersoneel vervaardigd zijn. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat dit jaar een voordeelig saldo bracht van f 66.73. Ge voegd bij dat der vorige jaren bleek er f 418.01 in kas «te zijn. Verder werd medegedeeld dat de uit gaven der tentoonstelling de ontvangsten met f7.28 overtroffen. Bij de bestuursverkiezing werden by acclamatie herkozen mevr. van Slooten—Jonker en Mevr. Van Scnaik-Kathman. Gekozen werden mej. Trien Reijne en mevr. Zwar- teveenStoutjesdijk. Besloten werd dit seizoen een cursus te doen geven in kantklossen, cartonbewerken en leerbewerken. Tot eind dezer week kunnen deelnemers(sters) zich op geven bij Mej. Maas. Bij de rondvraag werd na lange discussie beslo ten geen vroolijk rad meer te laten draaien op de tentoonstellingen. Om een gezelliger sfeer te schep pen zal getracht worden een theetuin in te richten. Tevens zou getracht worden uit leden der huis vlijt een „bandjt" samen te stellen dat voor muzikale opluistering zorgen kan. De heer Hoogland zegde toe met zyn dubbel man- menkwartet eenige nummers te zullen zingen, het geen onder applaus werd aanvaard.^ SINT PANCRAS. EER HERSTEL! ■In mijn verslag der gehouden jubileumvergadering der Geref. J. V. „Policarpus" te St. Pancras heb ik het geleverde werk van den heer Hart becritiseerd. Overtuigd als ik thans ben van het misplaatste hier van neem ik dit bij dezen onder betuiging van leed wezen en aanbieding van excuus, geheel terug. De lezers geheven het als niet geschreven te be schouwen. de verslaggever. ARBEID IN BAKKERIJEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp tot wijziging van de bepalingen der Arbeids wet 1919 betreffende den arbeid in broodbakfcerijen. In de Memorie van Toelichting ziet de minister na uitvoerig de ontwikkeling der moeilijkheden te hebben uiteengezet als eenige oplossing van de bestaande moeilijkheden bij de wet een algemeen aanvangsuur van 5 uur v.m. toe te staan. Bij deze gelegenhed heeft de Minister tevens over wogen of het aanbeveling verdient de bepalingen der Arbeidswet in overeenstemming te brengen met het ontwerp-verdrag van Genève (1925) betreffende den nachtarbeid in bakkerijen. Zooals reeds in de Me morie van Toelichting tot het ontwerp van wet, hou dende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot dat ontwerp-verdrag werd uiteengezet, is de daarin vervatte regeling op twee punten in strijd met de Arbeidswet 1919. Het ontwerp-verdrag verbiedt nachtarbeid gelij kelijk voor patroons en arbeiders en kent geen spe ciale afwijkingen voor eerstgenoemden alleen. Ook voor de banketbakkerspatroons is volgens het ont werp-verdrag het bereiden van gebak gedurende den nacht in zijn inrichting verboden. Aangezien men nu van toetreding tot het ont werp-verdrag voor banketbakkerspatroons geen on gerief en voor allenwerkende bakkers slechts geringe bezwaren duchtte, werd op grond van het algemeen belang, datd oor de ratificatie geSiend werd, voor gesteld tot het ontwerp-verdrag toe te treden. De Minister, hoewel erkennende, dat een inper king d'er patroonsnijverheid overeenkomstig de be palingen van het ontwerp-verdrag op weinig prac- tische bedenkingen stuit, kan zich nochtans niet met het destijds gedane voorstel vereenigen. Het belang, dat Nederland zooveel mogelijk door toe treding tot ontwerp-verdragen den arbeid der in ternationale organisatie steunt, onderschat de Mi nister niet, maar het dienen daarvan zou hij in dit geval te duur gekocht achten door 'een nieuwe en voor de behoeften van ons land geheel onnoodige inbruik bij de patroonsvrijheid te maken. Hij vindt daarom geen aanleiding tot het doen van voorstel len teneinde de Arbeidswet in overeenstemming te brengen met het ontwerpverdrag en het ligt voorts in zijn voornemen om wanneer de behandeling van het thans ingediende ontwerp in de Staten Gene raal is afgeloopen, de noodige stappen te doen om tot uittrekking van het wetsontwerp, houdende voor behoud der bevoegdheid van toetredng tot het ont werp-verdrag te geraken. DE A. V. R. O. „Het Volk" verneemt: Het blijkt met de A.V.R.O. niet zoo naar wensch te gaan. Het aantal quitanties, dat in de afgeloo- Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut deelt mede Gemiddeld over de vijf noofdstations was de ocn- tendiemperatuur een nalve graad boven normaal. Zy was in de eerste decade een graad boven, in de tweede decade twee graden beneoen en in de derde twee graden boven normaal. De grootste afwyain- J gen kwamen voor op oen derde met zes graden boven en op den 18den met vyf graden beneoen 1 normaal. Het gemidoeide dagelij ksche maximum was ongeveer normaal het minimum ruim een graad boven normaal. Te De But was het aantal dagen met een mini mum temperatuur beneden net vriespunt zeven tegen tien normaal. j Den eersiag was vooral in de tweede decade be neden normaal. Over de geheele maand berekend be droeg het tekort 20 tot 40 procent, behalve in Zuid- Limburg, waar ongeveer 50 procent beneden de nor male hoeveelheid viel. iDe Bilt had 59 uren zonneschijn tegen 57 nor- WERKLOOZENZORG. De Minister van Binnenladsche Zaken heeft het volgende geschreven aan de gemeentebesturen: Met ingang van 1 December 1932 mag weder uit- keering uit de werkloozenkassen der organisaties van landarbeidersbonden worden verstrekt wanneer oop uitkeering reglementair recht aanwezig is, dus ook de reglementaire wachttijd is doorgemaakt. Er is mij nu gevraagd of het mogelijk is, dat tij dens de wachtweek werkloozen, wier gezinsomstan digheden en gezinsbehoeften ondersteuning noo- dig maken, hetzij van gemeentewege geldelijk wor den gesteund, hetzij op de werkverschaffing blijven werken. Deze vraag ben ik bereid, in de gegeven bijzonde re omstandigheden, voor alle tegen werkloosheid verzekerden, dus ook voor anderen dan landarbeiders bevestigend te beantwoorden en ik noodig U der halve uit hiermede, voor zooveel noodig, rekening te houden. Buitenland Overal honger. Maar in Amerika is het toch heel erg. Honger is een scherp zwaard. Duizenden en duizenden ondervinden dat In de eens zoo rijke nieuwe wereld. Maar na den oorlog de crisis, de wereldcrisis die zich in Amerika hef tig doe't gevoelen. Uit alle deelen der Vereenigde Staten mar- cheeren thans de werkloozen naar Washington ten einde daar Maandag aanwezig te zijn bij de opening van het congres. Uit Ohio Texas, Cali fornie en Minnesota wordt gemeld, dat duizen den mannen en vrouwen meest op vrachtauto's door deze staten trekken. De plaatselijke werk loozencommissie szorgen voor onderdak en voe ding. Uit New York is de eerste trein met 605 werkloozen onderweg naar Washington. De bondshoofdstad Washington bereidt zich voor om hen te ontvangen. D|e politie zal de werk loozentreinen aan de grenzen van het district aanhouden en de betoogers in kleine groepjes doorlaten naar de bondshoofdstad. Zij is op al les voorbereid. O.m. heeft zij groote hoeveelhe den traangas ontvangen. De garnizoenen uit de omgeving zijn geconsigneerd. Met ingang van Zondag worden alle verloven bij( de politie in getrokken. Den betoogers zullen geen levens middelen worden verstrekt en bedelen is hun verboden. Opgravingen in Palestina. Ivoor was een luxe materiaal, dat in Voorr ij zie meermalen in groote hoeveelheid werd ge bruikt, hetgeen ons toont, hoever reeds in ou den tijd de handelsrelaties zich moeten uitgestrekt hebben. De koning van amascus had een ivoren bed vgl. Amos 6, 4„die daar liggen op elpen boenen legersteden") en ook een troon van dit zelfde materiaal die Adadnirari III als buit wegvoerde. Trouwens ook Salomo maakte zich „eenen grooten elpenbeenen troon en hij over- toog denzelven met dicht goud (1 Kon. 10, 18.) "Te Samaria de hoofdstad van het voormalige rijk Israel is, zoo meldt „The Expository, fTimek is belangrijk snijwerk in ivoor gevonden. Het meeste daarvan zijn afbeeldingen van Egypti sche goden. Twee stukken stellen gevleugelde Cherubim voor, een ander een stier, die door een leeuw wordt verscheurd. Sommige ook zijn met sierlijke patronen, snoeren van lotusbloemen en ■knoppen versierd of beelden den heiligen boom aff. De bekende oudheidkundige Crowfoot acht het in zijn geheel nauw verwant, wat kenmer ken en tijd van ontstaan betreft, aan het ivoor dat in 1928 te Arsian Tash bij Oarehemisch is gevonden. De laag waarin, deze kunstvoorwerpen voorkomen, ligt op een plek vol van restenn van aardewerk uit de negende en achtste eeuw v. O. Bij deze vondsten denkt de bijbellezer allicht nieuwstijdingen 'Toepassing winkelsluitingswet. Het Lid der Tweede Kamer de heer Smeenk heefft tot den minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen, gesteld: Is het den minister bekend, dat sommige ge meenteraden op grond van artikel 9, lid 3, van de Winkelsluitingswet, besluiten tot op heffing van het Zondagsregime voor alle winkels bijv. op Zondag 4 December aanstaande? Is de minister niet van oordeel dat op deze wijze aan artikel 9 lid 3, van de bedoelde wet een toepassing wordt gegeven, die in strijd is met letter en geest van het desbetreffende artikel Acht de minister, bij .'toestemmende beant woording van de tweede vraag* termen aanwe zig om dergelijke raadsbesluiten ter vernieti ging aan de Kroon voor te dragen Op 4 December D|e leden van den gemeenteraad van Arnhem behoorende tot de rechterzijde die den minister van Economische zaken en Arbeid verzocht had den om het raadsbesluit betreffende de openstel ling van de winkels op 5 December niet goed te keuren .wegens strijd met de Winkelsluitings wet hebben van den minister het volgende ant woord telegrafisch ontvangen: „Ik geef voor keur aan uitlokken rechterlijke uitspraak, bo ven vernietiging, waartoe overigens tijd zou ontbreken. (Handelsblad.) Wij lezen in het Handelsblad:. In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zaandam heeft de heer Flentrop (v. d.) tot B. en W. enkeiev ragen gericht omtrent het vrijaf geven van onderwijzend personeel, ten einde deel te kunnen nemen aan de demonstratie op 8 November j.l. in Den Haag. Uit het antwoord van burgemeester K. ter Laan bleek, dat B. en W. aanvankelijk afwijzend op het verzoek hadden beschikt, omdat zij van oordeel wa ren, dat de belangen van het onderwijs daardoor niet werden gediend. Toen later echter in andere gemeenten een ander standpunt werd ingenomen, meenden zij, dat het recht van mede de demon- streeren toch ook voor onderwijzend personeel moest openstaan en hebben zij hun houding gewijzigd. Voorts heeft de burgemeester medegedeeld, dat een aantal onderwijzers van de vrijheid heeft ge bruik gemaakt en naar Den Haag is gegaan. Waar het mogelijk was, heeft men klassen samengevoegd en waar dit niet ging, de kinderen naar huis ge zonden. Met dit antwoord hebben zoo min de interpellant als andere leden van den gemeenteraad tevreden gesteld. Zij meenden, dat B. en W. daarbij de belangen van het onderwijs hebben geschaad. Bij het geven van vrijaf op 1 Mei wordt steeds de eisch gesteld, dat de zaak zonder schade van het onderwijs kan wor den geregeld. Nu heeft men daar niet naar gevraagd en eenvoudig de klassenn aar huis gestuurd. Als de onderwijzers willen demonstreeren, moeten zij dit in hun eigen tijd doen. Het gaat niet aan daarvoor het onderwijs stop te zetten. De inter pellant hoopte, dat herhaling in de toekomst zal worden voorkomen. Burgemeester Ter Laan heeft er in zijn antwoord op gewezen, dat B. en W. moesten kiezen tusschen het handhaven van de demonstratievrijheid en het behartigen van de belangen van het onderwijs. Die keuze was moeilijk en zij hebben zich tenslotte tot het eerste meenen te moeten bepalen. TWEE INBREKERS GEKNIPT. De politie heeft een goeden slag geslagen door de arrestatie van een tweetal inbrekers, die verdacht worden van een groot aantal inbraken en diefstal len, welke den laatsten tijd in de Rijnstreek zijn gepleegd en die nu op heeterdaad konden worden betrapt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontdekte de rijksveldwachter van Oude Wetering, die in een motorboot op den Ouden Rijn surveilleerde, ter hoogte van 's Moolenaarbrug een roeiboot, waarin zich twee personen bevonden, die een vat benzine vervoerden. Toen men de herkomst daarvann iet kon ver klaren en een hunner bovendien nog een naam op gaf, die den veldwachter niet juist voorkwam, bracht hij de mannen over naar het politiebureau te Alphen aan den Rijn, waar spoedig bleek, dat men met twee bekenden te doen had, tegen wie men reeds lang verdenking koesterde. Een onderzoek bracht aan het licht,, dat de ben zine van een opslagplaats in Koudekerk was ont vreemd, zoodat beide verdachten, de 21-jarige fa brieksarbeider M. L. en de 21-jarige koopman W. de L., naar die gemeente werden overgebracht. Bij een daarop ingesteld onderzoek ten huize van de beide verdachten te Alphen a. d. Rijn, werd een groot aantal goederen gevonden,welke van in braak en diefstal afkomstig waren. Zoo vond de politie o.m. vaten olie en benzine, welke in Alphen zijn ontvreemd, steenkolen, touw, ijzerdraad, enz. Voorts worden beide gearresteerden verdacht van het ledigen van muntmeter. Zij zijn naar het Huis van Bewaring te 's Gravenhage overgebracht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4