Nieuwe abonné'sopditblad ontvangen dit tot I Januari gratis. - Abonneert U thans! Nieuwstijdingen ;In de week van 22 tot en met 28 November werden in het Handelsregister te Alkmaar o.m. de volgende opgaven ingeschreven: NIEUWE ZAKEN: Gebroeders Kops, Bergen, Dorpsstraat 72, timmer lieden metselaars en aannemers, venn. P. J. en S. Kops. Makelaarskantoor Best, Alkmaar, Stationsweg 116 Makelaar in onroerende goeaeren, hypotneken, as surantiën en meubilaire goediern. Eig. C. Best. WIJZIGINGEN: N.V. Mij. tot Exploitatie van Chocolaterie Suisse, Rotterdam. De imaien Alkmaar, Langestraat 83 en den Helder, Spoorstraat 116 worden gedreven onder den handelsnaam Chocoladenuis „iteco." C. Hinke, Zuiüscnarwoude, Dorpsstraat A 187, Schoenmakerij annex schoenhandel. Deze handels zaak is overgegaan aan J. Buiter. P. A. AaraenDurg, Alkmaar, Hoogstraat 2, handel in tabk, sigaren en sigaretten en aanverwante ar tikelen en winkel in heeren mode-artikelen, fil. ge vestigd te Velsen, Wijkerstraatweg L 68, Beheerder fil. N. van Hesselingen. A. C. J. A. Kosters, Alkmaar, Spoorstraat 51, zaak verplaatst naar Heiloo, Rijksstraatweg A 14, Het bedrijf omvat thans electro-technisch bureau kleinhandel in radio-artikelen. M. Vonk Tessel, Koogerstraat 29. Handel in auto mobielen en reparatie-inrichting, tevens handel in radio-artikelen. De handelszaak wordt voortgezet ais een vennootschap onder forma onder denzelfden handelsnaam Venn. A. J. en M. Vonk. Nic. Plevier, Schagen, Laan C 202. Autohandel en reparatie-inrichting. De handeslzaak wordt voortge zet als een vennootschap onder firma onder den handelsnaam Automobielhandel en reparatie-inrieh ting firma gebrs. Plevier. Venn. K. W. ien W. K. Pla vier. W. van Vliet. Exploitatie van sleepschepen. Zaak verplaatst van Rotterdam naar Wieringen. Wierin- germeer, Slootdorp. Eigenaresse mevr. P. S. Smit- Heylen. Gevolmachtigde W. G. van Vliet. OPHEFFINGEN: K. Broertjes, Zuide n Noordschermer, Groot Scher mer A 127, handelaar in pluimvee en nuchtere kal veren (ambtshalve art. 18 sub. 3 H.R.W.) J. de Leeuw, Alkmaar, Voordam 7, Schildersbe drijf, (ambtshalve art. 18 sub 3 H.R.W. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar is bericht ingekomen, dat de minister van Waterstaat zijn goedkeuring heeft gehecht aan de voorstellen van de directie der Nederlandsche Sopor- wegen tot verlaging van de tarieven der abonne mentskaarten en het gewone reizigerstarief. Indien deze voorstellen ongewijzigd zullen worden toegepast met ingang van 1 Januari a.s. zullen de prijzen der Algemeene Abonnementskaarten voor de eerste maand vastgesteld worden op Ie klas f85.2e kL 3e kL f45.—. en voor elke volgende maand mits de geldigheids- duus onmiddellijk aansluit aan dit van de vooraf- le klas f 57.2e klas f 43.50 3e klas f 30.— Indien men derhalve deze abonnementskaarten doorloopend neemt, behoeft men slechts eenmaal dien hoogeren prijs voor de eerste maand te betalen Groepkaarten worden ni?t meer verkrijgbaar gesteld. Door den heer M. A. Kolster, onder-voorzitter der Kamer van Koophandel en lid van den Spoorweg raad is herhaaldelijk aangedrongen op het invoeren van gedurende het geheele jaar te verkrijgen a cht- daagsche abonnementskaarten. Met ingang van den zelfden datum zullen deze thans verkrijgbaar worden gesteld tegen de navolgende prijzen: Ie klas f 28.50 2e klas f 21.75 3e klas f 15.—. De voorstellen inzake het verlaagde gewone tarief voor reizigers waarvan de datum van ingang nog niet bekend is zijn als volgt: Enkele reisprijzen tot 150 kilometer: le klas 4.25 2e klas 3.25 en 3e klas 2.25 cent per kilometer. Buurtverkeer: en 3e klas 3.24 cent Tenslotte zijn nog eenige wijzigingen voorgesteld in de tarieven voor gezelschapsbiljetten. Uitvoeriger inlichtingen omtrent het bovenstaande worden op aanvrage gaarne door de Kamer van Koophandel verstrekt. Afschaffing zomertijd. Wetsvoorstel ingediend. Bij het begin der Tweede Kamer vergadering van Woensdag bleek ingediend een voorstel van I wet van de heeren C|hr. van den Heuvel c.h. en 1 J. Bakker a.r. tot intrekking van de wet van i 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijking van de wet tot invoering van een, wettelijken tijd. Bat de heer van den Heuvel het voorstel me de onderteekende wekt eenige bevreemding, daar hij nog Binsdag jl. stemde tegen een motie Zandt die om afschaffing vroeg. Meisjestehuis in vlammen. Een felle uitslaande brand heeft de binnenstad van den Haag in opschudding gebracht. Op den hoek van de Vlamingstraat en de Raamstraat, boven het Haagsche Lampenhuis, exploiteert de heer Terpstra het Bnitsche Meis jestehuis, waar vele Bnitsche dienstmeisjes; hun verblijf hebben. <- B ij het uitbreken van «Jen brand waren enkele meisjes reeds naa rhuh betrekking. Be heer T. werd gewaarschuwd door een Duur man, die rookwolken uit het raam van de twee de etage zag komen. Haastig werd de brandweer gealarmeerd, die met groot materieel wel ,sjpoedig ter plaatse was. Be vele houten tusschenschotten van de slaapkamertjes vormden voldoende voedsel voor de vlammen. Eenige ruiten sprongen. Vermoedelijk had een van de Biuitsche meis jes tegen het verbod van den heer Tl- in een sigaret gerookt en het restant achteloos wegge worpen. t Be tweede etage is door den heer T. evetneens voor nachtverblijven ingericht. Baar verblijlen een zestiental meisjes van wie het meerndeel ieen "zoodanige functie heeft, dat zij tot laat in den avond werkzaam moeten zijn, nog sliep, toen tegen half tien de brand werd gealarmeerd Bie heer T. zelf was op de eerste verdieping, toen een buurman hem attent maakte op de rook wolken die uit de zolderverdieping naa rbuiten kwamen. Onmiddellijk waarschuwde de heer T. alle aanwezige meisjes, die op dat oogenblik nog niets van den brand bespeurd hadden. Ook begaf de heer T, zich haar de brandende vertrek ken onder de bekapping om zich te overtuigen dat daar niemand meer aanwezig was. Een drie tal vertrekken was in rook en vlammen gehuld. Inmiddels werd de brandweer gewaarschuwd Met acht stralen werd het vuur van alle zij den bestreden. Op een gegeven moment werd een krachtige ontploffing vernomen tengevolge waar van een 'brandweerinspecteur de heer* Schillian de brigadier van Ulden en 'twee brandwachts, die op de zolderverdieping met de blussching bezig waren, werden opgenomen en van de trap ge schoven. Bij dit ongeval werden de brigadier van Ulden een van de brandweeragenten licht ge wond. Ka voorloopig te zijn verbonden, zetten beiden hun taak voort, alsof er niets gebeurd was. Na de ontploffing welke vermoedelijk is te weeggebracht doo rhet springen van een flesch ammoniak woedden de vlammen nog met groo- tere felheid door. B|e bovenste verdieping is ge heel uitgebrand. Binnenland DE TARWETEELT. IN DE WIERINGERMEER 1400 H.A. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeftop de vragen van den heer A. Braat lid van de Tweede Kamer, over uitsluiting van leveringen aan de tarweorganisaties van die landbouwers, die in 1933 meer dan een derde aeel van hun bouwland met tarwe betelen en betreffende te dier zake ge nomen maatregelen voor de drooggelegde Zuider- zeegronden het volgende geantwoord: Het is met het oog op de controle noodzakelijk te zorgen, dat op de boerderij niet meer dan de toegestane oppervlakte met tarwe wordt bezaaid. Zou meer den een derde van het bouwland met tarwe mogen worden bezaaid, dan zou moeten worden nagegaan het onderscheid tusschen de tar we, welke op het bovenbedoelde een-derde en die, welke méér is verbouwd. De controle daarop zou onoverkomelijke moeilijkheden met zich brengen. In het begin van de maand September bleek dat de landbouwers, ongetwijfeld mede in verband met de belangrijke daling in de prijzen der andere gra nen, het voornemen bestond een veel grooter deel dan een derde van het oppervlak bouwland met tarwe te bezaaien. Uit technische overweging is dit voor het bedrijf zeer ongewenscht. Gelet op de be paling in de Tarwewet, welke een meng- en maal- percentage tot 25 toelaat, en in verband met de moeilijkheid, om de overige tarwe tegen eenigszins behoorlijken prijs te plaatsen, moet worden op gemerkt, dat het niet aanleggen van de strenge banden het gevolg zou hebben een benedeeling van hen, die hun bedrijf in normale banen houden, door degenen, die tot een veel te grooten verbouw van tarwe op hun bedrijf overgaan. Het is een nationaal belang, dat zooveel mogelijk het bedrijf langs nor malen weg wordt gedreven. Overdrijving van de tarweteelt zou bovendien een slechte arbeidsverdee ling met zich brengen. In de drooggelegde Zuiderzeegronden zal, volgens de nu aanhangige plannen,Ongeveer 1500 H.A. tarwe worden geteeld. Overwogen wordt nog, welk® maat regelen ten aanzien van deze tarwe zijn te nemen. De minister vreest de gevolgen van oogstmisluk- kingen niet, gezien het feit, dat het binnen het raam der gestelde beperking nog mogelijk zal zijn onge veer tweemaal zooveel tarwe te- verbouwen als in ons land normaal was. DE OORZAAK DER AARDSCHOKKEN. Een correspondent van de „Telegraaf" had een onderhoud met den directeur van het Seismogra- fisch instituut te Bochum, dat ook Maandagoch tend wederom twee lichte aardschokken had gere gistreerd, waarvan de haard op ongeveer 125 K.M. afstand, dus in Nederland lag. De directeur,, de heer Lehr, verklaarde, dat de opvatting van sommigen, dat de aardtrillingen in verband zouden staan met het droogleggen van een deel der Zuiderzee, in geen geval zonder meer van de hand mpet worden gewezen. Uiteraard heeft men hier echter te doen met een hypothese, waarvoor de bewijzen nog niet te vindenz ijn. Het is niet uitgesloten, aldus de heer Lehr, dat een bij de drooglegging veroorzaakte verplaatsing en verschuiving der aardoppervlakte een druk heeft doen ontstaan, door welks energie een golvenbewe- ging wordt opgewekt, welke zich als lengtegolven, dwarsgolven of oppervlaktegolven voortplant. Vroe ger zijn er evenwel verschillende perloden van tec- tonische beweging geweest in de buurt van den tegenwoordgen haard, welke niet in verband ston den met andere massa-verplaatsingen in de aard oppervlakte. In elk geval kan in het huidige stadium nog niets met absolute zekerheid over de oorzaak der aard schokken worden gezegd. (Nrd. Holl. Dbld.). AANRANDING EN BEROOVING. Donderdagavond omstreeks half zes is te Gorkum op circa 100 meter afstand van de veldwachterswo ning een brutale overval geschied. Twee mannen vielen den 32-jarigen koopman J. Lubberdink aan. Zij wierpen hem met rijwiel en al over de sloot en sloegen hem bewusteloos waarna zij hem van 630 gulden hebben beroofd. De aangerande bleef ongeveer drie uur in bewusteloozen toestand op het Weiland liggen. Na te zijn bijgekomen heeft hij zich met moeite naar zijn woning begeven. DE WAPENSMOKKELZAAK. De Londensche berichtgever van het Handelsblad heeft het genoegen gehad met graaf H. J. Wolff- Metternich van het kasteel Hillenraad te Swalmen in Limburg, die sinds vier weken hier op bezoek is bij Engelsche vrienden voor deelneming aan vos- senjachten, een gesprek te voeren over het beruchte bericht in het „Osnabrucker Tageblatt" waarin zijn naam wordt genoemd in verband met het smokkelen j van wapenen per turfschip uit Drenthe bestemd voor j de rechtsche partijen in Duitschland. Hij verzekerde mij op eerewoord, dat hij niat al- leen van deze smokkelzaak of van eenigen anderen i smokkelhandel in wapenen hoegenaamd niets afwist er zich nimmer mede heeft afgegeven en zich als Nederlander van alle buitenlandsche politiek ont hield. En hij verzocht hem het meest complete dementi te geven van het bericht, dat hij op eeniger lei wijze daarbij zou zijn betrokken. De gemeentelijke dienst van Maatschappelijk hulp betoon heeft van 1 Januari tot 29 October uitge keerd 16.674.000 en 283.000 kolengeld, (vorig jaar ƒ7.813.000 en ƒ135.000.) Van. 25 September tot 29 October werd uitgekeerd 2.120.000 (vorig jaar 1.158.000.) Eind October stondOen aan de Arbeidsbeurs te Rotterdam 45.122 werkloozen in geschreven of 390 meer dan eind September. De bouwbedrijven tellen 7395, handels- en kantoor en winkelpersoneel 2255, hotel en cafepersoneel 1000 houtbewerking 24543, metaalbedrijven 8636, de bin nenvaart 1937 de buitenvaart 2124, de ongeschool den 12776 werkloozen. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES. De gemeenteraad van Rheden heeft besloten aan onderwijzeressen, die voor haar 45ste jaar in het huwelijk treden eervol ontslag te geven. Hoe komen we aan ons St. Nicolaasfeest 'Bovenstaande vraag is geenszins gemakkelijk te beantwoorden. Sint Nico laas is( een bisschop. I uit de Klein,-Aziatische stad Myra en hij leef de omstreeks de helft van, de vierde eeuw. Mjet Spanje heeft, hij inooit iets; te maken gehand en de Spanjaarden kennen zelfs zijn naamdag niet eens. Er is dan ook geen duidelijke" verklaring van te geven waarom we Sint Nicolaas nu juist uit Spanje laten komen. In meerdere Sinter klaasliedjes omhangen we den heiligen, bisschop met de Spaansche nationaliteit. Sunterkloas, goedheilig mah, Trek oewe besten tabberd an, Ried d'r mee noa "Amsterdam, Van Amsterdam noa Spanje, enz. Er heeft in Spanje ook wel een heilige Nicolaas gewoond, maar deze kan onmogelijk! onze Sin terklaas zijn geweest. Het kan,1 dat de naams gelijkheid hier verwarrend heeft gewerkt,, maar meer waarschijnlijk is dat otize voorouders zich om ae levensgeschiedenis van Sint Nicolaas wei nig hebben bekommerd. Ze wisten' slechts dat ze op zijn naamdag met allerlei mooie en lekkere dingen werden verrast. In de middeleeuwen was de aanvoer van allerlei heerlijke zuidvruchten, w.o. sinaasappelen appeltjes vah oranje een kostelijke ervaring voor de bewoners van on ze gewesten. Vanzelfsprekend kon men er toen ook al licht toe komen om Sinterklaas, die met de genoemde artikelen zoo rijk belaan kon zijn uit het laad te laten stammen waar de si- naaasappelen en citroenen groeien. Sint Nicolaas is dus de heilige bisschop van Myra, maar hoe is die nu juist bij ons belandy terwijl andere volkeren hem niet of ouwelijks Sint Nicolaas was oorspronkelijk de bescherm heilige der zeevaarders en stond als zoodanig oij ons volk in hoog aanzien. Er liepen eenige ver halen over wonderbare uitkomsten, welke in tij den van nood ter zee, door tusschenkomst van den beschermheilige zouden zijn verkregen. Als overblijfsel van het Germaansche heiden dom kende ons volk omstreeks den dag van het uhidige Sinterklaasfeest, een surprisenavond. Omtrent dat gebeuren vertelde men elkaar nog van allerlei fabeltjes uit het heidenjdom, als van een Wodan, die, gezeten op een vurig apard des anchts over de daken, reed. Ble Geestelijk- ehid heeft vermoedelijk ook dat overblijfsel uit het heidendom willen kerstenen en bevorderd dat de Sint Nicolaas viering ervoor in de plaats trad Het feit, dat in de legenden ook de grijze bis schop van Myra op een scliimmel over de daken rijd, twijst daarop. Voor ons land moet het gemakkelijk zijn ge weest om hét Sinterklaasfeest aldus ingang te doen vinden, omdat deze als beschermheilige der zeevaarders reeds zoo'n groobe populariteit be zat, in het bijzonder te Amsterdam. Geleidelijk vergrootte hij zijn reputatie. Al lerlei verhalen kwamen in omloop omtrent de wonderlijke dingen ewlke hij wrochtte. Een boe renknecht, zoo vertelde men elkaar na, die bij een boerin diende welke weduwe was, zette des avonds zijn klompen bij haar schouw. Toen hij! zich den anderen morgen, op Sinterklaas, naar den schouw spoedde, stond de boerin in zijn klompen. Bie knecht moet overgelukkig zijn ge weest met deze gave, maar in sommige omstan digheden zou zoo'n verrassing toch wel eens 'n onaangename kunnen zijn. "Als huwelijksmakelaar geniet Sint Nicolaas zijn reputatie al van den tijd, dat hij bisschop was van Myra. Bie legende wil, dat hij toen drie arme en belaagde meisjes aan een eer zaam huwelijk heeft kunnen helpen door op één stillen nacht een beurs met goud door een open staand venster naar binnen te werpen. Bfe beurs kwam jusit in een muiltje van een der meisjes terecht. 1 Als bisschop van Myra is Sint Nicolaas eerii ge jaren om den geloofswille gekerkerd geweest op last van den Romeinschen keizer BAocletia- nus. Sint Nicolaas verdroeg geduldig alle kwel lingen en verzachtte door zijn troostwoorden het lot van zijn medegevangenen. Na den dood van Biocletianus kon de bisschop zijn herdersstaf weer opnemen. Sint Nicolaas onderwees altijd met voorliefde de jeugd, voor welke hij een groot weldoener was. Be bisschop overleed den 6 eoember 326. Zijn overlijden, zoo lezen wij', in een een oud-|Hjol- ladnsche levensbeschrijving, „maeckte groote droefheydt in heel die stadt en lant, om flat sy oenen soo grooten herder vader, meester,, be hoeder ende beschermer verloren. Be Bisschoppen met de Gheestelyckheyt, en het volck van 't om- lighende landt vergaderden bij een, ende begroe ven zijn Heyügh Lichaem met groote eere ende veel tranen,- ende veel suchten in eene heerlycke ende kostelycke Kercke, die doen ter tijjdt in de stadt Myra was."

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 6