Kameroverzicht De mi iB_dCT Tuinl,#1"• Uit den Omtrek ■ass sssrsw we*. Burgerlijke Stand INGEZONDEN TWEED® KAMER. 'Buitenlalndsche Zaken is de begrootingghaven binnen. Binnenlandsche zaken en arbeid.^ Lof voor de ministers Buys en Ver schuur Indirecte verlaging vaö de ambtenaarssalarissen. 'Die begrooting van Ruitenlandsche Zaken over welker behandeling we reeds schreven is tenslot te aangenomen met 77—2 stemmen van de com munisten. Minister Ruys heeft geen al te zware taak gehad met de verdediging van zijn begrooting, binnenlandsche zaken. Die minister had de zaken schriftelijk terdege voorbereid en groo- tendeels ook al afgedaan. Van alle zijden klonk waardeering voor het werk van' den minister, zelfs ook voor diens beslissingen inzake werkloo- zensteun. Ook de socialisten waren niet ontevre den en erkenden dat de taak van dezen bewinds man uiterst moeilijk is. Op ondendeelen hadden de heeren natuurlijk verschillende wenschen. Die meesten bv. gaven voorkeur aan plaatselijke of gewestelijke werkverschaffing boven gecentra liseerde. Men vroeg bijslagen op het loon ten plattelande. Volwassen zoons zag men liever naar de werkverschaffing gezonden dan werkloo- ze vaders. Mr. Kortenhorst r.k. waarschuwde met nadruk om normale werken in werkver schaffing te laten uitvoeren. Zijn partijgenoot Kuiper zou dat niet zoo erg vinden, als het normale loon maar werd betaald. Djr. v.d. Tlem- pel s.d. wilde door het rijk' en door de provinl- cie en door de gemeenten allerlei grootsche werken laten uitvoeren, waarvan het rijk dan vijf zesde der kosten behoorde te dragen. De minister rekende gauw voor dat zulks alleen voor de Amsterdamsche en Rptterdamsche wer ken dan al vijf zesde van 50 millioen zou be- teekenen. Hoe kom ik aan het geld? de heer Dis, partijgenoot van ds- Kersten trok te velde tegen dains en bioscoop. De regeering ging daar niet tegen in en daarom was de heer Dis van meeding, dat de coalitie naar het hei dendom voefrt. Ds. van de Heide s-d. wenschte meer steun voor de noodlijdende gemeenten. De minister vond het geval ook! erg zielig, maar, zei hij, die gemeenten worden nu al met meer dan een half millioen gesteund. Hoe kom ik aan het geld? Ook andere leden meenden echter dat voor die gemeenten de belastingschroef wel wat te strak werd aangehaald, en zij verzoch ten den minister bv. om zijn eisch te laten ver vallen of te verzachten, dat het aantal op centen op de pers. belasting in de noodlijdende gemeenten op 200 zou worden gesteld, wat bv. neerkomt op 1 gulden belasting bij 4 gulden woninghuur. Ook minister Verschuur had niet te kla gen over waardeering bij de behandeling van de begrooting van Arbeid. Men prees alge meen zijn groote werkkracht. Dir. de Vos lib. noemde 's ministers taak onmenschelijk moeilijk Zelfs luitenant Peereboom herv. ger. st. had. lof al meende hij te moeten zeggen dat de minister zijn handelspolitiek niet genoeg naar „bijbel- schen maatstaf" voerde. De minister verdedigde nog eens zijn beschermingsmaatregelen voor den landbouw en zegde mr. Kortenhorst toe, dat hij ook de industrie gaarne zou helpen. Voor bruik bare adviezen hield hij zich aanbevolen. Voor kunstmatige bescherming is de heer Verschuur bang zoolang we kwetsbaar zijn. Vandaar dat de Clearingswet nog nooit in oorlogszuchtigen zin is uitgevoerd. Maar ze wordt gebruikt om tot gunstige tractate|n te komen. Die socialisten, drongen aan op meer activiteit'" inzake de 40 urige werkweek. In Duitschland zoo liet eb minister weten, hebben de georganiseerde ar beider sreeds gestaakt tegen dat denkbeeld in. Met een werkloosheid van 50 procent kan de 40-urige week geen uitkomst geven. Dte ar beiders willen van de loonkorting, welke er mee gepaard gaat, bovendien niets weten. De winkelslluitingswet werd beeritiseerd en ook wel verdedigd. De minister was niet blind voor de gebreken en hij zou wel wat wijzigings voorstellen brengen, maar het initiatief-ontwerp van de liberalen stond hem daartoe in den weg. Bedoeld ontwerp is bij; 'het (afdeelingsonder- zoek in de Kamer ongunstig beoordeeld. Die begrootingen, welke we noemden, zijn nog geenszins afgehandeld, maar de Kamer blijft juu en'dan in de behandeling steken om een an dere begrootingstaart aan te snijden. Vrijdag werden van allerlei kleine ontwerpen in hoofdzaak hamerstukken, afgehandeld. „Waschdag" heet dat. Deze keer ging ook een zeer belangrijk ont werp bijna zonder discussie onder den "hamer door. Het was het voorstel om aan de regeering machtiging te geven tot verhaal van acht in plaats van drie procent van; de pensioenpremie der ambtenaren. Je regeering behoeft' van die bevoegdheid nog geen gebruik te maken, maar gelezen het Welterrapport kan zulks wel als in haar voornemen liggend, worden verondersteld Toch, mochten de ambtenaren in het georga niseerd overleg eenige tegemoetkoming betoenen dan kan hun misschien nog wel eenige genade ten deel worden. De sociaal democraten en communisten waren natuurlijk tegen het voorstel, maar de andere partijen bukten alle voor de laten we zeggen droeve noodzaak. - De heer Suring r.k. zag Harenkarspel van de rentelooze voorschotten inge- houden bedragen, welke vroeger door het Armbe- stuur aan behoeftige tuinders waren verstrekt. I Spreker deelde mede, dat een schrijven van den Neutralen Bond door de Gemeenteraad voor kennis- e-evine was aangenomen. Thans was een schrijven Voor een goeddeels gevulde zaal behandelde het bekende Tweede Kamerlid, Mr. J. W. E. Duys, het onderwerp: „De nood in den Tuinbouw". De organi satie van den avond berustte bij de afdeelingen der S D A P. St. Pancras en Broek op Langendijk. De heer J v. d. Abeele opende den avond, en wees er op goed gezien te hebben, in tegenstelling met het vorig jaar een heele zaal genomen te hebben, inplaats van een halve. Spreker wees er op, dat Mr. Duys reeds verleden jaar de vraag „steun of crediet uitvoerig behandeld had. Was verleden jaar crediet „goed genoeg", thans vraagt men „steun Vervol gens gaf de heer v. d. Abeele het woord aan den spreker van den avond. De heer Duys begon zijn rede, met op te merken, dat het hier niet noodig was een lamentatie te houden, hoe de nood was, daar allen hier wel over tuigd zijn, dat deze tot het hoogste gestegen is, zoo dat propaganda voor den nood zelf achterwege kon blijven. De nood is tot over de lippen gestegen Slechts was nu de vraag: Wat is er gedaan, wat had er gedaan kunnen worden, en wat moet er gedaan worden. Verleden jaar was geadviseerd „crediet' en geen „steun". Spreker verklaarde zich niet tegen crediet in het algemeen, daar crediet soms een zekere hulp is, doch thans zijn de menschen reeds „vierkant uitgecrediet." Crediet achtte spreker slechts op zijn plaats voor Centrale Coöperatieve Inkoopvereenigingen, voor kunstmest b.v., opdat de landerijen op peil worden gehouden kunnen worden. Spreker lichtte vervolgens uitvoerig zijn standpunt toe, dat crediet voor talloos velen te laat komt. Men had spreker in de Tweede Kamer ondeskundigheid op tuinbouwgebied verwe ten, doch achtte hij het absurd, dat een Kamerlid slechts over zaken uit eigen branche zou mogen spreken; en lichtte spreker toe, hoe hij in de Kamer tegenwerking had ondervonden van de leden, die zich dan „landbouwspecialiteiten" noemden. Vol gens spreker was ook de minister te rade gegaan dij dergelijke landbouwspecialiteiten, als de heer Val- star en den heer P. Slot van Broek op Langendijk; die zich „vertegenwoordigers der tuinders noemen, maar welke heeren, volgens spreker, de belangen der tuinders zeer slecht behartigen. Spreker trachtte aan te toonen, dat de invloed van deze heeren langs een trapje" gekomen was, maar zij zich niet mogen aanmatigen vertegenwoordigers der tuinders te zijn. Volgens spreker vonden deze heeren steun bij allerhande plaatselijke blaadjes, en zouden ook deze niet de tuindersbelangen dienen. Zeer breed voerig besprak de heer Duys nu de kwestie van de vijf millioen, en toonde aan, dat om technische kwesties de S. D. A. P. had tegengestemd, voor het plan Wijnkoop om tot 25 miUioen te gaan. De mi nister had een onbeperkt crediet gevraagd, zeide spreker, daar op de begrooting de post „po me morie" is uitgetrokken, maar zeide er meteen bij, niet verder dan tot 5 millioen te zullen gaan. Spre ker behandelde vervolgens uitvoerig de onredelijk heid van de hulpverleening aan tarwe en varkens- boeren, tegenover de tuinders; en laakte diegenen, die thans trachten de bedrijven voor een appel en een ei te koopen. Spreker achtte maatregelen tegen hypothecaire executie dan ook dringend noodig. Vervolgens bestreed spreker, de stelling als zou een sociaal democraat noodwendig atheist moeten zijn. Spreker wees er op, hoe Ds. Kersten in de Kamer steeds spreekt over „mijn God, zooals spre ker zegt „mijn" lorgnet, hoopt dat God nog eens tegen Ds. Kersten zal zeggen „mijn' Kersten. Spreker zette nader de beginselen der S. D A. P. uiteen, waarbij hij o.m. betoogde dat het Socialisme zich niet richt tegen het Kapitaal, doch tegen het Kapitalisme, hetgeen spreker als „techniek tot roof bouw" kwalificeerde, en nader uiteenzette dat de sociaaldemocraten zich niet volmaakt achten, doch een doel nastreven, waarmede een ieder nader ken nis behoorde te maken. Weer komende tot zijn on derwerp (de afdwalingen van den heer Duys waren vele dezen avond. Verslaggever), besprak hij het verwerpen van verschillende moties, waarbij de ges- tes van de heeren Valstar en Slot, als de mannen die hiertoe aangezet zouden hebben aan uitvoerige critiek onderworpen werden. De heer Duys noemde het eigenaardig, dat verleden jaar de heeren ach tegen steun verzetten, terwijl, nu de regeering thans in principe bereid bleek hiertoe over te gaan, ook ineens dezen weg opwilden. Spreker lichtte dit na der toe, door artikelen in de Tuinderij voor te lezen van de hand van den heer Valstar; die volgens spre ker onze tuinders hiermede verleden jaar ter slacht bank heeft geleid. Zeer breedvoerig behandelde spr. nu verder de kwestie van de vijf millioen, en las verschillende gedeelten uit de Handelingen dér Tweede Kamer voor, waarin hu betoogd heeft, dat deze steunregeling te laat komt, en onvoldoende is. In de Kamer had spreker cijfers aangehaald hem verstrekt door den heer Singer uit Wijdenes, die aangaven dat bij een gemiddeld inkomen van f 18 per week 27 millioen en bij een gemiddeld inkomen van f15 00 per week 21 millioen noodig zou zijn. Spreker waagde dit niet gevraagd te hebben, maar deze cijfers genoemd te hebben tegenover andere cijfers van het rapport Hovink. Met 5 millioen zou, volgens spreker de boel op zijn kop gezet worden, maar er was slechts een „behoorlijke regeling ge vraagd, omdat spreker wel wist, dat even te ruim vragen, heelemaal geen kans bij de Rechtsche Hoe ren zou hebben. Spreker laakte de houding van den Vrijzinnig Democraat, Mr. Oud, in de Tweede Kamer, dien hij de „bescherm heilige van de rechterzijde noemde, en die nog wel eens „zalig verklaard zou worden. In verband met de richtprijzen en minimumprij zen wees spreker erop bepleit te hebben een steun regeling voor hen, die doorgedraaide producten heb ben, en heeft hiervoor ook garantie gevraagd. Om trent de hypothecaire executie, die spreker „het spook in de verte" noemde, en de hiermee gepaard gaande geestelijke nood, deangst. het zenuwslo pende hiervan, gaf spreker maatregelen hiervoor te treffen, aan; en wees er op, dat van 1914 tot 192b er een wetje geweest is, dat den Kantonrechter recht geeft betalingsuitstel te verleenen. In 1914, was dit wetsontwerp in drie dagen wet geworden, maar nu de S D A. P. met een nieuw gelijksoortig wetsont werp' komt, komen alle andere partijen er tegenop. Na nogmaals verschillende beginselen der sociaal democratie besproken te hebben, waarbij spreker onder meer de ontwikkeling van de tijd der sla vernij tot de hedendaagsche samenleving naging, betoogde spreker dat het kapitalisme is, als een domme machinist, die thans vergeet de veiligheids kleppen open te zetten, waardoor een explosie zal moeten volgen. Spreker hoopte, dat de overgang tot de socialistische maatschappij zonder bloed en tra nen zou geschieden, en wees er op, dat dit niet van de arbeiders zou afhangen. Spreker hoopte, dat ook bij de tuinders dit besef zou ontwaken, en noemde dit de lichtzijde van deze harde les, die thans ge geven wordt. Spreker spoorde aan tot organisatie, daar arbeiders en tuinders dezelfde internationale belangen hebben. „Schaart U achter de roode vaan riep sprker de aanwezigen toe," niet rood van het iMlminro rlotrPVOClH Neutralen dona uwi uc geving was aangenomen. Thans was een schrijven gezonden naar de Gedeputeerde Staten en naar den minister De heer Strijbis was van meening, dat de Neutrale Bond te „brutaal" was geweest door een eisch" te stellen. De heer Duys deelde mede, dat B. en W van Harenkarspel formeel recht hebben, om uitgekeerde bedragen als geleend te beschouwen op grond van een artikel in de Armenwet. Moreel achtte de heer Duys deze zaak echter beneden alle peil, een groot schandaal" en verzocht den heer Strijbis dit namens hem aan den Burgemeester van Haren karspel te vertellen, die het dan oók voor kennis geving zou kunnen aannemen. Het beste achtte de heer Duys het „stelletje bij de eerstvolgende verkie zing te wippen." (Applaus). Hierna sloot de heer v. d. Abeele de vergadering met een woord van dank aan den spreker voor zijn boeiende rede, welke zoo'n aandachtig gehoor had gehad. Noot van de Redactie. Als gewoonlijk hebben wij van deze vergadering een volkomen objectief verslag gegeven, zooals wij dit ook van dergelijke vergaderingen van organi saties van andere richtingen doen. Wij zouden ook geen reden gehad hebben, een onderschrift te schrij ven, wanneer niet de heer Duys met enkele smalende woorden op „plaatselijke krantjes", ook ons een onjuiste voorlichting aan de tuinders in de schoenen geschoven had. Wij gelooven dat de tuinders over ons niet te klagen hebben. Heeft niet een spreker tuinder zich beklaagd dat de Redactie van „Het Volk", „de eigen pers", het vergaderingsverslag van De Toekomst" te onvolledig heeft vermeld, terwijl de plaatselijke pers het in extenso opgenomen had) 't Is voor den vergaderingsspreker, en tenminste voor een „vuurwerkfabrikant" als meneer Duys een klem kunstje het publiek aan 't lachen te maken, maar de mop was wel wat goedkoop. Inmiddels hopen wij toch dat onze publicaties er aan zullen medewer ken, dat er spoedig licht in den nacht van onze tuinders zal komen. Al zijn we dan maar „De Lange- dijker Nachtbode Maar, kom! wij kennen immers den heer Duys, die ook wegkruipt in een sloot als er gevaar dreigt. „Voorbijgaande schepen in donkeren nacht! De heer Duys zal zich deze uitdrukking nog wel her inneren. SINT PANCRAS. Het plaatselijk crisis-comité smaakt wederom het genoegen, om voor f 800.aan kleecfingstukken aan de noodlijdenden in de gemeente uit te kunnen ^Tevens zal een wagon eierkolen worden gedistri bueerd, en 500 pond rauw vet en 1000 pond tarwe meel. SINT PANCRAS. De goede Sint heeft ook onze gemeente met een bezoek vereerd, trots de malaise had Volksonder wijs" een St. Nicolaasfeest georganiseerd. Te half twee arriveerde Maandagmidag de bis schop met zijn onafscheidelijk zwart knechtje, ge zeten op zijn schimmel bij het cafe Bouwstra, waar alle kinderen der Openbare school opgesteld ston den om de Sint te ontvangen. Een rondgang werd door het dorp gemaakt, menig kleuter kreeg van zwarte Piet eenige moppen, die in vele gevallen schroomvallig werden aangenomen, doch ook gebeurde het wel eens dat moeders de moppen in ontvangst moesten nemen. Te ongeveer twee uur kwam de stoet wederom aan bij café Bouwstra waar het feest in de tooneelzaal plaats genomen, toegejuicht door de jubelendekin- derschaar, menig hartje, vooral van de kleinste klopte wel een beetje luider dan gewoonlijk, wijl ze zoo kort bij de'Sint waren gezeten. Een liedje werd gezongen ter eere der groove kindervriend, waarna de kinderen werden onthaald op chocolademelk, koek en allerlei snoep. Door den heer de Ruiter, Hoofd der school, werd een verhaal verteld wat door de kinderen met alle aandacht werd aangehoord. Het verhaal liep over een verloren muts van Sint Nicolaas die door een arme visschersjongen werd gevonden, en inplaats van het mooie speel- goed wat hij van St. Nicolaas uit mocht zoeken, een doos met zalf voor zijn moeder, welke haar been IKISÈ. gebruik om ?e Sta. «e» te vragen wat voor speelgoed ze wel het neiste zouden willen hebben. Op 't eind van het feest kreeg ieder kmd nog een groote taai taaipop een speculaaspop en een spel, boek of dergelijke. Men kon aan de tintelende kinderoogjes zien, dat ze den goeden Sint dankbaar waren voor al het moois en lekkers. - Kp Ten slotte sloot de heer de Ruiter het feest, be dankende het comité voor hun bemoeimgen de heer Bouwstra en echtgenoote voor de beschikbaarstel ling der zaal, en voor de nette bediening,ende burgers welke met hun financieele bijdrage dit kin derfeest hadden mogelijk gemaakt. KOEDIJK. Burgerlijke Stand over de maand November. Geboren: Jannetje, dochter van Pieter Daniel Vingerling en van Aagtje Dalenberg Engelina Adriana, dochter van Lourens Tamis en van Johanna Francisca Bolmers. Huwelijken: Nicolaas Bruin 27 jaar en Maria Groothuizen 24 jaar Petrus Luitjes 28 jaar en Wilhelmina Wou tering 33 jaar. Overleden: Jan Pigter Grimm, 26 jaar. Cornelia Stam, 65 jaar, echtgenoote van Cornells Beets. Ingekomen personen: J. Beers van Schoorl. G. Z. Zuidersma van Ber gen C. IJfs en echtgenoote van Alkmaar. E. Naastepad van Hensbroek. T. J. Carper en gezin van Urk. H. Kruunenberg van Spanbroek. Vertrokken personen. C. IJfs en echtgenoote naar Alkmaar. M. Groot- huizen naar Zaandam. W. Wou tering naar Alk maar. g. de Graaf, naar Alkmaar. M. Leeg- water naar Heerhugowaard. T. Nieuwenhuizen. naar Graft. G. Rens geb. Schut naar Akersloot A. Huibers en gezin naar St. Pancras. P. Bijpost en gezin naar Amsterdam. G. Stam naar St. Pancras. (Buiten verantwoording der Redactie). Naar aanleiding van het prachtig verslag van het 25-jarig jubileumfeest Policarpus 19071932. (Dins dag 29 November) En het nagezonden stukje van den verslaggever. „Eerherstel", Zaterdag 3 Decem ber j.l., het volgende. Het laatste stukje is geschreven volgens den ver- slaggegver om des vredes wil. Daar het eerst ge schrevene op ontegensprekelijke waarheid berust. Ik neem hartelijk afscheid van den Weledelen heer Hart. Met den wensch dat hij steeds in de practijk bewijst: „Hetgeen gij wilt dat u niet ge schiedt doe dat ook een ander niet." EEN POLICARPIAAN. Noot van de Redactie. Wij wijzen er op, dat niet iemand van onze Re dactie of een onzer verslaggevers het verslag van .Policarpus" verzorgd heeft, maar het ons door een bevriende relatie is toegezonden. Door de St. Nico- laasdrukte is het gebruikelijke „men schrijft ons achterwege gebleven. Overigens lijkt deze kwestie ons te teer, om in het openbaar besproken te wor den, en zouden het op prijs stellen, wanneer belang hebbenden deze aangelegenheid verder onderling zouden willen r^^en^IEUWE laNGED. COURANT. droeve noodzaak. - Db heer Sunng aj gWE" r^v^n ni^We"d^e^d .een belangrijk amendement door den minister Laiigdurig applaus). .een oeiaiigiijK --- overgenomen. Hij stelde voor om de bepaling te schrappen dat verhaal tot 8 proeent ook mo gelijk is voor lagere organen, (bv. .waterschap pen enz.) Langdurig applaus). Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik Na de pauze vroeg de heer Strijbis uit Harenkar spel Mr. Duys om raad, inzake door B. en W. van In de week van 29 November tot en met 5 Decem ber werden in het Handelsregisterte Alkmaar o.m. de volgende opgaven ingeschreven: Nieuwe Zaken: „De Kampioen", Den Helder, Koningstraat 57. Electro-technisch Bureau. Eig.: P. F. van Cleem- putte. Wüzïgngem ruin, Den Helderj van Hogendorpstraat 22 Winkelier in kruidenierswaren. Zaak overgeno men van: Wed. M. 't Hart-Riekwel Centrale Autogarage C. J. de Bruijn, Heiloo, Rijks straatweg A 337. Thans uitsluitend garage- en auto reparatiebedrijf. Joman en Co., Alkmaar, Rijksstraatweg A 85. Het bedrijf omvat thans: Agentuur en Commissiehandel in glas aardewerk en rubberwaren voor genees kunde, industrie, sport, speelgoed en reclameartike len in den meest uitgebreiden zin. °^C Kater^ Den Helder, Oostslootstraat 107, Aan- neme^roog, Schageil) Hoogzijde E 102. Winkelier in manufacturen. (Ambtshalve opgeheven Art. 18 sub 3). SINT NICOLAAS SURRPRISE? Mijnheer de Redacteur, Gaarne hadden wij een plaatsje in uw door de Tuinders veel gelezen blad, bij voorbaat onzen dank. Gij zult u allen, uw jeugd nog wel herinneren lezer, tenminste als men in dezen tijd van het jaar is, de tijd van de voorbereidingen van het voor kin déren zoo schoone St. Nicolaasfeest. Al weken van te voren werd er over gepraat en spitste ieder kind zich op de dingen die komen ^Nifhebt gij wellicht zelf kinderen, deze zijn net zelfs, als wij ouderen vroeger waren, daar is in dit opzicht niets veranderd. Het eenigst is dat wij, die de crisis aan den lijve ondervinden, onze kinderen met 'n kleinigheid moe ten blij maken en dat gaat, want toch het bekende spreekwoord zegt toch: „Een kinderhand is gauw g€Toen de voorbereidingen voor de steunregeling voor Tuinders bij de Regeering onderweg was, is er door de Tuinders ook gehoopt op een goede rege- Maar toen de behandeling in de 2e Kamer over deze zaak daags daarop in de couranten verscheen, had gij toch ook geen gevoel Tuinder of de Regee ring maar dacht deze menschen zijn gauw tevreden of: „Een kinderhand is gauw gevuld." Vijf millioen steun voor de Tuinders, wat be tee- k6Voor een paar maanden geleden, zei de zelfde Minister, „als ik elke Tuinder Honderd Gulden geef, dan kost mij dit 6 millioen; laten wij aannemen, dat door de richtprijzen en door de producten die boven de richtprijzen gegaan zijn en dit voor een vierde weer, wordt afgetrokken, dat dit éen millioen in mindering wordt, dan zal deze bovengenoemde som voor eiken Tuinder door elkaar ƒ100 bcteekenen. Of denkt gij dat gij 20 pet. van den omzet zult krijgen van de drie jaren? nee vrienden, ga het maar eens na, dit zal niet meer bedragen dan 5 pet., dit ZUWif'betrèmendit, en de behandeling in de 2de Kamer, en de houding van de meerderheid in deze zelfde, die toch van meening waren met de minder heid mee, dat dit bedrag veel te schriel was. Een regeering die b.v. wel de aandeelhouders van de Nederlandsche Bank, steunt met f20.— millioen omdat het Engelsche Pond gezakt is, waaraan deze zelfde aandeelhouders jaren achtereen 11 pct.ni- I vidend of gezamenlijk een millioen gulden opstre ken, dan is het toch wel treurig en grievend om zulk' een behandeling te dulden. dn den oorlogstijd toen heeft deze zelfde Regee ring ons gedwongen met een teeltregeling, (werd daar niet aan voldaan dan werd men gestraft) me een uitvoerverbod van 40 pet. met minimum PtiJzen ook voor den uitvoer, te veel om op te noemen deze Regeering heeft ons in dien tijd geplukt en nu worden wij door deze zelfde Regeering weggedrukt. Was er niet één in deze zelfde bespreking, die ons maar geleidelijk wilde laten afvloeien en ons te plaatsen in de Zuiderzee polders, om wat te doen. ook weer werken als Tuinder, weer martelen? of wilde deze ons gebruiken om te greppelen? Het is ons alles om het even, nog beter kan men crisis werklooze zijn, dan crisis Tuinder, welke wij allen zijn, zonder onderscheid. Wij zijn van meening dat er niet scherp genoeg geageerd kan worden tegen dezen schrielen steun maatregel, niet zooals een zeker dommee Kamerlid denkt en hoopt misschien, door een opstand oi revolutie zooals hij zegt. Neen Tuinders, niet met de wapenen der barbaren maar met het geestes zwaard, doe nu uw oogen open en denkt eens verstandig na, wat, gij zult doen wij meenen PROTESTEEREN tegen dit onrecht. Er is geen geld zult gij zeggen, zoolang er geld is voor de wapenen der barbaren is er ook geld voor den noodlijdenden Tuinder! Met dank voor de plaatsing. Namens het Kringbestuur van Langendijk v. d. Centralen-Bond. Jb DE VRIES, St. Pancras. Voorzitter. Jn' PAARLBERG, Haringkarspel. Abr. DE GEUS, Noordscharwoude.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4