E '32 ow den onwettigen wapenhandel in Duitschland Pfeecstsslf EEN REPORTAGE VAN H. O. BROUWER. 20.000 ontplofbare patronen, 600 revolvers 4 ma chinegeweren, 30.000 gewone patronen dat is o.a. wat er door fle Berhjnsche pontic in de paar laatste dagen van Amsterdam in beslag is genomen. Men zou langen tijd moeten teruggaan, voordat men een tijd vond, waarin er hier zooveel doodeiyke wapens in onbevoegde handeö zijn geweest ais tnans. Onwil lekeurig vraagt men zien ai, waar aeze groote noe- veeiheoen wapens vanaaan ito men; nu, precies net- zeliue vraagt de politie zen af, zij net ook op eenigszins andere wijze. Men zit bijv. in een willekeurig café. Plotseling wordt men opgescnrikt door een uitroep: „nanoen omnoog! Allen opstaan! Niemand venaat net ver- treK." in de deur soaan een paar „acnuppo's in uniiorm en oaaraenter een paar mannen van de pontieae pontie in DuigerKieeuing met onvermoeide gezicnten. wenen- en maanaemang gaan zij er al by na eiken avond op uit om ne reusacntige noe- veeineid verbooen wapens in het iano aitnans ge- deeltelyk in besiag te nemen, zoooat er geen verder onneii mee kan worden aangericnt. zy naduen nu een razzia in dit caie, ornaat net bekend staat als een renoez-vous van een terroristiscne party. Het fouilieeren gaat verrassend snei en zonder eenige moeite. Met orie nanugrepen is de kieeding afgezocht. „De volgende!" en zoo komen oe be zoekers haar voren man voor man. Een paar andere specialisten onderzoeken het lokaal zelf, ue kacneis, de toonbank, de stoeien. Het duurt 20, misscmen 30 minuten. Dan liggen er 5 repeteerpistoien, een hoopje patronen, een paar boksbeugels, gummi stokken, dolken en geweren voor den ambtenaar van de crimrneele pontie. Nu begint een ter pas net eigenlijk werk, waaroy vergeleken de razzia zelf maar kinderspel is. Den geheeien nacht duurt het verhoor. „Waarvan daan heeft u dat pistool?" Star zwygen. „By wien heeft u dit gekocht?" Geen woord. Siechts een neel enkele van de gearresteerden kan deze vragen be antwoorden; voor de meesten was degene, aie hun het schietwapen voor veel geid verkocht, wer kelijk een onbekende. Zij kennen dien „wilden" handelaar niet, zij hebben niet het geringste ver moeden omtrent zijn naam of adres. En dan komen er dikke albums op tafel. „Was het deze? Of die? Leek hij hierop? Kunt u hem eenigszins be schrijven?" Nu eerst worden langzaam aan de eerste resultaten bereikt. De jongens, brutale, krachtige kerels, beginnen zich een en ander te herinneren. Eindelijk fluit een der commissarissen door de tan den: „Aha, de bende van X Bloedvergieten als winstobject. De clandestiene wapenhandelaars, die door de moordpraktijken der laatste maanden schitterende zaken hebben gemaakt, zijn bijna zonder uitzonde ring oude bekenden van de politie. Het zijn intel ligente kerels, die eenmaal in hun leven de beslis sende hoek omgeslagen hebben en thans hopeloos verloren zijn voor de maatscnappij. Met brutale ge wetenloosheid drijven zij nun „zaken" en zij hebben den clandestienen wapenhandel in Duitschland zoo schiterend georganiseerd, dat zijzelf, die er de eigenlijke leiders van sgijn, nog steeds op vrije voeten zijn en nog steeds ongehinderd het bloed dat dag aan dag wordt vergoten, in klinkende munt kunnen omzeten. Wanneer men in een later tijdperk der wereld geschiedenis gaat zoeken naar hen, die in den grond der zaak verantwoordelijk moeten worden gesteld voor den burgeroorlog, die er thans ontegenzeg gelijk in Duitschland heerscht, dan zal een con sciëntieus historicus deze heden iet vergeten. De nood der tijden heeft ongetwijfeld de politieke te- genstellingen verscherpt en de onderlinge haat aan- j gewakkerd, doch de handelaars hebben de massa de wapens in handen gegeven, die de moordpar tijen mogelijk maakten De kwajongens, die met een revolver in de zak loopen en hun tegenstanders neerschieten als dolle honden, zijn niet vrij te plei ten, doch de grootste verantwoordelijkheid dragen toch zij, die de revolvers en de ontplofbare patronen hebben geleverd en van het moorden een winstob ject hebben gemaakt. werk „niet onwettig". De onderdeelen worden dan weer ergens anaers gemonteerd, meestal in het buitenland; de afgewerkte stukken moeten n.l. eerst nog worden ingeschoten. Eerst wanneer zij geolied en gecontroleerd zijn, komen zij in Duitscnland te rug, bijv. in blikjes met geconserveerd vleescn. Zoo komen ze bij de clandestiene handelaars. Een voordeelig zaakje. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat in Duitschland momenteel iedereen, in elke eenigszms belangrijke stad, pistolen van elke soort, karaoyntn en zeiis macninegeweren kan koopen. Hy benoeft daarvoor siechts een bezoek te brengen aan de on gunstig bekend staande winkelbuurten. Daar 100- pen genoeg ongure types rond, zoogenaamd ais marsenkramers, doch benalve veters en zaklampen kan men bij hen ook pornografische literatuur en foto's, cocaïne en schietwapens krygen. De pryzenz ijn echter noog. Een Colt met acht schoten, aie bij een fatsoenlyken wapenhandelaar 24 mark kost, is hier geprijsd op 40 Mark of nog meer. Doch ondanks deze nooge prijzen zijn er aityd koopersge noeg: terroristische groepen, die dikwijls groote partyen tegelijk bestellen, jongelui, die. net gewichtig vinnen, om met een revolver rond te koo pen, misdadigers en natuurlijk ook spionnen, die hun „resultaten" meer dan eens trachten te verkoop&n, nl. aan de politie en aan de politieke partijen, die zich om onverschillig welke reden voor uergenjke dn gen in terssteren. Nog gevaarlijker dan deze kleine verkoopers zijn de groote aanoestiene wapenwinkels, die zelfs han delsreizigers uitzenden. Welk een gevaar deze voor de binnenlandsche orde en rust beteekenen, blijkt o.a. heiruit dat zij dikwijls de elkaar vijandig ge zinde groepen finantieel steunen in de hoop, dat er dan meer wapens besteld zullen worden. Als er een bestelling afgeleverd is, laten zij dit weer uit lekken, alleen met het doel, dat de politie de wa pens in beslag neemt en er nieuwe zullen worden besteld. Nauwkeurige cijfers omtrent den omvang van den clandestienen wapenhandel kunnen natuurlijk niet worden gegeven. Volgens de schattingen der politie deskundigen bedraagt de omzet ongeveer 150 procent meer dan die van de officieele erkende handelaars. Het tegengaan van den clandestienen wapenhandel wordt alleen door het feit, dat de bezitters van clandestiene wapens elkaar onvoorwaardelijk steu nen en door de eigenaardige verdeeling van deze personen over de verschillende bevolkingsgroepen reeds ten zeerste bemoeilijkt. De politie geeft dan ook volmondig toe, dat het zelfs bij de grootste inspanning nog maanden zal udren, voordat zij in dezen toestand een noemenswaardige verandering zal hebben gebracht. je moet niet alles gelooven. Roemenie is ver en bovendien je hebt toch geen kinderen. Neen, maar ik heb mijn schoonmoeder in huis. Ach wat, maak je toch niet ongerust. Denk je nou, dat ze hier Ongerust,!? Ongerust?! vroeg-ie nijdig. Ongerust?! Je bent stapel kerel, stapel! Wat dunkt onze lezers, als we Dierendag nu eerst eens lieten volgen door een Schoonmoederdag? Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. O Wij willen onze lezers nog even eraan herinneren, dat hedenavond ten lokale van den heer J. de Bak ker de bekende avond van de afdeeling Oudkarspel i Noordscharwoude van den Bond voor Staatspen- I sionneering wordt gehouden, waarbij voor het voet- j ljcht zullen treden de bekende „Jasper en Meraitje" i Wij twijfelen er niet aan, of de zaal die altijd van voor tot achtera gevuld is, zal ook hedenavond 1 weder een groote schare belangstellenden bevat- I ten. Doorhet orkestvan Stammes zal weder voor de noodige muzikale afwisseling worden gezorgd, ter wijl er voor de liefhebbers na afloop een dansje is te halen. Natuurlijk wordtalles voor u afgewogen met de van Berkei's Patent, en het publiek weet algemeen dat men daarop zelf kan aflezen de hoeveelheid die wordt afgeleverd. De cassa zorgt voor de aanteekening van de ont vangen gelden en de bedrijfsleider heeft na het beëindigen van de week de strook na te gaan om te zien wat er is afgeleverd. Een winkel op de meest doelmatige wijze ingericht waarin het voor de bezoekers een lust is te vertoe ven. De coöperatie „Nieuw Leven" mag trots zijn op dit nieuwe bezit, en wij twijfelen er niet aan of een zaak op deze wijze ingericht en op zoo'n doel matige wijze gedreven „moet gaan." Dit meenden wij nog aan onze lezers te moeten vertellen. En wanneer meiï dit heeft gelezen en een bezoek gebracht aan dezen winkel, dan weten wij ook dat men volmondig zal instemmen met hetgeen wij thans over deze nieuwe zaok hebben gezegd. ALS HET KOUDER WORDT. OUDKARSPEL. Morgenavond vindt hi de zaal van den heer C. Vis de eerste opvoering plaats van den door den heer H. J. Zaal geschreven kinderoperette „Kampavon- turen" Wij vermelden dit gebeuren nog eens, omdat we veronderstellen dat het anders bij sommigen door het hoofd zou zijn gegaan, en de kinderen natuur lijk weder gaarne voor een goed bezette zaal met ouders en belangstellenden hun kunnen vertoonen. De vereeniging „Caecilia" is de eerste vereeniging die meta haar kinderzklassen de operette door haar eigen directeur geschreven en op muziek gezet voor het voetlicht gaat brengen. Wij mogen zonder overdrijving zeggen, dat zeker een hoogst aangename avond staat te wachten en menig ouder zal willen genieten van het spel der kinderen en hooren het frissche en opgewekte dat van den inhoud van deze operette uitgaat. Voor nadere bijzonderheden leze men de in dit nr. voorkomende advertentie. Ons Weekpraatje Het is in Duitschland precies zoo gesteld als elders ter wereld. Bij alle opstanden en onlusten moet men vragen: „Wie verdient er aan?" Het antwoord kan verschillen, doch onveranderlijk zullend aarbij toch genoemd dienen te worden: de wapenfabrikanten als Zaharoff, Vickers, Tzcetnoff en Skoda en met name de clandestiene wapenhandelaars. 'Voor het beteekent het een voordeel, als de Duitschers him landgenooten neerschieten. Zij denken niet aan de tranen, die in dezen tijd in Duitschland worden ver goten. Hoe meer tranen, hoe dikker hun porte feuille wordt. Wapenfabricatie als huisindustrie. Doch ter zake: waar komen al die wapens van daan? Kan men ze zonder meer koopen? Hoe gaat het eigenlijk toe bij het verhandelen van clandes tiene vuurwapens? Om te beginnen dient opgemerkt te worden, dat geen officieel erkend wapenhande laar zich met duistere zaakjes zal inlaten. Hij ver koopt pistolen, jachtgeweren en munitie, maar al leen aan personen, die hiervoor een vergunning kunnen toonen. Als hij zich aan de kleinste over treding schuldig maakt, loopt hij niet alleen de kans op een gevoelige boete of vrijheidsstraf, doch bovendien wordt zijn winkel onherroepelijk gesloten. Zijn voorraden worden geregeld door de politie ge controleerd en voor alles, wat hij verkocht heeft, moet hij een vergunning tot aankoop van de politie kunnen overleggen. Van den kant der loyale' wapenhandelaars dreigt het gevaar dus niet. De clandestiene vuurwapens zijn alle afkomstig van clandestiene handelaars. En waarvandaan betrekken deze hun artikelen? Ge deeltelijk van de groote, bekende wapenfabrieken. Gedeeltelijk echter ook van tallooze kleine wapen smeden in Thuringen en West-Duitschland. Volgens het Verdrag van Versailles mochten er van veie Duitsche wapenfabrieken slechts enkele in bedry. worden gehouden. Da andere moesten worden ge sloten, doch de 'werklieden daarvan hebben hun oude vak nog niet vergeten. Zij vonden niet of slechts met moeite een ander bestaan en grypen elke gelegenheid aan om iets te verdienen. Boven dien verschuilen zij zich achter het feit, dat elk gezin slechts één onderdeel maakt; dan is hun Als we op Moederdag <de kinderen (opwekken om Moeder eens aardig in de bloemetjés te zetten, dan werden we we zijn toch menschen en niets menschelijks is ons vreemd, ook wel een beetje geleid door de nevengedachte, dat er na den Moe dersdag ongetwijfeld een Vadersdag aan de beurt zou komen en men dan wellicht een ,Zeg het met sigaren" als motto zou kiezen. Maar wel deerlijk zijn we ontgoocheld. Na Moedersdag kwam de Dierendag. Telken jare op den 4en October zullen we poes en hond, onze kippen, witte muizen en ander pluim- of haarvee extra moeten verwennen. We moeten zeggen, dat we ons hart een beetje vasthielden en ook weer niet zonder leedvermaak aan de mogelijkheid dachten, dat het op den Dierendag, tegen onze verwachting in voor den Vadersdag geschoven een beetje mis zou loopen met het experiment. We voorzagen eer lijk gezegd, uitspattingen, maar we hebben moeten constateeren, dat het heele geval in de beste orde is verloopen. Toen we des avonds de straten door kruisten, is ons geen enkele hond opgevallen, die min of meer boven zajn theewater was en van bij zondere luidruchtigheid der katten of zoo, hebben i we ook niets bemerkt. i We komen zoo zoetjes aan goed in onze speciale dagen te zitten. Want we hebben ook nog een We- reldspaardag beleefd, op den 31sten October. Dan moeten we 24 uren aan niets anders denken, dan aan sparen. Wat een bof, dat men er den laat- sten dag va nde maand voor heeft uitgekozen. Wij ontvangen ons loon nl. altijd op den lsten en uit hoofde van die regeling zijn we op den laat- sten van de maand nooit tot het doen van bijzondere I weeldeuitgaven gestemd. De promotors van den Wereldspaardag hadden dit jaar overigens een moeilijke taak om de menschen het nut van sparen duidelijk te maken, nu gespaarde Ponden zoo polts kelderden, niemand ons zeggen kan, of een nu op Wereldspaardag terzijde gelegde gulden op den volgenden Wereldspaardag nog een dubbeltje waard zal zajn, dagelijks banken een salto mortale meta tragischen afloop vertoonen, en de meesten onzer al blij zijn als ze genoeg hebben voor het heden. We zijn bnag, dat het met de speciaaldagen gaan zal als met de bloempjesdagen, eiken dag een. En dan wordt het malligheid. Wie een goede moeder waard is, zal haar eiken dag eeren. Wie weet, wat een beest toekomt, die zal het nooit tekort doen, noch aan toewijding, noch aan matrieele zorgen terwijl degene, die geen harrt heeft voor een dier, het ook op Dierendag niet zal toonen. En spaarzin is een deugd, die evenzeer een dagelij ksch onderhoud behoeft. We ontkennen de goede bedoelingen niet van de officieele dierenbescherming ten opzichte van onze beesten en de vereenigingskas, van de bloemisten ten opzehte van onze Moeders en van de Bankdirec teuren ten opzichte van onze spaarzin, maar al dat edele, hetwelk zij propageeren, moet de agens zijn die ons bij voortduring leidt. Het goede, dat zij op het oog hebben, moet bij elke geschikte gelegenheid worden gewékt, dunkt ons, maar die opwekking kan moeilijk aan een gereglementeerd tijdstip worden gebonden. Dat maakt het leven tot een vertoon van uiterlijkheden, tot een vervlakking tot een rooster Vandaag voor Moeder, morgen voor de spaar pot, overmorgen voor de poes enz. Van de week ontmoetten we een orizer kennis sen. De man was verzonken in diep gemijmer en bekende ons, na informatie naar de reden van zijn gepeins, dat hij zdjn belasting niet kon betalen. - Nou troostten we, zoo. zijn er zoo veel. Maak jij, je daar nou maar niet beroerd om. Beroerd? was zijn uitroep. Beroerd? Ik maak me heelemaal niet beroerd. Maar heb je gisteren dat plaatje in de krant gezien van dat kind een prachtkind, dat ze in beslag genomen hebben, in Roemenie ergens, omdat de vader zijn belasting niet kon betalen? Hebben we ook gezien, zeiden we Maar ZUIDSCHARWOUDE. NOG EENS DE NIEUWE WINKEL VAN DE COOP. „NIEUW LEVEN" U.A. Aan het einde vanons verslag van de officieele opening van den nieuwen winkel der Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Nieuw Leven" U.A. te Zuid- scharwoude, schreven wij nog eens op het interieur van den nieuwen winkel te zullen terugkomen en wij willen dan ook thans deze belofte inlossen. Wat er nog te schrijven valt over deze nieuwe zaak is veel, ook al hebben wij de technische be schrijving van den winkel reeds gegeven. Dat was meer tevens een uiteenzetting welke materialen waren verwerkt om aan te toonen welk eBh harmonieus geheel was verkregen en om aan te toonen de deugdelijkheid van de uitvoering. Maar wat hebben de menschen aan de deugdelijk heid van materialen wanneer zij niet weten wat er „in den winkel gekocht kan worden." En dan willen wij beginnen met te verklaren, dat de benoodigdheden die men daar wenscht te koo pen van dezelfde deugdelijkheid zijn. Ja, men vindt er alles wat men noodig heeft, en wat er eventueel niet is, wordt zeer en zeer spoe dig geheel naar uw verlangen geleverd. Bij het binnenkomen van den winkel wordt men getroffen door de groote ruimte die hier aanwezig is, niet alleen voor de winkelwaren, maar ook voor de koopers(sters), die elkaar niet in den weg loopen ook wanneer het druk is. Is er veelbezoek en men komt dan binnen en krijgt de wetenschap lang te moeten wachten, geen nood, een paar keurige stoeltjes, om een tafeltje gerangschikt, bieden gelegenheid om den te wachten tijd zittende door te brengen niet alleen, maar men vindt tevens op het tafeltje lectuur, waarmee de tijd kan worden gekort. Wil men andere afleiding, welnu men beziet den winkel, want daar is genoeg te zien en daarmede wordt men tevens doardrongen van het feit, dat rekening is gehouden met het bekende gezegde: „zien is vernkoopen." Op de meest doelmatige wijze is alles gerangschikt en krijgt men een volledig overzicht over hetgeen in den winkel kan worden gekocht. Wat eveneens zoo bijzonder prettig aandoet is, dat alles in aparte afdeelingen is gehouden, zoodat het bedienend personeel niet het een of ander behoeft te zoeken of te halen tusschen andere artikelen vandaan, maar oogenblikkelijk weet de afdeeling waar dit te vinden is. Een keurig effect wordt verkregen door de glazen vitrines, waarachter alles stfovrij is geborgen, zoo dat geen stof aan de schoonheid van die artikelen afbreuk kan doen, terwijl de verpakte artikelen, er worden de verpakte artikelen van de Han delskamer verkocht u spreken tot in deFbjjAF delskamer verkocht u spreken van ver doorgevoer de hygiëne. Komt men den winkel binnen, dan vindt men aan zijn linkerhand de afdeeling voor odeurs, parfums, eau de colognes, zeepen enz. en deze vitrine is een schittering van fijn geslepen glas en biedt de dames een keur van de meest gewenschte geuren. Voor de heeren vindt men daar tevens een afdee ling en wel die voor sigaren tabak en wat daarmede annex is. Dus ook zij kunnen daar terecht, wanneer zij iets noodig hebben. Recht voor ons zien we de afdeeling vleeschwaren en dadelijk treft ons het groote verschil met den ouden winkel. Hoe het daar was behoeven wij zeker niet te verhalen, maar wel mogen wij er op wij zen, hoe het nü is. Alle vleeschwaren achter glas geborgen, zoodat geen vliegen of ander gespuis in de gelegenheid zijn van deze lekkernijen te profi- teeren alvorens de mensch het zijne er van ver langt. De bezoekers kunnen uit een keur van vleesch waren hun keuze doen. De vleeschsnij machine, achter een groote glas plaat opgesteld levert het gewenschte op iedere ge wenschte dikte. Rechts vindt men de artikelen die dagelijks in ieder huisgezin benoodigd zijn en men behoeft slechts op de pakjes te lezen wat in de kasten ten verkoop wordt aangeboden om daarna te vra gen naar datgene wat men wenscht. Tevens vindt men rechts de zuidvruchten, die alle onder glas stofvrij worden bewaard, zoodat men er zeker van is, zuivere vruchten te krijgen. Na een ongewoon zacht najaar heeft de winter- sche koude ons wel een beetje erg plots overvallen, zoodat we vroeger dan anders onze speciale winter sche zorgen ten opzichte van onze hoenders hebben te vervullen. Laten we aanstonds beginnen met vast te stellen dat ons pluimvee bij koud weer meer wordt ge schaad door een te veel aan zorgen van de zijde van den kippenhouder, dan door de plagen van de natuur. Over het algemeen enkele uitheemsche speciale sportrassen nl. uitgezonderd, kunnen onze kippen heel goed koude verdragen veel beter bv. dan vocht en tocht en beter ook dan groote warmte of te groote plotselinge temperatuurverschil len. We hebben op een zaak bijzonder te letten en wel, dat de kippen bij groote koude bezig blijven. We verdikken het krabbed dus nog een beetje en harken het hardvoer nog wat dieper onder, opdat de beesten met het krabbend zoeken naar voer in beweging blijven. Op den dag gaan we zoo nu en dan nog eens kijken en werpen dan eens een enkel korstje brood in den loop wat altijd tot kippendraf- jes aanleiding geeft. Het graanvoer mag in koude dagen met een enkel portie mais, hennepzaad of zonnepitten worden aangevuld, omdat dei granen warmte wekken in het lichaam. Te zorgen hebben we voorts steeds voor behoor lijk drinkwater. We moeten er niet alleen op letten dat het water niet bevriest, waardoor het niet te gebruiken zou zijn, maar ook, dat het niet al te koud is en daardoor schadelijk. Zonder het be paald warm of zelfs maar lauw te maken, gieten we er een paar maal per dag, we hebben het uit sluitend over vorstweer een scheut heet water bij, zooveel, dat de ergste kou van het drinkwater af is. Men moet de kippen overigens niet binnen houden voor koude. Dat doen we wel bij veel regen val en bij stormweer of als hagel, en sneeuwbuien woeden. Bij droge kou laten we de dieren gerust buiten loopen en profiteeren van elk zonnestraaltje dat haar loop wil beschijnen. Des nachts kan de ventilatie in het hok iets wor den verminderd, maar er moet toch toevoer van versche lucht mogelijk zijn, het is dus glad ver keerd om de dieren lekker-warm op te sluiten. Eerstens geraakt dan da lucht in het hok bedor ven vooral tengevolge van de dampen, die uit de ontlasting der hoenders opstijgen en veel ammoniak gas bevatten. Maar ook de lichaamstemperatuur der hoenders wordt te hoog, met het gevolg, dat de koude ze bevangt, wanneer ze des morgens worden uitgelaten. De overgang is dan veel te groot. Nogmaals, droge koude zal ze niet deren. Bij he vige vorst is het wel goed om de kopversierselen der kippen, kam en lellen, vooral als die sterk ontwikkeld zijn, tegen bevriezen te beschermen, door ze om de paar dagen in te wrijven met vase line. Indien men bevriezing der kopversierselen con stateert, nemen men direct maatregelen anders krij gen de hoenders veel te lijden. Men brenge de slacht offers niet in de warmte, maar wrijve de aangetaste deelen voorzichtig met nseeuw of ijskoud water, totdat het bloed er weer in stroomt. Dan inwrijven met vaseline. Het meelvoer willen sommigen nog als eens warm aanmaken. We zijn er niet voor. Het is natuurlijk, wel goed om van het water, waarmede men aan maakt, de koude af te nemen, maar bepaald warm aangemaakt meelvoer doet de kippen een zeker ge voel van voldaanheid verwerven, dat ze er toe brengt om na den maaltijd ergens ineengedoken in een hoekje te gaan suffen. En dat is fout. Wie droog voedert, behoeft in den winterdag geen wijzi ging te brengen in die methode en van aangemaakt voer kan men het best alleen de koude afnemen. KON ZELF ZIJN BOORD NIET OMDOEN. Zwak na rheumatiek. Er is maar één juiste manier om rheumatiek te bestrijden. U moet zich niet tevreden stellen met de rheumatiek uit het lichaam te verwijderen, neen, U moet zorgen, dat ze eruit gehouden wordt. Tien jaar lang is deze man nu al vrij van rheuma tiek. Ziet eens wat hij ons schreef: „Door een ernstigen aanval van rheumatische koorts, nu tien jaar geleden, moest ik vier maanden te bed blijven. Toen ik weer aan het werk wilde gaan, kon ik mijn rechterarm niet zoover optillen om mijn boord van achteren dicht te maken. Maar ik :noet werken om aan de kost te komen en ik maakte me erg ongerust, omdat mijn arm zoo zwak was. Daarom begon ik direct Kruschen Salts te nemen. Ik kan nu met genoegen verklaren, dat ik gedurende dien tijd in het geheel geen last van rheumatiek gehad heb. Hoewel ik 61 jaar ben, voel ik me nog 100 procent geschikt voor mijn werk." J. E. M. Kruschen lost de naaldscherpe Kristallen van urinezuur op, welke de rheumatische pijnen veroor zaken. Daarna zal het deze opgeloste kristallen vol komen uit uw organisme verwijderen. Wanneer U trouw dan blijft aan „de kleine dagelijksche dosis" is het onmogelijk, dat de kwaadaardige urinezuur- kristallen zich opnieuw vormen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a fl. 0.90 en fl. 1.60 per fla con. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden. Op 't oogenblik kunt U Ktuschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Hol land zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proefflacon gebruiken, zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevre den bent, kunt U den grooten flacon terugbrengen bij den winkelier, waar U hem kocht en hij zal U Uw fl. 1.60 (uw geh'eele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet dat de gratis proef flacon alleen verpakt is bij de groote maat van fl. 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. (Adv.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3