Opoe wist 't Huishoudelijke wenken. DeromanvaneenPronkkast Mag een man alles weten Een schoonheidsgeheimpje re, niet iiintsche delegaties, een verklaring af legde, dat de in den wereldoorlog overwonnen landen aan het einde der Ontwapeningsconferen tie recntsgelijkheid zonden hebben verkregen, mits intusschen ook een bevredigende oplos sing van het veiligheidsvraagstuk naar Fransch genoegen zou zijn verkregen. Duitschlands vertegenwoordiger vond die verklaring een stap vooruit, maar afdoende acht te hij ze niet. Duitschland vond er geen aanlei ding in om naar de Ontwapeningscoriferentito terug te keeren. Het staat met de ontwapeningszaak op het mo ment wanhopig. De Volkenboin d is in buitengewone verga dering bijeen gekomen, in het bijzonder ter behan deling van de ChineeschJapansche kwestie. De Chineesche vertegenwoordiger heeft de za ken nog eens scherp gesteld en Japan aanvaller geheeten in den zin van het Volkenbondspact. De Japansche vertegenwoordiger verklaarde na drukkelijk dat Japan in g<5fen geval de erkenning van Mandsjoerije ongedaan zou maken. De Vol- kenbondsvergadering heeft toen maar een ver zoeningscommissie ingesteld, waarin ook Neder land zititng heeft gekregen. De zaak is daarmee voorloopig weer o pde lange baan. Duitschlands .Rijksdag heeft van de week dan een paar keer vergaderd en nog is hij niet ontbonden. Zoo iets geeft moed. Het schijnt trouwens dat de burgerlijke partijen, als het ©enigszins kan, nieuwe verkiezingen wenschen te vermijden. Zelfs de Hitlerianen zijn tot dat verstandig inzicht gekomen en vooral zij hebben wel reden om een nieuwe uitspraak van de kie- ezrs te ontgaan. Bij de jongste Rijksdagverkie zingen verloren ze een groot deel van hun aan hang en op Zondag jl. bewezen hieuwe verkie zingen in iThuringen, dat het verloop zich in versterkte mate voortzet. Daarom probeeren ze voorloopig liever om concessies af te dwingen van den nieuwen kanselier von Schleicher,- die von Papen's plaats heeft ingenomen. Die rijksdag koos den nat. soc. Goring1 wederom tot presi dent, den Centrum afgevaardigde Esser tot vice president en Loebe, den sociaal democraat tot derde voorzitter. Maar dat laatste was eigenlijk een verrassing. Het schijnt dat de Hitlerianen den nieuwen kanselier nebben ikunjien bewegen tot intrek king of wijziging van eenige sociale noodveror deningen van von Papen ,o.a. van de loonsver lagingsnoodverordening. Tegen dien prijs heeft de Rijksdag zich zelf voor eenige weken willen verdagen. In Mandsjoerije zijn de Japansche legers een groot offensief begonnen tegen de Chineesche verzetstroepen. D|e Japanners boekten daarbij groote voordeelen. Ze verdreven de legers van gneeraal Soe Pin Wen, den commandant van Mandsjoeli. De generaal moet met zijn staf en alle troepen over de Siberische grens vluchten waar zij door Sovjettroepen werdeni ontwapend en geinterneerd. De 300 Japansche burgers welke de Chineezön als gijzelaars gevangen hielden, fnoesten meetrekken, maar werden door de Rus sen in vrijheid gesteld. Er' ontbreken 27 per- (Ons Zaterdagavondgrapje.) Hannes was met schoonmama De allerdikste vrinden En hij en Opoe konden het O, wonder,— heel best vinden. Hannes was beroepsssergeant, Daaraan had hij de pukkel Maar verder deed ie niemand kwaad, Want hij was een brave sukkel. Hannes had één klein gebrek (Geen drank of and're vrouwen) Maar bij elke nieuwe loterij Was Hannes niet te houwen. Bij de Sweepstake gokte Opoe mee, Ze deden botje bij botje, En, o jé, een groote vette prijs Viel op hun Sweepstakelotje. Maar nu kwam 't groote zwaartepunt, Wat zouden ze ermee beginnen, (Er waren raadgevers genoeg - De brieven stroomden binnen.) Maar Opoe zei we zijne niet gek Laat ze de pip maar krijgen Je koop een fort en een oud kanon En begin lékker voor je eigen. JASPER. Wed. C. Semeins, Nd.scharwoude, servies. JTames, Heiloo, watten deken. P. Bakker, Noordscharwoude, fototoestel. A. Keeman, Noordscharwoude luidspreker. J. P. Heitema, Br. op Langend, fantasiedeken Lies Weel, Zuidscharwoude, wollen deken. Th. Eilander, Br. op Langend, electr. strijkijzer enz. enz. Alle gelukkigen zal schriftelijk bericht wor den gezonden. Nabij Formosa is een Japansche torpedojager in den storm vergaan 106 opvarenden kwamen om het leven. Het Congres der Ver. Staten nam met de gelegenheid ontbreekt. Deze dank dames en heeren, geldt wel in de allereerste plaats uzelve in het bijzonder en de burgerij van den Langendijk in het algemeen. Want, nietwaar, wanneer er geen koopers zijn, is een attractie natuurlijk een s.o.f. oftewel een soi. Doch het feit, dat onze attractie gezien de tijdsomstandigheden, uitstekend geslaagd is, on ze commissie heeft zich daarvan al met blijd schap kunnen overtuigen, bewijst niet alleen dat onze attractie over het algemeen zeer wordt ge waardeerd, doch dat er aan den Langendijk ge kocht wordt en daar gaat het tenslotte om. Jjaat ons intusschen hopen dat ook voor den Langendijk een gunstiger tijd mag aanbreken, wat zeer zeker ook den middenstand en onze volgende attratie ten goede zal komen. c Onzen dank aan alle deelnemende winkeliers en neringdoenden van de attractie voor hunne medewerking en de fraaie cadeaux die zij voor dit doel gratis hebben beschikbaar gesteld. Voorts onze erkentelijkheid aan Burgemees ter en Wethouders voor de groote welwillend heid bij önze attractie eu de opheffing van de winkelsluiting op Zondag 4 December aan ons betoond. Want wanneer wij weten wat dezen Zondag bv. in Rotterdam is gebeurd, waar als gevolg van de willekeur van het gemeentebestuur aldaar verscheidene winkeliers op dien belangrij ken verkoopdag werden gedupeerd en tegen meer dan 100 banketbakkers proces verbaal werd op gemaakt, dan kunnen wij ons gelukkig achten hier aan onzen Langendijk een zoo democratisch j gemeentebestuur te bezitten. Door J. DE BOER—Van Strien. Men schreef het Jaar 1917. Op een kouden No vemberavond werd aan het laatste Russische blok huis voor een zeker deel der Finsche grens, een boerenwagen door de toen pas aan het bewind ge komen bolsjewiki aangehouden. De voerman was een boer, die zijn „kameraden" uitermate goedmoedig begroette. O, ja, hij kwam uit Petersburg en hij ging naar zijn woning even over deg rens. Hij had goede papieren bij zich. Even voor de revolutie uitbrak was hij naar Petersburg geroepen, waar zijn schoenmoeder zwaar ziek lag. Ze was gestorven en nu was hij met de erfenis, uit oude meubelen bestaande, op weg naar huis. Hij had wel eerder kunnen vertrekken, maar hij had toch moeten helpen bij de groote omwenteling, die zoo zegenrijk was verlopoen. Aldus de boer van de kar. De bolsjewiki twijfelden geen oogenblik aan de oprechtheid zijner woorden, zijn papieren waren trouwens in orde. Nog werd een vluchtige blik geslagen op de oude meubelen in den wagen en daarop kreeg de man verlof zich groote- meerderheid een motie aah om de bepa- te bezitten. Daar kunnen die lingen van het drankverbod oogenblikkelijk bui 1 heeren in Bardam een voorbeeld aan ten werking te stellen, maan aan de vereischte j ne^6n- twee derden' ontbraken toch nog enkele stem- ,-0t sk)t>dames en heeren, dank aan allen, men. Men vergete niet, dab het nog het oude I in m6erdere of mindere mate tot het wel- Coügres is, dat dit besluit nam. De dagen van fT* Van T*6 attl!actie heblben bijgedragen - i en dan mag ik nog wel even in het bijzonder na- j men noemen. Mijn medecommissieleden de hee ren Aardema, Schoenmaker, en Bakker en onze het drankverbod blijven geteld. Jegens Europa neemt president Hoover bij het scheiden van de markt wel een zeer straffe hou ding aan. De deoemberbetalingen moeten plaats hebben zoo heeft hij kortweg doen kennen. Hij heeft n vuook een kwestie gekregen met Spanje. Koning Alfonso had aan een Ameri- kaansche maatschappij een telegraaf- en telefoon monopolie in Spanje verleend, hetwelk er door de nieuwe heerschers is opgezegd. De Ameri- kaansche regeering dreigt thans met verbreking van de diplomatieke betrekkingen. Plaatselijk Nieuws Lm Finale valn de gezamenlijke Sint Nieolaas Attractie. georganiseerd door onze Winkeliers, Nering- en Vakvereeniging heeft Donderdagavond 11. onder bijzonder groote belangstelling in de Roode Leeuw te Zuidscharwoude plaats gehad, en dank zij een goede regeling had de cadeaux-aan- wijzing een goed en een gezellig verloop. Te ongeveer half acht wordl| de bijeenkomst door den voorzitter van de oommissie van de at tractie geopend, die ongeveer het navolgende zegt: Geachte Dames en Heeren, Namens de oommissie, uitgaande van de Lan- gedijker Winkeliers Nering en Vakvereeniging heet ik u allen op den slotavond van onze at tractie hartelijk welkom, in het bijzonder het be stuur van onze vereeniging en de heeren Prins en Geluk die zoo goed zullen zijn om ons bij de toewijzing der cadeaux hun gewaardeerde en accurate steun te verleenen. i Wij willen voorts onder uwe aandacht bren gen, dat alle gelukkigen, aan wien een cadeau wordt toegewezen, daarvan schriftelijk bericht krijgt met mededeeling van welk cadeau en van winkelier of neringdoende, waar het cadeau kan worden afgehaald. Tegen inlevering van deze berichtkaart kan het cadeau bij» den betrokken winkelier in ontvangst worden genomen. Alvorens wij tot de plechtigheid overgaan, zij het ons vergund een kort woordje van dank te spreken, omdat ons daartoe wellicht bij afloop bonnendepothouder van Zijl, voor het vele werk dat zij op zoo uitstekende wijze hebben verricht En hiermede dames en heeren, zullen wij u niet langer in spanning laten en het woord ge ven aan onze heeren Prins en Geluk. Mogen zij u alien het geluk brengen opdat u straks zoo rijk als een prins huiswaarts kunt gaan. Plicrna had onder groote belangstelling v. de aanwezigen, die tot in alle hoeken van de zaal stonden opgepropt de toewijzing der ca deaux plaats, waarvan de stemming onder het pu- j bliek veelvuldig oplaaide, tot groote vreugde, wanneer bekend werd, dat bv. aan een slager als cadeau werd toegewezen een leverworst aan een caféhouder een flesch wijn, een oud moedertje in het beziti kwam van een doos prim asigaretten, grootvader êen paar ski sokjes, een schooljongen verrijkt werd met een permanent wave, enz. enz. en ook wanneer bleek dat de pyramide wast aangezien voor de brievenbus van de posterijen en, daaruit corres pondentie tevoorschijn kwam. Te ongeveer elf uur waren de circa 400 ca deaux toegewezen en toog de groote schare be langstellenden, waaronder velen gelukkig ge stemd, huiswaarts. 'Commissie en Bestuur hadden ter afdoening van een en ander nog eenigen tijd werk en te ruim middernacht konden ook deze heeren, ten zeerste voldaan over het welslagen van de groo te gezamenlijke Sint Nicolaasattractie, hun le gerstede opzoeken. Vermelden wij nog dat de muziekkapel van gebrs. Lekker op uitstekende wijze zorgde voor muzikale opluistering, wat ten zeerste werd ge waardeerd. Gaarne hadden wij de namen van alle geluk kigen willen vermelden, doch onze plaatsruimte laat zulks echter niet toe en volstaan wij met de meest belangrijke cadeaux te vermelden. K. Grootjes, Zuidscharwoude, rijwiel. G. de VetRiedel, Zuidscharwoude, dressoir. J. Hink Sr., Oudkarspel, theemeubel. Jn. Dekker Az. Br. op Langendijk, bijzettafel. A. "Bleijleven, Noordscharwoude, glaslamp. K. Kaas, Br. op Langendijk, gangspiegel. J. Put Sr., Oudkarspel, kapstok. C. Muller, Noordscharwoude, couvert soli3ilver verder te begeven naar de grens en naar de veilig heid. Want zoo heel onschuldig was deze uittocht toch niet. Immers op deze primitieven wijze is uit Rusland gesmokkeld een der kostbaarste en interessantste meubelstukken uit de dagen der Italiaansche Re naissance, dat zich in Rusland bevond en dat sinds meer dan een eeuw het eigendom was van de familie Romanof. Het was de beroemde, liever gezegd, beruchte pronkkast van Lucretia Borgia, de z.g. „gif-kas". Vele duistere geheimen zijn met deze kast ten nauwste verbonden en er kleeft veel bloed aan. Lucretia, de schoone blondharige dochter van Ro- drigo Borgia, kreeg hem van haar broeder Cesare cadeau, ozijnen geheime vakken en laadj es bevatte dit zeer sierlijke meubelstuk op zijn fijn gedraaide pooten en wie iets afweet van de intriges uit den tijd der Borgia's, kan met een huivering nagaan, hoeveel vreeselijke mysteries in deze vakjes en laadjes moeten geborgen zijn geweest. Het gevaarlijkste echter was het slot van de kast. Aan de binnenzijde van dat slot was een zeer fijne naald verborgen, die een doodelijk gif bevatte. Raak te nu iemand, die met de constructie van de kast niet ten nauwste bekend was, dit slot aan, dan werd door een veer dien aald naar buiten gestooten; zij trof den ongelukkige in de hand en de dood volgde weinige uren later, zonder dat men in staat bleek een doodsoorzak vast te stellen. Hoeveel vrienden en vijanden van Lucretia op deze wijze het leven ver loren, is moeilijk vast te stellen, maar dat het er velen geweest zijn, staat onloochenbaar vast. Men mag het Lucretia niet alleen verwijten: zij was voor alles een goede, stellig té goede leerlinge van haar vader en haar broeder, wier verderfelijke stellingen ze in praktijd bracht. Rodrico Borgia en zijn zoon gingen er prat op „bevrijd te zijn van de belemmeringen, die anderen tot onvruchtbaar heid doemden." Met deze belemmeringen werden bedoeld de bezwaïen, die normale menschen plegen te gevoelen tegen intrige, verraad en moord. Niet onwaarschijnlijk heeft Lucretia deze bezwaren wel gekend, maar zij was volledig werktuig in de handen van vader en broeder en kon pas in de latere jaren van haar leven bewijzen, dat zij persoonlijk niet zoo monsterachtig-slecht was als vele geschiedschrij vers het nageslacht hebben willen doen gelooven. Hoe dit alles zij, de beruchte pronkkast bleef, tot ongeveer 300 jaar na Lucretia's dood in Italië. Toen werd het meubel door kardinaal de Medici ge schonken aan Tsaar Alexander I voor de hulp die deze aan de Russische Katholieken had verleend. Van toen af aan is de kast in het bezit der Roma- nofs gebleven en bevond zich in het paleis te Zars- koje-Selo. Men zegt dat Raspoetin vervuld was van groote bewondering en heilig ontzag voor deze kast en dat hij eens vier uur lang in stille verzon- kenheid ervoor heeft gestaan. Wat zal er toen ge spookt hebben door het hoofd Van dien boer-fana- ticus-monnik? De kast ise 1.64 M. hoog, 2 M. breed en 62 cjvl. diep en rijk versierd met schildpad. De voorzijde is in 10 vakjes verdeeld, die alle zijn be legd met kunstzinnig en kostbaar glasschilderwerk. De bovenrand is bezet met bronzen figuurtjes en een bronzen klok. Als gezegd, bevat de kast tal van geheime vakken, die voor een leek volslagen onvind baar zijn. Thans is het sierlijke meubel 400 jaar oud en bevindt zich nog in onberispelijken toestand. Welke Naamlooze Renaissance-kunstenaar mag haar vervaardigd hebben? Zeker is het dat zich geen tweede soortgelijk exemplaar op de wereld bevindt. Niettegenstaande dat staat het kostbare meubel heden ten dage te Berlijn in een eenvoudig huurwoning. Het is in het bezit van een vroegeren secretaris van den voor- maligen Russischen minister, graaf Witte, weinige personen hebben het pronkstuk ooit aanschouwd' Onder hen was onlangs nog professor Max Lieber- mann, die niet aarzelde de glasschildringen op de kast te beschrijven als de schoonste kunstwerken uit de periode der geschiedenis, die hij ooit gezien had. Val hem niet met pietluttigheden lastig. „Wij moeten ons leeren beheerschen". Door L. DE WEES-van Stavernes. Indien wij bovenstaande vraag in ontkennenden zin beantwoorden, dan zullen wij goed moeten be grijpen, dat het er om gaat of wij onzen echtvriend met alle mogelijke wissewasjes moeten en mogen lastig vallen. Het oude rijmpje: „Een man mag alles weten. „Maar moet net alles weten, geeft al antwoord op onze vraag. Wanneer wij vrouwen vaak op het juiste oogenblik konden zwijgen, zouden er vele huwelijken gelukkig zijn. Laten wij toch trachten al die kleine onaange naamheden zelf te verwerken: hoeveel mannen hebben niet heel wat meer moeilijkheden in hunne werkkring te doorleven dan wij in onzen veel enge- ren kring. Zijn wij hier niet allen van overtuigd? In dezen voor velen moeilijken tijd verzwijgen wij vaak dingen, waarover wij zouden willen spreken en vertellen dat, wat beter verzwegen kan worden. Het is heel moeilijk den juisten middenweg te vinden. Doen zich moeilijkheden voor, die een huisvrouw zelf weer in orde kan brengen, dan kan zij die haar man rustig besparen, en zoodoende voorkomen, dat hij onaangename uren heeft: een man moet zoo weinig mogelijk met huiselijke zorgen worden lastig gevallen, opdat hij zich geheel en al kan concen- treeren op zijn werk. Een man kan, waar hij het noodig oordeelt, zwij gen over onaangenaamheden, door hem in zijn werkkring ondervonden. Laten wij dus zorgen, dat de uren die door hem thuis doorgebracht worden, hem opbeuren en nieuwe kracht geven tot werken, en laten wij niet alle pietluttigheden in den'breede en tot vervelens toe uitmeten. Er kunnne zich, helaas, natuurlijk ook dingen voordoen, die we, hoe ongaarne we het ook vinden, met den man moeten bespreken. We zullen dan het juiste oogenblik daartoe moeten weten te kie zen, en niet, wanneer een man thuiskomt, met de deur in het huis vallen. We moeten ons leeren beheerschen en trachten ons zelf te beheerschen. Waarom zullen wij niet even goed wachten tot een man gegeten en misschien daarna nog wat ge rust heeft, en als dan alles rustig is, datgene be spreken, wat noodig is. Menigmaal kunnen wij het zoonoodig ook wel uitstellen tot den volgenden morgen; na een goeden nachtrust heeft men meer weerstand, ziet daardoorde dingen rooskleuriger en overwint gemakkelijker onaangename dingen. Laten wij onze zorgen dus zooveel mogelijk zelf trachten te verwerken en er vooral een klein pakje van maken, opdat we ons koffertje zelf kunnen kruien. Niet alleen in groote, maar evengoed in kleine dingen, moeten wij blijk geven de ware le venslust te willen beoefenen; wij maken er ons leven en dat van hen, die ons lief zijn zooveel mooier door. Wat men met oude kranten kan doen. Oude couranten zijn voor velerlei doeleinden te gebruiken, zoodat het heel gemakkelijk is een sta peltje bij de hand te hebben, o.a. voor keuken gebruik. Bij het schoonmaken van groenten legge men op de aanrecht een courant en make daarop de groenten schoon, zoodat men hem daarna met den afval in den aschbak kan gooien; uw aanrecht blijft dan schoon. Evenzoo doet gij met koper- en zilverpoetsen; het voorkomt het vuil worden van het keukentafel-kleedje. Depit van een petroleumkachel, afgeveegd met een oude krant zal veel beter branden. Ramen, die eerst met krantenpapier zijn afge wreven en daarna met spons en zeem worden ge lapt, zien er schoon en glanzend uit. Is er iets op 't fornuis overgekookt, b.v. melk, dan strooie men zout op die plek en wrijve met cou ranten na. Heeft men een buitenmuur, die eenigszins vochtig is, en moet er toch ter plaatse een schilderij komen te hangen, dan hecht men op het behang met een paar kleine spijkertjes eenige couranten en hangt daarna de schilderij op; de vochtigheid trekt in de couranten en deze kan men van tijd tot tijd ver nieuwen. Couranten zijn ook als verwarminsmiddel te ge bruiken, b.v. 's winters een paar laagjes in de schoe nen, voorkomen koude voeten. Grauwe zakken, waarin men zijn kruidenierswaren thuis krijgt, beware men voor het schoonmaken van den kekepan. Reinigen van zwart satijn. Indien men zwart satijnen japonnen afwrijft met een schoon sponsje in brandewijn gedrenkt (in één richting strijken) en daarna aan den verkeerden kant opstrijkt, ziet het er uit als nieuw. Plekken in Fluweel. Om plekken uit fluweel te verwijderen, snijdt men een ui in twee stukken en wrijft hiermede over de geplette plaatsen tegen de vleug in. Is het fluweel weder geheel opgedroogd, dan rekt men het eerst iets op en borstelt er dan met zachten borstel overheen: zoo noodig een keer herhalen. Poederen en niet opmaken! Poederen is een kunst en het wordt als zoodanig veel te veel verwaarloosd De dilettanten in deze kunst beschouwen poeder als een middel tegen een glimmend gezicht. Verder vragen ze niet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 5