De Noordhollandsche Zangersbond Nieuwstijdingen Algemeene vergadering van den Noordhol- landscnen Zangersbond op Zondag 11 Decem ber 1932, te Alkmaar in cafe ^Central." Aanwezig 19 af deelingen. Te ongeveer half elf opent voorzitter, de hr. P. J. Mink uit "W armenhuizen de vergadering met een woord van welkom aan afgevaardigden eheren Directeuren en Pers. In zijn openings woord spreekt voorzitter zijn voldoening uit, dat ondanks de tijdsomstandigheden, de toe-stand van den Noordh. Zangersbond gezond is te noe men en acht dit een bewijs dat de liefde voor den Volkszaig niet gedoofd is. VOORZITTER spreekt den wensch uit, dat men op den ingeslagen weg zal voortgaan, en geeft het woord aan den secretaris voor het le zen der welke onder applaus, zonder op of aanmerking onder dankzegging worden goedgekeurd. Mededeelüngen), Dte PENNINGMEESTER deelt een en ander mede omtrent de Federatie. Spreker deelt me de dat de resultaten weinig zijn geweest. Ten- slootte heeft de beer Versloot getracht nogmaals de bonden tot elkaar te krijgen. In de bond van Koordirigenten kan de heer Versloot als voorz. ook niets bereiken, gezien den naijver van de di rigenten onderling. De heer Versloot was ein delijk van meening, dat, wanneer men het wed strijdwezen wilde verbeteren, en de concurrentie door uitschakeling van geldprijzen eerlijker wil de maken, de koren zelf het initiatief moesten nemen. De heer Versloot heeft het op een ver gadering 22 October 1932 waai |r 6 bonden ver tegenwoordigd waren te Amersfoort nogmaals ter tafel gebracht, en vastgelegd is, dat de fe deratie ondankstegenwerking zal doorgaan. Tevens zijn verschillende commissie benoemd. De heer Versloot zal trachten ook bij niet aangeslo ten bonden invloed te krijgen. Spreker hoopt dat de federatie steeds meer bestaansrecht zal krijgen. (Applaus.) De SECRETARIS, leest vervolgens het jaar verslag voor. Er zijn 291 afdeelingen met 1266 leden. 12 nieuwe afdeelingen zijn toegetreden. iRapport der commissie tot nazien) van de rekening v. den penningmeester over ,1932. Hiervoor waren aangewezen Tavenu van Me- demblik ,St. Caecilia Noordscharwoude en Cres cendo te Noordscharwoude. D|e commissie adviseert de rekening* goed te keuren. Riekeml|ag v. d. Penningm. sluitende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 426.25 werd goedgekeurd en den Penningmeester voor het beheer gedechargeerd. D|e heer GROOT Bergen maakt de opmerking dat een post voor garantiefonds, te hoog was. D|e penningmeester licht dit toe. Begrooting 1933 sluitende in ontvangsten en uitgaven met 411.50 gaf geen aanleiding tot bespreking en werd zon der op- of aanmerking conform vastgesteld. "Verkiezing! 2 leden hoofdbcstunr, periodiek aftredend zijn de heeren1 P. J. Mink en A. Lek, welke herkiesbaar zijn. Van de ge legenheid ter vergadering meerdere candidates op te geven, werd geen gebruik gemaakt. Her kozen werden de heeren Mink en Lek met alge meene stemmen (Applaus.) i Benoemden danken voor het vertrouwen en nemen hnu benoeming aan. Benoeming 1 lid nazien der rekening voor 1933. Volgens reglement wordt aangewezen Nieu we Niedorps Gemengd Koor Aanwijzing plaats volgende algemeen;' vergadering. Het hoofdbestuur stelt voor deze wederom in Alkmaar te houden. Onder applaus wordt Alkmaar bepaald. De Kennemer Zangers en Moe dig Voorwaarts uit LJmuiden komen ter verga dering. De laatste als gast. Bepaling concours 1933. VOORZITTER verzoekt stemmen uit de ver gadering of een vereeniging bereid is een con cours te organiseeren. Spreker acht het in ieder geval wenschelijk een concours te houden. Dte vergadering is het hiermede eens, en zal het hoofdbestuur trachten dit te doen plaats hebben. Die heer AL adviseert eens in overweging te nemen een concours in de Alkmaarsche Graan- beurs te houden en zal de accoustiek onderzoe ken. Ingekomen voorstellen. Voorstel Zang en Vriendschap, Hipolytushoef Wieringen. Die vereeniging die voorstelt een concours bij haar ter plaatse te houden, wordt verplicht voor een waarborgfonds te zorgen. yPrae-advies. Het hoofdbestuur acht het wenschelijk dat een plaatselijk garantiefonds ge sticht wordt, maar de ervaring heeft uitgewezen dat dit onder alle omstandigheden niet is uit te voeren. Na toelichting van de betreffende afdeeling en wederwoord van het hoofdbestuur wordt con form het prae-advies van het hoofdbestuur be sloten, daar net voorstel-Wieringen niet onder steund wordt. Voorstel „Zanglust" Berkhout. Om de mo gelijkheid te bespreken van het houden eener verloting, ter bestrijding van de onkosten voort vloeiende uit het bondsconeours. Prae-advies. Het hoofdbestuur acht het gewenscht dat de plaatselijke vereeniging vrij blijft in het vormen van een garantie. Die afdeeling licht haar voorstel nader toe. De VOORZITTER wijst er op Rat moeilijkhe den van allerlei aard kunnen komen, en zou het hoofdbestuur de vereenigingen vrij willen laten. Die afdeeling zagt dat het niet de bedoeling is ■een verplichting ervan te maken, maar vraagt den geest van de algemeene vergadering. Crescendo te Noordscharwoude zou het voor stel tot eventueele verplichting willen steunen maar voelt ook het bezwaar van plaatselijk ver schillende toestanden. Die vergadering acht het algemeen bezwaarlijk een verplichting vast te leggen en wordt con form het prae-advies van het hoofdbestuur be sloten. Voorstel „Crescendo" Noordscharwoude. Geeft het hoofdbestuur in overweging, ter voor koming van een eventueel tekort op het bonds concours, verschillende attracties op het terrein te plaatsen. Niet alleen dat men vergoeding krijgt van kramerijen enz., doch wanneer er ver makelij kheden op het terrein aanwezig zijn, zal er allicht meer publiek ook komen. Prae-advies. Het hoofdbestuur kan met dit voorstel accoord gaan, als de grootte va!n het terrein van dien aard is, dat plaatsing van attracties mogelijk is zonder storend te zijn voor den zang. Crescendo licht haar voorstel toe, en zou om het publiek te lokken dit willen doorvoeren. Dte baten zullen dan hooger zijn. VOORZITTER zegt overeenkomstig het prae advies in hoofdzaak mee te kunnen gaan, maar wijst er op dat de ondernemers van de verma kelijkheden niet zullen komen, als ze tijdens den zang niet mogen geopend zijn. Kramerijen acht spreker een- ander geval. De heer LEK, Bergen, acht dit ook een plaat selijke kwestie en wordt het met het oog op ongunstige weersomstandigheden eenigszins ris kant. Er zijn altijd kosten aan verbonden. De heer NULJEN IJmuiden heeft ondervon den dat de vermakelijkheden veel last geven, en wenscht een rustig concoursterrein. Die zang moet voldoende zijn. Spreker gaat overigens mee met het prae-advies van het hoofdbestuur Crescendo vindt ook den zang! hoofdzaak, en het voorstel niet overal door te voeren, maar zou om practische redenen het toch willen hand- haven. i I Die heer GROOT Bergen wil bepaald zien dat de zang er niet onder lijdt. Na eenige bespreking wordt conform prae-ad vies van het hoofdbestuur besloten. I Voorstel Gemengd Koor Zuidscharwoude. i-at in het vervolg de vrouwen-, zoowel als de mannenkoren een afzonderlijke beoordeeling krijgen, afgescheiden van de gemengde koren. I Prae-advies. Het hoofdbestuur is van mee- I ning, dat bij handhaving van de tot nog toe gel- j dende rubrieken van beoordeeling, de Jury in I staat is de koren naar hun aard te beoordeelen. j i heer SCHRIJVER licht het voorstel na- j der toe. Spreker wijst erop, at een vrouwenkoor I in een gemengd koor goed kan zijn, en het man- j nenkoor minder en omgekeerd. De afdeeling acht met haar voorstel een beoordeeling zuiverder. Die VOORZITTER motiveert het prae-advies en acht het meer een kwestie van meerdere of minder© prijzen. J Dte heer SCHRIJVER zou als bij een nationaal I concours willen handelen. De VOORZITTER gelooft het voorstel Zuid- scharwoude niet goed begrepen te hebben, maar geeft het woord aan de vergadering, j Die heer LEK acht ook een splitsing gewenscht j en zou een rubriek mannenkoren, gemengde ko- ren en vrouwenkoren in het leven willen roe pen. Spreker vindt dat het zooals het nu is, vb. een klein vrouwenkoor moet mededingen te- gen een groot gemengd koor. I L"e afdeeling Zuidscharwoude vindt haar voor- stel vooral in den eerewedstrijd op zijn plaats. D© VOORZITTER zegt, dat in den eerewed- strijd het hoogste aantal punten niet ter sprake komt. I Een der aanwezige directeuren, de heer BOEI- ER, adviseert met het voorstel Schrijver mee te ,gaan. Ook de heer AL adviseert in dien geest i en is voor scheiding. Na eenige bespreking wordt j voorgesteld te pauzeeren en na de pauze hierop terug te komen. Te ongeveer half twee heropent VOORZIT- I TER de vergadering. Aan de orde is nog het j voorstel Zuidscharwoude. Die heer KNIP vraagt nu het oordeel van het hoofdbestuur. Dit is van oordeel, dat verandering niet mo gelijk is. Er zouden geen extra prijzen in den concertwedstrijd kunnen worden toegevoegd. De eerewedstrijd acht het bestuur iets. anders. Dit is een wedstrijd van ongelijkwaardige krachten, die dan in Rubrieken zouden moeten worden in gedeeld. Aanstonds komt echter een voorstel den eerewedstrijd af te schaffen, dus zouden bespre- kkingen nutteloos zijn. De heer KNIP zal dan eerst dit eerewedstrijd voorstel behandelen. D|e heer KNIP acht ook bezwaren voor den eerewedstrijd aanwezig en zou een minimum aan tal punten willen vaststellen. Eerst wordt nu voorstel F, behandeld en het voorstel Zuidscharwoude even opgeschort. Voorstel Oefening Kwaakt Kennis, Andijk O. Om voortaan geen oerewedstrijd meer te hou den. Toelichting: Dte muzikale waarde van een eere wedstrijd acht onze vereeniging zoo gering, dat dit ons inziens de noodzakelijke inspanning niet gecompenseerd wordt. Voor eventueel amuse ment moet ook wat tijd beschikbaar blijven. Prae-advies. Het hoofdbestuur is ook van meening dat de muzikale waarde van een zooge- naamden eerewedstrijd niet op gelijke hoogte staat van een concertwedstrijd, doch men moet rekening houden met de finantieele baten die een eerewedstrijd kan afwerpen. D|e afdeeling licht haar voorstel nader toe. Zij acht den concoursdag te zwaar als nog in den eereewdstrijd deelgenomen moet worden. Het is zingen en luisteren en de afdeeling wil ook bij concoursgelegenheden wat genieten. Een plaat selijke vereeniging kan dan ook de dagen pret tiger maken. De VOORZITTER stelt zich de vraag of men dan niet achteruit gaat. Als| men geen eersten prijs heeft, is men niet voldaan en men wil graag nog eens zingen als men| wel een eersten prijs heeft. De afdeeling Atudijk vindt de kosten van de dagen te hoog in verhouding tot wat de dag de vereeniging brengt. Die VOORZITTER meent, dat als ment uitgaat, het meer kost. Echter is hij het er mee ©en&y dat ook de Jury niet voor een eerewedstrijd is. Een eerewedstrijd werpt echter altijd baten af. D|e muzikale waarde is minder dan bij een con certwedstrijd ,wat wel hieruit blijkt, dat een Jury zelden geneigd is voor den eerewedgtrijd een punetnstaat ter inzage te geven. Een feit is, dat de zang dan op lager peil staat, en de beoordee ling moeilijk is, omdat ongelijkwaardige krach ten tegen elkaar kampen. Die heer BOEIER is het met de afdeeling Ato- 'dijk eens als directeur van (leze afdeeling. Men kan bij brood alleen niet leven. Als men een eer sten prijs behaald heeft is) die er, en sluit dit amusement luiet uit. Het is voor den directeur zeer bezwaarlijk des avonds de menschen nog goed te laten zingen. 'Spreker acht de inspan ning te groot en stelt voor een vrijwillige aan bieding van vereeniginegn die nog avondzang willen presteereu. Een feestelijke stemming is dan het besluit van een mooien dag. Caecilia van Noordscharwoude meent, dat als het voorstel van Crescendo inzake vermakelijk heid niet kan worden doorgevoerd, het ubliek meteen weg is als er geen eerewedstrijd gehou den wordt. St. Caecilia stelt voor den eerewed strijd te handhaven. De PENNINGMEESTER heeft den heer Al gesproken die adviseert den eerewedstrijd te be houden. Dit is echter een persoonlijke reden, door gesteldheid van een zijner koren dat des avonds beter zingt. De heer KNIP wil denj eerewedstrijd behou den uit een finantieel oogpunt. Er iets anders yoofj i ïide plaats stellen is zeer moeilijk. Spreker zou er voor zijn den eerewedstrijd anjders te or ganiseeren in den geest als Zuidscharwoude aan geeft. Het voorstel Andijk Oost om den eerewed strijd af te schaffen wordt met 15 tegen 4 sb. verworpen. Voor stemden de afdeelingen Bergen Oost Knollendam, Andijk en Sint Maarten. De VOORZITTER vraagt of Zuidscharwoude er zich mee kan vereenigen, voor de eereafdeel ing rubrieken in te stellen. De afdeeling verklaart zich accoord en wordt conform besloten. Voorstel „De Keninemerzangers" IJmuiden. Een eigen zangerstent uitneembaar ju ry- en commissietent te laten bouwen. Gezien de jaarlijksche groote kosten die deze tenten ei- schen, meenden wij dat dit een groot finantieel voordeel voor den bond zou wezen. De eerste uitgaven zijn groot, maar na een paar jaren zijn deze gedekt en wij hebben dan ook onze eigen tenten. Prae-advies. Het hoofdbestuur is van mee ning dat bij aanneming van dit voorstel de bond een voordeel zou hebben. Doch de reserve zal eerst voldoende moeten zijn om de stichtingskos,- ten te kunnen dragen. De afdeeling is het in hoofdzaak met het prae- advies van'Tiet hoofdbestuur eens. Zij verdedigt haar voorstel door er op te wijzen, dat het fi nantieel gedeelte van de concoursen niet gezond is. Er moest eigenlijk winst behaald worden ter wijl er telkens een tekort is. Een eigen tent zou op den duur de kosten verminderen. De afdee ling acht het gewenscht, (lat voor het concours het finantieele gedeelte geregeld is, en men niel later bij de leden nog een bijdrage moet vragen Een reservekapitaal voor concoursen zou ge vormd moeten worden, zoodat enkel voor den zang op het concours gewerkt kan worden. De VOORZITTER vraagt of de afdeeling een berekening heeft gemaakt wat vaste tenten kos ten. Die afdeeling meent 1000 gulden. Die VOORZITTER acht de baten niet zou groot gezien afschrijving, opbouw enz. De VICEVOORZITTER heeft de exploitatie begroot op 175 gulden per jaar, en acht de voor- deelen daardoor miniem, daar voo- vylit bedrag ook tenten gehuurd kunnen worden. VOORZITTER wil eerst de reserve opvoeren. Na eenige bespreking, waarbij o.a. de penning meester het plaatsen van aandeelen renteloos voorschot in uitzicht stelt, doch ook de voor- deelen gering acht en St. Caecili a^etoogt dat toch liever in een zaal gezongen wordt, wordt dit punt tot nader order aangehouden. Rondvraag, St. Caecilia Noordscharwoude vraagt, of het mogelijk is nalatige betalers tot betaling te dwingen daar de Bond niet koninklijk goedge keurd is. Die VOORZITTER zal zich hieromtrent doen informeeren en vraagt of St. Caecilia er prijs op stelt, of op een volgende agenda het pt. koninklijke goedkeuring zal voorkomen. D,te afd. vindt dit wenschelijk. Verder dringt hij erop aan dat er meer ordelijkheid kome op de con- De VOORZITTER wijst er op, dat het ter rein hier veel aan 'Fan doen, maar wil gaarne met de opmerking rekening houden. Er zul len, op voorstel van „St. Caecilia" vaste plaat sen worden aangewezen. Ten slotte acht de vereeniging de prijzen van de concoursnummers te hoog. De heer Al licht dit nader toe. Het' Hoofdbestuur zal trachten met componisten van de verplichte nrs of ko ren tot een vergelijk te komen. „HARMONIE" Heilo, vraagt of het bedrag f60,— voor „Euphonia" gerechtvaardigd 'is. VOORZITTER meent, dat het Bondsorgaan niet gemist kan worden, maar is overigens ook van oordeel, dat de lezerskring te beperkt is. Bit punt wordt tot een volgende vergadering aangehouden. „GEM. KOOR" Bergen wijst er op, dat alge meen geoordeeld werd, dat het laatste ver plichte nr. muzikaal minderwaardig was en zou er prijs op stellen voortaan betere nummers te krijgen. VOORZITTER wil voortaan eerst de ver plichte nummers aan het oordeel van de jury onderwerpen. De afdeeling vraagt voorts inlichting waar het Bestuur denkt het concours te houden. Dte VOORZITTER had gehoopt, dat Bergen het zou organiseeren en stelt voor eens met de afd. te komen praten. Die afdeeling ontvouwt haar plan nader, doch meent dit jaar er niet toe te kunnen overgaan. Drie jaar geleden heeft Bergen het ook gedaan. Dte VOORZITTER, zal hier later op terug komen. GEM. KOOR„ Zuidscharwoude, komt terug op het punt Bestuursverkiezing en zou graag willen, dat andere candidaten van' te voren op den Beschrijvingsbrief geplaatst zouden worden. Conform besloten. „TAVENU", Andijk, is eenigszins ontstemd geweest geen critisch concours-verslag ontvangen te hebben, en Zou gaarne zien, dat ook die ver eenigingen het ontvingen, die niet aan een con cours hebben deelgenomen. De VOORZITTER zegt ,dat dit een verzuim is geweest. Die afdeeling zou gaarne zien, dat de concours- uitslagen in de groote Pers wenden gepubliceerd. DMUIDER a capellakoor vraagt naar aanlei ding van groot verloop van leden in de vereeni gingen, of het niet mogelijk is de bondscontri- butie per kwartaal te verrekenen. Dte ALG. PENNINGMEESTER acht het uit voerbaar ,maar moet dan op meer medewerking van de vereenigings-penningmeesters kunnen re- kienen. Spr. wil het gaarne voor een jaar pro- beeren. Conform besloten. Hierna sluiting. Bij het Zaterdag j.l. te 's-Gravenhage gehouden Christelijk Nationaal Zangconcours zijn in de ver schillende afdeelingen de eerste prijzen aan: Tweede afd. Kinderkoren: Geref. Kinderkoor „Harpe Davids", Scheveningen. Derde afd. Dameskoren: Chr. Dameskoor „Looft den Heer", St. Pancras.. Afd. Uitmuntendheid Gem. koren: Chr. Zangver. eeniging „Volharding leidt tot het doel", Schevenin gen, tevens zilveren beker voor het hoogste aantal punten in deze afdeeling. Eerste afd. Mannenkoren: Chr. Mannenkoor „De Lofstem", Broek op Langendijk. Afd. Uitmuntendheid Mannenkoren: Chr. Maas sluis' Mannenkoor, Maassluis; Chr. Mannenkoor .Excelsior", Hendrik Ido Ambacht; Chr. Mannen koor „Onderling Kunstgenot", Scheveningen; Chr. Mannenkoor ,Adama van Scheltema", Amsterdam. Eere-afd. Gem. koren: Chr. Gem. Zangver. „Dient den Heer", 's-Gravenhage; Chr. Gem. koor „Zeg waard", Zegwaard; Chr. Gem. Zangv. „De Lofstem", Overschie. Superieure afd. Gem. koren: Chr. Gem Zangver. „Tabdr", Scheveningen; Geref. Zangver. „Harpe Davids", Scheveningen. De zilveren beker, uitgeloofd voor de afdeeling Mannenkoren werd met gelijka antal punten be haald door het Chr. Mannenkoor „De Lofstem", te Broek op Langendijk en het Chr. Mannenkoor Adama van Scheltema" te Amsterdam. De beker zal tus- schen de beide vereenigingen worden verloot. De twee directeurssprijzen werden behaald door den heer G. C. (Chr. Gem. Zangvereeniging „Vol harding leidt tot het doel", Scheveningen), met al gemeene stemmen en door den heer Paul Kok (Chr. Mannenkoor „De Lofstem", Broek op Langedijk. De bronzen medaille, door de directie van den Dierentuin beschikbaar gesteld, werd toiegekend aan het Chr. Mannenkoor „De Lofstem" te Broek ftP Langendijk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4