Bloembollencultuur Ledenvergadering van de afdeeling Langedijk en Omstreken der algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur op Woensdag 14 December 1932, des namiddags in cafe JVlarktzicht te Br. op iiangendijk. Voorzitter K:. Wagenaar; H,eer- hugowaard. De VUOBZJTTEE opent de vergadering met een woord van welkom en spreekt zijn voldoening uit over de groote opkomst. Spreker gewaagt van het mooie van het Bloemboiienvak en acht het een groot voorrecht dat de Schepper ons ge geven heeft de menschheid steeds van bloemen te' kunnen voorzien. Bloemen, die zooveel. Vreugde op het levenspad kunnen brengen. De tijd is zwaar, zegt spreker, maar „moed verloren, al ver loren" en roept hij de leden een welkom toe, hen uitnoodigende tot vruchtbaren arbeid. Notulen^ Die secretaris leest vervolgens de notulen, die zonder op of aanmerkingen worden goedgekeurd Ingekomen stukken. VOOBaUTEfi deelt mede dat tien leden der afdeeling hebben bedankt, en wijst erop, dat ver dere bedanken voor 15 December behooren te worden ingezonden. Het spijt spr. buitengewoon dat deze bedanken zijn ingekomen, speciaal ook wat den oud-secretaris C. de Boer betreft. Beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering. VOOEZITTFB leest den beschrijvingsbrief voor welke op enkele punten aanleiding tot be spreking geeft, o.a. bij Buut 6, verkiezing van 3 leden van het hoofdbestuur, ter vervulling vau de vacatures Jac. W,. Bijvoet, Chr. Eggink en A. Warnaar. Een lid maakte de opmerking dat Noordhol land in het hoofdbestuur beter vertegenwoor digd diende te zijn. Besloten wordt de candida- ten conform de lijst te kiezen. Punt 7. Het hoofdbestuur stelt voor in beginsel te besluiten tot het houden van de groo te tentoonstelling, bedoeld bij art. 4 der statuten, in het jaar 1935, behoudens onvoorziene om standigheden ter beoordeeling van het hoofd bestuur. Den duur dezer tentoonstelling te be palen op ongeveer twee maanden en aan het hoofd bestuur een blanco crediet te verleenen ten be hoeve van de voorbereidende werkzaamheden. Voorzitter leest de toelichting van het hoofd bestuur voor, waaruit wij ontleenen, dat het juist in een tijd van depressie noodig is, de be langstelling niet te doen verflauwen. Het hoofd bestuur meent dat de tentoonstelling een inter nationaal karakter te moeten verleenen. Eir zal evenals vroeger een waarborgfonds benoodigd zijn, maar verplichting tot teekenen bestaat er «liet. j D|e vergadering spreekt zich algemeen voor het houden vain een tentoonstelling uit, nadat enkele principieele kwesties als Zondagssluiting ter tafel waren gebracht. Punt 8. Voorstellen betreffende de contributie. De afdeeling Hoogkarspel stelt voor de con tributie met ingang van 1933 te verlagen. Aan poemende dat dit verder ledenverlies zal voorko men. In het prae-advies stelt het hoofdbestuur een andere Massificatie voor. Be vergadering ondersteunt de gevoelens van het hoofdbestuur. Voorstellen betreffende het (Twee oents per roe-fonds. D|e afdeeling Berkhout stelt voor inplaats van twee cent een cent per Bijnlandsche roe te heffen Die afdeeling Anna Paulowna en Andijk advi- seeren gelijkluidend. In het prae-advies betoogt het hoofdbestuur dat wanneer eenmaal' de ver plichting vain 2 op 1 oent teruggebracht is, het moeilijk aal zijn, haar weer op het oude bedrag te herstellen, ook al zijn de toestanden verbeterd en acht deze verlaging van inkomsten te ingrij pend. Administratiekosten 10.000 gulden per jaar, worden niet verminderd. Het hoofdbestuur beveelt aan het volgende voorstel: Het hoofdbestuur stelt voor de leden, die bloembollen en aanverwante artikelen kweeken, vrij te stellen va!n de hun bij besluit der 151e algemeene vergadering opgelegde verplichte con tributie van twee cent per Bijnlandsche roe ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek en de onpersoonlijke reclame voor zoover betreft de heffing over het teeltjaar 19321933. Eenige leden achten de administratiekosten te hoog, terwijl de voorzitter het wenschelijk acht, dat onderzoek aan de Landbouwscholen uitge breid wordt en de onpersoonlijke reclame op den achtergrond komt. Die heer J. WAGENAAB Gz. vraagt inlichtin, gen omtrent de begrooting van het 2 cents per roe fonds. Lie heer BALDEB vraagt of de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek gepubliceerd worden. Hem was ter oore gekomen, dat er pres sie uit de afdeelingem uit de Streek wordt uit geoefend een reeds ter perse liggend boek van ir Volkers niet uit te geven. Die VOOBZITTEB kan hier geen afdoend ant woord op geven doch acht het gewenscht, dat de .afgevaardigden zich met een sehrjj ven aan het hoofdbestuur hieromtrent zullen doen informee- ren. De heer Jb. WAGENAAB Jbz. meent, dat de uitgaven voor wetenschappelijk onderzoek en het onderzoek zelf veel omvangrijker zijn, dan oppervlakkig geoordeeld kan worden. De heer A. SLOT acht het gewenscht op de algemeene vergadering de begrooting van het 2 oents per roefonds te publioeeren. D|e SECBETABI5 meent dat de hoeren van het 2cent per roefondsi niet voor 20 oents per uur zullen werken. Die V OOBZ1TTEB zegt dat de administra teur gaarne wil komem toelichten. Besloten wordt met het prae-advies valu het hoofdbestuur mee te gaan. Begrooting 1933. Uitgegeven waren in 1931 92344.89 gulden, in 1932 7295Q gulden terwijl voor 1933 begroot wordt 57500. VOOBZITTEB merkt op, dat in deze begroo ting de voorgestelde contributie niet is opge nomen en wijst op den, sterken teruggang, üp verschillende posten, o.a. salarissen, bondsor gaan en Jaarboekje is bezuinigd. El. WAGENAAB Kz. acht de salarisverlaging van 5 procent te laag, en zou later nog 10 tot 15 procent willen korten. VOOBZITTEB meent dit punt maar aan de afgevaardigden te moeten overlaten, en denkt dat anderen wel zullen komen, daar dit een vruchtbaar onderwerp is. Daar niemand der aanwezigen meer iets heeft op te merken, wordt dit punt als afgehandeld beschouwd. VOOBZITTEB leest een motie voor van de afdeeling Voorhout waariu het hoofdbestuur verzocht wordt een even'tueele steunactie niet tegen te werken. Verkiezing van twee afgevaardigden. Uitgebracht zijn 25 stemmen. De meerder heid heeft de heer W,. Wagenaar als bestuurslid met 15 stemmen. De overige stemmen zijn ver deeld. Bij de tweede stemming wordt aangewezen de heer Auke Dirkmaat, met als plaatsvervanger de heer Pasterkamp. De afgevaardigde van de L.G.C;, dankt voor de uitnoodiging en verheugt het hem dat de ver standhouding goed is. De uitkomsten van den omzet zijn gjed geweest. 11 millioen stuks bloembollen zijn geveild' met een omzet tot een bedrag van 830.000 Doorsneeprijzen eerste vei ling 100, tweede veiling 90, derde 75 en totaal doorsneeprijs 75 cent. De contante betaling heeft de menschen niet koopschuw gemaakt., Plan is volgend jaar weer door te gaan met contante betaling. Boem is geweest goede bollen, en goe de aflevering. Spreker noodigt uit de bollen, aan de veiling te Broek op Langendijk te doen veilen. Er is een commissie benoemd die door arbitrage geschillen van de veilingen zullen kun nen oplossen, een raad van arbitrage. Over con tante betaling kunnen geen geschillen ontstaan VOOBZITTEB dankt den afgevaardigde voor zijn mededeelingen. en vraagt daarna aan "de vergadering hoe de methode van cöntante beta ling bevallen is. De heer Jb. GLAS is van oordeel dat de re geling goed is. f De heer TlMMEBmAN acht contante beta ling prettig en jaagt men) de koopers ook niet van de markt. De SECBETABI& geeft den leden in over weging zooveel mogelijk op de eerste veiling aan te voeren. Men zal «tan de beste resultaten) bereiken. i Algemeen achten de leden het een geruststel ling dat de gelden nu zeker binnenkomen en het voor de veiling geea nadeel is. Ook voor uit de hand verkoopen kan men nu beter contant geld Die 'heer Jb. WAGENAAB Jbz. acht het ech ter voor het heele vakj geen succes, en, is van oordeel dat de doorsneep rij zen weinig zeggen. Er is hier in hoofdzaak prima goed aangevoerd. De VOOBZITTEB, wekt de leden op de con tante betaling doorvoering zooveel mogelijkl te steunen. Bond vraag. De SECBETAB1S de heer E|. Vlug wenscht een woord van dank te brengen aan het veiling» bestuur inzake de contante betaling. Hierna sluiting. LEDENVERGADERING DER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER TE HOUDEN OP DINSDAG 13 DECEMBER 1932 DES NAMIDDAGS TEN 2 URE IN HET STADHUIS TE ALKMAAR. Opening. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, en verklaart de notulen voor gearres teerd. Spreker uit zijn vreugde over het feit, dat de Rechtbank voor ons district behouden is gebleven. Na het verschijnen van het rapport Weiter, heeft de Kamer zich met een adres tot den minister gewend, en ook na het verschijnen van de millioenennota in September, heeft de Kamer alle pogingen ge daan, welke in samenwerking met anderen tenslotte met succes zijn bekroond. Voorzitter dankt alle corporaties en ook de Pers voor het vele in deze zaak verricht. (Applaus). Voorzitter deelt mede dat de heeren Kluitman, Valkering, Blauwboer en Leber, bericht van verhindering hebben gezonden. Ingekomen Stukken. a. Adres van de Alkm. Verg. voor den Handel- drij venden en Ind. Middenstand inzake voorgestelde opheffing der Arr. Rechtbank te Alkmaar. (Hert Bureau stelt voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen). Conform besloten. b. Adres van de samenwerkende organisaties in de tabak-industrie, waarin hare bezwaren tegen de verhooging van den accijns op sigaren ter kennis worden gebracht van den minister van Financiën. (Het Bureau onderscnrijft veie der geopperde be zwaren, doen liet meent zien van bet zenden van een adres te moeten onthouden, omdat terzaxe geen nieuwe argumenten door haar kunnen worden aan gevoerd.) Contorm besloten. c. Mlssieve van den directeur van den economi- schen voorlichtingsdienst van bet Departement van j Economische Zazen, waarin het oordeel der Kamer wordt gevraagd inzake het gebruik van kortere prac- tiscne exportnamen, omdat de lange namen (ais b.v. Naamiooze Vennootscnap tot voortzetting der zaken voor neen Koninklijke Zaadhand el en Kwee kersen A. Wuifse te Zwyndrecht) voor het buiten land bezwaren opleveren. (Het Bureau berichtte voornoemden directeur, dat onze Kamer het onpractische der lange namen ge heel onderschrijft) Op voorstel van den secretaris, zal den Directeur Generaal in overwegmg worden gegeven, als teieioon aures, ue teieioon nummers te nemen, evenals in Engeland. d. Adres van de K. v. K. te Leeuwarden inzake verkeer over den Afsluitdijk. (Afscbnit nierbij voor pers en leden). Het adres werd ter izennisneming aan de Kamer gezonden en het Bureau steit voor het aldus aan te nemen. De heer KOSTER bevreemdt het dat aan A.T.O. een concessie is gegeven voor een autobusdienst via de Kooy, langs net Kanaal langs den afsluit dijk naar Leeuwarden. Hierdoor worden verschillen de plaatsen uitgesloten, als Schagen en den Helder. De VOORZITTER meent, dat Gedeputeerde Staten daar geen wijziging in zuilen brengen. De heer SCHMALZ deelt mede dat verschillende autobusdiensten concessie gevraagd hebben, o.a. de H. A. B. O. Er bestaat behoefte aan een binnendoor verbinding. Spreker geeft de vergadering in over weging een poging te doen, opdat de A.T.O. een route wordt voorgeschreven, die in de behoefte voor ziet. De heer RINGERS is van oordeel, dat de conces sionaris genomen zal hebben, wat hem het voor- deeligst is. De heer SCHMALZ zegt, dat de a.s. primaire weg door Noord-Holland een veel betere route voor de A.T.O. zal zijn, dus Hugowaard, Noordscharwoude, Schagen, Oudesluis en dan aansluiten op een dienst i van de Kooy af. De heer KUYSCH acht ook de resultaten van adresseering twijfelachtig. Na eenige discussie wordt besloten deze zaak in de verkeerscommissie te bespreken. e. Dito inzake verzending van postpakketten. Het Bureau stelt voor ook dit adres voor kennis geving aan te nemen. Conform besloten. f. Een schrijven met bijlagen van de Nederl. j Organisatie voor de Internationale Organisatie van j Koophandel betreffende de in 1933 te Bern te hou den Internationale Spoorwegconferentie. (Op voorstel van het lid van den spoorwegraad den heer M. A. Kolster werd door den Kamer ge antwoord, dat zij ten aanzien van het internationaal verkeer geen bepaalde voorstellen Voor dit congres heeft. De heer KUYSCH brengt een woord van hulde aan den heer Kolster, die er het zijne toe bijgedra gen heeft vele verbeteringen te bereiken. g. Dito inzake het gebruik van „containers". (Het Bureau antwoordde, dat „containers" (bak ken die overladen van boot in spoor voorkomen) voor het goederenvervoer in het district der Kamer slechts sporadisch gebruikt worden en de nood zakelijkheid aan deze wijze van vervoer blijkbaar niet van die beteekenis is, dat zij daaraan haar spe ciale aandacht dient te wijden). De heer HOOGLAND acht het wel van waarde, o.a. voor aardappelvervoer. De SECRETARIS merkt op, dat de scheeps- en spoorvrachten en door verhoogen. De VOORZITTER meent ook, dat het voor ons district weinig waarde heeft. h. Schrijven van den directeur van het Post kantoor te Alkmaar, waarin wordt gevraagd of de Kamer het op prijs zou stellen, wanneer te Alk maar, zooals in het buitenland veelal geschiedt, postbussen aangebracht zouden worden in de post- bureelen van het spoorwegstation ten behoeve van handelsreizigers en forensen. (Het Bureau berichtte, dat de Kamer deze be hoefte niet gevoelt, maar dat zij veel meer prijs stelt op een vroegtijdige ochtendbestelling). De heer SCHMALZ meent, dat thans een vroeg tijdige bestelling mogelijk is, omdat de post van Amsterdam reeds per auto om vier uur in den morgen arriveert. i. Schrijven met bijlagen van het Nationaal Co mité tot beteugeling van het Cadeaustelsel te Voor burg. Het Bureau verzoekt de goedkeuring der Kamer, dat het hierop een antwoordt formuleert, nadat de Kamer zich in deze vergadering heeft uitgesproken of zij voor of tegenstander van het cadeaustelsel is? De heer SCHMALZ meent, dat de Kamer zich reeds vroeger heeft uitgesproken tegen het cadeau stelsel, en hoopt dat de Kamer algemeen van oor deel zal zijn, dat het cadeaustelsel algemeen bestre den moet worden. Conform besloten. j. Rondschrijven der K. v. K. te Maastricht inzake het Handeldrijven door ambtenaren. Het Bureau brengt in herinnering, dat onze Kamer zich ten opzichte van den ongewenschten toestand reeds herhaaldelijk tot de bevoegde autoriteiten heeft gewend. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. k. Antwoord van het College van B. en W. te Alkmaar op het adres %er Kamer betreffende de storing in de electrische stroomvoorziening op 8 October 1.1.. Het Bureau stelt voor dit antwoord voor kennis geving aan te nemen. B. en W. hadden bericht, dat de Raad geen aan leiding had gevonden, een onderzoek als gevraagd door de Kamer in te stellen, daar de wethouder voor de lichtbedrijven een uitvoerige uiteenzetting in de beide plaatselijke bladen gegeven had. Voor den heer MOENS is het antwoord Latijn; en zou een duidelijker antwoord verwacht hebben. De heer RINGERS merkt op, dat de technici het niet eens zijn, omtrent de oorzaak der storing. De heer MOENS wil slechts constateeren dat de l gewenschte opheldering niet gegeven is. De Secretaris licht toe, dat slechts gevraagd is aan den gemeenteraad, maatregelen te willen ne- men, dat voortaan lichtstoringen niet meer zullen voorkomen. 1. Bericht van den minister van Economische Zaken en Arbeid, dat de door de Kamer gevoteerde subsidies over 1933 zijn goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. m. Schrijven van den heer J. Hoogland, dat hij in verband met het verloop van de werkzaamheden voor het COVRA (centralisatie van vrachtrijders) I zijn lidmaatschap neerlegt. De heer HOOGLAND verklaart niet in staat te zijn, eenige resultaten te behalen, en heeft daarom bedankt. De VOORZITER geeft den heer Hoogland in over weging te wachten, tot nog een vergadering geweest is, welke in deze maand zal plaats hebben. De heer Hoogland stemt hierin toe. n. Mededeeling van het Prov. Bestuur voor Noordholland inzake het In- en Verkoopbureau voor Tuinbouwproducten. Het Bureau stelt voor het schrijven voor kennis geving aan te nemen. Conform besloten. In het schrijven wordt medegedeeld, dat de direc teur, de heer P. Klant met de voorbereidende werk zaamheden is begonnen, en wordt de Kamer gead viseerd, zicir'rhet, genoemden heer in verbinding te stellen. 0. Schrijven van den Minister van Waterstaat inzake de opheffing van vele kombestellingen in verschillende gemeenten van het District der Kamer. Besluit bureau als boven. Conform besloten. De inhoud van bedoeld ministerieel schrijven deed de Kamer weten, dat geen wijziging in de genomen maatregelen kon worden gebracht. p. Schrijven van den Kon. Ned. Middenstands bond te Den Haag, of de Kamer bereid is in samen werking met de K. v. K. voor West-Friesland de ge noemde bond en eventueele andere organisaties overleg te plegen om te komen tot wettelijke steun regeling aan noodlijdende middenstanders in de tuinbouwstreken. De SECRETARIS deelt mede dat de Kon. Ned. Middenstandsbond een onderzoek heeft ingesteld bij de winkeliers in de tuinbouwstreken. De midden stand is buitengewoon noodlijdend. Na onderzoek heeft de Kon. Ned. Middenstandsbond geadresseerd, om de komen tot een middenstandscrediet. De heer ENGEL merkt op, dat de Middenstand in Westfriesland ongeveer 3 millioen te vorderen heeft. De heer SCHMALZ acht een onderzoek zeer ge wenscht. De heer GRONDSMA ziet er een ondermijning van het staatscrediet in. De heer SCHMALZ acht steun gewenscht. De heer HOOGLAND merkt op, dat de tuinders van oordeel- zijn, dat, als zij worden gesteund met hoogere bedragen, het ook vanzelf de Middenstand ten goede komt. Spr. acht echter een rechtstreeksche steun gewenscht. Nu de veilingen zoo uitgebouwd Ejjn er zijn er 300 ontvangen de tuinders contant, terwijl de middenstand crediet moet ge ven. Spreker zet nader uiteen hoe de toestand in de tuinbouwbedrijven gekomen is, en is van oordeel dat de Middenstand minstens even noodlijded is als de tuinders. Spreker acht het een groot kwaad als Middenstanders steun via den tuinbouw tot stand zou moeten komen. De heer GRONDSMA vind het een lapmiddel, en kan slechts een oplossing van den internationalen handel uitkomst geven. Beslote wordt adhaesie te betuigen. Verslag omtrent de vergadering der Vereeniging van Westfriesche Gemeentebesturen met de Ka mers van Koophandel en middenstandsvereenigin- gen inzake den nood der middenstandsbedrijven in de tuinbouwstreken. Aangehouden volgende vergademig wegens ont stentenis van den heer de Raat, die dit verslag zou toelichten. Uitgegane stukken. a. Schrijven, gericht aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin adhaesie wordt betuigd aan het adres der K. v. K. te Rotterdam nopens de toepassing van de Crisisuitvoorwet. b. Persbericht inzake verlaging der tarieven van de Ned. Spoorwegen. c Schrijven aan den Inspecteur der Posterijen te Haarlem betreffende de langzame bediening van de loketten aan het postkantoor te Bergen. (Het antwoord is nog niet ontvangen) d. Adhaesiebetuiging, gericht aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid, aan het ver zoekschrift van de heeren Willem Smit c.s. visch- handelaren te Alkmaar, waarin wordt verzocht de bepalingen van art. 2 sub a der Winkelsluitingswet 1930 te Alkmaar voor vischwinkels niet van toepas sing te verklaren van 17 tot 20 uur. e. Circulatie aan de groenten-exporteurs in het District der Kamer inzake den export van groenten naar Frankrijk. T_ f. Adres der Kamer, gericht aan de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal, waarin het behoud der Arr. Rechtbank te Alkmaar wordt bepleit. g Adres, gericht aan den Raad van Ministers te 's-Gravenhage, waarin wordt verzocht de verhooging van de benzinebelasting niet goed te keuren. h Telegram aan den minister van Waterstaat strekkende verlaging te verkrijgen van den hoogen waterstand in de ringvaarten in haar District in verband met het gevaar voor dijkdoorbraak en des- zelfs nadeelige gevolgen voor landbouw en ïndu- Stii8' Antwoord aan het International Committee for Flood Relief in Noord Mansjoerije, dat de Ka mer tot haar leedwezen voor de schade, die door de natuurrampen is veroorizaek, geen stepn kan ver leenen. j Schrijven aan den directeur van het Rijks telefoonkantoor te Alkmaar, waarin op de langzame telefoonbediening wordt gewezen en verzocht wordt een vlotter verkeer te bevorderen. (Het antwoord is nog niet ontvangen). k. Adres van de Kamer, gericht aan den Minis ter van Justitie, waarin gepleit wordt voor de in diening van een wetsontwerp, waardoor een een voudiger procedure dan de thans geldende voor het innen van kleine vorderingen zal kunnen worden verkregen. 1. Dito om te bevorderen, dat de normale invoeren niet onderhevig zullen worden gesteld aan de te rugwerkende kracht der voorgestelde heffing van 30 opcenten. m. Schrijven, gericht aan Ged. Staten van Noord holland waarin de kamer haar leedwezen uitdrukt, dat zij niet werd gekend in het totstandkomen van het In- en Uitvoerbureau voor Tuinbouwproducten en waarin de hoop wordt uitgesproken, dat dit College voortaan vóór de indiening van dergelijke besluiten overleg met de Kamer zal willen plegen. n. Schrijven, gericht aan den Raad der Ge meente Alkmaar inzake de lichtstoring do. 8 Octo- b6Deze stukken geven geen aanleiding tot nadere bespreking. Supplement Agenda. Ingekomen stukken. Mededeeling van den inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Haarlem, dat overwogen wordt het- bij kantoor te Nieuwediep te vervangen door een postagentschap annex-telegraafstation. (De Heldersche leden hadden in verband hier mede een bespreking met den inspecteur. Toelich ting van den heer M. A. Kolster) De heer KOLSTER heeft een onderhoud gehad, daar men van meening was, dat vervanging niet gewenscht was. Antwoord is nog niet ingekomen. b. Mededeeling van de „Tram-Exposition" te Brussel omtrent het doel van de rijdende tentoon- stellingstrein, die o.a. ook Nederland zal bezoeken. De SECRETARIS licht toe, dat bedoeling is, dat zakenmenschen met dezen trein relaties kunnen aanknoopen, door bezoek van fabrieken e. a. In België heeft het succes gehad. De heer NOBEL deelt mede, dat ook in Landbouw- kringen het besluit om de Rechtbank niet op te heffen, met groote ingenuomenheid begroet wordt. Hierna sluiting

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4