Gemeenteraad Koedijk Onschuldig verbannen. Vergadering van den raad der gemeente Koe dijk op Vrijdag 16 December 1932, des namiddags 2.30 uur. Voorzitter N. K. Ninaber burgemeester Secretaris de heer A. Sloof. Te behandelen onderwerpen. Notulen welke na eenige bemerkingen worden goedgev keurd. Mededeel jngcinL Van den minister van Economische zaken, is mededeeling ingekomen, dat de regeering geen middelen ter beschikking staan om aan gemeen tebesturen voorschotten te verleenen ten be hoeve van "noodlijdende tuinders. Van neeren Gedeputeerde Staten zijn goed gekeurd terugontvangen het besluit tot over dracht der perceel-en aan mej.) T. Molenaar Het besluit tot verhuur van de woiuing aan de w,d. V. Koning. Twee besluiten tot wijziging der gemeenteoe grooting voor 1932. He gemeenterekening over het jaar 1930. dat van de vereeniging het Wit Gele Kruis te Oudorp is ingekomen een dankbetuiging voor toegekende subsidie voor het jaar 1933. Ingekomen, stukken. Van heereü Gedeputeerde Staten verzoek de verordening op het beheer van het electriciteits bedrijf geheel te herZien. Burgemeester en wethouders bieden de nieu we verordening aan en stellen voor, deze aldus vast te stellen. Conform besloten. Van den neutralen bond van Tuinders ,afd. Koedijk verzoek, ten eerste geen ongeorganiseer de arbèiders in de werkverschaffing aan te ne men h de plaats van georganiseerden. den stroom prijs voor laag tarief te brengen op 6 cent. Betreffende punt twee stellen B. en W. voor het minimumverbruik voo rlaag tarief te handj haven op 50 KWU en den prijs te bepalen op 12 cent voor de eerste 50 KWU en op 6 oent .boven de 50 KWU zulks in verband met de aan de gemeente uit te keeren bijdrage van 4000 Na uitvoerige discussie wordt aangenomen m. 5 tegen 2 stemmen wethouders1 liegen het tarief te brengen op 61 oent, als gevraagd door den Neutralen bon van tuinders. Van de landarbeiders bonden verzoek, te be vorderen, dat de arbeiders die uit de werkloo zenkas trekken er niet slechter aan-toe zijn, dan de ongeorganiseerden in de werkverschaffing of steunregeling. Plaatsing van arbeiders, die niet kunnen baggeren bij het Staatsboschbeheer en toeslag voor brandstoffen, en huishuur voor hen, die uit de werkloozenkas trekken. .Besef fende dit laatste punt is een ongeveer gelijk verzoek ontvangen van de hoofdbesturen. Betreffende deze punten wordt verwezen naar 't prae.advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan. VOOBZITTER licht toe dat thans ongeorgani seerden zg .wachtweken moeten medemaken. Bie minister heeft aangedrongen op werkverschaf fing, maar omdat vorig jaar het Staatsbosch.- beheer zooveel gekost heeft, is subsidie aan dein minister gevraagd. Be heer HART oefent critiek uit op de sa menstelling van de agenda, waaraan prae-advie- zen ontbreken. Dlaardoo rkomt dat over het punt FEUILLETON 7) De bandieten zullen je vreezen. Zij zijn in je macht en zullen je stilzwijgendheid en je eed niet vertrou wen. Spiridion heeft zijn schuld aan je afbetaald en zal thans het recht vermeenen te bezitten om je te vervolgen. De slang is in ons vriendelijk Eden geslopen. Alexa, ik zie groote ellende voor ons in de naaste toekomst." „Papa" riep het meisje ongeloovig uit. Hij maakte zich zacht van haar los, stond op en liep onrustig de kamer op en neer. „Wij zullen uit het toevluchtsoord verdreven wor den, waar ik mij vijftien jaar verborgen hield." riep hij uit en zijn stem verried ernstigen kommer en groote smart. „Na een zekerheid van jaren lang naakt wederom het gevaar. Ik denk niet aan mij, zei ven, want ik heb reeds zooveel ellende als ooit een mensch verdragen kan, maar ik vrees voor jou. Alexa. Je moogt dit terrein niet weder zonder ge ilede verlaten. Je moet je eenzame ritjes en wande lingen opgeven." „Dat zal ik ook. U maakt mij bevreesd. Maar Spiridion zal het niet wagen, mij leed te doen en wat zou ik dan anders te vreezen hebben"? „Dat kan ik je niet zeggen, mijn dochter. Ik ben angstig en bekommerd. Als Spiridion het u las tig maakt, dan moeten wij ons huis, dan moeten wij Griekenland verlaten." De oogen van het meisje schitterden. „O, ik wenscfite dat wij Griekenland verlaten kon den" riep zij in geestdrift uit. „Ik heb het hef, want het is mij een tehuis geworden, maar deze een zaamheid drukt mij. Waarom kunnen wij niet naar Engeland teruggaan." Een smartelijke blik uit de oogen van haar vader trof haar. „Ik kan nimmer naar Engeland wederkeeren, zeide hij bitter. „Spreek zulk een wensch nooi meer uit Alexa. Een bezoek aan Engeland is voor ons on mogelijk." Gedurende haar heele leven had Alexa haar vader niet zooveel over Enge1 and hooren zeggen, als thans Hij had haar nooit direct verklaard, dat hij een Engelschman was, zij had dit slechts vernomen door verschillende zinspelingen. Van zijn familie, van zijn vroegre levensgeschiedenis van zijn afkomst ongeorganiseerden of georganiseerden is heen gegleden. De VOORZITTER zegt dat de tuinders zelf een keus moeten doen. De heer W. VISSER ziet er geen voor de ge meente in, georganiseerde arbeiders in werkver schaf fing te nemen. De heer HART betoogt het tegendeel. 1 De cember begon de werkloozenkas. De heer Hart had gezegd gebruik de werkverschaffing, want de winter kan komen. De winter is gekomen en als het doorgewinterd had, was er groote scha de voor de gemeentebelangen. Spreker zou een werkverschaffingscommissie in het leven willen roepen. Burgemeester en secretarissen hebben te veel verantwoordelijkheid. Er is nu ontstem ming onder de arbeiders over de ondeskundige voorlichting. De VOORZITTER bestrijdt den heer Hart, en meent dat alles is gedaan om de zaak goed te doen loopen. De vertrouwensmannen van de organisatie hebben den heer Hart gezegd dat er groote ver ontwaardiging geheerscht heeft, om het feit, dat georganiseerden achter gesteld zijn bij! ongeor ganiseerden. De VOORZITTER wil den heer Hart de cij fers toonen. Die heer HART bepleit, dat georganiseerden en ongeorganiseerden die uit de werkloozenkassen trekken dezelfde rechten zullen hebben. De VOORZITTER vindt alles goed, als de minister subsidie geeft en niet alles voor reke ning van de gemeente komt. De heer HART bepleit nogmaals, een betere^ en uitgebreider agenda. Van Burgemeester en Wethouders van Alk maar begrooting van den keuringsdienst voor waren voor '1933. Conform besloten. j Van heeren Gedeputeerde Staten verzoek in het besluit tot belegging van kasgeld nog op te nee mm de termijn van opzegbaarheid en mini mum rente. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan het verzoek te voldoen. Conform besloten. Van het bestuur van de afdeeling Amster dam van den bond voor staatspensionneering ver zoek om zich uit te spreken 'ten gunste van een wettelijke regeling-van premievrij staatspensioen voor alle ingezetenen. B. en W. stellen voor zich hiermede aoooord te verklaren. Conform besloten. Verzoeken van C. Wallaert voo rvermindering van hondenbelasting en van A. Boon tot onthef fing van hondenbelasting. B. en W. ^tellen voor afwijzend te beslissen. Conform besloten. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders. 1Tot het aangaan van een kasgeldleening van ten hoogste 20.000 gulden. Conform besloten. Tot tiet verjtoopen van den bmoodigden grond voor den weg door Geestmerambaoht aan de provincie Noordholland en het verleenen van een bijdrage voor dien weg van 2000 gulden. Conform besloten. 3. Tot het verleenen van een subsidie voor de leerlingen die deelnemen aan den cursus voor de rijpere Jeugd van f 5.— per leerling. De heer KRAMER vraagt hoeveel leerlingen er zijn. De VOORZITTER zegt negen leerlingen. Conform besloten. 4. Tot het verhuren van het perceel, in huur bij P Bijpost aar. J. Molenaar die de zaak van Bijpost heeft overgenomen voor f4.50 per jaar. Conform besloten. In Griekenland wist zij bepaald niets. Zij had hem nooit van haar moeder hooren gewagen, evenmin van haar bloedverwanten, en hoewel zij dikwijls daarover nadacht en haar vader haar nooit verbo den had over hen te spreken, was zij toch door zijn terughouding aangestoken en had zij zich nooit de vrijheid veroorloofd hem deswege te ondervragen. Instinctmatig vermoedde zij, dat hem vroege) een groot ongeluk had getroffen of dat een geheim hem omgaf, hetwelk hem dwong de menschen te ver mijden en zich in deze eenzaamheid terug te trek- „Arme papa," riep zij deelnemend 3a£ terwijl zij tot hem ging en haar arm om hem leggende, met hem de kamer doorschreed. „Ik geloof dat u vele en moeilijke zorgen hebt gehad. Was het was het de dood van mijn moeder?" Mr. Strange verschrikte en bleef plotseling staan. „Zwijg Alexa," gebood hij op ruwen toon, dien het meisje nooit van hem gehoord had. Spreek mij niet van haar. Mijn verleden moet een geheim voor je blijven. Zoek nooit dit te onthullen. De weten schap daarvan zou uw leven verstoren en uw geluk vernietigen." Alexa beefde bij deze strenge toespraak. Het scheen haar toe alsof een wijde kloof zich voor haar opende Wat bedoelde, haar vader?" Alexa," aldus begon mr. Strange na een lang zwijgen opnieuw, „als de hoofdman der bandieten het je lastig maakt, dan moeten wij een nieuw toe- vluchsoord zoeken, een plaats zoo eenzaam en af gesloten als deze. Hij hield plotseling op. Een geluid van voetstap pen en stemmen deed zich buiten hooren. „Luister! Wat is dat?" vroeg hij. Alvorens Alexa kon antwoorden, kwam de huls houdster haastig binnen en zeide: „Een der Engelsche gevangenen van den bandiet Soiridion, die heden vrijgelaten zijn, is onderweg ziek geworden en in het huis van een wijngaardier gebracht. De andere Engelschman ging om hulp naar Athene. De eerste en zdjn bedienden kunnen niet In het huis van den wijngaardier blijven wijl zijn vrouw ziek en er voor de vreemdelingen geen plaats is. Daarom zond men den zieken man op een draagbaar tot u. Hij bevindt zich met zijn be diende en de dragers op de veranda. Hij is eenEn- gelsch edelman en verzoekt om gastvrijheid tot zijn vriend hem naar Athene kan vervoeren. Hij heet lord Klngscourt." „Laat hem in een der slaapkamers brengen" ze'de Alexa, toen haar vader als versteend daar staande zweeg, en zorg voor hem dat hij goed verpleegd wordt Zorg ook voor den bediende en zeg den lord dat 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om in verband met de noogere kosten voor ae verga derzaal nog geen gaskacnel aan te scnaffen, doch alleen den aanreg gereed te maiten. De VOORZITTER zegt, dat ae berekening veel hooger geworden is, dan eerst geraamd. Er is nu echter een nieuwe vrnaing op aao gebied, die den Voorzitter eincient voorKomt. De oegrootmg over laas is teruggekomen met op merking van ued. ötaien uat ae cjieis niet juist gevonaen kunnen worden. Er wordt gee,scnt 200 opcenten voor de Peisoneele Beiasting. Andere posten zjjn ie noog. in toiaai is er veisciiil van f2000. De neer Jb. ViESER meent, dat het wel op te brengen is, maar verklaart zien tegen opcenten op ae personeeie belasting. De heer M. MULDsiK. Naar den Haag moet je gaan! '.instemming op ae publieke triounei. De VOORZITTER stelt voor net onuer protest aan te nemen. De heer M. MULDER vindt dat dit geen zin heeit. We moeten ons uitspreken dat het zoo niet gaat. Zoolang het Ruk geen 5-0 van de Werkloozensieun voor zun rekenmg neemt, gaan ane tumaersge- mcenu-ü tengronae. De VOOKzüTER wijst er op, dat niet aanne men van aeze voorstellen, de gemeente.'iuishouaing ui moeuijkneden zou brengen. De neer HART weet dat net niet mag, maar zou de burgers willen aaviseeren ae beiasnngonjetien terug te sturen. De VOORZITTER wil op enkele kleinere uitgaven bezuinigen en voorts 20U opcenten op de personee.e belastingen heffen. De heer HART herinnert er aan reeds bij de Be- grooting-behandeling betoogd te hebben, aat deze met touwtjes en bandjes aan elkaar is geknoopt. Een voord van protest is op zijn plaats. De VOORZITTER wil in de opcenten niet de biljarten betrekken. Van de R.K. Bond van Arbeiders In het Zuivel bedrijf en Landbouwbedrijf was een verzoek inge komen de kosten van het doktersfonds op z;ch te nemen, wanneer leden daartoe niet in staat zijn. De gemeente kan hier niet voor zorgen zegt Voorzitter maar er is een fonds voor, waaromtrent m besloten vergadering meer is meegedeeld. De heer MULDER verdedigt het verzoek van de Bonden, en bewondert de menschen die van hun steun nog de premie betalen. De VOORZITTER doet nog eenige mededeelingen omtrent de werking van het fonds. De heer HART vindt het ook moeilijk voor dc gemeente, als er velen komen. Het heele sociale werk lijdt schipbreuk. Er zijn gezinnen, die van een steun van negen gulden twee gulden fondsgeld betalen. De heer Hart zou willen onderzoeken, wat er ge daan zou kunnen worden. Ook de doktoren moeten eens een veer laten. Er moet eens enkele maanden gratis behandeldwor- den, voor bepaalde 'gezinnen. Voor de slecht bedeel den is een betere regeling noodig. j Een breede bespreking is eenter noodig alvorens ingegrepen kan worden. Het verheugt spreker dat in B. en W. maatregelen m voorbereiding zijn. De heer HART vraagt nu, of tuinders weer bij elkaar in werkverschaffing kunnen komen. De heer Hart maakt er een voorstel van, een werkverschaf- fingscommissie in te stellen. De VOORZITTER voelt er niets voor. De heer Jb. VISSER vraagt wat zoo'n commissie eigenlijk te doen heeft. De VOORZITTER weet dit nog niet. De heer Jb. VISSER denkt dat de commissie toch i niets te vertellen heeft. De VOORZITTER vindt dat dan ook noodig is, dat de Commissie ook alle administratieve romps slomp voor zijn rekenmg neemt. De heer HART zegt, dat dit de bedoeling niet is. De heer Jb. VISSER vindt, dat het hoofdtoezicht toch bij de Heidemaatschappij en de Inspectie is, 1 nln Viot van SfjiatshnStnVlhphPp.T bfitreft De heer HART acht een Commissie voor controle noodig, uit leden van den Raad en particulieren. r Spreker wil ook de leiding in handen van B. en W. laten, met daarnaast een buitenstaand tuinder. Het voorstel wordt niet gesteund,e n komt alzoo niet m behandeling. Het Armbestuur deelt mede met de toegezegde subsidie niet rond te kunnen komen. Uit den Haag j Is bericht gekomen, dat Armbestuurondersteunden i kunnen gaan stempelen. Het geld dat het Rijk hier j dan voorschiet, wil de Voorzitter als subsidie aan het Armbestuur geven. Conform besloten. Hierna sluiting. Uit den Omtrek Sint Pancras. In cafe Bouwstra belegde de ANGOB afd. Lm gedijk een vergadering om te komen tot oprich ting van een afd. Sint Pancras van den ANGOB De heer C. de Jong Sr. leidde deze goed be zochte vergadering in en sprak! de heer Vlind over den strijd tegen den alcohol. Spreker wees erop dat de matige drinker in het maatschappe lijk leven reeds een vraagstuk is, en haalde veel voorbeelden uit het verkeerswezen aan, om te betoogen welk kwaad de alcohol ook te dien op zichte doet. In een helder betoog werd door spreker de crisis besproken ,en, achtte oplossing van het alcoholvraagstuk ook een der oplossin gen van de crisis. D|e heen DEi JONG wees er vervolgens op, hoewel het gebruik van gedistilleerd per hoofd daalt het biergebruik stijgt, en momenteel 27 liter per hoofd per jaar is. De drinkgewoonte gaat door 'n fatsoenlijker vorm en noemde spreker het intreurig, dat bij deze benarde tijden het drankkapitaal nog zulke enorme sommen aan reclame kan uitgeven. Spreker betoogde daarom de noodzakelijkheid ook aan dein Langendijk paraat -te blijven, en achtte het een verblijdend feit dat het alcohol verbruik zoo teruggeloopen is. Spreker gaf ver volgens aan, hoe geheelonthouders in de toe komst een langer levensduur zullen hebben, ge zien de statistieken der levensverzekeringen). He heer De Jong wekte de aanwezigen op lid Jüe worden der geheelonthoudersveieeniging en verzuimde iniet erop te wijzen, dat een ge- ehelonthouder die voor zijn beginsel uitkoimt ook de daad heeft met de drinkgewoonten te breken. Spreker hoopte dat deze avond het zijne ertoe zou bijdragen, de geheelonthouders- ideeën verder uit te dragen. Na eanimeerde be sprekingen gaven zich negen leden als lid van den ANGOB op waardoor het Ha«i aangeslote nen in Sint Pancras op 19 gekomen is. Besloten werd in Sint Pancras een zelfstandi ge afdeeling op te richten, en op een vólgende vergadering tot bestuursverkiezing over te gaan Koedijk. De netto-opbrengst van de vlaggetjesverkoop van de kinderen heeft bedragen 18.50. uw meester spoedig tot hem zal komen." De hulshoudster verwijderde zich. Toen de schreden van de mannen hoorbaar werden wendde mr. Strange zich van zijn dochter af en fluisterde zacht in een soort van vertwijfeling: „Het is de hand van het noodlot waartegen men onmogelijk kan strijden. Een verschrikkelijk ongeluk heeft mij eindelijk bereikt. Jaren lang heb ik ge poogd den slag van mij af te wenden, en nu valt hij met geheel zijn gewicht op mij. Ontdekking en ver derf staan mij te wachten. Hemel, verschoon mijn ongelukkig kind, als Ik ten gronde ga." VIJFDE HOOFDSTUK. Lord Klngscourt werd op last van de hulshoudster In een groot, sierlijk vertrek gebracht vanwaar men door een glazen deur op de veranda kwam. Hij werd door rheumatische pijnen geplaagd en was niet in staat om op te zitten. Zijn bediend® ontsloeg den wijngaardier en zijn helpers dije hem gebracht i hadden, kleedde vervolgens zijn meester uit en legde hem in het zachte bed. Toen zijn lichaam diep in het zachte dons nederzonk zuchtte de graaf van verlichting. Zijn gezicht was bleek van smart en zijn oogleden sloten zich van vermoeienis. Drie maanden lang had hij op rotssteen in een vochtig en dof hol geslapen en iedere zenuw iedere spier, ieder lid van zijn statig lichaam scheen een kampplaats van allerlei kwelgeesten. Iedere bewe- giftg, ja zelfs het ademhalen veroorzaakte hem een ongelooflijke pijn. Briggs sloop op de teenen rond trok de gordijnen voor de glazen deuren bijeen, draaide het licht van de lamp neder, en trad dan weer aan het bed van zijn meester zich bezorgd over hem heen bui- gened. „U moet dadelijk om een geneesheer zenden, my- lord" sprak hij zacht. „Mr. Kollys zal er een uit Athene medebregen, ik heb geen bijzonder vertrou wen in Grieksche doktoren." De graaf ontwaakte uit een lichte sluimering dat slechts droomen was, opende de oogen en zag hem met verwondering aan. De witte hooge wanden met sierlijke platen, de eenvoudige maar smaakvolle In richting van het vertrek, die smettelooze orde en zindelijkheid vormde een aangenaam contrast met de armoede in de hut van den wijngaardier, alwaar hij een korten tijd gerust had en een nog grooter en weldadiger tegenstelling met de rots spelonk van de roovers, waarin hij drie maan den tegen zijn wil verblijf had gehouden. Simt Pancras. i E n (mooie avond. Die gemengde zangvereeniging Zang-lust, di recteur de heer H. J. Zaal concerteert op Maan dag 26 December 2den Kerstdag, ,in het lokaal van den heer Bouwstra. Verdere medewerking verleenen de heer en mevr. Groot—Hagenaar Jasper en Meraike de bekende Westfriesche auteurs, met Hollandsche en Westfriesche: lied- j-.-ii--, --s--1- Er zal voor prima muzikale afwisseling en bal- müziek gezorgd worden. Gezien den goeden naam van het koor to ove rige medewerkenden, staat den aanwezigen een genotvolle beschaafde avond te wachten. Bergen. i I I Door de vereniging voor vr emdelingenverkcer te dezer plaatse is aam Provinciale Staten van Noordholland het volgende schrijven gericht: Het bestuur van de vereeniging itot Bevor dering van het Vreemdelingenverkeer te Ber- ,Waar zijn wij?" vroeg hij met zwakke stem. „In het eenzaamste huis van geheel Griekenland, zoo niet van de geheele wereld, mylord," antwoordde Briggs. „Wij kwamen door een diepen hollen weg, naar dit huis, dat geheel door bergen ingesloten schijnt. Geen groote weg, zelfs geen berijdbaar pad voert hier heen. Maar rond het huls zijn schoone beplantingen en éen veranda geheel met wijngaar den begroeid loopt er om heen. Ik geloof dat hier een rijke Griek woont. In ieder geval zal u hier zeer goed verzorgd worden, mylord." Er werd aan de deur geklopt en de huishoudster trad binnen ee waschkom dragende, waarvan de inhoud warm en ^riekend was, benevens een blad, waarop twee glazen stonden met een warmen drank. Zij plaatste kom en blad op een tafel en sprak den kamerdienaar in de taal van het land toe, maar bemerkte spoedig, dat deze haar niet verstond. Zij ging toen naar het bed. „Ik heb u een versterkenden drank en wat water gebracht, mylord" zeide zij tot lord Klngscourt. „Beiden zullen u verlichting bezorgen. Laat u door uw bediende met de heete medicijnen wasschen. Ik heb van mijn vader, die arts in Corinthe was, heel wat geleerd. Vele jaren lang heb ik mijn mees ter en mijn jonge meesteres de bdienden en arbei ders in alle ziekten met goed gevolg geholpen en hoop dus ook u te genezen. Zoodra u weder beter gevoelt, zal lk het avondeten brengen." De graaf dankte de vrouw en zij verwijderde zich. Briggs waschte de gezwollen ledematen van zijn heer en deze bespeurde dat de pijn voor het oogenblik ophield. Spoedig nadat dit geëindigd was, verscheen de huishoudster met een blad vol kos telijke spijzen, die den patient zoowel als zijn be diende bijzonder goed smaakten. Iets later kwam een dienstmeisje die het overschot van het souper medenam. Daarna richtte Briggs zijn meester in de kus sens op. „De heer des huizes zal zijn gast spoedig zijn op wachting komen maken, mylord," zeide hij. „Ge voelt u zich wel genoegg om hem te ontvangen. „Zeker" antwoordde de graaf. Sooedtg dan ook verscheen de hulshoudster met de mededeeling dat haar meester de vrijheid zou ne men den vreemden gast te bezoeken, als zijn toe stand zulks veroorlooft Lord Klngscourt antwoordde, dat het hem bijzon der aangenaam zou wezen zijn gastheer te ontmoe ten en een minuut later trad de heer des huizes binnen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4