NIEUWJAARSGROETEN. KERSTMIS Hike Breijer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 149 ZATERDAG 24 DECEMBER 1932 41e Jaargang Bij Verkoudheid Mijnhardt's TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 NIEU W E DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonntnen tsprij s per S maanden f 1.11. Uiteave: firma I. H. KEIZER .Masten I. H. UUll Bureel Mscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. In ons oudejaarsavond ver schijnend nr. zal de gelegen heid worden geboden een Nieuwjaarsgroet te plaatsen a 50 cent. Gloria in excelsis Deo. Eere zij God in den Hooge! Op een zoelen zomeravond schuilden we op een boschweg voor een losbrekend onweer. We keken naar boven, waar hoog in een boom een merel zat, die zong. Duidelijk Immers zagen we haar het bekje bewegen en het halsje rekken, waafrin de krop af- en aanzwelde, als een klein blaasbalgje in een miniatuur orgel. We wisten, dat de vogel daar een mooi lied zong met zuivere stem, maar wat we hoorden, dat was slechts de rollende donder en het geloei van koeien. Andere menshen zagen ook die merel en ook zij wisten, dat de vogel zong. Maar niemand beweerde dat de loeigeluiden of het don- dergeroffel van de vogel kwamen Natuurlijk niet zult ge zeggen, zóó dwaas kunnen de menschen niet zijn! Tóch wel! Twee duizend jaar bijna viert de christenheid het Kerstfeest van den Vrede. Twee duizend jaren lang galmen de klanken na van het koor der engenlen, het „Gloria in Excelsis Deo" over de aarde deed ruischen, „et in terra Pax hominibus", Vrede aan de menschheid verkondigend. Dat waren heerlijke woorden, woorden van troost en verlossing. De Christus was tot ons gekomen om ons door het offer van geboorte en dood te verlossen, voor ons met dien prijs den Vrede koopend. Engelen bege leidden Hem en zongen Zijn lof ter eere, daarmee aan de menschheid leerende, hoe deze haar Ver losser te danken had en te bejegenen voor den Vrede, dien Hij bracht, als we van goeden wille waren. Maar in plaats dat de wereld eere brengt aan den God der Hemelen, brengt ze slechts eere aan de ondeugd en aanbidt ze haar eigenwaan. Ze smaalt op God en gebod en baant eigenwijs haar weg. Uit baatzucht en kortzichtigheid bestrijden de volkeren elkaar, uit argwaan, egoisme en benepen heid belaagt de mensch zijn medemensch. Het ge luid dat we verwekken, is het geluid van den strijd, het gedonder van kanonnen, het rumoer van onver draagzaamheid, en als we dan al dat menschelijke onchristelijke misbaar, de hemelsche stemmen niet meer verstaan, dan smaalt de wereld: twintig eeuwen christendom en waar is nu de Vrede? Zelfs wie het meest verre van Hem bleven, zullen toch moeten erkennen, dat er Vrede zou kunnen zijn op deze aarde en Vrede in de harten der men schen, als alle de geboden volgden, die Christus in Zijn groote liefde voor ons heeft gegeven. Maar de wereld is niet van goede wille. Als straks de Kerstklokken lulden, dan zal de oprecht geloovlge echter zijn stem verheffen om mee te zingen in het Vredeskoor, opdat de zoete genade, die in de Kerstboodschap besloten ligt, zoo rijk mogelijk over de aarde zal worden verspreid. Het waren noch rijken, noch machtigen, noch geleerden, die het eerst het Licht van Bethlehem aanschouwden en zich tot de kribbe lieten leiden; het waren eenvoudigen van harte en geest. De machtigen dezer aarde mogen 'ook nu in eigen-waan samenspannen, smart en ellende mogen ons getroffen hebben, we gelooven In Chris tus en we weten, dat er nog een hoogere Vrede in ons kan zijn, dan die, welken we kennen als aard- sche rust en wereldlijke welvaart. De duisternis om onsheen kan ons niet neerdruk ken, omdat we daar bovenuit het Licht ontwaren, dat ons vertrouwen in de toekomst schraagt WACHT U VOOR VERKOOPLANGS DE HUIZEN. WENDT U TOT EEN VERTROUWD ADRES VOOR BUIKBANDEN CORSETTEN CORESELETS BUSTEHOUDERS ELASTIEKEN KOUSEN enz. OOK VOOR ZIEKENFONDS Mient 17 Alkmaar Tel. 526 VAKKUNDIGE BEDIENING. Uit den Omtrek HElEKHUGOWAARD1 H,et blijft op het station Heerhugowaard nog steeds een probleem, iu den 'trein te stappen, zon der gevaar te loopen,,.dat een andere trein dit ver hindert, en den reiziger een ongeluk bezorgt. Men mag daar wel terdege oogen en ooren ge bruiken. Toevallig waren we er Donderdag ge tuige van hoe een reiziger van bet een porron- netje naar het andere loopend, een haast ge luidloos naderende losse locomotief uit de rich ting Schagen niet hoorde aankomen. Diank de oplettendheid van den stationssehef, die hem tij dig opmekter en den rriziger opmerkzaam maak te ,had dit geval geen gevolgen. Maar het per soneel zal niet steeds gelegenheid hebben, nauw gezet toe te zien ,en het lijkt ons niet overhan dig, dat aan het voorkomen van dit gevaar een\ de noodige aandacht wordt geschonken. Cinema Amerfcain, Alkmaar. Mata Hari. f De geschiedenis is bekend. Hoe de Nederland- sche danseres Margaretha Zelle, onder den naam „Mater Hari' het Parijs, dat zich in 1917 amu seerde, in verrukking bracht, door haar exo tische dansen en haar geraffineerde charme. Hoe zij echter deze daarnaast gebruikte of misbruikte spionnage voor Duitschland te ple gen, die haar ten slotte het lot deed deelachtig worden van zoovelen: een druilerige morgen, Vincennes, het executiepeloton, de paal en xde dood. Er is veel over deze figuur geschreven. Men heeft haar als miss Edith Cavel een martelares genoemd, anderen zagen in haar een comediante tot het einde. Ein wat'heeft Hollywood van haar gemaakt in deze film, en tot welke figuur maakt haar Greta Garbo We zien een vermoeide vrouw, blasé, wie slechts het zenuwsloopende spionnage- werk eenige sensatie geeft voor wie de liefde selchts tot vele vluchtige en passants geworden is, tot tóch voor haar de echte liefde komt als het te laat is, en haar ©enigste ware droom van geluk ruw wordt beëindigd door arresta tie, krijgsraad en veroordeeling. Er zijn drie prachtige figuren in deze film. De Mater Mari van Greta Garbo, gespeeld met een geraffineerd heid in gebaar en stem, die critiek tot een pas kwil maakt; dan: de Russische generaal Schubin van Lionel Banymore, de man, die zich telkens tracht uit de gevaarlijke bekoring terug te trek ken, en de leider van de Duitsche spionnage- dienst Adriani Lewis Stone voor wien zijn medewerkers slechts gebruiksvoorwerpen zijn, die hij wegwerpt als hun diensten hem gevaar lijk worden; en over wier leven hij' naar wille keur beschikt. En dit drietal bewonderenswaardige acteurs gaven hier een brok werkelijkheid, dat de toe schouwer in ademlooze spanning volgt. Wel licht terwille van de lang verwachte sensatie, Garbo en Ramon Novano in éen film, heeft Hol lywood er een liefdesgeschiedenis doorgeweven, dat den zeer aangebeden Ramon gelegenheid geeft al zijn verleidelijkheden ten toon 'te spreiden. Het hindert niet - - laat de liefhebster er van ^genieten want ondanks deze ietwat onwer kelijke Einlage blijft hier een film, grootsch van jbpzet, groot van spel, een film die men moet zien. Het bij-programma is wel verzorgd. Eten actu eel Polygoonjournaal, een film over de visch- Vangst in Middellandsche zee, waaraan een recht geaard vischliefhebber zal smullen, een geestige teekenfilm en een allerdwaaste sportgebeurtenis. De belangstelling voor dit kerstprogramma was Vrijdag reeds-zeer-groot, eu het zou ons biet. '.-Grwonderen, wanneer met de Kerstdagen het bordje „uitverkocht" meermalen op de kassa zal prijken. Het programma verdient het. Plaatselijk Nieuws zijn de rentetrekkers, hier aanwezig het spre kend en levend bewijs. Spr. ging ,ua, hoe er voor den ouden dag van hen die ii lo jmienst zijn, is gezorgd. Doch ook is er iets gedaan voor hen, die niet in loon dienst zijn. Die konden zich vrijwillig verzekeren ■en zei fde premie betalen, wat voor een heeleboel menschen echter te bezwaarlijk is. Door deze wetten is dus net „oud en arm' de wereld (uit geholpen. Spr. sprak hierna over de opvatting van andere partijen, die die tegen premievrij staatspensioen zijn. I Ka deze houding ernstig te hebben becriti,- J seerd, werd het woord gegeven aan den heer I Piet Cloeck van Beverwijk, die met een geestige inleiding er direct de stemming in had en met zijn ernstige en luimige liedjes buitengewoon veel succes oogstte. Na de vertooring van de bekende bondsfilm „Oud en Arm" sloot dë'vooiz. de best- geslaagde bijeenkomst met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen hadden bijgedragen. „Van onils de Morgenster." We mogen dan aan den I.angendijk een peri ode van verval meemaken in materieel opzicht het geestesleven blijft opgewekt. Dat bewijst alweer de aanstaande van net sterke Heijermans stak „Van ouds ae Morgenster!" De Morgenster, het tapperijtje. waar des mor gens om zes uur de habituë'r reeds op de deur kloppen voor de eerote borrel. Maar Moeke, de kasteleines tapt en schenxt, den klanten, die toch niet Wegloopen haar ruwsten kant toont, om voor naar blinden zoon de allesgevende moe der te zijn. Een machtig spel, van tegen elkaar opbruisende karakters, een spel met persoons- typeeringen, waarin Heijermans nog steeds niet overtroffen is. Hoe m^oi is de Pastoor in het stuk, de klanten in de herberg, de logementst- knecht, Hoe scherp uitgebeeld, allen, die daar in die gore atmosfeer hun armzalig bestaan voortleven. Eln hoe echt zijn de dialogen. Voorwaar, de opvoering van dit stuk kan een gebeurtenis in dit seizoen zijn, en het is slechts te wenschen dat de vereeniging ,,Jong Leven'" er mee zal bereiken, wat ze zich heeft voorgesteld De moed een dergelijk stuk te brengen verdient in ieder geval reeds een woerd van waardeering. E. P. G. OUDKARSPEL. Bij het te Groningen gehouden examen slaagde Mej. A. Vogelenzang voor Middelbaar Engelsch Acte B. LANGENDIJK. Bridge De Langendijker Bridge-club speelde dezer dagen een wedstrijd tegen Obdam, waarvan de uitslag als volgt was: Oneven nummers: le pr. de heeren P. en G. Deu- tekom te Noordscharwoude met 2520 punten plus 2e pr. de heer en mevr. P. Schagen te Broek op Langendijk met 730 punten plus. Even nummers: le pr. de heeren T. de Boer en H. Zwart te Obdam met 265 punten plus, 2e pr. me vrouw Van Ekeren en mevr. De Boer te Obdam met 75 punten min. (Nrd. Holl. Dbld.) ZUID6CHARWOUDE, De afdeel ing ZuidseharwoudeBroek op Lan gendijk van den Bond van Staatspensionneering hield Donderdagavond een propaganda-avondi in de zaal van den heer P. Kramer. 1. D|e zaal was tamelijk' goed bezet. Een flink aantal oudjes had aan. de uitnoodigipg om aan wezig te zijn, gehoor te geven. De voorz. ,de heer J. du Burck, heette allen hartelijk welkom, er aan herinnerende, dat men twee jaar geleden, in dezelfde zaal een propagan- da-avond heeft gehouden. Spr. wees op de nood zakelijkheid ,dat, voor de 4-jaarlijksche verkie zingen worden gehouden, de staatspensionneerders van zich laten hooren, opdat de menschen we ten, als ze straks hun stemmen moeten uitbren gen, te doen staat. Van die noodzakelijkheid Hoest Keelpijn Griep helpen tabletten, poeders of siropen het best. Alléén echt en goed wanneer de naam Mijnhardt op de verpakking staat. Let hierop, n prijzen vanaf 20 en 30 ct. Bij Uw Drogist. Uw Centraal Bioscoop. Zondag den eersten Kerstdag zal de Centraal Bioscoop de groote circusfilm met in de hoofdrol Lucia Albertini vertoonen. Die film is getiteld de „Circusprinses." f Van deze film kunnen we niet anders zeggen als dat het er een is van ongekende sensatie. De verdwijning uit de brandende kogel blijft voor iedereen een raadsel. Hier ziet met het bonte circusleven in zijn vele schakeeringen aan het oog voorbijtrekken, een leven niets dan schijn klatergoud. Die film houdt door haar inhoud de aanwezigen in een ongekende spanning gevangen, van het oe- gin tot het einde. De vele en bijzonder goede Duitsche pers- reoensies waarborgen hier iets, goeds. Als tweede hoofdnummer wordt gegeven een film waarin de bekende Richard Talmadge zijn moed zal ten toon spreiden. Staaltjes van durf en sensatie, zonder trucs. We kunnen dan ook niet anders, dan een ieder aanbevelen een bezoek te brengen aan dit krach tige filmwerk. De Centraal Bioscoop geeft één kerstprogramma dat door velen zal worden bij gewoond CHRONISCHE ISCHIAS. Pijn nu weg, stok overbodig. Niemand kan er aan twijfelen of deze man heeft voorgoed afgedaan met het loopen met een stok, want het is nu al vier jaar geleden, sinds hij hem afdankte. Hij schrijft: „18 Maanden leed ik aan chronische ischias en rheumatiek en het was mij onmogelijk te loopen zonder stok. Maar nadat ik korten tijd Kruschen Salts had gebruikt kon ik de stok wegdoen. Het is nu vier jaar geleden dat dit gebeurde; de pijn is nooit teruggekeerd en ik heb geen dag meer be hoeven te verzuimen op mijn werk. k zou dan ook nooit meer buiten Kruschen willen want het is zijn gewicht in goud waard. U kunt van dit schrijven naar goeddunken gebruik maken, want ik kan Kru schen Salts werkelijk aan ieder lijder aanbevelen." C. F. Als de afvoer-organen traag gaan werken wordt het schadelijke urinezuur* vrijheid gelaten zich op te hoopen en zich te nestelen in de weefsels, spieren en gewrichten in den vorm van naaldscherpe kris tallen zijn het, die, doordat zij de zenuwwanden doorboren, de ondragelijke rheumatischepijnen ver oorzaken. Kruschen Salts lost de kwaadaardige urinezuur-kristallen op, om ze daarna zacht maar volkomen uit het lichaam te verwijderen. Wanneer U dan trouw blijft aan de kleine, dagelijksche dosis, zullen de zes verschillende zouten in Kruschen Salts de afvoer-organen blijven aansporen tot gezonde, geregelde werking. Het kwaadaardige urinezuur krijgt dan geen kans meer zich ooit weer op te hoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en fl.60 per fla con. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. (Adv.).

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1