Een belangrijke Middenstandsveryadering te Warmenhuizen Kameroverzicht De loonploegers en de Den tuinders zal verzocht worden schuldbekentenissen te geven aan de Neringdoenden, voor hunne oude schulden. Voor de Middenstandsvereeniging „De Samen werking" hield op Woensdag 28 December, 's avonds 7 uur, in de zaal van den heer Slikker de heer D. L. van der Leeuw een rede met als onderwerp: „De nood onder den Middenstand, in het bijzonder in de tuinbouwstreken. Verschillende aïdeelingen waren vertegenwoor digd. Uit Langendijk waren aanwezig de heeren Pieisma, Timmeiman, Zeeman en de Bakker. Te zeven uur opent oe Voorzitter, de heer Dissel de vergadering met een woord van welkom, aan ue aanwezigen, waaronder enaeie neeren van de Mid denstandsvereeniging uit de Lange dij sen en de Pers. i>e Voorzitter betreurde net, aat niet meer aanwezigen tegenwoordig waren. Spreser gaat in het kort den toestanu na, en releveert de acne van het Hooidbestuur. Beieiat is nat de aandacht op den Middenstand is gevestigd. rvenDaar moet woruen gemaakt noc de toestand thans is. De neer v. d. Leeuw, die nu het woord krijgt, merkt op dat de zaaK niet nieuw is. De laatste drie jaien zijn de toestanden in net tuinoouw- bedriji van nien aarn geworoen, nat ook de Mid denstand in noon gekomen is. Br is reeds in ver- scninende nemingen iets genaan om uen Midden stand traenten te steunen, nan uen tinnoouw is huip geDouen, en getiacnt is deze nearyven er boven op te neipcn. nizetgeoien en aoopaiacnt in het Dinnemana zijn stera vermuiueru. DUitscnianu is niet meer aan ue mar at. Br is vijl muuoen be- scniabaar gestem, en Spr. onaersennjre ue meennrg dat dit oeuiag veei te raag is. Men is van ooiueci, dat ais net Deoiag Deeyicra uoor ue comnnssie Lovinca zou woruen verstreat, nameiija 20 millroen zou er iets voor oen miooenscano overblijven, ttpie- ker meent eenter, dat ue viji mrliioen voor den Middenstand waardeioos zijn. Voor eenige weken is er een vergadering geweest te Hoorn, waaraan verschillende corporaties hebben deelgenomen. Van oordeei was men uat er een regeling voor uen Mid denstand zou komen. De Regeering verlangde echter een bepaald plan. Men moet in cijiers aantoonen hoe de toestand is. In de Streek heeft men reeds een overzicnt gemaakt van den schuld der tuindeis aan oen Miuoenstand. Andijk heeit bijv. andernaive ton scnuid, smus laoO. Dit bewijst uat er veel op crediet geievera is. Men noemt creuietverieenmg wei bedrijfsrisico. Dit is onjuist. Het is hier een oua gebruik op afreaening van oogsten te leveren. Ooz de burgemeesters Devestigcn dit. Bij dezen nood toestand zou net nooazaaeiyk zijn een oplossing te vinuen. Br moet aanurang op oe Kegeermg uitge- oeiend woruen. Verscniirende nameneden zijn inge- licnt. Bij de schrifteiijKe voorbereidmg van de Be grooting werd reeds huip gevraagd voor den Mid denstand in de tuinbouwstreek. Het antwoord van den minister was afwijzend. Daarop is een uitvoe rig adres gericht aan de Tweede Kamer, dat spreker voorleest. In het adres kwam duidelijk naar voren hoe de kleine winkeliers gedupeerd zijn, en werd opnieuw hulp gevraagd. In openbare zitting heb ben verschillende Kamerleden aandrang uitgeoefend De Minister heeft serieus onderzoek toegezegd. Spr. neemt aan dat de totale schuld van de tuinders in oeze omgeving vier miilioen bedraagt, alleen z.g.n. oude schuid. Spreker wijst er op, dat zeer vem winkeliers ook by grossiers en fabrikanten sterk in het kryt staan. Spraer deelt meue, dat de Mi nister aan den Middenstand verzoent heeft advies over deze kwestie uit te brengen. Geadviseerd is een commissie in te stellen voor het middenstands- crediet. Er zal een ertdietsvorm kunnen omstaan, als in den oorlog net geval was. Er is toen twee mii lioen verstreat, waarvan 85 pet. weer terugbetaald is. Deze gedachte zal op ten spoedige bespreking sterk naar voren worden gebracht. Spreker hoopt dat de leden zich hier niet geisoleerd voelen. Men laat de Regeering niet los. Ook in de industriecentra is hetsiecht. Daarom twijfelt spreker, nu er van verschillende kanten drang worut uitgeoefend, een oplossing niet kan uitblijven. Spr. adviseert de Be sturen spoedig er voor te zorgen, dat een overzicht verkregen wordt van de scnuiden. Het Bestuur deelt mede, uat dit hier reeds ver kregen is. Spr. vraagt nu naar ervaringen der leden, om goeu georiënteerd te zijn, en vraagt net oc-idee. van de vergadering omtrent te nemen maatregelen. Er zou creuiet verleend kunnen worden, aan wei cessie van vorderingen op den tuinbouw. Het laatste idee acht spreker nie zonder bezwaar daar zou kunnen zijn, dat de tuinbouw nooit meer de hoogte van vroeger zou bereiken. Spreker hoopt duidelijk gemaakt te hebben dat de Middenstands organisaties ue leden niet In den steek laat. Ook van de Kamers van Koophandel wordt alle mede werking verkregen. De Voorzitter deelt mede dat die plannen in de Bestuursvergadering behandeld zijn. Besproken is de mogelijkheid van cessie. Geen mensch zal echter een schuldbekentenis willen ge ven, hoewel de menschen eerlijk genoeg zijn. Als tweede punt is naar voren gebracht directe gelde lijke steun. Dit is vooral noodig voor de vakken, timmerman, metselaar enz. Spreker vraagt zich echter af of regeeringscrediat gewensent is, en meent dat men zich groote verplichtingen op den hals haalt. De heer Nieuwland wijst er op, dat steun en crediet niet hetzelfde is. De heer Zeeman vraagt of de studiecommissie wordt ingesteld door den minister of den Midden standsbond. De heer De Leeuw licht dit nader toe, De com missie is samengesteld uit deskundigen uit de oiga- nisaties. De heer Zeeman deelt mede, dat over den vorm van steun aan den Langendijk niet gesproken Is. Een oordeel kan er dus niet over geveld worden. De heer Tuinman merkt op, dat de regeering niet op cessiemaatregelen zal ingaan, omdat de schulden betwist worden. De Voorzitter deelt mede, dat in Warmenhuizen f 80.000 uitstaat, maar van 70 pet. is het zeker, dat ze zich niet verplichten willen zwart op wit te geven. De heer Zeeman, acht cessie maatregelen ver keerd. De Middenstand is niet enkel noodlijdend door de vele uitstaande vorderingen. Het is dus wenschelijk voor allen hulp te bereiken. Aan den Langendijk heeft men getracht niet meei op cre diet te leveren, maar ook andere oorzaken zijn er geweest, die dezen toestand hebben gebruikt. De Voorzitter meent, dat de Regeering wel als schuldeischer nummer een komen zal, wanneer er teiugbetaaid moet worden. a De heer Van der Leeuw merkt op, dat de Regee ring wei geen directe steun, zonuer terugbetaling zaï geven. Van aile kanten worut om steun gevraagd Daaiom is het Regeenngsstanupunt begrijpelijk. Bovendien zyn ue beciragen soms veel te groot om deze aan te zuiveren, en zyn slecnts actoord aanoieumgen mogeiyk. Practised biyven er twee punten over, cessie van vorderingen, via een bank, en crediet op langen termyn. Spieker geeft toe, uat voor uit doei scnuidbekentemssen teekenen onaoen- lyk zyn. Ook met ingrypen van nooger nand biyven te uien opzichte moeiiy kneden. Noouig is eenter by de Kegeermg beslagen ten ys te komen, spreker komt ook tot oe conciusie dat het oeiangrykste criterium voor de regeering is de levensvatDaarneid van de beuryven. Ten opzien te van de amoachts- menscnen meent spreker dat grooter tuinuers cre- dieten werkverruiming brengen zal. Ais ue winke liers wat ontvangen, kunnen zij ook ue ambaents- menscnenj steunen. By ucze regeling snijdt het mes van twee kanten. Br oiitwikneiu zien eenige discussie, omtrent ue vraag oi ouecten steun aan de amDaentsueaen ge- weneciit is, oi uat zy vanzeit werk zuiien krygen, ais tuinoouw en win&eistano genoipen worden. De meeste leuen zyn van oorueei oat creuiet op tangen temiyn voor aue miuuenstanders, winkeliers oi amoaciiLsiieoen wenscneiyk is. De voorzitter neet oe aio. Anna Pauwlowa, die ter veigauering komt weikom. Ook in de bioem- ooiienstreek aidaar is een groot scnuidbedrag. De neer Rentenaar lAlkmaar l geeft te kennen, dat ook in oe steoen de toestand zeer ongezond is. spreker acht sieents een weg mogelijk creuiet op langen termijn aan gezonde bedryven, die nog te reooen zyn. Vele bedryven zijn topzwaar, en daar om moet goed overwogen worden, aan wie gegeven wordt. De crisis is nu wel heviger dan in 1919. De heer Zeeman, acht het wenscnelijk oat mid denstanders in oe studie commissie benoemd wor den. De Voorzitter acht schuldbekentenis geen waar- ooig. Douisiag moet given oe toestand van de zaak op neuen. De iieer Diepsmeer vraagt zich af, hoeveel ge- zonae za&.en er op net oogenous zyn, en zal net ook moenyk zyn oen toestand van 5 jaar terug te beoorueeien. Br zuilen veie teleurstellingen ko men. spreker zet uiteen, waarom hij schuldbeken tenissen via de banken toch wenscneiijker acnt, en wil meer soepelheid van de banken. De heer Rentenaar betoogt, dat in veel gevallen de topzwaarte van de bedryven door orgamsatori- schen weg eerst weggenomen moet woruen, en dan creoietverieening wenschelijk is. De heer De Leeuw wyst er op dat een bank ook hare verplichtingen heelt, en daarom mag men als het ware geen keten uit den schakel halen. Spreker acnt het een hellend vlak, den weg van den neer Diepsmeer uit te gaan. Er is een kans oat de staat zyn buiteniandscn creuiet kwijt raakt, en infiacre kan net gevoig zyn. Herschatting van hypotheken acnt spr. voor veien ongewensent, gezien ue waarde verminderingen. De neer Diepsmeer is van meening dat gefor ceerde liquidatie of executie voorkomen moet wor den. De heer De Leeuw zegt hierin medewerking toe. De neer Zeeman meent uat renteloos creuiet op zeer langen termyn veie moeilijkheden kan onder vangen. De neer Timmerman kan zich er niet mee ver eenigen, dat de lasten geneel op den Middenstand woruen geschoven,en zou van hoogernand willen ingrypen om te komen tot verplicntmg van schuld erkenning. De middenstand mag eiscnen nun vor deringen erkend te zien. De neer Rentenaar acht dit ook een begin, en mc.ent oat organisatie veei kan bereiken. De neer timmerman meent, oat men te bang voor zyn klanten is. De voorzitter wyst er op, dat de ongeorganiseerde miuuenstanuers een beletsel vormen. De neer Zeeman meent dat men klanten, die niet contant bctaien, wel gerust aan de ongeorgani seerden kan overlaten. De neer Wezel meent, dat men het eens probeeren moet schuldbekentenissen te krygen, en net den kianten uuiueiyk te verteilen. De neer ue Leeuw uoet net voorstel, een adres van den minister te zenden, waaraan de aanwezige ver- eenigmgen adhaesie zuilen moeten betuigen. Het is nooeng nog eens met kiem den nood naar voren te brengen. (Applaus). In beginsel wordt besloten schuldbekentenissen van de ciiëntèle te krijgen. De moeilijkheden met de klanten daaromtrent zuilen zooveel mogelijk weggenomen moeten worden. Het zal mmmer oe beooeiing zijn de menscnen „uit te beenen". De heer v. d. Leeuw wijst er op met de redactie van de schuldbekentenissen te moeten wachten, tot de regeering zich bereid verklaart dit idee te steunen. De Voorzitter vraag nu wat gedaan kan worden voor de meest noodlijdenden. De heer v. d. Leeuw zal trachten via het nationaal steuncomité, voor deze categorie iets gedaan te krij gen. De Voorzitter acht het wenschelijk de verschillen de plattelanusafdeelingen in een kring bijeen te brengen. De heer Zeeman acht de vertegenwoordiging in de Kamer van Koophandel voldoende, en acht kring vorming zonder kosten onmogelijk. Contact is altijd mogelijk, als er iets is te bespreken. In dien geest wordt besloten. Voorzitter sluit hierop de vergadering met dank aan den heer van der Leeuw, de vertegenwoordigers der afdeelingen en de Pers. Spreker hoopt dat ook in 1933 de Middenstand eendrachtig zal blijven. j Euitsch gebruik, meesmuilen sommigen. Wat zou dat? Onze kerstboomen stammen ook uit Buitschland. Die petten verdeelen ons volk nog j meer roepen anderen geërgerd. Och, kom. Zoo iets zit bij de jeugdige petten en mutsendragers immers heelemaal niet voor. Die mensch is nu eenmaal bezield met een kuddegeest. Hij voelt I zich veel prettiger onder gelijkgezinden, gel ijk- I gestemden, gelijkgesitueerden, of gelijk wat ook I dan heelemaal alleen. Padvindersclubjes hebben allemaal d'r eigen uniform, de meisjes van de Graai dragen dezelfde jurken en de jongens van de mondharmonicaclub hebben allen witte broe ken en witte petten. De leden van de AVRO, KRO, VARA, of NCRV hebben hun eigen speld je en hun eigen vlaggetje. We kennen een visch college, welke leden een eigen vereenigingswapen op hun wurmendoosje hebben. We kneuen elkaar nu eenmaal graag als gelij ken. Als een Nederlander met de vacantie in het buitenland reist, valt hij onder het storten van vaderlandsche tranen iederen landgenoot om den hals, dien hij toevallig tusschen iSpaansche of Italiaansehe inboorlingen ontdekt. En hij zal ontroerd het Wilhelmus inzetten, als hij bij' het voederen van de duiven op het St. Marcusplem te Venetie een rood wit blauwen doffer ontdekt Voor de vaders der scholieren is de nieuwe mod (geslist goedkoop. iVoorheen moesten ze hun jongens en meisjes een fiets beloven voor een eventueele promotie naar een volgende klas. Een ander jaar een fototoestel, een zwemabon nement, een reisje naar de llarz en voor 'het eind examen een kleine auto. Thans prikt hij ze een ster op de muts en hij is overal van af. Men oordeele niet te licht over de waarde en beteekenis dier sterrengeschiedenis. Een onjgen of meisje dat met twee sterren op de muts kond loopt ziel heel hoog op tegen het oudere (ka meraadje, dat gerechtigd is om er drie te voeren Naar zoo'n derde ster wordt verlangd, alleen al om zoo'n derde ster te mogen dragen wordt er ijverig geblokt. Omdat ze hooger op willen en van de bereikte resultaten graag blijk geven aan familie vriendjes en kennissen, a, aan onbekenden zelfs. Maar ook omdat ze het zoo diepellendig zouden vinden, als de klasse ge- nootjes van thans, straks met een ster meer zouden pronken, terwijl ze zelf Afschuwelijk vinden we zoo'n gedachte. Zeg nu niet dat zulke studieprikkels verkeerd zijn, omdat ze geen zuiveren ondergrond heb ben. Zeker, het is mooi, e^Is studielust uitslui tend voortkomt uit plichtsgevoel, maar onvol maakte menschen en dat zijn we allemaal - krijgen nu eenmaal onvolmaakte kindertjes. Om ze tot iets goeds te brengen mogen we zelfs geen kunstmatige prikkels versmaden. Op vele scholen vooral op kostscholen, is altijd zwaar op het gevoel van eigenwaarde der leerlingen gespeculeerd om ze tot ernstige studie te nopen. We kennen internaten, waar slechts klassegenooten met elkaar mogen om gaan, blijft een leerling een keer zitten, dan moet deze van al zijn kameraadjes afzien en tot de regionen van een lagere klasse afdalen. De su perioriteit van de hoogere klassen wordt op zul ke scholen ook sterk geaccenteerd door bepaal de voorrechten en door het beschermen van ve lerlei mossen." In zulk systefem zit veel goeds ook veel kwaads echter. De desillusie is soms on dragelijk gebleken voor kinderen, die met hun klas niet meekonden. Van het bedoeld systeem zijn de huidige sehoolpetten en mutsen met de sterretjes voor klasseaanduiding een zwakke afspiegeling. De nieuwe mode heeft er veel goeds van en van het kwade weinig of niets. Het verlangen naar een ster meer kan tot studie prikkelen, maar het gemis van zoo'n ster alleen, zal ,wel geen leerling tot wanhoop vervoeren. Ons Weekpraatje Wat we van de petten en mutsenmode dachten zoo werd ons in een tweetal brieven gevraagd Het scneen zelfs, dat men een beetje gepikeerd was, dat we het bedoelde onderwerp nog niet hadden aangeroerd in ons Weekpraatje. We haasten ons dus te ai.twootrd n. Deze allerjongste menscnelijke bevlieging vin den we prachtig. Voor onze petten- en mutsen-, industrie. Prachtig ook voor de winkeliers die er wat mee verdienen en voor de arbeiders, die er werk door bekwamen. Prachtig voorts voor de leveranciers van haargroeimiddelen, want het schijnt dat lieden, die veelvuldig en langdurig nauwsluitende mutsen of petten dragen, spoedig kale knikkers hebben. Een prachtig vinden we de mode tenslotte voor de scholieren, die er zich gelukkig mee gevoelen. Bezwaren zien we heelemaal, niet. H,et is een TWEEDE KAMER,. Op vacantie, na den begrootingsarbeid te hebben af gedaan. EERSTE KAMER. Een aanslag op de regeering afgewend. De Senaat is wat onwillig. Die Kamer is voorloopig tot 31 Januari met verlof. De Onderwijsbegrooting heeft natuurlijk nog heel wat spraakwater doen stroomen. Er was tenslotte ook wel waardeering voor minis ter Terpstra, die op de 160 miilioen voor on derwijs tenslotte slechts 5.8 miilioen bespaarde Soc. en Vrijz. democraten vonden dat een scher pe bezuiniging, waartegen ze protesteerden, maar van nadere zijde meende men weer dat de mi nister niet ver genoeg was gegaan. Ook op on derwijsgebied leven we volgens prof. Visscher a.r. boven onzen stand. De tijdelijke verhooging van den toelatingsleeftijd tot de L.S. wilden sommige leden definitief geregeld zien.- Mr. van Wijnbergen r.k. was daar tegen, ook tegen de tijdelijke verhooging. Dat brengt finantieelen nood meende hij bij het bewaarschoolonderwija. De minister zoif daaromtrent een kleine oom missie van onderzoek overwegen. De versnip pering op lager onderwijsgebied moet volgens desn heer Zijlstra a.r. ook aan den bond van Ned. Onderwijzers worden geweten, welke on verstandige acties voert, o.a. tegen het ambu- lantisme voor de zesde klasse school enz. B|e opheffing van de rijkskweekschool te Den Bosch stond op het program. Zadelhof sd.a.p. diende een motie in voor 'haar behoud en (de stemman staakten. Bij de herstemming op den volgenden dag waren twee rechtsche voorstem mers Moller en Dangman zoek, de motie werd daardoor verworpen. De begrooting is aangenomen met 67—38 st. De heer öolijn a.r. ontworstelde minister Rey mer de toezegging, dat direct na de noodige voorbereidingen met de inpoldering van den N. O. polder zal worden begonnen, zoodat men thans inderdaad mag zeggen, dat de Zuiderzee werken zullen worden voortgezet. Verschillende contingenteeringsontwerpen wer den zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Het betrof hier kousen, sokken, tapijten, naaigaren en tafelgoed, gloeilampen. Die minister meende van de schoenenoontingentee ring gunstige gevolgen te zien. Hjet aantal ar- beiduren in de schoenindustrie is eenigszns stij gende. In de Psychopatenwet werd eenige wijzi ging gebracht teneinde de toepassingen wat te De begrooting van het Wegenfonds bracht weer een groot aantal plaatselijke verlangens naar voren. De minister ontkende dat er bevoor rechting zou zijn van bepaalde streken. In het westen des lands is het verkeer nu eenmaal het drukst en de wegen waren er het slechtst. Te genover den heer ter Laan s.d. hield de minister staande, dat, wanneer we goede rivierbruggen zouden kunnen krijgen met geringe tolheffing, zulks te verkiezen zou zijn boven geen bruggen. Ook de begrooting van het wegenfonds werd z.h.s. aangenomen. Op den laatsten dag werd de salarisverlaging wettelijk geregeld van de hooge colleges, als de Raad van State, Rekenkamer en rechterlijke macht. Alle overheidspersonen zijn nn door de verlaging getroffen, behalve de Kamerleden, wier vergoeding steviglijk in de Grondwet is vastgelegd. Het nieuwe Tarwewetje met verhooging van het mengperoentage tot veertig procent kwam er ook nog door. Het Brood werd (ge- contingenteerd. EERSTE KAMER;. Die Eerste kamer vergaderde tot nu toe heel weinig, maar als ze bijeenkomt,laat ze zich gelden. Een oogenblik heeft ze zelfs het be staan van deze regeering bedreigd. Links was eensgezind tegen het opcentenwetje en vrij on verwachts klonken ook van rechts bezwaren op nl. van de zijde der katholieke democraten, die het groote gezin te, zwaar belast meenden. Slechts een dezer echter, de heer van IJsselmui den r.k. stemde tenslotte tegen. Het wetje werd aangenomen met 2521 stemmen. Minister Donners wilde den Senaat deze week ook nog zijn Psychopatenwetje laten behandelen maar dat deden de heeren. niet. Ze eiscb.ten tijd voor studie. Aan de Burgemeesters van tien verschillende gemeenten van Langendijk en Omstreken is on derstaand schrijven verzonden 'Ondergeteekende,. Secretaris van den Bond van i.oonploegers van den Langendijk en Omstreken verzoekt beleefd docht ernstig uwe medewer king voor onderstaande. Genoemde Bond welke is opgericht half Oc tober jl. en nn reeds een zestigtal leden telt, heeft noodgedwongen besloten zooveel, moge-lijk a contant te ploegen. Door de crisis zijn de tuinders niet bij' machte hun verschuldigde ploegloon aan de ploegers te voldoen. Velen zijn op achter van twee jaar terug en zeer velen hebben van het verloopen seizoen nog niets of althans weinig kunnen betalen. Deze toestand is voor de ploegers onhoudbaar temeer daar vooralsnog geen oplossing in het tuinbouwbedrijf in het zicht is. Ongetwijfeld zal er indien geen noemens waardige verbetering intreedt of wanneer er geen voldoende steun redding brengt, veel land braak moeten blijven liggen. Om dit laatste alsnog te voorkomen is aan on dergeteekende opgedragen namens genoemden Bond hiervoor uwe hulp in te roepen. Tevens is dit punt, waarom het gaat, nm. ga rantstelling voor het ploegloon ook door den Neutralen Bond van Boeren en Tuinders ter hand genomen. Garantstelling voor het ploegwerk zal o.i. alleen uitkomst kunnen geven. Op een adres door ondergeteekende gericht aan de Commissie van Burgemeesters uit Westfries land, welke de tuinders in den nood terzijde staan was het antwoord dat dit niet op hun terrein lag en we ons daarvoor dienden te wenden tot de be trokken gemeenten. O.i. zal borgstelling door de gemeenten veel te groote offers eischen en dient er dan ook bij ire- geering met klem op te worden aangedrongen. Hoe de steunregeling voor 1933 er ook moge uitzien, welke bij de regeering in voorbereiding is, allereerst zal er voor gezorgd moeten wor den dat de akkers weer kunnen worden „bouw klaar" gemaakt. Geen regeling kan voldoende uitkomst bren gen voor "de tuinders, wanneer geld voor het ploegen van het land zou ontbreken. Aangezien de tijd weer daar is, om het land om te werken en er nog bijzonder weinig is ge ploegd, z al indirecte aandacht van de regeering dienen te worden gevraagd, waarvoor wij dan ook uwen hulp verzoeken en waarvoor bij voor baat onzen dank. (Volgtl onderteekeningjf

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4