Belangrijk Firma Joh. Lauwers BRILLEN Buikbanden en Elast. Kousen ui) li T Adverteert in dit blad iS Tandarts AC KEMA Koopt gij prima kwaliteiten tegen de laagste prijzen JE ADRES Des Woensdags van 10 tot I uur ZITTING te Broek op Langendijk Zuidwesters vraag en het is zeker van belang dit punt nader te onderzoeken. Echter wordt op 't oogenblik ook mede door de zwakke koopkracht, ons, speciaal ten opzichte van den groven tuinbouw, in Duitschland ernstig con currentie aangedaan en doet men het in deze moeilijke tijden met eigen product, al is het dan ook van veel minder kwaliteit. Voegen wij verder hier bij de verhooging van de tarieven in Engeland met de koersverlaging van hun betaalmiddel, dan blijkt dat ook daar ons afzetgebied weinig uitzicht op verbetering geeft Als we ten slo'tte nog memoreeren dat Italië op tuinbouwgebied al sterker begint te concurreeren, dan is hiermede het beeld van onzen tuinbouw al op zeer droeve wijze geteekend en het verwondere niet als de vraag bij ons meermalen opkomt of er voor ons bedrijf nog eenige toekomst is. In onze buitengewone vergadering op 23 Augustus j.l. is door mij al medegedeeld, dat de omzetcijfers van het loopende jaar 1932 zeer waarschijnlijk de 9 millioen niet zouden halen, welnu dit vermoeden blijkt nu juist te zijn. Plaatsen wij de omzetcijfers over de 4 opeen volgende jaren 1929, 1930, 1931 en 1932 naast elkan der, dan krijgen wij in ronde cijfers: 22, 15, 13 en 9 millioen gulden. Dit laatste cijfer is nog niet igeheel zeker. Deze cijfers spreken de meest duidelijke taal en toonen aan, voor zoover dat nog noodig mocht zijn, hoe treurig slecht de toestand wel is Voor zoover darf nog noodig mocht zijn, zei ik en heusch, het heeft wel lang geduurd, maar ik geloof dat wij nu toch bij de Regeeringsorganen zoover zijn, dat zij begrijpen dat de nood wel hoog is ge stegen. De vraag of er voor ons vak nog toekomst is, mogen we in dit verband misschien ook nog wel wat nader bezien. Want dat is toch wel van belang Zelfs bij de maatregelen, die van de zijde der Regeering genomen worden, is deze vraag van groote beteekenis. Als men bedrijven op de been houdt is de vraag of deze bedrijven ten doode zijn opgeschreven, of dat er nog toekomst voor is, één van de eerste orde. Maar ook voor onze kweekers zelf is dit een zeer belangrijk punt. Over het heden met zijn nuchtere werkelijkheid zijn wij het roerend eens. Slecht, bitter slecht is het eenige woord, dat we voor den toestand van heden hebben. Nu al 4 jaren aaneen, zooals Ik daareven in korte trekken heb trachten te schetsen. En we doen aan struisvogelpolitiek als we over de belemmeringen nu en in de toekomst licht zouden denken. Maar of er voor onzen tuinbouw geen plaats meer zou zijn? Of wij dan maar moeten ophouden en onze tui nen en akkers maar met graan of gras gaan be zaaien, stel al dat zooiets gaan zou? En dan moet ik eerlijk zeggen, ik geloof niet dat zoover zijn Wel zal een eerste eisch zijn voor eventueele op leving, dat de volkeren onderling elkander weer vinden en ons het vrije handelsverkeer tusschen de landen weer wordt gegeven. De natuurlijke aanleg van elk land in het bij zonder heeft voor haar bestaan een vrije ontwikke ling noodig naar haar aard. Evenmin als het fabrieksleven ten onzent kan tieren, evenmin gaat het om een mijn- of fabrieks district om te scheppen in een tunbouwprovncie. Wel worden daartoe ook door de drang der tijden allerlei pogingen gedaan, maar zonder eenige kans van slagen. Zoo is men b.v. in verschillende streken van Duitschland de laatste jaren bezig onze Holland- sche tuinbouw na te doen Zelfs beleven we het weinig verrukkelijke schouwspel dat verscheidene Hollanders daaraan meewerken. Ook zijn er aller lei oorzaken en omstandigheden, welke er toe lei den dat de Duitscher die richting uitgaat, waarop wij hier thans net kunnen ngaan. Maar of deze experimenten zullen slagen, waag ik ernstig te betwijfelen. Al wat ik van die nabootsing gezien heb, wijst er niet op dat het blijvend zal zijn. De resultaten zijn over het algemeen zeer pover en ki ben volstrekt niet geheel zonder hoop, dat, wanneer de toestan den en verhoudingen weer meer normaalworden, er van de eventueele Duitsche tuinbouw niet zoo bijster veel te vreezen is. We hebben het niet te onderschatten en inzon derheid thans is deze zaak van niet geringen invloed op onze afzet, maar blijvend lijkt mij deze belem mering niet. Het zal goed zijn om het advies te vol gen, hetwelk dr Lovinkgaf op de vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, om aan dit onderwerp de volle aandacht te schenken, opdat we weten wat er gebeurt. Dr. Lovink beval zelfs aan, deze zaak door een paar deskundigen, na studie,, te doen belichten en wij gaan' hierin gaarne met hem accoord; ook wij achten dit van groot belang. Of wij dan verder met de plaatsing van ons product in eigen land al op het hoogte punt zijn ge komen, moet ook zeer ernstig worden betwijfeld. Wat ik over de voorziening van groenten in ons 'eigen land heb vernomen, nog dt jaar, geeft mij aaaleiding tot dien twijfel. Ik vermoed zelfs, dat bij een krachtig aanpakken van deze zaak, nog veel te doen is en veel te plaat sen is Reclame in de eerste plaats, maar daarnaast zijn er misschien ook nog andere dingen te overwegen. Ik heb in de oorlogsjaren ook nog wet meege daan aan de groentenvoorziening in ons eigen land, maar we stonden er soms pag van wat er toch wel verbruikt werd. Zou dat nu weer niet kunnen? Dan zijn er op cultuur-technisch gebied misschien ook nog wel enkele opmerkingen te maken. Dit terrein aan meer bevoegden overlatend, zou ik slechts één opmerking hierover willen plaatsen, en wel deze, zouden we niet beter doen met die enkele massaproducten gedeeltelijk vervangen door een veel grooter aantal verschillende cultures? Om daardoor meerdere kansen te hebben. Ik meen reeds •eerder hierop te hebben gewezen. En daarom meen ik, dat hoe slecht de oogen- blikkelijke toestand ook moge zijn,ons bedrijf toch niet voor totale afbraak gereed ligt. Des te meer en des te sterker kunnen en mogen wij een beroep doen op onze Overheid om met allerlei middelen ons staande te houden, opdat, wanneer de tijden weer eenigszins mogen gewijzigd en verbeterd worden, onze tuinbouw als tak van volksbestaan intact zij en blijve. Het is niet mijn plan om over de Overheidshulp thans veel te zeggen; op onze agenda prijken ver scheidene punten, die ons daarmee in aanraking brengen en als laatste punt wordt nog zeer bij zonder de tuinbouwsteunwet behandeld. Wel zou ik nog dit willen zeggen; laten we niet afbreken, maar laten we trachten te bouwen in den goeden zin van het woord. Daarmede bedoel ik dit, hetis in deze tegenwoor dige benarde tijd een kleine kunst om alles in een verkeerd licht te zetten en alles te becritiseeren, maar daarmede bereiken we zeer weinig; we moeten veeleer trachten, met de middelen die ons ten dien ste staan, te bereiken wat te bereiken is. Dat is, voornamelijk wanneer het ons herhaalde malen bij de handen afbreekt, zeer moeilijlmaar het is toch de beste weg. En in ons vakleven, én in onze organisatie én ook tegenover onze Overheid moeten we trachten zoo weinig mogelijk af te breken, maar zooveel als het kan te bouwen. Daartoe moge ik U aan het begin van deze ver gadering oproepen om hieraan uw volle medewer king te verleenen En God mogegeven,dat de volkeren elkander weer vinden, opdat wij een schuchtere verwachting mogenkoesteren van een betere toekomst. Vaststelling van de notulen van de algeme ne vergadering van 29 December 1931, en 23 Augustus 1932. Aldus besloten. Verslag van de Handelingen gedurende het 16e boekjaar. Rekening en verantwoording over het boek jaar 19311932. Verslag van de finanli- eele commissie, "bestaande uit vertegenwoor digers van de veilingen Avenhorn, Warmen uhizen en Zwaag. Benoeming van een fi- nantieele commissie over 1933. Het verslag wordt conform vastgesteld. Reke ning en verantwoording en verslag commissie wor den goedgekeurd. Benoemd worden in de finan- tieele commissie de heeren uit de L.G.C., de Vrije Veiling te Bevrwijk en veiling Hilversum. Vaststelling der contributie voor 19321933. Het bestuur stelt voor de contributie de bepalen op 1/30% van den omzet, met een minimum van 10.-. Begrooting 19321933. Punt a wordt conform bestuursvoorstel aangeno men. De begrooting wordt goedgekeurd. Bestuursverkiezing wegens periodieke aftre ding van de leden P. Slot A Pz. en J. Oot- jers. Op de aanbeveling voor deze vacatures plaatst het bestuur volgens art. 8 van het Huishoudelijk Reglement de aftredenden. Voor of op de Alg. Ver gadering kunnen de afgevaardigden ook een of meer andere candidaten stellen. Geen andere candidaten zijn ingekomen. Be noemd worden de heer SLOT en OOTJERS met 56 stemmen (Applaus en gefluit.) Uitgebracht zijn 56 stemmen. De heer OOTJERS zegt een oogenblik overwogen te hebben de benoeming niet aan te nemen. Als een schip in nood is moet men het niet verlaten. Spreker verklaart de benoeming aan te nemen. De heer SLOT sluit zich aan bij de woorden van den heer OOTJERS en neemt de benoeming aan. „Het bestuur stelt voor: dat de veilingen welke „ingevolge het besluit van de buitengewone al- „gemeene vergadering tot fondsvorming hebben „besloten, voorloopig deze gelden in eigen be- „heer zullen houden, doch geheel afzonderlijk „van de overige gelden der betrokken vereeni- „ging. Het bestuur acht het gewenscht, dat de defini tieve beslissing over het beheer van het fonds zal worden uitgesteld, totdat men het In- en Ver koopbureau voor Tuinbouwproducten en de daar mede verband houdende uitbetaling van de mini mumprijzen meer ervaring zal zijn opgedaan. Daar niemand van de leden het woord verlangd, wordt het voorstel z.h.s. stemming aangenomen. „Het bestuur der afslagvereeniging „Beemster, „Purmerend en Omstreken" stelt de algemeene „vergadering voor de Provinciale Commissie uit „de Veilingen uit te breiden met 3 leden, met „dien verstande, dat de nieuwe zetels ingenomen „zullen worden door leden van die veilingen, „die geragnschikt kunnen worden onder de be naming „fruit- en wamoezierderijveilingen." Zooals bekend bestaat de Provinciale Commissie uit 7 leden, waarvan het grootste gedeelte de grove groenteteelt vertegenwoordigt. Het komt bovehgenoemd bestuur gewenscht voor dat de Provinciale Commissie zoodanig is samengesteld, dat daarin zitting hebben vertegen woordigers van de verschillende takken van onzen Noordhollandschen tuinbouw, gekozen uit de ver schillende tuinbouwcentra. Vooral in deze moeilij ke tijden voor den tuinbouw is het meer dan ooit noodig dat zooveel mogelijk iedere tak van den tuinbouw zijn stem kan laten hooren in het be stuur der provinciale organisatie Prae-advies van het bestuur: De wenschelijkheid om de verschillende bran ches in den Noordhollandschen tuinbouw zooveel mogelijk een plaats in het bestuur te geven heeft het bestuur steeds ingezien en dat ook getoond, door bij de candidaatstelling in vacatures daar mede rekening te houden. Bij de vervulling van de laaste vacature heeft de algemeene vergade ring echter onze aanbeveling waarschijnlijk ge heel zonder opzet, niet gevolgd. Voor de door de voorstellers gewenschte uitbrei ding van het bestuur zal een statutenwijziging noodig zijn, daar art. 10 van de statuten bepaalt, dat het bestuur bestaat uit 7 leden. Indien de meerderheid van de algemeene ver gadering meent, dat uitbreiding van het bestuur noodig is, dan zal het bestuur daaraan gaarne gevolg geven, doch het vraagt zich af of het dan toch wel noodig is het bestuur met 3 leden uit te breiden. Voor de vergadering heeft de afd. Purmerend dit voorstel ingetrokken, maar geeft evenredige verte genwoordiging in de bestuursfuncties in overweging Negen bestuursleden worden voldoende geacht. Het punt zal door het bestuur ondnr de oogen worden gezien, nadat dea afdeeling Beemster haar voorstel nader heeft toegelicht en Warmenhuizen en enkele andere afdeelingen uitbreiding ongewenscht ach ten. De heer A. HOOGLAND is van meening dat de tuinders zeer onvoldoenden invloed hebben op de bestuursverkiezing. De heer VELTROP (Beemster)"merkt op, ddt het niet de meening van het geheele bestuur van B. P. en O. is geweest, die het voorstel wilde intrek ken. De VOORZITTER wijst erop dat onderlinge ver schillen hier niet behandeld behooren te worden. „Het bestuur der afslagvereeniging Purmerend „Beemster en Omstreken" stelt voor: de verga dering draagt de Provinciale Commissie uit de „veilingen op bij 't door de provincie ingestelde „In- en Verkoopbureau er met de meeste klem „op aan te drngen dat voor het komende sei- „zoen nog een ernstig onderzoek zal worden in gesteld naar: ten eerste, of de mogelijkheid „bestaat direct diverse groenten te kunnen ver „koopen aan verbruikscoöperaties in groote ste den en industriecentra. „ten tweede mogelijke exploitatie door genoemd „Bureau van groentehallen in de daarvoor in „aanmerking komende volksbuurten, „ten derde, het nemen van een deel uit de „markt van daartoe geschikte groentesoorten „bij te groote aanvoer hiervan en deze te con- De afslagvereeniging „Beemster, Purmerend en Omstreken" is van oordeel, waar geconstateerd moet worden, dat de export onzer tuinbouwproduc ten steeds meer en meer belemmerd zal worden, niet alleen door een geregeld hooger optrekken der tariefmuren alleen, doch niet het minst door de te nemen maatregelen in de door ons omrin gende landen met de zgn. autarkie-zelfhulp, met als onvermijdelijk gevolg, dat er groote hoeveel heden op de binnenlandsche markt zullen worden aangevoerd, waardoor het immer moeilijker zal vallen bevredigende prijzen te kunnen erlangen, te meer, waar door voortdurend toenemende werk loosheid en andere crisisgevolgen de koopkracht der binnenlandsche afnemers geregeld afneemt, het gevaar bestaat, dat het verbruik onzer tuin bouwproducten in plaats van toe- zal afnemen, tot groote schade van de voortbrengers Het eal dus ongetwijfeld tot de taak der orga nisatie dier voortbrengers in dit geval de vei lingorganisatie behooren, te trachten dit te voorkomen en alle middelen in hetwerktestellen een steeds toenemend verbruik van de tuin- bouwvoortbrengselen te bevorderen. Het komt de afslagvereeniging B. P. en O. daif ook voor, dat een dier middelen zou kunnen zijn de weg van producent naar consument aanmerke lijk te doen bekorten. Nu er door de Provincie is ingesteld een In- en Verkoopbureau voor tuinbouwproducten, is ge noemde vereeniging van meening, dat een onder zoek naar eventueele middelen welke kunnen lei den tot doelmatiger afzet hiervan, waarmede be- oogdhet verkrijgen van hoogere prijzen hiervoor, tot de taak van genoemd Bureau behoort. Om deze reden dringt zij er dan ook met de meeste kracht bij uw bestuur op aan het daarheen te willen leiden, dat er door vermeld Bureau nog voor het komende seizoen een ernstig onderzoek zal worden ingesteld naar de drie in haar ge dane voorstel genoemde mogelijkheden. Prae-advies van het bestuur. Het bestuur acht de voorstellen van Beemster, Purmerend en Omstreken" moeilijk te vereenigen met den opzet van het In- en Verkoopbureau v. Tuinbouwproducten dat zich immers een krach tige handhaving van de minimumprijzen en het voorkomen van vernietiging van tuinbouwproduc ten ten doel stelt, doch niet om in de plaats van den handel te treden. Daar bovengenoemde voor stellen geheel liggen op het terrein van den han del en het naar de meening van het bestuur niet gewenscht is dat onze organisatie dit gebied be treedt, adviseert het bestuur genoemde voorstel len niet te aanvaarden. De heer KENNEDY (Beemster) vindt het niet prettig een voorstel te moeten verdedigen waarop een afwijzend praeadvies ingekomen is. Spreker wijst erop dat de weg tot de distributie vaak langs omwegen leidt en kostbaar is, waardoor de prijs voor den consument veel te hoog blijft. Spreker re leveert dien arbeid van de Statenleden Polak en Miranda, waardoor het In- en Verkoopbureau tot etand gekomen is en licht het voorstel op enkele punten nader toe, waarbij hij opmerkt, dat het voorstel niet verstrekkend is, maar alleen beoogt aandringen van de Provinciale Commissie bij het Nassaulaan 25 - Alkmaar. Telefoon 1229. hebben voor Ziekenfondsleden (Ook Z. en O.-fonds) SPREEKUUR: dagelijks van 1-3 Wij hebben voor Ziekenfondsleden (Ook Op gereedmaken en reparaties kan gewacht worden. Gegarandeerd goedblijvende doublé bril met donkere of lichte randen f 3.00. Paskamer en vrouwelijke hulp (verpleegster) aanwezig. Voorts: Breukbanden, Enkelstukken, Platvoetzolen enz. Maandag en Woensdagavond 7—8. lederen Dinsdag spreekuur te Oud karspel, in ,,'tHuis de Brederode" van 5—7 uur. Gaat naar BROEK OP LANGENDIJK daar is Voor ziekenfomkleden geheel gebit of belt even, het is TEL. 48. Gij verdient er mee, leest maar PAYGLOP 3 ALKMAAR Een der oudste adressen. r Effecten Hoorns ALKNIJ Effecten Coupons °rolonptië" j Hoornsche Crediet en Effectenbank N.V. ALKMAAR, HOORN, SCHAGEN, Oude Gracht 297 Dal 8 Marktplein 92 I in het Café „Welgelegen" van den Heer J. DE BOER Az. Deposito's Safe Deoosit IJK J| Bewijs huisarts niet noodig. Alleen contributiekaart JAC. KNOOP, BEEEDIGD MAKELAAR in Aardappelen, Groenten en Fruit, Nassaukade 158, Telefoon 81431 AMSTERDAM Los- en Verkoopplaats Aardappelen- en Groentenmarkt, Marnixstraat achter per ceel 200. Onkosten: Commissie, losloon en Merktgeld32 cent p. 70 K.G. Direct na verkoop afrekening en geld per giro of bij een Bankier op Uw plaats. Per telefoon te spreken 's morgens van 9—10 uur des middags 1—2 uur, des avonds 6—7 uur, des Maandags 12—1 uur in Hotel Coomans, Rotterdam. Bestelt uw drukwerk aan Drukkerij te Noordscharwoude Oliejassen Oliemouwen oliepijpen Oliebeenstukken Gummilaarzen 6.00 4,50 3,40 1,00 2,40 1,60 1,00 5,50 Benzine per fust 121/? cont per liter Motorsmeerolie 25 cent per liter Boeischoppen Koolmessen Rotting Koolmanden Witte Koolmanden Bagger of Sliknetten Kloeten 1.20 0,65 1.50 0,80 1.25 1,40 Gonje- en Waterdichte-Kleeden zeer goedkoop Verder vele soorten Rammelwielen (hijschblokken) Hercules, Kettings, Staaldraad, Lantaarns, Mist hoorns, Touwwerk b.v. Hijschtouwen, Sleeptrossen, Land vasten, enfin voor elk doel wordt bi] ons gemaakt De kwaliteiten garandeeren wij ten volle. Dus doet Uw voordeel en koopt hier. Speciaal adres in Petroleum, Benzine Technische Oliën en Vetten, Scheepebenoodigdheden, Teer- producten, Verfwaren en Touwwerk. In dezen tijd van ach en wee, is je adres weer A.T.B.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 5