IS OPENBARE LEDENVERGADERING DER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER OP WOENSDAG 4 JANUARI 1933 DES N.M. TEN 3.30 URE IN HET STADHUIS TE ALKMAAR 1. Nieuwjaarsrede van den voorzitter. „Al woedt de storm ook nog zoo fel" Toch brengt hij ons aan 't eind herstel!" Met deze opwekkende woorden beëindigt de heer Arntz zijn belangwekkende gebruikelijke Nieuw jaarsrede, uitgesproken in de vergadering van den Kamer van Koophandel op 4 Januari j.l. Meer op wekkends is er niet te vinden in de rede. Het is slechts een somber verhaal van tegenspoed en zor gen, waarvan Multatuli, zooals in het sprookje van Said ja en Adinda gezegd zou hebben: ,,Ik vrees dat mijn verhaal eentonig wordt." In het algemeen gedeelte wordt gezegd, wat andere autoriteiten in dergelijke redevoeringen naar voren brengen, de haast spreekwoordelijke trilogie: „Oorlogsschulden, Economische Blokkade, Deviezenregelingen", waar uit dan de gevolgen nader worden uiteengezet. Op gemerkt wordt, dat de meening veld wint, dat wij het laagste niveau gehad hebben." Het verslag zegt omtrent de: Grove tuinbouwproducten: Het jaar 1932 is voor de verbouwers van grove tuinbouwproducten zéér slecht geweest. De in de schuren opgeslagen groote voorraden winterkool zijn slechts gedeeltelijk en dan nog tegen zeer lage prijzen verkocht. Door het aanhoudend zachte weer is een groot deel zelfs als afval op het land teruggebracht. Herhaaldelijk is het voorgeko men, dat aan de veilingen aangevoerde partijen de toch al zeer lage minimumprijzen niet kpnden opbrengen. Met den voorraad winterwortelen was het al niet beter; de uien maakten een gunstige uitzondering. Tengevolge van de gedeeltelijke mis lukking van den oogst in andere Europeesche lan den, konden onze voorraden n.l. tegen goede prijzen geruimd worden. Ook voor den handel is de winter en voorjaarscampagne 1932 ongunstig geweest, zoo wel in binnen- als buitenland, waarbij voor den export nog kwamen de bekende invoer- en beta lingsmoeilijkheden. Ook voor de inmaakfabrieken is door het zachte winter- en voorjaarsweer de afloop niet gunstig geweest. Over het nieuwe in Juni beginnende seizoen ga ven wij verleden jaar te kennen: „Voor den handel slecht en voor den tuinbouw allertreurigst." Dezen zomer is het zoo mogelijk nog slechter geweest! Prijzen voor tomaten en andere kasproducten nau welijks meer loonend, vroege- en latere aardappelen vrijwel waardeloos, voor vroege- en herfstkool bij geringe aanvoeren dooreengenomen veel te lage prijzen. Alleen de prijzen voor bloemkool en uien waren redelijk. Geconstateerd kan worden, dat over het algemeen de consumptie in het binnenland van de in dit overzicht genoemde producten toeneemt, de afzet in het buitenland afneemt. Betalingsmoei lijkheden in Duischland, invoerverbod gevolgd door een beperkte contingenteering van Frankrijk, in- voermoeilijkheden inde meeste andere landen, de den den export in den afgeloopen zomer en herfst af en toe geheel stilstaan. De inmaakfabrieken kon den weer voor lage prijzen inkoopen, de afzet is normaal, doch eveneeens tegen lage prijzen. Ook voor de fijnere tuiinbouwproducten, de langs de duinstreek en in de streek Heiloo-Castricum en in de omgeving van Alkmaar worden verbouwd, waren de prijzen niet loonend, de oogst van het hoofdproduct, de aardbeien, was goed, doch de prijs veel te laag. De toestand van den landbouw. Het jaar 1932 is voor den landbouw financieel zeer nadeelig geweest. De buitenlandsche toestan den lieten zich dermate gelden, dat onze landbouw in een buitengewoon ongunstige positie is geraakt. Verhoogde invoerrechten, contingenteeringsmaatre- gelen en verminderde koopkracht in het buitenland zijn de oorzaken van een teveel aan uitvoerproducten in ons land, waardoor .in zeer veel gevallen een da ling in de prijzen is gekomen, zoodat een winstge vende productie schier onmogelijk werd. Dit gold in het bijzonder voor vleesch-runderen, schapen en varkens en verder voor boter en kaas. In zeer korten tijd is eene verslechtering ingetre den, die voor den landbouw noodlottig is geworden, zoowel de opbrengst als de daling van de landprij- zen betreffend, zoodat we kunnen zeggen, dat wij een verarmden en hulpbehoevenden boerenstand hebben gekregen. Wanneer deze toestand zoo zou blijven, zouden de gevolgen voor alle bedrijven die hun bestaan vinden in de kringen van den land bouw, binnen korten tijd eveneens noodlijdend wor den. De regeering heeft getracht door invoering van crisiswetten den toestand te verbeteren en de ge volgen hiervan zijn van dien aard, dat inderdaad verbetering is ingetreden, al is dit niet in die mate als verwacht werd. Door de ingewikkeldheid dezer wetten en de velerlei omstandigheden en moeilijk heden, waarmee men bij de uitvoering te kampen heeft, duurde het enkele maanden alvorens tast bare resultaten voor de veehouders werden verkre gen en nog is het resultaat beneden de verwach tingen gebleven. Toch is er verbetering gekomen, met uitzondering van rundvee en schapen waar voor de regeering dank verdient, zoowel van den landbouw als van de vele bedrijven, die van den landbouw bestaan. Voor den graanbouw, in het bij zonder voor de tarwe, heeft de Tarwewet goede medewerking verleend en het Besluit om het maal- percentage op te voeren tot 40 is ongetwijfeld in het belang van den landbouw en van het land in alge- meenen zin. Deze maatregel is goed toe te passen, omdat wij door beperking van invoer van tarwe de eigen productie kunnen vergrooten en de bedrij ven productiever maken. Tengevolge van de regelingen der regeermg is voor verschillende onderdeelen van het landbouw bedrijf de kans op meerdere zekerheid voor de fi- nancieele uitkomsten voor het volgend jaar gun stiger, tenzij zich weer nieuwe onvoorziene moeilijk heden voor den uitvoer mochten voordoen, waar door de regeering weer voor nieuwe moeilijkheden zal worden geplaatst. Bloembollenkweekerij en handel. Het gewas van tulpen was dit jaar ver beneden het middelmatige. Van narcissen middelmatig, ter wijl dit voor hyacinthen en crocussen bijzonder goed was, ook van bijgoed was de oogst goed te noemen. Toch waren de prijzen van tulpen aanvankelijk zeer laag, echter tengevolge van den geringen voor raad van vroege tulpen, stegen de prijzen van dit artikel aanmerkelijk in het midden van den han delstijd. Ook van sommige soorten Darwintulpen ging de prijs iets naar boven, echter in geringe mate. Tengevolge van den besten hyacinthenoogst liep de prijs van dit artikel sterk terug. Voor crocussen hetzelfde, zoo ook voor bijna alle bijgoed-artikelen. Voor narcissen waren de prijzen zeer slecht en ver beneden cultuurprijs. De vraag naar tulpen was in Engeland zeer groot, aangezien de gebroeide bolbloemen niet meer werden ingevoerd tengevolge van de buitengewoon hoog; invoerrechten. Toch werd door de exporteurs tegen zeer lage prijzen verkocht, daar men bevreesd was voor over productie. Duitschland en Zweden namen hun gewone kwan ta, Denemarken nam slechts 25 pet. van den invoer van het vorige jaar, men was in dit land ontstemd over de contingenteering van Deensch vleesch. Ook werden aanvankelijk bijna geen deviezen be schikbaar gesteld. In Augustus werden deze devie zen-belemmeringen echter weer opgeheven. Toen in Maart en April de bloembollen, die in 1931 waren geleverd, betaald werden, bleek eerst welke enorme verliezen door den koers van het pond sterling en Scandinavische kronen door de expor teurs werden geleden, zeer zeker verscheidene mil- lioenen guldens. Dezen herfst werd door de gezamenlijke hyacin- thenkweekers een belangrijke hoeveelheid hyacin then vernietigd,pl .m. 100 H.A., ten einde voor het volgende seizoen overproductie te voorkomen. Amerika was voor den bloembollenexport zeer slecht, een gevolg van de invoerbelemmeringen en hooge invoerrechten Naar Oostenrijk en Hongarije werd bijna niets geleverd, aangezien geen deviezen beschikbaar waren. Frankrijk nam iets meer dan de andere landen. Door den hoogen waterstand in sommige polders is in dezen herfst nogal schade aan de geplante tulpen togebracht, hetgeen echter het volgend jaar eerst goed zal zijn te constateeren. Over het geheel genomen overtrof de uitvoer toch nog dien van het vorige jaar wat betreft de hoeveelheid, de geldwaarde van het uitgevoerde verminderde echter zeer sterk. Ten opzichte van den Kaashandel wordt opge merkt, dat het den handel gelukt is, zij het dan ook tegen prijzen (15 tot 20 cent) die de laatste 40 jaar niet voorgekomen zijn de aangevoerde kaas grootendeels te plaatsen, zoodat van een te grooten voorraad niet gesproken kan worden De kaashandel mag niet klagen Ten aanzien van het Bankbedrijf wordt opge merkt: Wanneer het alle bedrijven slecht gaat, dan volgt daar wel uit, dat het bankbedrijf niet bloeien kan, maar ook ernstig den druk der tijden moet onder vinden Dit derde crisis-jaar (1932) was nog slechter dan zijn beide voorgangers. Groote risico's, minder verdiensten. Voor het geld op korten termijn was de markt zeer ruim, typisch crisis-verschijnsel! Sinds 7 Mei j.l. noteerde de prolongatierente onafgebroken 1 pet., zijnde nog beduidend lager dan het vorig jaar. De gemiddelde prolongatierente beliep over 1932 1.18 pet. tegen 1.16 pet. over 1931, terwijl ze in 't eerste crisisjaar (1930) gemiddeld 2.18 noteerde. Het vorig jaar moesten wij melden, dat leeningen op langen termijn slechts tegen aanmerkelijk hooger rente en dan nog moeilijk te plaatsen waren, welk verschijnsel gepaard was gegaan met «en scherpe koersdaling der zelfs nog zeer kort te voren (tegen lager rente) geplaatste oblgaties. Hierin is in den loop van 1932 verbetering gekomen; voor leeningen op langen termijn is de rente weer in dalende richting gaan bewegen, waarmede gepaard ging een stijging der voordien zoo gedaalde obligatiekoersen. Behoudens een kleine tusschentijdsche opleving was de effectenbeurs stil. Over het algemeen schijnt de groote daling op de beurs wel tot stilstand te zijn gekomen, terwijl speciaal in Duitschland symp tomen merkbaar worden dat de zaken weer iets beter gaan marcheeren. Intusschen belemmeren nog steeds de door de crisis in het leven geroepen tolmuren het zakenleven en zoolang die er nog zijn, zullen deze, niet slechts op de bedrijven die er rechtstreeks mede te maken hebben, maar ook op alle andere zaken hun funesten invloed doen ge voelen Van den Vischhandel wordt gezegd, dat slechts een herstel van den economischen toestand de ge- wenschte oplossing kan brengen. Gewezen wordt op de buitenlandsche concurrentie, en opgemerkt, dat de Kamer de mogelijkheid in studie heeft, te komen tot grooter verbruik voor het binnenland. Van den toestand van den Middelstand zegt het verslag: De positie van den handeldrij venden en indu- strieelen middenstand is uiterst moelijk geworden. De zaken die op een door en door gezonde basis rusten, hebben tot heden veelal weerstand kunnen bieden aan de noodlottige gevolgen van deze lang durige crisis, maar ook voor haar gaat het met den dag meer nijpen. Bijkans elke zaak had te kampen met sterk ver minderde geldomzetten, daar zelfs bij gelijk geble ven kwantum-verkoop, de omzet in guldens door de veel lagere prijzen belangrijk minder was. Dat ook de winkelsluitingswet vooral voor de zaken in consumptieartikelen hier en daar een funeste uitwerking had, behoeft geen verder betoog. Meer en meer bleek de onmogelijkheid de alge- meene onkosten nog meer te drukken, zoolang de overheidsbedrijven, die o.a. gas, electriciteit en water leveren, hare prijsberekeningen niet aanpassen aan de lagere conjunctuur. De zaken in de steden, die door de historie of haar aard voor het grootste deel op de bewoners van het platteland zijn aangewezen, hadden vooral erg onder de crisis te lijden. Geen wonder, dat voor vele middenstandsbedrijven in onze omgeving, die den eersten stoot opvingen van den nood in den tuinbouw, den landbouw en de zuivelindustrie, gevaar van ondergang dreigt. De moeilijke positie, waarin talrijke middenstands- zaken allengs zijn geraakt, gaf eenige Kamers van Koophandel, die zich zulks konden veroorlooven, aanleiding daadwerkelijken steun te verleenen, ter wijl door den Kon. Ned. Middenstandsbond aan drang bij onze regeering werd uitgeoefend om te geraken tot wederinstelling van het middenstands- credlet, zooals in 1915 op voorstel van wijlen Dr. Bos tot stand is geblracht, welke actie door onze Kamer is ondersteund. Het is vooral ook de industrieele middenstand in ons Gewest, die een harden dobber heeft gehad. Het jaar 1932 is voor den middenstand in het algemeen een zeer slecht jaar geweest! Uitvoerig gaat het verslag de Zuiderzeewerken na. De kolonisatie is reeds tamelijk gevorderd. Huizen, kerken en scholen zijn gebouwd. Een arts heeft zich gevestigd. De eerste handels zaken in het nieuwe gebied zijn ingeschreven. De Kamer brengt hulde aan de kordate mannen die het wonderwerk van de drooglegging op 28 Mei 1932 voltooid hebben. Omtrent de veelbesproken Westfriesche Kanalen vinden wij de volgende opmerkingen: A. De kanalen Stolpen-Schagen en Schagen- Kolhorn. De terreinstrook, waarin deze kanalen en de daar langs ontworpen wegen zullen worden aangelegd, werd, voorzoover dit nog niet was geschied, nauw keurig in kaart gebracht, waarna de benoodigde eigendommen zijn getaxeerd. Het mocht gelukken alle benoodigde terreinen," -zender dat onteigening noodig was, tegen redelijke prijzen in handen te krijgen, deze terreinen zijn dan ook reeds grooten- deel bij de provincie in eigendom. De plannen voor de werken kwamen in hoofdzaak gereed. Aanbesteed werden: 1. het maken van eene schutsluis met vaste brug en omlegging van den Westfrieschen dijk te Kolhorn; 2. het maken van ijzeren deuren voor deze sluis; 3. het maken van 4 grondduikers onder de ka nalen, t.w. 2 in den polder Schagen en 2 in den polder de Kaag; 4. de levering van tropisch hout voor 4 kanaalbrug- gen; 5. het maken van 6 vaste bruggen in beton, ijzer en hout, waarvan 4 over het kanaal Schagen- Kolhorn en eenige duikers; 6 het maken van 2 bruggen in gewapend beton over het kanaal Schagen-Kolhörn in de provin ciale wegen Stolpen-Schagen en Schagen-Oude- sluis. Met de uitvoering van deze werken werd begon nen. Bestekken voor het eerste grondwerk voor het kanaal Schagen-Kolhorn en voor de bruggen in de Zijpe over het kanaal Stolpen-Schagen, worden thans gereed gemaakt. Met het heemraadschap der Strijkmolens van de Schager Koggen, den polder de Kaag en de ge meente Barsingerhorn werden overeenkomsten ge sloten, terwijl met de besturen van het hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier, den Zijpe en Hazepolder, den polder Schagen en de gemeente Schagen en met de direojtie der Nederlandsche Spoorwegen (ten aanzien van de kruising van de lijn Schagen-Den Helder) voorloopige overeenstem ming werd bereikt. B. Verlegging van de boezemscheiding en kana len bij Alkmaar. Het gereedmaken van de plannen voor deze wer ken werd voortgezet. De voor de uitvoering van de werken noodige terreinen werden nader opgemeten en in kaart gebracht en voor een gedeelte getaxeerd Omtrent de benoodigde terreinen te Rustenburg werden bereidverklaringen tot verkoop ontvangen: deze terreinen zijn ten deele reeds gekocht. Ook werden enkele bereidverklaringen tot ver koop van eigendommen, noodig voor den bouw van de sluis bij Oudkarspel, verkregen, terwijl overigens enkele terreinen, noodig voor den aanleg van het kanaal, werden gekocht. In beginsel werd overeenstemming bereikt met de gemeente Alkmaar omtrent den opzet der werken tusschen den Omval en Huigendijk en met het waterschap de Schermer omtrent de belangen, die dit waterschap raken. De onderhandelingen met andere openbare li chamen, o.a. met den polder Heerhugowaard, wer den voortgezet. De werken worden verder voorbereid. C. Het kanaal Oudkarspel-Kolhorn. Het tracé van dit kanaal werd grootendeels nauw keurig in kaaït gebracht. Het beloop van enkele onderdeelen wordt nog nader bestudeerd. Met de betrokken openbare lichamen werd overleg gepleegd. De verdere voorbereiding wordt voortgezet. D. Vaarweg van de Zaan der Tapsloot, Marker vaart, Stierop en Alkmaardermeer naar het Noordhollandsch kanaal. Het baggeren van de vaargeul door het Alkmaar dermeer en een gedeelte van de Stierop kwam met inbegrip van de inkorting van den strekdam bij Akersloot gereed. De verbetering van het resteerende deel van dezen vaarweg wordt verder voorbereid. Handelsregisten Het aantal ingeschreven zaken bedraagt 38044. Cursus Winkelpersoneel. Deze heeft tot heden niet het gewenschte resul taat, wat de Kamer zeer betreurt, in dezen tijd. Tariefsverlaging N. S. Het verheugt de Kamer, dat tot tariefsverlaging besloten is, evenals zij met groote voldoening het behoud van de Arrondissementsrechtbank memo reert. Het adviesbureau van den Middenstand (B. M V. A.) wordt geacht een baken in zee te zijn. Aan het eind van het verslag wordt de hoop uit gesproken, dat in 1933 een kentering in de econo mische toestanden zal komen, en een woord van dank gericht aan allen, die de Kamer in verschil lend opzicht van dienst zijn geweest. 2. Notulen vergadering do. 12 December 1932, welke onder dankzegging aan den secretaris onveranderd werd goedgekeurd. 3. Verkiezing algemeen voorzitter en onder ••voor zitters der Kamer voor 1933. Als algemeen Voorzitter wordt gekozen de heer S. W. Arntz. Als Voorzitter voor het Grootbedrijf word gekozen de heer Kolster. Als Voorzitter voor het Kleinbedrijf wordt gekozen de heer Schmalz. Benoemden namen hun functie aan. De heer Kolster wijst er op dat de Alg. Voorzitter thans voor den lOen keer is herkozen met algemeene stemmen. 4. Benoeming vaste commissies voor 1933. De voorgedragenen worden allen zonder hoofde lijke stemming herkozen. De heer KOLSTER dankt namens de Kamer, den Voorzitter voor het jaarverslag, en wil zich houden aan het „desespereert niet", en de spreuk „al woedt de storm ook nog zoo fel, toch brengt hij ons in het eind herstel." De heer KUIPER huldigt den heer Kolster ter gelegenheid van zijn dertig-jarig jubileum. 5. Ingekomen Stukken. a. Schrijven van den minister van Waterstaat, met verzoek een aanbeveling te doen voor een lid in den Spoorwegraad, daar de leden van dit college met Februari a.s. opnieuw worden benoemd. (Het Bureau stelt voor den heer Kolster, die thans zitting heeft, opnieuw voor te dragen). Conform besloten. b. Schrijven van de Internationale Clearing Ge- sellschaft te Bremen inzake den goederenruil tus schen Duitschland en Holland. De secretaris merkt op, dat tusschen Nederland en Duitschland een protocol tot goederenruil op 10 Januari tot stand gekomen is. De heer MOENS licht dit nader toe. Het stemt verheugend, dat op .eenvoudigen manier verkregen is, dat Duitsche koopers, zonder genoeg deviezen, gelden via de Duitsche Rijksbank en Nederlandsche Bank, kunnen betalen. De regeling geldt voorloopig tot 1 Mei 1933. De heer C. WAGENAAR deelt mede, dat de be talingswijze van Duitschland in de groentenbran- che nog zeer slecht is, en is van meening dat de Nederlandsche importeurs verplicht zullen moeten worden, slechts via de Nederlandsche Bank te be talen. De VOORZITTER deelt mede, dat dit reeds auto matisch gaat. De heer LEEGWATER meent, dat vrije deviezen- regeling weer moeilijkheden zal geven. De heer WAGENAAR acht een en ander in ieder geval een groote verbetering. c. Zeer uitvoerig adres van de K. v. K. te Amster dam, inzake de inning van kleine vorderingen, wis selprotest. (Daar onze Kamer zich zeer onlangs terzake eveneens tot den minister van Justitie wendde ver meent het Bureau dit adres voor kennisgeving te kunnen aanneme.) Coform besloten. d. Adres van de K. v. K. te Rotterdam inzake de belangen van den handel in verband met de wijze van uitvoering van agrarische steunwetten In dit adres wordt bevreemding uitgesproken, dat de handel bij de uitvoering der steunwetten steeds wordt gepasseerd, en de coöperaties der producen ten bevoordeeld. De heer NOBEL meent, dat wat te veel is gevraagd en zou de instemming willen beperken tot „zooveel mogelijk" Na eenige discussie wordt besloten adhaesie te betuigen. Een dronk wordt uitgebracht op welzijn van han del en industrie. e. Bericht van de directie van de Ned. Spoorwegen, dat door later vertrek van den ijlgoederentrein G. V. 24 van Esschen naar Mons (Parijs) een regeling is tot stand gekomen waardoor vooir velschillende stations in Nederland een bespoediging in den reis- duur naar Parijs van 24 uur is bereikt. Het Bureau heeft hiervan met genoegen kennis genomen. De nieuwe dienstregeling ligt bij het secretariaat ter visie. f. Brief van het consulaat van Tsjechoslowakije te Amsterdam waarin de aandacht wordt gevestigd op een te Oloumout te houden speciale „Tentoon stelling voor het goede aanplakbiljet" en waarin toezending wordt gevraagd van pakkende reclame platen uit ons District. (Het Bureau vertrouwt door deze mededeeling hieraan voldoende publiciteit te hebben gegeven). Dit betreft het ontwerpen van reclameplaten door drukkerijen die hiervoor prijzen kunnen winnen. g. Adres van de K. v. K. te Heerlen inzake de ka naalverbinding ScheldeRijn. Het bureau stelt voor dit adres voor kennis geving aan te nemen Aldus besloten. h. Schrijven van den minister van Economische Zaken en Arbeid inzake het Ontwerp nieuwe ijk- wet. Voor kennisgeving aangenomen, nadat de heeren Schmalz, Hoogland en Wagenaar practische be zwaren t. o. van bascules naar voren hebben ge bracht. 6. Causerie van den heer H. de Raat over het nieuwe wetsontwerp „Weeldebelasting". De heer de Raat wijst er op, dat de strekking van het ontwerp-Weeldebelasting van 1925 en die van heden veel verschilt. In 1925 is het ontwerp niet aangenomen, en nu wil de Minister het ont werp op verschillende punten gewijzigd, weer indie nen. Spreker acht het onjuist, dat de Kamers van Koophandel niet zijn gehoord. Weeldebelasting, zegt spreker gaat er gemakkelijk in, hoewel het begrip weelde zeer betrekkelijk is. Verschillende artikelen van de lijst onderwerpt spreker aan critiek, en zal ongetwijfeld de belasting diep ingrijpen in de wer kingsfeer van handel en industrie. Verhooging van verkoopsprijs brengt bij constante koopkracht, reeds vermindering van stukverkoop, en in dezen tijd zal werkeloosheid en verzwaring der algemeene kas sen tengevolge hebben. Zeer verschillende groepen worden getroffen, wat spreker nader aantoont. Voor de douanen zal het onmogelijk zijn voldoende con trole uit te oefenen. De sluikhandel zal daardoor weer opbloeien, omdat de wet zeer gemakkelijk ont- doeken kan worden. Spreker haalt een artikel aan, waaruit blijkt dat weeldebelasting steeds in omzet belasting is ontaard, en weelde een zeer relatief begrip is. (Applaus). De heer MOENS acht de voorgestelde belastmg een belasting, dien eemt waar zij het krijgen kan. De vrijstelling van artikelen voor den eeredienst acht spreker moeilijk te verdedigen. Gezien de toe lichting van de Regeering acht de heer Moens, de leuze, waaronder deze wet tot stand zal komen, on juist. De VOORZITTER raads aan, de wet nog eens te bestudeeren, en te trachten deze op verschillende punten te becritiseeren. Deze zaak wordt in handen gesteld van de commissie voor de Verordeningen. 7. Uitgegane Stukken. a. Adres, gericht aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. strekkende een onderzoek te doen instellen naar de wenschelijkheid tot het instellen eener Regeeringscommissie voor het middenstands- crediet, zooals dit in het adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond do. 8 December j.l. nader is aan- gigggygll. b Bericht van de „vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels" te Amsterdam, dat de Kamer met het oog op haare beperkte kasmid delen geen subsidie kan verleenen aan de boeken week 1933. c. Dito aan de Commissie „Fruit in Manden inzake een te houden tentoonstelling. d. Dito aan het „Nederlandsche Persmuseum te Amsterdam, dat de Kamer dezie Stichting niet fi nancieel kan steunen. e. Mlededeeling aan de „Schippersvereeniging Schuttevaer" te Amsterdam, dat de Kamer tegen een minimum contributie van f 2.50 per jaar dona teur der vereeniging wenscht te worden. f Adres, gericht aan den minister van Econo mische Zaken en Arbeid, waarin steun wordt ver leend aan een schrijven van den „Bond van ex porteurs van Aardappelen en groenten in Noord- Hollad" inzake de overname door de Ned. Regeering van de op Sperrkonto staande marken. g. Dito strekkende te doen bevorderen dat het oude douane-tarief met Duitschland van kracht zal blijven totdat de nieuwe overeenkomst zal zijn h. Dito aan den Directeur-Generaal van den P T T.-dienst om te bevorderen, dat de telefoon nummers, als telegramadressen dienstbaar gemaakt mogen worden i. Diverse circulaires aan exporteurs en mdu- strieelen, inzake den handel met Polen, Canada en ruilhandel met Duitschland. j. Antwoord aan het „Nationaal Comité tot be teugeling van het cadeaustelsel" te Voorburg, waar in de Kamer o.a. te kennen geeft nog steeds tegen stander te zijn van het cadeaustelsel. k. Schrijven aan Ged. Staten van Noord-Holland inzake den autobus-diens^ Alkmaar—Leeuwarden over den afsluitdijk. Hierop zal nader worden teruggekomen. 9. Rondvraag. De heer GRUNWALD wijst op onjuiste adres seering door vele handelaren, en acht het ge- wenscht dat belanghebbenden kennis nemen van de adreslijst van Nederlandsche Gemeenten. De heer SCHMALZ dankt namens de Schager Mïddenstandsvereenigmg het bureau der Kam(er voor hare medewerking. De SECRETARIS memoreert de prettige samen werking met den Voorzitter. Hierna sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4