JO IS i Binnenland. Uiti Uit het rijke (P) Amerika Radio Programma's WOENSDAG 11 JANUARI. HILVERSUM, V. A. R. A.: 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding V, P. R. O. V.A.R.A 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continu-be- drijven 1100 R.V.U. Zuster F. Meyboom: „Ver- zorgign van de Zuigeling" 11.30 De Notenkra kers 12 00 Vara-klein-orkest 1.45 verzorging zender 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Voor de kin deren 5.30 De Flierefluiters 6.30 R.V.U. Otto van Tusschenbroek 7.00 S D.A.P.-kwartiertje 7.20 Arbeidersliederen uit Frankrijk 7.55 Her haling van S.O.S.-berichten 8.00 De vakbewe ging 8.20 Vaz Dias 8 30 Rerlijnsch Philhar- monisch Orkest 9.40 Vara-toneel 10.40 Vara -orkest 11.40 Gramofoonmuziek 12.00 Tijd sein en sluiting. HUIZEN, N. C. R V.: 8.00 Schriftlezing en medi tatie 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Zang door het NCRV-dameskoor 10.30 Morgendienst 11.00 Populaire Orgelbespeling 12.00 Politie berichten 12.15 Het Trio van der Horst 2 00 Landbouwuurtje 2.45 Verzorging zender 3.00 lezen chr. lectuur 3.30 Het Woudenbergsch Kin derkoor 5,00 Kinderuurtje 6.00 Gramofoon muziek 6.15 Lezing door A Stapelkamp 6.30 Cursus Engelsch voor beginners 7.00 Onderwijs fonds voor de binnenvaart 7.30 Politieberichten 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Pers bureau 8.00 Concert 9.00 N Schenkman 9.30 vervolg concert 10.00 Vaz Dias 10.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 12 JANUARI. HILVERSUM, A. V. R. O.: 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.00 Tijdsein 10.01 Mor genwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 solistenconcert 11.00 Kook- en Bakpraatje 11.30 vervolg concert 12.00 Tijdsein 12 01 Lunchconcert 2.15 Gramofoonmuziek 2.30 verzorgen zender 2.45 Gramofoonmuziek 3.00 Naaicursus 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 Ant van Dijk spreekt voor zieken en ouden- van Dagen 4.30 Pianorecital 5.00 Een halfuur voor groote kinderen 5.30 Het Avro-klein-orkest 6.30 Sportpraatje 7.00 Avro-klein-orkest 7.30 Engelsche les voor gevorderden 8 00 Tijdsein Vaz Dias 8.05 Gramofoonmuziek 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amster dam 10.30 Kovacs Lajos 11.00 Vaz Dias 11.05 Gramofoonmuziek 11.15 Kovacs Lajos 12.00 Tijdsein en sluiting. HUIZEN, K R. O.: 8.00 Morgendienst 11.00 Gra mofoonmuziek 11.30 Godsdienstig Halfuurtje 12.01 Politieberichten 12.15 KRO-orkest. HUIZEN, N. C. R. V.: 10 00 Gramofoonmuziek 11.30 Morgendienst 10.45 Gramofoonmuziek 2.00 Cursus fraaie handwerken 3.00 Vrouwen halfuurtje 3.30 verzorging zender 4.00 Bijbel lezing 5.00 Liederen-recital 5.45 H. J. Stein- voort: Het deksle op het driehoekig' doorsje 6.15 Onze Nederlandsche monumenten 6.45 Cursus knippen en stof versieren 7.00 Wat er op de wereld gebeurt 7.30 Politieberichten 7.45 Pers berichten van het Ned. Chr. Persbureau 8 00 Joodsch-christelijke Getuigenis-avond 9.15 Po pulaire Orgelbespeling 10.00 Vas Dias 10.10 Gramofoonmuziek RUIM ZEVENHONDERD STERK GEDUPEERDEN? De minister van Economische Zaken en Arbeid, mr. T. J. Verschuur, heeft op de vragen van den heer W. van der Sluis, lid der Tweede Kamer, be treffende het verstrekken eener opgave van het aantal varkenshandelaren, hetwelk broodeloos is geworden, door de werking der Varkenscentrale en betreffende de aan die handelaren te verleenen hulp geantwoord: Er is een lijst samengesteld van namen van per somen, die te kennen hebben gegeven dat zij door de werking van de Crisis-Varkenswet ernstig in hun bestaan zijn bedreigd. Het aantal namen, op deze lijst vermeld, bedraagt 727. Thans wordt onderzocht, in hoeverre bij' deze personen van ernstige benadeeling sprake is. Be grijpelijkerwijze neemt het verkrijgen van betrouw bare gegevens daaromtrent eenigen tijd in beslag. Ook zal deze aangelegenheid ten spoedigste in een vergadering van de „Commissie van Advies inzake uitvoering der Crisis-Varkenswet" worden behan deld. Aan enkele personen, ten aanzen van wie op goede gronden kan worden aangenomen dat zij door de werking der onderhavige wet ernstig zijn getroffen, werd reeds tweemaal een bedrag als voorloopige tegemoetkoming verstrekt. Bij het thans aanhangige onderzoek wordt tevens nagegaan, of aan werkelijke getroffenen op andere wijze dan door geldelijken steun hulp kan worden geboden binnen het raam van de organisatie voor de uitvoering der Crisis-Varkenswet. Handelsblad. HONDERDDUIZEND SPEENVARKENS. Het staat thans vast, dat de Varkenscentrale, die indertijd verzuimd heeft zeugen voor de slachtbank op te koopen, teneinde op die wijze tot teeltbeper king te geraken, thans in Januari 100.000 biggen voor twee gulden per stuk van de boeren zal gaan opkoopen. Daarmede zal dus gemoeid zijn een bedrag van f 200.000, vermeerderd met de kos ten van transport, vergoeding aan de opkoop ets ende kosten van het „wegwerken" die jonge diertjes. Wij zeggen, wegwerken", omdat nog heel niet bekend is, wat er met die 100.000 dieren, te samen wegende zeg drie kwart millioen kilo, zal gaan gebeuren. Volgens de „Vee- en Vleeschhandel" is er een plan geweest, om die 100.000 speen varkentjes in vijf weken tijds met medewerking van het Nationaal Crisiscomité in de vier groote steden te distiibu- eeren onder de werkloozen en armlastigen. Dit plan is echter volgens het blad van de baan; de directies der abattoir schijnen tegen te hebben geadviseerd met het oog op de geschiktheid van het product en de kosten van het slachten en keuren die in ver houding tot het gewicht'hoog zouden zijn. Mèt ons vraagt het blad zich af, wat er dan wèl met die 100.000 speenvarkens gaat gebeuren. Toch' geen destructie, Zooals in Denemarken met de koeien? Wij kunnen geen oordeel hebben over de slachj- kosten e.d. van speenvarkens, maar dat er een mo dus moet zijn te vinden, om aan dit vleesch een nuttige bestemming te géven, n.l. als menschelijk voedsel, dat staat voor ons vast! Handelsblad Nieuwstijdingen HET NIEUWE BEGIN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro 6074 si- vraagt ons plaats voor het volgende: De Januarimaand is in ons werk wat de finan ciën betreft een van de eigenaardigste. In Novem ber en December ontvangen, wij van alle zijden moreelen én financieëlen steun Maar daarna treedt er een op zichzelf begrijpelijke, maar daarom niet minder lastige reactie in. Het is alsof de menschen denken: „De Zending heeft den laatsten tijd zooveel gehad, wij moeten nu eerst eens weer aan andere dingen denken en daarvoor werken." Zoodoende toont de statistiek der inkom sten in Januari steeds een enorme daling. Wij vreezen, dat het ook dit jaar weer zoo zal gaan. De giro zakt weer tot onder de f 1000.—. Ter wijl wat in November en December in kwam moest strekken voor reeds gedane uitgaven over 1932. Laat men bedenken, dat er van 1 Januari af da delijk maandelijks weer f90.000 noodig is. En dat er per 1 Fabruari geld moet zijn om in het crediet voor de tweede helft van het eerste kwartaal te voorzien, daar ook nu de middelen hebben ontbro ken om voor het geheele kwartaal ineens uit te seinen Het 'nieuwe begin is moeilijk, laat het zoo min mogelijk het begin van weer een nieuwen achter stand zijn. RUMOERIGE ZATERDAGAVOND TE ZAANDAM. Te Zaandam ontstond Zaterdag op het drukste gedeelte van de stad een opstootje tengevolge van het optreden van de O. S. P. Dezen hadden van B en W. de toestemming gekregen op de Wilhelm'inakade een demonstratie te houden met spreekkoor. Aan deze beperkende bepaling, wat de olaats betreft, wenschten de demonstranten zich niet te houden, waarom zij met hun reclamewagen, waarop een brandkast stond met een paar zakken geld en een tweetal popen, die kapitalisten moesten uit beelden, een wandeling door de Westzijde wilden maken. Toen de rolitie hiertegen een schotje wilde steken door den wagen naar het bureau te brengen, werd verzet gepleegd met het gevolg, dat door de politie een charge met de blanke sabel werd uitgevoerd, waarbij eenige rake klappen werden uitgedeeld. Daarna keerde de rust weer terug, al bleef het in de Westzijde en aan den kop van de Gedempte Gracht buitengewoon druk van nieuwsgierigen. Van de betoogers kregen twee proces-verbaal we gens het houden van de demonstratie, waarvoor geen vergunning was verleend terwijl twee anderen zich zullen hebben te verantwoorden wegens het belemmeren van de politie-maatregelen. Handelsblad. AUTO IN DE HAARLEMMERVAART. Vrijdagmiddag' te ruim half vier kwam een auto met vrij groote snelheid van het Nassauplein te Amsterdam en sloeg de richting van den Haarlem merweg in. Waarschijnlijk tengevolge van de glad heid van het asfalt en door de groote snelheid, verloor de bestuurder de macht over zijn stuur en reed over het trottoir de Haarlemmervaart in_ De wagen verdween terstond zoo goed als geheel onder water. Het publiek, dat het ongeval had gadegeslagen, sphoot onmiddellijk te hulpen deed nog pogingen den bestuurder uit den wagen te bevrijden. Men slaagde hierin echter niet, omdat nog slechts het achterdeel van de kap boven water uitstak. De brandweer was spoedig met het reddingstoe stel ter plaatse. Toen zaj den auto zoo ver boven water had gehaald, dat de bestuurder uit den wagen kon worden gehaald, bleek deze reeds te zijn overleden. Zijn identiteit heeft men nog niet kunne vaststellen. Het lijk is overgebracht naar het aan de overzijde van het water aan het Wes terpark gelegen gebouw van den G. G. en G. D De auto is een blauw gelakte Ford, blijkens de letters H. Z. op het nummerbord, afkomstig uit Zuid-Holland. GROOTE VERDUISTERINGEN TE GROOTEBROEK? Rijks- en gemeente-politie te Grootebroek hebber, aangehouden en naar Alkmaar overgebracht een 32-jarigen gehuwden notarisklerk te Grootebroek. De aangehoudene was administrateur en secre taris-boekhouder van verschillende plaatselijke in stellingen en bij onderzoek is gebleken, dat hij in deze functie belangrijke verduisteringen heeft ge pleegd. Handelsblad. ONGERUSTHEID OP DE Z -HOLLANDSCHE EILANDEN.' Na den overval op de Johanna Hoeve te Middel- sluis, gemeente Numansdorp, waarbij de landbouwer J. de Reus om het leven is gekomen, zijn de bewo ners van de Zuid-Hollandsche Eilanden begrijpe lijker wijze uit hun jarenlange rust opgeschrikt. Velen zijn huiverig geworden 's morgens vroeg, wan neer het nog denker is, de stal in te gaan en deze bevreesdheid heeft zich Zaterdagavond op een min of meer uitzonderlijke wijze geuit bij een knecht van den landbouwer Kaptein te Zuid-Beierland. Deze knecht is Zaterdagavond bij de politie in zijn dorp aangifte komen doen, dat hij in de schuur door twee mannen zou zijn overvallen, die hem aan het hoofd zou hebben verwond. Toen de politie de zaak eens nader beschouwde en den knecht aan een streng verhoor onderwierp, bleek van het heele verhaal niets waar te zijn. De man had blijkbaar gestommel in de schuur gehoord en omdat hij ge heel alleen op de plaats was durfde hij den schuur niet binnengaan. Ter verklaring van het feit, dat niet was gaan onderzoeken wat er gaande was, heeft hij zichzelf met een stroowisch gewond aan het gelaat en daarop is hij met zijn verhaal naar de politie geloopen. Onmiddellijk na de aangifte nam de politie uit gebreide maatregelen, mede ook omdat de hoeve van Kaptein op korten afstand ligt van de Johanna Hoeve van de familie De Reus Heel het eiland werd afgezet, bij belangrijke bruggen en verkeerspunten op het eiland werden posten gezet en de Politie te Rotterdam en Dordrecht werd gewaarschuwd opdat men daar aan de grens ynn de gemeenten waak- kon zijn. De politie uit Roteram zond nog 's nachts een auto ter assistentie, maar toen bleek dat men gelukkig slechts met een loos alarm te doen had. Tegen den directeur der Coöperatieve Zuivelfa briek te Jubbega is in een ledenvergadering de be schuldiging geuit, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan het aannemen van steekpenningen. Daar men zijn verdediging daartegen onvoldoende acht bevat de agenda der a.s. ledenvergadering het voorstel een commissie te benoemen tot het instel len van een onderzoek en deze commissie te doen bestaan uit drie leden, aan te wijzen door den di recteur, den Bond van directeuren en den Bond van Coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland elk een lid. Handelsblad. DE MOORD TE NUMANSDORP. Na de arrestatie der daders van den roofoverval te Numansdorp, is aan het licht gekomen dat één dezer mannen, de 33-jarige chauffeur J. B., gerui- men tijd geleden een inbraak pleegde die aanvan kelijk onopgehelderd bleef. Het betrof hier, zoo meldt de „Telegraaf" een inbraak, die op 25 Nov. van het vorige jaar werd gepleegd in de woning van A. A Herwyer te Klaaswaal. Een groot aantal gouden sieraden zooals hoofdijzers, diamanten, bril janten, gouden krullen enz. werden vermist. Bij het eerste onderzoek vond de gemeenteveld wachter van Klaaswaal op een jampot eenige vin gerafdrukken die, naar thans is gebleken, afkomstig waren van den gearresteerden B. Een deel der ge stolen goederen werd kort na de inbraak door de Rotferdamsche recherche te Rotterdam opgespoord doch de daders bleken toen onvindbaar. Ook voor deze oude zaak zal B. dus voor den rechter ver schijnen met één hard voorwerp eeu Map op het hoofd gegeven. Er ontstond een worsteling, maar de beide aanvallers hebben daarop de vlucht geno men. De broodbezorger had vrij veel geld bij zien omdat hij dien avond veel klanten had be diend. Men heeft hem echter niets: ontstolen. D|e Groot is naar het politiebureau aan de Meerman straat weten te komen, hoewel hij een vrij die pe hoofdwonde had. Daar heeft hij aangifte ge daan van den overval en men heeft daar den ge neeskundigen dienst gewaarschuwd, die den man meenam naar het ziekenhuis aan den Coolsingel EEN VROUW VERMOORD IN DE SCHEVENINGSCHE BOSCHJES. De dader meldde zich. Zondagavond heeft zich in de Scheveningsche Boschjes een vreeselijk drama afgespeeld, waarbij een 42-jarige vrouw om het leven is gekomen. In den afgeloopen nacht, tusschen 1 en 2 uur, meldde zich n l. aan het politiebureau Prinsen straat in Den Haag een 25-jarige kleermaker, die in zeer zenuwachtigen toestand vertelde, dat hij een vrouw van het leven had beroofd. De man gaf op N. J. R. te zijn en als kostganger te wonen bij de gezusters B. Met een dezer zusters, de 42-ja- rige C. E B., zou hij, volgens zijn verklaring, een verhouding hebben gehad. Nadat hij Zondagavond met haar had gewandeld, heeft h- haar in de Scheveningsche Boschjes gedood. Onmiddellijk na deze mededeeling is de man naar het Hoofdbureau van Politie overgebracht, waarna hij door de recherche werd meegenomen naar de Scheveningsche Boschjes. Hier heeft hij de plaats aangewezen waar het misdrijf zich heeft afgespeeld. Inderdaad vond men daar het lijk van de vrouw. Zij had een doek op den hals Verd. verklaarde, dat hij haar dien doek had om gedaan tegen de kou. Toen hij met haar de Sche veningsche Boschjes wilde ingaan, kreeg hij plot seling een vreeselijke walging tegen haar, omdat zij alcoholiSte was. Nadat de Geneeskundige Dienst den door con stateerde, is het lijk naar het ziekenhuis overge bracht. De man is in bewaring geesteld. DE POST TEN PLATTELANDE De uitgever van een Weekblad in Friesland, dat des Vrijdags verschijnt, kreeg in den laatsten tijd heel veel klachten over te late bezorging. In ver schillende dorpen, gelegen in aangrenzende ge meenten, dus over een korten afstand, werd het blad eerst i den loop van Maandag bezorgd. Terwijl een abonné van dit blad inWiesbaden des Zondagsmorgens het blad geregeld in zijn bus vindt. Bij onderzoek bleek verder, dat er thans verschil lende voorbeelden zijn aan te wijzen, dat een brief meer dan een dag noodig heeft om besteld te wor den in een dorp, dat op nog geen uur afstand ligt. Dezer dagen speelde zich op een kantoor van de posterijen in Friesland nog het volgende af: Een heer had een brief met expresse-bestelling van wege den spoed! bestemd voor een dorp in de de buurt en vraagt: „Wanneer wordt deze daar nu besteld?" De welwillende postambtenaar antwoordt, dat daarover altijd een dag verloopen meet en voegt er aan toe: „Als ik u was, huurde ik een fiets, de afstand is maar een uurtje." De heer volgde dezen verstandigen raad op. Een en ander geeft wel een eigenaardigen kijk op den huidigen dienst van de posterijen op het plattelad. Handelsblad. RUIME BOTVANGST Op het IJselmeer Telkenjare in de wintermaanden, was de bot- vangst op de Zuiderzee zeer gering en werden de visschersvaartuigen stilgelegd. Nu de Zuiderzee afgesloten is, doet zich het ver schijnsel voor, dat op het IJselmeer, vooral langs de Hollandsche kust, een ongekend ruime botvangsr bebaald wordt. Bovendien is de visch zeer zwaar, twee a drie pond per stuk. De vischafslag te Enkhui zen, Volend.im en eldersz ijn sedert enkele weken overvoerd, waardoor de gemiddelde prijs tot 10 a 12 cent per pond daade. Broodbezorger overrompeld. Zaterdagavond om kwart over elven is op den Boschweg nabij den Kralingschen Plas te Rotterdam de 36-jarige broodbezorger A. de Groot uit de Prins Alexanüerstraa» '3oof 'twee onbekende mannen overvallen. Een van de mannen heeft den broodbezorger UITSLAANDE BRAND TE AMERSFOORT. Door liet onoordeekundig gebruik maken van ben zine voor het schoonmaken van een kleedinest.uk, ontstond Zondagmorgen omstreeks half elf een ern stige uitslaande brand in een perceel aan den Pa rallelweg te Amersfoort, bewoond door het gezin LiUtmer. In eenige minuten brandde het huis als een fakkel, terwijl de belendende perceelen ernstig in gevaar kwamen. De politie was aanstonds ter plaatse, legde twee slangen uit en trad zeer actief op. Inmiddels had het belendende perceel, bewoond door defam C. Hanegraaf, vlam gevat. De brand weer heeft ruim vijf minuten stagnatie gehad, daar de spoorwegovergang gesloten was. Na een half uur was de brand bedwongen en het gevaar voor uit breiding geweken. Een aangrenzend huis kreeg ern stige waterschade. Alle bij den brand betrekkenen waren verzekerd. De schade wordt op f15000 geschat. Minnenijd. .Zondagavond, is te Berkel en "Rodenrijs een moordaanslag gepleegd op zekeren Mik uit Pijn akker. Deze was op bezoek! bij iemand in Ber kei, waar ook aanwezig was een vrouw, die gescheiden leeft van haar man. Deze man ver moedde dat Mik een verhouding had met zijn vrouw kwam daar binnen en oraent met jeen mes 'Mik verschillende steken toe. In zorgwekkenüen toestand is de getroffene naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Ook de gescheiden vrouw kreeg een verwonding, die echter slechts van lichten aard was. De dader is gearresteerd. Hij verkeerde onder invloed van sterken drank. Zijn vrouw had hij reeds meermalen bedreigd. - I onz Grc Ou( pLa: des Sch i n de te OI DRAISMA-vanWKEMBUR LEEUWARDEN- Buitenland vari( e men t van d Afschuwelijke roofoverval. Poolsehe familie uitgemoord en daarna het huis in; bra/nttl gestoken. Naar uit Zolkiew (Oost Galicië) wordt gemeld zijn in den nacht op Zondag in ide omgeving van Klodne eenige tot hu toe onbekend gebleven personen het huis van den koopman Eeld binnen gedrongen. 'Zij vermoordden de geheele uit vier personen bestaande familie plunderden de woning staken het huis in brand en ontkwamen jnet een rijken buit in onbekende richting. De vier slachtoffers van den roofoverval heeft men gevonden nadat de brand was ge- bluscht. Slechts hun verkoolde lijken konden worden geborgen. i Elodraidjo voj»r verzekeringsagenten. China, dat zeer lang een achterlijk land is ge weest op het gebied van levensverzekeringen, is den laatsten tijd van houding veranderd en tal rijke levensverzekeringen worden afgesloten door buitenlandsche maatscliappijen. Dé diep-ge- wortelde afkeer van de Chineezen om te spreken ,over aangelegenheden betrekking hebbend op den dood, is ©en van de oorzaken waarom de Chi neezen niet tot verzekering van hun leven over gaan, terwijl de assurantiemaatschappijen min of meer huiverig waren risico's op zich te nemen in een land, waar geen sterftestatistieken zijn. Nu begint de toestand hoe langer hoe meer te veranderen en de Chineezen, in wiei een sterk gevoel bestaat van verantwoordelijkheid voor hun familie zien meer en meer in, dat hun ver plichting op gemakkelijke wijze door de verze keringsmaatschappijen kan worden overgenomen. HOEVEEL WOORDEN OP BRIEFKAART? Als een navolgenswaard voorbeeld van zuinigheid heeft het ministerie van posterijen te Washington er de aandacht op gevestigd, dat het een gewone briefkaart heeft ontvangen waarop 701 uitstekend te lezen woorden waren geschreven, Dit heet een record-aantal woorden te zijn, dat ooit op een briefkaart geschreven is. De daarvoor ingestelde commissie te New York heeft, naar V. D. meldt, gisteren het besluit tot verlaging der salarissen van het New Yorksche ge- meentepersoneel goedgekeurd. De toegepaste korting In N opgaaf ratie v record Hij i schijnt riode i Voor da( In 1 tnenwe nister idres, sn ziji n d Dezi Het voord ij den, dacht en ev Op id dei dj voc dinist persch pier vc He

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2