Kamer i KoopM Buitenlandsch Overzicht Binnenlandsch Overzicht Rubriek van den Arbeid Weervoorspellingen. Onderhandelingen met Hitler? Het Fascisme in Italië. Opstand in Cata- lonie. Oud president Coolidge O-ver leden. De ramp van de Atlantique. i— Uit China. Het staat thans vast, dat de Duitsche rijksdag op 214 Januari a.s. bijeenkomt en dat tijdens de verdaging geen verandering in den feiteiijken politieken toestand is ingetreden, m.a.w. dat de regeering von Sleicher nog niet over een werkl- meerderheid besc'hikt, welke haar vruchtbaren arbeid mogelijk maakt. Van linksf beraamt men reeds maatregelen om von SJeicher aanstonds ten val te brengen. Eir worden van;-die Zijde ver schillende moties vdn wantrouwen ingediend. Voor het vormen van een werkmeerderheid is in elk geval de medewerking benoodigd van de f ocialisten. In dat verband gezien, zijn le besprekingen wel zeer merkwaardig, welke in o laatste dgaen tusschen von Papen en Hitier s-iji gevoerd en zich ook weldra tot von SJei cher zouden uitstrekken. Men moet het terrein nog eéns hebben verkend voor de mogelijkheid van een directe medewerking der Nat. Socialisten aan het kabinet von Papen. Het heet feelfs dat Hitler de gedachte aan een vice kanselierschap niet zoover meer van zich afwerpt. Daartoe zou zijn conflict met tSrasser kunnen hebben bij gedragen. Strasser zou er voor zijn, dat tegen de Marxisten wat gematigder werd opgetreden en dat de Nat. Soc. hun medewerking pan een burgerlijk kabinet niet zouden weigeren. Het heet dat Strasser zijn eigen weg zou gaan, als hij Hitier niet tot zijn zienswijze zou kunnen over halen. In dat geval, zoo wordt bericht,j zou Stras ser het vice kanselierschap aanvaarden) en met een aantal andere Nat. Soc. afgevaardigden de partij van Adolf Hitler verlaten. Men zegt 't.... Laten we df ontwikkeling van de gebeurtenis sen maar afwachten. Ook in Italië zou in het fascisme leen crisis zijn uitgebroken. Het heette dat op Nieuwjaars dag een aanslag zou zijn gepleegd op [Mussolini maar dat bericht is tegengesproken. In Palermo moeten op het einde .der vorige week ernstige onlusten hebben plaats gehad, waarbij verschei dene personen zijn gedood. In een Officieel© me dedeel ing worden de gebeurtenissen gekenmerkt als van plaatselijk karakter. Het gist ^elfs in de. opperste leiding. Meerdere fascistische pioniers die den opmarsch naar Rome mede hebben geleid zouden ontevreden wezen over de politiek van den Dnce. Ze zijn door Mussolini uit hun ambt ontheven. De Duoe moet trouwens zijn geloof in zijn oude, beproefde medewerkers geheel heb ben verloren en ze door jonge krachten hebben vervangen. In Catalonie, speciaal in de hoofdstad Barce lona. is Zonndag dan toch de opstand van syn|- dicalsiten en communisten uitgebroken. Er is hardnekkig gevochten en op zeer ruime schaal met bommen gegooid. Die poging tot verwekken van revolutie is tenslotte mislukt, nadat er een tiental dooden was gevallen. Van regeeringszijde stelt men het voor, alsofi de roerige communis ten en syndicalisten door de koningsgezinden zouden zijn betaald. De onmiddellijke voorganger van pres. Hoover der Ver. Staten, Calvin Coolidge, is op het einde der vorige week plotseling overleden. Hem is een waardige nationale begrafenis bereid. Coo lidge was een zwijgzame figuur, maar een harde werker en een man van onbuigzame principes. Nauwelijks was de fel brandende Atlantique het trotsche Fransche zeekasteel de haven van Cherbourg binnengesleept, een karwei, waaraan ook Hollandsche sleepdiensten een roemrijk aan deel hebben gehad, of in de haven van le Havre ontstond in een ander majestueus schip der Fransche koopvaardij een gevaarlijke brand. Het was de ,,'Eranoe'' welke nu geteisterd dreigde te worden, maar gelukkig kon het vuur ha twee en een half uur worden gedoofd. Men maakt zich in Frankrijk' meer en meer ongerust over het feit, dat de grootste en mooi ste schepen den laatsten tijd herhaaldelijk door vuur worden geteisterd. Is het kwaadwilligheid? zoo vraagt men zich af. Of zijn de Fransche scheepsbouwers niet voor Ifun taak berekend? Dp meening wordt uitgesproken, dat op de Fransche schepen veel te veel! hout wordt ven- werkt en dat de wensch naar luxe (de eischen voor veiligheid doet voorbijzien. De regeering stelt nu een nauwgezet onderzoek in. Ih China wati zouden we pr nog 'van zeggen. De reportage daarvandaan wordt' even droef als eentonig. Aan de eene zijde (steeds dries ter optredende Japanners, welker bedoelingen men maar niet vermag te doorzien en aan den anderen kant zich even wanhopig) als vergeefs verzettende Chineesche legerbenden. Op het oogenblik pogen de Emgelschen weer te bemiddelen ,maar we voorzien ,dat de nieu we Japansche opmarsch in de Chineesche pro vincie Jehol niet voor de poorten van Peking zal eindigen. Willem de Zwijger herdacht. Staking overal. Tegen vrachtauto concessies Zal de el verdwijnen Gisting on der de Indische ambtenaren. Nederland's oudste Universiteit heeft Vrijdag middag de primeur gehad van de herdenkingen of feestelijkheden, welke dit jaar zullen worden gehouden, omdat het in April a.s. 400 jaar ge leden zal zijn, dat Prins Willem van 'Oranje genaamd de „Vader des Vaderlanids" werd ge boren. Bij deze eerste herdenking door de Leid sehc universiteit was heel de koninklijke familie mede aanwezig. Prof. H„ T. Colenbrander, hoog leeraar in de vaderlandsche geschiedenis, sprak een historische rede uit. Het is verschrikkelijk te moeten constateeren hoe in dezen crisistijd, nu. honderdduizenden in ons land naar werk smachten, het land door de stakingsbacil geïnfecteerd lijkt. Niet dat we de stakers om hun actie veroordeeleu„ We moeten ons buiten de kwesties zelve houden, omdat die door buitenstaanders zoo uiterst moeilijk te ontwarren zijn. Zeker is, dab men ook in crisis tijd niet elke arbeidsverslechtering zonder .meer kan aanvaarden. Maar het beeld op zich zelf doet zeer. Juist, gelijk de vernietiging bv. van veld vruchten een mensch hindert, ook al zou hij wil len aannemen, dat de tuinders in bepl aaide om standigheden tot 'zoo iets moeten overgaan. Dat al die arbeidsconflicten hu juist samen vallen, behoeft op zich zelf iniet te verwonderen, want wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden gaan gewoonlijk op 1 Januari ofi 1 Juli dn. In 'LJmuiden staken de zeelieden!' nog steeds. Dp c hristelijk georganiseerdem hebben het parool van hun bestuur niet gevolgd en staken meeren deels nog mee. Ook da mannen van flde Urker Noordzeevloot hebben hun conflict. Ze wei geren uit te varen op de nieuw" (gestelde voorwaar den. Het betreft hier 30Ó arbeiders. Op 'giste ren is in Amsterdam een staking van confectie,- werkers en werksters ingegaan. Die stakers zijn ruim duizend in getal. Zp hebben het voorset! van den rijksbemiddelaar, mr. Aalbersa 5 jpet. verlaging inplaats van de aangekondigde 7.5 pOt. en in Juli nog eens 2.5 pOt., -verworpen. Ook in Tilburg dreigde een staking in de textielndus trie, maar het schijnt, dat de daar ingezette wil de actie binnen enkele dagen zal verloopen. [Mr. Aalberse heeft er bemiddeld en de werkgevers tot vermindering der aangekondigde loonsverlaging gebracht. De arbeiders zijn er nochtans geenszins tevreden met het verloop van zaken. In de tex tielindustrie te Almelo groeit een conflict ais gevolg van een aangekondigde loonsverlaging van 1215 procent. Te Zwolle is Zondagmorgen een staking uitgebroken bij de N.V. Reinders Olie. en Veevoederfabrieken. 200 arbeiders zijn er bij betrokken. De Spoorwegen hebban 2 procenten van de aan gekondigde loonsverlaging laten vallen, zoodat deze thans in totaal 8 procent zou' bedragen. De personeelorganisaties adviseeren om het gewijzig de voorstel nu maar te aanvaarden. De Bond van Bedrijfsautohouders heeft dezer dagen een persconferentie belegd over het voor nemen van minister Reijmer tot het bedenken van een stelsel van concessies' voor het exploi- teeren van vrachtautodiensten. Belanghebbenden bleken van meening te zijn, dat voor zulke voor nemens volstrekt geen grond bestaat, tenzij dan het streven naar bevoorrechting der Spoorwegen Voor wie graag aan het oude vasthouden, zal het ook wel een beklemmende boodschap zijn geweest dat de al-oude ellemaat op Idie nominatie staat van te verdwijnen. Er is een nieuwe IJkwet in voorebreiding, waarbij eenige verouderde ma ten en gewichten zouden worden; verboden, o.a. het gebruik van de el. Zeker is, dat de ellemaat tegenwoordig alleen nog maar tot veel begrips verwarring kan aanleiding geven voor wat de prijzen betreft, een mogelijkheid, waarvan han dige lieden wel eens gebruik willen maken. In Ned. Indie slikken de ambtenaren blijk baar ook niet al te gewillig de fnoodig geoordeel de loonsverlagingen, voor Indie 17 procent. Het Onderwerszijgenootschap heeft in een vergade ring heftig geprotesteerd en daarbij hebben twee der sprekers zich geuit in termen, welke vooral voor Indie heel kras worden geacht. Ze zijn bei den in hechtenis genomen. Dp Indische onderwij zerswereld is daarmede geheel overstuur geraakt Zje protesteert krachtig en heeft reeds een dikke vijfhonderd gulden bijeen gebracht om voor de behartiging van de zaak der gearresteerden een advocaat uit Nederland te laten overkomen. Voor dat doel worden verdere bijdragen gevraag! Zouden er in Indie geen advocaten zijn Tn de Scheveningsche boschjes heeft Zondag avond een jonge man zijn *"42-jarige hospita ge wurgd, blijkbaar uit ellende" over den toestand, waarin de vrouw hem had gebracht. Eir gaat geen week meer voorbij, of we moeten vernemen van den een of anderen verschrikkelijkenj moord. In Rotterdam mislukte Zaterdagavond een po ging tot berooviug van een ouden broodbezorger Dte moordenaars van Numansdorp hebben ze gelukkig. Achteraf blijkt, dat een hunner in het plaatsje een ware terreur had uitgeoefend. Een andere landbouwer dan de vermoorde hal nij ook reeds in zijn woning overvallen en 350 gul den voor lijfsbehoud afgeperst. iDe man had er niet eens aangifte van durven doen, omdat hem dat door den onverlaat verboden was. Nieuwstijdingen BRAND TE NIJMEGEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Nij megen bij de familie Van Dam in de Van Slichten- horststraat op de slaapkamer op de bovenverdieping brand uitgebroken. De bewoners konden zich ter nauwernood in nachtgewaad redden. De brandweer die onmiddellijk gewaarschuwd werd, slaagde er in den brand tot de bovenverdieping te beperken. Bij den brand is een groot bedrag aan papiergeld ver loren gegaan. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. VIJFTAL RIJWIELDIEVEN GEARRESTEERD Te Glanerbrug zijn een rijwielhandelaar, twee zijner zoons, zijn schoonzoon en nog een vijfde persoon in arrest gesteld onder verdenking van heling of diefstal van rijwielen, die gestolen zouden zijn te Borne, Oldenzaal, Enschede, Hengelo, Del den en Goor. In deze plaatsen=werden den laatsten tijd vele fietsen gestolen, zonder dat de politie de daders op het spoor kon komen. Thans heeft de politie echter in een perceel in de Hooge Bothof- strat vele rijwielen en onderdeelen van rijwielen in beslag genomen, die van deze diefstallen afkomstig waren. Inschrijvingen Handelsregister r te Alkmaar. In de week van 3 tot en Imiet1 9 Januari wer den in het Handelsregister te Alkmaar o.m. Be volgende opgaven ingeschreven: NIEUWE ZAKEN'; „Bonneterie" Alkmaar, Langestraat 73, Win kei in damesmodes. Eigenaar. H. Dlroge. WIJZIGINGEN. N.V. Dameshoedenmagazijn v.h. H. Lind, Alk maar, Mifent. Uitgetreden dir. Hi. C. Lind. Be noemd tot dir. mevr. C. KegLind. Benoemd tot procuratiehouder N. H. Slinger. Konijnenfarm „de Ziandhoeve" Bergen, D'r. v. Peltlaan 8. Pelskonijnenfokkerij en de daarmede in verband staande hanldel. De vennootschap ont bonden. De handelszaak wordt voortgezet door den heer Pi. W|. J. Moonen, onder (denzelfden han delsnaam. N.V. Eerste Nlederlandsche Radio Centrale afdeeling AlkmaarHeifoo. Het hoofdkantoor is verplaatst naar Heiloo Klerklaan H 41. Het kan toor te Koog aan de Zaan is opgeheven. De Nederlandsche Bank N.V. Amsterdam (be treffende het agentschap Alkmaar). Uitgetreden als plaatsvervangend agent P. C. Bakker. Be noemd tot procuratiehouder G. J. de Roover, F. Akkerman en G. A. Brouwer. N.V. Grossierderij v.h. A. Klik, den Helder, Westgracht 9. Grossierderij in koloniale waren. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 200.000 gulden waarvan thans geplaatst en, gestort 55 duizend gulden. FFirma F. W. J. Droge, Alkmaar Langestr. 17. Dames en Heerenmodemagazijn. De vennoot schap ontbonden. De handelszaak wordt voort gezet door den heer J. G. Dlroge, onder denzelf den handelsnaam. Vereenvou digiing der sociale verzekering. Wanneer men de uitvoering van, onze sociale verzekering nagaat, dan is daarin een groote ver scheidenheid in den opzet te constateeren. Dte industrieels Ongevallenwet wordt uitge voerd door de Rijksverzekeringsbank en de Ra den van Arbeid. Weliswaar is risico-overdracht mogelijk, doch slechts op beperkte schaal, in zooverre, dat de Rijksverzekeringsbank per slot van rekening de uitkeer ing bepaalt. De Invaliditeitswet wordt geheel uitgevoerd door de Raden van Arbeid en de Rijksverzeke ringsbank. Bij de Land- en Tuinbouwongevallenwet is het mogelijk de uitvoering in handen te leggen van door werkgevers gestichtte risioodragers, terwijl bij de jongste sociale verzekeringswet de ziekte wet, het principe is ingevoerd, dat naast Be uit voering door de Raden van' Arbeid de verzeke ring ter hand kan worden genomen door zgn,. Bedrijfsvereenigingen, dit zijn vereenigingen, die door werkgevers en arbeiders gezamenlijk zijn opgericht. Het spreekt vanzelf, dat deze verscheidenheid waar het per slot van rekening wetten betreft, die zeer nauw verband met elkander houden, niet alleen dikwijls tot moeilijkheden aanleiding geeft, omdat men miet weet bij welke risicodra ger men terecht moet komen "doch dat ook de aan de uitvoering verbonden kosten daardoor hooger zijn dan ze bij een meer jrationeele uit-» voering zouden behoeven te zijn. Dit alles heeft tot gevolg, gehad, dat (reeds jaren lang is aangedrongen op zg. unificatie der sociale verzekering, d.w.z. dat niet alleen om- tretn de uitvoering, doch ook omtrent den .inhoud der Wetten een zoo groot mogelijke eenheid ver kregen wordt. Tal van punten, die thans ver schillend zijn geregeld, zouden daardoor meer uniformiteit verkrijgen. Wij noemen bv. in dit verband de bepaling, wie verzekerd is. Bij de invaliditeitswet is ieder werknemer loon dienst verrichtendej verzekerd. Bij de Ziekte-,) en Ongevallenwet slechts zij, die in loondienst zijn in een onderneming, Het personeel voor huiselijke diensten en ander personeel, dat niet in een onderneming werkt, is dus niet krachtens de Ziekte- en Ongevallenwet verzekerd. De On gevallenwet zelf is gesplitst in ©en industrieele Ongevallenwet, een Land- en Tuinbouwongeval lenwet en een Zee-ongevallenwet. Bij: 'de ziekte verzekering zijn de industrieele arbeiders en de landarbeiders samengehouden. Zoo zijn er tal van kwesties, waaromtrent ver eenvoudiging mogelijk zou zijn. Die belangrijkste vereenvoudiging zou echter kunnen worden ver kregen in de uitvoering van deze verschillende wetten. Verschillende rapporten zijn daarover uitgebracht en thans heeft de Minister van Eco nomische zaken en arbeid verklaard, 'dat op zijn schrijftafel een wetsontwerp, dat deze uni ficatie zal regelen, gereed ligt. Dte inhoud van het wetsontwerp is nog niet bekend, doch (de chef van de afdeeling sociale verzekering, mr. Groeneveld, heeft onlangs een redevoering ge houden over dit onderwerp, welke redevoering in verband met de positie, welke mr. 'Groene veld op het Departement bekleedt, uiteraard van groote beteekenis moet worden geacht. Wij zul len op den inhoud daarvan in een volgende ru briek terugkomen. I Voor het Algemeen Programma werd gistera- i vond door de V.A.Ri.A. uitgezonden een rede van den Heer Mr. G. v. d. Bergh, die het ondeTJ werp behandelde: „Weervoorspellingen." I Spr. ving zijn rede aan met op te merken, dat de uitzending der weerberichten in een kwade reuk staan. Dp voorspellingen komen in den re gel toch niet uit. Neen, dan w-èten (de meeste plattelanders het beter. Zoo wist] men te ver tellen van een boertje in de omgeving (van Ut recht, die het beter wist dan het [Meteorologisch Instituut van de Bilt. Heti was werkelijk ook opvallend, zoo goed als dat boertje het weer wist te voorspellen. Het liep dan ook in de ga ten en het spreekt dan ook van zelf, dat Hit boertje werd geinterviewd Boor een paar ver slaggevers. Hoe of hij zoo nauwkeurig kon we ten welk weer er komen zou"? Wel* zegt het boertje, ik ga, zoodra van het Meteorologisch Instituut het weerbericht aangekondigd wordt, zien wat er voorspeld wordt, en dan voorspel ik het precies andersom. Dit is dan het bewijs, dat het Instituut er ook maar naar raadt. Nu, zegt spit, zoo erg is het niet. Van jde honderd voor spellingen komen er zeker tachtig uit. Neen, zoo erg is het dus niet, maar ide menschen vol gen in den regel meer hun verbeelding fdan dat zij zelf naar hun waarnemingen oordeelen. Ook gelooft men, dat de maan invloed op ihet weer zou uitoefenen, maar deze meening is verkeerd. Die maan oefent heelemaal geen invloed op het weer uit. Geen volle maan, geen nieuwe (maan. Die veronderstelling is dus verkeerd. Men heeft dus ongelijk, wanneer men verondersteld, dat de maan ©enigen invloed op de weersgesteldheid zou uitoefenen. Er bestaat geen enkel verband tusschen de maan en het weer, dat kan men voor stellig aannemen. Gedurende een eeuw worden de voorspellingen reeds gedaan, maar geen enkel bewijs is ervoor geleverd. Dit (moet dan ook op bijgeloof berusten. En dit bijgeloof zal ook wel blijven bestaan. Daaraan hecht men meer dan aan de waarheid. Dp Enkhuizer All- manak weet het immers beter. Wanneer de Enk huizer Almanak in de maand' Augustus koude, storm en regen voorspelt en die voorspelling wordt neergeschreven, terwijl er een vriend bij tegenwoordig is, die zijn spijt daarover uitdrukt omdat, dit juist in zijn vachntietijd valt, dan wordt er aangekondigd, dat hetl in die maand prachtig zomerweer zal zijn met heerlijke zon neschijn. Het bijgeloof zal wel1 blijven voortle. ven en men zal wel in de Enkhuizer Almanak blijven gelooven. De menschelijke herinnering wordt zoo gauw vervaagd. Men wil verder beweren, dat het vroeger toch anders was, en men op den winter kon rekenen!. Maar in de laatste eeuw hebben er geen ver anderingen in het klimaat plaats gevonden. Zo mer en winter waren dezelfde. Honderd jaar geleden was het ook zoo. Men spreekt' van ouder- wetsche winters, die er tegenwoordig niet meer zouden zijn. Wij hebben dit jaar geen witte Kerstmis gehad, zooals dat vroeger wel het ge val was. Geloof er maar aan, doch vroeger was dit ook zóó, maar gij gelooft het toch niet. Men gelooft wel de astrologie maar niet aan de as- stro nomie, de sterrenkunde. Dp sterrenwichelaars zijn het die het wel wéten, maar Be astronomen rade ner maar naar. Zonsverduisteringen en maansverduisteringen kunnen wij op het uur, op de minuut af voorspellen, maar of de lucht be wolkt of helder zal zijn, ja, dat wéten wij niet. D|e astronomen we'ten precies, dat op den 11 Au gustus van het jaar 1999 een totale zonsverduisr tering zal plaats hebben, maar we weten niet of het op dien dag mooi weer izal zij'n'Uit ide geheel© wereld ontvangen wij dagelijks berichten omtrent het weer en den barometerstand en zelfs die volledige gegevens kunnen óns niet in staat stellen het weer nauwkeurig te voorspellen. Het woeste en onherbergzame poolgebied kan niet worden bereikt, waar de invloed der meteorolo gische veranderingen zoo groot zijn. Wij hebben thans het Pooljaar. Geleerden uit' heel de be schaafde wereld zijn naar den rand van 'het Poot- bekken getrokken om waarnemingen te doen. Diaar zitten zij op den bodem van Be lucht- oceaan om eén nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de atmospherische invloeden. Vlieg machines gaan 5000 meter de hoogte in met zelfregistreerende instrumenten, ook luchtballons om meer te weten va'n de hoogere luchtlagen. Maar de wetenschap van meteorologische waar nemingen ten opzichte van het voorspellen van de komende weersgesteldheid, staat nog in de kinderschoenen, wij staan nog dienaangaande voor onbegrepen moeilijkheden. Maar men zegge niet, dat de wetenschap nog niets heeft bereikt. Het weerkaartjen dat gepu bliceerd wordt zegt niet alles maar toch veel. Het weer wordt beheerscht door 'de luchtdruk en wordt eveneens beheerscht door de depressie die zich openbaart. Men kan veel over het weer en de weervoor spellingen praten, maar men moet er geen kwaad van spreken en 'dit zou men ook' miet "doen, wan neer er maar wat meer en beter begrip bijkwam). In het kort haalden wij het een ien ander uit de zeker interessante rede aan. Hoewel wij erkem- (nen, dat wij in geen geval volledig zijn geweest. 'jREDl.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4