Binnenland. Steeds sneller Radio Programma's VRIJDAG 13 JANUARI. HILVERSUM, A. V. R. O.: 12.00 Tijdsein 12.01 Avro-klein-orkest 2.00 gramofoonmuziek 2 30 Avro-kamerorkest 4.00 sluiting. HILVERSUM, V. A. R. A.: 8.00 gramofoonmuziek 10.15 gramofoonmuziek 11.10 Onze keuken 11.40 Jan Lemaire draagt voor: 12.00 sliu- ting 4.00 De Notenkrakers 4.50 Na school tijd 5.30 Vara-klein-orkest 6.15 gramofoon muziek 6.20 Orgelspel 6.40 van leed en strijd van hoop en geluk in Sovjet-Rusland 7.00 Vara-orkest 8.00 sluiting 11.00 gramofoon muziek 12.00 Tijdsein en sluiting. HILVERSUM, V. P. R. O.: 8.00 Tijdsein 8.01 cur sus 8.30 concert 9.00 Cursus 10.00 Pers berichten v. h Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Serie fragmenten en verhalen 10.45 Gramofoonmuziek. HUIZEN, K. R. O.: 8.00 Morgenconcert 10.00 gramofoonmuziek 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.01 Politieberichten 12 15 K. R. O. Sextet 1.45 verzorging zender '2.00 gramofoonmuziek 2.30 Recital voor twee piano's 3.00 Gramofoonmuziek 3.10 vervolg piano-recital 4.00 Else Nolthenius, piano, John Helden, viool 4.30 Inleiding op de serie inter views over „landbouwcrisis en Crisissteun" 5.00 Else Nolthenius en John Helden 5.30 gramo foonmuziek 5.50 Louise Wijngaarden viool, en Johan Ligtelijn, piano 6.15 Albert Vogel: „Wel sprekendheid 6.45 Louise Wijngaarden en Jo han Ligtelijn 7 10 Van vreemde landen en vol keren 7.30 Politieberichten 7.45 S. J. Coomans 8.05 Gramofoonmuziek 8.15 Klein Dorrit, Operette in drie bedrijven 9.15 Vaz Dias 11.30 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 14 JANUARI. HILVERSUM, V. A R. A.: 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 VARA. Uitzending voor de arbeiders in de continube drijven 12.00 De Notenkrakers 2.00 verzor ging zender 2.15 gramofoonmuziek 2.50 J. G. Schoup„Anti-oorlogsactie". 3.10 Vara-man- doline-Ensemble 3.50 Beoefening der Huismu ziek 4.30 Uit de roode jeugdbeweging 4.50 Accordeon-soli 5.10 rondgang door het veilig heidsmuseum 5.40 Literair Overzicht 6.01 Fries uurtje 7.00 Th G. Uilham 7.15 Toe spraak door A. de Vries 7.30 De Flierefluiters 7.55 Herhaling van S. O. S.-berichten 8.00 Za terdagavond-programma 10.00 Varia 10.30 Vaz Dias 10.40 gramofoonmuziek 12.00 Tijd sein en sluiting. HUIZEN, K. R. O.: 8.00 Morgenconcert 10.00 gramofoonmuziek 11.30 Godsd. halfuurtje 12.01 Politieberichten 12.15 Het Con Brio Trio verzorging zender 2 00 halfuurtje voor de rijpere jeugd 2.30 Kinderuurtje 4.00 orgelbe speling 5.15 Esperanto-nieuws 5.30 de kro- boys 6.20 weekoverzicht 6.40 de kro-boys 710 Prof Kaag 7.30 Politieberichten 7.45 Sportpraatje 8.00 Kro-orkest 9.00 Vaz Dias 9.45 voordracht door Aug. de Laat 10.00 kro- orkest 10.30 voordracht 10.45 orkest 11.00 Gramofoonmuziek. Uit der? Omtrek HEERHUGOWAARD. Poging tot inbraak? Vorige week des nachts werd plotseling de heer A. Overtoom in zijn slaap opgeschrikt door hevig geblaf van zijn hond, die in de woonkamer lag. De heer O. sprong onmiddellijk uit zijn bed, doch kwam tot de onaangename ontdekking, dat, toen hij licht wilde maken, dit plotseling overal tegelijk uitsprong. Bij onderzoek in de woning werd echter nog niets verdachts bespeurd. De politie die pek auto daar passeerde, heeft echter ook niets ver dachts bespeurd Het is echter mogelijk dat de(n) verdachte(n) zich weder achter de woning het land in hebben begeven. Men zij hierdoor weder op zijn hoede' (Nrd. Holl: Dbl.) DE HONDERDDUIZEND BIGGEN. Het Nederl. Correspondentiebureau komt thans met een bevestiging van ons bericht van Maan dagavond, waarin wij melding maakten van de plannen van de Varkenscentrale om 106.000 big gen op te koopen. Het communique maakt voorts melding van de onzen lezer reeds bekende afwijzing door het Na tionaal Crisiscomité, op advies van de directies van abbattors, om de speenverkentjes onder de werk- loozen en armlastgen te distribueeren. De plaat selijke comité's worden echter volkomen vrij gelaten om, indien zij een andere meening zijn toegedaan, zich met de varkenscentrale in verbinding te stel- 16 Woensdagmddag heeft de Varkenscentrale over deze aangelegenheid een langdurige vergadering ge houden, waar besloten is, alsnog te zoeken naar an dere wegen om het varkensvleesch beschikbaar te StMocht dit echter niet gelukken, dan zal tot ver nietiging der biggen moeten worden wergegaam Ricrprijs worfdt niet hoogor. Be Bond van Nederlandsche Bierbrouwerijen schrijft: Met ingang van den eersten Januari is rte bieraccijns voo rden tijd van een jaar met vijf tien procent verhoogd. Baar de regeering harerzijds biji herhaling heeft betoogd, dat de verhooging van den bier accijns slechts voor een jaar zou gelden, is de bond na ampele overweging tot de conclusie gekomen, dat de blijvende schade, die het ge volg zou zijn van de verwachte, versterkte da ling van het verbruik bij verhooging van de eon sumptieprijzen niet mag worden geriskeerd. De brouwerijen zijn er evenzeer van over tuigd dat bij een noodtoestand, waarin het kof- fiehuisbedrijf zich momenteel bevindt, de on derhavige nieuwe last niet op die bedrijven kan worden afgewenteld, zonder dat zulks den on dergang van tal van bedrijven met zich zou bren gén. Afwenteling zou zonder twijfel zoowel ont wrichting van den tusschenhandel alsook funeste gevolgen voor de brouwerijindustrie veroorza ken. Eerhalve werd door de brouwerijen besloten voorshands niet tot eenigerlei verhooging van den bierprijs over te gaan. Mochten de omstandigheden zich evenwel wij zigen of mocht de accijhsverhooging na 1933 van kracht blijven, dan zal de bierprijs onvermijdelijk verhoogd moeten worden, daar er geen sprake van kan zijn, dat het brouwerij bedrijf dezen nieuwen last blijvend voor haar rekening kan nemen. (Handelsblad.) De bokkesprongen der Varkenscentrale Wij lezen in het „Handelsblad": In arren moede is de Ned. Varkenscentrale er 'toe overgegaan (zoo meldt de „Vee- en Vleesch handel") om 5000 zware varkens aan de vleesch warenfabrieken te laten verwerken. Het blad zegt ervan: ,jHet zijn geen varkens, die voor de worst fabricage geschikt zijn, zooals men weet, en er zijn ook fabrikanten, die er voor zullen bedan ken; we denken van de meeste doch er moe ten er enkelen zijn, die dit varkentje wel willen wasschen. Er zal niet op. verloren behoeven te worden. Het spek dezer varkens moet er na tuurlijk uit. In Duitschland is het reeds aan geboden en zoo komt de Centrale ook daar in het afzetgebied van onze spekexporteurs en niet zacht ook, want zoo'n paar honderd ton spek door de Centrale geplaatst, telt mee op de Duit sche markt, die toch al niet al te willig is voor ons gezouten spek en die de exporteurs ook zoo moeilijk kunnen bedienen, onder den onzekeren toestand, waaronder ze werken dank zij het be staande contract, waarmee de Centrale den spek uitvoer aan handen en voeten wil binden, ja al heeft gebonden. Waarom zoekt de Centrale niet debiet voor spek in Italië? Baar hebben onze exporteurs nu toch geen kans meer en zagen zij, die vroe ger levende varkens exporteerden ook een af zetgebied verloren gaan. (Dank zij de Centrale - Eed. H.) f De toestand in Italië is echter verslecht, meldt onze correspondent uit Milaan in zijn marktbericht. De Centrale zou er veel moeten verliezen en zal het nu in Duitschland pro- beeren Het zou voor onze spekexporteurs die met een product moeten concurreeren van richt prijs afkomstig en zonder toeslag een leelijk ding zijn. Doch de Centrale zit in nood en men weet het, dan worden soms rare sprongen ge maakt. De baconexport naar Engeland geeft zoo veel verlies ,dan men nog beter bacon naar Bel- gie kan sturen. Ze moet daar door de Centrale zijn verkocht voor 20 cent per pond. Of daar geld bij moet. En dan ontwikkelt zich ook nog zooveel onstemming onder de loonslagers in Belgie over den velen invoer van geslacht. De Belgische minister van Landbouw wil verande ring brengen. Contingenteering staat voor de deur." Tevens meldt dit vakblad naar aanleiding van de vraag van het Kamerlid den heer Braat of er een tekort bestaat bij de Varkenscentrale, dat een bestuurslid der Centrale op een "bóeren- vergadering te Keeuwijk heeft toegegeven, dat een tekort inderdaad bestaat en dat de minister niet wil bijpassen aangezien de centrale zichzelf moet oedruipen. Daarom ook kan de richtprijs der exportvarkens niet verhoogd worden. Hieruit blijkt alweer terecht hoe de Frie- sche Mij. van Landbouw de Varkenscentrale ver zocht heeft een finantieêl verslag te publiceeren. üie&awstijdingen Jeugdige kerkdieven. Op klaarlichten dag hebben een paar jongens, wonende aan den Tierheijdenschen weg hij Bre da, in de kerk van Christus Koning aldaar, een offerblok losgemaakt. Zie waren onbeschaamd genoeg met het blok bij zich door den hoofd ingang de kerk te verlaten. Maar daar liepen ze tegen een surveilleerenden agent. Niet in het minst van streek gebracht, wilden ze hem wijs maken dat ze het offerblok op den weg ge vonden hadden. Maar deze wilde geen geloof slaan aan het verhaaltje van de knapen en nam ze kort en goed mede naar het politiebureau waar proces verbaal werd opgemaakt. Berooving vak f 2700. De 60-jarige koopman J. A., thans verblijf houdende te Maastricht, heeft aangifte gedaan van de vermissing van 1200 gulden in geld en een Credietbrief der Geldersche Credietvereeni- ging ter waarde van ongeveer f1500. Hij had dit geld in een portefeuille; bij zich die hij in een binnenzak van zijn vest droeg. Zondagmid dag had hij zich voor een middagslaapje ter rus te begeven en 'had hiertoe zijn vest met de por tefeuille daarin aan een stijl van zijn bed op gehangen. Toen hij ontwaakte ontdekte hij dat het geld verdwenen was. Verdacht wordt zijn kamerada, dien hij dezen zomer in Gelderland had loeren kennen en met wien hij te Maastricht op een kamer sliep. D|it vermoeden wórdt ver sterkt door het feit, dat zijn maat thans spoor loos verdwenen is. Auto rijdt op kinderen in. Te Obdam is Dinsdagmiddag te vier uur een brandstoffenauto uit Amsterdam bij het uitwij 'ken voor een op den weg loopend kind, ingere den op een groep spelende kinderen. Het vijfjarig dochtertje van den slager Knijn werd op slag gedood. Eien dochtertje van den caféhouder Diekker werd zeer ernstig gewond. Het kind bekwam een hersenschudding en ver moedelijk een schedelbreuk, zoodat voor het leven wordt gevreesd. Een tweede kind van den heer Diekker en een kind van den heer Neefjes werden minder ernstig gewond. De jeugdige slachtoffers werden de ouderlijke woningen bin nengedragen. De chauffeur verkeerde na het ongeval in hoogst overspannen toestand. D|e schuldvraag is nog niet opgelost. De vrachtauto bestuurd door den 20-jarigen H„ uit Amsterdam, moest plotseling uitwijken voor een kind, dat den weg overstak. Dloor dit snelle manoeuvreeren naar links, is vermoe delijk een band gesprongen. H. verloor toen de macht over zijn stuur en reed in op de vier kinderen die zich niet op den rijweg bevonden, met het reeds bekende gevolg. Rijks en gemeentepolitie die onmiddellijk ter plaatse waren, stelden aanstonds een uitgebreid onderzoek in, terwijl het parket te Alkmaar ge waarschuwd werd. Dien chauffeur die diep onder den indruk van net voorgevallene was, werd een verhoor afge nomen en eerst des avonds te negen uur op vrije voeten gesteld. De auto is in beslag genomen. Dinsdagnacht is ook het negenjarig dochter tje Lies van den caféhouder Diekker te Obdam aan de gevolgen der auto-aanrijding overleden. Die oorzaak van dit droevig ongeval, dat nu aan twee kinderen het leven kostte, is nog niet definitief vastgesteld. Er heerscht groote verslagenheid in het dorp over het gebeurde. Buitenland DE DUITSCHE FINANCIëN. In de begrootingscommissie van den Rijksdag heeft de Rijksminister van Financiën de begrooting besproking. Over 1932 wordt n totaal op mindere inkomsten van ongeveer 800 millioen Mark aan be lastingen en invoerrechten gerekend, verdeeld over het Rijk en de landen. Voor de spoorwegen moet op eent ekort van 50 millioen op het geraamde bedrag worden gerekend, doordat aandeelen tot dit be drag niet konden worden geplaatst. De minister gaf verder een overzicht van de ex- tra-uitgaven, welke noodig waren; 40 millioen voor de winterhulp, 35 millioen voor steun aan verscha lende banken, 25 millioen voor kolonisatie nabij de groote steden en 35 millioen voor de Charlotten- huette. In totaal bedroeg het tekort einde 1932 met het tekor van vorige jaren, ongeveer 2070 millioen. De minister was van meening, dat, hoe ernstig de toestand ook is, hij, gezien den toestand in andere landen, niet al te gevaarlijk is. Hij verklaarde ver der, dat gedurende de laatste maanden geen noe menswaardige moeilijkheden met kasgeld voorkwa men. Hij verwachtte, dat deze moeilijkheden tot Maart ook niet zouden ontstaan. Zou 't nu geen tijd worden, dat de oorlogsschul den werden geschrapt, het internationale handels verkeer geen belemmeringen meer ondervond, de grenzen werden opengesteld ende Ontwape ning zijn beslag kreeg? DICHTE MIST BOVEN ENGELAND. Boven geheel Engeland hing Dinsdag een buiten gewoon dichte mist. Overal heeft het verkeer ern stige stagnatie ondervonden In de Theemstunnel heeft een botsing plaats gehad tusschen twee vrachtauto's, waarbij elf personen werden gewond. Te Portsmouth was de mist zoo dicht, dat het slagschip „Nelson" en het slagschip „Hood" met konden uitvaren om deel te nemen aan de voor jaarsmanoeuvres. (Zwaluwen „lovervallm" een stoomschip Tienduizenden zwaluwen, zoo wordt uit 1 Melbourne gemeld, zijn kort geleden op het Ein- gelsche schip „Largs Bay" neergestreken, toen dit schip op weg naar Australië door de Roode Zee voer. Dagenlang bleven de zwaluwen op het schip en stelden het geduld van 'de ppvaren- den op harde proef. Ze zaten niet .alleen pp de dekken, doch kwamen ook in zalen en cabines, zaten op de schouders der passagiers en op de petten der bemanning. Onder de zwaluwen wa ren nog eenige havikken, die kwaad stichtten, door de kanariepietjes der bemanning te dooden en den stuurman Scott in zijn bed te overvallen De havikken verlieten spoedig het schip. De zwaluwen verhieven zich eenige dagen later in gesloten colonne in de 'lucht en verdwenen im de rchting van Indie. WERKTIJDVERKORTING EN WERKLOOSHEIDBESTRIJDING De eerste dag der algemeene beschouwingen van de voorbereidende conferentie voor de verkorting van den arbeidstijd is zonder eenige verrassing ver- loopen. De arbeiders bepleitten bij monde van Jouhaux de noodzakelijkheid der invoering van de 40-urlge arbeidsweek. De werkgevers wezen bij monde van Oersted op de sevaren van dien maatregel en betoogden, dat deze hervorming op de werkloosheid juist het tegen gestelde van de beoogde uitwerking zou hebben. Van de regeeringen spraken die van Duitschland, Spanje en Zweden zich ten gunste van een con ventie tot invoering van de 40-urige arbeidsweek uit. D? Fransche regeerlngsgedelegeerde hield een slag om den arm en de Engelsche regeering beves tigde haar reeds vroeger geuit verzet tegen verkor ting. Met het oog op den krachtigen tegenstand van de Engelsche regeering kan men reeds thans ver klaren, dat, als men als resultaat van deze voorbe reiding en de in Juni te houden algemeene arbeids- ccnferentie, erin zou slagen tot een conventie tot invoering der 40-urige arbeidsweek te komen, deze conventie dan toch niet in werking zou kunnen treden wegens het ontbreken van de Engelsche rat- ficatie Zelfs de vertegenwoordigers van de socialistische Zweedsche regeering verklaarden, dat Zweden niet zou ratificeeren als niet alle staten, de Zwedens belangrijke concurrenten op industrieel gebied zijn, de conventie eveneens zouden ratificeeren. Handelsblad. Internationaal Pooljaar. Dezer dagen werd van de leden van de Ne derlandsche expeditie in Angmagssalik een uit voerig brieftelegram ontvangen, waaraan het volgende wordt ontleend: De expeditieleden maken het allen wel en wenschen allen een gelukkig Nieuwjaar. Zij wa ren zeer dankbaar voor de radiouitzending van den V.P.R.O. op 1 Januari, die zij heel goed hebben ontvangen. De 1875 meter golf wordt daar in Angmagssalik goed waargenomen. Vooral ook dat in de toespraak van mej. dr N. Bruining niet alleen de Hollanders in het buitenland werden bedacht, maar dat ook zij die dit jaar in Groenland zitten, nog afzonderlijk werden toegesproken, heeft hen zeer verrast. Zij hadden een drukken, maar uiterst gezelligen Kerst tijd, vele Kersttelegirammen zijn ontvangen en al lerlei kerstgeschenken, die de ouders voor het ver trek in hun koffers hadden verstopt, hebben zij wederzijds elkaar cadeau gedaan. Een aardige gewoonte daar in Groenland is dat in den nacht van 24 December de Eskimo's in koor liederen komen zingen bij de slaapkamers van alle Europeanen. Op Oudejaarsavond en Nieuwjaars dag komen ze voor de ruiten schieten. Dat heeft een heele bres geslagen in den sigarenvoorraad van de expeditieleden. Op ski's. Allen zijn daartoe overgegaan de ski's, die som migen verleden jaar uit Finland' hadden meege bracht, te verwisselen voor ski's zooals de Groen - landers ze daar gebruiken. Deze zijn korter en bree der en hebben een huid onder het loopvlak. Hierbij is wel te bedenken, dat het daar geen uitgezochte skiterreinen zijn, zooals lezers ze kennen, die aan de wintersport doen. Het terrein is zeer geaccidenteerd en oneffen, zoodat ook bij een deel der werkzaam heden buitenshuis de ski's worden gebruikt. De leden van de expeditie oefenen zich in het nemen van hellingen op de ski's, tot groot ver maak van het dorp. Handelsblad. Steeds sneller. Plaatsten wij in een der vorige jaargangen van ons blad enkele artikelen over de voortbewe ging, 1933 zal zich kenmerken door de t.riowf der voortbewegingstechniek, welke zich ook in ons land zal openbaren. In het „Handelsblad" lezen wij het volgende: Wij zijn thans in staat nadere bijzonderheden te melden omtrent de wijze,, waarop de Neder landsche Spoorwegen de snelheid op sommige hoofdbaanvakken tot 100 kilometer denken bp te voeren, waarover wij reeds vroeger bericht hebben. Het ligt nl. in de bedoeling over te gaan tot invoering van een diesel-electrische tractie op groote schaal, ten einde tot een bete ren dienst voor het reizend publiek te komen. Zoo mogelijk zal dit nieuwe verkeersmiddel in gaande zomerdienst 1934 in dienst worden gesteld voorloopig op de lijnen RotterdamUtrecht, Den Haag—Utrecht, AmsterdamUtrechtArnhem en Utrecht—Dien Bosch—Eindhoven. Met behoud van de internationale treinen en enkele stoomtrei nen voor groot-afstandsverkeer zal met de diesel electrische treinen op deze baanvakken in uur- dienst worden gereden. Die snelheid zal voorloo pig 100 kilometer per uur bedragen, ook door het groot aanzetvermogen gelijk aan dat der electrische treinen zal de rijduur worden bekort. De treineenheid zal bestaan uit een drie- wagentrein (drie klasgekoppelde rijtuigen op 4 draais tellen) met 160 zitplaatsen (48 tweede klas en 112 derde klasse plaatsen). Voor drukkere treinen worden twee eenheden gecombineerd (zes- wagentrein.) Het grooterc comfort. Die rijtuigen zullen volgens het stroomlijntype zeer lieht worden gebouwd. Gezorgd wordt voor comffortabele ruime zitplaatsen, een rustigen zoo geruischloos mogelijken gang, terwijl ook verder aan het publiek zooveel mogelijk comfort gebo den zal worden. Zoo zal voor kunstmatige venti latie' in de rijtuigen en warmwater in de wasch gelegenheden worden gezorgd en zal de verwar ming door voorverwarmde lucht met automa tisch werkende temperatuurregelaars geschie den. Nederland aam de spits. Wij hebben ons op het bureau van de Ne derlandsche Spoorwegen aan de hand van teeke- ningen van de comfortabele inrichting dezer trei nen kunnen overtuigen en den indruk gekregen dat men thans niets heeft nagelaten om het rei zend publiek te gerieven. Er zal misschien hier en daar het bezwaar worden geopperd, dat .de ze treinen slechts uit twee klassen zullen be staan, maar voorloopig ziet men hierin de beste

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2