Hike Breijer Binnenland. De Akkerbouw en in het bijzonder de Aardappelteelt in Friesland. PCt toe. Deze toeneming is hoofdzakelijk het ge volg van meer geboorte dan sterfte (1.27 pCt.) de vestiging overtrof het vertrek met 0.32 pCt. De cij fers aer gemiddelde jaarlijksche toeneming sedert 1830 vertoonen van volkstelling op volkstelling op een enkele uitzondering na een stijgend verloop hoewei die stijging in de laatste perioden, inzonder heid in de periode 19201930 slechts gering is. Splitst men de toeneming dezer periode in twee vijfjarige tijdvakken dan verkrijgt men voor de eerste vijf jaar een gemiddelde jaarlijksche toene ming van 1.55, voor de laatste 5 jaar van 1.41. In 1931 werden 181.927 kinderen geboren, waar van 177.387 levend en 4540 doodgeboren werden. Het aantal levendgeboren jongens bedroeg 91.615 het aantal levendgeboren meisjes 85.772, zoodat te genover 100 meisjes plm. 107 jongens werden ge boren. Per 1000 inwoners bedraagt het aantal levend ge borenen in 1931 22.18 tegen 23.12 in 1930. Voor de perioden 1840—1849, 1880—1889 en 1910-1919 waien de cijfers resp. 33.54. 34.68 en 26.79. Ook de doodgeborenen welke voor 1931 een cijfer van 2.50 per 100 geborenen aanwijzen, bewegen zich dalenoe richting (het cijfer voor 19241923 be draagt 2.54) In 1931 kwamen op 100 geborenen 1.74 onwettig geborenen voor welk cijfer voor de perio den 1840—1849 5.01, voor 1880—1889 3.21 en voor 191C1919 2 17 bedroeg. Het aantal' huwenden bedroeg voor 1931 14.71 per 1000 inwoners en wijst ten opzichte van 1930 (15 78) op een geringe daling. De cijfers sedert 1840 geven een schommelend verloop aan. In de perio de 1840—1849 was het cijfer 14.78, in 1860—1869 16.44, in 18801889 14.28 en in 1920—1929 16.08. Wat de geboorte betreft worden op het platteland wat de huwelijken betreft in de steden de hoogste cijfers aangetroffen. Het sterftecijfer bedroeg voor 1931 per 1000 in woners 9 36 welk cijfer hoewel boven dat van 1930 (9.09) liggend, gunstig genoemd mag worden ten opzichte van vroegere jaren. De periode 1840—1849 geeft een sterftecijfer aan van 26.56, de periode 1880—1889 een cijfer van 21.27 en de periode 19101919 een cijfer van 13.40. De groote steden geven de gunstigste cijfers. De sterfte is onder de vrouwen gunstiger dan on der de mannen, echter wordt het verschil steeds geringer. Door echtscheidingen werden in 1931 2998 huwe lijken ontbonden, terwijl het aantal scheidingen van tafel en bed 504 bedroeg. Op 1000 echtparen kwamen in 1931 1.92 echtscheidingen en 0 32 schei dingen van tafel en bed voor. Een beschouwing der cijfers sedert 1850 wijst op belangrijke toeneming voor de periode 1850—1859 waren de cijfers resp. 0 15 en 0.04 voor 1880—1889 0.35 en 0.13 en voor 1910—1919 1.11 en 0.23. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. R K. Kiesvereeniging. Vergadering der R. K. Kiesvereeniging op 10 Jan. in Hotel „den Burg". De vergadering wordt geopend door den vice-voorzitter. De voorzitter had bericht gezonden dat hij tot zijn spijt niet aanwezig kon Z^De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat in de federatie was over wogen om binnenkort een spreker te laten komen voor de drie kiesvereenigingen aan den Langendyk. Het punt candidaatstelling voor de Tweede Ka mer werd uitvoerig besproken. Door het bestuur werden voorgesteld de beeren v. Hellenberg, Hubar, Chr. v. d. Bilt, Groen en van Wees. De heer D. Bruin zou, om de candidatuur van Groen niet te schaden, enkel Groen opgegeven willen zien Er wordt op aangedrongen, dat er beshst een L T B.-er in de Tweede Kamer zal komen. De heer N. Schuit wilde ook een arbeider genoemd heb ben en stelde voor L. Schrijver op te geven. Deze opgave werd echter niet gesteund door een vol doende aantal aanwezigen. De rondvraag leverde niets op, waarna de vice- voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank aan de aanwezigen; hij spoorde hen aan vooral de eendracht in de R. K. Staatsparty te be houden, daar door eendrachtig samenwerken alleen bereikt kan worden dat we zoo veel mogelyk leden in de Tweede Kamer zullen verkrijgen (Nrd. Holl. Dbld.). NOORDSCHARWOUDE. Vrijdagmiddag is bij den heer H. Swager Jr., komen aanvliegen, omstreeks 4 uur, oen witte post duif, met een de linkerpoot een ring waarop het volgende stondN.L. 8-31 9994 komen tot verruiming der Openingsuren der za ken op Zondag. Het standpunt! der bedienden, georganiseerd in de Ned. R,. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisieen de Ned. Vereen, van Chr- Kantoor -en Handelsbedienden, is dezer dagen bekend gemaakt door middel van circulaires, gericht tot de winkelbedienden allereerst en voorts tjt geheel het publiek, dat gewezen wordt op de groote waarde van de Zondagsrust voor icderen arbeider, dus ook voor den bediende. (Handelsblad.)' Buitenland Helderziende gestorven. Een helderziende de „Pythia van Berlijn yLisbetn Siedler is gestorven. 'Zij is bekend egworaen in 1899, toen zij op een seance ten huize van mevrouw Moltke den wereldoorlog voorspelde. Van haar voorspellingen waarvan toentertijd notulen werden gemaakt, werden wat tij a en omstandigheden betreft, geheel bewaar heid. L Sedertdien bezat zij Moltke s vertrouwen on mede dank zij den invloed van zijn vrouw, kreeg zij een Roode Kruispas en werd zij ingeschreven als verpleegster hoewel zij nooit als zoodanig I diensten verrichtte en in het Groote Hoofd kwartier te CobLenz ingekwartierd. Behalve waardeerd om haar scherp inzicht, goed geheugen j om haar mediamieke gaven werd zij ook zeer ge- I Meermalen heeft zij koeriersdiensten verricht als het boodschappen betrof waarvan het 'wensche- lijker was, dat zij niet werden opgeschreven. B aar belofte aan de Moltke s stilzwijgen over de haar gegeven opdrachten te bewaren, heeft zij gehouden. Ka den oorlog werd haar raad dikwijls inte rn pen door finantieele speculanten. Zo o.was dit liet geval met de gebroeders Sklarek, die naar men weet de gemeente Berlijn voor mil- lioen a hebben opgelicht. Frau Siedler zou hen voor hun transacties gewaarschuwd hebben. Tij dens het proces heeft de rechtbank een zitting bij haar aan huis gehouden. Zij was te ziek om in de rechtszaal te verschijnen. Haar ver klaringen hebben mede het bewijs voor de schuld der Sklareks helpen construeeren. (Handelsblad.) Wijnba|d in Hongarije. Een handelaar in sterken drank! te Eosed in het Zuid Westen van Hongarije die zijn voor raden niet kon verkoopen, tegen een prijs, die de transportkosten dekte, is op een origineel idee gekomen om toch prof ij t| van zijn handels waar te trekken. Hij heeft een oud Turksch bad gekocht en dit gevuld met wijn en sterken drank in plaats van met water. r Vele menschen en toeristen uit den omtrek maken thans gebruik van deze alcoholische baden die volgens doktoren uitstekend geschikt zijn voor rheumatische kwalen. NOORDSCHARWOUDE. Gevonden: een heerenrijwiel. Inlichtingen te be komen bij de gem. politie Noordscharwoude. Töuringearond ernemers. Eie Nederlandsche bond van Touringcaronder nemers hield gisteren te Utrecht in het Jaarbeurs restaurant een algemeene vergadering, waar een commissie van zeven leden benoemd is vijf gewone leden en twee hoofdbestuursleden be staande uit de heeren Brugman, Lipman, Nieu- wenhuis dir gemeentetram Arnhem Post, van der Ploeg, Meij en Bos, teneinde een unifor me regeling voor het touringcarwerk naar het buitenland te ontwerpen. Ook de actie tegen de A.T.O. plannen werd aan een langlurige bespreking onderworpen. Die mededeelingen, dat de minister van Water staat overweegt het Touringcarbedrijf aan ban den te leggen lokten heftige discussie uit. De vergadering besloot reeds nu, zich tegen een even tueelri wetswijziging te verzetten voor zoover de ze wijzigingen maatregelen behelzen, waardoor het Touringcarbedrijf in zijn bestaan, zou wor den getroffen. (Handelsblad.) Die WinkielsMfciujgswet. De bediendenorganisaties hebben een actie in geluid, waarbij zij zich teweer stellen tegen de pjgingcm, welke er worden aangewend om te i L uitsche militaire attache's. Zooals men weet onderhouden de staden bij hun ambassades en gezantschappen wederkeerig het instituut van militair© attaches. Het is een soort van over en weer goedgekeurd internatioi- naal officieel spiomnage instituut. Sedert het einde van 'den wereldoorlog had Dluitschland geen militaire attache's meer in de vreemde landen. Aan dit „smartelijk" gemis zal thans een einde worden gemaakt. Van April van dit jaar af zal Duitschland weer officieren van landmacht en marine naar de vreemde staten zen den. Zij gaan naar Parijs, Londen, Rome, Praag, Warschau, Moskou en Washington. Principieel verbood het verdrag van Versail les aan Euitschland het uitzenden van attache's niet. Het verbood aan dit overwonnen land al leen de uitzending van militaire misses, bestaan de uit actieve officieren, die zouden dienst doen als instructeurs van vreemde legers. Maar zoo lang het Rijnland was bezet, lag daarin logisch een hindernis om attache's uitj te zenden. "Luitsche bladen weten te vertellen dat de hervatte uitzending eigenlijk niet van Euitsch land is uitgegaan maar dat zoowel Frankrijk als Engeland herhaaldelijk in Berlijn er op hebben aangedrongen om attache's bij de ambassades te Parijs en Londen te benoemen. Als dit waar is en dit blijkt zoo te zijn is dat weer eens een echte militaire logica, dia voor een burger onbegrijpelijk is. Euitschland had op militair ge bied geen gelijkwaardige rechten als de andere staten. Het werd op dit! gebied belemmerd en beknot en toch wenschte men attache's. Euitschland schijnt geen gevoel gehad te hebben voor deze zonderlinge logica en hield zijn atta che's netjes thuis. Nu kan "het attache's gaan zenden, want, principieel is te Geneve zijn gelijk waardigheid erkend. Ein het maaktl er gebruik van. Een der eerste tastbare vondsten der onfj- wapeningsoonferentië is dus de vermeerdering der militaire attache's in de wereld- Rijkskanselier, Rijksweerminister generaal v. Schleicher windt er geen doekjes om, dat hij de Rijks weerbaarheid weer tot een werkelijk leger wil maken. Be andere staten weten dat zeer wel. Ontkomen kunnen zij er niet aan, nu de gelijk gerechtigdheid in beginsel is erkend., Ein daar- worden attache's inuttig. Want er zullen dit jaar diepgaande militaire politieke onderhande lingen over de reorganisatie der Rijks weer baar heid worden gevoerd. Een Zonderlinge wereld. Geneve drijft naar 'de oude toestanden terug een stuw naar voren naar betere toestanden ontdekt men met, geen vergrootglas. Men hoort dat de actie nauwkeurig en zorg vuldig is voorbereid. Elit blijkt uit het gladde verloop der zaak. In Fraukrijck hebben nog eenige bladen, waar onder vooral de Petit Parisein getracht een rel letje op touw te zetten tegen de herboren at tache's en paragraaf 179 van het vredesverdrag tegen hen in het veld te voeren, maar de Eran- sche regeering blies het vuurtje direct uit. E|n zelfs de door nationalistische Pertinax' van de Echo de Paris seinde naar de Elaily Telegraph, dat de Fransche regeering accoord ging met de accrediteering van attache's van Buitschen bloe de. Zij zitten dus nu weer allemaal broederlijk bijeen, de militaire attache's van alle staten, zon; der uitzondering in alle residenties: ter wereld. En wij, min of meer pacifistische burgers, zin gen «enigszins schuchter en schril „Alle Men schen werden Brüder." Handelsbl. Nieuwstijdingen Tot heden is het de politie niet mogen gelukken eenige zekerheid of aanwijzing te kunnen vinden betreffende den brutalen roofoverval te Oude Nie- dorp Het bestuur der fabriek zal een ledenverga dering uitschrijven en heeft zich ten doel geszeld om een flinke belooning beschikbaar te stellen voor dengene, op wiens aanwijzing de(n) dader(s) zullen worden ingerekend. Elke opgave kan onder verdere geheimhouding geschieden bij den directeur der fabriek. De kashouder Smit, wiens zenuwgestel begrijpe lijkerwijze tengevolge van deze lafhartige aanran ding danig was geschokt, maakt het gelukkig goed. Intusschen is een leening gesloten om alsnog de melkgelden te kunnen uitbetalen. II AARKINDEREN VERLATEN. Naar „het Volk" meldt, heeft gisteren een vrouw haar vijf kinderen op het raadhuis gebracht, waarna zij weer verdween; de gemeente moest maar on derdak verschaffen. De hoofdzaak van deze historie is wel. dat de weduwe geen kans meer zag haar kinderen te onderhouden. Bovendien kwam er nog WACHT U VOOR VERKOOPLANGS DE HUIZEN. WENDT U TOT EEN VERTROUWD ADRES VOOR BUIKBANDEN CORSETTEN CORESELETS BUSTEHOUDERS ELASTIEKEN KOUSEN enz. OOK VOOR ZIEKENFONDS Mient II Alkmaar Tel. 525 VAKKUNDIGE BEDIENING. bii, oat zij in verhouding stond met een man. die niet van zins schijnt te zijn de vijf kinderen van de weduwe er bij te nemen. De kinderen moesten er dus maar het slachtoffer van worden. verzoek van den Vergunning- en Ver lof houders- bond aldaar met 8 tegen 5 stemmen besloten heeft, tegen het advies van B. en W. in, het sluitingsuur voor de bioscopen te bepalen op 10 uur des avonds. Naar aanleiding van dit raadsbesluit heeft het Hoofdbestuur van den Ned." Bioscoop Bond in zijn dezer dagen gehouden vergadering besloten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te verzoe ken om te willen bevorderen, dat het Koninklijk vernietigingsrecht op dat raadsbesluit wordt toe gepast op grond dat dit besluit geacht moet worden te zijn in strijd met art. 4 van de Bioscoopwet. In het Friesland-nummer van het op uitstekende wijze verzorgd Maandblad „Ons Nederland", Uit gever A. J. G. Strengholt, Heerengracht 39A, Am sterdam, kómt een artikel voor onder bovenstaand opschrift, in hetwelk onze lezers ongetwijfeld wel eenig belang zullen stellen. Ziehier de inhoud. In grove trekken kan worden gezegd, dat in Fries land ruim 40.000 H.A. bouwland voor komen waar van 11.000 H.A. zandgrond en 2,9.000 H.A. zeeklei. De zandgronden tareft men aan in het Oosten en Zuiden der provincie. De akkerbouw wijkt hier wei nig af van die in andere zandgebieden; aardappe len, rogge en haver vormen de hoofdgewassen. Alleen de cichorei, welke voor eenige jaren nog een groote rol speelde in de Dokkumerwouden, kan men als een typisch Friesch gewas beschouwen. Deze teelt dreigt geheel weg te kwijnen (gevolg van de lage koffieprijzen en buitenlandsche concurrentie), wat vooral uit een oogpunt van werkgelegenheid valt te betreuren. De akkerbouw op de zeeklei treft men in hoofd zaak aan ten Noorden van den weg Harlingen— LeeuwardenStiensHoi werdDokkum Eingwie- rum. Een klein gedeelte ligt verder als een uitstul ping van het groote gebied ten Zuiden van Harlin gen. Voor hen die vanuit Jaarlingen de, Zuiderzee werken bezoeken, is dit gedeelte wel van belang De grond behoort bij de verspreid liggende lig gende boerdetrijien, welke gewoonlijk 30 a 40 H.A. groot zijn of wordt gebruikt door kleinere verbou wers. Een groot deel der landgebruikers zijn pach ters. In tegenstelling met vele andere akkerbouw gebieden van ons land speelt de veehouderij op de akkerbouwbedrijven nog een belangrijke rol. Vele bouwboeren zijn tevens goede veefokkers. In de „normale" janen waren de belangrijkste gewassen in volgorde van hun oppervlakte: aard appelen, suikerbieten, vlas, tarwe ein haver. De aardappelteelt heeft zich de laatste jaren voort durend uitgebreid. Suikerbleten en vlas zijn door de lage suiker- en vezelprijzen naar den achtergrond geschoven. Daarentegen is de tarweteelt, dank zij de regeeringssteun, de laatste twee jaar sterk naar voren gekomen De inkrimping der vlasteelt wordt door velen betreurd, aangezien de bewerking van vlas tot vlasvezel aan vele arbeiders werk verschaft, vooral gedurende de wintermaanden. De aardappelteelt neemt 35 a 40 pet. van het bouwland in bsslag. Haar economische beteekenis springt echter nog meer in het oog, wanneer men bedenkt dat 1 H.A. aardappelen veel meer arbeid en kapitaal vraagt dan bijv. 1 H.A. tarwe of haver. De aarappelteelt wordt in de Friesche kleibouw- streek zeer intensief uitgeoefend. Zoo worden bv. alle pootaaardappelen in houten bakjes voorgekiemd een behandeling, welke men in andiere streken vroeger alleen toepaste bij de vroegere soorten. De aardappelen worden, z,waar bemest, flink gewied en veelvuldig bespoten met Bourgondische pap, ter voorkoming van de gevreesde aardappelziekte. Toen in vele leerboeken nog algemeen werd voorgeschre ven twee keeren sproeien, hadden vooruitstrevende practici al lang ontdekt dat in sommige gevaallen het sproeien met voordeel 7 a 10 keer kan worden BOTSING MET AUTOBUS. Een hevige botsing heeft Donderdagmorgen plaats geliad op den Nieuwenweg tusschen Honselersdyk en Poeldijk tusschen een luxe auto, bestuurd door den heer J Jansen uit Voorburg en een autobus der W. S. M. Een passeerende goederentram der W. S. M., waar van de baan vlak langs den weg loopt, liet zulke dikke rookwolken achter, dat op een gegeven mo ment de bestuurder van de luxe-auto niets meer voor zich op den weg kon zien. Met een snelheid van ongeveer 30 K.M. vloog de auto tegen de bus, die uit de tegenovergestelde richting naderde. De auto werd aan de voorzijde vrijwel geheel vernield, terwijl ook aan de autobus zware schade werd toegebracht. Beide voertuigen konden niet meer op eigen kracht wegrijden en moesten wor den weggesleept. Alleen de bestuurder van den luxe-auto bekwam een lichte verwonding. SLUITINGSTIJD DER BIOSCOPEN TE WEERT. Onlangs werd gemeld, dat de Raad van de ge meente Weert ter inwilliging van een desbetreffend Er is een belangrijke teelt van vroege aardappe len welke wordt uitgeoefend door kleine verbouwers (gardeniers) en ook op de groote bedrijven. Zeer groote zorg wordt besteed aande winning van uitstekend pootgoed. Reeds sinds jaren heeft de Friesche pootaard- appel een zeer goeden naamen nog steeds staat deze in de voorste gelederen. Door ontsmetting van het poqugoed .(anderhalf uur onderdompelen gn I o/oa sublimaatoplossingdoor zorgvuldig uitge voerde selectie, waarbij alle verkeerde of twyfel- achtige planten worden verwijderd, door stam- selectie met de allerbeste planten, wordt getracht de aardappelen raszuiver te houden en ziektevxy. De keuring te velde, uitgaande van onpartijdige licha men werkt er krachtig toe mede dat dit werk be loond wordt en dat de koopers garantie krygen voor goede waar. Het is wel te betreuren dat door knoeiers nog vaak misleidende papieren in zakken met aardappelen worden gestopt om slechte waar onder een mooie vlag te laten varen. Een zeer groot deel van de Friesche aardappelen wordt als pootgoed in binnen- en buitenland ver kocht Een Friesche pootaardappel wordt de laatste jaren'verzonden naar België, Frankruk Duitsch land, Zwitserland, Tsecho Slowakije, Oostenryk, Egypte, Algiers, Marokko, Spanje, Zuid-Amerika en andere landen. Terwijl vroeger de teelt van aardappelen in hoofdzaak geschiedde met het doel deze als con sumptieaardappel te verkoopen, wordt tegenwoordig ™ntaWliteit bi hoofdzaak bepaald door de vraag of er voldoende kooplust bestaat voor de pootaard- appelen. De laatste jaren is de buitenlandsche be langstelling voor de Friesche pootaardappel zeer groot geweest en nog steeds wordt getracht door verbetering van de kwaliteit en dow winning van nieuwe soorten, den voorsprong die Friesland heeft, te behouden, zoo mogelyk te vergrooten Door de Friesch Maatschappij van Landbouw, welke in 1903 begon met keuring te velde, is m 1919 in den persoon van den schrijver van dit artikel iemand aangesteld, die o.a. tot opdracht heeft de aardappelteelt te bevorderen. In 1931 werd een kweekveld opgericht waar studie gemaakt wordt van verschillende aardappelziekten en waar elk jaar 2 a 3 duizend nieuwe aardappelsoorten worden gewonnen in de hoop, dat zich hieronder een of meer zullen bevinden welke in zeker opzicht de bestaande soorten overtreffen. De afgezaagde beeldspraak, dat de aardappelteelt de kurk vormt waarop d,e Friesche akkerbouw in de kleistreek drijft, geeft den toestand zeer juist weer Dat in deze buitengewoon slechte tyden in de kleibouwstreek nog niet meer slachtoffers zyn ge vallen, is te danken aan de aardappelteelt. Deze heeft steeds groote schommelingen vertoond in naar financieele uitkomsten en het is te hopen, dat op de gunstige jaren geen diepe val volgt, zooals de aardappel dat zoo menigmaal heeft vertoond.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 5