Pluimveeteelt Ons Gourantenverhaai Nieuwstijdingen SCHOT OP EEN MAN GELOST. Sedert eenige weken werd de families de J. tè Geertruidenberg lastig gevallen door een zekeren M. uit Raamsdonksveer. M. is enkel malen ie de woning van de familie de J. binnengedrongen en h°eft daarna de vrouw des huizes bedreigd, voor welke bedreiging hem een voorwaardelijke straf werd opgelegd, zoo meldt de tel. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur wachtte hij de J. op en loste een schot, vermoedelijk met een eenloops jachtgeweer doch gelukkig zonder gevolgen. Maandag is M. we derom ter beschikking van de justitie gesteld om voor deze daad verantwoording af te leggen. ZAKKENROLSTER AAN 1IET WERK. De weekamrtk aan den Goudschesingel te Rot terdam wordt in den laatsten tijd ook onveilig ge maakt door vrouwelijke leden van het gilde der langvingers. Een bewoonster van de Wollefoppenstraat werd voor een manulacturenkraam aangesproken door een juf frouw, die een gesprek begon over zijdenstof fen. die lagen uitgestald. De aangesprokene bemerate echter dat een andere virouw van de gelegenheid gebruik maakte een portemonnaie uit haar tasch ie l telen. De bestolene maakte alarm. Er ontstond een groote verwarring en het slot was, dat beide vrouwen er in slaagden te ontkomen HAND DOOR EEN TREIN AFGEREDEN. Te Utrecht voer een schuit metv uil onder de Jeremiebrug door juist toen er een trein passeerde. Deze brug bestaat uit dwatsleggcrs en rails en zoodoende kon een man, die op de schuit behulp zaam was, van een passeerenden trein schrok en dreigde te vallen zich tusschen het hout door aan de rails vastklemmen. Juist toen hij zich vast klemde, passeerde er over deze rails ook een trein zoodat de hand geheel werd afgereden, meldt de Msg. Nadat de politie de pols had afgebonden is de man naar de Rijksklinieken overgebracht. KACHEL UITEEN GESPRONGEN. In het perceel Westerbadsccaat 32 te Groningen is een 1 ach el die in de achterkamer stond, uiteen gesprongen. De ramen werden stukgeslagen, de deu ren ontzet en het meubilair vernield. Toen de ex plosie plaats had, was er niemand thuis, zoodat geen ongelukken voorvielen. Omwonenden alarmeer den de mrandweer, die het vuur, dat snel om zich heen greep, nog kon blusschen, zoo meldt de Msb. Men vermoe,dt dat zich een dynamietpatroon in de steenkool bevond. Het huis was verzekerd de in boedel niet. In de infanteriekazerne te Groningen hebben zich onder de soldaten van eht 12e regiment infan terie gedurende de laatste dagen zeer talrijke geval len van influenza voorgedaan, zoo meldt de Msb. De ziekte breidt zich vrij snel uit, zooals er reeds een aanzienlijk militairen is aangetast. Gelukkig zijn de gevallen veelal niet van ernstigen aard. Gevaarlijke complicaties hebben zich nog niet voor gedaan. Door den chef van den militairen geneeskundigen dienst, dr. M. v. d Reit zijn maatregelen getroffen waardoor de grieppatienten in geisoleerde zieken zalen worden verpeegd, afgescheiden van de andere kwartieirzieken. Er zijn ernstige vermoedens gerezen dat de 34- jarige chtauffeur B., die dezer dagen gearresteerd werd in verband met den moord de Numansdorp; zich ook heeft schuldig gemaakt aan den bank overval welke op 23 December jl. gepleegd werd in het kantoor van de Rotterdamsche spaarbank aan de van der Takstraat te Rotterdam. Er zijn enkele menschen, die B. herkend hebben aldus de Msb. Zoolang de instructie in de zaak Numansdorp nog niet gesloten is, zal het onderzoek in deze zaak nog moeten wachten. BRANDSTICHTER AANGEHOUDEN TE 's-GRAVENZANDE. Den laatsten tijd kwamen in de omgeving van Hoek van Holland herhaaldelijk kleine branden voor. terwijl o.m. ook een schuur en een hooiberg van den landbouwer Leerdam en een schuur van den landbouwer de Koning een prooi der vlammen werden. In de omgeving van laatstgenoemde schuur vond men na den brand een briefje, waarin de mededeeling stond, dat nog meer branden zou den volgen. Men kon dusaannemen, dat het ver moeden van brandstichting juist was. Zeekere S. uit Hoek van Holland werd door de politie van deze brandstichtinge verdacht, doch bleek nadien geheel onschuldig te zijn. De politie van 's-Gravenzande is er thans echter in geslaagd den waren dader te vinden, nl. den landbouwer L Jr., die de branden op de bedrijven van familieleden deed ontstaan, en zelfs op zijn eigen boerderij brand had gesticht. Een bbepaalde reden kon hij niet opgeven. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. De politie kreeg aanwijzingen tegen L„ omdat het handschrift op het gevonden dreigbriefje klopte met dat op de verzekeringsaanvraag welke L. had ingenzonden na den brand op zijn eigen boerderij. Buitenland Cc Gaul-looz iin RuslaiwI en elders. volgens de sovjetblad.au de zes millioen over schreden. In 1925 opgericht, telde de bond in den beginne slechts 120 duizend leden. In Nov. 3.931 was het ledental reeds tot vijf millioen ge stegen. Het geheele staatsapparaat wordt thans der god-loozenpropaganda ter beschikking gesteld Ce uitgeverijen der sovjetunie, welke staattsor- gaenn zijn, overstroomen het land met de meest godslasterlijke vlugschriften. Biographiën van 120 beroemde godslasteraars woriden uitgegeven In de scholen worden prentenboeken en spelen uitgedeeld die het godsgeloof bespottelijk maken Godlooze liederbundels worden uitgegeven, wor den in honderdduizenden exemplaren gedrukt. Commissies worden ingesteld, die de bewoners moeten bespionneeren o fzij in hun huizen nog heiligen beelden er op na houden. lederen so vjetburger wordt duidelijk gemaakt, dat hij slechts als Godlooze in het bolsjewistische pa radijs recht op brood en arbeid heeft. Er is thans te Moskou besloten de wereld- propaganda der Godloozen met nieuwe midde len ter hand te nemen en vooral in Duitse hl and het terrein te ontginnen. H.bld. Plotseling wijnjter in R o em mi e. In de noordelijke streken van Walachije heb ben de hevige koude en de aanhoudende sneeuw stormen noodlottige gevolgen. Alle wegen liggen dik onder de sneeuw, zoodat het verkeer totaal onmogelijk is en de meeste treinverbindingen alsmede telegraaf- en telefoon communicatie groote stagnatie ondervonden. Die gemeenteraadsverkiezingen in Ramnicul- Sarat moesten tengevolge daarvan geheel worden uitgesteld. t Veertien boeren eener naburige gemeente die zich gezamenlijk tot het uitbrengen van hun stem naar Ramnicul-Sarat wilden begeven,; kon den zich, na langdurige pogingen, tenslotte door de drie meter hooge sneeuw geen weg meer ba nen. Zij zijn ingesneeuwd en hebben allen een verschrikkelijken dood gevonden. Toen door familieleden nasporingen werden ver richt, waar zij toch bleven, vond men hun lij ken onder de sneeuw. Tijdens de reddingswerkzaamheden werden op vershilclende plaatsen van den weg nog vier andere lijken van bevroren personen gevonden. de ordonnantie op verzoek van "den kerkeraad, dat de stadspoorten des Zondags-va,^. 8 u. 's mor gens tot 4 u. 's namiddags zouden gesloten zijn. om het zoogenaamde duinrijden als een los zinnige uitspanning veroordeeld te verhinderen. Er wordt aan toegevoegd, dat het dezen braven dominee niet weinig leed zal gedaan hebben* toen in zijn vroegere gemeente Grijpskerke een zeer gruwelijk geachte profanatie werd bedre ven daar eenige ldmaten ziich niet hadden onti- zien om een paard te „doopen" wat aan de Mid- clelburgsche Consistorie groote ergernis ga.f Het blad „Dier Deutsche" no. 175 doet on der den titel „Aanvalsplannen der God-loozen nieuwe mededeeliugen over het werk en de plan nen der Russische God-loozen organisaties. Het ledental van den strijdhond der God-loozen heeft DOLLE JACHT OP EEN SMOKKELAUTO. De douane-beambten te Dusseldorf hebben we derom een goeden slag geslagen. Uit een der grens plaatsen werden zij er op atlnet gemaakt dat een zwaar gepantserde vracht-smokkelauto door het grenscordon was heengebroken en met een groote vaart in de richting van Dusseldorf was verdwenen. Onmiddellijk werden de noodige maatregelen ge troffen om den wagen te kunnen aanhouden, aldus de Tel. De toegangswegen werden afgezet, terwijl op belangrijke kruispunten een dienstauto waarin zich twee beambten bevonden, werd gereedgezet. Het duurde niet lang of in dolle vaart naderde té gen 2.30 uur op den weg naar Buderich de gesig naleerde auto. Zonder aan de bevelen om te stoppen gehoor te geven reed de bestuurder door. De dienst auto der Zollebambten zette hierop onmiddellijk een achtervolging in, terwijl langs den weg ge posteerde beambten een geweervuur openden. Tij dens de achtervolging losten de beambten uit de dienstauto eenige schoten welke echter net het gewenschte resultaat opleverden. De snelhed waar mede de smokkelauto reed was formdabel zoodat de beambten in de onmogelijkheid verkeerden de auto in te halen. Het verkeer in het stadje Heerdt, waardoor de auto passeerde, werd door de roeke- looze snelheid waermede de chauffeur reed zeer ern stig in gevaar gebracht en verwonderd bleef ieder staan om de jacht na te staren. Op een gegeven moment echter reed de bestuurder van de smokkel auto een afgesloten straat in waar hij moest stop pen voor een afsluitboom. Een der inzittenden sprong uit de auto, rukte de hindernis omver en een oogenblik later raasde de auto weer verder. De auto van de achtervolgende beambten kwam op hetzelfde oogenblik in botsing met een tegemoet komende vrachtwagen, waardoor de smokkelaars ondanks dezen tegenslag zelfs nog een beduidenden voorsrong kreeg en over de Rijnbrug wisten te ont komen. In een gerequireerde auto zetten de beambten hun achtervolging echter onmiddellijk voort. Het contact met de smokkelaars werd hun zeer gemak kelijk gemaakt, omdat een ieder op straat zijn verontwaardiging te kennen gaf over de roekelooze wijze waarmede de vrachtauto door de straten was gereden Het spoor leidde tenslotte naar een gara ge te Diisseldorf, en daar vonden de beambten een zwaar gepantserde 12-cylinder auto. inhoudende 1200 kilogram sigarttentabak. Over het Hollandsche nummerbord hadden de smokkelaars teneinde de beambten op een dwaalspoor te brengen, een valsch Duitsch nummerbord bevestigd. De beide smokke laars werden gearresteerd. Een van hen is de in 't Norod Limburgsche grensgebied beruchte S. uit Grefroth. Zondagsheiliging. Uit de oude doos. Aan het Handelsblad wordt geschreven: Bekend is dat in sommige Waleherensche ge meenten ook thans nog met ijver gewerkt wordt door verordeningen in het leven: te roepen, die trachten de Zondagsheiliging in bijna Puritein- schen zin te bevorderen. Dat dit in vroegere eeuwen ook plaats vond, valt zeker niet vreemd al moet men in dat Opzicht ©enigszins voorzich tig zijn met al te stoute uitspraken, daar tal van voorbeelden zijn aan te halen, dat er ook perioden waren, waarin men het in het algemeen nu juist niet zoo nauw nam. In 1615 werd ds. Panneel te Middelburg be roepen. Volgens beschrijving arbeidde hij daar tijdens een merkwaardigen bloeitijd, zoodat de kerkeraad in 1620 aan den magistraat voorzie ning verzocht, daar de kerken 'te klein waren voor de menigte volks, om bekwamelijk Gods woord te hooren. Dit werd misschien wél toe geschreven aan de ten vorigen jare uitgevoer- Het komende' Broedseizoen. Ook tehorieën, welke eens zeer juist zijn ge steld, behooren van tijd tot tijd eens aan de veranderende praktijk te worden getoest, opdat gevestigde meeningen zoo noodig, kunnen worden herzien. Diat geldt ook voor de pluimveeteelt. Sedert deze gemoderniseerd is en meer deskun dig geleid is geworden, stond het vast, dat met het kippenhouden slechts dan belangrijk voordeel kar worden behaald, wanneer de hoenderstapel jaarlijks wordt vernieuwd. Boeren die nog zaten te scharrelen met twee en driejarige hennen, wer den uitgelachen en a'ls achterlijk beschouwd. Het moest in die jaren ook werkelijk dom worden ge- heeten om overjarige kippen in den kost te hon den. In den tijd, van welken we spreken, waren versche wintereieren iets bijzonders. Een bijzon derheid, welke door de oonsumenten behoorlijk werd gehonoreerd. Omdat men enkel van op tijd geboren jonge hennen in die dagen althans een regelmatigen winterleg kon verwachten, daarom was de jaarlijksche vernieuwing van den pluimveestapel een daad van verstandig beleid. Zelfs vaklieden zijn, uit sleur, aan de eenmaal gestelde theorie blijven vasthangen en zij ver vangen ook thans nog telken jare hun hoender volkje door een jongere generatie. Wij voor ons, we zien daar geen voordeel in. Reeds in het vo rige jaar hebben we in deze rubriek gewaar schuwd om niet zonder noodzaak den pluimveesta pel te vernieuwen, daar er toch reeds veel te veel hoenders in ons land worden gehouden en de cri- sisprijzen van het oogenblik de meerdere moeite 'en kosten van de vervanging der hoenders toch niet kunnen vergoeden. We meenen dat het in de eerste jaren voordeef- lig zal zijn om goede leghennen een tweede, soms zelfs ©en derde legjaar aan te houden. We gron den onze meening op de volgende omstandighe den. Ten eerste verbeterde inzichten en methoden hebben niet alleen tot een verhoogde productivi teit van jonge hennen geleid, maar ook van de overjarige. Een overjarige hoen, goed gehuis vest, doelmatig gevoed, kan den leg reeds weer in November hervatten. Ten tweede. Er worden tegenwoordig dus ook van de overjarige hennen een behoorlijk aantal wintereieren geraapt, welke bovendien veel groo- ter van stuk zijn, dus veel meer handelswaarde hebben, dan de eitjes der jonge hennen. Ten derde. Doordat de winterproductie in net algemeen vrij sterk is opgevoerd, zijn de verschil len tusschen de prijzen van winter- en zomereie- ren niet mqer zoo groot als voorheen, zoodat dus ook een deel van het voordeel van een straf fen winterleg verloren is gegaan. Ten vierde. Döor al het, voorgaande kunnen de voordeelen van een jaarlijksche vernieuwing van den pluimveestapel niet meer opwegen tegen de kosten, daaraan verbonden. In SeptemberOctober was de waarde van een hen, welke den eersten: leg achter den rug had, ongeveer 60 cent. Aan het einde van het tweede legjaar zal de waarde ongeveer dezelfde zijn. Een jonge hen echter had op het genoem de tijdstip van het vorig jaar den eigenaar min stens twee gulden gekost en zal na een -jaar ook nog maar 60 cent kunnen doen. Uit de meer dere eieropbrengst moet dus allereerst het ver schil van 1.40 worden betaald. Dat nu achten we in het algemeen onmogelijk. Een jonge hen zal als regel een hoogere pro ductie geven dan een overjarige,, maar ze legt ook veel kleinere eieren. De eerste twin tg heb ben een zeer verminderde handelswaarde. Van een overjarige hen kunnen we in November en December groote, goed betaalde eieren rapen. Een jonge ben levert ons dan een hoop pullenei tjes wélke voor de helft van den normalen prijs weg moeten. In het algemeen zal de kippenhouder geen gelegenheid vinden om het kostenverschil van de kippen zelve uit het verschil in opbrengst te dekken. Daarom zouden we willen raden: laat in het komende seizoen slechts met mate broeden, maar houdt de meest productieve van de jonge hennen welke ge thans hebt loopen, voor een tweeden leg aan. ONTMASKERD. Door P. d'ANDRADE. De „graaf" de Santa Rosa had z'n plan tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt. Nog 'n week kon hij 't aan Riviera bolwerken. Z'n beurs was leeg, maar daar hij z'n weelderige levenswijze in de afgeloopen drie weken had kunnen bekostigen, kon hij 't nog wel even op crediet uitzingen. Lukte zijn plan, dan was hij er weer bovenop; viel 't tegen, dan kon hij met de noorderzon verdwijnen. Ze kwam erg laat. Als er maar niets tusschen gekomen was! Hij wachtte vol ongeduld naast z'n gehuurden luxe-auto, op de afgesproken plaats in 't park. Tien minuten over tijd Aan 't einde van de laan kwam ze aanstappen Elegant zag ze er niet uit. Wel kostbaar gekleed en behangen met byouterleën die 'n kapitaaltje vertegenwoordigden. Voor hèm de hoofdzaak. Hun verloving zou den volgenden dag bekend gemaakt worden. De „graaf" had de eerzucht van Maud Preston's vader, een Liverpoolsche bouwspeculant juist geschat. „Wat zie je er weer snoezig uit; als 'n. pas ont loken roos", fluisterde hij, de hand van 't meisje even aan de lippen brengend. ,,'k Ben even over tijd", zei ze. „Pa en Ma waren bezig de verlovingskaarten te adresseeren en 'k moest nog 'n paar namen van m'n kennissen opge ven." „Ruim tien minuten, Maud", zei hij schertsend; „voor mij 'n eeuwigheid". „Vleier!" Ze ging naast hem zitten in den auto en een oogenblik later reden ze in snelle vaart langs de kust. Geen van beiden had oog voor 't verrukkelijke panorama. Zij coquetteerde, speelde 't vertrouwende meisje, machteloos onder zijn blik, als 't vogeltje waarmee hij zou kunnen spelen en pronken in zijn eigenland, ver over den Oceaan. En hij ver telde, als iets dat ze nu 't recht had te weten, over zijn uitgestrekte hacienda's in Columbia, de onuit puttelijke zilvermijnen, die 'n jaar of twee geleden op zijn bezittingen ontdekt waren. Onder 't praten dwaalde zijn blik over de reusachtige robijn aan haar hals en 't paarlen halssnoer van onschatbare waarde. Z'n plan was tot in de kleinste bijzon derheden uitgewerkt. „Vind je 't erg als ik een sigaret rook?" vroeg hij. „Wel nee; jij, als ik een bonbon snoep?" Zij nam 'n doosje uit haar tasch; met een plot- selingen greep had hij 't te pakken, legde 't neer aan den kant van 't portier. Uit 'n reiskoffertje nam hij daarop 'n prachtig gedecoreerde doos. „Je bent vandaag nog m'n gast", zei hij. „'k Hoop dat ze goed genoeg zijn voor m'n vogeltje". „Zalig!", was haar oordeel, toen ze een met likeur gevulde bonbon geproefd had. „'k Eet ze achter eikaar op". 'n Glimlach van voldoening beloonde haar voor haar gulle appreciatie. "n Paar minuten later stopte de auto in 'n boschje aan den rand van 'n steile kloof. Kalm, zonder overijling deed de „graaf" nu alles, wat hij in z'n verbeelding herhaaldelijk had gerepeteerd, 't Col lier en de broche verdwenen in 'n geheimen zak in de voering van zijn jas. Daarop droeg hij 't ver doofde meisje uit den auto, legde haar neer aan den rand van de helling en luisterde scherp of geen geluid van voetstappen of 't een of ander voertuig tot hem doordrong. Toen wendde hij zich af van de roerlooze gestalte, plaatste een voet achteruit en duwde 't Geluid van een half rollend, half neerploffend lichaam klonk op uit 't ravijn en zoodra alles stil was, stapte hij naar den auto, zette deze met den kop naar de helling in beweging en sprong haastig terzijde. Dien avond was er 'n geweldige consternatie in de badplaats. De graaf de Santa Rosa was met gescheurde kleeren en vrij erge schaafwonden met een auto in zijn hotel teruggekomen. Men had hem, half verdoofd, op een minder steil gedeelte van de hel ling, waarlangs de door hem bestuurde auto naar beneden was gestort en verpletterd, gevonden. Zijn aanstaande verloofde was er ernstiger aan toe, zwaar gewond aan hoofd en handen had men haar volkomen bewusteloos, halverwege de bijna lood rechte steilte, in de takken van een Struik zien lig gen. Met groote moeite was men erin geslaagd haar behouden op den weg te brengen. Zij was in zeer ernstigen toestand in het ziekenhuis opgenomen. Hoewel hij er niet op gerekend had dat zijn slachtoffer er 't leven zou kunnen afbrengen, voel de de „graaf" zich volkomen veilig. Zij kon onmo gelijk verdenking tegen hem koesteren. Hun beider sprong uit den auto op 't allerlaatste moment, zijn !ezing van 't ongeval, waaraan niemand kon twij felen, kon zij zich niet herinneren. Volkomen na tuurlijk. De geweldige schok had haar herinnering aan 't geen gebeurd was uitgewisch. Dergelijke din gen komen herhaaldelijk voor. Een ander ge^al was 't, dat de verloving door moest gaan, als zo er bo venop kwam. Daarop had hij niet gerekend. Onder de gegeven omstandigheden kon hij moeilijk van 't tooneel verdwijnen; dat zou te veel arkwaan op wekken, ook al kon niemand hem verdenken, dat hij de verloren kostbaarheden gestolen had. Men zou er lang naar zoeken op den bodem van 't ravijn en eindelijk tot de conclusie komen, dat een „eer lijke vinder" ze verdonkeremaand had En wat die verloving betreft, de tijd zou raad schaffen. 'n Verward geluid van stemmen en voetstappen in den gang wekte hem uit z'n overpeinzing. Een inspecteur, twee politie-agenten en de gérant kwa men zonder kloppen binnen. De „graaf" richtte zich, ten hoogste verbaasd, in zijn bed op. „Wat is er nu aan de hand?" vroeg hij. „Ik arresteer U wegens poging tot moord ant woordde de inspecteur. En zich tot de agenten wen dend, hernam hij: „Zoek eerst in zijn kleeren; snij de voering los. Als 't daar niet in zit, haal de kast dan uit". Terwijl de agenten hun gegeven order begonnen uit tevoeiren, nam de insjecteur plaats in den fauteuil aan 't hoofdeinde van het bed. „U had die bonbons uit den weg moeten ruimen", zei hij. „Er zijn hondep, die ze ook lekker vinden, al zit er 'n bedwelmend middeltje in."

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6