Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 7 DINSDUi 17 JANUARI 1933 42e Jaargansr liilone: firma I. H. KEIZER .Beteer I.KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Buitenlandsch Overzicht Binneniaadsch Overzicht Plaatselijk Nieuws Huiduitslag TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG Abonntnentsprijs: per 3 maanden f 1.14 - ADVERTENTTEN l5 tegels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Een opzienbarend verkiezingssucces van Adolf Hitler. Von Schleicher s liefste wensch, algemee'ne dienstplicht in het Duitsche rijk. Von Hindenburg en de Euitsche ex-'kroonprïns. Bezuinigin gen in Frankrijk. Japan en Engeland moeten iniets van -de 40-urige werkweek Van hier en daar. Lippe is een klein Duitsch staatje en in nor male gevallen zou niemand die geen Lippenaar is, zich interesseeren voor een Lippeneesche land dagverkiezing. Nu echter, nu het de eerste ver kiezingen gold na de rijksdagverkiezing van 6 November uitgezonderd dan de Thuringsche verkiezingen, welke al te kort op de rijksdag verkiezing volgden nu was iedereen benieuwd hoo het verder verloop der nat. socialistische beweging zich zou af teekenen. Diat het een ver loop zou gelden stond bij voorbaat vast. En toch is het anders uitgekomen. De teruggang der nat. soc. blijkt zich niet te hebben voortgezet. Integendeel, de verkiezingen in Lippe demonstreer d^n dat de volgelingen van Hitier het verlies van 16, November weer te boven zijn en dat de genen die toen hun heil zochten bij Hugenberg den leider der Diuitsch nationalen, weer tot Hit Ier zijn teruggekeerd. Vergeleken bij den uitslag van 6 November, wonnen de Hitlerianen nu 6000 stemmen. Ze kwamen van "33.000 op bijna 39000 wat de Novemberverliezen volledig herstelde. De uitslag is een vonnis voor von Schleicher. Vele burgerlijke elementen hebben de conservatief extremistische politiek van von Papen willen stëu nen en daarom hadden ze zich een oogenblik ach ter Hugenberg gesteld. Maar von Schleicher is hun te tam en daarom zochten ze 'hun toevlucht weer bij Hitier. Door den uitslag van de verkiezingen in Lippe is heel de politieke situatie in Dutschland we der gewijzigd. Blijkbaar behoeft Hitier geen rijksdagontbinding meer te vreezen, zoodat zijn houding tegenover het kabinet von Schleicher minder toegevend belooft te worden dan ze in de laatste dagen scheen te zjjn. Von Schleicher kon het mog proboeren met Strasser, maar uit het nat. soc. kamp zullen maar weinigen zich geneigd voelen om tot dissitentisme over te gaan, nu Hitier weer zoo stevig in den zadel zit. Toen von Schleicher op Zondag de oudstrij- dersbijeenkomst te Berlijn bijwoonde, was hij zich nog niet bewust van de gevaren, welke zijn positie in Lippe bedreigden. Hij blies n de hoofd stad nog hoog van den toren. De algemeene weer plicht is voor mij een zeer begeerenswaardig doel zoo verklaarde hij. In het buitenland wordt hem die uitlating zeer kwalijk genomen. Eveneens is men er ontstemd door de hartelijke begroeting in de genoemde bijeenkomst tusschen president van Hindenburg en den ex-kroonprins. Het Pa- rijsch Petit Journal bv. schrijft, dat de demon stratie duidelijk heeft bewezen, hoe gering het onderscheid tusschen het oude en het nieuwe rijk is. Die Fransche minister van finantien heeft voor stellen ingediend om tot een sluitende begrooting te komen. Hij wil op defensie 700 millioen frc. besparen. Diat lijkt heel wat ,maar beteekent ten slotte 70 millioen guldens, in verhouding niet meer dan wij hier in ons land op Oorlog bezuinig den. Het wel zeer linksche Fransche kabinet ziet blijkbaar ook al geen; kans om het zonder verlaging der ambtenaren salarissen te stellen. Volgens Cheron's plannen zouden de salarissen beneden 12.000 francs ongekort blijven. Dat zijn dus de salarissen van minder dan 1200 gulden. Op de hoogere loonen zou een korting worden toegepast van 210 procent. In Geneve is de vorige weëk zwaar geboomd over de veertigurige werkweek, maar het ver loop der debatten heeft doen zien, dat van de in voering ervan voorloopig geen sprake kan zijn. Met name hebben Engeland en Japan er zich vierkant tegen verklaard. Die werkgevers in Denemarken zoeken ook al economisch heil in een sterke loonsverlaging. De arbeiders zeggen echter aan geen conferentie te zullen deelnemen, waarin over loonsverlaging zal worden gesproken, wat den werkgevers aan leiding gaf om tegen J Februari ieen uitsluiting aan te kondigen, waarbij voorloopig 150.000 ar beiders betrokken zouden zijn. Voor de beoor deeling der Dieensche feitelijkheden houd© men er wel rekening mede, dat de Dieensche arbeiders reeds een sterke loonsverlaging hebben moeten aanvaarden door de depreciatie van het Dieensche geld. Tenslotte eenig allerlei. Oud president Poin- care schijnt thans zeer ernstig ziek te zijn. In Frankrijk houdt men rekening met het ergste. Manchester in Engeland is weer eens opge schrikt door een lichte aardbeving, welke eeni- ge materieele schade aanrichtte. In Maüdsjoerije is het laatste sterke Chinee- schc verzetsleger over de Russische grens ge jaagd. In de Chineesche provincie Jehol is het Chineesche verzet tegen de Japanners verhoogd. Eer ontwikkelt zich een verwoede oorlog. Uit Tokio wordt bericht, dat de bedrijvigheid in de Japansche oorlogsindustrie nooit zoo groot is geweest als nu. Kabinetscrisissen zijn uitgebroken in Grieken land en Roemenie. In Roemenie zal Vajdja een nieuwe regeering vormen. Vorst en IJs. Wijnkoop in de kou Het lot der speenvarkens. Die con tingemteering van katoenen goederen. Alarmpistolen en gemengd. We kwakkelden reeds zoo gezellig met griep en andere bacilletjes den winter door, dat we reeds meenden geen ijs of sneeuw meer te zien, te zullen krijgen. Maar ons klimaat heeft haar wispelturigheid nog eens bewezen, zonder eeni- gen overgang kwam de winnter hier op Zaterdag binnenvallen en Maandag werd er op vele plaat sen in den lande al' druk geschaatst. Als het1' bezoek van Vorst Winter niet te lang duurt, is hij welkom. Die menschen krijgen eens gelegen beid om zich te verzetten en schaatsenf abrikan ten plus andere winternijveren verdienen een paar oenten. In andere tijden klaagde men bij vorst over al het werk dat moest blijven liggen, maar op het oogenblik is het niet kwaad, als er zich wat arbeid ophoopt. Allicht wordt' dan straks de suggestie gewekt, dat het beter gaat. Eienraad hebben we voor onzen lezerskring en de kinderen, levert geen stof voor de thans te .openen rubriek in de nieuwsbladen IJSONGELUKjKFiN Wijnkoop, de groote man der communistische partij, de martelaar van Dieven ter, zal zich in deze wintersche dagen wel heel naar gevoelen, maar dan vanwege de kou, waarin de regeerders van Moskou hem stelden. Wijnkoop was en is lid van het Nederlandsche parlement, maar naar communistische gebruiken wijst Moskóu aan, wie van de partij in het Nederlandsche parlement zal zitting nemen. Wijnkoop heeft zich eens tegen Moskou verzet en toen een eigen communistische beweging iti het leven geroepen en geleid. Moskou dreef den renegaat naar de onderwerping, maar nu dez evolkome'n'is gebleken en de persoonlijke aanhang zich in de officieele partij heeft opgelost krijgt de boetvaardige den ezelstrap, Aan de par tij is veordonneerd geworddn, dat David Wijnkoop voor de aanstaande verkiezingen niet meer op een verkiesbare plaats mag worden gesteld. Wijnkoop moet worden vervangen door mijnheer Beusema- ker een landgenoot die pas in Moskou is geweest en daar geslaagd blijkt te zijn in zijn examen van zuiver op de communistische graad. Even goed zal die mijnheer in het komende najaar zijn twee vingers omhoog steken om te zweren, neen om te beloven, dat enkel het algemeen en natio naal belang enz. O, tempora, o mores. Met de speen varkentjes gaat het wat beter. -- Di.w.z. ze behoeven misschien niet vernietigd te worden maar zullen worden geconsumeerd. In Amsterdam hebben wethouders en andere edele heeren toebereide speenvarkentjes geproefd en zij 'hebben de smaak ook wel bevonden. Met het gevolg'dat de beesten nu aan 3e werkloozien tegen schappelfjken o'f geen prijs zullen worden aange- DOden, een initiatief hetwelk men in andere plaat sen schijnt te willen volgen. We hopen, dat het 'plan zal gelukken, want vernietiging zij het dan ten gunste van de vleeschfabricage we zeggen vernietig jng van kostbaar vleesch lijkt ons tergend voor degenen, die in dezen tijd van overvloed gebrek moeten lijden, omdat a's uit vloeisel van een economisch stelsel vernietiging hooger wordt gewaardeerd dan een onvoldoende betaling voor consumptie. ingediend is een wetsontwerp to't contingeni- teering van katoenen goederen. Ten onrechte wordt door sommigen gemeend, dat het hier een nieuwe maatregel betreft ter bescherming van de :Twentsche textielindustrie. "Die contingeniee- ring tot 50 procent van de waarde van ,den invoer in de-jaren 1929—"30 en '31 was reeds afgekon digd geldend voor alle landen en durende voorloopig tot 1 September '1933. Dat was echter een koninklijk besluit, hetwelk ingevolge de gestelde bepalingen, binnen ,drie maanden be hoort Ie worden gesanctionneerd door een wet telijke beslissing. Om die beslissing te verkrijgen, is "het bedoelde wetsontwerp thans ingediend. Eien koninklijk besluit heeft deze week oo bepaald dat alarmpistolen onder de vuurwapen- wet vallen. Een strop misschie nvoor h.h. roof oveivallers maar ook voor de vreedzame burgers cue vreemde indringers gaarne zouden willen af- schrikken zonder zelve ongelukken te ma ken. Een bepaalde soort alarmpistolen is bui ten de vuurwapeuwet gehouden, instrumenten nl. met een sterk verkorten loop en van welke de gasuitlaat loodrecht op den loop staat. Dingen dus, w aarmede de schutter alleen zich zelf kan bezeren. Thans is na Amsterdam ook Rotterdam be roofd van een fiarer grootste tenten van vermaak Het vroegere circus, sedert eeu paar jaar het vermaarde varietetheater Arena is Zondagavond door brand geheel verwoest. Deze samenvatting van 'Gemengd voorzet- tedn, herinneren we aan de stranding op Zondag van een öpaanscïï schip bij Zandvoort. De boot slaagde er later in op eigen krachten vlot 'te komen. Eer. 19-jarige Rotterdammer heeft sensatie ge wekt door van de 70 meter hooge hefbrug boven de Maas in de rivier te springen. Het geval ver liep hoven ieders verwachting goed en daarom is de ondernemer nu een held. Een jaartje tucht school zou hem misschien meer hebben gebaat. Maandagmorgein is bij Schalkwijk een auto door den trein gegrepen op den onbewaakten over weg. Er zijn twee dooden en een derde persoon werd zwaar gewond. Neordscharwoude. Zondag 22 Januari hoopt da heer C. Brink man, oud-burgemeester, den dag te herdenken, waarop hij voor 55 jaar tot organist werd be noemd bij de Herv. gemeente alhier. Een tijd perk van 'thans een en dezelfde gemeente te heb ben gediend mag zeker wel als een groote zél'.l zaamheid worden beschouwd. De heer Brinkman die de aóht kruisjes nabij komt, beoefent nog met een ambitie het orga- inistschap. De tand des tijds heeft aan zijn vaar digheid op het instrument nog weinig afbreuk gedaan. Nog" steeds weet hij het gesproken woord op juiste en muzikale wijze te illustreeren. tot ons te doen spreken. Voegen we hieraan nog foe dat de heer Brinkman het somtijds fijne no tenschrift nog zonder behulp van een bril leest, en dat hij in dien 55-jarigen loopbaan een niet noemenswaardig aantal beurten heeft verzuimd. dan kan dit jubileum wel als een groote bij zonderheid worden aangeteekend en is een fe licitatie voorzeker op haar plaats. Ziuidscharwoude. De heer Joh. I. du Burck, vroeger alhier on derwijzer aan de openbare lagere school, thans tijdelijk leeraar in de Nederlandsche Taal, Letter kunde en Aardrijkskunde aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te 'Zierikzee, Is thans door den minister van "Onderwijs K|. en W1. als zoodanig vast benoemd. Noordscharwoude. i E-n prachtige avond bij Hercules en Hygiea. De leden zijn ruw materiaal, Dat men bewerken moet, 't Gereedschap is het trouw bestuur De man, die hiermee wonderen doet, Producten levert, gaaf en goed Dat is de Directeur. (We hebben het al meer gezegd we mogen het krap heblben, onze materieele behoeften mo gen tegenwoordig omgekeerd evenredig staan te genover onze inkomsten de gezonde geest aan den Langendijk, de geest tot initiatief voor bui tengewone prestaties op allerlei gebied, is geble. ven. En daarbij het besef van „mens sana in cor pora sano een gezonde geest in een gezond lichaam, zoodat een vereeniging als Hercules en Hygicja zich nog vCTheugen mag in een bijzon deren bloei en een steeds nog toenemende popu lariteit. Dat bleek wel uit een stampvolle zaal, met gymnastiek-enthousiasten, toen 14 Januari de vereeniging haar uitvoering zooals gewoon lijk bij den heer Jn. de Bakker hield. En de sftefliming „zat er al direct in" door het uitmun tend en uitgebreid, orxest, aan met een pictige marsen aen avouu openae. JNaaan een turnlied, gezongen was, Kwamen ae jongens, fiks in aen pas, hun nummer staafoefeningen geven, waarbij wij met genoegen constateerden, dat zij de soms mei gemakkelijke oefenstof, goed onder de knie hadden. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. en de vereeniging kan van dit stel flinke knapen nog veel pleizier beleven. Die dames kwamen nu met fantasieoefeningen, welke zij, in anderen vorm, nog tweemaal her haalden. Dit was keurig werk en was een lust voor de oogen door goedgekozen costuumpjes en belichting. De bcroeps.-revueballetten mogen dan al rijker gemonteerd zijn, we zagen dikwijls een heel wat slechtere en slordigere danstechniek. Wat de directeur hiermede bereikt heeft is werkelijk iets zeer bijzonders. De solodanseres sen, de dames Eriedel Chabran en Mien Vos vie len op door beheerschte beweging en gracieuss soepelheid. Gok de meisjes fantasieoefeningen werden met zorg afgewerkt door aardige vondsten tot een der best geslaagde nummers van den avond. De solodanseresjes Nel. Ludeke en Rie Prijs deden voor haar oudere zusters niet onder en verrasten door lenigheid en elegance. Het laag-brugnummer der Dames was goed. Van bet nummer paard van de heeren kunnen we dat niet in alle opzichten zeggen. Die heeren leken ons wat zenuwachtig, goede uitzonderingen daargelaten. Het hoog-brugnnummer was veel en veel beter. Hier zagen we gymnastiek van t beste gehalte. Ook aan het hoogrek werd mooi gewerkt. De krachtoefening van den heer ixieft viel op. Dat bij de gymnastiek ouderdom geen overwegenden invloed uitoefent, bleek wel uit de keurige prestaties van de gebroeders Blaauw boer die, hoewel we ze geenszins „oud" willen noemen, toch tot de veteranen behooren, maar rog niets van hun vitaliteit verloren hebben. In het algemeen willen we omtrent de toestel- oefeningen opmerken, dat ons inziens aan- en afmarcheeren, aanvatten der toestellen en af sprong ook tot de oefening behooren en zouden we den heeren willen aanraden, hier nog meer hun aandacht aan te besteden. Het geheel wint er bij. We zijn nog even in het circus geweest, althans de parterreacrobaten, die de vereeniging telt, leken zoo wel overgeplaatst uit Sarassani of Hag&nbeck. Een leuke afwisseling. Rest ons nog een bijzonder woord te wijden aan Da- jos Bela met zijn band, pardon, Boot en Hop met hun „vroolijke Vinken." Een band, waar pit in zit, samengesteld uit liefhebbers inet be roepskwaliteiten. Goed van rythme, waaraan de voortreffelijke pianist en bassist een groot aandeel hadden en beschaafd van klank. Wad- neer alle gymnastiekvereenigingen begrepen, dat een goed orkest de waarde van de oefeningen voor 100 procent beter naar voren doet komen, zouden heel wat overigens goede avonden door een stum perige begeleiding niet meer zoo verprutst wor den. We merkten dit verleden jaar in Alkmaar, bij een der grootste clubs,) en daarom deed het ons zoo'n groot genoegen, dat hier dit onderdeel ook prima verzorgd was en alles klopte als een bus. Na -afloop van het programma sprak de voor zitter, de beer Ootjers een kort woord van dank aan den directeur, den heer Boot, wien bloe men overhandigd werden en aan allen, die mede gewerkt hadden, dezen avond te doen slagen, en hoopte dat het orkest nog eens tot een vaste Hercules-band mocht worden. Die Edelachtbare, heer Wijnveldt, Burgemeester van Oudkarspel,

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1