Nieuwsblad v. Moll. Noorderkwartier No 8 DONDERDAG 19 JANUARI 1933 löÜÏ Een terugblik Onschuldig verbannen. Ruwe handen TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 42e I a;t r iilii» NIEUWE LANGE! DIJK ER COIIRANl DEEE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. üDunnmen tspr )J s per 3 maanden 1.11. UilpavB: firma J. H. HELZEH Jedactaar I. H. KEIZER. Bureel NoordscharKOude. AD V EHTENTTEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GKOOXK LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. li :W,e schrijven 1851. Na een strijd van ja ren zegevierde het V III J H AND ELi> BEUHNiS ED in Europa over de geheele linie; de havens wer den vrij en open verklaard en de invoerrechten op vee zoowel als op granen werden afgeschaft. Door deze maatregelen stegen bij ons in de eerste plaats de prijzen van het vette vee en van kal veren, die voor ons land toch al niet laag warenj aanmerkelijk en de gouden eeuw voor de vec ht uderij brak aan. Ook breidde zich de handel in boter en kaas naar „Engeland en andere lan den ontzaglijk uit terwijl de graanprijzen voort durend bleven stijgen. Op de koop- en pachtprij zen der landerijen had dit natuurlijk een zeer mernbaren invloed. Algemeen werd aangenomen c C/a opwaartsche beweging zou .voortduren vaaidoor de overtuiging meer en meer veld won, dat de grond als het speculatieve fonds bij uitnemendheid was te beschouwen. D|e weelde onder den boerenstand nam toe, nieuwe behoeften werden geschapen en de landbouwers werden de beste klanten van commissionnairs in effecten en van goud- en zilversmeden. H,et landbouw bedrijf was een der meest voordeelige geworden; werd slapende, althans zonder noemenswaardige inspanning rijk en onder die omstandigheden be stond er dan ook geenszins drang om het be drijf te verbeteren. Men verkeerde bovendien in de waan, dat het buitenland ons noodig had en het niet buiten ons kon stellen. Vandaar dat men het met de eischen van het geweten niet zoo nauwkeurig ging nemen. Tal van slechte praktijken verkregen gewoonterecht in onzen bui- tenlaudschen handel zoowel bij den uitvoer van zuivelproducten als van de voortbrengselen van den TUINBOUW,. In stede echter, dat de energie door dien voor spoed geprikkeld werd ontstond er verslapping cnder den boerenstand. D|e overtuiging, dat men zonder krachtsinspanning rijk kon worden, deed de landbouwers niet naar nieuwe middelen grij pen om hun bedrijf tot ontwikkeling te brengen integendeel, met minachting werd opi de weten schap neergezien. i Het lag voor de hand, dat onze regeering zich op het standpunt plaatste dat het landbouwbe- FEUILLETON 18). De stem van Mr. Strange trilde. Hij bleef eenige minuten aan het venster staan, en toen hij zich omwendde, ten einde zijn wandeling door de kamer en zijn verhaal voort te zetten, waren zijn trekken donkerder en zijn stem klonk harder dan te voren. „Twee jaren leefden lord Stratford Heron en zijn jonge gade als in een paradijs. Hun kind werd een aanvallig klein schepseltje. Het was schoon, lief, vroolijk en vol innemende manieren. De ouders vergoodden hun dochter. Hun hemel was helder en wolkenloos, zonder voorteekenen dat een orkaan zou opkomen. De Markies van Montheron en de Hertog van Clyffebourne hadden over politieke strijdvragen twist gekregen. Beiden waren driftig en hartstochtelijk en bij een nieuwen woedenden strijd riep de markies uit, dat de kleindochter van den Hertog nooit als Meesteres in Montheron zou heerschen en bekrach tigde deze uitspraak met een vreeselijken eed. Gedurende dezen twist was de Markies boos en ontoegankelijk. Hij ging dikwijls van huis en zijn gedrag tegenover Lady Wolga werd zoo afstootend, dat haar echtgenoot tusschenbeiden moest treden, en genoodzaakt was zijn broeder tot reden te bren gen, wat dezen tot zeer grooten toorn prikkelde. Op een avond het is nu achttien jaar geleden riep de Markies zijn broeder en diens gade in de Bibliotheek tot het aanhooren van een mededeeling. Er waren nog andere personen tegenwoordig, uitge- noodigd om getuige te zijn van de vernedering van het jonge paar. Voor deze vergadering verklaarde de Markies, dat het hem niet beviel, dat een nako melinge van den Hertog van Clyffebourne zijn op volgster zou worden, en hij daarom besloten had te trouwen. Hij verklaarde verder, dat het contract reeds gesloten en de bruid gereed was. Zij was de jongste dochter van een verarmden edelman en de invloed van haar vader had bewerkt, dat met ter zijdestelling van het gemis van liefde, den ouder dom en de gebreken van den bruidegom, slechts gelet werd op de hooge en aangename maatschap pelijke bruigom en den ongehoorden rijkdom van den De Markies deelde mede, dat het huwelijk den volgenden morgen zou plaats hebben. Je kent het Engelsche leven niet, Alexa, behalve hetgeen je in de boeken gelezen hebt, maar kunt je drijf als zoodanig geen steun noodig hadT maar alleen moest kunnen beschikken over de grootst mogelijke vrijheid en mate van beweging. Djeze tijd van zoogenaamden bloei werd ech ter gevolgd door een tijdperk van 'achteruitgang, welke een crisis deed ontstaan, die zoowel in om vang ais in duur, bijna alle vorige op dit gebied overtreft. Voor ons land werd zij verergerd door de achterlijkheid, waarin onze ooerenstand, ais geheel genomen, verkeerde en tevens door de eco nomische wetgeving in de ons omringende landen, welke door het invoeren van beschermende maat- regeeln onzen uitvoer in hooge mate benadeelde. Maar hoeveel leed en ellende deze crisis ook aan onze landbouwers moge hebben bezorgd, zij had toch ook voorzeker haar lichtzijden. Onze land bouwers begrepen meer en meer, dat met den ouden slem- moest wordeu gebroken. Verbete ringen in het bedrijf, waarover vroeger met min achting was gesproken, werden beproefd, toege past en in menig opzicht proefhoudend bevon den. Daarbij kwam dat de regeering gaandeweg haar lijdelijke rol liet varen. De publieke opinie was wakker geschud en de overtuiging, dat de landbouw geholpen moest worden, brak baan zoowel in regeeringskringen als daarbuiten. En zoo deed zich het merkwaardige verschijnsel voor dat, mocht het landbouwbedrijf uit een geldelijk oogpunt nog altijd weinig bemoedigende gez'iehts punten opleveren, de techniek er van in hooge e,n in steeds meerdere mate vooruitgang vertoon de en dat krachtig gewerkt! werd om het ver lorene op dit terrein te herwinnen. Maar men had zijn tijd voorbij laten gaan. Door de daling van de prijzen der producten, en de daardoor ontstane crisis gingen de meeste re geeringen er nog toe over hun nationale nijver heid door beschermende rechten te steunen. De ze belemmerende maatregelen oefenden een hoogst nadeeligen invloed uit op Nederland. Zoo werkte alles samen om voor den Ne- derlandschen landbouwer den strijd om' het be staan te bemoeilijken. Aanvankelijk vleide men zich met de hoop, (dat de crisis slechts van Korten duur zou zijln, en dat de gouden jaren weldra weder zouden aanbreken. Maar toen men meer en meer overtuigd 'werd,; dat de malaise waaronder de landbouw gebukt ging, van zeer sa- mengestelden aard was, toen werd meer en meer het besef levendig, dat de Nederiandsche land bouwer door ontwikkeling van energie en door toch de ontzetting voorstellen, die deze mededeeling op Lord en Lady Stratford maakte. Zij hadden tot nu toe in het vaste geloof verkeerd, dat zij de op volgers zouden wezen in het bezit van de titels en goederen; en nu zoo plotseling onterfd te worden, aangewezen te zijn voor het geringere deel van een jongeren zoon, en. bepaald zonder eenige oorzaak, slechts uit kinderachtige boosheid en wraakzucht dat was niet te verdragen. Had de markies uit liefde gehuwd, daargelaten zijn bepaalde verklaring onge trouwd te blijven, dan zou het jonge paar deze ont goocheling kalm gedragen hebben, nu echter ver zette zich daartegen hun rechts- en eergevoel. Er ontstondee n stormachtig tooneelen dat in het bijzijn van zooveel getuigen. Lord Stratford Heron drong bij zijn broeder aan, om zijn besluit terug te nemen; deze echter hoonde hem. De Markies bleef er bij dat het huwelijk reeds den volgenden morgen om elf uur zou plaats hebben en gaf last tot groote feestelijkheden. De kamerdie naar, keldermeester en kok waren in het vertrouwen genomen en hadden reeds een geheele week lang de voorbereidselen voor de festiviteiten gemaakt, terwijl de verstootene erfgenaam geen voorgevoel van de zaak had gehad. De Markies hoonde ook Lady Stratford en beval haar naar haar vader te gaan. Hij zeide dat hij den volgenden morgen haar kamer noodig had voor zijn bruid, die hij in zijn huis zou brengen en het ware toch beter, dat zij vertrok, aleer de bruid haar in tocht hield. Deze ongehoorde beleediging maakte haar jongen echtgenoot woedend In zijn verbittering wierp hij zijn broeder menig' onbedacht woord toe, en ik geloof zelfs, dat hij hem vervloekte; toen legde hij den arm van zijn gade in den zijne en wilde de kamer verlaten. Bij de deur keerde hij zich nog eenmaal om en riep op hevigen, dreigenden toon uit: „Je denkt morgen een bruid in dit huis te voeren met het plan mij van de erfenis te berooven, die je mij beloofd hebt.? De hemel zal zulk een onrecht vaardigheid niet dulden. Je zult nooit je bruid naar Mont Heron brengen! En ik zweer je, dat ik mij voor dit opzettelijke onrecht, dat nooit tot uitveoring zal komen, wreken zal! Neem je in acht, Markies van Montheron!" Dat waren zeker onverstandige woorden, in zijn woede met Vreeselijke hartstochtelijkheid uitgesto ten, maar zonder booze voornemens. Ik zweer het je Alexa! Het waren wilde, krankzinnige uitdruk kingen, maar zij beoogden geen vooraf beraamde misdaad. Allen, die ze hoorden, bewaarden ze in hun geheugen, om ze naderhand te herhalen op een tijd toen ieder woord een nagel was voor de doodkist van hem, die ze gesproken had. In denzelfden nacht werd James, Markies van Montheron vermoord! inspanning van alle krachten de bezwaren te boven moest trachten te komen, die hij in zijn bedrijf ontmoette. Met den ouden sleur moest worden gebroken; nu het getijf verliep moesten do bakens worden verzet; de bodem moest wor den gebracht tot zijn hoogst mogelijke produc tiviteit en de producten van bet uitgebreide landbouwbedrijf moesten zijn van eerste kwa liteit. Dat waren de geneesmiddelen welke door de voorgangers op landbouwgebied meer en meer werclen aangeprezen. Het werd duidelijk hoeveel er was verzuimd en boe noodzakelijk het was, alle krachten in te spannen om het verzuimde in te halen. Want op de jjroote Internationale Land bouwtentoonstelling, in 1884 te Amsterdam ge houden, werd Nederland over de geheele linie door het buitenland geslagen. bi ooit voorzeker heeft onze boerenstand in het tijdperk, waarin de eeuwen wisselden, zooveel belangrijks doorleefd als in dien tijd. Eerst een tijdperk van ongekenden geldelijken voorspoed maar van stilstand in de ontwikkeling van het bedrijf: vervolgens een periode van crisis, ver oorzaakt door achteruitgang^ der prijzen, zoo he vig, dat eene algemeene verarming er het ge volg van was eti in sommige deelen van ons land menigeen tot vertwijfeling werd gebracht. Ein delijk een krachtig ontwaken van bet bewust zijn, zoo bij de regeering als bij den landbouw zeiven, dat met den sleur moest worden gebro ken en de handen uit de mouwen gestoken!. De heilzame aanraking van wetenschap en praktijk heeft plaats gehad. Wij zouden wenschen, dat voor de thans heer- schende wereldcrisis de internationale samenwer king perspectieven opende voor een nieuwen op bloei van, handel en .nijverheid, van den landbouw en veeteelt, van onzen tuinbouw niet te verge ten en bevordering van de algemeene welvaart. Mogen die wenschen in vervulling gaan. Plaatselijk Nieuws Doos 30 en60ct. In den vroegen morgen vond zijn bediende hem zwemmende in zijn bloed. Lord Stratford Heron had het grootste gedeelte van den acht buiten het huis doorgebracht, beproevende zijn verhit bloed in de frissche lucht van het park te verkoelen. Hij kwam door een zijdeur in huis, omstreeks twee uur des morgens en sloop naar zijn kamer. Hij moest het slaapvertrek van zijn broeder voorbij Hij bleef een minuut staan, met het voornemen zijn broeder te wekken, om nogmaals miet hem te spreken. Miaar hij bedacht zich en ging verder. Toen hij zacht en langzaam zich verwijderde, werd hij opgemerkt door den bottelier die op weg was naar een benedenkamer en droppels zocht voor kiespijn. Lord Stratford zag niemand. Hij trad in zijn kamer en vond zijn jonge echtgenoote nog wakker. Eerst laat sliep hij in en toen hij den volgenden morgen ontwaakte en naar de ontbijtkamer ging, werd hij door een politiebeambte gevangen genomen en be schuldigd zijn broeder vermoord te hebben. Ik zal niet beproeven je den schrik van dien dag te beschrijven, Alexa. Een lijkschouwing had plaats en een onderzoek van de omstandigheden. De meest overtutigende bewijzen werden tegen Lord Stratford Heron aangevoerd en hij werd voor een gerechthof gedaagd, om zich tegen de aanklacht van moord te verdedigen. Borgstelling werd afgewezen en hij in de gevangenis van de naastbij zijnde stad gebracht. De hertog van Clyffebourne haastte zich zijn dochter te troosten en te steunen. Binnen weinige weken kwam de aanklacht tegen Lord Stratford in be handeling. De bewijzen tegen hem waren verpletterend. Hem werd medegedeeld, dat zijn gade zelfs zijn gade hem voor schuldig hield. De hoofdgetuigen hadden hem woorden van wraak hooren uiten; de bottelier had hem 's nachts om twee uur voor de kamerdeur van zijn vermoorden broeder gezien; daarentegen was hij door niemand in het park opgemerkt. Er was bloed aan zijn kleeren en zijn verklaring hoe dit kwam vond geen geloof. Hij had zich des nachts toevallig in de hand gesneden en de kleine, onbe duidende wond laten bloeden. Er waren nog meer bewtijzen tegen hem. Er werd een geheel net van verdenkingen op hem gespannen, en wel zoo sterk, dat hij er zich niet uit kon redden en niemand van zijn bekenden het waagde aan zijn onschuld te gelooven. Ik behoef wel niet te zeggen, hoe wanhopig hij voor zijn eer en leven streed. Hij ontbood de be kwaamste rechtsgeleerden uit Engeland, maar dezen lieten zijn zaak vallen, nadat zij de bewijzen tegen hem gehoord hadden. Hij riep anderen tot zich, maar zij hadden geen vertrouwen in hem. Men raadde hem zelfs zijn schuld te bekennen, opdat hij een zachtere straf zou ontvangen. Het rechtsgeding eindigde, zooals verwacht werd. NOORDSCHARWOUDE.. Crisis-Comité. Het Crisis-Comité vergaderde ten Raadhuize. Besloten werd de verloting op 28 Januari te hou den in „Concordia". Bij deze geiegenneid zal door den heer Ten Bruggencate van Heuoo een filmavond gegeven worden over „Een reis door Indië". 's Mid dags wordt er vooraf een voorstelling gehouden voor de schoolkinderen. De prijzen voor de verloting zullen van 2328 Januarie geplaatst worden in de etalage van den heer Jb. Smit. Zij die nog een lot willen Koopen voor dit goede doel kunnen dit nog voor dien datum doen. Besioten werd om nogmaals circulaires bij de inge zetenen uit te reixen met verzoek om een gift. Daar het ae tweede maai is dat een dergelijk beroep ge daan wordt noopt de commissie aat men voor de moeilijke taak, waarvoor het crisis-comité tegen woordig geplaatst wordt nogmaals zal steunen. Besloten werd verder om een brandstoffenbon beschikbaar te stellen. Aan de crisis-varkenscentrale zullen een aantal speenvarkens aangevraagd worden. Een voorstel werd aangenomen om voortaan eens per maan te vergaderen. ZUIDSCHAR W OUDE. Kolt wedstrijd. De uitslag van de bij den neer P. Kramer gehou den wedstrijden van den Langendijker Kolfbond was als volgt :i „Op Maat", Zuidscharwoude. Eerste klasse: J. Reijne 134, P v. d. Welle 83 en P. Goet 126 punten. Tweede klasse: J. de Geus 133, P. Glas 131, C. Berk hout 130, A. Boon 111 en P. Langedijk 109 punten. Superieure afd.: P. Molenaar, 154 punten. „Gezellig Samenzijn", Zuidscharwoude. Eerste klasse: W. Kraakman 121 punten. Tweede kiasse: Jb. Zijp 102, C. Kraakman 103, J. Bruin 122 en J. Zijp 103 punten. Superieure afd.: G. Mettes 126 punten. „Ons Genoegen", Noordscharwoude. Eerste klasse: F. Muileboom 138 punten. Tweede klasse: C. Balder 94, P. Jes 119, A. Moeijes 108, Sj Maakal 102, Jb. Hopman 117, D. Bakker 113 en C. Hopman 127'pun- ten. „Volharding", Oudkarspel. Eerste klasse: P. Gel der 153, P. Langendijk 162 en C Vlug 139 punten. Tweede klasse: D. Piakman 118,"K. Kat 145 en L. Stokman 126 punten. „Onder Vrienden", Oudkarspel. Eerste klas: J. Schrieken 149, A. Eecen 104 en O. Bakker 103 punten. „Vriendenkring", Noordscharwoude. Eerste klasse: G. Hop 129, G. Deutekom 151, G. Langendijk 139, T. Kostelijk 147 punten. TW&ecie klasse: K. Boot 124, J BakKer 118, C. Pranger 135 en K. Langendijk 140 punten. Lord Stratford Heron, nu Markies van Montheron, werd door de jury schuldig verklaard aan den moord van zijn broeder en tot den dood door den strop veroordeeld. Droevige, vreeselijke weken volgden nu voor den ongelukkigen gevangene. Zijn vrouw kreeg van haar vader geen toestemming om hem te bezoeken, maar dat zij hem nog beminde, niettegenstaande zijn ver oordeeling, dat wist hij. Zulk een liefde als de hare verdwijnt zoo spoedig niet. Zij gaf hem nog een laatste bewijs van haar toewijding, maar tevens van haar tróts. De dag bestemd voor de tenuitvoerlegging van het vonnis kwam naderbij. De jonge vrouw, on dersteund door haar trotsch'en vader, vond een agent die haar wil uitvoerde. Zij kocht den gevange nisdirecteur om, ten einde den gevangene te laten ontvluchten. De zaak was moeilijk, maar geld ver mag alles. Lord Stratford Heron ontsnapte uit den kerker. Buiten werd hij door den agent van zijn echtgenoote ontvangen, die hem kleederen en alles gaf, wat noodig was om hem onkenbaar te maken, alsmede geld en een brief. Daarin bezwoer men hem, zoo spoedig mogelijk het land te verlaten met een schip, dat op een bepaalde plaats voor hem gereed lag en geen poging te wagen om nog eens zijn vrouw weder te zien. De liefde tot het leven is bij ons allen groot, vooral wanneer men zoo nabij de poorten van het graf heeft gestaan. Lord Stratford Heron herademde weder, toen hij zich in vrijheid bevond. Hij kon niet verdragen, dat zijn dochter opgroeide om te ver nemen, dat haar vader wegens moord veroordeeld was, hoe onschuldig hij aan deze misdaad ook mocht zijn. Hij vlood naar de kust, waar hem hem een schip opnam en naar Portugal bracht. Vervolgens ging hij naar Brazilië, waar hij twee jaren verbleef en zaken deed om zich bezig te houden. Daar ver wierf hij zich een vermogen. Eindelijk, door het verlangen verteerd, om zijn ge liefden nog eenmaal weêr te zien, keerde hij naar Europa terug. Hij begaf zich naar Parijs en kocht daar twee jaargangen van een Londensch dagblad. Hij las de geschiedenis van den moord en zijn ge vangenneming, het gerechtelijk onderzoek, zijn ver oordeeling en zijn vlucht. Hij las ook, dat een proces van echtscheiding zijn jonge vrouw, van hem, den moordenaar, had bevrijd en dat zij niet meer Lady Stratford Heron, maar Lady Wolga Clyffe was. Deze slag, voor hem de verschrikkelijkste van alle werd de oorzaak van een zware ziekte. Later las hij in de courant, dat de hertog van Clyffebourne en Lady Wolga met de kleine Markiezin van Montheron zich in een villa te Nizza ophielden tot herstel van Lady Wolga's gezondheid. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1