Mi 21 li. 33 LangedijMroente-Centrale Tuinbouwvereeniging „De Tuinbouw" SINT PANCRAAS. VERGADERING op Donderdag 26 Januari des namiddags half twee uur bij Bouwstra van de Tuinbouwvereeniging „De Tuinbouw" ten lo kale van den heer Bouwstra. Wegens ziekte van den voorzitter C. Kloosterboer Jz., staat de matig bezochte vergadering onder lei ding van den vice- voorzitter den heer Jb. de Vries Deze opent de vergadering met een woord van welirom aan de leden en Pers en spreekt den wenscl uit dat de voorzitter spoedig moge herstellen, hie/ bij tvens opmerkende, dat hopelijk de toestand zich spoedig moge verbeteren. Notulen zonder op of-aanmerkingen goedgekeurd Jaarverslag secretaris dat heel juist en beknopt den toestand weergaf toedgek-uia. 5 Rekening p niiingmeester. Ontvangen/ 736.69 waarbij saldo verleden jaar, gr. 60.83, totaal 797,52. Uitgaven zijn 7 586.39 Het geheele bezit bedraagt ƒ1620 32. bij vorig jaar 1941.70, alzoo een achteruitgang van 327 23 Re- keningnazieners Schuur en Verduin adviseeren tot goedkeuring. Onder dankzegging besloten. Opge merkt zij dat door overlijden van den pennigmeester den heer Madderom, zijn zoon de taak heeft over genomen. Ingekomen stukken. Van Groen, dankend voor genoten werk Voor kennisgeving aangenomen. Van de zg. landarbeidersbonden, vragende opgave loon voor 1 arbeider per week, in de periode van 19301931, wegens de thans geldende steunregeling De heer A. HOOGLAND licht dit nader toe. Den arbeiders was het zelf gevraagd, maar om opschroe- verij te vermijden, zoudne zij graag willen dat de tuinders het zelf deden. Voor lossearbeiders geeft de heer Hoogland aan 21 gulden, voor een vast 4 gulden per dag. Na eenige bespreking zal worden opgegeven 23 gulden voor den vasts en voor de losse 27 gulden per week. Vaststelling salarissen en presentiegelden Bestuursvoorstel Is voorzitter 20 gulden inplaats van 25 gulden, secretaris 75 gulden inplaats van 50 guldsn. Conform besloten. Inzake presentiegelden wordt stemming verlangd over het bedrag voor de Jaarvergadering. De overi ge presentiegelden blijven gehandhaafd. Besloten wordt het presentiegeld te brengen op 50 cent in plaats van een gulden, ingaande de volgende alge- 1 meene vergadering met 78 tegen 26 stemmen met 9 blanco. Verkiezing bestuurslid Tuinbouw, wegens 't overlijden van den heer Madderom. Gekozen wordt de heer J Wagenaar Gz. met 62 tegen 43 stemmen. Er ware'n 7 blanco en 2 stem men van onwaarde. Nadat vrije stemming geen resultaat had opgele- verd en reglementair herstemming had plaats ge vonden tusschen de heeren Jn. Wagenaar Gz. en A. Schuur. Varkiezing bestuurslid voor de L. G. C. Aftredend zijn de heeren A. Hoogland en Jb. Duif Cz., herkiesbaar. A. Hoogland verkreeg 88 stemmen, de heer Jb. Duif 85 stemmen Beide heeren nemen de benoe ming aan. Bespreking voorstellen voor de algemeene vergadering der L.G.C. Een schrijven is ingekomen van den heer Oly, om te komen tot afschaffing kosten invullen belas- 1 tingbrlefje. Dit geschiedt tot heden door den heer W. Dirkmaat, en zijn de kosten 350 gulden totaal. De secretaris licht dit nader toe Gewoonte is bij Bouwstra te komen, wat doorgaans ook weer kosten geeft. De tuinders worden van hoogerhand gedwon- j gen, maar Dirkmaat kan slechts welwillend beslui- 1 ten de vergoeding te verminderen. Stemmen uit de vergadering zouden er voor zijn, dat het briefje werd thuisgebracht. De heer SCHUUR wil trachten in het marktbestuur iets te bereiken, en daarna het op den beschrij vingsbrief te plaatsen Conform besloten. Varia» De heer VERDUIN is teleurgesteld ten opzichte der ingnekomen stukken. Er moet een schrijven ingekomen zijn van den kastelein Ottink, onderteekend door meerdere Zuid j einders De secretaris zegt, dat het briefje bij den voor- j zitter is gekomen, en behelst het verzoek ook eens een ledenvergadering bij Ottink te houden. Boven- dien meent spreker, dat het de bedoeling was, dat i het bestuur besluiten zou. 80 procent ruim genomen wonen noordelijk. Het café Ottink ligt voor de be woners van den Twuyverweg te ver, want Bouwstra is reeds ver. De heer SCHUUR heeft ook onderteekend uit bil lijkheidsoverwegingen. Het gaat om de belangne van Ottink. De heer Jb. KOOY meent, dat slechts tuinbouw- belangen behartigd dienen te worden. De heer JB. DE VRIES wijst erop, dat een groot aantal zuideinders zich hebben afgescheiden. De heer BAKKER wil bij Bouwstra blijven, zijnde het middelpunt. De heer SCHUUR zegt, dat vroeger de vergaderingen ook evrdeeld werden. De heer HUIBERS zegt, dat de kastelein Oud nu ook komen kan. De heer JB. WAGENAAR Sr. acht het ondoenlijk heel naar Ottink te gaan, en voelt zich als vereeni- ging vrij in de keuze. De heer JB. WIT zegt, dat bij de rondvraag niet gestemd mag worden. De heer JB. WAGENAAR JBz., „dat moeten wij toch weten." Na eenige bespreking wordt gestemd, wat tot uitslag geeft dat met 88 stemmen tegen 19, besloten wordt bij Bouwstra te blijven. eD heer P. BAKKER vraagt inlichtingen over de bonnen, die toch weer verschaft worden De SECRETARIS zegt, dat het niet kan. maar toch gebeurt. De leiding doet dit. De heer HUIBERS: dan moeten ze de leiding er maar uit schoppen. De heer BAKKER zegt, dat het bestuur de boel in zij ti machtheeft en de zaak voorliegt. Aangenomen wordt op de vergadering van de LG.C te prpicsteeren. De heer SCHUUR memoreert hef besluit om praat ivm^ir ie louden, inzake voorlie hing door den Piant^nziekt onkundigen dienst. De SECiiE"'.'1 RRIS ontkent het n ip var. dc rel-jke aicnaer. niet, maar als er geen pvese.it.ieioun n ge geven kunnen worden, zal de belang»; :;.i> met opw\r"ii l- ren de finantieele las',en. De heer SCHUUR zegt, dat een zaal ook zonder bediening en consumptie gehuurd kan worden. De heer HERWIJNEN herinnert aan de geringe belangstelling van een vorigen avond. Het is be grijpelijk, dat nu de gezonde producten niets op brengen, men niets voelt voor bestrijding van ziek ten, die steeds kosten meebrengt. Spreker geeft echter reeds nu den raad in elk geval wortel- en uienzaad te laten ontsmetten. Van het rattenverdelgingsmateriaal Zello is om de Noord met goed resultaat veel gebruik ge maakt. In den geest van het voorstel van den heer A. Schuur wordt besloten terwijl op den praatavond ook zaad ontsmet zal worden. De heer JN. DUIF merkt op, gehoord te hebben, dat weer op monster geveild kan worden, doch na Januari absoluut geen bonnen worden verstrekt. De heer P. BAKKER meent, dat den veilinglei der op het verkeerde van zijn houding moet worden gewezen. De heer TROMP vraagt of met uitkeering van steun per wagon de veilingleider steeds 2 procent blijft rekenen. De pikkeniers willen 3 procent af houden. De -SECRETARIS zegt, dat Dirkmaat er veel werk aan heeft gehad, maar het is niet prettig. De vracht vaarders willen 4 procent hebben. De secretaris zegt dat het dan beter is, dat Dirkmaat hier 1 procent van krijgt De heer Jn. DUIF Cz zegt, dat Dirkmaat volgens voorschrift handelt. Na eenige bespreking wordt besloten, deze zaak in het marktbestuur nader te bespreken. Hierna sluit de voorzitter de vergadering onder dank voor het gezellig samenzijn en noemt de be sprekingen vruchtbaar. VERGADERING van het bestuur van de LANGED1JKER GROENTECENTRALE op Vrij dag 27 Januari, des namiddags 2 uur in het Betaalkantoor te Broek op Langendijk. Gistermiddag kwam het bestuur van bovengenoem de veiling in vergadering bijeen in het betaalkan toor te Broek op Langendijk. De voorzitter, de E. A. Heer P. Slot, burgemeester der gemeente, opende de vergadering met een kort woord van welkom erop wijzende dat deze vergade ring in hoofdzaak was belegd met het' oog op de vergadering van het Centraal Bureau, die Maandag in Utrecht zal worden gehouden. Door den secretaris, den heer S de Boer, worde.n hierna de notulen van de vorige vergadering gele zen, die zonder wijzigingen worden goedgekeurd. Uit het verslag over het betaalkantoor blijkt dat over de maand December is verhandeld voor een bedarg van ƒ70242,63, welk bedrag als volgt moet worden verdeeld over de aangesloten vereenigingen: Broek op L angendijk 19318, 66, Koedijk 14004.89 Sint Pancras 14409,68, Sint Paricras Zuid876.21, Heerhugowaard 3592,70, Heerhugowaard L.T.B. 8596,32, Zuidscharwoude 7580,60, Zuidscharwoude r. k. 2005,06, Schermer 658,Ursem 862,47, Hensbroek 1803,20, Oterleek 556.70, Schermerhorn 213,05, Rijp L T.B. 824.,50, Rijp en Omstreken 978,50, diversen 961,57. Het 1-4/10 procent bedraagt 983,39, en een tiende procent van de diversen 988,waarbij in begrepen is 3 gulden aan boeten. De omzet over 1932 heeft bedragen 1.299,735,20 tegen in 1931 ruim twee millioen. Het half procent voor de fondsvorming heeft al reeds een bedrag van 677,68 opgebracht. Ingekomen stukken. Bericth van het In- en verkoopbureau dat het zijn arbeid ook over 1933 zal voortzetten. Door de Comimssie van Toezicht is bepaald dat alle producten, die den minimumprijs niet kunnen opbregen door het Bureau worden overgenomen Een schrijven van de Provinciale commissie, dat van het bedrag aan uitkeering van de steunwet, geen half procent behoeft te worden afgedragen voor het fonds tot uitbetaling van de minimum prijzen. Dit fonds moet afzonderlijk worden belegd. De SECRETARIS doet mededeeling dat de vorige week door den Vierbond een vergadering is gehou den, opgeroepen door de vereeniging van Warmenhui zena .Ook de uitbetaling van den steun is daar ter srake gekomen en het half procent voor de fonds vorming. Warmenhuizen meende het noodig te heb ben en het half procent te moeten afhouden. Ook Noordscharwoude was er niet afkeerig van, terwijl ook Obdam het graag wilde meenemen. Door onze vereeniging is er echter tegen gewaarschuwd dit niet te doen Het is niet goed, om dit van het fonds af te nemen 'en te storten in de veilingskas. Door ons is toegezegd, dit in de bestuursvergadering te bren gen, en spr. is van meening dat allen overtuigd zijn dat dit niet hier n dei veilingskas moet worden gestort. De vergadering met dit ingenomen standpunt accoord. Van den regeeringscommissaris zijn een drietal brieven ingekomen alle betrekking hebbende op de uitkeering uit de tuinbouwsteunwet. Uit het eerste schrijven blijkt, dat aangevoerd werd in het bepaalde tijdvak een aantal van 24352,650 kilogram sluitkool en 12796947 kilogram aardappelen. Voor beide producten kan worden uitbetaald een bedrag van 50 cent per kilogram. Tevens wordt erop gewezen, dat de eigenheimer niet tot de vroege srt. aardappelen kan worden geer kend, evenals andere soorten Op de kwitantie komt een'zinsnede voor, dat .de onderteekenaars aansprakelijk zijn voor wat op on rechtmatige wijze wordt uitgekeerd Tenslotte wordt gevraagd naar het aantal benoo- dlgde kwitantieformulieren, waarop tevens moet voorkomen de geleverde hoeveelheid Zooals reeds boven werd vermeld bedraagt de uitkeering 50 gulden per 10.000 kilogram vroege aardappelen en 50 gulden per 10000 kilogram sluit kool. 1 cent per kaskommer en 1 cent per platg'as komkommer. Door de L.G.C is ontvangen een bedrag van 185.747,99 om daarvan de uitkeeringen te doen. Verder is van den regeeringscommissaris een schrijven ontvangen dat van de uitgekeerde voor schotten het veilingspercentage mag worden inge houden. Nog een mededeeling dat op iedere veiling het bedrag zelfstandig dient te worden afegrekend. De heer HOOGLAND wijst erop dat er van de steunuitkeering 2 procent wordt ingehouden. Maar Sint Pancras en andere plaatsen verkeeren in de omstandigheid dat men de aardappelen door de vrachtvaarders ter veiling laat aanvoeren Ook zij hebben er veel werk aan en kunnen het toch niet voor niets doen. Men wilde er daarom nog wat op doen boven de 2 procent. Er gingen stemmen op van 2 procent, maar er was ook een vrachtvaarder die met drie kwart procent tevreden was.. Spreker zou daarom willen voorstellen om een kwart procent van de vergoeding voor Dirkmaat af te nemen en een half procent van het vailing-- percentage, zoodat daardoor aan de vrachtvaar ders een uitkeering worden gedaan van drie kwart procent voor hun moeite. Dan drukt dit niet op den tuinder De VOORZITTER is van oordeel, dat wanneer een tuinder zijn producten laat aanvoeren hij ook zelf de kosten daaraan verbonden dient te betalen Dat is toch de normale weg, en men kan het niet op den betaalmeester of de veiling verhalen. De vraag of de vrachtvaarders een vergoeding moeten hebben, daar moet het veilingsbestuur zich buiten houden_ De heer S. de BOER zegt, dat door den heer Hoog land iets in de vergadering wordt gebracht, waarop zeker niemand had gerekend. Iemand die zijn pro ducten meegeeft met den vrachtvaarder, zal ook den vrachtvaarder moeten vergoeden voor de ex tra werkzaamheden Twee procent is echter wel wat bar. De vrachtvaarders hebben toch hun klanten en zij moeten voor die klanten toch ook iets doen. Op een daartoe gedane vraag is het antwoord bin- negnekomen dat zij hun klanten wel wilden uitbe talen. en zelfs wao er een, die het graag naar zijn klanten wilde brengen. Men kan het toch moeilijk van den betaalmeester of van de veiling afnemen. De heer GLAS zegt, dat er een vergadering is gehouden met de vrachtvaarders in zijn gemeente en voorgesteld werd 1 procent vergoeding te geven, waarmede zij genoegen namen Dat is billijk. De heer W. VISSER zegt, de lijst van vrachtvaar ders te hebben gezien, en als zij het steunbedrag voor 1 procent uitbetalen is dat een redelijke vergoeding. De heer HOOGLAND zegt, dat wanneer men het volgens het recht gaat beschouwen, men dan gelijk heeft. Maar er zit toch ook nog een ideëele kant aan. Het is waar dat de vrachtvaarders zijn gekozen door de tuinders. Maar dit is iets buitengewoons. De vrachtvaarder die mij aandeed nam met drie kwart procent genoegen, maar de vraag is nu of de menschen dat moeten betalen. Voor den betaal meester is het toch veel gemakkelijker wanneer de vrachtvaarder zijn klanten betaald De VOORZITTER zegt, dat er geen aanleiding voor hei, marktbestuur bestaat om dit door de veiling te laten betalen, evenmin als door het be stuur de vraachtvaarders worden aangesteld. De menschen moeten het zelf betalen. Er wordt op deze aangelegenheid niet verder in gegaan. Door den heer TROMP wordt gevraagd of alle veilingen denzelfden maatstaf hebben aangelegd voor de gemengde bedrijven. De SECRETARIS antwoordt, dat de gegevens te gen elkander zijn uitgewisseld en men overal hetzelf de standpunt had ingenomen. Door den heer TROMP wordt medegedeeld dat op de ledenvergadering van zijn vereeniging door een der leden de mededeeling werd gedaan dat er een nieuwe regeling was gekomen, en dat zij die eerst niet in aanmerking kwamen voor steun, nu alsnog als tuinder beschouwd kunnen worden. Door den SECRETARIS wordt medegedeeld dat dit absoluut niet waar is. De heer SPEETS komt nog eens terug op de ver goeding voor de vrachtvaarders en zou den heer Hoogland in zijn voorstel willen steunen De heer KONING is van oordeel dat door de vrachtvaarders heel wat werk voor den betaal meester wordt weggenomen. De vergadering gaat niet verder op deze aangele genheid in De VOORZITTER zegt, dat de betaalmeester de vorige week is gereed gekomen met zijn bereke ningen. Dinsdag heeft de uitkeering voor Sint Pan cras plaats gehad. Woensdag voor Zuidscharwoude Donderdag voor Broek op Langendijk, vandaag voor Heerhugowaard terwijl die Voor Koedijk morgen (is heden) zal geschieden. Ingekomen is een adres van de afdeeling Oterleek waarin de afkeuring wordt uitgesproken over de thans werkende tuinbouwsteunwet. De gemengde bedrijven worden onvoldoende gesteund, terwijl te vens gewezen wordt op verschillende onbillijkheden. Door den SECRETARIS wordt medegedeeld dat dit ook de vergadering van den Vierbond is bespro ken en men zal adviseeren deze te steunen, terwijl men de gegevens in den Haag zelf zal gaan toelich ten. De heer MADDEROM is ook van meening dat er veel onbillijks zit aan de maatstaf van twee vijfde van het bedrijf aan tuinbouwproducten over 1931 Heeft men minder aan tuinbouwproducten gehad dan komt men niet in aanmerking. DeSECRETARIS vindt het ook niet zuiver. Dan zouden heel wat gemengde bedrijven moeten worden uitgesloten. Wanneer wij steun voor het geheel vragen dan komen wij beter bslagen ten ijs en is het ook veel zuiverder. De heer H. GLAS zegt dat ook door Broek het bezwaar van de geemngde bedrijven wordt gevoeld.. Door ons bestuur is erop gewezen dat het erg is, dat deze bedrijven van den steun worden uitgesloten die den. tuinbouw toch ontlasten. Dat is een groote onrechtvaardigheid. De regeering wil dien kant op nu worden de menschen door uitsluiting gestraft. De heer DE BOER van de, Schermer wenscht er krachtig op aan te dringen, dat aan het twee vijfde gedeelte niet langer wordt vastgehouden. Hierdoor bestaat de mogelijkheid dat er het volgend jaar weer meer zal worden uitgezaaid. Spreker zou tevens aan den regeeringscommissaris willen verzoeken om de regeling voor het volgend jaar vroegtijdig bekend te maken. Dan kunnen de tuinders met het samenstellen van hun bouwplan daarmede rekening houden. Door den SECRETARIS wordt medegedeeld dat door het bestuur twee vletten zijn aangekocht van Jb. Kossen voor een bedrag van 175 gulden per stuk in verband met de eerder gevoerde besprekin gen over een uitvoerverbod van koolzaad is een schrijven ingekomen van den secretaris van het Centraal Bureau, waarin wordt medegedeeld dat de uitvoer van zaad voor oliezaad zeer groot is en bedraagt 2.782,000 kilogram, waarvan 1,5 milli oen naar Amerika ging, 500.000 kilogram naar het Duitsche rijk en 200.000 kilogram naar Engeland en Frankrijk. In verband met de belangrijkheid van den uit voer zal een verbod niet mogelijk zijn, maar zal ook de Tweede Kamer hieraan geen medewerking gaan verleenen. e In behandeling wordt genomen de agenda voor de algemeene vergadering van het C. B. waarop als le punt voorkomt absolute handhaving van de mi nimumprijzen,, fondsvorming met steun van de re geering De heer W. VISSER zegt, dat wanneer men de mi nimumprijzen houdt, de menschen niet verslechten Maar er is no.g een bedrag van 80000 gulden over van het vorig jaar en de provincie heeft nu weer 100000 gulden gegeven, en het is nu de vraag hoe wij die 80000 gulden voor ons kunnen redden Door vermindering van den aanvoer zal de prijs meer naar voren komen. Maar door den minimum prijs zal de aanvoer niet verminderen. De voorzitter zegt, dat door een uit de markt nemen van de producten, die den minimumprijs niet kunnen opbrengen een overmatigen uitvoer naar de buitenlandsche markten wordt weggeno men Wanneer de minimumprijs iets verhoogd zal worden en het product doordraait, dan zal dit beter zijn voor de buitenlandsche markt De heer W. VISSER vraagt of men denkt dat men den minimumprijs zal verhoogen om meer vernie tigd te krijgen. Dat men den min imumprijs zal gaan verhoogen tot ongeveer productieprijs is onbestaanbaar Wil len wij een met vrucht werkende steunwet krijgen, dan zullen wij ons beperkingen dienen op te leg gen. Wanneer men bv 75 procent van den aanvoer van 1932 gaat bepalen dan zal dit erg moeilijk val len. Allen willen wel een beperking aanvaarden, maar het zal moeilijk zuiver zijn uit te voeren. Er zal een commissie moeten worden benoemd, die de beperking rechtmatig oplegt. Op de vergadering in Utrecht vindt spreker 2 vertegenwoordigers van de L.G.. wel wat weinig, en zou hij er thans inplaats van twee, vier heen De VOORZITTER gevoelt hier wel voor hoewel dit op de stemming geen invloed heeft, daar er volgens den omzet wordt gestemd. De heer VISSER zegt, dat we een steunwet moeten hebben die voor den minister uitvoerbaar en voor de tuinders aanvaardbaar is. De SECRETARIS is van oordeel dat er op de alg. vergadering naar voren moet worden gebracht, dat de wet goed werkt, maar wij moeten dan de regeling van de provincie houden en daarnaast een steun wet van de regeering. Getracht zal moeten worden dat iedere provincie een dergelijke regeling maakt. De heer MADDEROM zegt, dat in een ledenver gadering van zijn vereeniging erop gewezen is, dat een minimumprijs van 60 cent zeer weinig is Het is geen vergoeding voor den aanvoer, laat staan voor de productie. Spr. is van oordeel dat de mini mumprijzen moeten worden verhoogd, maar los moeten staan van de steunwet. De heer TROMP is van oordeel dat er met de steunwet te weinig rekening is gehouden met ons gewest. Het groepsbestuur stelt zich heel wat voor van de minimumprijzen, maar het maakt een groot verschil welk product er geteeld wordt. Voor de sluit kool en de aardappelen zijn deze niet van zooveel belang als voor de dagproducten. Wij kunnen er niet komen alleen met minimumprijzen Wij wen- schen de steunregeling doorgevoerd te 'zien. Maar de uitkeering niet te doen geschieden wanneer het jaar is, maar per maand af te rekenen. De heer HOOGLAND wenscht er den nadruk op te leggen dat er door het C. B. meer rekening wordt gehouden met wat de regeering wil, dan met wat voor de tuinders noodig is. Nu wordt de nadruk gelegd op beperking. Maar hoe moeten wij beperken. Wanneer wij intensiever gaan bouwen, raakt Kehnemerland nog dieoer in de put en zal daarvoor ook steun noodig zijn De beste regeling zal zijn dat zooveel procent mag wor den bebouwd en de rest maar braak laten liggen. En wat de regeermgstoeslag betreft. Als wij den omzet van de veiling nemen en den omzet om een ioonend bedrijf te hebben, dan is het geheele bedrag van den omzet noodig voor steun. De men schen moeten weer op hun bedrijf beginnen. Zij kunnen niet wachten. Wij moeten een steunregeling hebben waardoor de kunstmesthandelaars en de ploegers zekerheid hebben dat zij hun geia ont vangen. Anders komt er van onzen tuinbouw niets terecht. Wij hebben een productieprijs noodig Als dat niet gebeurt kunnen wij niet beginner. Zöoals het thans gaat kan de tuinbouwer er geen genoegen mee nemen. In dit verband wijst spreker op een vergadering die te Haarlem wordt gehouden van den L.T.B. den Chr. Boeren- en Tuindersbond en den Neutralen Bond. om deze zaak nader te beschouwen Men is algemeen van oordeel dat het thans absoluut on voldoende is. Thans begint het zich te wreken dat de belangen van cie tuinders moeten worden voorgestaan door de veilingbesturen. De tuinders moeten op de vergadermg in Ut recht zijn en niet alleen de veilingbesturen. De heer DE BOER van de Schermer wijst erop, dat er van de minimumprijzen voor de menschen, die ver afwonen niets overblijft, omdat zij per vrachtvaarder hun producten aan de velling moe ten brengen. Wij willen daarom de minimumprijzen iets verhoogen. Spreker is het volkomen met Tromp en Hoogland eens, dat men de regeling niet moet verschuiven tot het einde van het jaar. Met de be perking zal een ieder het eens zijn, maar die moet komen van buitenaf. Als de landbouw weet, dat hij wordt uitgesloten van de tuinbouwsteunwet, dan zullen zij geen tuinbouwproducten gaan verbouwen en komt er reeds een beperking, waardoor de bou wers met meer zekerheid him bedrijf kunnen inrich ten Spreker dringt er nogmaals op aan, dat de steunregeling voor 1933 vooraf wordt abekend ge maakt. De heer H. GLAS zegt, dat Groentecultuur van meening is, dat wanneer de voorstellen zooals zij in de Tuinderij staan vermeld worden aangenomen, men den tuinbouw gaat vermoorden. Ik kan mij niet voorstellen, dat iemand die zoo ontwikkeld is, zooiets kan voorstellen. In het Westland zal men met den geringen teruggang metdeminimumprijzen verliheting kunnen constateeren Maar voor ons niet. Ik kan ter niet bij. Het vermoordt ons. Ik geloof dat de menschen om den Zuid het niet voelen De minimumprijzen kunnen ons geen oplos sing brengen. De zaak moet georganiseerd worden. Door den heer MADDEROM wordt er ook op ge wezen, dat er aan de beperking veel andere vraag stukken vastzitten en een zeer teer punt vormt. Men zal goed dienen te onderzoeken op welke ba sis dit moet geschieden. De heer MULLER is het er volkomen mee eens, dat teeltbeperking een zeer moeilijk punt is voor deze streek, omdat men soms voor 50 procnet niet zeker is van zijn oogst. De heer W. VISSER zou ook de doorgedraaide producten voor steun in aanmerking willen doen komen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3