WINTERSPORT Strenge Winters OUDKARSPELSCHE „VOLHARDING" ZIJ, DIE DE EER OPHIELDEN VAN DE NEDER- LANDSCHE IJSSPORT IN DAVOS. ONZE GEVIERDE HARDRIJDERS JAN LANGEDIJK EN JAN VAN ZIJL. DE PROEFWEDSTRIJDEN VAN DEN K N S 1 VOOR HET PROVINCIAAL KAMPIOENSCHAP HARDRIJDEN. UITGESCHREVEN DOOR DE IJSCLUB „IJS- E VOLKSVERMAAK" TE NIEUWE NIEDORP. De wedstrijd was reeds begonnen toen wij op de baan kwamen Wij bemerkten al spoedig, dat de sterke wind, de verschillende rijders tot han dicap was, waardoor niet die tijden werden gemaakt welke men wilde en kon bereiken. Voor de eerste klasse waren ingeschreven 18 rij ders. Voor de tweede klasse waren ingeschreven 14 rijders. Verschillende keeren hebben wij heel aardige mo menten van strijd gezien, hoewel niet bepaald eein ge jonge sterren naar voren kwamen. Jammer was het dat de heer Renaud kwam te val len op de 1500 meter, anders was dit een zware concurrent voor den eersten prijs winnaar geweest Wij feliciteeren den heer C. Jonker welke op de 500 en 1500 meter tweemaal den tweeden prijs wist te winnen. Een mooi succes Ook P. Langedijk reed zeef goed en belooft iets voor de toekomst. Nog een weinig de houding voorover met een goede training, dan zal ook hij spoedig een plaats waardig zijn in de hardrijders wereld. Hieronder laten wij den uitslag der wedstrijden volgen 15—16—17 jaar. 57.3 sec. 59 sec. 60.4 sec. 3min. 8.9 sec. 3 min. 12.5 sec. 3 min. 12 5 sec 18—19 jaar 500 meter. 1. P. Wielings Krommenie 2. C. Jonker Oudkarspel 3.JJb. Renaud Oudkarspel P. Wielings Krommenie C. Jonker Oudkarspel van der Heyden Op de 1500 meter maakten Jonker en van der Heyden een gelijken tijd, maar het reglement ver klaarde Jonker als overwinnaar Het verloop der wedstrijden was goed geregeld en de banen waren goed in orde. Alleen ging op een gegeven oogenblik de jury tent met papperassen als een zeilcchuit over het ijs,waarvoor toen jury en politie in de weer waren om deze op zijn plaats te rug te krijgen. Wij zouden IJs en Volksvermaak willen aanraden een volgende maal geen latten in het verlengde van de baan te leggen Het geeft voor de rijders geen aangenamen indurk en het kan even goed met lij nen. Ook zagen wij gaarne een bord op de baan, waarop de tijden van de rijders vermeld werden, zooals dat bij dergelijke wedstrijden gebruikelijk is. eHt publiek kijkt steeds rijkhalzend hiernaar uit. Na afloop werden genoodigden en rijders ont haald op een heerlijk bord erwtensoep, wat zich natuurlijk met zoo'n felle koude heerlijk deed sma ken. De voorzitter, de heer Wilbrink dankte allen voor hun hulp en bijstand, tevens een woord van extra lof voor den heer Jb. Gelder, welke zijn nieuwe func tie nu reeds met lof bekleedde. Voorzitter dankte den leider van den dag, mr. C. P. Eecen, als scheidsrechter en vertegenwoordi ger van den K.N S.B. welke zich op uitnemende wijze van zijn taak had gekweten. Ook den heer I. M. K. van Loo werd dank ge bracht voor de wijze waarop hij mr Eecen had Voorts woorden van dank aan de dames, die zorg den voor warme thee en een bord erwtensoep. Hulde voor hen Hierna ging mr. Eecen over tot de prijsuitreiking welke dan ook met een toepasselijk woord en eenige woorden van humor in ontvangst werden genomen. Zoo is deze dag voor den K.N.S. en in alle opzichten geslaagd. Donderdagmiddag werd door de ijsclub een wed strijd gehouden in hardprikken met hindernissen, waaraan door 52 personen werd deelgenomen Er waren 13 prijzen en twee troostprijzen De prijzen varleerden van 5 pond tot 2.5 pond spek. De troostprijzen waren twee worsten, De wed strijd had een gezellig verloop. De eerste prijs werd gewonnen door N. Bos de tweede door G. Hart. BROEK OP LANGENDIJK Door de ijsclub „Wintervermaak" is Donderdag 25 Januari de ijsbaan geopend op het Zuiderdel Des middags werden wedstrijden in het ringsteken voor paren gehouden. De eerste prijs zijnde een paar Ruiterschaatsen werden toegekend ban mej. P. Kostelijk en den heer Jb. Kostelijk. Tweede prijs een dubbel stel riemen met hielstukken mej. L. Kouwen en Jb Groen. Derde prijs mej. G. Wagenaar en S. Bier steker een dubbel stel riemen. Naar wij vernemen zullen Maandag op de leumbókaal en een gouden medaille. De andere prijs- winnaressen ontvingen eveneens mededailies Een nationale wedstrijd in het schoonrijdèn voor paren werd gewonnen door mevr. E. Schoorl-Keet- man met den heer C. P. Timmermans (Schagen); 2. mevr. T. de Boer—Blaauboer met den heer J. J. de Boer; 3. mevr. T. M. Schaap—Knol metJ Schaap (Hoogezand). OP DE SCHAATS NAAR MARKEN. Ofschoon het Noord-Holl. kanaal nog steeds niet bereden kan worden, zoodat van Alkmaar uit geen tochten gemaakt kunnen worden naar Monniken dam en andere meer zuidelijk gelegen plaatsen, kunnen de liefhebbers van tochten het weekend nog benutten. Men moet dan eerst per autobus naar Akersloot, waar het groote Alkmaarder Meer als een ijsvlakte voor den schaatsenrijder gereed ligt. Het geheele meer is thans betrouwbaar en het ijs in buitengewoon goede conditie. Men verwacht in Aker- De bre&ker ly door 't ys, om die dan vooft te trekken •Lioor deze gragt, die gants tot Weesp toe moest strekken Die uk, dat ik zeve Maart nog op het ys kon ryde Een sleed met zes ton bier; ook wagens daar ter zyde. Maar de Winter van 1890—1891 deed voor de. zen zeker niet onder. banen van Volharding wedstrijden gehouden wor sloot Zaterdag en Zondag een heele drukte en maakt den in het hardrijden voor dames en heeren, uit- *'">h B geschreven door de ijsclub Nut en Vermaak van Noordscharwouda. Er zal gereden worden over afstanden van 400, 500 en 1000 meter. Die prijzen bestaan üit medailles. BROEK OP LANGENDIJK. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der IJsclub „Wintervermaak" was Vrijdag 27 Januari een ïjsfeest door het bestuur georganiseerd voor de schoolkinderen ter plaatse, hetwelk opgeluisterd werd door de muziekvereeniging „Advendo". Des avonds werd jaarvergadering gehouden in in de zaal van den heer Vijzelaar onder leiding van den eere-voorzitter, den heer S. Wagenaar Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten hebben bedragen met het kas- f61455 °34'14' uitgave f e9-59- SaId0 OP 1 Jan. 1933 Uit het verslag van den secretaris bleek dat 2 be- stuurs-, 1 commissaris- en 1 ledenvergadering zijn gehouden. Het ledenaantal bedraagt 380. Bij monde van den heer C. de Groot werd mede gedeeld de boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden, weshalve werd geadviseerd tot goedkeu ring. De heer N. Koedijk bracht verslag ut van het aanwezige materiaal. In het bestuur werden gekozen de heeren G Glas Az.. A. Leegwater Wz. en Jb. Stammes Besloten werd 50 gulden te geven aan hét plaat selijk crisis-comité. Niets meer aan de orde zijnde werd de jaar vergadering gesloten en bleef men nadien nog ge zellig bijeen tot ruim middernacht te viering op aangename en prettige wijze van het 25-jarig be staan. Uitslag wedstrijden kinderen op de ijsbaan Ringsteken meisjes: 1. A. Mulder; 2. A. Dekker; 3. A. Smit; 4. Rens Smit Ringsteken jongens: 1. H. Blok; 2. C. de Waard; J Goudsblom. 3. P. Glas Jz.; 4 Tonkruispelen voor meisjes. 1. A. Borsten; 2. Mannie Beenders; 3. N. Mulder. Tonkruispelen jongens: 1. A. Dekker; 2. P. de Wit; 3. J. Dirkmaat. Houtjesrapen: 1. P. v. d. Marei en G. A. Dekker. 2. T. Boekestein en N. Smit. 3. J. Dekker en A. Witsen. ZUIDSCHARWOUDE. Uitslag wedstrijd uitgeschrven door de IJsclub „Ons Genoegen" voor schoolkinderen op Vrijdag 27 Jenuari 1933 op de Schagersloot. Deelname 85 Jongens van 8 en 9 jaar: 1. T. v Kleef. 2. R. Luiting. 3. P. Glas. Jongens van 10 en 11 jaar: 1. P. Mettes. 2. Te© Korver. 3. B. Heneweer. 4.' A. Kramer Cz. .5. C. Rutsen. 2. P. Kostelijk. 3. N. Rijper. 4. J. Komen. 5. H. Pannekeet. Meisjes van 6 en 7 jaar. 1. Annie v. Kleef; 2. Gr Molenaar; 3. Dina Kunnen. Meisjes van 8 en 9 jaar: 1. Henri v. d Weert; 2. Trien Buter; 3. Pietertje Groenvelt. Meisjes van 10 en 11 jaar: 1. Marie v. Kleef; 2. Mina Schrijfer; 3 Marie Schene. Meisjes van 12 en 13 jaar: 1. Grietje Kos; 2. Trijntje Schoenmaker; 3. Dina Stoffers; 4. Truus v Kleef; 5. Truida Metse'aar. KAMPIOENSCHAP SCHOONRIJDÈN VOOR DAMES. Donderdagmiddag werden op de banen van de IJsvereeniging „Groningen" te Groningen wedstrij den gehouden in het schoonrijdèn voor dames om het kampioenschap van Nederland, uitgeschreven door den Koninklijken Nederlandschen Schaatsen- rijdersbond. Een vijftiental dames uit alle deelen van het land hadden ingeschreven. Na een vinnigen strijd met de titelhoudster, mej. J J. van Wijngaarden te Utrecht, werd de kam pioenstitel toegekend aan mevr. T. de BoerBlaau boer te Heemstede 2. mej. van Wijngaarden; 3 mevr. E. SchoorlKeetman te Schagen. De kampioene kwam in het bezit van den jubi- zich gereed de schaatsenrijders te ontvangen. Een eersteling heeft gisteren de tocht Zaandam —Akersloot gemaakt en was enthousiast over de gladde baan. Men kan Akersloot bereiken door eerst per trein naar Alkmaar te gaan en vandaar per autobus. Van Zaterdag af wordt een halfuurdienst ingevoerd door den autobusondernemer op Akersloot. Het ijs tusschen Monnikendam en Marken is slecht. Aan het begin en het eind van dit traject is het ijs gedeeltelijk miet riet afgebakend en gedeel telijk wel hard, maar zeer hobbelig en op elkaar geschoven en daardoor slecht berijdbaar. Alleen vlak bij Marken is een spiegelglad stuk zonder scheuren, dat een prachtige baan vormt Een mooiere weg naar Marken is over Nieuwen- dam, Schellingwoude, Ransdorp, Holysloot en Zui- derwoude naar Monniken wam, waar het ijs in het begin van den tocht heel goed is en na Ransdorp zelfs schitterend. De weg voert daar over de slooten en plassen (Handelsblad). Ja, nu dat er gesproken wordt van een „ouder wetschen winter,1' en terecht, en als er niet van gesproken wordt, dan voelt men; 't wel, nu is het niet onaardig eens te hooren of te lezen, welke winters er vroeger wel zijn geweest;. In Berlijn en Parijs, Duitschland en Frankrijk dus,, heerscht de winter al met bijzondere strengheid Daar spreekt men van 20 graden vorst, ter wijl hier in Nederland de koudste nacht 13 gr. is geweest. Wij laten hier nu volgen een verhaal van een rijmelaar omtrent den „aanmerkelijken Winter in het laatst van het jaar 1739 en begin 1740 in Amsterdam, de hoofdstad van Nederland. lm het jaar zeventien honderd en dertig negen November twintig een quam ons geen wind of regen) Ontmoeten; maar 't was koudt, want ons toen al een vorst De winter maakt bekent, die oiS al vroeg een korst Op d water maakte; en zeer hart begon te vriesen, Het welk veel visschers deed hun grootste winst verliezen,. November twintig vier, doe was men gansch niet blij, Denk toen al volk liep hier voor de Laag op t IJj. November twintig zes, toen heb ik zelfs zien rijden Een paard en sleed op 't ijs, veel menschen daar ter zijden. D© vorst, die scheid van ons, zoodat weer alle man," Die maand December twee kan varen af en an. Waar dat hij wilde sijn, die maand door alle dagen, Maar Januari vijf, dat niemand hoeft te vragen Doe kwam een felle vorst 't jaar veertig, "die heel zwaar Voor alle menschen was, de lugt was ook heel klaar Met felle oostenwind, veel menschen toen be vonden 't Vier graden kouder was, hetgeen zij ons ver konden. Al in het jaar zestien honderd en taggentig Wat meer is van die zaak, dat laat ik' telk voor zig. Van Harderwijk men rijdt, twee paarden voor een sleede, Vol boekwijt 't Zuider zee, tot Amsterdam ter i sleede, Dat wonderlijk was, en heel wat kon geschien, Was dit, dat duysende van menschen gingem sien Niet sleet en paard, maar koets en wagens met malkander, Elk met twee paarden snel, den een voorbij den ander Kon dravé over "t ijls, of 't was de vaste wal. Kortom men reedt aldus, den Aemstel overal. Benauwt werd ons die tijdt, ik kan dit niet wel swijgen, Ja zoo benauwt dat men, geen water meer kon krijgen. d' IJsbreecker kon niet gaan, het ijs dat- 'was te swaar. Die brouwers vonde goed, een gragt te maeken daar. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER TE ALKMAAR. In de week van 17 tot en met 23 Januari 1933 werden in het Handelsregister te Alkmaar om de volgende opgaven ingeschreven. Wijzigingen: G. Stam, Den Helder, Koningstraat 89. Winkel in manufacturen De handelszaak wordt voortgezet door Mevr. M. StamVeer, onder denzelfden han delsnaam. Jb. de Jong v. h. Mijlhoff, Alkmaar, Laat 14, Bodedienst op Amsterdam. Uitgetreden eigenaar: Jacob de Jong, De handelszaak wordt voortgezet door een venootschap onder firma onder den han- deslnaam firma Jb de Jong, voorheen Mijlhoff, Vennooten W. Zimnier en H. Bruintjes. N.V. Handel Mij. Dros en Co. Tessel Weverstraat 4 Aan liet adres Steenenplaats 6 te den Burg is eer winkel in huishoudelijke en luxe artikelen te vens sigarenwinkel gevestigd, onder den handels naam Dros" magazijn. Fa S. A. Groot vh.Zuurbier, Alkmaar, Koningsweg 40, Grossierderij in wijnen en gedistilleerd. Zaak ver plaatst naar Beverwijk, Vondellaan 3a. Gebr de Groot, Heiloo, Holleweg G 62, Winkel in meubelen en matrassenfabriek. De vennoot-sch. ontbonden. De handelszaak wordt dour den venn. M. J. de Groot onder denzelfden naam voortgezet. N V. Fabriek van melkproducten „Uithoorn" te Alkmaar, Helderscheewg. Benoemd tot procuratie houder A. Vijftigschil. (Beperkende bepalingen.) OPHEFFINGEN: Waarddijk's Schoenhandel Alkmaar, Verdronken- oord 102, Schoenwinkel en reparatie-inrichting. Ons Weekpraatje Er is in den tegenwoordigen tijd veel dwaashaeid op de weerld. De dwaasheid gedijt op de instem ming der verstandigen, of wie daarvoor worden aangezien. Als een jongen van negentien zonder eenige men- schelijke ondervinding en gespeend van elke school- sche otwikkeling het in zijn hoofd haalt om van een hoogte van 70 meter het water in te springen, dan is dat dwaas. Elke mensch met een beetje i verstand weet of begrijpt dat men, vallende van j zoo'n hoogte, zijn lichaamsbewegingen niet kan leiden en dat het dus een buitengewoon toeval is I wanneer men in de juiste positie het water in- i schiet en er daarmee het leven afbrengt. De Rot- I terdamsche duikelaar Vlasblom dankte zijn be houd aan zooé'n toeval. Later heeft hij tenminste eerlijk toegegeven dat hij zich geen oogenblik be wust is geweest, dat hij zich aanzulke gevaren bloot stelde, anders zoo verklaarde hij zou hij het natuurlijk niet hebben ondernomen. Wat dejon geman derhalve deed, was alleen iets stoms met een gélukkigen afloop. Hij was een dwaas maar tenslotte mag men hem daarover niet lastig vallen, want dat kan hij niet helpen. De houding echter van de zg. verstandigen, die is wel te laken Vele verstandigen liggen te genwoordig in een stomme adoratie neer voor alles, wat een record is. Dat de Rotterdamsche duikelaar zijn leven in de waagschaal had gesteld om niets, dat vonden ze niet gewichtig, maar de sprong was een record. En wie een record vestigt, is een held, hij moet worden gehuldigd. De moeder van Vlasblo mwas trotsch op haar zoon die haar bloed niet verloohcende. Ze waseen echte Sperling. En dwaze journalisten seinden het in alle richtingen. De Rotterdamsche duikelaar was de zoon van een echte Sperling. Interviews werden den held en zijn moeder af genomen. Kolommen werden er mee gevuld in het blad met' de groote en gecontroleerde oplage. De idrectie van het grootste Rotterdamsche bios coop theater voelde zich geroepen om den nieuwbak ken held offiiceel te huldigen. Hij moest op het podium komen en kreeg groote kransen. De negen tienjarige duikelaar die het in het leven nog niet verder had gebracht dan tot gesjeesd matroos werd door deftige heeren in redevoeringen toegesproken En een van bewondering gapende menigte ln de zaal juichte en klapte. Een onder het publiek werd begeesterd door al die bewondering en al dat huldebetoon. Zou hij het niet even goed kunnen doen, wat die kwajongen daar op het tooneel had gedaan? Den volgenden dag reeds waagde hij den sprong en viel natuurlijk te pletter, een lot.datdeneersten duikelaar slechts door stom geluk ontgaan was. Weer een dag later beklom een derde den heitoren maar die kwam op het nippertje nog tot bezin ning. We hebben het blad met de groote en gecontro leerde oplage van dag tot dag nagezien om het interview te lezen, dat aan de ouders van den omgekomen springer was afgenomen. En we hebben uitgekeken naar een bericht, dat de directie van het grootste Rotterdamsche bios cooptheater tenminste de begrafeniskosten op zich zou nemen van den tweeden dooden held En dat ze een monument zou plaatsen op het graf. Naar dat alles hebben we tevergeefs uitgezien. Aan doode helden heb je geen steek voor reclame. De moeder van den tweeden duikelaar is mis schien geen echte Sperling, maar mogelijk is ze wel een echte moeder, die niet alleen met smart haar jongen herdenkt, maar met bitterheid degenen zal vloeken, die haar kind den dood injoegen, doordat ze een dwaasheid verheerlijken als een heldendaad. De een deed dat omwille van de sensatie welke krantenkolommen attractief moet houden de ander om publiek te trekken naar zijn onderneming. Er wordt geklaagd over de leegte van karakter en denkwijze van de tegenwoordige jeugd, maar de jeugd van heden wordt ook niet meer in goede banen geleid. De jeugd zou anders wezen, als de ouderen en wie men de verstandigen rekent, niet overal klaar stonden om jeugdzotternijen te bewon deren en te verheerlijken, al ware het maar alleen om de wijze, waarop die zotternijen van anderen economisch kunnen worden uitgebuit.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 5