Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 13 DINSDAG 31 JANUARI 1933 42e Jaargang Oilim: Bun I. M. IEIZEH - .Urinteir I. i. tEIZER. - iinil «BBrdscbirwnaJi. Onze taal Buitenlandsch Overzicht Binnenlandsch Overzicht TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 58 NIEUWE m LANGEDIJkER COURAiT DEZE COURANT DINSDAG - en ZATERDAG Abonnmentsprljs: sm 'f maanden 1.18. ADVERTENTESN; Van 15 regels 75 cent; elke regel «eer 15 cent GROOTE LETTERS NAAK PLAATSKI 1MTE. Wij kregen een artikel onder de oogen, dat wij met groote ingenomenheid hebben gelezen. I Het spreekt tot ons in duidelijke taal, op welke wijze onze taal tegenwoordig wordt verknoeid. In den Haagschen gemeenteraad heeft het raads I lid mej. Loeff, bij de algemeene beschouwingen over net onderwijs, de aandacht gevestigd op de veelal droevige resultaten van het (onderwijs in onze eigen taal. Zij heeft, Volgens de „Haagsche Courant", een reeks gevallen genoemd, die wer kelijk niet minder dan ontstellend feijn en die wel een treurig beeld vormen Van de kennis van onze taal, zelfs bij hen, die scholen van al gemeen middelbaar onderwijs hebben doorloopen Wie dagelijks vele brieven en stukken'uit alle maatschappelijke kringen ontvangt, weet maar al te goed, op welk ben slechten voet zeer ve len staan met onze eigen 'taal. En heusch niet alleen de minder ontwikkelden of zij, die slechts bij uitzondering hun gedach ten op schrift stellen. Neen, ook z.g.n. algemeen ontwikkelden en wetenschappelijk gevormden, ook menschen, die er zelfs prat op gaan, dat^zij een vreemde taal aardig machtig zijn. Met zinsbouw, grammatica en spelling liggen ontelbaar vele landgenooten jammerlijk over hoop. En het ergste is, dat de meesten zich daar van niet bewust worden als zij beter en zuiver der taal van anderen lezen. Ce oorzaken van het euvel zijn ongetwijfeld het verregaand slordige en gedachteloos gebruik, dat in breede kringen van de spreektaal wordt gemaakt eenerzijds; anderzijds het zeer onvol doende onderwijs in de Nederlanjdsche taal. Die onderwijzers en leeraren komen te staan voor een ware barricade van taalverknoeiïng en ver- waarloozing bij hun leerlingen. Waarbij dan nog komt, dat dikwijls de onderwijskrachten zelf aan dit euvel niet ontgroeid zijn. O'ns is zelfs een geval bekend, dat een On derwijzer, die solliciteerde naar Tie vacante be trekking van onderwijzer aan een der lagere scholen in een onzer gemeenten, in zijn solli citatiebrief maar even twintig fouten maakte. De spreektaal is de taal in haar eenvoudigen vorm. Welbeschouwd kan men niet van een spreektaal (ten aanzien van een bepaalde taal, ook van de onze) gewagen, want er zijn ver schillende spreektalen, te onderscheiden naar ver schillende gewesten, streken, steden, dorpen zelfs; te onderscheiden ook naar verschillende kringen der samenleving. Zoo beschouwd, zijn de spreektalen in ons land haast ontelbaar; doeh zij vinden elkaar, bij alle verschil van uitspraak,, woordkeus, zegswijzen ,enz., in hetgeen zij als Nederlandsche taal gemeen hebben. Prof. Rolland, die onze taal zoo meesterlijk wist te hanteeren, heeft het zoo juist gezegd; „Als ik spreek, leg ib om zoo te «eggen mijn manchetten af, hoewel ik ze juist aanhoud; jen als ik schrijf, doe ik mijin manchetten bij wijze van spreken aan, hoewel Tb ze dan juist ('uit trek." Met dat grapje gaf hij precies het verschil ,aan tusschen spreek- en schrijftaalde spreektaal zooveel vrijer, losser, eenvoudiger; de schrijf taal zooveel geböudener, maar dan ook zooveel scherper, nauwkeuriger, raker. Wij bedoelen hiermede niet het ontwikkelings proces, dat ook onze taal ondergaat, tegen te houden. Maar óók niet, om dat proces kunstma tig te verhaasten of het in andere dan de natuur lijke banen te dwingen. Want dan maakt men ongelukken en slachtoffers. Pat blijkt al bij de verwaarloozing (bij een deel van het onder wijs) van naamvallen en geslachten en van re gels, die nog steeds een fundament vormen voor zuivere taal. Het blijkt ook uit de verwarring op het gebied der spelling. Die jonge menschen, die hun eigen taal slecht geleerd hebben, zijn het slachtoffer, wanneer zij straks in de maatschappij komen en met, of ondanks, hun gebrekkig taalgebruik (mondeling en schriftelijk) zich een bestaan moeten verove ren. Éénheid in taalonderwijs is hoog noodig, over de geheele linie. En dan: veel beter taal onderwijs, dan er nu veelal wordt gegeven, op de lagere scholen vooral, bij het voortgezet on derwijs óók, en door leerkrachten, die voor dit onderwijs beter onderlegd en meer geschikt zijn da,n nu dikwijls het geval is. Dlit laatste raakt direct de opleiding van onderwijzers en leeraren. Men klaagt over de slechte resultaten van het onderwijs in het algemeen. Grondige verbetering van het onderwijs in de Nederlandsche taal op alle scholen, van laag tot hoog, is leen <;:nationaal" belang van de eerste orde. „Nationaal" in den goeden, nuchteren, ge zonden, practischen zin des woords. Zooals het was is het niet meer. Wij 'kun nen ons niet verheugen in het feit, dat dit is te constateeren. En wij kunnen niet beter doen dan besluiten dit artikel, hoewel het onderwerp aan het euvel der onvolledigheid lijdt, met de woorden van Dr. J. te Winkel: ,,Wie weten wil moet omzien, wie vooruit wil moet gelooven, )aan deze noodzakelijkheid ontkomt geen ster veliugt." Hitier rijkskanselier van Duitschland. Van Papen was zijn gangmaker. Naar de dictatuur? In .Frankrijk een moeilijke kabinetscrisis. Naar een onafhankelijke Iersche republiek.? Wat velerlei machten in Duitschland hadden voorzien, maar wanhopig hebben willen tegen houden is toch gebeurd. De voornaamste macht in het Duitsche rijk is overgedragen aan den uit Oostenrijk geboortigen volksmenner Adolf Hit ler, achter wien jong Duitschland zich heeft ge schaard omdat het omhoog wil uit de vernede ring en ellende en daartoe van de oude leiders noch van de oude partijen meer heil verwacht te. De Hitlerianen hebben misschien minder vertrouwen in het program van hun leider, (dan wel in het feit op zich zelf, dat hij (andere we gen wil gaan dan die, waarlangs de democrati sche staatslieden het geslagen D/uitsche volk sedert 1918 hebben geleid. De politiek van von Schleicher was er onge twijfeld op gericht om terug te keeren ,tot den ouden, door democratie en parlementarisme af- gebakenden ouden weg, welke voor een oogen- blik door von Papen was verlaten, maar von Sleicher kon er niet in slagen om den loyalen steun te verkrijgen van de partijen, welke bij zijn politiek belang hadden. Zaterdagochtend ging hij aan von Hindenburg volmacht vragen om zoo noodig den rijksdag weer te mogen ont binden ,als in de zitting van Dinsdag piet een meerderheid van den rijksdag achter hem zou blijken te staan. Von Hindenburg weigerde. Die wist toen vermoedelijk al, wat nu verder zou gebeuren. Von Papen had met Hitier ge- conefreerd en het bleek steeds duidelijker, dat de heeren elkaar hadden gevonden. Toen Hu- genberg daarop tegen het einde van de vorige week een communique uitgaf, meldende dat von Sleicher niet rekenen kon op 'den steun der Duitsch nationalen, omdat de rijkskanselier er klaarblijkelijk op uit was om de idee der autori taire staatsgedachte te liquideeren, toen begon het duidelijk te worden dat het Harzburgsche front was hersteld en dat het driemanschap Hitiervon PapenHugenberg klaar stond om de regeeriug over te nemen. Deze combinatie zou dan vermoedelijk niet schromen om zoo zoo noodig tot de uitoefening van een "dictato riaal bewind over te gaan. "Een dictatuur .im mers ligt geheel in den lijn der autoritaire staatsgedachte. Toen von Sleicher Zaterdag naar von Hin denburg ging, was het nieuwe kabinet blijkbaar reeds in kruiken en kannen;. Von Papen werd verzocht met de partijen 'te onderhandelen, pa- dat von Sleicher als gevolg van von Hinden- burg's weigering zijn ontslagaanvrage had in gediend. En von Papen kwam toen al spoedig met een voordracht bij den rijkspresident, waar op Hitier vermeld stond als rijkskanselier, von Papen als vice-kanselier en commissaris voor Pruisen, Hugenberg als minister van Economi sche Zaken, Voedingswezen en Landbouw. Von Hindenburg heeft Maandagochtend deze mi- nisterslijst aanvaard. Von Neurath krijgt Bui tenlandsche Zaken, dr. JFrick Binnenlandsche Zaken ,Swerin von Krasigk Einantien, Seldte (die de Stahlhelm jn het kabinet vertegenwoor digt), Arbeid, von jEtubenach, Verkeerswezen, Goring wordt belast met de waarneming der za ken van het Pruisische ministerie van Binnenl. Zaken, Gereke wordt commissaris voor de werk verschaffing. Er is thans pog niet te zeggen, hoe 'de ge beurtenissen in Duitschland zich verder zullen ontwikkelen. Het gevaar voor groote binnen landsche conflicten is zeer acuut. Het kabinet poogt op het oogenblik nog steun of welwil lende neutraliteit te verwerven van het Centrum en Beiersche volkspartij, teneinde aldus een par lementair fiat op zijn bestaan te krijgen, maar we voorzien dat het spoedig tot rijksdagontbin ding zal komen en dat de nieuwe verkiezingen wel heel lang op zich zullen laten wachten. Be internationale pers is .vol zorg over de gebeurte nissen in het Duitsche rijk, welke niet in staat zijn om de noodige rust en het gewenschte ver trouwen op de wereld te brengen, welke benoo- digd zijn voor een vlot "economisch herstel. In Frankrijk is het kabinet Van Paul Boncour ten val gebracht, doordat de "kamer met 390 193 stemmen het regeeringsvoorstel afwees om de directe belastingen met vijf "procent te ver noegen. Er is thans een moeilijke situatie inge treden, omdat wel voor bezuiniging teen groote meerderheid in de kamer is te vinden maar geen bepaald voorstel op zich zélve (ben meerderheid vindt. Be Fransche bégrooting sluit echter met een aanzienlijk tekort en elk uur, dat met het ne men van bezuinigingsbesluiten getalmd wordt, kost daardoor aan het land toeer dan een kalf i millioen francs. j Op het oogenblik is Dielad'ier San bod voor de I regeeringsvorming. Hij is met Herriot leider van de radicaal socialisten in Frankrijk'. Bij de in Ierland gehouden Verkiezingen heeft de onverzoenlijke republikeinsche leider De Va lera een ongedacht groote overwinning behaald. In het nieuwe parlement beschikt 'zijn partij over de meerderheid, zoodat hij "thans zonder hulp van Labour zal kunnen regearen. Uit dien hoofde wordt verwacht, dat hij. "pogen zal om zijn verkiezingsbeloften te verwezenlijken. Dat zou beteekenen dat hij de onafhankelijke Ier sche republiek zou vestigen en Zuid Ierland ge heel los zou verklaren van Engeland. Het behoeft geen betoog, dat zulke daad weer de kiem zou bevatten van nieuwe internationale conflicten. Het einde van de vorstperiode. De regeering tegen verhooging van brand stoffentoeslag voor werkloozen. 8- jarige leerplicht. Een socialistisch initiatief. Van vuur en gas. Sport geknoei We luisteren allen regelmatig naar de weer berichten van De Bilt, nieuwsgierig als we zijn naar de toekomstverwachtingen der zeer geleer de weerprofeten, maar erg veel vertrouwen heb ben we over het algemeen niet in zj.' 'Zje (zijn er in Be Bilt dan ook nog al eens (een keer ler )naast met hun voorspellingen. Toen het vriezen op het eiide der vorige week raak begon te worden, onthaalde de Bilt -ons op herinneringen )uit den winter van 1929 en werd als een goed gefundeerde meening verkondigd, dat het win tertje vau thans vermoedelijk net zoo streng zou worden. Maar plotseling en onaangekondigd trad Zaterdagavond de dooi in en Maandag haiJden we een weertje dat ons de smaak |der lente (op de lippen bracht. Intusschen is er Zondag nog massaal van het ijs geprofiteerd geworden. Er werden groote tochten gemaakt en vele dui zenden waren op de gladde ijzers. Met dooi neemt ook altijd de kans op ongevallen toe. Ook Zondag hebben eenige personen het leven gelaten, onderwijl ze zich met de schaatsensport vermaakten. Die nationale kampioenschappen kon den nog juist worden verreden. Het was de neer van der Scheer uit Zutfen, die aan zijn Zwit- serscne lauweren een nieuwe glorie toevoegde door het Nederlandsche kampioenschap te be halen. Nu komen ook de ongemakken van de vorst naar voren. Dp de rivieren is het ijs zwaar gaan kruien en dat brengt velerlei bezwaren met zich o.a. voor vernieling van bruggen en andere kunst werken. Vooral op de W;aal is de toestand ver ontrustend. 1 De Spoorwegen hadden nog wel eein poosje vorst kunnen hebben. Nu de wateren niet meer bevaarbaar waren, is het vrachtverkeer door middel van de spoorwegen plotseling reusachtig toegenomen zoodat vele extra diensten moesten worden ingelegd. Werkloozen en de vele andere menschen met smalle beurs zullen het wel niet zeer betreuren, dat het weer is omgeslagen, want als het zoo fel koud gaat worden dan helpt er ha-ast geen sto ken meer tegen. Een kachel meer laten bran den of extra scheppen qp het vuur, zijn 'nóch-: tans de eenige middelen om het in huisi wat meer I loiiAvmiolf maakt de huid ruw IvSVciflladlt en schraal en veroor zaakt dikwijls val- en schaafwonden. Men ver zacht en geneest dit met Purol. Doos 3£ ct. houdbaar te maken. Maar kolen kosten geld. Verschillende gemeentebesturen hebben zich.te legrafisch tot de regeering gewend ter verkrij ging van een extra kolentoeslag voor de werk loozen, maar de regeering was niet scheutig. Bte aangevraagde verhoogiug werd afgewezen. Al leen in de vier grootste steden des lands mocht aan de werkloozen in bepaalde omstandigheden t een extra toeslag van vijftig cent worden ver leend. Critiek erop is gemakkelijk! geuit, maar we mogen tenslotte iiiet vergeten, dat het .aantal ondersteunden reusachtig groot is jen juist in verband met de vorst door zg. uitvriezen nog aanzienlijk was toegenomen. Loor den hr. K. ter Laan c.s., dus door de socialis tisehe kamerfractie is een ontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet ingediend. De voorstellers meenen, dat de jeugd welke doelloos rondloopt verwildert eu deswege willen ze een deel er van nog maar een poosje op school Jateni. Wat de kosten betreft gaan de voorstellers misschien van de gedachte uit, spreekt met de Geer, en het komt in orde. Volgens het ontwerp zou de achtjarige leerplicht moeten worden ingevoerd van 614 jaar de landbouwverloven zou den uit de wet moeten worden gelicht en het on derwijs aan de schipperskinderen opnieuw worden geregeld. De roode haau heeft in de afgeloopeu week weer luide gekraaid vaft verschillende daken. Heel wat woningen, gebouwen en fabrieken gin gen in vlammen op, te veel om ize thier op Ie noemen. Ook dat zal voor een deel wel ihet gevolg zijn van de vorst, welke alles kurkdroog maakt. 1 j Door gasverstikking kwamen meerdere men schen om het leven. In Amsterdam kwam het uit drie leden bestaande gezin van een jongen politie agent om het leven doordat een gasbuis onder den vloer een breuk had gekregen, mogelijk ten gevolge van het vriezen. In Utrecht raakten drie leden luit een gezin bewusteloos als ge volg van kolendamp. Een hunner bleek niet meer te redden. Iemand te Hilverteum, die in een garage werkzaamheden moest verrichten, had er geen erg in, dat hij, de kou zorgvuldig buiten houdende, de schadelijke gassen binnen 4e garage hield. Hij is tenslotte dood .aangetroffen. In Brussel hebben we ter Zesdaagsche weer een nationale sportglorie beleefd. Pijnenburg werd er winnaar met den Duitscher" 'Schon. Achter af is het alles afgesproken werk gebleken. P"e directeur van 'de baan heeft een klacht ingediend tegen zes koppels, welke onderling hadden gere geld hoe de eindplaatsing zou zijn. Zelfs het pu bliek was vooraf al te weteu gekomen, dat Pij nenburgSchon met een ronde voor op Charlier Deneef zouden winnen. Zulke combines worden op Zesdaagschen vaak gemaakt. Heel die sport is niet anders dan een kermisvertooning, maar toch blijven duizenden belangstellenden ze volgen, doordat de kranten el* over het algemeen veel te veel notitie .van ne men. In de geruchtmakende Aufwertungszaak is de A msterdamsche notaris op Maandag tot een half jaar veroordeeld. Zijn waarborgsom wend niet verbeurd verklaard.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1