Raad Broek op Langendijk Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier i: Firma 1. H. KEIZER .Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Buitenlandsch Overzicht Binnenlandsch Overzicht NO 14 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 5e DONDERDAG 2 FEBRUARI 1933 42e Jaargang NIEUWE L4NGED1JKEB COURANT nEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.1(. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Het avontuur van en me't Hitler in Dmitschland. Ontbinding van den Rijksdag en den Pruisischen Landdag. D|e houding van het Centrum. Treedt dr. Luther, af als president van de Rijksbank? Een kabinet D'ala- dier in Frankrijk. Britsche ontwa peningsvoorstellen. Denemarken gaat vee vernietigen. Van hier en daar. D|e Duitsche Nat. Soc. verkeeren in een vreugderoes over het nog ongedacht spoedig gekomen succes van hun beweging. Heele beu den trekken opgewonden <Joor de E|uitsche ste den, wraak nemende op hun communistische te genstanders. Ze voelen zich de meesters in het Diuitsehe rijk en de politie treedt maar dlap op tegen hun uitspattingen, wat ook wel zal voortkomen uit de onzekerheid, hoe zich de verhoudingen nog verder zullen ontwikkelen. Natuurlijk wordt in Duitschland en daarbui ten ernstig de vraag onder oogen gezien, of Hitler zich zal weten te handhaven. O.i. be hoeft men bij de beantwoording van zulke vraag geen rekening te houden met democra tische en parlementaire overwegingen. Hitler is, waar hij wezen wilde. Als hij met een parlemen taire meerderheid voorloopig kan regeeren, dan zal hem dat wel lief zijn, maar gaat dat iniet, dan zal hij zeker niet aftreden. Van de plaats tot waar Hitler is opgeklommen, kan deze 'al leen verdwijnen door geweld. D|e nieuwe rijks kanselier heeft verklaard, dat hij de Grondwet zou eerbiedigen, geen finantieele of monetaire experimenten zou ondernemen, en dat hij de communistische partij niet zou verbieden. Dlat zijn natuurlijk de voorwaarden geweest, waar op de rijkspresident hem wilde benoemen en de burgerlijke elementen uit het nieuwe kabinet hem hun steun wilden verleenen. Hitier zal zijn' woord houden voor zoover dat' met de belan gen der Nat. Soc. in overeenstemming kan ge bracht worden, maar ons lijkt de tijd niet ver' af, waarop hij alle ballast van het oude regime van z'ich zal schudden. Het stond in het mid den dezer week reeds vast, dat d erijksdag en de Pruisische Landdag zouden worden ontbon den, want speciaal in den rijksdag beschikt het kabinet niet over een meerderheid. W;el alfe het Centrum de regeering 'had willen steunen. Over wegende dat een parlementaire regeering in af- zienbaren tijd niet zou kunnen worden gevormd had het Centrum in jjrincipe geen "bezwaar om het kabinet Hitier té tolereeren, maar de om standigheid, dat de nieuwe heerscherg de hulp van het Centrum noodig hadden, was voor de leiders dezer partij aanleiding om 'te trachten van het nieuwe bewind garantie "te verwerven, inzake naleving van de Grondwet en veilig stelling c.a. van de 'geldende sociale regelen en en voordeelen. Dat de regeering de pertinente vragen van het Centrum niet'klaar durfde oï wilde beantwoor den is wel een stellige aanwijzing van He koers, in welke Hitler met het schip van staat stevent, Een der eerste Hitleriaansche slachtoffers schijnt dr. Luther te zullen worden, de idirec^ teui van de Rijksbank. 'Dir. Luther heeft niets op met de fantastische 'economie der nat. soc. Hij heeft alles gedaan om de marlt bp pari te houden, maar de nieuwe 'rijkskanselier heeft' zich al vroeger herhaaldelijk uitgelaten, dat hij infflatie van het geld mede een middel lacht om tot een economische opleving te geraken. Is 't geen dwaasheid, dat een (.groot millioenenvolk door een economisch fantast met zich laat expe rimenteeren En Frankrijk is de kabinetscrisis, ontstaan door het aftreden van het ministerie van "Paul Boncour reeds opgelost. D.w.z. er is een nieuw stel ministers, dat Vrijdag van deze week' onder leiding van Dialadier voor de kamer zou'treden, maar iedereen is overtuigd, dat ook' deze nieuwe mannen zich niet zullen kunnen handhaven,, 't is een kabinet van uitsluitend radicaal socials'- ten. D|e sociaal democraten stelden voor hun me dewerking te hooge, onaanvaardbare eischen. Het ministerie heeft dus alweer geen meerderheid achter zich. B|e parlementaire onmacht in 'Frank rijk maakt ook daar de geesten geleidelijk rijp voor het fascisme. Eindelijk hebben ook de Britten hun ontwa peningsvoorstellen te Geneve bekend gemaakt. Het plan viel ons geweldig tegen. Het houdt heelemaal geen vast omlijnd program; in en is zeer gereserveerd in opzet. Er wordt niets voor gesteld, maar aangegeven wordt, ten opzichte van welke kwesties de ontwapeningsconferentie spoedig een beslissing behoort te nemen. ""B.v. omtrent de vaststelling der legercontingenten, de zwaarte van tanks enz. Dlat zijn toch waar lijk geen voorstellen. Ook in Dienemarken weet de socialistische regeering geen raad met het vee, nog minder, hoe ze het op prijs- moeten houden. Ze zal pu per maand li 500 stuks laten vernietigen, maar het vleesch ter beschikking stellen van "de werkloozen. Die landbouw zal door middel van een complex van finantieele maatregelen, wélke beoogen om de lasten van 'de 'landbouwers te verlichten, worden geholpen Tenslotte eenig allerlei. In Noord Ierland dus in Ulster is een, algemeene spoorwegstaking uitgebroken, waardoor heel het treinverkeer is stilgelegd. Er zijn verschillende daden van sa botage gepleegd. In Zuid Spanje, speciaal in het district Fixtramadura, heerschen chaotische toestanden. Anarchistische en syndicalistische benden namen bezit van landgoederen, welke ze onder de boeren verdeelden. Dte Japanner# breiden hun actie in China verder uit1. Thans vinden herhaaldelijk bombardementen plaats in Oost Jehol. Het conflict tusschen de Z. Ame- rikaansche republieken Columbia en Peru om het bezit van de havenstad Leticia, schijnt pp vredelievende wijze te worden geregeld. De gevolgen voor ons land van het Hit ler-regime in Duitschland. Protest acties tegen de kortingen op. Indische pensioenen. Een winterpaleis in Am sterdam. Een treinontsporing bij Breukelen. Hier te lande is niet zonder bezorgdheid ken nis genomen van de Nat. Soc. victorie in Duitseh land. Hitier, de nieuwe rijkskanselier, heeft vooral veel aanhang verkregen onder de jeug dige werkloozen, die van het oude regime geen uitkomst meer verwachtten. Voor hen was de autarkische idee der Nat. Soc. zeer aantrekkelijk. Hitier staat een absolute sluiting' der grenzen voor den buitenlandschen invoer voor, om 'daar mee de noodzaak te scheppen van een aanzien lijke verhooging der Duitsche productie. Aldus zou er werk moeten komen voor millioenen, weifee thans tot lediggang zijn gedoemd. Die the orie is echter te eenvoudig van opzet om als afdoende remedie iets te kunnen beteekenen. Als het afhangt van den nieuwen rijkskanselier kunnen we er nochtans wel op rekenen, dat aan onzen land- en tuinbouw en aan onze zuivel- export opnieuw een uiterst gevoeligen slag zal worden toegebracht. Uit een mededeeling van dr. Molhuijsen, secretaris van het Kon. Ned. Land bouwcomite bleek, dat ook hij een dergelijk on heil mogelijk oordeelde. Er was echter kans, meende hij, dat het gezonde oordeel fder nieu we Duitsche heerschers .het gevaa r alsnog zou verhoeden. Immers, zoo meende dr. Molhuijsen, een algeheele sluiting van de Diuitsche grens voor jnvoer van Nederlandsche producten, zou een .zeker verlies tengevolge hebben van afzet van p.uitsche industrieproducten in ons land. Dat verlies zou veel aanzienlijker zijn dan de winst ,der grenssluiting. In het ministerie van Economische zaken en arbeid te Berlijn, zetelt thans "de heer Hugenberg, die altijd de woord voerder der groot industrieelen is geweest. Hitier zou heel wat pressie op Hugenberg moe ten uitoefenen om dezen te winnen voor een in- voerbelemmering van Nederlandsche Landbouw en zuivelproducten. Zpo bezien, kan men nog eenige hoop koesteren, "dat de ergste slag voor onze export naar Duitschland wordt afgeweerd maar -veeren zullen we wél weer hebben te laten. Dat laatste is altijd een opleizierig iets. Ook de gepensionneerde Indische ambtenaren en mi litairen ondervinden dat op heden. Ze meenden» dat wat er ook gebeuren moc"ht, aan hun pen sioen niet zou kunnen worden geraakt. Nu de regeering in dat opzicht tegengestelde voorne mens heeft en het plan "bekend heeft gemaakt om op de Indische pensioenen tien procent te korten, zijn van alle kanteh. de protesten los-' gekomen. Daar in de Tweede Kamer dezer da gen de Indische begrooting aan de orde zal komen is het te verwachten, dat de kwestie een onderwerp van bewogen disputen zal gaan uitmaken. Ook de manschappen welke opi de vloot die nen, welke in de Indische wateren vertoeft, heb ben zich heftig gekeerd tegen de afgekondigde korting ad 14 procei^; op hun loonent Het is zelfs op enkele schepen een oogenblik tot open lijke muiterij gekomen. De manschappen weiger den aan te treden. Die gezagvoerders w'isten de mannen tenslotte tot andere gedachten te bren gen. Een veertigtal aanstichters zijn daarop ge arresteerd en aan land geinterneerd in afwach ting van nadere beslissingen. Er is heel wat goeds en schoons wat (in de zen crisistijd ten ondergang je gedoemd. Er is nu eenmaal geen geld pieer voor alle mooie en nuttige zaken. Wat echter pok valle, de sport leeft en voor sport blijft geld zat beschikbaar. Het staat op het oogenblik bv. weer vast, dat in Amsterdam, in 'de onmiddellijke omgeving van het stadion een j>aleis zal verrijzen, een Win tersportpaleis. Het zal 14000 plaatsen bevatten een kunstijsbaan hebben van 50—60 meter, een wjelerbaan van 250 meter voor het organiseeren van 'Zesdaagsehen en dergelijke feesten enz. Zou de inrichting van dergelijke zaken,, welke toch zoovelen het geld weer uit de zak zullen klop pen, nu niet kunnen wachten, tot betere tijden? Dinsdagavond 'zijn bij Breukelen drie wagens van een rangeertrein uit de rails geloopen, waar door het spoorwegverkeer Amsterdam 'Utrecht ernstige vertraging ondervond. We wijzen er nog eens op dat dergelijke incidenten den laatsten tijd vaak plaats grijpen, vorige week nog otider Halfweg, en dat het aanbeveling verdient dat een ernstig onderzoek naar de oorzaken er van wordt ingesteld. Safety first, veiligheid voor bezuinigingsnoodzaak zelfs, blijve het de vies onzer Spoorwegen. De raad dezer gemeente vergaderde Woensdag i Februari nam. acht uur. Van den heer Bonnet is bericht van verhin dering ingekomen. Die voorzitter opent met gebed, waarna 'de secretaris de notulen leest, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd, onder dank zegging aan den secretaris. Ingekomen stukken. Dankbetuiging van het drankweercomite voor gemeentesubsidie. Bericht van de leden, der commissie tot wering van schoolverzuim, commissie van toezicht en Burgerlijk Armbestuur, dat zij hunne benoeming aanvaarden. Provinciaal blad inzake verlaging salarissen Burgemeester, secretaris en ontvanger. Idem goedkeuring genomen beslissing geldlee- ning 4000 gulden t.b. kabileering. Goedgekeurde begrooting over-1932. Voor kennisgeving aangenomen. Adres nat. commissie tegen het alcoholisme. R. pn (W. stellen voor deze zaak tot 1935 te laten rusten. Aldus besloten. Een drietal adressen: ten eerste van Heemse, inzake wijziging grondbelasting, ten tweede ver zoek om adhaesiebetuiging aan het verzoek der gem. Oudkarspel inzake de kanalisatie, ten der de adhaesieverzoek van de gemeente Kerkrade, inzake lager onderwijswet. Bi. en W:. stellen voor, ingevolge vroeger genomen besluit aan dergelijke adressen geen adhaesie te betuigen. Die heer KOEDIJK: merkt op, dat er zoo veel dergelijke adressen komen en denkt dat dan de vereen, van Ned. gemeenten niet goed. zal Die VOORZITTER noemt het een manie, en denkt dat er individueel niets valt te bereiken. Diergelijke zaken zijn toch voor de Ver. v. Ned. gemeenten. Ep heer KOEDIJK vindt het raadzaam steeds den organisatorischen weg te bewandelen. Die heer VAN DER: MODEj Nwil het adres van Oudkarspel apart behandelen, maa jr is ver heugd, dat B|. en W. dit voor kennisgeving willen aannemen. Voorstel vajn B. en W. tot verhuur aan z het rijk vah het post-, telegraaf- en telefoolnkantoor voir vijf jaar tegen een jalarlijksche huurprijs van 2300 gulden Aldus besloten. Voorstel vam Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van reductie van 30 procent aan de pachters van het ge meente akkerland. Hierin zijn ook opgenomen de pachters van het rietland. Aldus besloten. Voorstel tot hctali(ng van 30 proeent van de verschuldigde rente van 1932 van, 3e door de Provincie en gemeente gegairatadeerde tuinidersvoorschott: n v. de Coop. Boerenleenbank te Broek op Lalngendijk. In ,1931 zijn mét behulp van de provincie een aantal voorschotten verleend, waarvan v. gemeenterekening 30 ^procent was. Er is op aan gedrongen dit bedrag door 'de borgen, in casu provincie en gemeente te laten betalen. Toen waren er van de 1100 300400 die betaald had-; den. De rest mocht de rente bijschrijven. Later zou de zaak dan opnieuw behandeld worden. De toestand is thans nog slechter geworden, waardoor 'Bf- eto W. nu mét het voorstel komen Er moet betaald worden 1578:.34, gulden, dus voor de gemeente 30 procent 473.50 gulden. De heer VAN DER MOLEN kan zich er graag mee vereenigen, omdat de menschen het hard noodig hebben. Aldus besloten. Idem tot kfet gewfiK van machtiging mam dit college tot oniderhanidscben ver huur vafl. het rietland „de Plompt B). ein W. stellen voor aan Cornelis de Ruij- ter te verhuren voor 50 gulden onder borgstel - ling. De VOORZITTER merkt op dat men te ruggehoord is. Het heeft indertijd 180 gulden opgebracht. Openbare inschrijving kon slechts 47 gulden opbrengen. De heer VAN DER MOLEN vindt het een goede koopmanschap van B. en W. C Mem tot bet bicschikbaars tel len, voor 't jaar 1933 van «en "bedrag vani ten hoog ste 2.50 gulidefn per wérklooze op grond va'n de cireulaine van Tietj Nationaal Crisiscomitc vain 15 D|acémbe)r '1932 v. extra hulp aain werkloozen. VOORZITTER merkt op, dat er nog zooveel aan het crisiscomitc gegeven wordt, door het busje, vrije giften, en inzameling door dames. Er is heel 'wat noodig voor onderkleeding en dekkipg. Het crisiscomite wil Tiet graag vol houden en zal in den loop van deze week (nog maals een rondgang 'gedaan worden. Met vrij moedigheid stellen R. 'en W. daarom voor de bijdrage te geven. Die heer VAN DER MOLEN vraagt of er geld wordt uitgekeerd of natura. VOORZITTER deelt mede dat haast alles ito natura gegeven wordt. Rondvraag. De heer KANSEN dringt aan op een bétere zatodstrooiing bij gladheid. D|e VOORZITTER zegt dat het veel te veel geld kost en dat het voor de jeugd ook wél aardig is eens sleetje te kunnen rijden. De heer OOIEVAAR denkt dat de heer Kan sen geen begrip van de kosten heeft. Hierna sluiting.- Waarom It i>n Broek zoo glad was....... (omdat de jongens toch ook eens sleetje rijden moeten. Burg. Slot in de raads vergadering.) Welzalig, wien de jongenskiel 'nog om de schoudren glijdt, Hij vindt in Broek op Langendijk zijn padje welbereid). Als HABObussen naarstig glibberen A Is oudjes op hun beenen bibberen Als om ien 'bij de Broekerbrug Men valt op 't onderst van zijn rug Als stroflend, glissend voet voor voet, Men loopt, omdat mem loepen moet Elan vraagt heer Kansen in den Raad Hioe of 't met de bestrooiïng staaij. Al is de gladheid nu verdwenen, Men brak toch bijna soma z'n beenen Bezorgd voor 't Broeker we! en wee f Vroeg hij 't beleefd, maar hij kreeg Jnee!." ,/We moeten" zei 'de praeses toen, „Ook voor de lieve jeugd wat doen, ,/Want ach, ze springen uit de band, ,;Als 'k alles stroef strooi met dat zand. „Laat ze dus 'lustig sleetje rijden, „Laat ze maar glissen en laat ze maar glijden". (Het is „normaal", want het is gewis Dat de heele wereld éen glijbaan is.. Maar de Broeker 'Jeugdglisbond krijgt tot Eere-voorzitter burgemeester Slot.) J. OBSERVER. Plaatselijk Wieuws Breek op Langendijk. Aan het pcostkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Januari 1933 ingelegi 14242.12 gulden terugbetaald 7137.54 gulden. Het laatste door dat kantoor .uitgegeven boekje draagt het nummer 199?'. Notorldscharwoud'C. In de Donderdag jl. gehouden Jaarverga dering van de „Harmonie „Excelsior" werd o.m. besloten het minimum der donateursgelden van 21.50 op 21 gulden per donateur terug te brengen Ook de contributie onderging eenige veran- dering en is deze voor leden en aÖspirantledenj beneden 1 6 jaar verlaagd tot 15 cent. Aan de heeren Kj. van Dijk, en IJ. Kaan werd door den voorzitter, den heer J'. Kuiper^ het gouden „Excelsior'-insigne uitgereikt voor het 25-jarig onafgebroken lidmaatschap. Speciaal willen wij de aandacht van 'onze le zers vestigen op de contributieverlaging voor de adspiranten. Het toetreden als adspirantlid be hoeft hierdoor thans voor niemand meer be zwaarlijk te zijm. Aanschaffen van ,een muziek instrument is niet noodig, daar deze door de Harmonie aan de leden gratis in bruikleen wor den afgestaan. Noordscharwoude. Naar wij vernemen is de .uitvoering, te geven door de zangvereeniging „Crescendo" door om standigheden uitgesteld tot Zondag 26 Februari aansla anSe.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1