Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 15 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933 42e Jaargang llilsave: firma 1. H. KEIZER Meteor I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Het geluk van gisteren Buitengewone TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. SR NIEUWE LlMKEDUkER (III IIVI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: ©er S maanden LIS. AD VERTE NTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS N&4P PltJT«»l'iWTr Talloozen hebben dezer dagen met volle teugen genoten vaiv het ijsvermaak. De na* tuur had ons goed bedeeld; ruim een week lang konden we genieten van de schaatsen* sport, welke voor velen zoo'n welkome af* wisseling was in zorgelijken tijd. Daar is weer gezondheid opgedaan op het ijs. Stramme spieren zijn lenig gemaakt, het bloed is snel* Ier gaan stroomen, er kwam kleur op bleeke wangen, vreugde klonk uit klagelijke mon* den. Toen kwam de dooi. Vele gezichten verstrakten weer. Er werd gemopperd dat de vreugde maar zóó kort mocht zijn, of wel: men schikte zich, berus* tend, maar troosteloos. Och, we vonden het zelf óók jammer. Wintersche vriesdagen met een beetje zon, kunnen mooi zijn. En nu, met dien dooi, zou het wel weer op regen uit* draaien. Dat gebeurde inderdaad, maar 's anderen daags was het toch een heldere dag en er scheen een verkwikkend zonnetje. Toen we buiten kwamen, zaten- een paar spreeuwen op het dak te kwetteren; in de lucht hing iets van de lente. Heel den winter hebben we geen tuin aangekeken, maar dien ochtend staarden we op den grond. We schoffelden met den schoen over de aarde; die was nog hard. Maar over een paar dagen, zoo dachten we, dan zal het wel gaan. Dan zullen we een beetje mesten, we zullen spitten; dat struikje zullen we verplanten en daar zullen we een bedje aanleggen van dit of dat. Wat al plannen! Nou moest de winter maar gedaan wezen, zoo overpeinsden we, want het werd tijd voor de voorjaarswerkzaamheden in den tuin. in welke we ons nu reeds verheugden. We weten, dat we niet beter zijn dan een ander, maar we zijn dankbaar voor 't vleugje optimisme, dat we als goede gave van den hemel bij onze geboorte hebben meegekregen en dat ons niet bindt aan de vreugde van het verleden, maar gelukkig stemt om het geluk van morgen. Zoo vele menschen verliezen zich in de gedachte aan wat geweest is. Ze hebben het eens zoo goed gehad en ze treuren hun leven lang, omdat ze het zoo niet wéér krijgen. Waarom niet in de toekomst gezien en gelet op de mogelijkheid van andere blijdschap? In alle omstandigheden des levens kan er reden tot verheugenis zijn. Het geluk van mattrieele welvaart kan ons verlaten, maar eens zijn we misschien nog blijder met een geestelijk evenwicht, dat we vinden, doordat de boeien der materie ons niet langer ge* vangen hielden. Er zijn ouders, die nimmer een kind kunnen vergeten, dat ze verloren. We moeten ons echter eens kunnen losmaken van het verleden. In andere kinderen valt óók nog zooveel te ontdekken; ook zij kun* nen ons vreugde verschaffen. En zij hebben méér recht op onze attentie dan die kleine, welke voorging op den weg naar de eeuwigheid. Het heeft gevroren, want er was winter. Het water stolde tot ijs en dat bracht ons vreugde. Het ijs is versmolten en de zon, welke van dag tot dag aan kracht wint, zegt ons, dat we nieuwe verheugenis zullen bele* ven. In de natuur zal alles herleven en de menschen zullen zaaien en oogsten, planten en vruchten, blijdschap op zich zelve. Zóó moeten we het leven leeren zien. Niet als de pessimisten, die somber droo* men blijven van het ijs, om de lente eerst te zien, als deze op haar hoogte punt is. Zoo'n pessimist zal dan weer treuren, omdat het groen zoo spoedig ontwikkele. In den zomer wordt hij verrast door den bloei der planten en hij heeft niet eens de knoppen zien groeien en zwellen. In den herfst ziet hij de blaren vallen en hij heeft verzuimd om vóór dien tijd omhoog te zien, als het groen verkleurt en overgaat in een schat vap tinten, terwijl de dauw diamanten strooit, welke de zon doet stralen en schitteren. Er is méér vreugde op de wereld, dan vele menschen er vinden. Men moet voor zich uitzien en op de kleine teekenen letten. Het geluk ligt soms verscholen, maar het is over* al. Men zoeke het, zoo noodig op andere, nieuwe paden. PALTHE (TOT 25 FEBR.) 20 pet. KORTING. te Noordscharwoude, en zoo vervolgens. Men zie voorts de in dit blad geplaatste advertentie. A. TEN BRUGGENCATE Prov. Kinderarts. Bergen, N.H., Februari 1933. ZUIDSCHARWOUDE. Plaatselijk BSïeuws behaatsensport. Als gevolg van het succesvolle rijden van onzen schaatsenrijder Jn. Langedijk, is hij, met Heiden, Dijkstra, Koops en Hooftman, heden morgen per vliegtuig van de K. L. M. vanaf schiphol naar Noorwegen vertrokken om op 10 en 11 Febr deel te nemen aan de voorwedstrijden te Oslo en op 20 en 21 Februari a.s. aan de wereldkampioenschap pen hardrijden te Drontheim (Noorwegen). Een prachtig succes waarmede wij Jan van harte geluk wenschen. En het zal zeker aan hem niet liggen om daar in het hooge Noorden een zoo goed mogelijk figuur te slaan. Een goed succes, Jan. Caeca Ra. Zondag 19 Feblruari aanstaande vraagt de operettevereenjging Caecilia een ieders belang stelling voor de opvoering van de prachtige ope rette „ROLANDA" vau onzen bekenden com ponist-auteur Jac. Jansen. ,/Rolanda." Wat zal deze naam voor ve len aangename herinneringen wakker roepen, dit mooie werk uit het zigeunersleven, nu ongeveer een achttien jaar geleden voor het eerst door Caecilia en onder leiding van den componist met bijzonder veel succes opgevoerd. Het is van Caecilia zeker een goede gedachte om deze hoogstaande operette wederom voor het voetlicht te brengen. Nadere aankondiging in een volgend nummer. Cou;su 11atieburfeau voor Zuigelingen te Broek op Langend ijk. Gelijk bekend, heeft het consultatiebureau v. Zuigelingen te Noordscharwoude in een behoefte voorzien. Ee zittingen zijn steeds druk bezocht. Reeds van den beginne af werd echter als nadeel gevoeld, dat dit bureau tever van het centrum verwijderd ligt, dan dat alle vier dorpen, om van de omgeving nog maar niet te spreken, daarvan konden profiteeren. Om hieraan tegemoet te ko men 'is een tweede lokaliteit in gebruik geno men te Broek op Langendijk en zullen met in gang van 8 Februari de zittingen beurtelings in deze plaats in het Betaal kantoor, en te Nrd'.- scharwoude gehouden worden. Ee uren blijven dezelfde als vroeger, dus van half tien tot half elf. Het is te verwachten dat ook dit bureau aan zijn bestemming zal voldoen. Zeer zeker zullen vele moeders met deze verandering ingenomen zijn en zal het bezoek aan beide bureaux nog aanmerkelijk stijgen. Een woord van waardeering voor de medewer king, door de besturen van het Witte Kruis en Wit Gele Kruis in het belang der volksgezond heid verleend, is hier zeker op zijn plaats. Op 8 Februari dus houdt dr. van Rilten zit ting te Broek op Langendijk, op 15 Februari De Noo:rdhollandsche Cinema verzoekt ons mede te deelen dat de prijsuitreiking van de bekende attractie op Zondag 12 Februari zal plaats vinden in de Roode Leeuw te Zuidscharwoude. Een ieder I zorge dan de plaatskaarten van de vier voorstel lingen (ook die te Noordscharwoude) bij zich te j hebben, want de gelukkigen kunnen denzelfden j avend hun prijzen in ontvangst nemen. Daar de toeloop groot zal zijn, heeft de directie voor een prima programma gezorgd en wel een 100 procent lachfilm van Felix Bressart de man uit „De Privé Secretaresse' in „Van je familie moet je het hebben". Verdere medespelenden Charlotte An der en Ralph Arthur Roberts. Ziet de verdere aan kondigingen. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag 1 Februari 1933 des avonds 7 uur kwam de geref. Knapenvereeniging in feestvergadering bij een, onder leiding van ds. Donner. Voor deze gele genheid waren de ouders uitgenoodigd welke op een enkele uitzondering na allen blijk gaven van hun belangstelling. Na de Jaarverslagen werden voordrachten, samen spraken gehouden, terwijl bij tijd en wijle door en kele dames chocolade werd geschonken en koek ge presenteerd. Op de geleverde opstellen volgde een aangename bespreking. ruim half een werd deze gezellige avond op de gébruikelijke wijze gesloten. OUDKARSPEL. Donderdagavond vergaderde de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging ten huize van den heer C Vis alhier. Wegens /vertrek van den heer J. Keizer, werd de vergadering geopend door den heer P. J. Kat, die de aanwezigen welkom heette, en den wensch uit sprak dat de besprekingen in hetbelang van de ver eeniging mochten zijn. Hij hoopt op de medewerking der leden om hem de leiding der vergadering zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Hierna worden door den secretaris, den heer J. Bruin, de notulen der vorige vergadering gelezen, en onveranderd onder dank goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken Ijeveren niets op. Hierna wordt door den secretaris het Jaarverslag gelezen, waaruit wij aanteekenen, dat het bestuur steeds de handen in elkaar heeft geslagen onder de meest prettige samenwerking. Er werden 4 bestuursvergaderingen en 1 leden vergadering gehouden. Het aantal betalende leden bedraagt thans 1205 en het aantal niet-betalende 138.. Er werden voor rekening van de vereeniging 36 leden in een der ziekenhuizen te Alkmaar opgeno men met een gezamenlijk aantal ligdagen van 66, of gemiddeld 18.5 dag. Ook voor het Jaarverslag ontvangt de secretaris den dank van den voorzitter. Het finantieel verslag wordt thans uitgebracht door den penningmeester, den heer P. Visser. Hieruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 2397.45 de uitgaven 2405 15 zoodat de rekening sluit met een nadeelig saldo van 7.70. Op de spaar bank staat een bedrag van ƒ224.68 met de bijge schreven rente een bezit vormende van ƒ232.53. Er moet door den penningmeester nog een bedrag betaald en ontvangen worden. Door den heer P. Volkers wordt rapport' uitge bracht over het boekenonderzoek en wordt mede- gedeeeld dat alles in volkomen orde is bevonden, terwijl de vereeniging wordt gefeliciteerd met het bezit van den penningmeester. Als nieuwe kasnazieners worden aangewezen de heeren P. Volkers en R. Jonker met als reserve de heer J. Duyves. Bij de nu gehouden bestuursverkiezing wordt de heer P. J. Kat, aftredende, herkozen, met 20 stem men, die zijn benoeming aanneemt onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen. In de vacture J. Keizer wordt gekozen de heer P Volkers, die eveneens zijn benoeming aanneemt. 'In verband met den finantieelen toestand der ver eeniging worden door de vergadering de volgende besluiten genomen: De vervoerkosten worden van 10 gulden op 7.50 teruggebracht. De leeftijdsgrens'voor vol lid'wordt van 18 op 16 jaar teruggebracht. In het vervolg zal men voor 3 Inplaats van voor 2 kinderen de omslag moeten betalen. Voorstellen voor de aanstaande federatievergade- ring worden niet ingediend. Tot afgevaardigde naar de federatievergadering wordt gekozen de heer L. Kalverdijk. Bij de nu volgende rondvraag wordt gevraagd naar het salaris van den bode en wordt medege deeld dat'dit ƒ132 heeft bedragen in 1932. Er gaan stemmen uit de vergadering op die dit te hoog vinden, waarop het bestuur mededeelt, dat waar voorheen per kwitantie werd betaald, door het bestuur thans is besloten een vast bedrag van 12.50 per omslag uit te betalen, waarbij is inbegrepen het rondbrengen van de convocaten Door den heer J Keizer wordt hierna aan het bestuur dank gebracht voor de prettige samenwer king gedurende de jaren dat hij voorzitter van de vereeniging is geweest, waarop den voorz. hem dank brengt voor de aan de vereeniging bewezen Hierna volgt onder dank en met de beste wen schen voor 1933 sluiting der vergadering. NOORDSCHARWOUDE. Een provinciaal zangconcours. Door het bestuur van den Noordhollandschen Zangersbond is besloten het jaarlijksche Provin ciaal Zangconcours dit jaar in de gemeente te houden op het terrein achter de o. 1. school. Het concours is uitgeschreven op 25 Juni en 2 Juli aanstaande Tusschen deze twee datums zullen ter afwisseling een of meer concerten plaats vinden. De organisatie berust bij de zangvereenigingen „Gemengd Koor te Zuidscharwoude, Crescendo te Noordscharwoude en St. Caecilia te Noordschar woude. OUDKARSPEL. Gisteren heeft onder zeer groote belangstelling de ter-aarde-bestelling plaats gehad van het stof felijk overschot van den heer G. Hart Hz., in leven gemeente-ontvanger dezer gemeente. Van vele organisaties en openbare lichamen was de overledene lid of vervulde hij hierin een lei dende functie, die alle vertegenwoordigd waren. Een drietal kransen dekte de baar. Aan de groeve werd alleen het woord gevoerd door den predikant ds. van Dijk, die den overleden schetste als een man' vol toewijding en plichts betrachting. Een "man die naast zijn levenskruis bezat veel le venslust, levenstoewijding en levensernst. Een man, die velen tot voorbeeld gesteld kan wor den en wiens plaats moeilijk zal zijn te vervuiler- Na de eenvoudige doch treffende plechtigheid, verlieten de aanwezigen zeer onder den indruk den doodenakker. Buitenland Militaire uitgaven in verschillejnjde landen. Eie Hamburger 111. Zeitung heeft dezer dagen een nummer gewijd aan de veiligheid van Duitsch land ter zee. Eeze wordt uit verschillende ge zichtspunten beschouwd en nadrukkelijk ont kend, boven water, onder water, in de lucht, aan 'de kusten, 'in aanval of verdediging, in alles is Eüitschland weerloos. En dan wordt voor den nieuwen Franscnen slagkruiser Biunkerque de veel zwakkere ,,Bteutschland" nog als voor wendsel gegeven. In het artikel worden eenige interessante ver gelijkingsgetallen gegeven, over militaire uit gaven in Europa. In millioenen guldens dc- steedt Frankrijk er voor marine 300, Euitsch-1 land 110, Eüitschland betaalt daarvoqr per man f 1.70, Italië 4.93, Frankrijk 7-37. Voor het bouwen van nieuwe oorlogsbodems betaal de in 1932 in millioenen guldens Engeland er 64, de Vereenigde Staten 70.8, Japan 78, Italië 94.8, Frankrijk 171 tegen Diuitschland 45. In procenten van het heele staatsbudget be droegen de militaire uitgaven in, "Engeland 15» in de Vereenigde Staten 19, in Italië 28, in Ja pan 29, in Frankrijk 34.5 tegen Duitschland 5.6 Ee érgste is nog niet eens genoemd. Het ar me Polen wapent zich met koortsachtige haast en besteedde in 1932 meer dan een derde»37 procent van het staatsbudget aan militaire uit- gave'n. (Handelsblad.) Nieuwstijdin^e?i OM EEN HAAS. Dezer dagen waren eenige jongelui onder Wij Ier gaan jagen. Na afloop van de jachtpartij werd een stevig glas gedronken. Toen kwam er al spoedig twist over het bezit van een haas. De eene jager wond zich daarbij zoo zeer op, dat hij den ander een slag met een geweerkolf op het hoofd gaf. Of schoon het geval zich aanvankelijk niet gevaarlijk liet aanzien, is de getroffene thans aan de gevolgen overleden. De dader is door het gebeurde zóó over stuur geraakt, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn toestand is hoogst zorg-

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1