OUD NIEUWS. Tandarts ACKEMAPP Brief van Krelis Nieuwstijdingen Radio Programma's WOENSDAG 8 FEBRUARI. HILVERSUM, V. A. R. A.: 8.00 gr.muziek 10 00 VPRO: morgenwijding 10.15 VARA: Ultz. v. d. arb. in de continube drijven 12.00 De Notenkrakers 1.45 verzor gen zender 2.00 vrouwenuurtje 3 00 voor de kinderen 5.30 Trio Willem Drukker 6.30 uitzending van bet N.V.V. 6.45 gr.muziek 16.50 Orgelspel 7.00 SDAP-kwartiertje 7 20 Orgelspel 7.30 De vakbeweging 7.50 herhaling S.O.S.-berichten 7,55 R. Wagner-pragramma 8.50 VARA-tooneel 9 30 gr.muziek 9.40 VARA orkest 10.20 Vazi Dias 10.30 Zeemansliedjes 10.45 gr.muziek 10.50 vervolg zeemansliedjes 11.00 grmuziek 12.00 sluiting. HUIZEN, N C. R. V.: 8.00 Schriftlezing 8.15 Morgenconcert 10.00 Zang 10.30 Morgendienst 11.00 Trio van der Horst 12.00 Politieberichten 12.15 gr.muziek 12.45 Concert 2.00 landbouwuurtje 2 45 verzorgen zender 3.00 Lezen chr. Lectuur 3.30 Delfsche Trio 5.00 kinderuurtje 6.00 Max K. W. Gerisch 6.15 Toespraak Aa Stapel kamp 6 30 Cursus engelscvh 7.00 Onderwijs fonds voor'de Binnenvaart 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 uitze. v. d. Ned. Chr Bündenbond 9.00 gr.muziek 9.50 Vaz Dias 10.00 bespeling van het studio-orgel 10.45 gr.muziek. DONDERDAG 9 FEBRUARI. HILVERSUM, A. V. R. O 8.00 Tijdsein 8.01 gr.muziek 10.00 Tijdsein 10.01 Morgenwijding 10.15 gr muziek 10.30 solistenconcert 11.00 cursus knippen 11.30 vervolg solistenconcert 12.00 lunchconcert 2.15 verzorgen zender 2.30 vioolrecital 3.00 naaicursus 3.45 gr muziek 4.00 mevr. Ant. van Dijk 4.30 pianorecital 5.00 verhalen voor grootere kinderen 5.30 klein-orkest 6.30 sportpraatje 7.00 klein-orkest 7.30 Engelsche les 8.00 Tijdsein 8.01 Hans Bund en zijn orkest 9 00 Clinge Doorenbos 9.20 omroeporkest 10.15' gr.muziek 10.30 omroeporkest 10.55 gr. muziek 11.00 Vaz Dias 11.05 Has Bund en zijn orkest 12.00 Tijdsein en sluiting. HUIZEN, K R. O.: 8.00 Morgenconcert 11.00 gr.muziek 11.30 Godsd. halfuurtje 12.00 Politieberichten 12.15 lunchconcert 1.00 gr.muziek 1.15 orkest, HUIZEN, N. C. R, V., Grmuziek 10.15 Morgendienst 10.45 gr.mu ziek 2.00 cursus 3.00 vrouwenhalfuur 3.30 verzorgen zender 4.00 bijbellezing 5,00 cello recital 5.45 H J. Steinvoort 6.15 Onze Ned. Monumenten '6.45 cursu 7.00 Corn. A. Crayé 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8 00 Arnhemsche orkestvereeniging 8.30 Win- tèrlezing 8.00 vervolg concert 9.15 vervolg lezing 9.45 vervolg concert 9.50 Vaz Dias 10.30 gr.muziek. KLAAGTONEN EN EEN „DIKDAG." Als gewoonlijk lees ik des avonds mijn dagblad door. Overdag is daar minder tijd voor. Dan zijn er van die besognes, die je geregeld afleiden. Wat je niet aan je deur krijgt, daar sta je doodeenvou dig van versteld. 's-Morgens ben je begonnen de reclamebiljetten die des avonds door de bus gle den, te verbranden. Je wint er haast een mud anthraciet mee uit. De biljetjes, waarop aan de bo venzijde staat gedrukt: „wordt teruggehaald" wor den op de voor deze „zendingen" aangewezen plaats gelegd. De dag begint. Met huishoudelijke zaken be moei ik mij niet. Bakker, slager, groenteboer, krui denier dat zijn de oude klanten. Een heer, met een actetasch onder den arm (wat stond dat vroeger deftig!) belt aan. Ik ga naar de voor deur, doe deze open, ontvang hem met een zekere hoffelijkheid en vraag hem wat er van zijn dienst is. „Ik kwam u antwoord vragen op het biljet dat u gisteren moet hebben ontvangen." „Welk biljet?" vroeg ik. JJet is een gedicht, door mij zelf gemaakt, waarin"'ik mij aanbeveel als gelegen heidsdichter voor bruiloften en partijen, jubi leums, verjaardagen en zoo. ik verzeker uw le ven, ik maak huur- en koopcontracten, ik in gelden en plaats hypotheken, verleen credieten met en zonder borg, mijnheer ik doe van alles, ik zorg zelfs voor uw begrafenis Het was mij genoeg! „Man", zei ik, „schei 'uit!" Alles had hij achter elkaar afgeraffeld, in snel tempo. „Ik zal uw gedicht halen, ik kan van de vele aanbiedingen, mij door u gedaan, geen gebruik maken. En terwijl ik mij verwijderde om het prul- dicht te halen, floot hij een deuntje en trappelde op de teenen. Ik had de rijmelarij nog niet gelezen, had het zelfs nog niet gezien en toen ik dit poë tisch product aan hem overreikte, zei hij niets, maar wees stilzwijgend op de twee laatste' versre gels. Ik las: „U komt nog wel, u komt nog wel," Met die woorden verliet hij mij zonder te groeten. „Stakkerd!" dacht ik, De bel is dien dag een keer of tien gegaan, bloemen, veters, sinaasappelen, zeep, knoopen, pleisters, zalf, middelen tegen ver koudheid ik had In één dag een warenhuis kunnen oprichten. De krant kwam. Wachten tot het licht ontstoken kan worden. Tusschen licht en donker voert men toch niets uit. Even luis teren naar de radio. Het ziekenuurtje. Het is een uiterst gezellig oogenblik. Vol wijding, opwekkend en vertroostend. Welk een wonder! De kamer wordt verlicht, de krant ter hand genomen. Weg raakt de vriendelijke warme stemming, die het zie kenuurtje bij mij had gewekt. De reden daar van? Een reeks opschriften. Buitenland. Een nieuwe sprong in het duister; (Dat slaat op Duitschland)Ontzettende ellende; communis tisch gevaar'; bloedige botsingen; diverse kloppartijen; politieke misdaad; de toe komstige oorlogsverschrikkingen; brand- en gif gasbommen treinontsporing door stakers; drama in de bergen; wapenfonds. Binnenland. Neen, ik wil uw stemming niet bederven. Ik denk aan vele jaren terug. Toen vertelden de bladen nog niet wat er in het buitenland en eigen land plaats vond. Nu weten wij op den dag af, wat er in de we reld plaats vindt. En onder alle ellende door, er ge beuren zoo weinig aangename dingen in het maat schappelijk leven, is het toch niet onaardig te lezen van een duel, waarbij de vechtersbazen be sluiten elkaar te bestrijden met De kolonel, die het eerste aanwezig was, had pis tolen, sabels en rapieren medegebracht om zijn ta'j genstander het wapen te laten kiezen, ofschoon deze had verklaard, dat, daar de kolonel gewoc}| was wapens te hanteeren en hij niet, het niet eer lijk zou zijn het geschil met de wapens te be slechten. f| Eenige oogenblikken na den kolonel verscheen ook zijn tegenstander, die een vrachtauto had me degebracht, waarop zich een tafel, twee stoelen, 20 gallons wijn en een groote hoeveelheid gebra den varkens- en lamsvleesch bevonden. Hij ver klaarde hun geschil door eten te willen doen oplos sen, waarin de kolonel toestemde. Na eenige uren, toen de kolonel (volgens Reuter) nog steeds doorging met eten en drinken, moest zijn tegenstander het opgeven en trok zijn belee- digende woorden in. (Handelsblad). Dit bracht mij ook weer op dreef. De lach kwam i weer „op het gelaat." Ik dacht daarbij aan de 1 „dikdagen" welbekend, en schoot het mij meteen te binnen, dat zij vroeger meer aten dan ruzie maak ten. Een theemiddagje en een eetavondje. Ik wil eens aanhalen wat mej. Anna Willes aan Mej. Sara Burgerhart schreef: (Het tooneel verbeeldt een Rotterdamsch 'boven huis, vol stoelen en stoven, en alles wat in staat is om een mensch of zestien wel dicht en warm bij een te pakken.) De tractant was een man diep in de vijftig, en vrouwlief ook zoo omtrent. Hij had een kort gesne den pruikje op, dat niet onaardig tuigde met een groot, breed, vrij vurig aangezicht; hij had een zwarten rok aan, met lubben, die hem tot over de handen flodderden. Moeder had een soort van ne gligé op, met een rood lint, een jukaatje aan, een wit boezelaartje voor en was, in 't geheel, huiselijk. De dochter was vrij zwierig, doch wat modens ten achteren;' zij glom van juweelen, en was stijfjes vriendelijk. Toen ik boven kwam, verwelkomde mij juffrouw Uitval met veel buigingen, en veel excu- sen, dat zij mij zoo familiaar ontving, zeggende: „dat zij maar een ouwerwetsche vrouw en klein behuisd was", met alles wat over dien toon verder loopt. Onderwijl verdoofde het gekef van twee klei ne honden, het gekook van een zilveren theeketel, die op een ordentelijk burgervuurtje stond te koken, en het geschreeuw van den heer Uitval, die aan den trap braaf tegen een koksjongen stond te kijven, zeer veel van deze fraaie complimenten; en ik kon bestaan met te groeten en te glimlachen. Toen raakten wij aan het theedrinken nooit dronk ik keuriger thee, en nooit dronk ik uit fijner por selein. 't Speet mij maar, dat de gulle vrouw mij zooveel suiker in het kopje deed, zoo dikwijls als man schreeuwde: „hebben de vrienden wel suiker?" en dan wist ik niet, hoe ik mijn kopje zou naar mij nemen om thee en geen slemp te drinken. Nauwe lijks was de thee ter zijde, of de jongejuffrouw kwam met een groot vierkant zilveren blad, op gevuld met confituren; dat blad werd opgevolgd door een nog grooter, tot eene aanmerkelijke hoog te met allerlei fijne gebakjes opgestapeld. Onderwijl was de kamer zeer benauwd en de heeren dampten uit den treure, zoodat wij elkander niet dan in wolken van tabaksrook konden zien. Ik had het zeer kwaad. Eindelijk werd men het eens om wat lucht te maken en Uitval schreeuwde om wijn en kelkjes; de meid kwam boven met een doos soezen die nauwelijks den trap op wilde. Enfin, Saartje, de goede menschen hadden niets verzuimd, om ons te toonen dat wij welkom waren. De huisheer noodigde ons, op de volgende ka mer, aan tafel; en den heer Smit bij de hand ne mende, zei hij: „Kom, mijn kostelijke vriend, jij bij deze juffrouw; me dunkt jelui voegt schoon bij malkaer." Maar, lieve Saartje, ik wenschte wel, dat gij zoo een tafel eens gezien hadt! In 't midden stond een dampend stuk Hamburger ossenrib, van een dertig pond, denk ik. Daarbij was een ham, een, kalfskop, een varkensrib, en een gestoofde kabel jauw. De groenten waren niet minder talrijk of voedzaam; zoodat aan ons familiaar soupeetje zou den een dozijn of twee moffen hun genoegen hebben kunnen krijgen. Alles was overvloed, alles toonde rijkdom en zindelijkheid; doch zonder den heer Smit was het voor mij zeer ongevallig geweest. Laat men vrij roemen op de oude Hollandsche gul heid. Ze wisten dus vroeger ook van bikkesementen en daar gaat het tegenwoordig ook om en om de „lol." Hoe lang nog? Hierbij stelde de heer C. Prins voor het presentie geld te verlagen. De voorzitter bestreed dit door te zeggen, dat eiken avond omzijn minst 3 uur onafgebroken ge werkt wordt, waar na het op den zelfden voet wordt vast gesteld. Uit den Omtrek VORK MES. Heb je wel gehoord van den holle-bolle wagen? Een zeer ongewoon duel heeft, volgens Reuter te Belgrado plaats gehad tusschen een gepension- Het bericht dat er een duel zou worden gehou den was bekend geworden en duizenden personen neerd kolonel en een burger, die den kolonel be- leedigd had. wachtten op een grasveld bulten de stad deze on gewone gebeurtenis af. KOEDIJK. Zaterdagavond werd door de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereeniging, haar jaarvergadering ge houden in het lokaal van den heer Jb Groot, onder leiding van den heer P. Zwetsman. De voorzitter opent met een welkom en hoopt op een zakelijke bespreking. Volgens precentielijst aan wezig 37 leden. Medegedeeld wordt, dat er met den uitvoerder weer voor een jaar een overeenkomst is gesloten, doch het minimumloon is f 100.verlaagd. Verslag wordt uitgebracht over de werking van de t. N. C. K., hetwelk zeer naar genoegen was doch de omzet is weer verlaagd, daar er een scherpe concurrentie is en moeilijkheden kwamen door in voerrecht en contingenteeringen Ook het verslag van het Centraal Bureau getuigde van een gezond zakelijk leven, doch overeenstemming met de E. N. C. K. te Vlaardingen kon niet verkregen worden. Naar aenleiding van de mededeelingen vraagt de heer W. Butter of het loon van den uitvoerder in vloed heeft op den prijs der meststoffen, hoewel hij meent, dat dit zeer gering zal zijn; ook de heer Jn. Ploeger echtte verlaging niet noodig, gezien de winst die gemaakt is, daar het werk in veel geval len hetzelfde is. De Voorzitter antwoordt, dat het loon vastgesteld wordt naar den omzet en niet naar den winst, dit wordt door het bestuur geregeld, doch we houden wel rekening met de opmerkingen der leden. De voorzitter biedt thans aan de Winst- en Ver liesrekening over 1932, welke in eindcijfer f 22815.57 aanwijst met een winst van f 667 46; de balans wijst aan als eindcijfer f 14717.Waarin als reserve vermeld staat f7652.07; de winst zal op de reserve geplaatst worden. Na eenige besprekingen volgt goedkeuring. Uit het jaarverslag zij vermeld, dat de maande- lijksche controle van boeken en kas bij den uit voerder, nauwkeurig wordt verricht, doch alles is ajtijd uitmuntend in orde, en er is altijd een prettige samenwerking. Er is één algemeene ver gadering gehouden; het ledental is 143; de omzet in het afgeloopen jaar was als volgt: 66050 kg kalizout; 89875 kg superfosphaat; 79100 kg zw. ammoniak; 1500 kg kalkstikstof; 1000 kg stof kainiet; 22755 kg patent kali; 4130 kg chili- salpeter; 20600 kg kalk-ammionisalpeter; 26600 kg thomasmeel; 5164 kg kalkmergel; 318 kg kopersul- phaat; 135 kg Pota Bordulaise; 35000 kg anthraciet; 5000 stuks koolkragen; 113 stuks Erwtenruiters; 343 stuks manden; 116 baal turfstrooisel. De secretaris ontving een applaus en dank voor zijn keurig jaarverslag. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat het aftredend bestuurslid, de heer K Stam Mz., met op één na algemeene stemmen werd herkozen en het plaats vervangend bestuur, de heeren D. de Waal, Jb. Brouwer en Jb. Boldewijn, werd met meer derheid van stemmen herkozen; allen namen hunne benoeming aan.. Vaststellen salaris en presentiegelden bestuur. ildig zijn, verder crediet te ver- leenen tot het hun toegekend bedrag, dit Is tot f 120— of tot f 0.80 per snees. Dit werd zonder bespreking goedgekeurd. Bij de rondvraag besprak de heer W. Butter de wenschelijkheid een schrijven te richten tot het Centraal Bureau, om bij de regeering aan te dringen de coöperatie te steunen voor het verkrijgen van hulpmeststoffen voor de zwakste leden; de voorzit ter zegde medewerking toe. Na eenige besprekingen van enkele huishoude lijke zaken volgde sluiting met dank voor de be sprekingen Sitot Pancras. Maandag 6 Februari hield de afdeeling van Volksonderwijs hare gezellige bijeenkomst in 't lokaal van den heer Bouwstra. Nadat de voorz., de heer de Ruiter allen welkom had geheetejn, en een prettigen avond toegewenscht, verkreeg mevr. ds. Rappold het woord voor het uitspre ken van een propagandaredeDeze réde was een krachtig pleidooi voor "doel en streven van de vereeniging Volksonderwijs, liet niet na een grooten indruk te maken en werd met luid ap plaus begroet. De voorz. dankte mevr. Rap- pold vcor haar rede en meende dat de aanwezigen evenals hijzelf van haar woorden geleerd zouden hebben. Daarop werden door eenige jongelui een tweetal tooneelstukjes gegeven. De Vuurproef en Op den daad betrapt, welke verdienstelijk ver tolkt werden-. Deze medewerking is op de avon den van Volksonderwijs zeer welkom en werd blijkens het-applaus zeer op prijs gesteld. Het zelfde kan gezegd worden van de voordrachten van de dames Stins en Hoogland. Ook zij had den succes. D|e familie Deutekom zorgde voor aangename muzikale afwisseling. Te ruim 12 uur sloot de voorzitter dezen geslaagden avond arises INGEZONDEN (Buiten verantwoording der Redactie.) SINT PANCRAS, Februari 1933. Een adres. Onderstaande adres is aan den minister verzon den. Aan Zijne Excellentie Minister van Economische Zaken en Arbeid, 's-Gravenhage. Excellentie, Ondergeteekendé, Secretaris van den Bond van loonploegers van' den Langendijk en Omstreken waarbij betrokken tien Gemeenten verzoekt on derdanig Uwe aandacht voor onderstaande: Oudergewoonte gold als regel in de tuinbouw streek aan den Langendijk, dat de akkers in den herfst en in 't voorjaar werden geploegd, waarna in den daarop volgenden zomer de betalingen van dat ploegwerk tegemoet konden worden gezien, n.l. in den tijd dat de vroege aardappelen ter markt werden gehracht Waren de prijzen van dien aard dat het ploegloo'n niet kon worden betaald, dan moest worden gewacht tot de vroege kool ter vei ling ging. De crisis welke deze streek zoo hevig teistert, zooals vrij zeker geen enkele andere tak van bedrijf, heeft den landbouwer genoodzaakt zijn betalingen, zelfs de meest -noodige, te doen staken. Met den allerbesten wil bezield, met langen en zwaren arbeid, is het zelfs niet mogelijk het verschuldigde loon aan de ploegers te voldoen. Dat deze toestand onhoudbaar is behoeft geen betoog, reden waarom door genoemden bond be sloten is, voortaan uitsluitend a contant te ploe gen. Het onvermijdelijke gevolg hiervan zal zijn, dat wanneer geen voldoende steun aan den land bouwer redding brengt, honderdtallen Hectare's land onegploegd dus braak zullen moeten blij ven liggen. Zeer velen welke nog voor enkele jaren finan cieel „goed" waren, loopen nu met de wanhoop nabij. Hoe de nood welke hier heerscht ook moge worden geschetst, geen bespiegeling hiervan zal overdreven kunnen zijn. Waar moet het heen nu er geen geld is dm wederom het land te laten ploe gen? Met al deze Wanhoopsgedachten snelt de tijd voort. Voorgaande jaren begon men reeds in de maand October të;ploegen. Wanneer het weer eenigszins gunstig was, werd er door de leden van den Bond zoo gemiddeld veer tig Hectare land per dag omgewerkt. Thans, nu we reeds begin Februari tellen, is er nog geen, althans zeer weinig land geploegd. Met dezen noodtoestand voor oogen is het dan ook, dat ik mij in opdracht van boven genoemden Bond tot U richt, met het onderdanig doch beslist ernstig verzoek, hier direct zoodanig in te grijpen, dat de akkers wederom zullen kunnen worden ge ploegd. De eenige afdoende oplossing zal o.i. zijn; garantstelling voor het ploegloon door de Regeering. Indien het Uwe Excellentie mag behagen een op lossing in overweging te nemen en indien Zijne Excellentie hiertoe nadere gegevens verlangt, biedt ondergeteekende nederig zijn diensten aan en is bereid op een door U te bepalen dag en uur, het boven omschrevene nader uiteen te zetten. Hetwelk doende, enz. Tj. KOELEMEIJ. Bakkersknecht beroofd. De achttienjarige bakkersknecht v.d. Aker te Oss, die Zaterdagavond het brood bij de klan ten rondbracht, werd omstreeks zeven uur, toen hij in de St. Willebrordusstraat reed, plotseling overvallen door een drietal gemaskerde mannen, die hem tegen den grond wierpen. Toen hij hem om hulp riep, greep een der onverlaten hem bij de keel. Dé onbekend gebleven "mannen beroof den hem van zijn portemonnaïe, waarin echter slechts een bedrag van vijf gulden zat, daar hij juist tevoren de ontvangen gelden aan zijn pa troon had afgedragen. 'Toen de misdadigers een paar wielrijders zagen aankomen, namen zij overhaast de vlucht in het bosch. Die marechaus see to Oss, direct in kennis gesteld met het ge beurde stelde een onderzoek in doch tot nu toe vruchteloos. v B»fn; wilde jacht},. t Zaterdagnacht werd aa nden Oppert te Rotter dam ingebroken bij de firma T(., handel in ta bak en sigaren. De inbrekers hebben zich toe gang verschaft tot een plat, waarna zij door ver brijzeling van een luik het pand konden binnen komen. Buren,' tfo'or het lawaai wakker gewor den belden de .ppliiie op, die onmiddellijk met een flinke mricht uitrukte. De inbrekers ble ken echter lont'geroken te hebben*. Toen de agenten arriveerden zagen zij twee mannen weg- (UIT HET NUMMER VAN 5 FEBR. 1893.) HET ONGELUK TE VELSEN. Donderdagavond tusschen zes en zeven uur, heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad bij de spoorweg brug te Velsen, daar namelijk een losse locomotief, klein model, met drie personen, die zich daar op bevonden, machinist, stoker en rangeerder, in de openstaande brug gereden en in het Noordzeekanaal gestort is. Alle drie personen zijn daarbij omgekomen. De locomotief ging zeer langzaam en had dus, toen de arbeider waarschuwde, nog zeer goed kun nen stoppen. Blijkbaar heeft geen der drie mannen, die er op waren, de waarschuwingen gehoord. CHRISTELIJK ONDERWIJS. Het getal der christelijke scholen in ons vaderland is gedurende het jaar 1892 met 22 vermeerderd en bedroeg op 1 dezer 546, van welke 204 gesubsidieerd worden door de vereeniging voor „Christelijk Na tionaal Onderwijs" en 31 door die voor „Christelijk Gereformeerd Onderwijs." Twee honderd negen en vijftig hebben zich bij den „Schoolraad." aangesloten Bij toeneming dreigt een tekort aan onderwijzers. WAT IS WIELERSPORT? Het Weekblad „De Wielersport" heeft de uitge loofde medaille toegekend aan het volgende ant woord op de vraag „Wat is Wielersport."? „Wielersport is de oplossing van het sociale vraag stuk „hoe kan men langs vreedzamen weg, zonder bloedvergieten, eene omwenteling teweegbrengen, die het evenwicht niet verstoort." De steller van dit antwoord noemt zich „par bleu." EEN ADVERTENTIE. De Diaconie der Hervormde Gemeente te Zuid- scharwoude vraagt, om dadelijk in dienst te treden in het Diaconiehuis, aldaar, op een salaris van 100 's jaars, met enkele emolumenten, een Meid-Huis houdster, van goede getuigen voorzien, lid van het Ned. Herv Kerkgenootschap, niet jonger dan 40 en ook niét ouder dan 50 jaren. GROENTEPRIJZEN. Roode kool 6.— a 12.—, Gele kool 6.— a ƒ11.— per 100 stuks, Uien ƒ31.per mud, Bieten 9.- a 14.-. rennen in de richting van 3e Hoogstraat. Fir ont stond een wilde jacht, waaraan zélfs motor p'olitio deelnam. 'Op de Hoogstraat slaagde men erin de vluchtelingen aan te houden. Zij bleken de 27-jarige varensgezel J. S|. en de 32-jarige los werkman 'C. J. te zijn, goede bekenden van'de politie. Inbrekerswerktuigen benevens gesto len kasgeld en gaspenningen van 3e firma Tj. wer den op hen. bevonden. Zij zijn in bewaring ge steld. Jolng meisje levensgevaarlijk gewond. Toen Zaterdagmiddag half drie het elfjarig dochtertje van den kunstschilder Veenendaal uit Eemne.s naar Laren fietste en voor een achten haar rijdende auto wilde uitwijken, slipte haar rijwiel. H'et meisje kwam zoo ongelukkig te vallen, dat zij met een schedelbasisbreuk werd opgenomen en in zorgwekkenden toestand naar net St. Jansziekenhuis te Laren werd vervoerd Haar toestand is zorgwekkend. Voor haar le ven wordt gevreesd. Nader vernemen we, dat het meisje aan de bekomen verwondingen is overleden. Bnrgemielestar «vie[rrtede(n.. Zondagavond om half acht werd de burge meester van Horn, bij Roermond de heer Th. Derkx, bij het oversteken van den weg aange reden door een passeerenden personenauto/. In het Laurentiusziekenhuis te Roermond, waar heen de ongelukkige was vervoerd, bleek, dat het slachtoffer eèn schedelbreuk had bekomen. Voorts waren de beide beenen gebroken. Laffe overval. Zaterdagavond omstreeks kwart over zeven is een onbekende man binnengedrongen in de winkel van de alleenwonende 73-jarige mej. B. van Dijk te Geffen. Het nog krasse oudje drijft daar een handeltje in manufacturen."Reeds inden middag was de man in haar winkel geweest zg. om zakdoeken te koopen, die Zij hem echter,, daar het Sabbath was niet wilde verstrekken. Des avonds kwam de man terug weer om zak doeken te halen. Onverhoeds greep de indringer het oudje, dat het gevraagde ging zoeken, aan. De onverlaat heeft getracht de vrouw te wurgen en haar met een zwaar voorwerp, vermoedelijk een ijzeren staaf ernstige wonden aan bet hoofd toegebracht. Alhoewel het vrouwtje zich heftig verweerde kon zij het tegen den man niet volhouden. Badend in haar bloed zakte zij in elkaar zonder evenwel het bewustzijn te verlie zen. Nu Kwam ook een tweede onbekende bin nenstormen. Dieze had blijkbaar onraad be speurd. Althans na eenige voor de vrouw onver staanbare woorden te hebben gesproken, vlucht ten beiden, zoo snel zij konden per fiets in de richting den Bosch. Mej. Langen, die toevallig passeerde zag de deur van het winkeltje open staan. Toen zij ook de oude vrouw hoorde ker men en kreunen, ging zij naar binnen en vod daar het slachtoffer ernstig gewond en badend haar bloed achter de toonbank liggen. Zij stelde direct de marechaussee van het gebeurde in kennis. De brigades van Oss en Geffen begon hen direct met een uitgebreid onderzoek,, dat echter tot 'nu toe geen resultaat heeft opgeleverd De gewonde vrouw werd naar het r.k. zieken huis te Oss overgebracht. Haar toestand is zeer zorgwelckend. Die indringers, diehet blijkbaar op het geld van de als vermogend bekend staande vrouw gemunt hadden, hebben evenwel niets kunnen meenemen. Er heerscht groote versla genheid onder de dorpsbewoners, daar mej. v. Ei. zeer gezien was.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2