NIEUWE M Gezagsschemering Nederland - Regeering - Tweede Kamer en onze Ministers Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier a No 20 No 18 litlim: linn 1. H. IE1ZEB - .totem I. II. ttlg». - .Bureel Mocrdschirwonila. •immimiinnnii Trefpunten S taal Comité Ier zal weer TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1933 42e Jaargang TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933 42e Jaargang ÜMïEDUkEH C0URA1 J/sre :st het ^.tuur» "ïr fen i^al DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. per 3 maanden Lit. ADVERTENTEEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Het beroep van den journalist brengt mede, dat hij dagelijks een groot aantal kranten heeft tele- zen, de lectuur van sommige bladen biedt hem een telkens weerkeerend genoegen, maar de lezing van andere persorganen voelt hij aan als een ware penitentie voor het onschuldig vergrijp, dat hij het voeren van de pen als beroep verkoos Tot de laatste categorie van bladen rekent de schrijver dezes een grcföt dagblad, dat voor alles populair beoogt te zijn en neutraal; dat laatste zoo opgevat, dat de redactie nergens voor mag zijn. Een neutraliteit gericht op afbraak. De regeering is tot dagelijks voorwerp van critiek en hoon. Een journalist, die jaren lang op niet on verdienstelijke wijze wat gezonde humor lanceert, in een bepaald hoekje van de krant, blijkt in de laatste jaren zwartgallig te zijn geworden en voor hem bestaat er geen ander onderwerp ter wereld meer dan ons leger en»al wat daaraan vast zit; het gifgassengevaar, de vloot en onze eenlge tank. Vooral die tank is een waardig voorwerp van. zijn spot. Over generaals en bioscoopportiers spreekt hij altijd in één adem. We kennen geen krant en geen rubriek, waarin het regeerings- en militair gezag van dag tot dag meer omlaag wordt getrokken. En nu plots naar aanleiding van het gebeurde op de „Zeven Provinciën" komt een zwaar gebouwd arti kel in het blad voor, getiteld „Ondermijnd gezag". Het is zoo begeesterend geschreven, als een cri de coeur maar kan zijn. We zullen alleen het slot aanhalen: Men moet verwachten, en vertrouwen dat straks de muiters op voorbeeldige wijze zullen worden gestraft, doch zich er tevens van bewust durven zijn, dat daarmede alleen de mentaliteit der oproerkraaiers de wereld niet uit is. Dat vordert meer, met name een leiding, die den moed bezit om zich te laten eerbiedigen en die het gezonde inzicht tot richtsnoer heeft dat er, zoo in Indië als hier, in den vollen zin van het woord gere geerd moet worden. Een blamage als die van „De Zeven Provinciën" wijst uit, hoe diep het gezag al is weggezakt. Herstel daarvan, ten koste van welke middelen ook, is de eerste plicht van hen, die het dragen moeten. En slechts zoo zij zich daartoe zetten, zouden de hoogst bedenkelijke gebeurtenissen van deze dagen nog iets goeds kunnen voortbrengen." Wel ja: nou den boel maar neerslaan. Stel je voor: een mensch, die telkens een lucifer boven een plas benzine pleegt te houden, en dan critiek oefent op de brandweer, omdat die niet met straffer midde len het vuur bedwingt, dat oplaait. Dat het in deze dagen hoog noodig is, dat het gezag zich in haar volle beteekenis herstelt, daarmee gaan we accoord. Elk volk echter verdient de re geering (dus ook het gezag) welke het heeft. Ons volk kan geen sterk gezag hebben, omdat het geen gezag meer duldt of beschermt. In alle kringen j der maatschappij is het gewoonte geworden om on- I redelijk te critiseeren op al degenen, die een be- I stuurlijke taak hebben te vervullen. In alle geledin gen der maatschappij wordt gekankerd en gesmaald omdat alles niet gaat, zooals men het zelf graag zou willen. Voor moeilijkheden van de overheid heeft men geen oog, tekortkomingen worden onmatig uitgebuit. Zooals het hi de maatschappij gaat, zoo leeft men ook in het gezin. Aan de jeugd wordt een on gebonden vrijheid gelaten en zij, die geroepen zijn om in het gezin gezag uit te oefenen, halen dat neer door de wijze, waarop zij zelve over hun ge zaghebbers spreken en oordeelen. En op een gegeven oogenblik, als de vlammen van verzet uitslaan, dan staat ieder verbaasd te staren naar de puinhoopen van het gezagsgebouw, hetwelk ze zelve hielpen ondermijnen. Verzet kan worden neergeslagen, maar geen gezag kan duurzaam met vuisten worden gesteld of ver sterkt. Een volk dat rust, vree en welvaart wil, moet door zijn gedragingen stutse wezen van het gezag. We behoeven geen volk van ja-knikkers te zijn, maar onze critiek op overheid en gezag worde slechts uitgeoefend als dat noodig is en dan m be woordingen, welke om wille van het gezag even ge- kuischt zijn als beheerscht. De critiek welke vooral in de na-oorlogsche jaren in alle kringen der maatschappij werd geduld en voortgedragen, critiek op regeering en overheid, op leger en vloot, op politie en justitie, op leeraren en opvoeders, op ouders en voogden, die critiek was geen critiek meer, doch een laf smalen en een oom- me speculatie op de instemming van een oppervlak kige massa. Wie in deze dagen zooveel gevoelt voor een her stel van het gezag, zoeke dat niet in de vuisten der gezagsdragers, maar in verhooging van eigen gezagsrespect. NU IN ELK NUMMER, dus Dinsdags, Donderdags, Zaterdags kunt U uw „Tref punt" plaatsen! Opgave bij de heeren Kantoorhouders, bezorgers en aan de Admi nistratie. PRIJS VIJFTIG CENT a CONTANT. DUBBEL TREFPUNT EEN GULDEN. - .,,-^1 Die muiterij op de Zeven Provinciën" heeft heel wat pennen in beweging gebracht en heel wat stof doen opjagen. Wij hebben, beknopt als wij daarover moeten zijn, het voornaamste medegedeeld. "Wat daar over is gezegd en geschreven zou enkele bladen vullen. Wij halen de woorden aan van Dr. Colijn, uitgesproken in eene vergadering 'voor de A. R. Kiesvereeriiging te Utrecht. Voor het nationaal gevoelen is hetgeen in de wateren van OlehLeh geschiedde, een s'trie- mende zweepslag, dat voor ons internationaal prestige in het Oosten buitengewoon valt te be treuren. Het kan van onberekenbaren invloed zijn voor onze positie als koloniseerende mogend heid als erfgenamen van J. P. Coen en van de groote calvinisten in de zeventiende ëeuw. Van de regeering mag daarom worden verwacht, dat zij met onwankelbare kracht tegen de gebeur tenissen zal optreden. Er zijn er ook, die 'er anders over denken, maar de gedachte, die in deze uitspraak tot uiting komt, wordt ook in het buitenland, in anderen vorm dan, .aangevoeld en openbaar .gemaakt. ,jLa Gazette", een te Brussel 'verschijnend zeer rechts staand liberaal blad* Üat vooral in ambtenaarskringen en in het officierscorps veel lezers telt, heeft een hoofdartikel; óver de Po- temkiniade van ,,Be Zeven Provinciën,," 'waar aan wij het volgende ontleenen: Nederland, dat een zeer groote "natie is ge weest de Emgelschen kunnen, er van meepra ten is diep gevallen. 'Vroeger"schrokken de" Hollanders er niet voor terug hun éigen leven in de waagschaal te werpen. Tegenwoordig be talen zij anderen om "het in hun plaats te doen wij dienen. Wij houden ons nog slechts staande door 'de macht der gewoonte en omdat de zgn. barba ren niet durven. Nog niet durven. Europeesch evenwicht? Internationaal evenwicht? Hoe labiel is het. Het staat op de punt van een naald en het blijft alleen in evenwicht omdat tot dusver nog niemand het heeft verstoord. Het, arme Europa, dat zich hog altijd de mees te der gereld waant, heeft nog niet eens bemerkt dat zijn macht op het Jpunt staat te verzinken en dat alleen, omdat zijn zonen die eertijds de wereld hebben veroverd, niet meer 'den moed hebben om hun bezit te verdedigen. En hierbij denken wij niet alleen aan de Nederlanders. ,_De meer bezadigde bladen mogen de feiten al vermelden, maar omtrent de oorzaak Van deze werkelijk belachelijke en indroevige gebeurte nis, schort men z'n oordeel op 'tot een volledig en diepgaand onderzoek, na de bestraffing der imuiters, zal zijn ingesteld. De regeering gaat o.i. niet vrij uit, evenmin als de gewaarschuw de commandant, die zijn eigen schip achter volgde. Doch Rauwelijks is deze storm eenigszins ge luwd, pi er gebeuren andere dingen, die Neder land en de regeering op de tong brengen,. In de Kamerzitting van Donderdag werd voort gezet de behandeling van de wetsontwerpen, be treffende nieuwe vaststelling van het rechtsge bied en de zetels dier rechtbanken, kantonge- recnten, enz. Die minister van Justitie, mr. dr. J. Donner, wilcle van het behoud van vier rechtbanken en een groot aantal kantongerechten niets weten De minister zeide o.a. Min.-Pres. R.uys de Reerenbrouck. meewerken en de zaak uitsteltj zal in afzien- baren tijd aan een reorganisatie van de indeeling niet zijn te denken. Om deze reden kan het kabinet in een (ter zijdestelling van het wetsontwerp door de Ka mer niet berusten. 'Ee heer Mr. G. A. Boon (lib.), diende daarop een motie in, waarin Se Kamer uitspreekt dat bezuiniging op de kosten der rechtspleging en der rechterlijke organisatie noodzakelijk en mo gelijk is, maar dat opheffing van vier rechtban ken en van zoovele kantongerechten ongewenscht is en waarin de Kamer het debat over het onder havige wetsontwerp besluit te schorsen. va: wÊÊÊÈm Min- Terpstra Min. Beelaerts van Blokland. Min. dc (xeer Mm. Eionner Min. Verschuur. en zij betalen fceer slecht. Dit is de reden waarom ,De Zeven Provinciën" ér vandoor is gegaan. Wij zouden het Vecht 'hebben ér om te lachen en er zélfs uitbundig om te lachen, maar de lust tot lachen is 'ons vergaan. Want wij zien, dat omze beschaving bouwvallig is geworden, dat zij overal scheurt em kraakt. Het geval met ltfDe Zeven Provinciën" is niet anders dan een incident, een heel klein incidentje, Jnaar het heeft zijn beteekenis. De beschaafde naties zijn in een periode van decadentie, van absolute decadentie. Wij verlaten ons op Inlanders, op slecht betaalde huurlingen, omdat wij zelf te vermoeid en te verslapt zijn, Min. Deckers. Te beslissing van de Kamer over dit wetsont werp draagt een symptomatisch karakter. Wordt dit wetsontwerp verworpen, dan wordt verdere bezuinigingsarbeid voor de regeering wel zeer moeilijk. Door verwerping van het wets ontwerp al dan niet in den vorm van een motie zou de Kamer een zware verantwoordelijkheid op zich laden. Zoodanige verwerping moet de regeering aan de Kamer met den grootsten ernst afraden. t Wij zijin in een tijd dat er bezuinigd (moet worden en gaan naar een toekomst, waarin nog jm&er bezuinigd zal moeten worden. En als dan de Kamer zegt, in dit opzicht niet te kunnen Min. Beij mer. jMin. De Graaff. Die motie komt in stemming. De VOORZITTEK verzoekt den leden rus tig te zijn omdat het een belangrijke zaak geldt. De mer neemt de motie aan met 51 tegen» 38 .stemmen. Tegen: katholieken en anti'-revolutionnairen. Die heer Dambrink (a.r.) is afwezig. Voor: sociaal democraten, christelijk histori- schen, communisten, liberalen, vrijzinnig demo craten, staatkundig gereformeerden en de herv. geref. heer Peereboo.m. De VOORZITTER verdaagt om vijf uur de vergadering. 1 i i

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1