No 20 42e Jaarffanuf Uit den Omtrek Het witte doek Buitengewone TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DONDERD AG 10 FEBRUARI 1033 degeslagen door twee doktoren, terwijl hij kos teloos geschoren werd door een barbier Die gouverneur generaal van Portugeesch O. Afrika bracht hem tijdens het spelen een bezoek Tenslotte raakte hij echter uitgeput. Zijn pol sen zwollen op en de doktoren adviseerden hem het spel te staken. Simt Pancrais. „Kam |tavoji<turt'n.j' Voor een goed gevulde zaal gaf het kinder-i koor van Zanglust Donderdagavond bij Bouw- stra haar jaarlijksche uitvoering. Men had hoe kon het anders, na het succes in andere plaat ser. voor dezen keer gekozen de operette Kamp- avonturen, van den directeur, den heer H|. J. Zaal zelf. Laten we direct vertellen, dat het een verdiend overgroot succes geweest is, en het moet den direteur wel een groote voldoening zijn op zoo n manier zijn vele werk en voor bereiding beloond te zien. Over het libretto en muzikalen opbouw van het zangspel is in dit blad, bij gelegenheid van de opvoering in Oud karspel reeds zeer uitvoerig uitgewijd. Een groot voorrecht vinden wij het dat in dit werk de liefde voor dier en plant, waarvan niet anders dan beschavende invloed kan uitgaan, bij de jeugd wordt aangekweekt. Zoo zit „er iets in" en wordt de aantrekkelijke tekst en de daarbij gecomponeerde muziek ,tot een bekoorlijk ge heel, dat de toeschouwers boeit' van begin tot einde. En nu, van klein (tot groot heeft zijn best gedaan. De rolkennis was algemeen heel goed en er werd met zekerheid gspeeJd. De koren klonken zuiver en vooral het slot koor vonden we heel mooi. Leuk was ook het wascnblikkenkoor. Noemen wij van de dansen de vlinderdans, en ver der de tafereeltjes met de leuke kikkers, de schat tige kabouters en de mieren, waarover ook nu het publiek weer enthousiast was. De vertolkers van de hoofdrollen waren over het algeemen aardig op dreef. Mien Alie Nieuwland vertelde het sprookje goed duidelijk en kon haar rol best. Maar den twee den keer nog wat levendiger Mien, wat meer uit drukking dan komt het beter tot zijn recht. Want om dat sprookje draait eigenlijk ;;e geheele ge schiedenis. De jongens Gert, Klaas Wognum, Jan Maup, Volkers, Klaas Klaas Termaat, Piet Piet ed Koning en Aris Kees Volkers, waren samen met Marie Maatje Keizer, Trui Maaltje Kromhout, Annie Annie Vis een aardig span, en goede krachten voor de cperette. Gert de dikke en Picwaren krani ge dirigenten.De kleine Ada (lorrie Miessink zong en spee.de allerliefst en Klaas vaak (Tini Ri.vs) was een kt; 7.' i dman. De hes ren -mm, -> uan en J. Bruin Kz. vervulden hun aanvullende groote rollen naar ieders genoegen. Zanglust kan op een zeer goed geslaagden avond terugzien, en zal het bij de tweede opvoering ook niet aan belangstelling ontbreken. Vermelden we nog dat den heer Zaal een fruitmand werd aangeboden terwijl mevrouw van Kampen en den heer Volkers door den heer Zaal een bloemstuk werd geoffreerd, voor de vele en aangename samenwerking, die hij van hen had mogen ondervinden. Ee gezellig bal, met uitste kende muziek vanhet trio van der Pol Harms Ot- tink, dat ook voor enteractmuziek zorgde, tot slot. A. M. G.—H. Morgen Zondag is het de dag waarop de laatste der voorstellingen wordt gegeven waaraande be kende attractie was verbonden. Voor deze gelegenheid komt de directie darv ook (met een bijzondere succesfilm van Felix Bressart, getiteld „Van je familie moet je 't hebben" waarvan met recht gezegd kan worden dat het een 100 pro cent lachfilm is. Zij, die Felix Bressart meermalen op het witte doek zagen weten welk een kostelijk genie het is, hoe in zijn humor toch de ernst doorstraalt een bijzonder begaafd speler. En zoo zullen wij hem dan zien in bovengenoemde KH11 film, waarvan in „Het Vaderland' wordt gezegd,.zorgd bUmoeramma door alles na te vertellen krijgt u maar een flauw afgietsel van de vele wederwaardigheden hier ver toond. De Haagsche Courant prijst deze film, door ervan te zeggen: ook muzikaal behoorlijk verzirgdde aaneenrijging van de allerdolste scenes is een onuit puttelijke bron van vroolijkheid. Cinema niet nalaat alleen het goede ln haar onder neming te brengen. Ook het bij programma is als altijd uitmuntend verzorgd en velen zullen willen komen genieten van de film „Van Zuiderzee tot IJselmeer" waarin de drooglegging en de inpoldering van de Zuiderzee wordt vertoond.. Des middags wordt een matinee gegeven, waarin het geheele avondprogramma zal worden vertoond. Voor nadere bijzonderheden als entreeprijs en aanvang verwijzen wij naar de advertentie. Wij schreven hier boven dat dit de laatste van de bekende attractievoorstellingen was en zoo is het ook. Het is de avond waarop de gewonnen prij zen zullen worden bek-end gemaakt en uitgereikt aan de gelukkige winnaars. Men doet dus goed zijn plaatsbewijs van de vorige voorstellingen mede te nemen, omdat deze nu hun waarde zullen toonen. En wij weten ook dat menigeen morgenavond zal zeggen: had ik ook maar meegedaan aan deze at tractie door de eerste voorstellingen ook bij te wo nen, want de prijzen die worden uitgereikt zijn het alleen al ten volle waard. Men weet dus nu waar. de Zondagavond op een kostelijke wijze kan worden doorgebracht waar men gezond kan lachen om gezonde humor. Waar men kan genieten van een uitstekend ver- En wanneer men dit nu weet, dat vooraanstaande bladen zich zoo over de film uitlaten, dan weet men toch zeker ook, dat de directie van bovengenoemde Wij willen onze aanbeveling eindigen met een aanhaling uit een Duitsch blad waarin gezegd wordt' Op de Lehniner Platz vorstelijke uren van ont spanning. De bijval knetterde ononderbroken van het begin tot het einde. Deze film is een voorbeeld wat een publiekschlager moet bieden, o malle re cords te slaan. De menigte van schitterende inval len en de meeslepende levendigheid der scenes on derhouden van de eerste tot de laatste acte. Einde- looze bijval aan het slot. Piaatselifk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Naar aanleiding van ons bericht „Varkeersobstakels in ons nummer van Dinsdag, ons toegezonden door een correspondent, was heden op ons bureau, de be treffende expediteur. Deze verklaarde inderdaad aan den verkeerden kant gestaan te* hebben. In dertijd zou hij echter een afspraak met de politie gemaakt hebben, dat wanneer het verkeer dit vor derde hij hiervoor eenige vrijheid zou hebben. Waar de man een groot aantal zware zakken ver sjouwd had, naar links van den weg, meende hij door rechts te gaan staan, het verkeer meer te hinderen dan thans. Ten overvloede verklaarde de expediteur dat er ruimte genoeg was voor de bus 'om te passeeren en wijt hij het gebeurde meer aan een zekere koppigheid van den chauffeur. Hij meen <He dat door wat samenwerking de gemoederen niet zo oopgewonden zouden zijn gemaakt. Van een beschadigd saatbord wist hij niets af. -.BROEK OP LANGENDIJK. De gehouden collecte ten bate van het plaatselijk crisiscomité heeft opgebracht een bedrag 284.75, terwijl bovendien nog enkele giften te verwachten zijn. BROEK OP LANGENDIJK. Het opgerichte consultatiebureau voor zuigelingen in het betaalkantoor, mocht zich reeds in een druk bezoek verheugen. Vele huismoeders waren met hun kinderen aanwezig voor een consult. Wel een bewijs dat het een goede gedachte geweest is van het Witte Kruis, om hier ter plaatse een consultatiebureau te vestigen. ZUIDSCHARWOUDE. In de kolfbaan van den heer P. Kramer werd een openbare uitvoering gegeven door de tooneelver- eeniging O.K.K. onder regie van den heer Beeld man aldaar. Ongeveer eenhon derdtal personen waren aanwe zig en er is gelachen en genoten om en van het blijspel „de Nalatenschap" dat werd opgevoerd. Het is een vereeniging die zich voor het eerst in het openbaar voor het voetlicht waagde en zij heeft de vuurproef goed doorstaan, omdat wij mo gen zeggen, dat er in het groepje dames en heeren krachten zitten die voor de toekomst nog wel iets goeds beloven. Het stuk is vlot geschreven en doet in zijn vertol king prettig aan. Een eenvoudig genre zonder al te groote verwikkelingen zoodat men kan genieten van stuk. De rolkennis van de spelenden was in orde en wat het samenspel betreft mogen wij zeggen dat zich bijzonder aardige momenten voordeden. De heer Beeldman heeft het clubje goed in zijn hand en wij verwachten dat deze eerste uitvoering aanleiding zal geven om voort te gaan op den weg die men heeft ingeslagen, om in de toekomst in de rij der tooneelvereenigingen een goede plaats in te nemen. Decor en grinmage waren in orde. Ben gezellig bal besloot dezen avond, waarbij eveneens genoten werd van de muziek van het trio Stammes, Van Twuyver en Plevier, die menig mooi stuk op de harmonica lieten hooren. Sehaatsettsport. On-ze rijders in Noopwegieitt. Zoo zijn dan onze schaatsenrijders Jan Lan- gedijk Heiden. Roojds, Hooftman en Dijkstra, al weer gedurende een week in het land der Noo- ren, om na de noodige acclimatatie en zorgvul dige training vandaag en morgen deel te nemen aan de groote voorwedstrijden hardrijden te Oslo Uit een schrijven van Jan Langedijk mochten wij vernemen dat de reis voorspoedig is. geweest. Te circa hall twaalf vertrok de vorige Zaterdag het gezelschap, bestaande uit genoemde rijders benevens de bleroemde en lieftallige kunstrijdster Sonja Henie en de trainer'Waulo, per luchtdienst .der Lufthansa van Schiphol naar Malmo (Zwe den, waar te ongeveer zes uur op het groote vlieg veld behouden werd geland. Tegen luchtziekte bleken onze jongens en niet te vergeten de ejugdige Sonja, goed bestand te zijn, behalve dan Koops, die bij het landen te Malmo nog even van, de bekende papieren zak ge bruik moest maken. Per trein werd 'de réis vervolgens voortgezet en na een verkwikkende slaap in den nachttrein arriveerde het gezelschap den anderen morgen te circa 10 uur in Oslo. De ontvangst tc Oslo was buitengewoon hartelijk. Ter verwelkoming was het bestuur belast met de te Oslo te orga- niseeren ijswedstrijden aanwezig en werden onze jongens, na het rijden van een eereronde, en door velen toegejuicht, ondergebracht in hotel Bris tol een der meest vooraanstaande hotels in Oslo Uit alles blijkt wel dat de schitterende presta ties van onze rijders ook in Noorwegen indruk heeft gemaakt en begrijpelijkerwijze wordt met groote belangstelling naar de komende wedstrij den tegemoet gezien. Vermoedelijk zullen onze jongens Diinsdag a. sy, na de wedstrijden teTOslo, naar Dtrontheim vertrekken eenzelfde lange treinreis maar - - nog noordelijker, om 18 en 19 Februari aan de wereldkampioenscnappen, die jaarlijks door dui zenden, w.o. ook de Koninklijke Familie, wordt bijgewoond, deel te nemen. Hoe de resultaten ook mogen 'zijn, het is zeker voor de Hollandsche rijders en in het bijzonder voor onzen ecnvoudigen Jan, een bijzondere eer aan deze groote internationale wedstrijden te kunnen deelnemen. Vol verwachting zullen ve len het resultaat van den komenden strijd tege- moet zien. Het Klei!®? Tooneel herleeft. Het zal ongetwijfeld alle tooneelliefhebbers genoegen doen te vernemen dat de tooneelver- eeniging „Het Kleine Tooneel" na een gedwon gen rust van eenige jaren, weder actief in het ver- eenigingsleven zal deelnemen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het weder optreden van het Kleine Tooneel met den twee den Paaschdag in Concordia kunnen worden te gemoet gezien. i Niieuwbonw. Dbor den neer C. Bakker te Oudkarspel is de noordelijke helft van het terrein gelegen in deze gemeente van mevr. de wed. Verburg aangekocht waarop binnenkort voor zijn rekening een woon huis zal worden gebouwd. COURANTE GOEDEREN BUIKBANDEN PALTHE (TOT 25 FEBR.) 20 pet. KORTING Ons Weekpraatje Alle mannen, die op 18- of 19ja-rigen leeftijd aan een ongelukkige liefde hebben geleden en wie zijn dat niet hebben in een moment van hoogste vertwijfeling natuurlijk het voornemen geuit om naar Indie te gaan als koloniaal, mari nier of matroos. Die heele familie, ooms .en tantes inbegrepen, baadde zich dan in tranen^ opoe kreeg het er van aan d'r hart en alleen je vader, die zich zijn eigen tijd herinnerde, bleef kalm, overtuigd als hij was dat „het" wel weer zou overgaan. In het Indische leger of op de Nederlandsche vloot dat was een schooiers baantje. Nog niet zoo zeer om het milieu waarin men terecht kwam, maar om de armoe. Je kreeg een paar bankbiljetjes als handegld, maar als dat op was, dan kon men zes jaar zuchten van ellende en narigheid. Zoo althans hebben ze ons altijd voorgehou-. den, maar nu na de revolutie óp „De Eeven Provinciën" weten we beter. Thans vertelt men het van alle kanten, dat de schepelingen, idie in verzet zijn gekomen, ondankbare re'kels zijn, die een inkomen genieten als gezeten burgers en dus heelemaal niet zoo'n 'drukte behoefden te maken over die onnoozele 17-procents loons verlaging. Nu hiermede dl vele duizenden werkloozen te weten zijn gekomen, welk een aardsch paradijs voor hen verscholen werd gehouden, kan men aannemen dat er op de vloot spoedig geen ge brek meer zal zijn aan ijverig en itrouw per soneel. Eien korporaal bij de marine gehuwd met zijn gezin Ln Indie zoo lazen we in de krant, geniet een salaris van 300 gulden. Als idaar pen sioenkorting afgaat en 17 procent bezuinigings' korting blijft er 275 gulden over. Het klinkt alles heel mooi en we willen de verzetsdaden van het Indische vlootpersoneel in geen enkel opzicht verdedigen. Integendeel. Maar laten we het nu toch niet voorstellen, als of dat personeel in weelde leeft. Dan jzou men zich ook uit andere kringen wel voor (een be scheiden baantje óp de vloot beschikbaar stel len. Als een korporaal op de vloot |273 gulden per maand verdient voor den tijd dat hij in Indie is dan beteekent dat precies (S3 gul den per week. Diaarbij bedenke men, dat het gezin gescheiden leeft en dat de kosten .van le vensonderhoud in Indie minstens het dubbele zijn van hier. Maar bovendien, korporaal op de vloot is al een mooie positie, pie gradueering geschiedt er naar heel andere maatstaf dan jn net leger. De positie bv. van een kapitein ter zee mag worden vergeleken met die van een leger generaal. De groote massa schepelingen kan het niet verder brengen dan tot eerste matroosi. Eien Eu ropeesche matroos eerste klasse begint met 3165 per dag, een inlandsche dito met 1.65. Deze bedragen gaan nu verminderd worden met 5 en 17 procent, waarna overblijft resp;. £.85 \enl .29. Vele Hollandsche matrozen moeten daar van nog een gejfin in Holland onderhouden,'. .We wilden daarmee maar zeggen, dat het pp de vloot jang niet voor alle schepelingen een vetpot is figuurlijk gesproken dan. D:aaro*i zouden we liever hebben gezien, dat de loonkortingen progressief waren toegepast. Het eenige .onderscheid dat nu gemaakt is, be j treft de .tegenstelling Europeesche en inlandsche j schepelingen. De laatsten die het minste verdien den kregen 3 procent meer aftrek. Ook keuren we af, dat de Minister van Oorlog de schepelin-i gen omtrent het resultaat van zijn interventie i in het pnzekere heeft gelaten). Eerst schorste hij de 7 procent verhoogde aftrek der Indische I regeering, daarmee de illusie wekkende, dat de aftrek bij de aanvankelijk bepaalde 10 procent zou blijven en toen eindelijk scheidde hij de Europeesche schapen met een 14 procent korting j van de. inheemsche bokken met een 17 procent aftrek. Dat alles moet men in oogenschouw nemen j bij de beoordeeling der gebeurtenissen met „De I Zeven Provinciën" welke ons zoo hebben be- i roerd. Nochtans erkennen we grif, dat verzet, in welken vorm ook, te laken en ontoelaatbaar is in een krijgsweer, welke op de fundamenten ,van tucht en gezag is opgetrokken en alleen daarop kan blijven steunen. Wie uit eigen beweging in dienst treedt van leger of vloot, geeft zijn persoon en zijn .vrij heid dat overwege hij tevoren over aan ide gestelde autoriteiten. Rieze laatsten nemen daar mede dan echter tevens de verplichting op zich om met .dubbele nauwgezetheid de rechten van hun manschappen te ontzien. INGEZONDEN (Buiten verantwoording der Redactie.) M. de .Redacteur, Verzoeke plaatsing ,van het volgende: AAN JASPEiRj. Is dan uw oog, dat steeds zoo kelder blikte, Van alles dra de juiste oorzaak vond, Verduisterd door d« zoete geuren, Gelijk zonlicht in den morgenstond? Uw vrucht'bre pen, zoo vaak gesteld ten dienste Der burgers vau 't West Rriesche land, Die heeft bon thans gevoerd, op wegen. Die leiden tot een misverstand. Want niet de weg, hoe mooi die moge wezen, Dieed zenden aan den Raad Re lekkernij jAlleen de takken die ik) ,heb gekregen, Die brachten pp het denkbeeld ,mij. Is niet de Pers een machtig wapen, Wier invloed nauw te schatten is? Schrijf daarom steeds pp juiste wijze E)n houdt dit in gedachtenis. St. P. K;. I». ANTWOORDi. Vermocht mijn stem het onvermurwber herte niet ontroeren D'ie roep omtrent der taarten heerlijkheid U slechts tot gramschap voeren O, Bovenweegsche Bakker? 't Was dus in grooten toorn, dat gij uw bollen en uw weggen Verliet om nu het ien en 't aar te zeggen Aan dien verlakker? Het is te veel, de eer van „klaren blik" (aan mijn bijziende oogen, Die staarden door den aanblik troebel, diep Op vele zoete mooten Nochtans, verloren pine, slechts, 't gekauw van EEDLER monden, Die happend, hap na hap uw zoet product ver slonden En het genoten O, had ook ik het stralend zonlicht zien ,ver- duist'ren, Dien zoeten MORGENstond het in haar ban zien kluist'ren, 'k Had beter u begrepen.... 'k Zag slechts het causaal verband van weg tot boom en tak en oven j Van OORZAAK tot GEVOLG, die 't baksel gaar deed stoven Menn..... 'k hoor niet tot de leepen....- JASP(ER|t

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 5