Jaarverslag van de Tuinbouwvereeniging „Tuinbouwbelang" Plaatselijk ftjiesiws Onder verwijzing naar een betreffende mede- deeling van de Kamer van Koophandel in dit nr., brengen wij ter kennis, dat aan den Heer F. P. Groot te Sint Pancras, voor alle loopende zaken procuratie is verleend. FIRMA J. H. KEIZER. Breek op La.ngeimdijk. Donderdag 16 Februari gaf het chr. Mannen koor De Lofstem, dir. Paul Kok, een concert. Het Bestuur achtte het blijkbaar overbodig ons uit.te noodigen, zoodat wij van dit concert geen verslag kunnen geven. N oordsch ar wo u de Die a,s. uit voer img van Crescendo. Op Zondag 26 Februari zal Crescendo concer teeren in Concordia. Wij ontvingen het aantrek kelijk programma, dat den zangliefhebbers een genotvollen, gevarieerden avond waarborgt. On danks dat het koor in ledental is achteruitgegaan wat gaat er niet achteruit tegenwoordig heeft de kwaliteit van deze verminderde kwan titeit niet te lijden gehad, want de dames en hee- ren durven nog wel wat aan. O.a. staat op "het programma de Notenkrakersuite van Tsjaikofs- ky, welke compositie nu juist niet van de gemak kelijkste is, speciaal ook wat "de klavierpartij be treft, die in handen is van den pianist Joh.. G de Jong uit Amsterdam, welke heer ook als so list zal optreden.. Deze nog! jonge pianist, een „vondst" van den directeur eigenlijk, heeft na zijh einddiploma van het Conservatorium behaald te hebben, reeds een eervolle loopbaan afgelegd, en zal zijn optreden hier ook zeker een succes zijn. Om ook anderen, dan speciaal zangliefheb bers, die niet zoo dik gezaaid meer zijn als vroe ger, naar zich toe te trekken, heeft het bestuur voor attractie gezorgd. Zoo zal een tooneelstukje opgevoerd worden door bekende plaatselijke krach ten, waarvoor aanbeveling overbodig is. Een pri ma band zal voor de vroolijkheid zorgen. Werke lijk deze 'avond is „Voor elck wat wilt." NOORDSCHARWOUDE. Een Jubileum. Door de vereeniging Onderling Hulpbetoon, werd deze week haar jaarvergadering gehouden, in het lokaal van den heer J. de Bakker alhier. Door omstandigheden en mede door den grooten toevloed van vergaderingsverslagen kunnen wij in dit nr, pas het verslag plaatsen. Een groot aantal leden, 80, was aanwezig. Door den voorzitter, den heer J. Kuiper werd de vergadering geopend, met een welkom aan de le den In het bijzonder het welkom toeroepende aan ide vertegenwoordigers van de zustervereenigring van Oudkarspel. Spr. sprak zijn genoegen uit over deg roote opkomst. Tevens had hij gelegenheid erop te wijzen dat er in de laatste jaren nogal wat van de ziekenkassen is gevergd. Tevens wees hij erop, dat het heden 20 jaar geleden is dat door den heer P. van Dijk het bestuurslidmaatschap werd aan vaard en vanaf dat oogenblik met lust en ijver ■voor de vereeniging heeft gewerkt, zoodat veel arbeid van den jubilaris in het belang van het ziekenfonds Is gedaan. Voorzitter zegt, dat het bestuur meende, dit feit niet onopgemerkt te mogen laten passeeren, en wordt den heer van Dijk een zilveren horloge met inscriptie aangeboden. Voorzitter hoopte dat de heer van Dijk zijn tijd zal verstaan en dat deze nogmaals •een jubileum zal mogen meemaken. De heer van Dijk dankte den voorzitter voor de .tot hem gesproken woorden en den vereeniging voor het groote vertrouwen dat men steeds in hem heeft gesteld. Zeer dankte hij de vereeniging voor het hem ge schonken cadeau. Nadat door den voorzitter aan bestuursleden en commissarissen dank was gebracht voor de ver leende medewerking voor het afdoen van de ver- eenlgingszaken, werden door den secretaris, den hr. Kansen de notulen van de vorige vergadering ge lezen, welke zonder op- of aanmerking» werden goedgekeurd. Door -den heer A. de Geus werd namens de com missie van onderzoek gerapporteerd, datde rekening van den penningmeester, den heer P. van Dijk in volkomen orde was bevonden, en werd tot goedkeu ring geadviseerd, waartoe door de vergadering werd besloten. De rekening werd vastgesteld op een be drag aan ontvangsten van 2045,73 aan uitgaven een bedrag van ƒ2867,32, alzoo een voordeelig saldo van ƒ78.41. Het totaal bezit der vereeniging be draagt thans f4788,12, terwijl dit het vorig jaar bedroeg ƒ4531,65, dus een vooruitgang van ƒ256,48. Aan de leden werden 303 uitkeeringen gedaan. Door den heer KWADIJK werd naar aanleiding van dit verslag opgemerkt, dat de toestand der vereeniging toch niet zoo slecht was, als door den voorzitter in zijn openingsrede was gezegd. De voorzitter antwoordde dat dit kleine voordeelig saldo was ontstaan door het verlagen van de uit keering, wat maar even meer Is dan het bedrag aan rente der reserve. Wij moeten de reserve op peil houden., omdat menweer gaarne naar de uit- keerlng van 12 per week terug wil. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer D. Kansen kan worden aangeteekend, dat steeds jonge leden toetreden. Door het bestuur ls viermaal een vergadering gehouden, terwijl steeds op aangena me wijze werd samengewerkt. Ook werd de Fede ratievergadering bijgewoond. Er is besloten om zich niet bij den bond aan te sluiten. De vereeniging telt thans 180 volle leden en 76 halve leden, die de 20 procent krijgen aangevuld, die de ziektewet minder uitkeert. Het vorgi jaarw aren deze cijfers 178 en ,78. Dit jaarverslag werd meteen woord van dank aan den samensteller door de vergadering ontvan gen, waarbij de voorzitter mededeelde ,dat de neer Kansen reeds vanaf 24 Maart 1916 het secretariaat der vereeniging waarneemt. Aan de orde wordt gesteld de bestuursverkiezing, waarbij aftredend zijn de heeren J. Kuiper, D. Kan sen en C. Kuiper, herkiesbaar. De aftredende bestuursleden werden met 79, 77 en 78 stemmen herkozen. De aftredenden namen hun benoeming weder aan waarbij zij de vergadering dankten voor het in hen gestelde vertrouwen. Bij de gehouden adviseursverkiezing werd de heer P. Zut als zoodanig bij acclamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur werd het bodeloon ongewijzigd gelaten op 2 cent per lid per week. De voorzitter hedacht met enkele woorden het ■feit, dat de bode de heer A. Boot thans twaalf ■en een half jaar in dienst der vereeniging is. Spr. sprak daarbij den wensch uit dan men in staat zal zijn het 25-jarig jubileum van den bode officieel zal mogen vieren. De uitkeering aan ziekengeld werd onveranderd gehandhaafd nl. 9 per week gedurende 26 weken ■en ƒ4.50 per week gedurende eenzelfde tijdvak. Overgegaan werd tot de verloting onder de aan wezigen van 3 maanden vrijstelling van contributie, waarbij de gelukkigen waren de heeren P. de Geus Az., A. van der Molen, C. Hemke en P. Ooijevaer. Zij, die door ziekte verhinderd waren de verga dering bij te wonen werden in deze verloting op genomen. Door den voorzitter werd hierna een circulaire voorgelezen van den bond van zeikenfondsen bo ven het Y. Spreker deelde mede, dat men in de federatievergadering niet veel voor aansluiting bij genoemden bond gevoelde. De kosten zullen hoo- ger zijn, terwijl de voordeelen niet grooter worden. Door den heer G. IJf voorzitter van de vereeniging te Oudkarspel werd medegedeeld, dat door zijn ver eeniging het nut van aansluiting niet werd inge zien. ■Op een daartoe uit de vergadering gedane vraag antwoordde de voorzitter, dat als leden naar een andere plaats verhuizen, zij zoo lang lid der ver eeniging hier kunnen blijven totdat zij lid van de vereeniging in hun nieuwe woonplaats zijn gewor den. Door de vergadering werd besloten zich niet aan te sluiten. Bij de nu volgende rondvraag werd door den heer D. Kansen aan het adres van den penningmeester hartelijk dank gebracht voor de steeds ondervonden sanmenwerking. Spreker ging op een en ander uit voeriger in en eindigde met den wensch, dat de heer van Dijk zijn 25-jarig jubileum zal mogen vieren. Daarna werd het woord verleend aan den heer van Dijk, die begon met den secretaris, commissa rissen en den voorzitter een woord van dank te berngen voor de prettige samenwerking, en wees •er daarbij op dat de secretaris al even lang in functie is als dat hij penningmeester is Als curio siteit deelde spreker mede, dat hij in de jaren van zijn penningmeesterschap 5706 kwitanties heeft ge schreven en bijna 29060 gulden heeft uitbetaald aan uitkeeringen. Het hoogste uitkeeringsbedrag is wel 3918 terwijl het laagste 716 in een taar is geweest Het ledental van de vereeniging is ongeveer gelijk ■gebleven. Door den heer D. Bruin werd voorgesteld het salaris van den pennlngm. te verhoogen doch deze meen de dat men hiertoe niet moest overgaan in verband met de slechte tijdsomstandigheden. Door den heer G. IJf werd dank gebracht voor de uitnoödiging tot het bijwonen van deze vergade ring en meende de vereeniging te kunnen felici- teeren met een bestuur dat zoo'n rijken staat van dienst achter den rug heeft. Door den heer H. Slikker werd namens de com missarissen gevraagd, of de zieken wanneer zij zoo goed als hersteld zijn en zich dan eens buiten de gemeente begeven dit op te geven bij het bestuur of de commissarissen, waaraan de secretaris toe voegde dat wanneer dit niet wordt gedaan mea de kans beloopt te worden geroyeerd. Door den voorzitter werd gewezen op de nood zakelijkheid, dat de losse arbeiders in het bezit zijn van een arbeidskaart, omdat zonder afgeteekende arbeidskaart geen uitkeering uit de ziektewet zal kunnen geschieden. Arbeiders die meer dan 6 werk lqpze. dagen hebben in den tijd van 2 maanden ont vangen volgens de ziektewet geen uitkeering: Hierna werd de vergadering met woorden van dank voor de prettige en aangename samenwerking door den voorzitter gesloten. Jaarverslag van de Vereeniging Tuinbouwbelang over het jaar 1932. M. H„ Het is alweer onder zeer ongunstige omstandig heden dat ik U een overzicht moet geven van het geen in het afgeloopen jaar in ons tuinbouwleven en in het bijzonder in onze vereeniging is voorge vallen. De wenschen in vorige verslagen tot uiting ge bracht en den hoop hierin uitgesproken, dat het beter mocht worden, zijn alle ijdel gebleken en het •tegendeel is helaas werkelijkheid geworden. Steeds meer wordt ons bestaansrecht aangerand door belemmeringen van allerlei aard, waardoor vele, toch zoo noodige handelsbetrekkingen, stelselmatig worden afgebroken, welke de vooruitzichten voor den tuinbouw mser en meer tot het hopelooze doen naderen Indien hiervoor geen oplossing ten onze gunste zal kunnen worden gevonden. Wij 2jjn niet gauw geneigd om tot de allerdon- kerste hoeken door te dringen en hebben het steeds ■tot een goeden plicht gerekend onze menschen tot moed en volharding aan te sporen, maarals de levenslichten der tuinbouw, n.l. een vrije uitvoer van onze producten, stuk voor stuk voor onze oogen worden uitgeblazen, wordt het toch wel zeer donker om ons heen, en vragen ook wij ons af, waarheen gaan we? We hebben het tevens als een eerste plicht geacht om in deze benarde tijden te doen wat onze hand vond om te doen om deze geweldigen druk te door staan in den hoop dat er weer betere tijden zouden aanbreken, waarna we weer op eigen beenen, ver der zouden kunnen gaan. In dit verband wil ik er u op wijzen dat verschil lende vragen en denkbeelden ook de volle aan dacht van uw bestuur hebben bezig gehouden en waar mogelijk, hebben medegewerkt om te bereiken wat'er langs redelijke wegen voor de menschen te bereiken viel. In aansluiting hierop wil ik aan U voorleggen wat er in deze moeilijke jaren voor den tuinbouw en hare leden bereikt kon worden wat de hoog geste gen nood zou kunnen helpen verzachten. Toen wij In ons gewest, in den voorzomer van 1931 met een grooten regenval te kampen hadden waar door enkelen hunne producten geheel of tendeele vernietigd zagen, zijn de tuinbouwvereenigingen In dit centra bij elkaar gekomen om te beraadslagen of er voor de leden, welke hiervoor In aanmerking kwamen, geen hulp geboden kon worden. Aansluiting werd gezocht met een Comité dat 2ich hiervoor in dienst had gesteld en het resultaat was dat er een uitkeering op volgen kon waarvan enkelen een beduidende schadevergoeding in ontvangst kon- 1 den nemen, dank zij de mede werking.,-nok van uw i marktbestuur, en het beschikbaar stellen van gelden i van het Nederlandsch watersnood-comité. Dat dit tot tevredenheid stemde getuige de dank- baarheid van de getroffenen, welke aangeboden werd aan degenen welke er belangeloos zooveel voor ge daan hadden als hun mogelijk was. Vervolgens werden uitgezien naar middelen om voor de bewaarkool, welke in den winter daarop volgende, bijna geen prijs konden opbrengen. In een hiervoor buitengewone algemeene vergade ring van onze eigen marktvereeniging, waaraan vooraf besprekingen gehouden werden in alle aan gesloten tuinbouwvereenigingen, dus ook in de hier vergaderde, achte men het uiteindelijk den besten weg, dat er een toeslag gevraagd moeest worden van f 1.00 per 100 kg. Kool aan onze Regeering, waarbij samenwerking gezocht, én verkregen werd, bij de aangesloten veilingen bij „Den Vierbond" waarvan dan het verzoek zou uitgaan. Na herhaalde pongingen, zoowel schriftelijk als mondeling toegelicht, kwam tenslotte het teleurstel lende bericht van onze Regeering, dat voor een be paalde streek en voor een bepaald product geen steun kon worden verleend. Mocht dit bericht zeer teleurstellend zijn geweest voor alle hierbij betrokkenen, zeker niet het minst, voor degenen welke hiervoor zich hebben beijverd. Toen we het voorgaande jaar telkens aan de vei lingen moesten constateeren, dat voor vele pro ducten de vastgestelde minimumprijzen niet bedon gen konden worden, zelfs bij herhaling niet, waar door de aanvoerders noodwendig gedwongen werden óf deze producten te vernietigen óf op de een of andere manier aan den man te brengen tegen een nóg lager prijsje, zoodat we deze producten weer als een concurrentieproduct op een andere plaats ontmoeten. Toen heeft ons marktbestuur plannen beraamd om althans een uitbetaling van de mini mumprijzen te krijgen waartoe de veilingskassen niet bij machte waren. Dienaangaande heeft zij een voorstel ingediend bij den Prov. Bond van vei lingen in Noord-Holland, waaruit geboren werd een fonds, mede gesteund door het college van Gedeputeerden uit de Staten onzer Provincie, waar uit nu de minimumprijzen kunnen worden uitbe taald. Deze regeling heef-t voor velen en vooral voor de veilingsbesturen bevrediging gebracht en we kun nen niet nalaten vanaf dezen plaats een woord van dank te brengen aan het bestuud en leden van onze Provinciale Staten, welke meerdere malen, in samenwerking met de veilingorganisatie, steeds en daadwerkelijk getoond hebben den Noord-Holland- schen tuinbouw een goed hart toe te dragen. Toen het op elk gebied met den afzet onzer producten spaak begon te loopen en de spoorvrach- ten op de gemaakte veilingsprijzen een dusdanigen invloed uitoefende dat ook dit als een belemmering van den afzet werd aangevoeld, is er door het Cen traal Bureau van veilingen bij herhaling op aange drongen, ter bevoegder plaatse, om voor de knel- Jende vrachtprijzen op onze. producten een aan zienlijke verlaging toe te passen. Na lange en her haalde conferenties werd op bepaalde zendingen een verlaging toegestaan, hetgeen niet anders dan ons ten goede kan komen Op aandringen door de Kamers van Koophandel, welke gesteund werden door landelijke en plaat selijke tuinbouworganisaties, heeft de handel be tere betalingsvoorwaarden gekregen, dank zij de Regeeringsbemoeiingen hiervan. Dat deze betere betalingsvoorwaarden ook voor ons van het grootste belang zijn behoeft wel geen verder betoog als we even terug denken hoe moeilijk het geld binnen kwam door allerlei deviezenmaat- regelen. Even willen we nog stilstaan en aanstippen dat er bij herhaling verzocht is aan de Regeering om betere handelsovereenkomsten met verschillende landen waarheen onze producten geexporteerd wor den. Hoewel er door schier elke organisatie bij herhaling op is gewezen, dat we, bij verdere en nog strengere maatregelen, welke steeds tegen een invoer van onze producten in het leven worden ge roepen, niet langer het hoofd kunnen bieden en dientengevolge van de buitenlandsche markt totaal rworden uitgesloten, hetgeen gelijk staat met het ■ten gronde gaan van den geheelen Nederlandschen tuinbouw Ik wil in dit verband er op wijzen, dat wij gauw geneigd zijn om te zeggen: hier moet, zoo noodig met strenge tegenmaatregelen, maar eens gauw een einde aan gemaakt worden. Maarik wil toch in de eerste plaats aan nemen, dat onze regeering niet blind is voor de groote belangen welke hiermede voor den Nederland schen tuinbouw op het spel staan. Wat of de aller grootste bezwaren kunnen zijn om hieraan paal len perk te stellen, ik geloof dat dit buiten onze bevoegdheid ligt om hier een al te lichtvaardig oordeel over te vellen. Spreken we hierover met meer bevoegden, laat ik zeggen Kamerleden, en men legt zijn oor te luisteren bij de verschillende politiek aangelegden, dan komen we al direct tot deze con clusie, dat de opvattingen van deze aangelegenheid zoo serk uiteenloopen, dat het voor de uitvoerende regeeringspersonen zeer moeilijk zal zijn om hier tegen afdoende maatregelen te nemen. We kunnen hier gerust zeggen: dat deze voor ons hoogst ern stige aangelegenheid totaal verpolitiekt is, waar wij het loodje bij moeten leggen Ik voor mij meen dat hier voorshands nog geen meerderheid in onze Volksvertegenwoordiging is te vinden. Zij, die het anders en'beter weten, hoe het hiermede zit, die zegt het maar. Een vraagstuk wat ook op het oogenblik de volle belangstelling waard is, is het vraagstuk der hypo theken, d.w.z. de bezwaarde eigendommen. Hebben we een wet gekregen, welke den huurders de gelegenheid biedt, hun pachtprijzen te laten her zien, minstens zal het oven noodig zijn, dat er Iets van gelijken aard bij de wet zal kunnen warden vastgelegd wat voor de betrokken partijen bevre digend zal kunnen werken, we mieenen dat dit de aandacht van de regeering heeft en dat hiervoor een commissie is aangewezen, welke hiervan aan stonds rapport zal uitbrengen. Heb ik er zooeven al op gewezen, dat er geen toeslag werd verleend op onze kool van 1931, zooals met klem door den Vierbond werd bepleit, nierbij werd echter niet stil gestaan, vooral niet toen bleek dat de tuinbouw in geheel het land in het gedrang kwam, al was dat nog nergens zoo sterk totuiting gekomen als in Noordholland. welke den geheelen tuinbouw ten goede zou komen, waarbij zij gesteund werd door meerdere landelijke organisaties, wele tot algeheele overeenstemming kwame en de groote lijnen werden uitgestippeld. We mogen aannemen, dat aan de hand van ver zamelde cijfers op goede gronden deze te ver wachten steun naar voren is gebracht. Al mag deze steunwet geen ideale genoemd wor den, hier zijn toch tastbare resultaten bereikt, waar van de vooroogst ls binnen gehaald en waarvan de ■elndrekenlng binnen korten termijn tegemoet kan worden gezien. Verder mag ik er u op wijzen, dat het toegezegde bedrag van 5 millioen gulden, welk bedrag, volgens de bedoeling der regeering, zal moeten dienen om den tuinbouw intact te houden, hiervoor bij lange na niet toereikend zal zijn. (Het is daarom dat er met herhaalde kracht op aangedrongen wordt om dit bedrag aanzienlijk te verhoogen, hetgeen naar Ik hoop, geheel of ten deele alsnog zal gelukken. Tenslotte wil ik erop wijzen, dat er door de organi satie van onzen landelijken veilingsbond, welke voor kort in buitengewone vergadering in grooten getale bijeen was, aan het Centraal Bestuur werd opge dragen, een steunregeling voor 1933 voor den tuin bouw bij onze regeering met alle geposte middelen en met den meesten klem te bepleiten. (Spreker leest hiervoor voor het kort verslag voorkomende in het Bondsorgaan.) Geachte vergadering, hoewel ik me zelf betrap op het verrichten van arbeid welke buiten het kader van het uitbrengen van een Jaarverslag van onze ■tuinbouwvereeniging vallen, heb ik het toch noodig ■geacht eenige grepen te doen van datgene wat tot heden door bemiddeling van den organisatorischen weg tot stand is gebracht. Ik heb dit in de allereerste plaats noodig geacht, ■omdat de leden er recht op hebben te weten wat er gedaan wordt en anderzijds omdat men in moeilijke tijden als deze zoo gauw geneigd is te meenen dat >er toch eigenlijk maar bitter weinig gedaan wordt om het leed te verzachten door hen van wie dit verwacht wordt. Laat ik na dit resume u even meedeelen dat ook onze tuinbouwvereeniging den druk der tijden da nig begint te gevoelen, zooals u aanstonds uit het ■finantieel overzicht zal blijken. Onze aardappelpoterbewaarplaats baart voor uw ibestuur groote zorgen en aanstonds zal u een voor stel bereiken dat voor dit jaar een oplossing zal kun nen brengen. Eenerzijds door het geringe kwantum bewaarkool dat bij onze leden aanwezig ls en ander zijds omdat men vreest het bewaarloon niet te kun - nen betalen, zijn er veel te kort bakken ingebracht, Neemt men daarbij dat het bewaarloon al lager ls gesteld dan het feitelijk moest zijn, dan volgt hier uit dat onze exploitatierekening niet sluitend' ge maakt kan worden. Er zijn dit jaar 5 bestuursvergaderingen gehouden en twee ledenvergaderingen. Meende uw bestuur in zijn vergadering op het ■einde van September nog een ledenvergadering te beleggen, deze ls echter achterwege gebleven, omdat men geen nieuwe perspectieven zag, na al wat reeds aanhangig is gemaakt, welke het bijeenroepen vol- odende zou wettigen. En een vergadering uit te schrijven, waar geen ■bepaalde voorstellen aan de hand worden gedaan zal als regel weinig effect sorteeren. Ons ledental is op dit moment 189. Eenige hebben gemeend te moeten bedanken door het vertrek naar elders, terwijl een ons door den dood ontviel. Enkelen meenden hun lidmaatschap te moeten op zeggen, doch zullen statituair lid moeten blijven tot dat hiervoor het tijdvak van drie jaar is verstreken. In samenwerking met de vereeniging „de Een dracht" worden nog steeds proeven genomen met het verbeteren van onze bewaarkool, waarvan u ■denkelijk aanstonds wel verslag zal worden gedaan. Onze correspondenten van den Plantenziekten- ■kundigen dienst hebben er toe bijgedragen dat er verschillende proeven konden worden genomen. Eveneens hebben de verschillende ocmmissles ge tracht om de belangen der leden, voor zoover dit hun mogelijk is, te behartigen. De commissie belast met telen van koolzaad zal van haar taak ontheven worden, omdat haar arbeid niet voldoende beloond wordt. Het gekweekte zaad wordt door de leden In onvoldoende mate afgenomen ■en een verder doorgaan hiermede zou onze vereeni- glngop nog meerdere kosten brengen. Geheel in ■overleg met uw bestuur zal deze commissie worden ontbonden. Mijne heeren, als aanstonds de verschillende rap porteurs hun arbeid aan u hebben voorgelegd, kunt u zelve oordeelen of er ook dit jaar vruchtbaar werk ls geleverd, welke in ovéreenstemming ls met een tuinbouwvereeniging als de onze Veel werk zal er echter nog overblijven, vooral als de huidige toestand nog bestendigd zal blijven, of als dit nog kan, verslechteren. Ik denk hierbij niet alleen om onze inkomsten op de een of andere manier te trachten op te voe ren maar hierbij denk ik vooral om onze uitgaven zooveel mogelijk hiermede in overeenstemming te ■brengen. Hierbij denken we al direct aan ons le venspeil, dat, bij een voortbestaan van deze crisis, als vanzelf naar beneden zalworden gebracht en elk voor zich zal moeten bepalen, hoe of dit hem het beste kan dienen. Maar behalve dit, komen ef groote vraagstukken naar voren, waaraan we onze aan dacht terdege zullen moeten schenken. Om maar direct met de deur in huis te vallen, heb ik hier op het oog, of het wel langer gangbaar ■geacht mag worden dat maar salarissen wórden ge handhaafd, welke niet meer in overeenstemming ■gebracht kunnen worden met den algemeenen toe stand waarin een zeer groot gedeelte van het Ne- iderlandsche volk verkeert, en waarvan de tuinbouw het volle pond moet dragen. Indien onze volksvertegenwoordiging dit niet wenscht in te zien en een regeering te slap blijft om met krachtige hand op de juiste plaats in te grij pen, dan zal de ontevredenheid in sterke mate toe nemen dan zal het ons niet meevallen om onze be drijf suitgaven en gezinsuitgaven in evenredigheid ■met onze inkomsten te brengen. Om nu maar dicht bij huis te blijven, richten we ons noog naar onze eigen lichtbedrijven alsmede wa terleiding. Hoe zullen we ooit in de gelegenheid kunnen worden gesteld om ons kookgas en het licht benoodigd voor ons werk voor een lageren prijs te kunnen gebruiken, als er geen herziening in wel ken vorm, In uitzicht wordt gesteld. Hoe zullen ooit onze lasten op landerijen als grond-, polder- en hoogheemraadlasten, alsmede on ze personeele lasten verlaagd kunnen worden, als er geen herziening zal plaats hebben van salaris sen (waar het nog wel af kan), van, overheidsbe drijven? Zou er niet meer gedaan kunnen worden, ook vooral voor den tuinbouw, als hier eens flink en op de rechte plaats werd Ingegrepen? Heeft niet de Nederlandsche tuinbouw en niet het minst de Noordhollandsche millioenen moeten offe ren in tijden dat het voor gansch het volk nood zakelijk geacht werd? Welnu, met evenveel recht meenen wij als tuin ders, dat er nu wederkeerig eên offer gebracht ■moet worden en lijkt het mlij noodzakelijk dat er te bevoegder plaatse op gewezen wordt hoe noodzake lijk het zal zijn dat hiermede spoedig zal worden begonnen. Hier hebben de organisaties nog een groot arbeids veld voor zich en een gezamenlijk optrekken tegen deze schrille tegenstellingen mag noodzakelijk ge acht worden. Hiermede zal het noodig zijn dat we ■elkaar weten te vinden en geen onderlinge verdeeld heid wordt gezaaid. Laten we recht zetten wat scheef is en elkander geen verwijten doen, dit is toch maar ■een uiting van zwakte welke meestal bij ons zelf schuilt en slechts schade kan doen aan datgene waar voordeel viet te oogsten. Laat ons als mannen welke voor eenzelfde zaak, als het moet, vechten, ■maar niet eeuwig op de fouten wijzen, welke door anderen soms zijn gemaakt, dat zal ons zelf nooit sterk kunnen maken, want kracht alleen, door een drachtig samenwerken van al onze spieren, tot haar recht komen. Ik dank u.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4