Kier m liHdel Onschuldig verbannen. Drukkerij te Noordscharwoude Ons Weekpraatje Laten we dezen keer eens, beginnen met het ophalen ©ener herinnering van „voor den oor log/' u weet wel dien goeden ouden tijd ,waar over we nog zoo graag praten, omdat we nog smakken van de geneugten en de meerdere na righeden ervan met groote welwillendheid heb ben vergeten. De herinnering welke we willen opdiepen, gaat uit naar een sigarenwinkel, gelegen aan de gracht van een oude veste, in welke we geboren .Cn getogen zijn. In dien winkel kochten we al tijd onze rookertjes van de vier of vijf voor een dub', en de groote attractie voor ons 'was er, dat we zelf het papieren zakje mochten ne men, waarin de winkelier de sigaren zou verpak ken. Die zakjes hingen bij duizenden aan lange touwen geregen, boven de toonbank. In elk zakje zat een papiertje, en daarop stond de ver rassing vermeld, welke we bij de sigaren kregen toebedeeld. Eat kon een fietsi zijn of een klok, een stel vazen of een horloge, maar ook een pa pieren sigarenpijpje of een doosje lucifers. Met mnanenmoed rookten we de sigaren op en we waren weer gelukkig, als we het laatste restje konden w"egwerpen en opnieuw ons geluk kon den gaan probeeren. De groote prijzen lokten in de etalage en op een lijst, tegen de winkelruit; ge plakt, stond een rits van fortuinlijken vermeld, die de schoonste zaken door het rooken van de 3lechte sigaren in hun bezit hadden gekregen. Zielf hebben we het intusschen nooit verder ge bracht dan tot het winnen van een doosje lucifers of een sigarenpijpje. We zijn sedert wat ouder en, naar we beschei denlek aannemen, ook wat wijzer geworden, zoo dat we ons er maar matig over kunnen verheu gen, dat die gelukkige tijd van vroeger aan het weeromkomen is ondanks de Loterijwet, wel ke ons volk het onzedelijk genoegen van een gokje poogde te ontwennen. Moeders en dochters kauwen thans zoetiir- heidjes uit een rolletje, omdat ze daar een auto mee kunnen verdienen. En een bekend chocolade fabriek opende dezer dagen een loterij, waarbij ouder de chocolajdisten wekelijks 500 gulden aan prijzen wordt verdeeld. Dj.w.z. een zuivere lote rij is het niet, want men moet bij zijn inzendin gen van omslagen een rijmpje of slagzin voegen maar dat is slechts bedoeld als...... Elnfin, zie de loterijwet, hierboven bedoeld. Voor de vaders en zoons heeft Fortuna ook veel geluk in haar schoot geladen. Als ze maar genoeg sigaretten rooken. De fabrikant van een bepaald merk we geven hier geen benamingen stelt eiken dag voor zijn afnemers een fiets beschikbaar, bovendien eens per week een elec- trische fiets en eens per maand een motorrijwiel. Zijn voorbeeld wekte navolging. Een andere si- garettenfabrikant looft nu eiken dag een prijs van 25 gulden uit. Een derde firma schenkt da gelijks een radiotoestel. En een vierde fabrikant van sigaretten opent, de gelegenheid om met het rooken van zijn merkartikel te verkrijgen een pull-ever, een fotovergrooting, een echt zilveren portretlijstje en bovendien een der vele geld prijzen van 50 gulden elk. Als we maar rooken en duur betalen. We zien in het gesignaleerde een nieuwe uit- FEUILLETON 28). „Zou je denken, dat Lady Wolga haar gade ver geten heeft?" vroeg Alexa. „Ik weet het niet, Miss. Zij moet hem zeer lief gehad hebben, maar haar trots heeft wellicht over haar liefde gezegepraald. Men zegt, dat zij met den tegenwoordigen markies van Montheron verloofd is. Mocht dit zoo wezen dan zal zij zich datgene willen verzekeren, wat voor twintig jaren haar beschoren zou zijn geweest, indien deze treurige gebeurtenis niet ware voorgevallen. Toen zij lord Stratford huw de, dacht niemand dat deze lang op de erfenis zou behasven te wachten, daar zijn broeder zeer lijdende was." „Geloof je, dat zij den tegenwoordigen Markies bemint?" vroeg Alexa. „In ieder geval bemint hij haar; op zijn verzoek kwam zij naar Clyffebourne. Dat weet ik zeker, want haar juffrouw van gezelschap, een jong meisje, de nicht der vrouw van den rector, die in de vorige week ziek werd en zich thans bij haar tante be vindt, zieide mij dat zij Mylady den Markies de be lofte had hooren doen naar Clyffebourne te komen. Het meisje zeide miij ook, dat Lady Wolga en de Markies in stilte reeds verloofd waren. Zij was de grzelschapsjuffrouw van Lady Wolga, voor wie de bijzondere vertrekken steeds open stonden. Zij kan het dus wel weten. Ik geloof niet dat Lady Wolga haar terug zal nemen, want zij spreekt veel te vrij over alles wat er in de familie gebeurt." Alexa's oogen schitterden en een blos overtoog haar gelaat. „Heeft Lady Wolga een juffrouw van gezelschap noodig?" vroeg zij. „O, Mrs. Goff, zou je denken, dat zij mij zou willen nemen?" Mrs. Goff zag haar jonge meesteres verbaasd aan. „Waarom niet?" zeide zij, „als u goede infor maties kan geven?" „Dat kan ik, antwoordde Alexa. „Ik kan mij op een dame te Parijs beroepen, die mij zieer geod kent een dame, die een betrekking in een zeer aan zienlijk pensionaat bekleedt." „U kan de betrekking trachten te Verkrijgen Miss," zeide Mrs. Goff. „U zou daartoe een poging kunnen doen. De nicht van den Rector leefde als een dame en werd als zoodanig behandeld. Zij ging met Mylady uit rijden en op reis, las haar voor, schreef haar brieven en speelde piano in 't kort, zij was als een dochter of een jongere zuster. Zij at met Mylady en haar gasten aan dezelfde tafel en kleedde zich zoo fraai mogelijk. Zulk een plaats zal u nooit terugvinden." „Ik zal beproeven de betrekking te verkrijgen, Mrs. Goff, en daarom ga ik morgen vroeg naar Clyffe bourne," zeide Alexa op vast besloten toon. „Er was van het cadeausysteem. D|e vele en groote prijzen, voor het rooken van velerlei merken beschikbaar gesteld, maken naast de benoodigde reclamecampagne reclame voor de neven-ge- organiseerde loterij het product of slecht, of duur. Vroeger in den goeden ouden tijd van voor de,n oorlog verkozen de fabrikanten het eerste, thans het laatste. Alle economische omstandigheden maken' het noodzakelijk, dat we tot een goedkooperen levens standaard geraken, maar de loterijbeweging, wel ke steeds meer aan het zakenwezen wordt ver bonden, houden verschillende producten onnoo- dig op een hoog prijspeil. D'at is de schuld van de fabrikanten, maar ook van het publiek. Tal van producten moeten omlaag uit econo mische noodzaak, nl. omdat de koopkracht ver minderd is. En ze kunnen ook omlaag, maar het publiek went zich nog maar slecht aan verlaagde prijzen. Als een product lager in prijs wordt dan liet publiek gewend is, er voor te besteden, dan wordt het product niet meer ver trouwd. Zoo arthans geldt het yoor „vrije ar tikelen. Eerst als het publiek geleerd heeft, dat te genwoordig een verlaging van prijzen gepaard kan gaan aan een handhaving der kwaliteit, zal het niet meer noodig zijn, dat een fabrikant van sigaren of sigaretten of snoeperijen zijn af nemers tevens dwingt om te betalen voor een lot in een door hem georganiseerde loterij. Inschrijvingen HanldelsnWgister te Alkmaar. In de week van 7 ftfet ©n met 13 Februari 1933 werden in het Handelsregister te Alkmaar o.m. de volgende opgaven ingeschreven: NIEUWE ZAKEiN. O. J. E. Bergman, den Helder, van Galen straat 80, boekhandel. ft. B. Pais, den Helder, Violenstraat 83, win kei in kruidenierswaren, chocolaterieën, tabak. O. ,E. Oettler, den Helder, Keizerstraat 83, da meskapper. M- v.d. Vaart, den Helder, Begoniastraat 25 schildersbedrijf. WIJZIGINGEN K. .Roggeveen, Schagen Hoogzijde 110, ban ketbakkerij. Zaak overgegaan aan J. Roggeveen. Th. van der Klei en Zoon Alkmaar. Winkelier in goud- en zilverwerken, enz. Zaak en woon adres thans Alkmaar, Ridderstraat 4. De Blauwe Express, Amsterdam. Vrachtgoe. derenvervoer per auto. Fil. gevestigd te den Hel der, Westgracht 69. Vooruitgang .is ons Dbel. Tessel, den Burg. Groenenplaats 9. Uitkeering bij overlijden, Uit kan mij niets ergers overkomen, dan dat zij mij afwijst." „De Lady houdt er van zich met jonge en lieve gezichtjes te omringen," antwoordde Mrs. Goff. „Ik denk wel dat zij u zal aannemen en ik zou het gaarne zien, want het is een aangename betrekking- een moeilijke deugt niet voor U". Alexa was in geestdrift geraakt door dit nieuwe denkbeeld, dat, wanneer het tot werkelijkheid werd haar een groote schrede voorwaarts bracht tot de volvoering van haar taak. Toen Mrs. Goff haar ver laten had, schreef zij een langen brief aan haar vader. Zij zond hem een uitvoerig verslag van haar reis, beschreef de lieden, die zij tot nu toe in Mont- Heron had leeren kennen, deelde hem mede wat zij op den havendam gezien had en gaf hem haar be sluit te kennen, als betaalde juffrouw van gezel schap in dien dienst van haar eigen moeder, Lady Wolga te treden, ten einde den toestand b°ter te kunnen bestudeeren. „Gij behoeft echter niet te vreezen, dat ik miij verraden zal, lieve vader," aldus eindigde zij haar brief. „Ik zal geen dag langer in den dienst van Lady Wolga blijven, dan bepaald noodig is. Ik weet zelf nog niet wat ik door dezen stap kan bereiken; maar wanneer zij mij aanneemt, zal ik het als een beschikking der voorzienigheid beschouwen en als een goed voorteeken, dat ook mijn verdere pogingen met succes zullen bekroond worden Deze brief was in de Grieksehe taal geschreven, den volgenden morgen stak zij hem zelf oneemerkt in de brievenbus. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Clyffebourne, het stamslot der hertogen van Clyf febourne, lag op een hoog, breed plateau, dat aan de zeezijde in een steile rot eindigde, die van vele kloven voorzien, zich ver in zee uitstrekte. Deze hoogvlakte was honderden acres groot en bevatte, behalve tuin, park en bosch, oo,k nog een aanmer kelijk getal boerenwoningen. Niet zoo schilder achtig gelegen als Mont-Heron, miste het gebouw ook dien eigenaardigen historischen stijl. Het was echter een groot gebouw, meer elegant dan massief en omringd door prachtige boomen. In vroegere tijden wat dit slot de bevoorrechte verblijfplaats geweest djer hertogen van Clyffe bourne, maar de moord te Mont-Heron, waardoor de familie zoo vreeselijk getroffen werd, had daarin verandering gebracht; de tegenwoordige hertog kwam slechts zelden op het slot. Zoodoende werd Clyffebourne reeds sinds jaren aan het toezfcht van bedienden overgelaten, toen in den herfst, omtrent den tijd dat Alexa te Mont- Heron kwam, Lady Wolga Clyffe, de eenige zuster van den tegenwoordigen hertog, met een groot dienstpersoneel en een aantal gasten er haar in trek nam. Lady Wolga had- gedurende de laatste achtien jaren Clyffebourne slechts tweemaal bezocht, en haar verblijf was dan telkens nog zeer kort ge- getreden commissaris C. Bruin Pz. en benoemd tot comm. Jac. Bakker Az. W Schaafsma Schagen. Eleetr. technisch bureau enz. Fil. Molenstraat Q 19 is thans de hoofdzaak geworden, terwijl de zaak Laan 0. 1 is opgeheven. Ileldersche coop. Ijsfabriek Het ftoorden, den Helder, Javastraat 88. Uitgetreden directeur G de Beurs Gz. De comm. F. Kroon is thans be noemd tot directeur. Benoemd tot oomm. G. de Beurs. Wed. W. J. PuinbroekRamler, den Helder, Bloemstraat 3, winkel in kruidenierswaren, zaak overgegaan aan A. van Zandwijk. Stierhout s Manufacturenhandel, Amsterdam. Fil. gevestigd te Alkmaar Laat 153. J. M- Glotze, den Helder, Keizerstraat 35, Radio en electr. artikelen. Fil. gevestigd te den Helder, Keizerstraat 41. Velo Waschmachine Maatschappij ftT. V. Fil. gevestigd te Schagen, Molenstraat C; 17. Heldersche Cementhandel, den Helder, West gracht 68. Heeft surseance van betaling aange vraagd. f A. II. de Geus, Warmenhuizen, Radiodistri- butieonderneming. Overgegaan aan gebrs. J. en Jb- Westra. Chemische fabriek Die Burg, Alkmaar, Span jaardstraat. Bedrijf uitgebreid met fabricatie v. parfumerieën. Hollandsche Plakbandfabriek. Alkmaar. Over gegaan aan N.V. Hollandsche Plakbandfabriek te Velsen. i Firma J. H. Keizer, Drukkers- en Uitgevers zaak. Benoemd tot procuratiehouder F. P. Groot N.V. Maatschappij voor Schoen- en Lederin dustrie Bata, Amsterdam, Fil. Alkmaar, Lan- gestraat 19 opgeheven. FFirma Joh. Rampen en Zonen, Bergen, Meer weg. Aannemer. Uitgetreden venn. Wed. J.' Ram penSchel tis. Firma ftT. Timmerman, Sint Pancras, Boven weg 293. Handel in granen en meel. Handelszaak omgezet iu een naamlooze vennootschap. Land» en Tuinbouw Het gebruik van kalksalpeter in' verband met (!<- structuur van den grond;. Die structuur van den grond oefent een groo teren invloed uit op het gedijen onzer cultuur gewassen. dan algemeen wordt aangenomen. Er zijn vele gronden in ons land, welke van nature een s] echte structuur bezitten, gronden welke gemakkelijk dichtslibben en verkorsten. Men spreekt dan van een korrelstructuur, in tegen stelling van gronden welke de goede structuur de kruimelstructuur bezitten. Op verschillende wijzen kunnen wij de struc tuur van den bodem verbeteren. Door grondbe werking. stal bemesting, groene bemesting, enz. Zoo hebben wij zelfs kostelooze medewerkers, mollen, wormen enz. Maar de grootste struc tuurver betraar is wel de vorst,. Jammer, dat er zooveel 'winters voorbijgaan, die weinig vorst, weest. Zij had haar eigen huis in een ander deel van het land, maar Clyffebourne bezat, niettegen staande de smartelijke herinneringen die zich voor haar daaraan vastknoopten, een aantrekkingskracht, die vaak onweerstaanbaar was. De tegenwoordige markies van Mont-Heron had haar uitgenoodigd hierheen te komen en groote feesten wisselden elkander te Mont-Heron en te Clyffebourne af. Beide gebouwen waren vol vroo- lijke gasten en Lady Wolga was de vroolijkste, schoonste en geestigste van alle. Na de tragische gebeurtenissen van Montheron en de gevolgen daarvan, had zij jaren lang in af zondering geleefd en al het gezag van haar va der was noodig geweest, om' haar terugkeer in de gezelschapskringen te bewerken. Na een zeer krachtig verzet en vele conflicten had zij zich aan zijn wil onderworpen en was weder, zooals in vroegere, betere tijden, een gunsteling aan het hof geworden. Velen dongen naar haar hand mannen van rang, gezag en rijkdom, maar de grootste schoonheid van Londen, zooals zij dik wijls genoemd werd, had hen afgewezen op een manier, die, hoewel hun hoop verstoord werd, hen nog inniger tot haar vrienden en vereerders maakte. Men noemde haar koel, zonder hart, trotsch en hoogmoedig, een vrouw, die in haar schitte rend omhulsel slechts verstand en geest verborg, maar geen gevoel bezat. D|e arme-lieden op naar landgoederen konden echter van daden spreken, door haar verricht, die van menschlievendheid en hartelijkheid getuigden van doelmatige giften van bezoeken aan het ziekbed, van troost en goede hu W .van de nachten wakende daarbij door gebracht. Dteze lieden konden alles vertellen van haar hartelijke deelneming, van haar zelfopof fering waardoor zij de liefde van allen verwierf. Voor hen was zij een troost- en vredebrengende engel. Voor de wereld echter sloot zij haar bin nenste af, en deze kende haar alleen als een vrouw zonder hart of liever met een hart van steen, een vrouw, die men vereerde om haar stralende schoonheid, maar even ongenaakbaar achtte als een ster. "Van het oogenblik dat haar echtgenoot uit' de gevangenis ontvluchtte, was haar naam nooit met dien van een man in verbinding gebracht, totdat men sinds kort begon te fluisteren van haar verloving met den tegenwoordigen markies Algemeen werd aangenomen, dat zij spoedig met hem zou huwen. Zeker was het, dat zij het gerucht van haar voorgenomen huwelijk niet weersprak. Zeker was het ook, dat zij den mar kies eenigsznis aanmoedigde, dat zij zijn bezoe ken gaarne scheen te zien, dat zij hem vriendelij- daarentegen veel neerslag geven, waardoor de goede structuur weer voor een groot deel ver loren gaat. Enkele flinke regenbuien kunnen na de vorst de eeuigszins verbeterde structuur weer in korten tijd bederven. Van grooten invloed op de structuur van den bouwgrond is ook de bemesting met kunstmest- stofefn. Zoo weet iedere landbouwer bij onder vinding ,dat er meststoffen zijn, welke de struc tuur ongunstig beinvloeden. Meststoffen, die kalkverbindingen bevatten, gedragen zich heel anders, zij bevorderen een goe de structuur. Wanneer wij dus een kalkhouiende meststof in den bouwgrond brengen, verbeteren wij de structuur. Zoo verbetert dus ook de kalksalpeter, welke naast de snelle en krachtig werkende salpeter, een zeker percentage aan direct opneembare kalle bevat, den bouwgrond. Eiat dit werkelijk zoo is heeft de praktijk in de laatste jaren op .ruime schaal geleerd. Kalksalpeter maakt den grond losser en beter van structuur, hetgeen door een gemakkelijker bewerking te constateeren is. Voor gronden, die gemakkelijk dichtslibben of verkorsten, is om deze reden kalksalpeter van groote beteekenis. Hoe frappant <deze gunstige werking in sommige gevallen kan zijn, zij hier medegedeeld, dat wij meermalen gezien hebben, dat suikerbieten, welke met kalksalpeter be mest waren, gemakkelijk met de machine gewied konden worden, terwijl dit anders niet mogelijk was. Ook bij het rooien enz. is het dikwijls zeer goed te bespeuren, zoomede bij het schoffe len, eggen, ploegen enz. Wij willen er nog op wijzen, dat in dezen cri sistijd kalksalpeter de meest aanbevelenswaardi ge stikstofmeststof is. In de eerste plaats is hij de goedkoopste salpetermest, heeft zooals wij hierboven zagen zeer gunstige eigenschappen is prima verpakt, en uitstekend te verzaaien, terwijl de gemakkelijk opneembare vorm voor de gewassen een zekere en snelle stikstofbewer king garandeert. Kalksalpeter is dus bij uitstek geschikt voor overbemesting en tevens voor bemesting van ge wassen zooals tarwe, rogge en gerst -die door schadelijke invloeden, bijv. door koude enz. in hun ontwikkeling zijn tegengehouden en be nadeeld. BesteSt uw drukwerk aan ker behandelde en meer begunstigde dan ieder ander;. In den morgen dat Alexa Strange in een rij tuig van het hotel Mont-Heron naar Clyffe bourne reed zat lady Wolga in haar boujdoir brie ven te schrijven. Haar gasten waren op verschillende wijze be zig. Eenige schreven in de bibliotheek of lazen, andere wandelden in het park of deden een zeil tochtje op zee. - Lady Wolga ging met het schrijven van haar brieven voort. Plotseling echter rustte haar pen op net papier. Zij hief het hoofd op, leunde ach terover in haar stoel en zag vol gedachten door t venster naar de in den zonneschijn glinsterende zee en ,de over het water zeilende scheepjes. Hoewel bijna acht en dertig jaren oud, zou men lady Wolga Clyffe nauwelijks vijf en twintig hebben toegerekend. Zij had de bitterste tegen spoeden, die het lot van een. mensch bijna on dragelijk maken, doorgeworsteld, maar de smart had geen sporen van - verwoesting op haar schoon gelaat geteekend. Zij was hoog en slank van gestalte, met volle, regelmatige vormen, in houding en voorkomen vol waardigheid en hoog heid. Haar trekken waren edel en fijn, haar gelaat schitterend blank, waartegen het zachte rood der wangen en het purper der teedere lippen lieflijk afstaken. Haar oogen waren donker als de nacht, diep en zielvol, in staat om' 'zoowel iden diepsten gloed als den hoogsten trots en afwe rende koelheid uit te drukken. Het was een ver heven, edel gelaat, prachtig door zijn volmaakt zuidelijke schoonheid, en dat, als men het een maal gezien heeft een vasten indruk in de her innering maakt, dag en nacht voor het oog des geestes blijft zweven. Maar op dat schoon gelaat lagen steeds een ijzige koelheid en een grenzeloo- ze trots, die de uitdrukking van ieder edel ge voel omsluierden. Thans echter, en dikwijls wan peer zij alleen was, drukten haar trekken wan hoop en zwaarmoedigheid uit, die de wereld niet zien mocht en der vertwijfeling zeer nabij kwa men. f I Een kloppen aan de deur schrikte haar uit haar droomen op en oogenblikkelijk veranderde de uitdrukking van haar gezicht. Felice, haar kamenier, van ongeveer middelbaren leeftijd, trad zacht binnen met eeu, op een sierlijk blad liggenden brief. „Een boodschap van Mont-Heron, milady zeide zij, „de man wacht op antwoord.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6