Vleiwrij silver KZC'S TfiEE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 22 DINSDAG 21 FEBRUARI 1983 42e Jaargang Als Wijnkoop spreekt Spoorwegen en Tuinbouw Duitsche Invoerrechten. Tarief voor enkele koolsoorten wordt op 8 M. p. 100 Kg. gebracht iliOiOIOtOIOiOltfJ Uit den Omtrek ÖO Rechtzaken Het Stroopersdrama in de Egmondsche duinen. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. NIEUWE Ltir.EDIJK£R DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. oer 3 ma-.ndrn f Lit. OiliMi: firm I. H. IH?» - Bidactwi I. H. IEIZEH. Bureel tofahatwrniili. ADVERTENTIEN Van 15 resets lit cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE Zaterdagavond werd in „D|e Bredero.de" te Oudkarspel het geluid gehoord van David Wijn koop, uitgemoodigd door „partijlooze"( boe ren. Wat een mensehen. Zoo ongeveer 300. Nieuwsgierigen om David te zien en te nooren Hij bespeelde de harp,'zooals Zaterdag in den brief van Krelis werd geschreven, en wij kun nen getuigen, dat hij in liefelijke accoorden de snaren der ontevredenheid beroerde. Hij bleek een virtuoos te zijn, want ook het sla,gwerk hanteerde hij op onnavolgbare wijze, door zijn oorverscheu rend geluid te gebruiken voor de meest heftige aanvallen op de S.D|.A.P. en anderen. Ein toch wij en de aanwezigen hebben ge leerd veel geleerd. Ons is op duidelijke wijze aan het verstand gebracht, dat wij heden ten dage worden geregeedd door „uitbuiters uit zuigers roovers moordenaars en bandie ten:." Van het standpunt van den heer Wijnkoop bezien natuurlijk. De titel van het onderwerp waarover hij het zou hebben was „D|e tuinbouw onder het kapi talisme.' Van de behandeling van dit onder werp is niet veel overgebleven, omdat het bijna niet is aangeroerd geworden. Maar eerlijk bleef hij, om te verklaren, dat waar Wijnkoop komt, men een politieke rede kan verwachten. En geen oogenblik verbloemde hij de strekking van zijn beginsel: „geweld." Neen, dat stak hij niet on der stoelen en banken. Hij stuurde recht op het doel aan. ja, ja, het, was wel ©en vergadering uitge schreven door „partijlooze" boeren. Enfin, het succes was: de gevulde zaal en een oent in het laadje door de entree. O, neen, het" was hem' niet om stemmenwïnnerij te doen, die hadden de communisten niet nooJig. Dleze verkiezingen, vroeg, op tijd, of laat, zou den altijd goed voor hen zijn. Het zou ook wel wat brutaal zijn geweest op deze, door partijloozen uitgeschreven vergadering, om stemmen te vragen, maar de heer Wijnkoop heeft de ontevredenheid weten aan te wakkeren, en hij denkt vasthet zaad is gezaaid, fle oogst volgt. Het gebeurde op D|e Zieveu Provinciën beliefde nij beestachtig te noemen, en betitelde de bedrij vers met „moordenaars." Hoe inconsequent, wan neer hij de geschiedenis van zijn Sovjet-vader land nagaat. Deze kwestie was tevens aanleiding voor hem, om de S.Di.A.P.-sche arbeiders op te wekken, hun leiders eens de ooren te wasschen. Maar dit was natuurlijk een gevolg van herinneringen van Wijnkoop in omgekeerde volgorde. Ge deelde smart is halve smart. Moskou is ook zoo lekker niet! Eéln ding stond ons den geheelen avond tegen, dat beginsel en godsdienst van andersdenkentJen op platte en vulgaire wijze werden becritiseerd en belachelijk gemaakt. Ieder middel is geoorloofd in den strijd tegen de roovers, zei hij, en de weinig kieskeurige wijze waarop Wijnkoop zijn woorden koos en bezigde toomde, dat hij volkomen thui9 is in die krin gen, waar deze middelen en dit vocabulair van weinig beschaving blijk geven. In het debat dat volgde, bleek hij wel de grootste waardeering te hebben voor den heer A. Hoogland van Sint Pancras, en antwoordde mj dezen ook in zeer zakelijke bewoordingen. Overigens was het debat weinig belangwek kend. Als Wijnkoop spreekt een volle zaal hoort men -- wordt er gezaaid door middel van „partijlooze" boereu. v- Te Rotterdam hebben Vrijdag besprekingen jplaats gehad tusschen vertegenwoordigers van de Ned. Spoorwegen en van exporteurs uit den groenten-, fruit- en aardappelhandel, benevens van enkele veilingen. Dl eze besprekingen hadden ten doel om even- tueele wenschen kenbaar te maken. De bjjeen komst werd bijgewoond o.m. dierhalve door ver tegenwoordigers van het vervoerwezen der Spoorwegen, door den Inspecteur der N. S. te Rotterdam eu doo rden Directeur der Westl.. Stoomtramweg Mij. Behalve verschillende opmerkingen van meer internen aard, werd vooral de aandacht geves tigd op de wenscheljjkheid om een sneller ver binding tot stand te brengen met Z,uid Dujtsch- land en met Belgie. Vooral in dezen tijd is het voor den tuinbouw zeer noodzakelijk om de pro ducten zoo versch mogelijk door te voeren, zoo dat snel vervoer naar de diverse markten ge boden is. De veilingeti zijn bereid aan dit doel zooveel mogelijk medewerking te verleenen. Van-de zijde der Spoorwegen werd verklaard, hieraan ruime aandacht te zullen besteden. Gevraagd werd naar de plannen tot verlaging der vrachttarieven. Medegedeeld werd dat hier omtrent inderdaad plannen zijn ontworpen, doen dat nog geen beslissing is verkregen. II ONZE REIZIGER. S En meneer Jansen, wat zegt U er van? w Dat doet me plezier. Nee, geen moeite 9 If mee gehad, dat verhuren van die aan- «P plakbiljetten was gauw voor elkaar, moo. W éOt plaatsje, beetje geld, dat willen de hee- 9 2* ren wel. Ze hebben gelijk, rechime moet 9 je maken, maar 't is duur. Wat zegt U Och kom meneer, de cost gaat voor de 2 baat uit. Een vogel maakt geen zomer he, W maar U zult es zien, dat U resultaat heeft ft van Uw regelcontractje. w S Kijk, dat is een aardige kalender. Am- W sterdam? Had U bij ons ook kunnen krij- ga gen, moderne inrichting voor alle han- 2 delsdrukwerk, meneer. Geen order te W klein, geen order te groot, meneer Jansen w voor de DRUKKER' IJ TE NOORD- 9 V SCHARWOUDE. 9 Dte Duitsche „Rieichsanzeiger" van gisteren publiceert naar Wolff meldt, een verordening, betreffende douanemaatregelen op het gebied van landbouw en visscherij, waartoe op voor stel van den rijksminister voor voedselvoorzie ning en landbouw, dr. Hugenberg, besloten is. Zij bevat in het bijzonder maatregelen voor land en tuinbouw, voor het vee- en het zuivelbe drijf, voor de visscherij en voor de bijenteelt. Die nieuwe tarieven bedragen voor boekweit 10 M„ consumptie-erwten 30 M-, voederboonen 10 M., Raygras en Timotheuszaad 36 M;', an dere graszaden 50 M., groenvoeder, hooi en stroo 3 M. per 100 kilogram. Verder zijn de invoerrechten voor roode kool dat thans 3 M. bedraagt, savoje kool en witte- kool tot 8 Mi- en voor sla tot 20 (M. perlOOfkg. verhoogd, waarbij echter voor de laatste de nog bestaande verbintenissen krachtens handelsver drag het in werking treden van het douanetarief voor bepaalde seizoenen nog niet mogelijk maken. Koedijk. Zaterdagavond werd in het lokaal van den hr. Jb. Groot door het kinderkoor van de vereeni- ging Zanglust onder leiding van den heer Corn. Jonker uit Alkmaar, ten beste gegeven Het Moo renschip, kinderoperette in drie bedrijven door den mevr. D'. A. Cramer—Schaap, muziek van den heer Joh. Kuiper, Medewerking hierbij verleen de de heeren G. Haasbroek! als Koning en A- Haasbroek als Heraut, Nettie Wijn als Prinses, Rons Geus als Koning en mevr. JonkerJonker als Danseres, die ook de dansen 'had ingestudeerd Voor een prachtig decoratief geheel had gezorgd onze plaatsgenoot de heer B|. Molenaar en tim merwerk de heer Jb. Steijn. Dit werk was in een woord af. Een strijkorkest met de heer Jon- 'ker aan de piano Verzorgde het muzikale gedeelte hetgeen prima in orde was. Zelden is er in onze gemeente een avond ge weest, waar zoo iets voorgedragen werd, het was een tjokvolle zaal, voor verreweg het grootste gedeelte bestaande uit gehuwde personen. Er is volop genoten en de werkzaamheden verdienen alle lof. Na het tweede bedrijf dankte de voorz. de heer P. Hart, allen, die medegewerkt hadden om een dergelijken avond te doen slagen, terwijl in deze tevens medewerking was verleend door het college van B. en W De epnningmeester.esse mej. Davids—Wortel had dan ook een welver diend woord van dank in ontvangst te nemen. Zondaar 26 Februari e.k. zal het nog eens wor den opgevoerd. Het is dan weder een volle zaai ten volle waard. Binnenland Ble Jaarbeurs te Utrtecht. jDezer dagen heeft het comité van exposanten m meubelen en aanverwant, die slechts aan éen bf ars per jaar te Utrecht wenschen deel te ne mén, bij Krasnapolsky een vergadering belegd, om de geboekte resultaten te bespreken. Te- v( as gaf het bestuur veTslag van de bespreking di i te Utrecht plaats gevonden had, met den heer G aadt van Roggen, voor het Jaarbeursbestuur, aldaar. Bij deze bespreking te Utrecht was o.m. over- ee jgekomen dat beiderzijds, geen "buitengewone propaganda gemaakt zou worden, noch in binnen lay id noch in buitenland. Het bittere gevolg. Het lid van den Volksraad, de heer mr. Hart, hééft de schriftelijke vraag tot de regeering ge richt, of zij niet van meening is, dat, in verband mét het feit, dat de Nederlandsch Indische amb lesnaar'op non-activiteit, de heer ir. Cramer, die in het openbaar uitdrukkingen zou; hebben ge bruik! .waarin hij zijn vreugde uitsprak over het gebeurde aau boord van „Dte Zeven Provinciën alle termen aanwezig zijn, dient ambtenaar on eervol uit s Lands dienst te verwjjderen. Werktijdvji-kortilnig. Blijkens een mededeeling van de directie der Papierfabriek van Gelder Zonen wordt de werk tijd el'dagarbeiders met ingang van Maandag 27 Februari a.s. met een half uur per dag verkort. Onder dezen maatregel vallen de arbeiders van de buitenploeg en de vakarbeiders, zooals sclfilders, timmerlieden, -smeden, enz..- Dteze werk tijdverkorting wordt ingevoerd ter voorkoming van ontslag. Wanneer er geen nieuwe bestellingen komen zal de werktijdverkorting ook voor de continu arbeiders moeten worden doorgevoerd. 4Taartvorkji óTheelci 1 Theezeefje, Dij inzending van PUNTEN AAN DONS UIT DE PAKJES ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 21 Februari. Stroopen en smokkelen worden door het Vader- landsche volk méér beschouwd als een sportieve en een voor het geweten geoorloofde handeling, dan een strafbare daad. Maar vast staat het ook, dat juist bij deze takken van „sport" juist de Justitie strenge maatregelen treft, zoodat hier veel meer slachtoffers vallen, dan bij het plegen der ergste misdrijven we lezen het dagelijks in de bladen, hoeveel smokkelaars aan de grens het leven laten, door een moordenden revolver- of geweerkogel. Het gruwelijke drama van Putbroek ligt nog versch in het geheugen en Is een afgrijselijk staaltje van fanatisme in ambtsplichts waanzien, waardoor zelfs de mannen, aangewezen om recht en wet te be schermen, worden aangetast. Ook In onzen omtrek, in de nabije duinstreek, voornamelijk door de Egmonders, die de jacht op konijnen met alle beschikbare middelen, met hon den delfschoppen, wildstrikken, klemmen en licht bakken, hartstochtelijk beoefenen als sport en na tuurlijk ook om de geldelijke vooirdeelen, want Egmond is een arm dorp, kapitalisten behoeft men daar niet te zoeken! Meer ernstige conflicten, die de tusschenkomst van den strafrechter eischten kwamen gelukkig zelden voor, tot men ope en killen Novembermor gen eensklaps werd opgeschrikt door het sensa- tioneele gerucht, dat in den afgeloopen nacht in de duinen van Egmond Binnen een strooper uit Eg- mond aan Zee, genaamd Krijn Dekker, 'n jong ge huwd man en vader, gedurende een overval door de surveillanten, door den jachtopziener Jozeph v. B. was doodgeschoten. Dit gerucht bleek helaas waarheid te bevatten. De jachtopziener had den man op zijn vlucht na een kort gevecht achter in de dij geschoten en zulks met het noodlottig gevolg dat het slachtoffer later Is overleden. De geneesheer, Dr. Visscher, had niet meer de macht, het leven van den man te redden. Het is natuurlijk te begrijpen, dat dit drama een groote opschudding verwekte. Het slachtoffer werd met bijzondere eer ter aarde besteld. Aan de groeve werd door predikant, bur gemeester en anderen het woord gevoerd en zelfs een gedenkteeken op het graf geplaatst. Maar niet alleen ivioor het slachtoffer en de achterblijvenden, ook voor den betrokken jacht opziener was het noodlottig conflict een vreeselijke g Zoover ons bekend is, waren nog nooit klachten over zijn ruw optreden In de duinen Ingekomen Niettemin bestonden er alleszins termen een mini tieus onderzoek in te stellen naar de fine^svan dit drama en werd door Mr. Fruin, Commissaris dit onderzoek mgesteld. Door Dokter Hulst, de alom bekende crimineel Patholoog, de Chirurg der Nederl. Justitie werd in het Café waar de getroffene was overleden een autopsie verrich. eri de sectie uitgeoefend. Als gevolg van het gehouden vooronderzoek werden er termen gevonden, een strafvervolging tegen den jachtopziener in te stel len, terzake primair zware mishandeling en sub sidiair mishandeling met doodelijken afloop althans dood door schuld, art. 302 en 307 strafr. Zware mis handeling den dood tengevolge hebbende, althans dood door schuld 302 en 307, welke zaak heden door den olficier ter openbare zitting was aangebracht. Als geiuige a charge waren gedagvaard G. Min- nee, Rijksveldwachter brig. Tit. te Egmond Binnen, die eveneens in de duinen surveilleerde en zich In de onmiddellijke nabijheid van de plek des nood- lots bevond. Voorts de visschers E. Prins, P. Groen, A. A. Dekker (broeder van den verslagene), W. Zwart, C. Dekker (eveneens een broeder), allen te Egmond aan Zee, P. Koper. De jachtopziener Daan Koeiewijn, de gem. veldwachter van Egmond aan Zee, W. ten Bruggencate en Jan Kramer, gem. Veld wachter van Egmond Binnen. Voorts als getuigen deskundigen de artsen: Dr. J. P. L. Hulst uit Leiden en Dr. R. Visscher te Eg mond aan Zee. 1 De verdachte werd verdedigd door Mr. Van Loben Seis, advocaat te Haarlem en oud-subs officier van Justitie, een bekend pleiter In strafzaken, waarin politie ambtenaren terecht stonden. De jachtopziener n. p. m. 40-jarig man, Joze- phus Johannes van de B., wiens vader eveneens jaren lang een dergelijke functie vervulde, Is een allerminst niet den indruk een fanatieke en ruwe Koddebeyer te zijn. Natuurlijk was er voor deze zaak, reeds In eenige bladen aangekondigd, vooral van de zijde van de Egmonden zeer veel belangstelling en was de voor het publiek bestemde tribune flink gevuld. De rechtbank is als volgt samengesteld, de heeren Ledeboer, president, de heeren Krabbe en Nibbens rechters, de heer Van der Tieu der Lille, griffier, de heer Couvee. De publieke tribune is propvol. De verdachte, een tenger persoon in jachtcos- tuum, die een zeer symipathieken indruk maakt, wordt binnengeleid, de president stelt de gebruike lijke vragen, naar ouderdom enz., waarna de dag vaarding wordt voorgelezen. De verdediger heeft 2 getuigen a charge gedag vaard, brigadier Bergsma, en jachtopziener Dien neer. Getuigenverhoor. Als eerste getuige wordt gehoord Dr. Visser uit Egmond Binnen. Getuige verklaart bij de lijkschou wing aanwezig te zijn geweest, en geeft een rap port in welken staat hij het slachtoffer heeft ge vonden. De verdachte, deswege gehoord, verklaart bij de achtervolging, tijdens het constateering van de overtreding een klap met een electrischen lan taarn te hebben gehad, waarop geschoten is. Vervolgens wordt gehoord Dr. Huist, crimineel patholoog, die de sectie op het lijk heeft yerricht. De President leest de verklaring van Dr. Hulst voor waaruit blijkt, dat kleeren en onderkleeren van het slachtoffer geheel met bloed doordrenkt naren en een schotwond gevonden is. President en.deskundi ge behandelen nu samen deze zaak in finesses.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1