Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 23 telefoonnmRcoMMTJNAALnc.S3 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1933 42e Jaar^an^ .Redacteur H. KEIZER. - Firma 1. H. KEIZER Bureel Mscharwoude. Buitenlandsch Overzicht Rechtzaken Het Stroopersdrama in de Egmondsche duinen. Ruwe handen Uit den Omtrek Plaatselijk jgieuws NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: n»r S maanden f 1.15. AD VERTEN TIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PlAATSRMMTft iEie ontwapen! ngseon Severn tie. Steeds nieuwe inddetntén. Na meer dan ©en jaar van beraadslagingen, verneemt men van de ontwapeningsconferentie nog steeds geen besluiten, maar wel wordfen da gelijks uit Geneve nieuwe incidenten gemeld. Nu weer een uit de commissie voor de luchtvaart Ee voorzitter stelde de beraadslagingen aan de orde over de gedachte vah een internationalisa tie der militaire luchtvaart, naar het Fransche procédé: we houden wat we hebben, maar we zullen ons materiaal ter beschikking stellen voor een eventueele Volkenbondsactie. Ee Duit sche gedelegeerde werd er woest over. Over al zulke theoretische zaken praten we nu lang ge noeg, zoo meende hij. Het wordt nu tijd, dat we eems over concrete besluiten gaan praten en kort weg aSan de orde stellen, de afschaffing van de mi litaire luchtvaart. Baar waren natuurlijk heel veel 'juridische bezware'n tegen. En daarom is de commissie zich maar weer gaati verdiepen in theorie. Vrijdag beslist de Volkenbond in Chin,.Japanséhe conflict. het Be algemee'ne volkenbondsvergadering zal ver moedelijk Vrijdag beslissen over de voorstellen van de commissie van negentien inzake het Ch. Japansche- conflict. D'e voorstellen worden ze ker aanvaard en daarom verwacht men in Maart het officieele uittreden van Japan. Intusschen staan in de Chineescbe provincie Jehol ongeveer een half millioen soldaten van Mandsjoekwo, Japan en China tegenover elkaar en verwacht meTi er elk oogenblik een der bloedigste veld slagen uit de geschiedenis in het Oosten. Een Japansefie aanmaning tot ontruiming van Jehol hebben de Chineezen afgewezen. pDlc Duitsche Nazilfe slaan oud-ministcTs Ie inters van het Centrum neier. De Duitsche Nazi's blijven opgewekt hun ver kiezingsactie voeren. Vooral na de donderrede van Hitler in Keulen, trokken de Nazi s veel brutaler op tegen het Centrum, Stormafdeelingen rukken Centrumsvergaderingen binnen en slaan ze uit elkaar. Van de week werd bij zulk! «en ge beurtenis oud minister Stegerwald ernstig ge wond. Ook een aantal op de vergadering aanwe zige katholieke geestelijken werd door het na tionalistisch gespuis mishandeld. El-. Bruning, oud-rijkskanselier, werd na afloop van een ande re Centrumsvergadering door Hitlerianen aange vallen en licht verwond. Bic Duiksche politie moet meier en vlug ger schieten, zegt Goeiring. Rijksminister Goering vindt dat alles blijk baar nog niet mooi genoeg. Hij heeft de Pruisi sche politie gelast, om de organisaties van Stahl helm en die der Nationaal Socialisten te bescher men, omdat ze goede nationale elementen bevat ten, terwijl zg. anti nationale elementen kracht dadiger moeten worden bestreden. Indien die on rust wekken, dan moet geweld worden gebruikt ener genadeloos gebruik worden gemaakt van de Cpheffiinlg van het Amcrikaansche al coholverbod. Ook het Amerikaansche Huis van afgevaar digden heeft thans met een twee-derde meerder heid besloten tot opheffing van het dranverbod Daarom is de borrel nog niet vrij in de Vereen. Staten. Ee opheffing moet eerst worden gerati ficeerd door een speciale conventie der staten en dan moeten 36 staten het besluit nog afzonder lijk ratifioeeren. Staten, welke het verbod niet wenschen op te beffen, krijgen federale bescher ming, steun derhalve van algemeene staatspolitie Riooseveltls niocSlijkhcddu. 'Zangara, de Italiaansche anarchist, die een aanslag pleegde op den nieuw gekozen president der Vereen. Staten is tot 80 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Intusschen is deze week weer een nieuwe aanslag op Roosevelt, die op 4 Maart in functie treedt, afgewend door de posterijen, wel ke een bompakket ter verzending aan den presi dent hadden ontvangen. Wat Roosevelt s po litieke moeilijkheden betreft, het Amerikaan sche Congres heeft besloten om den president dictatoriale bevoegdheden te verleenen voor het vaststellen van de begrooting en wijziging van het bestuursapparaat. Roosevelt benoemde Dor- dell Huil tot minister van buitenlandsche zaken en verleende de portefeuille van finantien aan Woodin. Het O. M.: dient het gezag gehandhaafci te blijven ook tegenover de Egmondsche stroopers. Een Stem: Morgen weer. (Zooals onze lezers begrepen hebben is het verslag van de morgenzitting ongecorrigeerd en zelfs niet nagelezen ter perse gegaan. Daardoor is het in het begin even onduidelijk. Er was niet mee een lantaarn gslagen, doch met een knuppel. De be klaagde had met een lantaarn afgeweerd Verder moet „getuige droeg verdachte weg" natuurlijk zijn „getuige droeg het slachtoffer weg." De verslag gever.) DE MEDDAGZITTING. De publieke tribune was weer stampvol. De President vraagt toen verdachte hulp riep van Minee of hij toen zich rekenschap gegeven had, of Dekker gewond was. Beklaagde antwoordt bevestigend. Getuige Minee verklaarde dat de eerste woor den van verdachte waren „wat ben ik geslagen." De President meent, dat beklaagde zich eerst om zijn slachtoffer had moeten bekommeren, voor zijn eigen pijn te tellen. De President vindt het toch vreemd, dat beklaag de zoo deed, en denkt dat het meer een verweermid del is geweest. Beklaagde had eerst moeten zeggen: „daar ligt een gewonde." Getuige P. Groen wordt opgeroepen en ver klaart visscher van beroep te zijn. Getuige vertelt ongeveer een mftand voor het gebeurde v.d. Berg ontmoet te hebben. Deze heeft toen gesproken over de duinenverwaarloozing en gezegd: „ik moet ze hebben" toen getuige zei: „ze loopen veel harder" en „liever schiet ik mijn revolver leeg.' Verd achte ontkent beslist zich over het doo- den uitgelaten te hebben. De President vindt de verklaring zeer on waarschijnlijk. Een jachtopziener zal dit niet «eg gen. Getuige houdt vol. Ook elf jaar geleden is iets dergelijks gebeurd. Ook toen is gedreigd. Getuige demonstreert de houding van verdachte. De beklaagde ontkent en vraagt zich af, hoe getuige zulke leugens durft te vertellen. Dan komt voor de balie als getuige jachtopziener DAAN KOELEWIJN, te Castricum. Deze verklaart op 27 Juni met een- collega in de duinen te zijn geweest. Zij hebben toen Kees en Krijn Dekker opgemerkt en ze verbaliseerd. Achtervolging heeft niet plaats gehad. Des avonds hebben de Dekkers hen toen een bezoek gebracht en met een mes ge dreigd. President: Je vond Krijn Dekker niet zoo lekker. Getuige: Neen. Getuige vertelt nogmaals een voorval waaruit blijkt, dat Jan Dekker hem een paar maal tot bloedens toe geslagen heeft. Hij heeft altijd last met de Kneutjes (bijnaam van de Dek kers) gehad. Getuige kan gaan zitten. Getuige Dekker (broeder van het slachtoffer) klapt in stilte in de handen tegen Kollewijn. Als getuige komt nu voor A. A. DEKKER, geen familie van den verdachte. Deze verklaart ook door v.d. Berg met een revolver bedreigd te zijn toen hij zijn naam niet zeggen wilde. Getuige verklaart nu dat verdachte, toen zij dit wilden aangeven, ge zegd had geen proces verbaal te zullen opmaken, als ze dirie maanden hun mond hielden. Verdachte heeft dit gedaan om de namen te weten te komen, maar geeft toe hieromtrent geen positieve verklaring te kunnen geven Nu komt als getuige W. ZWART, visscher te Eg- mond aan Zee, die verklaart te zijn aangehouden. Hij vroeg den naam. Uit vrees hadden zij deze niet opgegeven. Zij waren werkloos. Eindelijk heb ben zij het wel gedaan, toen zij ruzie kregen, en zij gedreigd-Averden. Getuige weet niet veel nieuws te vertellen. Ook hij doet het verhaal van de drie maanden. Vervolgens komt getuige veldwachter TEN BRUG- GENCATE uit Egmond aan Zee, die over den jacht opziener geen verklaring kan afleggen, omdat over het algemeen tusschen jachtopzieners en stroopers veel gekletst wordt. De verhouding tusschen jacht opzieners en gemeentepolitie is niet zoo prettig, v. d. Berg staat er voor bekend wat los met den tong te zijn. Over persoonlijke betrouwbaarheid kan ge tuige niet oordeelen. Klachten over den jachtopzie ner heeft hij niet. Van de Dekkers heeft hij in 7.5 jaar in het dorp geen last gehad. Krijn Dekker stond bij hem als een keurig nette jongen bekend. (Onderdrukt applaus bij het publiek.) De volgende getuige is veldwachter KRAMER van Egmond Binnen, die verklaart v.d. Berg zenuwachtig te vinden. De Dekkers zijn niet gemakkelijk te be keuren, maar als zij er bij zijn plegen zij geen ver zet Voor de politie hebben de Egmondsrs meer res pect dan voor de jachtopzieners. Als v.d. Berg met een collega op pad was, was hij wel eens overmoe dig. Vervolgens worden opgeroepen de gettuigen a décharge. Ten eerste jachtopziener DIEMEER, een neef van den verdachte. Deze getuige verklaart dat een jachtopziener een spannend vak heeft, maar dat de beklaagde zich niet van zijn collegas onderscheidde. Getuige kan zich niet herinneren met beklaagde verzetgevallen te hebben meege maakt Wel heeft hij eens kunnen opmaken, dat v. d Berg eens een geduchten slag van een strooper gekregen had. De tweede getuige a décharge is rijksveldwach ter BERGSMA, welke verklaart dat v.d. Berg zich tegenover stroopers steeds behoorlijk gedroeg. Al leen was hij wat zenuwachtig, maar dat is bij meer opzieners het geval door de spannende achtervol gingen. In zijn bijzijn heeft hij nimmer geweld ge bruikt. Wel heeft hij eens geschoten in de lucht gegeven om collega's te waarschuwen. In vertrou welijke gesprekken heeft beklaagde steeds een voor zichtige taktiek gebezigd, zegt getuige op een vraag van den verdediger. REQUISITOIR. $Iet O. M. vangt aan het drama te reconstrueeren en gaat in het *ort den ioop aer geoeurtemssen an. Tóen iviinee en v.a. Berg ae snoopers, cue zy aires- tefcren waden naaeraen, gingen zij uit ernaar en begrug veruachte een teenmscue xouc, door zien niet adn ue aigesprosen riciumg te nounen, doen op zijn hóno ai te gaan. Minee memt, oat er iets aan de hano is, mj nooit senreeuwen en ome scnoten, viaa acnter ernaar, neig een mj direct an net orama per tinent veiKiaaroe. nater is ivunee gaan twijicieii, of er geen pauze tusscnen ue scnoten geweest is. Mince nee it, zoo gauw hij zien het orama bewust was, aue maatregelen genomen. Het was logiscn dat Minee oen wacnttya op oen üoKter wuae De- korten uoor net siacntoxfer aivast te vervoeren. Spreiter brengt huxue aan net optreuen van Minee, dié geoaan neeft wat het beste was. Minee is xeite- lijtc ue eenige beiangujite getuige. r>e broer van Denker nad er beiang djj het nji te bergen, dus héext hij net gevai niet Kunnen zien. Bewezen is, dat er orie scnoten zyn geiost. De officier meende eeist oat net een ongeiun was, maar uit de verma- ringen van Minee en v,d. Berg is geQienen, dat er op zetteiijit gescnooen was. Van oen Berg vermaan, dat nij met zyn zaklantaarn ue siagen van oen stok van mekker neeit atgeweerd Het Diijkt dat Dekker gestagen neeit, want ue nano van v.d. Berg man keerde eerst niets. Br heeft een minder zacnte aan raking piaats genao. Voor ue jacntopzieners neboen gummistokken geen doei,, en is een vuurwapen net eenige nudüei, oat zy voigens nun instructie aiieen tof zenvexueoiging mogen gebruiken. Bemaagoe heelt vermaard, oat hy het siacnvoiier aueen Dui ten gevecht wnue stenen, en zal zeker de gevolgen betreuren. Een woord vandeeineming wil het o.M. rienten tot ue naoestaanaen. Geuane zaken nemen geen keer. Komenue tot de juriuiscne zyue, wuue 't O.M. net scnuioig buiten bescnouwing laten, maar er is hier een jacntopziener cue net met den pap lepel is ingegoten. Onuer dergeiyke omstancugneuen moet men voor zyn rekening nemen ernstige gevol gen en aaaroih bepaalt het O.M. zich tot voorwaar de1 ijk opzet zware nusnanuenng. Het is ongeiukkig afgeioopen dat net scnot zuike gevolgen heeit genad- zoodat net siacntoner is doodgebloed. Er is nog een by zonderheid die in 't nadeel van verdachte scnynt, nameiyk dat het schot van acnteren gevallen is. Had be&laagde moeten schieten? Men moet zich in de omstandigheden trachten te verplaatsen De zaak van de tusscnenruimte van de scnoten kan men beter laten rusten. De kardinale kwestie is in deze zaak de zelfverdediging. Wanneer een zomertoerist plotseling in ue duinen door iemand met een stok aangevallen wordt, zal hy zich logisch verdedigen. Hier gingen echter twee gewapenue mannen, die wisten wat hen gebeuren kon, de duinen in. Was het nu gemotiveerd? Het antwoord van het O.M. is, dat het eerst meende dat v. d. Berg wat te ver gegaan was. Daarom heeft spreker informaties naar oen persoon van v. d. Berg ingewonnen, som migen verklaarden, dat v. d. Berg vlug met vuur wapenen was, maar er blijft op de terechtzitting weinig van over. De ambtenaar gaat nu de verschil lende getuigen verklaringen na. Een jacntopziener is in het oog van de stroopers geen 100 pet. politie man. Een uniform doet wonderen, en daarom was er niets gebeurd, als Minee bij hem gebleven was. Maar ook aan de zijde van Kryn Dekker was er een fout, namelijk het bevel van v. d. Berg, die toch onbezoldigd Rijksveldwachter is, niet op te volgen. Daardoor pleegde hij verzet tegen het gezag. Als hij zich had overgegeven was er niets gebeurd. Door zijn handelingen zijn contra-handelingen uitgelokt. Men moet de zaak van twee kanten zien. Jachtdelicten zijn wel geen halsmisdrijven maar toch een zaak van misdrijf. De kustbevolking voelt het echter meer als sport, maar dan kan men winnen en verliezen. Ook in den gouden tijd stroopte Egmond, dus het gaat niet aan, om te zeggen, dat ze het enkel voor levens behoud doen. Het is erfelijk. De ambtenaar is aan het twijfelen gegaan, en voelt meer voor een beroep op zelfverdediging. V. d. Berg handelde conform zijn instructies. De Dekkers zijn meer veroordeeld wegens verzet, dus kon v. d. Berg den genadeslag niet afwachten. De ambtenaar acht noodweer aanwezig en acht het primair ten laste gelegde bewezen. Evenwel met het oog op de verzachtende omstandigheden vraagt hij vrijspraak, met ontslag van rechtsvervolging. PLEIDOOI. De verdediger, Mr. van Loben Seis, brengt hulde aan den President, en den Officier en laakt het, da't in het dossier schotschriften uit de Pers voor komen, met beschuldigingen aan v. d. Berg. De rechtbank moest daarboven verheven fcöjn. Het slachtoffer is tot een romanheld gemaakt. Kan een Nederlander weer niet verdragen, dat de politie zijn gezag handhaaft, desnoods met geweld van wapenen? Het gaat niet over een konijntje, het gaat om handhaven van het gezag. Heeft v. d. Berg het gezag gehandhaafd? Wil de Staat zijn gezag handhaven? Anders kan men wel ophouden. De verdediger heeft er lang aan getwijfeld wat de Officier concludeeren zou, en is verheugd over den afloop. Dubio abstine geldt nog altijd in strafzaken. De ijverige ambtenaren deden hun plicht, terwijl de stroopers met lichtbakken ronddoolden. Goddank, dat er nog Rechters zijn, los van politiek, en geluk kig, dat Minee nog zijn verklaringen kon afleggen, dat er een schermutseling heeft plaats gehad. Ook de verwondingen wijzen daarop, dat er een treffen plaats had tusschen stroopers en onbezoldigd rijks veldwachter. Men kan zeggen, moet men direct schieten als er geslagen wordt, maar het aanvals wapen van den strooper, de knuppel, is volgens de doktoren zeer gevaarlijk, De verdediger gaat de jachtwet na, en moest v. d. Berg trachten den lichtbak in beslag te nemen, dus tot arresteeren en fouilleeren overgaan. Er was een combinatie van zelfbehoud en overmeesteren. Een veldwachter mag niet vluchten. Waarom heeft verdachte, toen Minee kwam, alle aandacht op zich zelf geconcentreerd? Men kan die vergelijken met een automobilist, die iemand aanrijdt en zich ook direct met getuigen omringt, v. d. Berg heeft willen vastleggen, dat hij vrijuit gaat. Dood is dood, de levenden blijven over. Wanneer v. d. Berg niet over zijn verwondingen had gesproken, was er geen zelf- verdediding over gebleven. Het is niet sympathiek, maar het is zijn goed recht. In de wet mist de rech ter en mist de politieman, een positieve verklaring, wanneer hij het recht heeft van zijn wapenen ge bruik te maken. De verdediger meent, dat het gezag' niet wordt gediend, als een veldwachter bloedend als een rund in het zand licht te wentelen. Reeds te veel zijn de gezinnen van de jaentopzieners slachtoffer geworden. Het wettelijk reèel gezag mag niet vertreden worden, fanatici er buiten gelaten Alle getuigenverklaringen zijn gebleken jagers latijn te zijn. De verdediger laakt een verslag in een pe riodiek over „koddebeiers", een fantastisch verhaal, waarin een strooper zelf voor koddebeier speelde. Massa suggestie speelde in deze zaak een grote rol. Men spreekt af en blijft tenslotte op details hangen. De verdediger komt tot de conclusie dat niet bewezen kan worden zwaar lichamelijk letsel. Een schot in de beenen bewijst, dat men geen zwaar letsel heeft willen toebrengen. Verdediger hoopt dat men zal inzien dat wan neer men zich keert tegen het wettig gezag niet vergeefs de wapenen draagt. Hier geldt nog altyd Penat mundus fiat justitia. Je maintiendrai. PLEIDOOI. De ambtenaar van het O. M. meent, dat hoewel hij en de verdediger het in vele opzichten eens zajn, zijn beleid worat aangevallen. Hij verdedigt zich in het kort, en meent dat het goed is, dat het Gezag zonder gescheurde kleeren de Rechtszaal verlaat, ook tegenover de Egmondsche stroopers dan dat zoo'n zaak niet behandeld wordt. Een stem uit het publiek. Morgen weer! De President eischt stilte en dreigt met ontrui ming. De ambtenaar, gaat den nog in het kort eenige opmerkingen van den verdediger na, waarop de verdediger in het kort zijn dupliek houdt. De verdachte heeft niets meer te zeggen. De zitting wordt gesloten, en bepaalt de president den uitspraak over veertien dagen. Doos 30 en 60 ct. RIJWIELDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Een goede vangst. Zondag J.I. werd te Spanbroek een rijwiel vermist bij het uitgaan der kerk. De politie had het geluk den dief op het spoor te komen. Het bleek te zijn C. M. G. uit Heerhugowaard. Het nader onderzoek wees uit dat G„ in samenwerking met H. J. R„ eveneens uit Heerhugowaard, in het afgeloopen jaar niet minder dan 14 rijwielen ontvreemd heeft en na er eenige veranderingen te hebben aangebracht deze voor lagen prijs weer heeft verkocht aan ver schillende personen uit H. H. Waard en ook daar buiten. Beiden zijn thans ter beschikking der Justitie gesteld. NOORDSCHARWOUDE. Uitslag publieke verkooping te Noordscharwoude gehouden door J. de Groot, plaatsvervangend nota ris te Zuidscharwoude op Woensdag 22 Februari 1933, des avonds 6 uur, in Hotel „Concordia" te Noordscharwoude. Onder Noordscharwoude: 1. Een huis, boet en erf aan de Westzijde van de straat. Kooper de heer S. Timmerman voor f 4810. 2. Een akker bouwland aan de Schoutensloot (5Vs) Kooper C. Stam voor f 41.00 per snees. 3. Een dito beneden den Winterweg, tusschen de Molen- en Schoutensloot „De Muis (6). Kooper A. Ootjers Jz. voor f 33.00 per snees. 4. Een dito „Het Hoogakkertje" aan- en ten Zuiden van de Molensloot. (6). Koopet P. van Dijk voor f 42.00 per snees. 5. Een dito bij de Schoutensloot „de Groet" van S. Bakker. 121/2)Kooper D. Swager Pz., voor f22.— per snees. 6. Een dito ten Zuiden van de Schoutensloot (15) Koper C. Kraakman Jz., voor f20.00 per snees. 7. Een dito ten Zuiden van de Heikemersloot. (S1/*). Kooper C. Kraakman Jz., voor f 15.00 per snees. 8. Een dito aan de Molensloot, boven den Win terweg (5). Kooper A. Ootjers Jz. voor f 16.00 per snees. Onder Oudkarspel: 9. Drie akkers bouwland in de Diepsmeer (11, 9 en 9). Koopers: 9a en 9b C. Klin- kert voor resp. f 13.en f 15.per snees. 9c. K. Ootjers en P. Rijper voor f 16.00 per snees. Te aanvaarden bij de betaling. Rehoorende tot de nalatenschappen van den heer P. Borst Wz. en Aaltje Swager en de helft van 9 aan den heer A. Borst Wz. Onder Noordscharwoude: 10. Een akker Bouw land de 4e benoorden de Schoutensloot (17). Kooper P. Beers Pz. voor f 13.00 per snees. Onder Oudkarspel: 11 Twee dito aan de Zilver- sloot (17 en 8). 11a 8 snees C. Stam voor f7.00 per snees. 11b 17 snees A. Glas Wz„ voor f 16.00 per sn. Te aanvaarden bij de betaling. Eigendom van den heer C. Swager C.Cz.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1