Kameroverzicht Binnenlandsch Overzicht Buitenland INGEZONDEN Naispel vam (de Indische muiterij. In Eerste en Tweede Kamer is van de week druk nagepraat over de gebeurtenissen met de Zeven Provinciën, waarbij wel bleek, dat het krachtige optreden van de overheid tegen de muiters, de instemming van alle niet-socialis- tisehe partijen had, terwijl bij vele sociaal demo craten grooter bezinning blijkt te zijn ingetreden, dan hun heftige reacties op de jongste vlootge- beurtenissen hebben doen vermoeden. Daartoe zal niet weinig hebben bijgedragen, dat uit de behan deling der muiterij in den Tndischen Volksraad eindelijk meer bijzonderheden zijn bekend gewor den, welke een fel licht werpen op Ren zeer slechten geest van het vlootpersoneel in Indi^ en tevens deden uitkomen, dat de overheid groo ter lankmoedigheid heeft betracht dan haar eerst was toebedeeld. De bom immers, welke zoo'n bloedig effect had, is niet geworpen geworlen, om de muiters te vernietigen, maar om ze "te waarschuwen, dat geen geweldmiddelen zouden worden ontzien om ze tot onderwerping te bren gén;. Dat de bom doel trof op het (Schip, was als een kwaad te aanvaarden risico, dus als een mogelijkheid voorzien geworden, maar bedoeld was dat geenszins. Zoowel in Indie als hier, hebben de mededee lingen omtrent de gevallen van dienstweigering op de vloot, voor de muiterij op de Z|. P., sensa tie gewekt. Het bleek, dat reeds meer dan 400 schepelingen wegens dienstweigering in arrest zaten. Er stijgt nu van alle kanten een roep pp tot „zuivering' van de vloot. Op een vloot, be stemd om orde en gezag te handhaven zoo oor deelt men kan geen revolutionair personeel worden geduld. Prof. de Savornin Lohman con stateerde dat van de week in de Eerste Kamer zeer nadrukkelijk. Zoolang de S.D.A.P. een re volutionair standpunt inneemt, is er op de vloot geen plaats voor socialistische schepelingen1. Be ter geen vloot dan een roode vloot." .Verscheide ne leden vielen hem bij. Ook in Indie schijnt)inen er zoo over te denken. Het zal vermoedelijk tot «en selectie komen en blijkens mededeelingen v. den Volksraad wordt de instelling van een poli tieke recherche op de vloot overwogen. Degenen, die de muiters in bescherming namen wekten daarmede een heftige reactie, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien, pr. Co- lijn, de leider der a.r. partij, hield in Botterdam een opmerkelijke rede ter inleiding van de ver kiezingsactie. Hij betoogde de noodzaak, dat we een krachtige regeering kregen, welke een zelfbewuste politiek voert, zelfs, als het niet anders kan.... zonder de medewerking van 'de volksvertegenwoordiging. Vier jaar geleden had Mussolini hem eens de maatschappelijke chaos geschilderd, Welke het fascisme ter renovatie van den staat noodzakelijk maakte. ,,Over 25 jaar, zei de Italiaansche dictator, zal het bij u juist zoo ziju." Dr. Colijn glimlachte ongelpovig maar nu zoo constateerde hij doen allerlei teekenen me zien, dat indien in ons land geein ingrijpende verandering in den geestestoestand komt, ook hier verandering zou moeten worden gebracht in de overigens zoo hoog gewaardeerde verhouding tusschen overheid en volk. Sneevliet geamesteeod,, Sommige autoriteiten treden reeds gestrenger op tegeli de heftige demagogie van zekere volks leiders. Thans is ook de leider van het N. 'A. S. de heer Sneevliet gearresteerd geworden wegens aanzetting tot dienstweigering. Wegens het uit geven van opruiende geschriften zijn in den laat- sten tijd trouwens reeds meerdere personen aan gehouden geworden, o.a. de Rottere! amSche raaJs leden Beuderink en Menist. Nieuw hawlels- en schcepvaartverdiag tusschen Nederland, België en Luxemi- bnrg. Te Geneve is tusschen Nederland, België en Luxemburg een nieuw handels- en scheepvaart verdrag afgesloten en onderteekend, ter ver vanging van dat van 1863. Hierbij heeft niet verlaging van tarieven voorgezeten, maar men heeft elkaar onbeperkte meestbegunstigings-voor deelen verleend. D.w.z. dat de overeenkomende partijen hebben besloten om elkaar te doen doo ien in alle voordeelen, welke in eenig handels verdrag, met welke mogendheid ook, zullen war den vastgelegd. Voorts is tusschen België en Nederland een vestigings- en arbeidersconventie geteekend alsmede een conventie ter vermijding van dubbele belasting. Vooral de arbeiderscon- ve/ntie is van belang, omdat daarmede aan de arbeiders van 'het een of andere land, werkende in den vreemde, gelijke rechten als aan landge- nooten worden verleend, wat betreft uitkeerin- gén uit werkloozenkassen, steun of werkver schaffing. Ook met Luxemburg zullen binnenkort geiijke overeenkomsten worden gesloten. Allerlei Al weer heeft van de week een treinbotsing in ons land plaats gehad en weer was (het bij- Hedel. Nu werden een 20-tal wagons vernield, terwijl ook drie personen werden gewond. Zal men nu eens een onderzoek naar de veelvuldige treinbotsingen van den laatsten tiid gaan instel len? Er werden een paar geruchtmakende straf zaken behandeld van de week, o.a. inzake den moord op den Haagschen millionair Eschauzier De eisch tot vrijspraak in de strafzaak tegen den jachtopziener uit Egmond, die een betrap ten strooper doodschoot, met een schot, dat hem van achteren trof, heeft sensatie gewekt. De oneerlijke penningmeester van het Isr. Weeshuis te Leiden, die ruim een ton verduisterde werd tot 2 jaar veroordeeld. De eisch was 3 jaar geweest. TWEEDE KAMER. Over de Kamerontbinding Inter pellatie-aanvragen in zake het gebeurde met de Z. P. Mr. Kortenhorst wil over de nieuwe Duitsch tarieven inter- pelleeren. De Surinaamsche begroo ting aangenomen. De interpellatie-Knottenbelt (Lib.) op Maandag jd. gehouden, heeft tot een heel tam, staatsrechter lijk debat geleid. Het leek tenslotte, dat de liberalen er maar weinig verheugd over waren, dat de aan neming van de motie-Boon (Lib.) tot een vroeg tijdige kamerontbinding heeft geleid. Met het zit tende kabinet had de heer Knottenbelt overigens geen consideratie. Het werd tijd, meende hij, dat het plaats maakte voor een ministerie van „sterke mannen". Waar waren die in uw kring zoo vroeg minister Ruys in den jare 1918? Al bestond dit kabinet, naar de meening van den heer Knottenbelt, niet uit krachtige persoonlijk heden, toch trachtte het dictoriaal op te treden, getuige het ontbindingsbesluit, dat tegen de grond wet indruischte, omdat de ontbinding „op termijn" was afgekondigd. Dat laatste vond Ir. Albarda (S. D.) niet erg, al had hij voor zich het een meer juiste oplossing gevonden, wanneer het kabinet al leen den minister van justitie, den heer Donner, had laten vallen. Dat vond Mr. Marchant (V. D.) weer niet juist, die het eens was met minister Ruys, dat in een kabinet over belangrijke 2aken, als de bezuiniging, homogeniteit moet bestaan, zeker wanneer het voor de moeilijke opgave staat om een begrootingstekort van 150 millioen te dekken. Mr. Marchant scheen een directe ontbinding te hebben geprefereerd, opdat de kiezers zich over het beleid van deze regeering hadden kunnen uitspreken. Zulke uitspraak echter zoekt deze regeering, die zich zelf door een parlementair kabinet wenscht te zien op gevolgd, blijkbaar niet. De komende verkiezingen gaan langs dit ministerie heen. Minister Ruys heeft de noodzaak uiteen gezet, zooals hij die zag, om aan de Koningin tot Kamer ontbinding op termijn te adviseeren, toen bleek, dat de Kamer onvoldoende meewerkte om het bezuini gingsprogram der regeering te ondersteunen. Het ontbinden op termijn was noodig in verband met de ernstige omstandigheden, welke het tot eisch stellen, dat de regeering op elk tijdstip overleg kan plegen met de Volksvertegenwoordiging. Het ge beurde met de „Z. P." was voorts een beletsel, dat de regeering zelve aanstonds heenging. De houding der regeering werd uit de Kamer voorts nog verdedigd door Mr. Aalberse (R.K.). Voorzitter van Schaik deelde mede, dat de regee ring over het gebeurde met de Z. P. een Witboek zou doen verschijnen en dat het daarom beter was om de door den heer Albarda (S. D.) aangevraagde interpellatie eerst op een nader te bepalen dag te doen houden; vele bijzonderheden zijn thans nog niet bekend. Het voorstel van den voorzitter werd aangenomen met de roode stemmen tegen. De inter- pellatie-aanvrage-De Visser over hetzelfde onder werp werd afgewezen, óók door de socialisten. Mr. Kortenhorst (R.K.) krijgt gelegenheid om de regeering te lnterpelleeren over het onheil, dat ons boven het hoofd hangt, als gevolg van de met in gang van 1 Maart a.s. verhoogde Duitsche invoer rechten. De interpellatie zal op een nader te be palen dag worden gehouden. Op Dinsdag werd de Surinaamsche begrooting aangenomen met alleen de stem van den heer Wijnkoop tegen. Er was weinig belangstelling voor het geval. De meeste interesse der Kamer scheen nog uit te gaan naar de relletjes op 7 Februari te Paramaribo, als gevolg van de arrestatie van den communist De Kom, maar regeering en Kamer raakten het er tenslotte over eens, dat de tot nu toe ontvangen berichten te vaag waren om zich een oordeel over de gebeurtenissen te vormen. Ook kwam een protest ter sprake van den Katholieken Volksbond te Paramaribo inzake de strenge be straffing van lagere ambtenaren wegens vergrij pen tegen de goede zeden, terwijl die zeden door het hoogere personeel heel wat erger zouden worden geschonden. De minister zei, zich niet te kunnen indenken, dat een man als gouverneur Mr. Rutgers, niet onpartijdig tegenover maatschappelijke en ambtelijke klasseverhoudingen zou staan. Het geldt hier optreden tegen oude wantoestanden, welke moeilijk zijn uit te roeien. Er zal aandacht worden besteed, zoo beloofde de minister, aan de geuife klachten. De heer Feber (R.K.) verwierf de toezegging, dat een nieuw onderzoek zal worden ingesteld naar den goudhoudenden aard van den Surinaamschen bo dem. De heer Wijnkoop (Com.) diende drie moties in, betreffende opheffing der militaire bezetting, vrij lating van politieke gevangenen en opheffng der poenale sancte. Geen der moties werd gesteund. EERSTE KAMER. Van Oud tot Nieuw-Kabinet. De In dische muiterij. Een bijna voltallig kabinet woonde in de Eerste Kamer de opening bij der Algemeene Beschouwin gen op de Rijksbegrooting, welke natuurlijk werden ingezet met een bespreking van het ontbindings besluit betreffende de Tweede Kamer en van de muiterij op de Z. P. Omtrent het ontbindingsbesluit konden de heeren Van Emden (V.D.) en Mendels na het verhandelde in de Tweede Kamer weinig nieuwe gezichtspunten naar voren brengen. De heer Van Embden tokkelde wat op zijn bekende ontwa- penings-cither, maar liet toch ook uitkomen, dat hij voor handhaving van een politieleger is, zoodat hij den weg open liet tot overeenstemming met de partijen, met welke de V. D. na de verkiezingen een „nationaalkabinet" schijnen te willen vormen. Des wege misschien fulmineerde de professor sterk te gen de sociaal-democraten en keurde hij scherp de Indische muiterij af. De socialisten, zei hij, hebben zich onwaardig gedragen, door de muiterij niet dui delijk en scherp af te keuren en het jongste num mer van „De Notenkraker", waarin minister Ruys met een van bloeddruipende vingers is afgebeeld, noemde hij „weerzinwekkend." Mr. Mendels (S.D.) verkondde, dat zijn partij voorloopig nog geen zin had om aan de regeering deel te nemen en hij critiseerde alvast het door den heer Van Embden gewenschte nationale kabi net. Tegen de crisis deed de regeering naar Mr. Men dels oordeel te weinig. De muiterij keurde hij niet goed, maar we begrijpelijk van deze jongens en voor Indië, dat geen democratisch gezag kent. „Wij heb ben de menschen niet altijd in de hand,", zei hij, én „er kunnen nu eenmaal zulke spanningen ko men, dat de democratische weg niet langer kan worden bewandeld." Waarmee te kennen werd ge geven, dat ook de S. D.A.P. zelve een avontuur bui ten den wettelijken weg niet zal smeden, als dat voordeel kon opleveren. In zoo'n geval werpt ze de democratie over boord, of zal ze, naar Mr. Troel stra's woorden, haar „stemmen niet meer tellen doch wegen"! 2500 Antirevolutionairen te Alkmaar bijeen. In dichte drommen was men Zaterdag opgekomen naar de Graanbeurs in Alkmaar om naar de rede van Dr. Colijn te luisteren. Er was geen plaats in het groote gebouw onbezet en man had zelfs de plaatsruimte moeten uitbreiden, door planken over stoelen te leggen. Den beminden leider werd het Wilhelmus toegezongen. Opening. De Voorzitter van de A. R. Kamercentrale Den Helder, de heer L. Harms van Zaandam liet zingen Ps. 89 8, las voor Openbaringen 5 en ging voor in gebed. Daarop hield hij een korte openingsrede, waarin hij den hoop uitsprak, dat Colijn, die ons volk dienen en regeeren kan, weer spoedig onze kapitein mocht zijn. Rede Dr. Colijn. Dr. Colijn bespreekt eerst den algemeenen toe stand en noemt de Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen een landsbelang. De redenen liggen veel dieper en het gaat natuurlijk niet om de ontbinding van enkele rechtbanken. De taak van de nieuwe Kamer moet zijn herstel van het evenwicht tiisschen volksinkomen, dat met 40 pet. gedaald is en staatsuitgaven. Voor 1934 moet weer op een tekort van 120 millioen worden gere kend, ondanks het tekort van 150 millioen in 1932 nog niet is weggewerkt. Vervolgens behandelde Dr. Colijn het economische probleem dat hij wel het allerbelangrijkste achtte. Nu de grenzen overal ge sloten zijn moeten wij bedacht zijn onze economi sche structuur te veranderen. Wij hebben steeds geprofiteerd van de industrieele ontwikkeling van West-Europa, en waren eigenlijk steeds hun grooten tuin. Nu de industrie achteruit gaat leggen de om liggende landen zich steeds meer toe op bodem cultuur. Daardoor heeft vanzelfsprekend onze pro ductie enorm geleden en zijn ook aan scheepvaart en binnenvaart enorme slagen toegebracht, om van de spoorwegen maar niet eens te spreken. Voorop staat daarom in het A. R. Verkiezingsmanifest: be vrijding van internationaal ruilverkeer, steun tot behoud van de noodzakelijke bronnen van velks- bestaan, en geleidelijke omzetting van onze pro ductie. Hieromtrent een bepaalde lijn aangeven is moeilijk. Dan besprak de Heer Colijn het probleem der werkloosheid, werkloozen en armenzorg kosten 300 millioen per jaar. De groote loonsverlaging die de arbeiders kan treffen is werkloosheid, en is een matige loonsdaling die werkloosheid voorkomt, beter dan werkloosheid. Spreker kon zich echter voorstel len, dat de arbeiders bevreesd zijn hun moeizaam verworven rechten door loonsverlagingen te moeten prijsgeven, en daarom zijn de werkgevers moreel verplicht, niet te commandeeren, maar het hun menschen duidelijk te maken, waarom het gaat. In de eerste jaren zal het zaak zijn, nog naar produc tieve werkverschaffing te zoeken, die, wanneer ze gereed zijn, weer nieuwe werkzaamheden met zich brengen. In dit verband noemde de heer Colijn de Wieringermeer. De A. R. partij komt niet met be loften, hoeft dat niet te doen, en kan vragen: zie op ons verleden, on onze crisispolitiek die vanaf 1922 steeds in overstemming was met de omstan digheden. Spreker becritiseerde na de z.g. belangen partij tjes, socialisatie, planwirtschaft enz. en ging daarna over tot behandeling van enkele geestelijke vragen, die achter en om de crisis leven. De wereld wordt geregeerd niet door stelsels maar door be ginselen, en komen wij dan allereerst bij het fun dament, het gezag. In dit verband stipte spreker de Indische gebeurtenissen aan en achtte het noodig dat er schoonmaak gehouden wordt, niet alleen onder de muiters, maar ook onder hen, die de muiterij niet hebben voorkomen en misschien onder hen, die haar niet hebben bedwongen. De geestelijke oorzaken zijn nog voornamer, verzoek om stilte voor het gebed werd beantwoord met het zingen van de Internationale. De regeering heeft zei de heer Colijn, nu overgaande tot de genomen maatregelen gehandeld zoo zij moest handelen. Geweld moest met geweld bedwongen worden. Over den Commandant wil de heer Colijn liever niet spreken,, maar een Overheid die haar taak tot hand having van het gezag niet voldoende vervult verliest haar reden van bestaan. Echter niet alleen met geweld kan men gezag handhaven, er moet een zedelijke grond zijn en daarom moeten naar de Staten-Generaal menschen worden gezonden, die uit Christelijk Nationale beginselen leven. Ook in 1573 is in een zwarten tijd victorie begonnen, efn herinnerde spreker aan het woord van Willem van Oranje tot de wanhopige burgers: Ik sloot een verbond met den Potentaat der Potentaten. Daarom, men moet op God vertrouwen en den last der tijden in ootmoed aan Hem opdragen, aan wien geschon ken is alle macht in hemel en op aarde. Hierna volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. Weer eetn mislukte aanslag op Roosevelt. Volgens een bericht van het blad „Washington Post" is een tweede aanslag op president Roose velt aan het licht gekomen door de ontdekking van een bom in een pakket dat aan Boosevelt was geadresseerd. JJe ontdekking dat in het pak ket een bom zat werd door postambtenaren ge daan. Nader wordt gemeld, dat die bom bestond uit een bus, gevuld met buskruit en strak om wonden met verroest ij'zerdraad. Hoewel de bom niet gemakkelijk ontplofte, zou ze toch veel kwaad hebben kunnen doen, indien ze verkeerd werd gehanteerd. De advocaten van Zangara hebben beslloten niet in hooger beroep te gaan. Na langdurige besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van het Huis van Afgevaar digden en den Senaat heeft het Congres besloten aan president Boosevelt zoogenaamde dictatoria le volmachten te verleenen voor het vaststellen der begrooting en het reorganiseeren van het bondsbestuur. (Buiten verantwoording der Redactie.) Oudkarspel, Eebruari 1933. Aan de Redactie van de „Nieuwe Lan- gedijker Courant." Beleefd verzoeken wij eenige plaatsruim te voor het volgende: Als Wijnkoop spreekt. Overheerschend is in het nummer van 21 de zer van uw blad de Wijnkoopavond. Het is naar aanleiding van een paar stukjes, dat wij het vol- gmede wenschen op te merken. In beide stuk jes een soort hetze tegen de menschen, die 'de ze vergadering belegden. Het woord „partijlooze" wordt in smalenden zin gebruikt. De heer Kaan gaf daar op de vergadering van Zaterdagavond al blijk van. Wij vragen: wat willen die men- schem toch van ons. Moeten wij liegen en zeg gen: wij zijn communisten. Communisten zijn er in dezen omtrek niet. Wil een communist b.v. Wijnkoop, komen spreken, in het boerenland, dan is het toch noodig, dat hij door de een of ander wordt geïntroduceerd? Zoo is het hier gegaan anders niet. De klacht van sommigen dat er geen gelegenheid genoeg was voor de bat, deze klacht is ongegrond. Wat de heer Hoogland betreft, deze heer praat zichzelf ge weldig vast. In een vergadering van den Neu tralen Bond te Hoorn, blies hij geweldig van den toren, tegen het kapitalisme. Nu gaat hij Wijn koop te lijf, die toch ook een strijder tegen het kapitalisme is. De heer Hoogland is toch niet van plan een fraseur te worden? Verder willen wij op deze kwestie niet ingaan. De avond bij Vis heeft veel menschen een ande ren kijk op de dingen gegeven. De menschen die niet debatteeren, de menschen die niet in een krant schrijven, hebben soms een verrassend zui ver oordeel. Dit oordeel luidt: Wijnkoop heeft onzen gezichtskring verruimd en verbreed. Dit is meer als voldoende voor DiE PARTIJLOOZE BOEREN. Wij hebben het woord „partijlooze" in ironi- schen zin gebruikt, omdat het er bij ons niet in wil, dat men communistische elementen gaat „in- troduceeren" wanneer men niet hetzelfde be ginsel is toegedaan,, geestverwant" is om niet te spreken van aangesloten lid bij de O. P. |H. En wanneer men dan Wijnkoop laat komen, dan moet men niet aan misleiding doen, door een onderwerp te lanceeren, dat niet eens behandeld is geworden en er een rede is gehouden over het communistische beginsel en regime. Aan het slot van zijn ingezonden stuk zegt de schrijver, dat er menschen zijn, die verklaarden „dat hun blik verruimd en verbreed was ge worden" door het woord van Wijnkoop. Wij feliciteeren de „partijlooze" boeren met deze aanwinst en bevordering van ontwikke ling, maar wij willen vooralsnog aan deze uit spraak een andere beteekenis toekennen, en wel, dat zij thans dezen indruk hebben gekregen „dat het geweld slechts ten verderve voert',." ,J;. R.t Aan de Bedactie der „Nieuwe Lange - dijker Courant" te Noordscharwoude. Gaarne opname van het volgende. Bij voor baat dank. Langs de straat. Dinsdagavond, klokslag 9 uur, aan den publie- ken weg, op een oppervlakte van een groot ta fellaken, vijf katten. 'k Dacht zoo, wat een, vooruitstrevend goedje, 't Is nog een week voor M'aart en 't spul be gint reeds(. 't Was mij een beeld van het politieke gebeuren en zag ip diti dierenspel een vrijvee- trouw beeld van de gedragingen, der commünisten en soci's. Ook zij. zijm zóó vooruitstrevend, dat ze ternauwernood hun tijd kunnen afwachten, en bij ontmoetingen doen zij als Maartsche kat ten in Februari. Zij blazen elkander toe en als met rede begaafde menschen schelden ze elkaar de huid vol, totdat het gezamenlijk moment aan breekt en ze elkander vinden op het terrein van geestelijk sexueele gemeenschap, namelijk zoo dra het gaat om de finale omverwerping van het wettelijk gezag en vernietiging van het zoozeer gesmade anderer kapitalisme en anderer militai risme. De wederzijdsche bevruchtende kennisma king geeft bij poesen als regel jonge poesjes, bij hen „muiters." En gelijk men nu bij .men- sche-poesen niet aan hun poese-kol deren mag komen, zoo mag men jqk aan hun muiterkinderen of wilt ge „kindermuiters" niet raken. Ze zijn daarvoor veel te onschuldig en te ontoerekenbaar!. Dte jonge poesekinderen hebben wel nagels, doch de ze gebruiken ze immers nog niet. En al wat 'zij doen is toch bij wijze van instinct en van voor beeld, behalve dat ze op het stuk van bevuiling nog niet zoo'n fijn onderscheid hebben als hun vaders en moeders. Dioch daarvoor zijn ze immers dan ook nog maar kinderen. Men heeft het slechts op te ruimen, zoo men tenminste het vuile goedje niet wil laten ophoopen. Het zou toch al te idioot zijn, het laatste te willen. L'och dat is waar ook, er schijnen er zoo te zijn. Beeds eerder vernamen we uit de mon den' van vooraanstaande personen, dat de wereld veel weg krijgt van een groot gekkenhuis en nog zoo pas eindigt een so«. professor zijn vernietigend oordeel over de democratie der volks democraten met het keurmerk „idiotisme." Katten kunnen gek doen, menschen niet min der. Ze zijn daarbij echter veel gevaarlijker. Regeering, let op nw saeefe. opmerker. Geachte Bedactie, Gaarne zag ik deze enkele regels in uw blad van Donderdag geplaatst. Bij voorbaat dank. Toen ik uw blad Dinsdagavond inzag, en de vergadering van Zaterdagavond las, kwam ik tot de ontdekking, dat uw verslaggever mij be paald niet goed had begrepen (ik hoop .tenmin ste bij het overige publiek een anderen indruk gewekt te hebben), mijn woorden tegen den heer Wijnkoop waren uitdrukkelijk, dat ik de daad van de muiterij heelemaal niet op hoog peil stelde, wanneer diezelfde menschen voor een beetje hooger loon wel dat werk willen op knappen en dat ik dan meer hulde breng aan de dienstweigeraars, die in Veenhuizen zitten op gesloten en uit principe weigeren hun opleiding te krijgen om hun medemenschen te dooden. Uw abonné, H;. GERRITSEN. Sint Pancras. Pic heer Gerritsen begaf zich niet, als de an dere debaters naar het podium, maar sprak uit het midden der zaal. Het was wegens het late uur al wat rumoerig, en blijkt nu, dat wij den heer Gerritsen, die ver van ons af zat, niet goed verstaan hebben. Verslaggever.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4