NIEUWE 8 in brand gestoken iNieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 25 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DINSDAG 28 FEBRUARI 1938 42e Jaarsran» Bureel Noordscharwoude. Bit den Omtrek Bouw van een bijzondere school te Heiloo Het besluit van den raad door Bed. Staten vernietigd Het Rijksdaggebouw te Berlijn DEZE COURANT VERSCHIJNT j DINSDAG DONDERDAC en ZATERDAG. a oonnmenuiprij s pe* 3 waanden LI*. j Uitgave: Firma 1, H. KEIZER - .Redacteur i. H. KEIZER. AD VERTENT IEN Vsn 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Buiteniandsch Overzicht Ja pa n uit den Volkenbond. Bto op- mansch im Jehol. Zooals we dat als onze verwachting aangaven, is op Vrijdag door de Volkenbondsvergadering met algemeene stemmen de resolutie van de oom missie van 19 .inzake het ChineeschJapansche conflict aanvaard, daarmee vanMapn de ontrui ming van Mandsjoerije gevorderd en...... alleen de ontruiming door Japan van Geneve bereikt. D|e Japansche delegatie heeft de Volkenhonds- residentie aanstonds verlaten en denzelfden dag is in de Chineesche provincie Jehol het groote offensief der Japanners ingezet. Die strijd ver loopt even bloedig als voor de Japanners voor loopig succesvol. Die Ver. Staten hebben zich bij het Volkenbondsoptreden aangesloten. Maar welk nuttig effect zullen alle resoluties en besluiten tenslotte hebben? Geen enkel. Tte aanjdoflen dier oorlogsito(dust;iip stijgen Het eenige nuttige effect oogsten de munitie fabrieken welke weer een gouden tijd tegemoet gaan. Uit Londen wordt bericht dat de aandee- len der Engelsche bewapeniitgsfirma Vickers de laatste dagen sterk naar omhoog loopen. Wat wonder. Zijn de vooruitzichten niet uitste kend? In Zuid Amerika beoorlogen vier repu blieken elkaar. In Azie staan twee groote mil- lioenvolken met allerlei oorlogstuig tegenover elkaar. Misschien breidt de strijd zich daar wel uiti. De Ver. Staten en Rusland "komen mis schien ook in het geweer en dan volgt de rest vanzelf. We gunnen elkaar fru, eenmaal niet het licht in de oogen. Ter Volkenbondsvergadering doen alle niet bij het conflict in het oosten betrokken staten even vredelievend, maar nog steeds is het initia- ifef niet genomen om den uitvoer van de onder scheidene landen van wapens naar het Oosten- te verbieden. Ook op den Balkan, ibronit het. Ook op den Balkan broeit het. Hongarije hoopt nog eens de verloren gebieden te herwin nen, al was. het door geweld en met behulp van het „bevriende" 'Italië, in hetwelk Joego Slavie haar grootste vijand weet. Die Italianen pogen Hongarije langs allerlei slinksche wegen te be wapenen. Zoo'n wapentransport is kort gele den in Oostenrijk aangehouden en op eisch van Engeland en Frankrijk zullen de wapenen naar Italië worden teruggezonden. De Italianen zijn woest. Zij weten, dat Frankrijk en Engeland tot interventie zijn aangezet door aandringen van de zg. Kleine Entente en "daarom doet de Italiaansche pers allerlei onthullingen over de oogmerken der Kleine Entente. Deze zou o.m. hebben besloten om bij eenig conflict met Hon garije dat land gezamenlijk en geheel te bezet ten. Op den Balkan smeult het vuur reeds van den volgenden Europeeschen oorlog. Kultunrkamp in JoegoSlavie. Vooral Joego Slavie maakt een moeilijken tijd door. Dit na-oorlogsche' rijk een monstrueus vervormd.S ervie bestaat uit verschillende vol ken, onderling door taal en. geloof ten zeerste verschillend, volken bovendien, welke uit een andere en door haar meer gewaardeerde staats- eenheid. zijn geseneurd. Die Joego Slavische re-* geering wilde dat samenstel van vólken doen samensmelten om daarmede de mogelijkheid van een nerieving der eigen nationale wenschen van de onderscheidene groepen te voorkomen. Die wenschen, der regeerders 'te Belgrado leidde tot veel onderdrukking en nu ook tot een cultuur- kamp, waarvan zoowél katholieken alls, moham- ihedanen hebben te leiden. In de Volksvertegen woordiging is nu een ontwerp van Groot Serven ingediend om de Jezuitenorde, de orde der La zaristen en andere congregaties te ontbinden. Waar in Joego Slavie groote, bijna geheel katho lieke landsstreken voorkomen, zal deze kuituur kamp ongetwijfeld nog op veel verzet stuiten. Die Dag der Ontwakende Natie. D-uitschland staat thans kort voor de verkie zingen, welke door de Hitlerianen worden....... gemaakt. De terreur tégen de andere partijen wordt steeds sterker. Zaterfdag a.s. zal door grootsche demonstraties naar den wil der Nazi's tot een Dag der Ontwakende Natie worden ge stempeld. Een laatste druk op de kiezersmassa. Het Karl Liebkuechthaus der communisten te Berlijn is nu voor goed bezet en voor de com munisten gesloten. Er heet natuurlijk veel staats gevaarlijk materiaal te zijn gevonden. Ztfndag zijn er weer 16 doodeh gevallen. Het verzet van Beieren. Het verzet tegen den Hitlerdwang blijft in Beieren geconcentreerd. Die Beieren zullen zich niet geven. Als Hitler een rijkscommissaris stuurt heeft minsiter president Held gezegd, wordt deze aan de grens gevangen genomen. Steeds I luider klinkt in Beieren den roep om herstel j der monarchie en dan...... een aansluiting met Oostenrijk. Ook in het Rijnland worden sepa ratistische gedachten herwekt, maar nu van bin nenuit en niet door druk uit den vreemde. Als „solozangeres" trad nog op Mej. Smit, die over een prettig donker geluid beschikt, en met goeden voordracht een Fransch en twee HolLandsche liedjes zong. Begeleid door haar vader, den heer W. J. Smit. Deze heer vergastte ons verder op eenige solonumimiers, waarbij wij het genoegen hadden een I uitmuntend Chopinvertolker te hooren. Aan mevr. Smit, de leidster, werden door de Pre sidente, Mej, Truus Tuyn, namens de vereeniging ibloemen aangeboden. De heer Smit was zeker wel :de tolk der aanwezigen, toen hij de jongen dankte voor den mooien avond en den wensch uitsprak, ,dat de bond zou blijven groeien en bloeien. Zondag morgen was er gelegenheid een speciale preek te ^hooren van Ds. van Dijk en een lezing bij te wonen ,;waarvan velen gebruik maakten. Plaatselijk NOORDSCHARWOUDE. Een géslaagd concert van „Crescendo". De gemengde zangvereeniging crescendo concer teerde Zondagavond in „Concordia", met medewer king van den heer Joh. G. de Jong, pianist te Amsterdam. Wanneer wij beginnen onzen totaal indruk over het koor te geven, constateeren wij, dat er eigenlijk een vrouwenkoor stond, met eenige aan vullende mannen stemmen, totaal een veertig tal zangeressen en zangers, dat zich uoor een keur van goedgekozen nummers heensloeg, met een bravour en een flair, alsof de crisis geen invloed had, en er nog een schare van tegen de honderd uitvoerenden stond, als in den gouden tijd. Het is jamimer, dat de beoefening van de zang, vooral bij de heeren der schepping niet meer die sympatnie heeft, die het zeer zeaer verdient, en Crescendo in het bijzonder is het waard, dat weer velen tot hare gelederen te- rugkeeren. Het programma dat vrijwel achter elkaar werd afgewerkt, een maatregel waarmede het publiek, althans sommigen het niet geineei eens waren, omdat er zijn, die het te vermoeiend vinden, zoolang naar koorzang te moeten luisteren, vermeldde num mers voor vrouwenkoor, -en gemengd koor, met en zonder klavierbegeleiding. Het vrouwenkoor zong over het algemeen zeer zuiver, miet keurige articu latie, en prachtige overgangen in tempo, en geluid. In het gemengd koor, ontbraken grootendeeis de middelstemmen bij de heeren, de basondergrond was goed. Het hoofdnummer van de vereeniging, én suite van Tschaikowsky, Koning Notenkraker, bestaande uit verschillende deelen, een bekend werk van de zen Russischen componist, waarvan men vooral het laatste gedeelte, de bloemenwals, dikwijls door de radio kan hooren, slaagde bijzonder. Het „Don Ko zakken koor" zooals de dirigent, tevens conferan- cier voor dit nummer, de heeren betitelde, klonk vlak, wat dood. Alweer tekort aan materiaal, na tuurlijk. Over het algemeen genomen kan het koor over zijn prestaties meer dan tevreden zijn, en is een apart woordje van waardeering voor den kun- digen dirigent, Willem Hespe, die ondanks alles er in slaagt met zijn koor nog zulke prestaties te ge ven, zeker niet misplaatst. De heer de Jong, had de „aangename" taak op een „middelmatig" instrument zooals de heer Hespe het ietwat euphemistisch beliefde te noemen, solo nummers te mogen spelen. Wij hebben hier een virtuoos leeren kennen met een feillooze techniek. Het was niet zijn schuld, dat de ballade 'in G.-Mol van Chopin, niet die schakeering kreeg, welke een knap pianist als de heer de Jong daaraan kan geven en des te meer valt te bewonderen hoe de pianist ons onder den indruk bracht, door dit werk van het genie, dat Chopin heette. Als toegift gaf de solist een Humoreske van Rachmanihoff, en ook als begeleider, o.a. in de zeer moeilijke Notenkraker suite, toonde de heer de Jong zich een musicus van bijzondere kwaliteiten, Na het „officieele" gedeelte volgde een verloting, en voerden de dames Nel de Boer en Tr. Muller en de heeren C. Wagenaar en P. Kist, een aardig niemendalletje van Jan C. de Vos „Vader en Zoon", een geschiedenis van ontrouw, die natuurlijk elders speelde, omdat hier zooiets nooit voorkomt. -Het werd heel verdienstelijk vertolkt, vooral de heer C. Wagenaar als ti-e vader was kostelijk. Mej. Muller deed wat druk, maar typeerde haar aardige dienstbodenrolletje overigens goed. Mej. de Boer was wat te jong als de moeder, maar anders goed van zeggen, en gebaar. De heer Kist speelde los maar hoedde zich voor overdrijving. (Met opzet geven wij „critiek" omdat deze dilettanten dit ruim schoots verdienen). De band van de familie Deute- kom uit St. Pancras zorgde voor, de taalmuziek. Dit gezelschapje is sterk vooruitgegaan, en hebben wij alle waardeering voor de wijze, waarop het de aan wezigen nog lang op gezellige wijze wist bezig te houden. Gr. ZUIDSCHARWOUDE. Herdenking 10-jarig bestaan V. C. J. R. Een avond door te brengen tusschen jongeren, onverschillig van welke richting ook, is steeds inte ressant, omdat telkens weer dat enthousiasme en het geloof aan idealen het geheel op een zoodanig peil brengt, en een zekere sfeer schept, welke men bij „ouderen" avonden tevergeefs zal vinden. En verder doet het goed, in dezen tijd van grof mate rialisme, en nuchtere zakelijkheid te kunnen op merken, dat er onder de jeugd ook nog groepen leven, voor wie sigaret dancing en jazzband geen levensvoorwaarde zijn, maar wie een goed hoek of goede muziek nog een taal spreekt, die voor velen onzer onverstaanbaar is geworden. En zoo was deze Zaterdagavond, die wij in de gezellige zaal van den heer P. Kramer bij de V. C. J. B. doorbrachten een goede avond, een avond waarin de toeschouwers met de jongeren één waren, en waardoor de hoof- schotel het leekenspel van Tolstoi „Waarom men- schen leVen" door zijn eenvoud en onopgesmukt heid den verwachten indruk maakte. Samenzang en deilamatie der jongeren zelf vulde het programma aan. Wij willen ons van Critiek onthouden, alleen constateeren, dat de lessen van Mevr. Smit, de leid ster zichtbaar vrucht hebben gedragen, en een en ander zeer verdienstelijk naar voren werd gebracht Zuidscharwoude. Om deel be nemen aan den Nederlaagwedstrijd uitgeschreven door de biljartclub O.K.K., geves tiga bij C. KuilmaJn, cafe ,'t Fortuin" te Z-uid- schanvoude, hebben zich acht vereenigingen, w. glider vier met twee vijftallen, opgegeven. Ee eerste wedstrijd zal plaats hebben a.s. Donder dagavond door. de biljartclub Dte Roemer van Krommenie. N eordseharwo ud e. I Gevonden voorwerpen: Een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen verstrekt de politie te Noordsehar woude. Het vorig jaar werden bij het gemeentebestuur te- H-eiloo de plannen en verzoeken ingediend om te komen tot den bouw van een bijzondere school Dien 26 Augustus besloot de raad afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur, der vereeniging tot bevordering van Chr. Nationaal Onderwijs om gelden te voteeren voor den bouw van deze bijzondere school. Thans hebben Gedeputeerde Staten van Noord Holland in deze een beslissing genomen, en heb ben zij gisteren in hun vergadering uitgemaakt, dat de gemeenteraad ten onrechte zijn medewer king heeft geweigerd, omdat het vereischte aan tal leerlingen 40 ruimschoots in deze ge meente aanwezig is. Die gelden zullen dus voor dezen bouw moe ten worden gevoteerd. Ook was door den gemeenteraad aanmerking gemaakt op de lijst van kinderen, maar Ged. Sta ten hebben bij bun onderzoek van deze lijst uit gemaakt, dat zij volkom-en in orde is, en omtrent de juistheid van de opgave geen twijfel kan be staan. 1 KOEDIJK. Zondagavond werd nogmaals in het café van den heer Jb. Groot door de kinderklasse van de ver eeniging „Zanglust" onder leiding van Corn. Jonker uit Alkmaar het „Moorenschip" ten beste gegeven. Medewerking werd verleend door den heeren Haas- bioek, Nettie Wijn, Rens Geus, Mevr. Jonker-Jonker en de muziek van het strijkorkest met Corn. Jonker aar. de piano. Tooneelaankleeding en costumes waren uitmun tend verzorgd. Bij het tweede bedrijf bleek ons dat menge leerd had den vorigen keer, daar het Moo renpaleis een ware verrukking was voor de oogen en de verschillende belichtingen waren bij de dansen schoon te noemen. Mevr. Jonker-Jopker had bij open doek, applaus en bloemen In ontvangst te nemen voor haar keu rige dansen, na het derde bedrijf ontving men een luid applaus. De voorzitter dankte denheer Jonker en ook Gebrs. Molenaar, Jb. Stijn en Prins voor het vele werk dat zoo niet gezien worden en dankte alle medewerkers, het was een goed geslaagde avond, opgewekt wordt tot aanmelding van leerlingen. Sint Pancras. Ete Neutrale bond van boeren, Land- en Tuin bouwers vergaderde 27 Februari in het cafe van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer Hoogland. De behandeling van den beschrijvingsbrief gaf aanleiding, dat het voorstel van Z-uidscharwoude om samenwerking met het Boerencomite niet af slaan, veel bespreking uitlokte. De heer C. de Jong wilde samenwerking zoeken zoowel als mét den LT.B. en Chr. Bond. Door den voorz. werd het voorstel van Zuidscharwoudè ten zeer ste bestreden. Tenslotte na breedvoerige bespre king in stemming gebracht, werd samenwerking met het boerencomite met groote meerderheid verworpen. Die overige punten passeerden zonder veel bespreking den hamer. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren Jb. de Vries en Jb. Kloosterboer. Bij de rondvraag werden eenige zaken van huis houdelijken aard besproken, waarna sluiting der vergadering volgde. In het ochtendblad van het „Algemeen Han delsbladvan heden lezen wij het volgende ont stellende nieuws ,dat het schoone, groote Rijks daggebouw door brandstichting is aangestoken. Het blad meldt daaromtrent het volgende: MILLIOENEN SCHADEl- Het Wolff-bureau telegraveerde uit Berlijn aan het reeds genoemde blad, dat gisteravond -tegen 9-i uur d-e-brandweer naar het gebouw van den Rijksdag aan de „Platz der Republik!' werd geroepen, waar in den koepelbouw brand was uitgebroken. Onmiddellijk rukten tien posten van de Ber- lijnsche brandweer mét volledig materiaal' uit, terwijl een groote politiemacht met allen spoed zich naar het Rijksdaggebouw begaf. Toen de schupos en de brandweerlieden het gebouw bin nendrongen troffen zij daar een man aan, die dadelijk toegaf den brand gesticht te hebben, Hij verkltaarde tot de Nederlandsche commu nistische partij te behoore-n. Onder strenge be waking werd hij naar het politiebureau -bij de Brandenburger Tor gebracht en opgesloten. Terwijl een deel van de politie het Rijksdag gebouw binnendrong zette een zeer groote macht buiten het terrein onmiddellijk in grooten kring af, zoodat niemand door het cordon heen kon dringen. Toen de brandweer kwam aanrijden stond de groote koepel ih lichtelaaie. Hoog sloegen de j helle vlammen in de donkere lucht en een regen van vonken sproeide over de omgeving. Het prachtige maar tevens angstwekkende schouw spel, dat zeer ver in den omtrek was ,waar te nemen, trok duizenden Berlijners naar de buurt van het Rijksdaggebouw, zoodat de politie de grootste moeite had om de menschen terug te dringen. Het verkeer werd natuurlijk langs an- Jcre wegen geleid. lntusschen had de politie, naar hier boven ge- i meld, den vermoedelijken brandstichter 'in het I gebouw ontdekt. Maar,de cordons om het Rijks- daggebouw bleven gehandhaafddaar de moge- j lijk bestoud, dat er nog meer personen in het bouw aanwezig zouden zijn, die bij de brani- I stichting gemoeid waren. Daarom werd niemand ook geen verslaggevers, tot het Rijksdaggebouw toegelaten. Tegen tien uur was het aantal toeschouwers aangegroeid tot een duizenkoppige menigte, die vast aaneengedrukt de razende vuurfonteinen die uit het Rijksdaggebouw spoten gadesloeg. De nabij gelegen Tiergarten stond stampvol menschen., die door de boomen heen een zoo goed mogelijk uitzicht trachtten te krijgen. Um tien uur s avonds bood het dak van het Rijksdaggebouw tusschen de vier hoektorens het beeld van éen woestbewogen vlammenzee. Vrij wel de geheele oostzijde van het gebouw stond in vuur en vlam en rn-en gaf de hoop iets te kunnen redden van het uiterst belangrijke mate riaal, dat daar opgeslagen ligt, op. De branii was van de zalen beneden geheel naar boven doorgevreten «n tenslotte door het dak aan de oostzijde doorgebroken. De groote vergaderzaal stond geheel in brand. Er was geen redden aan. Het vuur woedde ook in de Wandelgangen, de garderobes en de perskamers. Juist omdat de brand in het gebouw van den- grond af tot het dak woedt, kan de brandweer niet bij den haard van het vuur komen, daar zij in de hooge gewelven van het huis ^geen ladders kan uitzetten, aldus het W-. B. verder, volgens het „Handelsblad".

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1