Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 26 DONDERDAG 2 MAART 1933 42e Jaarjrang Uitlui: Htm 1.1 KITH - .Maclwi I. II. IEIZEB. - Bureel WronIscliMWDBdB. Maart ©f Lentemaand Buitenlandse^ Overzicht Burgerlijke Stand Boycot van Duitsche Goederen TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 53 NIEUWE n UNGEIUkEI COURAÜT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. At-.onnmentsprijs: per J maanden 1.18, ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE Maart of Lentemaand (Lat. Martius, aldus ge noemd naar den oorlogsgod Mars) in den Juliaan- 1 schen kalender de derde, in den oud-Romeinschen kalender de eerste maand van het jaar. Het is de maand, waarin de zon het lentepunt bereikt, en die j dus, althans voor de bewoners van het Noordelijk j halfrond, den natuurlijken aanvang van het jaar vormt. Nog klinken de sirenes en het klokgelui bij het afscheid van het oude jaar ons in de ooren. Op breede vleugelen is de tijd heengesneld, twee maan den zijn al weder vervlogen. Vragen wij maar niet naar hetgeen er op het wereldtooneel in die korte spanne is gebeurd en voorgevallen. De natuur is haar gang gegaan. Zij heeft de wateren doen stollen, ijsvermaak en wintervreugd en -leed gebracht, ons vergast op hagel- en sneeuwbuien, de aarde over dekt met een wit sneeuwkleed en bosch en veld met een donzen vachtje verwarmd. De zon heeft dat alles weer weggesmolten. Haar koesterende stralen goot zij uit over het aardrijk en zij kondigt aanstonds de Lente aan. Het wordt weer vroolijker en levendiger in het woud. De concerten onzer woudmuzikanten, die wij binnen korten tijd weer zullen hooren, worden reeds aangekondigd en ingeluid. Lentemaand. Het vogelvolkje wordt drukker. Ik zie het aan de dartele bewegingen en sprongetjes, ik hoor het aan het tsjilpen, schetteren en kweelen, wanneer spreeuwen en musschen hun morgen- en middagrantsoen, kruimels en etensrestjes, komen halen. Ik vermaak mij altijd bij de nijdige afgunst die zich steeds openbaart, de felle gevechten, die altijd weer opnieuw plaats hebben als er wat voor hen te bikken valt. Ze gunnen elkander geen krui mel en toch krijgen ze allen wat en grissen wat ze krijgen kunnen elkander voor den snavel weg. Ik heb wel eens gedacht, dat Dr. Jac. P. Thysse in zijn „Het Vogeljaar" wat overdreef, als hij de „straat- spectakels" beschrijft. „In den winter leven de mannetjes en de wijfjes zoo goed als gescheiden, maar in Februari begint er toenadering te ont staan. De man kan zich mal genoeg aanstellen, als hij zoo met hangende vlerkjes rondhuppelt, doch het wijfje doet net zoo gek. Ze loopt in een thea traal struikelpasje, laat ook haar vlerken sleepen en ziet soms scheel, doordat slechts één oog ge sluierd wordt en 't andere listig bruin, om een hoekje kijkt." En dan de Spreeuwen! Wij lezen er over, dat zij de helft van hun tijd doorbrengen met 't nabauwen van kieviten, scholeksters, wulpen, grutto's en tureluurs; men hoort soms in het spreeuwenlied 't kwaken van eenden, 't kakelen van kippen, 't gebalf van honden, het miauwen van katten. Waaxlijk, dr. Thysse heeft gelijk. Wat heb ik een aandacht geschonken aan die vogelmuziek wan neer een dozijn van die werkelijk mooie vogels, met hun snaveltje in de hoogte, op dak of schut op hun morgen- of middagmaal zitten te wachten. De lucht blauwde op den dag, toen ik dit neerschreef in lenteglans, de zon was er den geheelen dag, in en tusschen de boomen groepten de ge vleugelde woudbewoners en hoog boven mij klonk het gekwinkeleer in duizend-en-een-geluidjes als een lentezang. Het pijpkruid schiet zijn sierlijke groene blaadjes tusschen het hoog geboomte weer den bodem uit. De Lente komt! ruischt het door de nog dorre twijgen, de vogels zingen 't, de pauwen lawaaien 't, de zon straalt 't. Hier en daar zwellen de knopjes reeds aan de boomen; de witte klokjes bloeien en in den hellen zonneglans aan den wol- keloozen hemel jubelt en klinkt het. De natuur ontwaakt weder in haar vollen luister! Zij roept ons toe: „De Lente komt!" Piaatseiijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Febr. 1933 ingelegd f 12072.20, terugbetaald f 3214.80. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2013. BROEK OP LANGENDIJK. Rijkstelefoonnet Langedljk. Vervallen aansluiting: 35 Plas, J. v. d., Timmerman, Broek op Langendijk Tc burgeroorlog in Duitschland. Ben Nelkrlajmdsehe "communist zou brand hebbent gesticht in het Rijksdaggebonw. Tal vafn grondwettelijke rechten op geheven. Vele bladen geschorst. Tal vajn arrestaties en huiszoekingen. Organisaties van 'S. A., .SjSj en vam Stafcühelm als officieel® hulppolitie,. Nationaal socialistische stormtroepen sa mengetrokken rond Berlijn. Geen politieke aethervlucht naar ons land. Uit andere landen. Men heeft het algemeen voorvoeld: voor den 5en Maart ,dat der verkiezingen zou het Marx isme in Ivuitschland vleugellam wopden gesla gen, omdat Hitler, die de macht in het rijk kreeg, deze niet meer zal afgeven. Hij wil een stembusoverwinning op, Zondag a.s. forceeren en dan afrekenen met het parlement, d.i. langs parlementairen weg een einde stellen aan het par lementarisme. Lukt het hem niet om een ver kiezingszege te behalen, welnu, dan beschikt hij over andere middelen om zijn wil door te drijven Regelmatig en disciplinair omringen zijn storm- afdeelingen de hoofdstad en de concentratie zal op Zaterdag a.s. geheel zijn voltooid. Om de actie van oommunisten en socialisten lam te leggen, moeten er motieven zijn. Die ble ken te vinden in het Karl Liebknechthaus, het centrum der communistische actie. Het gebouw werd genomen en bezet. De communisten werden er'uitgedreven en He vlag dtpf Nazi's werd gehe"- schen op de veroverde veste. De dood van Horst Wezel was gewroken. De haren van elk rustig burger rezen van schrik ten berge, toen de Nazi's bekend maakten wat ze allemaal in het communistisch centrum haddei ontdekt. Geheime gangen, wapens èn dui zenden "kilo s paperassen, waaruit heel 'het com munistisch agitatie, en rSvolutieplan "bleek. Ze zouden een schrikbewind zijn gaan uitoefenen door middel van brandstichtingen, moord en doodslag. Waterputten zouden ze vergiftigen en dergelijke. Het was alles werkelijk: om te ril len. En laten we dat direct zeggen er kan wel veel van waar zijn,, want deze allerroodste broederen zijn tot veel in staat. Prompt des anderen daags, op Maandagavond, brak een geweldige brand uit in het Rijksdag gebouw, aangestoken door een Nederlandschen communist van der Lubbe, die geen poging ge daan had om zich aan de verantwoordelijkheid voor zijn daad te onttrekken. Als een communist den Nazi s een pleizier kan bewijzen, is het wel deze heer van der Lubbe geweest. Van verschil lende kanten wordt dan ook wel te kennen ge geven, dat van der Lubbe een willig werktuig is geweest in de handen der ,Hitlerianen. Zeker is, dat van deze vroeger te Leiden vertoefd hebbende warhoofd, alles is te verwachten. Intusschen, nu had Hittler alles om de Dluit- sche bevolking van hét ontzettende communis tische gevaar te overtuigen. En ook Hindepburg daarvan te doordringen. Wat deze eerst gewei gerd had, deed hij nu: hij teekende 'die noodver-, ordening, waarin de uitzonderingstoestand be paald werd, velerlei grondwettelijke vrijheden werden opgeheven en de doodstraf werd afgekon öigd voor verschillende misdrijven. Socialistische en communistische bladen werden verboden. Het gebouw van de 'Vorwarts werd bezet. Invallen hadden plaats in alle bureaux vaïi de moderne vakbonden én van de commu nistische en socialistische partijen. Alle commu- msxlscne rijEsdagleden, welke mén te pakken kon krijgen, werden gearresteerd. Politiebureaux en Huizen van Bewaring zitten vol met arres tanten. De politie werd bijgestaan door de organisa ties van S. A., SI-SI., en van Stahlhellm, welke tot officieele hulppolitie zijn verheven. Dat is ook het geval in Mecklenburg Schwerin, waar het kabinet eveneens tot de scherpste maatregelen tegeb de Marxisten van allerlei slag besloot. Iö Beieren volgt men de ontwikkeling der gebeurtenissen met angstige spanning. Hitier heeft in de nieuwe noodverordening mede laten vastleggen ,dat de bevoegdheden der laniisregee- r in gen aan de riiksregeering kunnen overgaan, wanneer de landsregeeringen mochten weigeren om de maatregelen van orde en yeiligheid, welke haar worden voorgeschreven, vlot uit te voeren. Dat is een duidelijke bedreiging aan het adres van Beieren. f De noodverordening dateert van 28 Februari, die datum zoo is de. algemeene opvatting zal in de historie van Duitschland bekend blij ven als begin van het fascistische regime, inge zet met de opheffing van alle grondwettelijke rechten voor die groepen van staatsburgers, die zich niet aan het fascistische regime onderwier- 1 pen. De beteekenis der verkiezingen van Zondag kan niet groot meer zijn, nu aan de meeste i partijen het voeren van propaganda is belet ge- I worden en millioenen kiezers door een stelsel van schrikaanjaging van de stembus zullen weg blijven. Partijbladen kunnen niet verschijnen. Politieke bijeenkomsten worden uit elkaar geslagen. Nederland zal bovendien geen toevlucht meer verleenen voor aetherpropaganda, bestemd voor het Duitsche volk. De minister vjan 'Waterstaat heeït daar bezwaren tegen geopperd, en o.i. te recht, al betreuren we het voor de getroffenen. De gebeurtenissen in Duitschland hebben alle belangstelling voor het overige wereldnieuws verloren doen gaan. Toch zullen we nog enkele merkwaardige berichten hier samenvatten. In de>Chineesche provincie Jehol wordt de Japan sche opmarsch voortgezet. De Chineezen weren zich wanhopig in bloedige gevechten, maar te vergeefs. Engeland heeft besloten om een verbod uit te vaardigen tot verzending van wa penen naar China of Japan. De Japnners hebben er geen behoefte aan, zoo zeggen ze. De Chinee zen hebben uiterst gebrek echter aan krijgs voorraden. Zij zouden dus het meest gedupeerd zijn, maar geruststellend voor ze is het feit, dat tot heden alle wapenleveranties uit Engeland aan China via Siam gingen. Het is maar een kwestie van politiek. j De Frausche regeering heeft nu zoowel in i Kamer als Senaat haar veel omstreden finantieele j saneeringsplannen erdoor gekregen. De socia- listen stemden verdeeld met het gevolg, dat Leon I Blum als voorzitter der fractie is afgetreden. Ter Ontwapeningsconferentie werd het voorstel verworpen om de unificatie van het i legertype ook voor koloniale strijdkrachten te 1 laten gelden. De meeste oppositie kwam van de zijde van Engeland, Frankrijk en Nederland. Zaterdag aanvaardt Roosevelt zijn ambt als president der Ver. Staten als opvolger van Hoo ver. De ambtsoverdracht gaat gepaard met plechtigheden van echt Amerikaanschen om vang. Er zal veel feest zijn. Intusschen staken tientallen banken in Amerika haar betalingenj. Andere groote banken besloten om slechts ten hoogste 5 proeent der gestorte deposito's uit te keeren. Zpo het al geen prettige tijd is, het is wel een opwindend leven, dat we kennen'. Binnenland l Eisch van Minister Djeckers» De minister van defensie, mr. dr. L. N. Dec kers, heeft naar "het Handelsblad verneemt Maandagmorgen in een onderhoud met de militaire bestuursleden van den Bond van Mari ne-schepelingen en den Bond van Marine-onder officieren als zijn uitdrukkelijk verlangen te ken nen gegeven, dat aan de functie van de burger lijke bestuursleden de heeren de Nijs, Van der Vaart, van Klaveren (die zich momenteel in In- die bevindt) en Smith in een of meer van bo vengenoemde bonden, bij het Cambo of aan „Het Algemeen Marineweekblad" zoo spoedig mo gelijk een einde dient te worden gesteld, opdat elke zoowel reehtstreeksche als zijdeliugsche in vloed van -deze heeren in het vereenigingsleven in de Koninklijke Marine ophoudt' te bestaan. De minister heeft uiterlijk 13 Maart a. s. hierop antwoord verlangd. In aansluiting op het bericht, waarbij de mi nister van Defensie aan de militaire leden van de besturen van den bond van Marine-onderofficie ren en den Bond van Korporaals der Kon. Marine en den Bond voor Minder Marinepersoneel uit drukkelijk heeft verlangd, dat de heeren De Nijs, van der Vaart, van Klaveren en Smith uit hun functies zullen worden ontheven, kan worden toegevoegd, dat indien aan dezen eisch van ien minister voor 13 Maart niet is voldaan, dat het lidmaatschap van het marinepersoneel van bo vengenoemde bonden wordt verboden. Wordt wel aan "den eisch voldaan, dan, zal van de zijde van den minister het noodige worden verricht om de bonden in hun werkwijze voort aan te doen beantwoorden aan de eischen, die gesteld moeten worden om het lidmaatschap niet te verbieden. Bij een daarvoor noodige voor bereiding zal ook aan stemmen uit het marine personeel gehoor worden verleend. Gemeente Zuitlschar wonde,. (Ingeschreven over de maand Februari.) Overleden: Willem de Boer, oud 81 jaar, echt genoot van Neeltje de Geus. Grietje Noorden oud 62 jaar, weduwe van Cornelis Krap. Ondertrouwd: Thomas Adrianus Magielsen en Catharina Bruin. Getrouwd: Thomas Adrianus Magielsen en Ca tharina Bruin. W ARMENHUIZEN. Naar wij vernemen heeft het Bestuur van de Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken" voor de a.s. jaarvergadering van de groep Veilingsvereenigingen nit den Ned. Tuin- bouwraad het volgende voorstel ingediend: De Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken stelt aan de algemeene vergadering voor het Groepsbestuur op te dragen maatregelen te nemen om een algemeene boycot van Duitsche goederen te organiseeren. Toelichting: Nu met ingang van 1 Maart j.l. door Duitschland de invoerrechten voor sluitkool zoo danig zajn verhoogd, dat deze maatregel met een invoerverbod is gelijk te stellen en ook voor onze i andere tuinbouwproducten gelijke maatregelen zijn genomen of nog zijn te verwachten, mieenen wij dat het oogenblik is gekomen om tegenmaatregelen i te nemen. Daar door de maatregelen van Duitschland niet alleen het bestaan van onzen land- en tuinbouw, maar ook indirect de welvaart van de geheele bevol king van ons land wordt bedreigd, achten wij het gewenscht, dat ons volk voortaan bij zijn inkoopen van goederen er zich rekenschap van zal geven of deze goederen afkomstig zijn uit een land, dat ook van ons wenscht te koopen, of Uit een land als Duitschland, dat ons de gelegenheid om onze eigen producten af te zetten beneemt, en dat, terwijl de waarde van den Duitschen invoer in ons land twee maal zoo groot is als de waarde van den Neder- j landschen invoer in Duitschland. Hoewel wij op een vriendschappelijke verhouding met Duitschland groeten prijs stellen, meenen wij, dat onze bevolking deze handelwijze niet langer lij- j delijk kan dulden en tegenmaatregelen moet nemen. Wij achten het om vorenstaande redenen gewenscht, dat onze bevolking wordt opgewekt, zoolang Duitschland zijn houding niet verandert, geen Dui- sche goederen meer te koopen. Gemeetofte 0 udkarspel. (Ingeschreven over de maand Februari.) Geboren: Jan, zoon van Wouter de Jager en Aaltje Leijen, Gerardus Anthonius, zoon van Anthonius Braas en van Anna Appelman. Loop der bevolking over de maand Februari: Ingekomen personen: W:. A. Wilms van Noordscharwoude. J. E. van Dort en gezin van Harenkarspel. Adri anus van .Rijk van Rotterdam. Vertrokken personen: J. Smit tiaar Groningen. P. Stoop naar N.- Scnarwoude. "C. de Boer en gezin naar War menhuizen. BROEK OP LANGENDIJK. Burgerlijke Stand over de maand Februari 1933. Geboren: Guurtje, dochter van A. Smit en D. Mooij Aaltje, dochter van W. Bruin en W. van Duijn Pieter, zoon van P. den Hartigh en G. Riedel. Getrouwd: C. H. van Westerop, 27 j. en N. Wage naar, 26 j. D. Hoogland, 25 j. en A. E. Bakker, 24 j. Overleden: Grietje Rus, 61 j., echtgenoote van J. Biersteker Dieuwertje Groes, 68 j., echtgenoote van D. Koedijk Maartje Kostelijk, 76 j., weduwe van Cornelis Spaans Maartje Bak, 64 j. weduwe van Jan Pluister. Ingekomen: M. T. Winder, echtgenoote van K. B. Neumuller, van Zuidscharwoude G. Hart, dienstbode, van Nibbixwoud. Vertrokken: M. Bakker, dienstbode, naar Alkmaar N. de Boer, Wed. J. van der Gragt, naar Heerhu- gowaard N. Wagenaar, echtgenoote van C. H. Westerop, naar Alkmaar G. Krap, motorschipper naar Alkmaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1