De omzetbelasting Zomertijd begint 15 Mei. REIST ulfsluifeid H.A.B.O. KOOPT bij Luijting. G. GEUS' TABAK van 25 ct. p. '4 pond Buitenland Radio Programma's VRIJDAG 3 MAART. HILVERSUM, A. V. R. O.: 12.00 lunchconcert 2.00 causerie 2,30 Avro- .kapier-orkest 4.00 sluiting. HILVERSUM, V. A. R. A.: 8.00 gr.muziek 10.15 gr.muziek 11.00 P. J. Kers Jr. 11.40 Rolien Numan draagt voor 12.00 sluiting 4.00 vara-orkest 4.50 na school tijd 5.30 vara-klein-orkest 6.00 gr.muziek 6.15 orgelspel 6.40 van leed en strijd, van hoop en geluk in Sovjet-Rusland 7.00 vara-klein- orkest 8.00 sluiting 11.00 gr.muziek 12.00 tijdsein en sluiting. HILVERSUM, V. P. R. O.: 10.00 morgenwijding 8.00 tijdsein 8.01 cursus 8.30 concert 9.00 cursus 9.30 concert ver- vervolg 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Ds. de Wolf 10.45 gr.muziek. HUIZEN, N. C. R. V.: 8.00 schriftlezing en meditatie 8.15 gr.muziek 10.30 morgendienst 11.00 Trio van der Horst 12.00 Politieberichten 12.15 liederen-recital 1.00 Trio van der Horst 2.00 verzorgen zender 2.30 lezen chr. lectuur 3.00 Mej. T. Hagen beek 3.30 Holl. Harpkwartet 5.00 A. M. Ben ders 5.30 C. A. Deul 6.30 A. J. Herwig 7.00 Literair halfuurtje 7.30 politieberichten 7.45 Max K. W. Gerisch 8.00 Arnh. orkestvereen. 9.00 Causerie 9.30 Cello-concert 10.00 Vaz Dias 10.30 gr.platen. ZATERDAG 4 MAART. HILVERSUM, V. A. R. A.: 8.00 gr.muziek 10.00 morgenwijding VPRO 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continu bedrijven 12.00 vara-klein-orkest 2.00 ver zorgen zender 2.15 gr.muziek 2.50 De Noten krakers 4.30 onthouders-radio-comité 4.45 Van Piccilo tot pauken 5.40 letterkundig over zicht 6.00 Zang 0.30 Overijsselsch halfuurtje 7.00 V. R. O. VARA 8.00 toonfilmprijsvraag 8.20 de Dorpsbarbier 8.35 Marcel Barger 8.50 gr.muziek 9.20 Toespraak door A. de Vries 9.30 Marcel Barger 9.45 Vaz Dias 10.00 muzikale non-stop-vlucht door den aether door het vara-klein-orkest 12.00 tijdsei en sluiting. HUIZEN, K. R. O. 8.00 morgenconcert 10.00 gr.muziek 11.30 Godsd. halfuur 12.00 politieberichten 12.15 KRO-sextet 1.45 verzorging zender 2.00 half uur voor de rijpere jeugd 2.30 kinderuurtje H. I. R. O. Uitzending van het Nederl. Agentschap van de Star Publishing Trust 4.10 Causerie 4.30 Uitz. voor de Nederl. Vakcentrale 4.40 Le zing 5.00 sluiting. K. R. O. 5.00 mondaccordeon- septet 5.10 Sportpraatje 5.25 KRO-orkest 5.50 Mondaccordeon-septet 6.00 KRO-orkest 6,20 weekoverzicht 6.40 KRO-orkest 7.10 K. R. V. U. 7.30 politieberichten 7.45 Sport praatje 8.00 KRO-boys 8.30 Vaz Dias 8.35 KRO-boys 9.15 Microfoon-vertelsel 9.30 KRO-boys 10.00 gr.muziek. Na opening door ds. van Baaien, het over brengen van groeten van 'de verschillende zus- tervereenigingen en het weergeven der Jaarver slagen, werden enkele opstellen ten beste ge geven waarop een.aangename, gefechtenwissbling Volgde.. Têr- afwisseling stonden "enkele vdor- drakhten' eh 'muzieknummers op het programma welke zeer ia den smaak vielen, "terwijl'tevens koek en melk werden gepresenteerd. Uit den Omtrek KOEDIJK. Dinsdagavond werd in het lokaal van den heer M. K. de Weerd een Middenstandsvergadering ge houden, waar als spreker optrad de heer Ingenool, Voorzitter van den Koninklijke Middenstandsbond, die het nu van het vereeniging bepleitte en in het belang der Neringdoende, besloten is om aan te sluiten aan den Middenstandsbond. Het bestuur is samengesteld als volgt: A. Coevert, Voorzitter; P. Korver, Secretaris; F. van der Zeijden, penningmeester. P. Kok en C. Middelbeek, Com- Een Koninklijk Besluit is afgekondigd, waar bij is bepaald, dat in 1933 de vervroeging met c-en uur van den wettelijken tijd zal aanvangen gen vijftienden Mei en zal eindigen den acht sten October. Plaatselijk Mieuws BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden: een heerenrijwiel. Inlichtingen te be komen bij den Veldwachter van Broek op Langen- dijk. Broek op Lawgendijk. "Woensdag 1 Maart kwam de afd. Broek op Langendijk der Bijz. Vrijw. Landstorm in Jaar vergadering bijeen. Bij afwezigheid van den burgemeester, fungeerde de heer Schelhaas, se cretaris der gemeente als voorzitter, welke in. zijn openingswoord wees op den ernst der tijden en het dreigende revolutiegevaar. In dat ver band werden de aanwezigen opgewekt, om „als het moet'' paraat te zijn en het wettig gezag terzijde te staan in dagen van revolutie. Vervolgens werd overgegaan 'tot prijsuitrei king van den gehouden schietwedstrijd. De hr. Giltjes, pl. commandant, gaf een overzicht van hetgeen verricht was over het afgeloopen jaar, waarbij bleek dat de afdeeling nog steads in sterkte vooruit gaat. Het ledental, bedraagt nu 72. De heer Oolders, secretaris en propagan dist van Tiet verband Alkmaar, liet in zijn be toog uitkomen hoe in Rusland, door de commu nisten de vrijheid aan banden gelegd wordt en getracht wordt door geweld dat te behouden, ter wijl de socialisteri misbruik maken van den sleeh ten economischen toestand in dat verband trach ten de menschen op het platteland allerlei leu zen voor te spiegelen, welke niet voor verwe zenlijking vatbaar zijn. Spr. waarschuwde erte gen daar geen gehoor aan te geven,, maar zich te scharen om de grondslagen waarop 'het tegenwoer dige gezag steunt. Besproken werd nog de vraag om een propaganda-avond te houden, hetwelk in overweging zal worden genomen. Die verga dering werd met het staande zingen van twe.e coupletten van het Wilhelmus gesloten. Broek op Langendijk. Die liazar gehouden ten behoeve van 'het te kort in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht een som van 600 gulden. Broek op Langendijk. Woensdag 1 Maart 1933 werd de Jaarverga dering gehouden van de Chr. Jongelingsvereeni ging ,,Dé Heere zal het Voorzien" in de Ned. Herv kerk. Zooals men weet is er bij de Tweede K^mer een wetsontwerp ingediend, betreffende de Om zetbelasting. Het ..Handelsblad" dat in den regel het eerste, blad is om de menschen, den grooten kring zij ner lezers in te lichten, geeft omtrent deze be lasting nu de volgende toelichting: De betaling wordt,zooals bekend geheven van lederen verkoop van roerende zaken. Nu ziju van de belasting vrijgesteld verkoopen van brood, aardappelen, margarine en turf, d.w.z., dat bv. een grossier in aardappelen 'bij verkoop van aardappelen aan een handelar hiervoor geen belasting behoeft te betalen. De vrijstelling geldt dus over de geheele linie van de desbetreffende goederen. Alle tusschermsehakels moeten betaLn. Met nadruk vestigen wij hierop de aandacht, omdat ons eveneens "de vraag is gesteld, o'f het ook de bedoeling van de wet is, dat de belasting van de niet vrijgestelde verkoopen meermalen wordt geheven. Dat is nl. inderdaad de bedoeling van die wet. Eerste betaler van de belasting zal dus bv. zijn de fabrikant, die goederen levert aan den groothandel. Wanneer deze groothandel levert aan een grossier dan zal die groothandel op xijn beurt een procent van den verkoopprijs als om zetbelasting moeten betalen. Daarna zal de gros sier de belasting weer moeten betalen, wanAeer hij de goederen levert aan een wfhkelier. J\|aar bij den winkelier houdt het dan 'toch ookop. Deze behoeft niet te betalen bij verkoop aari ie- deren klant. Ook levering van fabrikant naar parti culier valt er onder. Er is rekening gehouden met de omstandigheid dat fabrieken leveren direct aan, particulieren, hetgeen dikwijls als een voordeel wordt gepropa geerd. Deze wijze van verkoopen zal echter wel degelijk onder de nieuwe belasting vallen. Zul len de particulieren over het algemeen dus op hun rekenipgen geen zegel voor de omzetbelas ting aantreffen, in laatstgenoemd geval zal zulks wel geschieden. Die positie der hiatodielsagenten. D;e positie van den handelsagent, die zich geen grossier noemt, schijnt blijken^ verschillende vra gen, die ons bereiken, ook niet volkomen duide lijk. Daarom hebben wij ook daarover nbg even ons licht opgestoken. Wanneer een agent voor eiggn rekening werkt, zal hij op dezelfde wijze als de grossier worden beschouwd. Een agent dus, die van een fabriek waren koopt,, èn di? bij winkeliers verkoopt, zal voor de laatste hande ling 1 procent omzetbelasting moeten betalen. Heeft hij uitsluitend goederen in consignatie, dan valt de handelsagent niet ondèr de bepaling van de nieuwe belasting. "Levering aan filialen. Als omzetten worden o.a. ook aangemerkt alle verplaatsingen vg,n goederen door of van wege fabrikanten en groothandelaren uit hun fabrieken enz. naar hun winkels of andere ver- koopsplaatsen of afleveringsplaatsen, waarin die I goederen voor hun rekening rechtstreeks aan verbruikers worden verkocht. Dieze bepaling I heeft o.a. betrekking op de groote winkelbedrij ven, zooals De Gruyter, Albert Hein, Janiin. Maar onder deze bepaling vallen ook de fabrie ken, die slechts hier en daar een enkel filiaal hebben gevestigd. Wij denken hierbij o.a. |aan textielfabrieken, die in enkele plaatsen in ons i land hun magazijn hebben gevestigd. Ook !die j groote winkelbedrijven en fabrikanten zulleii de nieuwe belasting moeten betalen. Die Coöperaties. Tenslotte heeft men ons oo"k gevraagd nas positie van de coöperaties. De centrale inkoips- vereenigingen zullen wel degelijk de belasting moeten ebtalen. Daarentegen zullen omgekeerd de leden, die aan de coöperatieve vereenigingen leve ren, de omzetbelasting niet behoeven te betalen op hun goederen, die bestemd zijn om, al niet na een bewerking te worden verkocht, Voor Brillen e Brillenreparatie Vakopticien BAKKfB, Noordscharwoude Diploma's V.V.O. en N.T.O.G Doet Uw per voordeel Kwaliteiten hoog Prijzen laag OUDES, Noopdsihanuioude i.i. Firma El mm II brenoen steeds het Blauwste la Dames- ea a zoowel geschikt voor 't rooken als voor pruimen. Magdalenenstraat 14, Alkmaar KERM. DU CROCQ Langestraat 80 - Telefoon 352 - Alkmaar Heeren-Modes ONDERGOEDEREN. REGENJASSEN. KOEDEN Te huur een perceel WEILAND, achter de Stoomzagerij te Oudkarspel en een perceel in de Schaapskuil. Bij K. Borst, Alkmaar, Straatweg 148. Prima UIENZAAD te koop. C. Timmer man, Broek op Langendijk. Tel. 29. üieuwstijdingen NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ. Dinsdagavond is te 's-Hertogenbosch in een café in de Gasselstraat tijdens een vechtpartij iemand, Heesbeen genaamd, door een mes in een halsslag ader getroffen, waardoor het slachtoffer is over leden. WAT IN EEN HOEDENDOOS WERD GESMOKKELD Dinsdag hield de politie in de Emmastraat te Heerlen een werklooze uit Heerlen aan. die daar met een grooten hoedendoos liep. Het bleek dat zich in dezen doos zeventien revolvers en 102 scher pe patronen bevonden. De man bekende dat een en ander in een café te Heerlen verhandeld zou worden dat de revolvers en patronen uit België binnenge smokkeld waren en dat ze na verhandeld te zijn, naar Duitschland zouden worden gesmokkeld In verband hiermede werd de tusschenhandelaar, een Italiaan, denzelfden avond nog gearresteerd. De werklooze is 's avonds weer vrijgelaten. IN CARNAVALSDAGEN. Dr. F. J. Leufkens, graaf van Geleen tot Dammer scheid, heeft een schrijven gezonden aan den bur gemeester van Kerkrade, waarin hij o.a. zegt, dat hij verwacht uiterlijk 5 Maart a.s. de erkenning door den burgemeester zijner land- en opperhoog heid over Kerkrade. WEER DIEFSTAL VAN RIJWIELPLAATJES. Ten nadeele van leerlingen van de R. K. meis jesvakschool te Zaandam zijn veertien rijwiel- plaatjes. MINDER STERFGEVALLEN. De vermindering van het aantal sterfgevallen aan griep, bronchitis en longontsteking zet zich in ver meld tempo voort. In de week van 19 tot 25 Februari stierven aan griep 26 patiënten (vorige week 47), aan bronchitis en longontsteking 109 (vorige week 148) Deze cij fers gelden voor de 40 grootste gemeenten, die de helft van Nederlands inwonerstal omvatten. De getroffene was met zijn echtgenoote uit ge weest en deze had blijkbaar zoodanig gedronken dat zij niet meer huiswaarts kon keeren en in de Indu striestraat in elkaar zakte. De man stond over zijn vrouw, die op den grond lag, gebogen en de drie verdachten in de meening dat de vrouw werd mis handeld, zijn toen op hem gesprongen met boven staand gevolg. Dat bedoelde vrouw dronken is ge weest blijkt uit het feit dat de politie de vrouw, kort nadat de man gevonden werd, ter zake van openbare dronkenschap heeft aangehouden en in arrest gesteld. De getroffene was hedenmorgen nog EEN MISVERSTAND. Dinsdagnacht vonden marechaussees in de Indu striestraat te Spekholzerhelde-Kerkrade een man liggen, die bewusteloos was en hevig bloedde. De man werd naar den politiepost gebracht waar bleek dat hij twee steken in den hals en eenige vrij zware snij- en steekwonden in het hoofd, ter hoogte van de kleine hersenen, in totaal ongeveer zeven. De man werd naar het St. Joseph-ziekenhuis te Kerk rade overgebracht. De politie arresteerde daarop drie verdachten, allen te Spekholzerheide woonachtig. In den bin nenzak van een van hen vond men een met bloed bedekt mes, dat in beslag werd genomen. Uit het verder onderzoek is o.a. het volgende komen vast te staan. Verbod v,a|n, Communistische Pers e:u vergaderingen in geheel Diuitschland Ij© Duitsche rijksminister van binnenland- sche zaken, dr. Frick, heeft een verzoek ge richt aan de regeeringen van alle Duitsche lan den om de communistische pers in hun gebied te verbieden en alle communistische schrifturen in besla gte nemen. Alle communistische verga deringen worden verboden. In eenige landen heeft de regeering ook de sociaal democratische pers verboden. De bratodstichter. Em onontwikkeld bwtHioofd. Marinus van der Lubbe is op 13 Januari 1909 te Leiden geboren. Zijn geboorte juist in de sleu telstad was maar toevallig. Immers zijn vader was een rondtrekkend koopman, die door zijn vrouw vergezeld werd. Intusschen nam de jon geman al spoedig zijn geboortestad tot vaste woonplaats en in 1928 ongeveer hij was toen dus 19 jaar deed hij voor het eerst van zich spreken in de communistische beweging. 'Hij woonde toen op de Uiterste Gracht 59. Al vrij spoedig trad hij in de Leidsche afdeeling van <le Communistische Partij op den voorgrond en gedurende enkele jaren was hij zelfs direc teur van het Leninhuis, Bouwe Louwensteeg 32 Zooals men van een goed communist niet an ders kan verwachten, kwam hij herhaalde ma len in aanraking met de politie wegens het hou den van oetoogingen, het colporteer en met com munistische lectuur, verzet tegen de openbare macht en vernieling o.a. van ruiten bij Maat schappelijk Hulpbetoon als protest tegen het feit, dat hij niet voldoende steunuitkeering ge noot. Waar wellicht zijn communistische ideeën op den duur niet geheel overeenkomstig de leer bleken, zijn partijgenooten althans hem minder in de hoogte staken dan hij had gelioopt, liet hij zijn positie bij de Leidsche communisten va ren. In Maart 1931 verschafte hij zich een gel dig paspoort om een reis te maken door Euro pa en met name door Sovjet Rusland. Als doel van zijn reis gaf hij iop, sport en studie. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat hij op zijn De he er rongen 1< Zuidscha: Het voors ng met B e uit. Zuidscha: ireenigen. De heer Neutrali oet wend De afd. 1 kend" gei De heer ït Boeren ganisatie m voor d In Hoorr aar nu z De heer eutrale E oerencom: De heer -an voor Men ver laar meei inder con de „Ni hst de h hinen m iaar dit •aktijk zij saties, di eet men imenwerk och hoop opositie. De heer

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2