Vergaderingen Bond van Ziekenkassen in Noordholland boven het Y. Onschuldig verbannen. Ruwe Handen Binnenlandsch Overzicht Steun aan land- en tuinbouw Nieuwstijdingen Vergadering van den Bond van Ziekenkassen in Noordholland boven het Y, in het Gulden Vlies te Alkmaar. Aanwezig waren 11 af deelingen. De VOORZITTER, deheer H. G. Rijs opept de vergadering met een woord van welkom aan de aangesloten ziekenkassen en de vertegenwoordigers van de Pers, daarbij den wensch uitende dat de besprekingen in het belang van den bond mogen zijn. Door den heer H. VINKE worden als secretaris de uitgebreide notulen gelezen, welke zonder op- of aanmerkingen onder dank aan den samensteller worden goedgekeurd. Bij de nu volgende mededeelingen zegt de voorzit ter, dat er 7 bestuursvergaderingen zijn gehouden zulks in verband met het herverzekeringsfonds en het reservefonds. 2 vergaderingen werden gehouden met de federatie van ziekenkassen om zoo mogelijk tot een fusie te geraken. Waren voorz. en secr. van die federatie voor vereeniging, officieel zijn er ver der nog geen mededeelingen ontvangen. Gezien de verslagen van de afdeelingen bestaat er nog niet veel animo tot aansluiting. Niettemin zal men blij ven doorgaan en die afdeelingen trachten te overtui gen dat hun plaats in den bond is. Er is tevens geconfereerd met de heeren Witbaard, Witteveen, en Speur, van den ouden Prov. Bond. Daar is de kwestie van het N.V.Z. naar voren gebracht en blijkt dat het daar lang geen koek en ei is. Het hoofd bestuur van den Prov. Bond is geschorst en wordt door het N.V.Z. niet meer erkend. De propaganda door verzending van het noodige materiaal heeft tot dusver weinig resultaat gehad. Echter zal met de propaganda worden voortgegaan, omdat steeds weer duidelijk naar voren komen de bezwaren wan neer men als kas los van alles staat. Door den secretaris wordt hierna het jaarverslag gelezen van den bond, waarin hij zegt, dat bange zorg ons vervult, wanneer men de verhoudingen op economisch gebied nagaat. Ondervoeding en andere gevolgen doen zich reeds kennen, met als gevolg daarvan een grooter aantal ziektegevallen waarvan ook de duur steeds grooter wordt. Eerbiedige hulde wordt gebracht aan den overleden voorz., den heer Visser. 3 algemeen^ vergaderingen werden gehouden Het voorloopig comité heeft 5 maal en het bestuur 7 maal vergaderd. Aangesloten zijn 11 kassen met 1023 leden, waaronder 63 vrouwen. Het bezit van de kassen gezamenlijk bedraagt 19049.34. Aan zieken geld is uitgekeerd 10155.59 over 296 ziektegevallen, met een aantal van 8069 ziektedagen. Het herverzeke ringsfonds voorziet in een groote behoefte. De samensteller ontvangt een woord van dank voor zijn keurig en uitgebreid verslag. In behandeling wordt thans genomen de rekening van den bond, waaorver rapport wordt uitgebracht waarbij wordt geadviseerd deze goed te keuren en den penningmeester dank wordt gebracht voor zijn keurig en accuraat beheer. De commissie die de rekening heeft nagezien meent echter dat men niet langer van den penn. mag ver langen dit werk voor niets te doen, en wordt voor gesteld hem een vergoeding te geven van 25 gul den uit de bondskas en 25 gulden uit het herver zekeringsfonds, zulks met terugwerkende kracht o. het afgeloopen jaar. ■Na eenige discussie gaat de vergadering hiermede accoord, zoodat de rekening van den bond daardoor komt te sluiten met een voordeelig saldo van 56.74 en het herverzekeringsfonds niet een voordeelig sal do van 69,93, De voorzitter deed hierbij tevens nog mededeeling, dat door het bestuur is besloten de presentiegel den voor de bestuursleden te verlagen van 5 gulden op 4 gulden, De rekening wordt hierna Ddooi de vergadering goedgekeurd en ontvangt de penn. de heer VINKE een woord van dank voor beheer. De volgende rekening zal worden nagezien door de afdeelingen Broek op Langendijk, Nieuwe Niedorp en Warmenhuizen. De begrooting voor 1933 wordt zonder wijzigin gen goedgekeurd, op een bedrag in ontvangst van 164.74 en een gelijk bedrag in uitgaven. De verkiezing van de aftredende bestuursleden de heeren H. Vinke en H. Vrouwe heeft tot uitslag dat beide heeren met algemeen© stemmen worden herkozen en hun benoeming aanvaarden onder dank voor hebt in hen gestelde vertrouwen. In behandeling komt een voorstel van het bestuur om de Koninklijke Goedkeuring aan te vragen op de Statuten. Het bestuur oordeelt, dat gezien art. FEUILLETON Lady Wolga was getroffen over de schoonheid van het meisje, wier lief en edel gelaat een wonderlijken indruk op haar maakte en tot wie zij zich bij den eersten aanblik getrokken gevoelde, zonder dat iets haar had gezegd, dat dit meisje het kind was, het welk zij zestien jaren als dood had beweend. Wel geloofde zij dit gouden haar, deze saphiren-oogen vroeger meer gezien te hebben, en zij dacht daar- daarover na terwijl zij zich in het aanschouwen van Alexa verdiepte; doch geen stem des harten, geen instinctmatig gevoel voeirde haar op het rechte spoor. Zij groette Alexa vriendelijk en verzocht haar plaats te nemen. Zij zag de bleekheid van het meisje doch schreef die toe aan hare bedeesdheid; toen zij echter haar rechten oogopslag bemerkte, begreep züjdat Alexa niet bedremmeld was noch hare tegenwoordigheid vreesde. „U wildet mij spreken over de plaats van gezel schapsjuffer, miss Strange," zeide Lady Wolga, zich verwonderende, dat een meisje, afkomstig naar 't scheen uit een aristocratische familie, haar eigen brood mioest verdienen. „Heeft U reeds meer zulk een betrekking bekleed?" „Neen, mylady," antwoordde Alexa, en haar stem klonk helder en vast, ofschoon haar hart niet kalm was. „Ik ben altijd thuis geweest. Tot heden behoefde ik mijn vader niet te verlaten." „U woont niet in Engeland," vroeg lady Wolga, een blik op den brief werpend. „U zegt hier, dat U in Engeland vreemd zijt." „Mijn vaderland is Griekenland, milady. Ik ben eerst sedert een paar dagen in Engeland." „Griekenland! Is U dan niet een Engelsche van geboorte?" „Ja, milady, maar mijn vader is ik geloof dat men het in Engeland verarmd noemt," antwoordde Alera haperend. „Hij heeft een klein inkomen, dat hier als zeer min zou worden aangemerkt; doch dat 5 der statuten van den bond, het welk voorschrijft, dat ieden van den bond kunnen zijn rechtspersoon I'jkheid bezittende vereenigingen is het in dit ver band al te absurd, dat de bond daarin ten achter komt, wat betreft de verantwoordelijkheid het nood zakelijk is, dat tot aanvrage wordt overgegaan. De kosten dezer aanvrage zullen gezamenlijx door de kassen worden gedragen. De oorzitter voegt hier nog aan toe dat zoo men een bepaling heeft in de statuten waarin dc wederkeerigheid is opgenomen dat dan geen K. G. behoeft te worden aangevraagd, en geeft verder een uitgebreide toelichting aan den hhnd van een onderhoud met een hoofdambtenaar van het depar tement van Justitie. Besloten wordt de K. G. aan te vragen terwijl tevens zal worden onderzocht of het noodzakelijk is. dat vereenigingeri de K. G aanvragen wanneer de hoofdbond K. goedgekeurd is. Tevens wordt aan het bestuur machtiging gege ven ce statuten te wijzigen, wanneer dit in verband met de goedkeuring noodzakelijk mocht zijn. Tegelijkertijd wordt de naam veranderd in „Bond van Ziekenkassen in Noordholland zoodat de woer den „boven het Y'" zijn komen te vervallen. Gevraagd wordt nog of men dan geen last kan krijgen met Amsterdam, waarbij ie spr. denkt aan de vergaderingen van den oude bond maar de voorzitter meent, dat Amsterdam, zeker niet zal toetreden. Over de toelating van nieuwe afdeelingen wordt torh door de vergadering beslist, waara,-.: Hauwert toevi egt „wanneer we ze niet heoben willen, kisten we ze Door het bestuur wordt voorgesteld een nieuw artikel in het ontwerp reglement van hte Herverze keringsfonds op te nemen, hetwelk als volgt luidt: „Indien aangesloten kassen ieden aannemen, die den leeftijd van 50 jaar bereikt hebben, ontvangen deze kassen voor zulke personen, bij eventueele ziek te geen uitkeering va nhet herverzekeringsfonds. Deze bepaling is tevens va ntoepassing voor die le den der kassen, die hun bestaande uitkeering bij ziekte boven dien leeftijd verlioogen." In de toelichting zegt het bestuur, dat de sta tistische gegevens, aangeven, dat de ziektekansen bij oudere personen grooter zijn dan bij jongere, en acht het bestuur toelating als lid en verhooging van uitkeering boven dien leeftijd van voornoemde personen, een groot gevaar voor de finantlen van het fonds. Zonder discussie wordt dit voorstel van het be stuur aangenomen en wordt dit geacht in werking te zijn getreden 1 Januari 1933. Een voorstel van de afdeeling Schoorl om te be palen dat een afdeeling minstens drie jaar bij het herverzekeringsfonds aangesloten moet zijn tot meer dere draagkracht van het fonds, blijft buiten be spreking. Het ontwerp- reglement van het Herverzeke ringsfonds, waarop dit nu eenigen tijd heeft ge werkt, wordt zonder verdere wijzigingen vastgesteld waarbij men echter nog eens laat uitkomen dat do drie wachtdagen bij ziekte voor rekening van de afdeelingskas komen en niet ten laste van het her verzekeringsfonds. De ledenlijst wordt hierna afficieel door de aan gesloten afdeelingen geteekend. Bij de nu volgende rondvraag wordt de vraag besproken, of men niet in Januari kan vergaderen inplaats van in Februari waarop de voorz. antwoordt dat dit moeilijk gaat met het oog op de voorberei dende werkzaamheden. Gevraagd wordt de notulen van de vergadering begin April bij de afdeelingen te doen zijn, waar aan door den secretaris zal worden voldaan. Eenige zaken van meer huishoudelijken aard worden nog besproken, waarna de voorzitter tot sluiting overgaat, waarbij hij zegt, dat het hem een aangename taak is geweest deze vergadering te mogen leiden. De voorstellen van het bestuur zijn aangenomen, waarvoor ik de vergadering dank zeg. Spr. hoopt dat de tijden zullen en mogen verbeteren in het belang van de aangesloten kassen en hun leden. Na nog gewezien te hebben op het feit, dat zoo weinig jonge menschen tot de ziekenkassen toe treden, en dat men deze zal moeten doordringen van de noodzakelijkheid van aansluiting en nog 'n woord van dank aan de Pers voor haar tegenwoor digheid, wordt de vergadering gesloten. Ruwe Huid - Schrale Lippen Carnavalstijd. De menschen laten zich dpor de tijdsomstan digheden van veel onthouden, maar pretjes ge ven ze over het algemeen nog niet prijs. Overal in het land heeft men door middel van bal- masque's het ingaan van den tijd van boete weer is hem daar voldoende, om er fatsoenlijk van te leven." ,Ik begrijp u," zeide lady Wolga, en zij dacht aan het groot getal Engelschen, die in den vreemde zich met een klein inkomen behelpen. „Maar U is nog te jong om zelf in uw onderhoud te voorzien." „Ik ben ouder dan ik wel schijn ik ben twintig jaar," antwoordde Alexa. „Ik had een ervaren Fran- sche gouvernante, die verklaarde mij niets meer te kunnen leeren. Wanneer u een onderzoek doet naar mijne kennis dan geloof ik dat u mij bekwaam ge- oeg zult vinden voor gezelschapsjuffer. Ik zal overi gens mijnb est doen om u aangenaam te zijn." „Deel mij iets van u zelve mede," zei de lady vriendelijk. „Werd U in Griekenland door een Fran- sche gouvernante opgevoed?" „Ja." „Leeft uw vader nog?" „Ja milady." „Vergezelde hij u naar Engeland?" Neen. Hij beval mij in de hoede van een scheeps kapitein aan, die mij naar het station bracht. Zoo kwam ik in Parijs en bij mijn oude gouvernante." „En liet uw vader u zoo alleen op reis gaan?" „In 't begin wilde hij esr niet van hooren," zeide Alexa; „doch ik wist dat het beter voor hemi en voor mij was dat ik ging en hij bezweek voor mijn gevierd en als gebruikelijk droeg het feest in het zuiden des lands ewer haar meer openbaar karakter. De leut is er ook' dit jaar geewest De carnavalsviering heeft hier en daar een bloe dig enasleep gehad. Bij vechtpartijen vielen en kele gewonden en in den Bosch werd Carnavals avond besloten met een moord op een 20-jarige jongeman, gepleegd door een 19-jarigen jongeling Op 15 Mei zomertijd. Gelukkig schijnt de winter eindelijk geweken en lijkt daarom het bericht dat we spoedig weer voor den officieelen zomertijd staan, wat aannemelijker. Djt jaar gaat de zomertijd in op 15 Mei, een paar wdren vroeger dus dan het vorige jaar. hij eindigt op den 8 October. B» zuivering va,n de vloot begint va» bovönp»f f r E&t het met de plannen tot zuivering van de vloot ernst is, bewezen deze week enkele officieele communique's. Het blijkt, dat men al lereerst naai boven "heeft geblikt om na te gaan, welke daar gemaakte fouten de gebeurtenissen op de Zeven Provinciën kunnen hebben beirt- vloed. Medegedeeld werd, dat de commandant der ZZeven Provinciën, kap. ter Zee Eiikeboom is geschorst, een lot, hetwelk hij moest deelen met twee van de oudste officieren aan boord, de lui tenants ter Zee le klasse, Meijer en Fels. De heer Eikenboom was reeds eerder van zijn oom- mando ontheven. Het schorsingsbesluit is ge fundeerd op de overweging, dat de genoemden ernstig worden verdacht zich "te hebben schuldig gemaakt aan gedragingen, welke aanleiding kun nen .geven tot ontslag uit den dienst. Ook tegen den Bond van Marine schepelingen wordt opgetreden. Minister Deckers heeft dien bond gesommeerd om zich van zijn vier burger bestuursleden te ontdoen. De minister wil blijk baar weten, wie hij eventueel tot verantwoor ding kan roepen. De sommatie is geschied op 14 dagen. Is dan aan het bevel nog niet vol daan, dan zal het lidmaatschap van den bond voor Marineschepelingen worden verboden, en zul len de gevolgen voor de bestuurders ernstig zijn. Allerlei. Die berechting ,in hooger beroep van de ge ruchtmakende moordzaak Eschauzier heeft ge leid tot een eisch van levenslange gevangenisstraf tegen den .techniker K|. en van 8 jaar tegen zijn medeplichtigen vriend, |den kantoorbediende. Aan de grens blijft het door het voorkomen van allerlei smokkelincidenten zeer levendig toe gaan. De Eindhovensche politie wist van de week na ,een achtervolging beslag te leggen op een gepantserde .smokkelauto met117 big gen. ce smokkelaars wisten te ontkomen. In den Haag zoekt de politie den 28-jarigen banklooper, die vergeten heeft een bedrag van 18000 gulden naar zijn kantoor te brengen. Bij de regeering zijn op dit oogenblik in voor bereiding een aantal ontwerpen van wet, beoo- gende steun aan den land- en tuinbouw. Behal ve een ontwerp, dat dezer dagen verschijnt, hou dende een steun van 25 cent voor de fabrieksaard appelen, zal goedkeuring der Staten Generaal gevraagd worden voor een plan tot opruiming der voorraden aardpapelmeel. Terwijl deze bei- „En uwe moeder?" Het gelaat van het meisje werd plotseling stroef en in hare oogen lag trots toen zij zeide: „Ik heb geen moeder." „Zonder moeder, en nog zoo jong," zeide lady Wolga medelijdend. „Is uwe moeder reeds lang dood?" „Ik herinner mij niet haar gekend te hebben," antwoordde Alexa ontwijkend. „Hebt u nog bloedverwanten in Engeland?" „Neen milady. Ik heb niemand behalve mijn vader," en het meisje kleurde, „en het is om zijnent wil, dat ik alleen de wereld ben ingegaan." „Hoe kwaamt gij aan deze afgelegen en weinig bekende kust? „Ik had er vroeger reeds van gehoord. Eene vrouw die mij op aanbeveling mijner vroegere gouver nante onder haare bescherming nam, bracht mij hierheen. Ik logeeirde in het logement te Mont- Heron, en daar vertelde mij een andere vrouw dat uwe gezelschapsjuffer ziek was en zoo waagde ik het naar hare plaats te dingen." De openhartige blik, het onschuldige gelaat van het meisje, de beslistheid van hare woorden ver boden eiken twijfel en lady Wolga geloofde en ver trouwde haar onwillekeurig. „U werd goed ingelicht," zeide zij. „Mijne gezel schapsjuffer is ziek en naar hare familie vertrokken. Ik heb iemand in hare plaats noodig, iemand, die mij voorleest als ik mij verveel, om te zingen en te spelen als ik verdrietig ben en om te praten als ik lust daartoe heb; iemand die mij vergezelt op mijne wandelingen, kortom iemand die voorkomender en gewilliger is dan een bloedverwante, en toch als een jongere zusteir wil behandeld worden." „Ik geloof aan uwe eischen te kunnen voldoen," zeide Alexa. „Laat mij hooren hoe U speelt en zingt," sprak zij „Ik moet u echter vooraf zeggen, dat ik een strenge kunstrechter ben en vooral in de muziek hooge eischen stel." Alexa stond op en ging naar de piano, zij sloeg het deksel open, zette zich voor het instrument en liet de vingers over het klavier glijden; nu begon zij een moeilijke compositie van een modernen meester en speelde deze zoo fraai, dat hare hoorster er door verrukt werd. Toen zij ophield zong zij een lied., „U is een talent, miss Strange," riep lady Wolga toen de laatste tonen verdwenen waren en het meisje opstond. „Uw spel verraadt een kunstenares en uw stem is fraai; U zou onze oude Schotsche balladen eer aandoen. Kent U er soms eenige?" Alexa boog, nam weer voor het instrument plaats en zong een roerende Schotsche ballade, waarbij lady Wolga de tranen uit de oogen liepen. Er heerschte een lange stilte toen Alexa zich van het klavier verwijderd had en op hare vorige plaats ging zitten. Zij had een lied gekozen, dat haar vader haar dikwijls had voorgezongen en dat hij zeer gaarne hoorde. Dit gezang had bij lady Wolga een vloed van herinneringen gewekt, want ook zij had vroeger deze ballade dikwijls gezongen. Alexa zag de tranen in de oogen harer moeder; zij bevroedde welken indruk haar gezang in hare ziel had achtergelaten en haar hart gevoelde zich met kinderlijke deel neming tot haar aangetrokken. de ontwerpen betreffen den steun aan den veen- kolonialen aardappelbouw, is de regeering voor nemens voor de consumptieaardappelen een re geling te treffen, waardoor de thans nog onver kochte voorraden op beteren prijs gebracht wor den. In voorbereiding is voorts een ontwerp be treffende de griendoogst 1933 en betreffende de rietoogst 1933. Voor de kippen- en eendeieren is een regeling in voorbereiding, welke een prijsgarantie zal be vatten, niet als ten vorige jare gebaseerd op een minimumprijs voor het geheele jaar, doch op mi nimumprijzen welke verschillen voor verschil lende tijdsbestekken. Met betrekking tot de vlasoogst voor 1933 houden de voornemens der regeering in een toe slag-regeling, berekend per H.A., en bedragen de onder zekere voorwaarden f225.waarvan f 100 voor den vlasteler en 125 voor den vlasser Dit alles tot een maximum van totaal 6000 ha "Voor de rogge is in voorbereiding een regeling waarbij de steun onder nader te bepalen voor waarden een bedrag van f 5 per geleverde 100 kg. iniet zal te boven gaan. Ten aanzien van de suikerbieten heeft de regeering nog niet bepaald welk systeem zij' zal volgen. Beoogd wordt een prijs voor den boer, welke ook bij het tegenwoordig niveau van de wereldmarkt verband zal houden met de pro ductiekosten. In een vergevorderd stadium van voorbereiding bevindt zich een regeling mét be trekking tot den tuinbouw, waardoor, met ge bruikmaking der veilingen, een minimumprijs der te veilen producten zal worden gehandhaafd. Voor de boomkweekerij is een credietregeling ontworpen in den geest van het ontwerp der Boskoopsche organisaties. Algemectae bevoejgtfheden. Voorts is in voorbereiding een algemeene wet waarbij niet alleen een algemeen fonds is gedacht waarin de bijzondere steungelden en 'credieten kunnen worden ondergebracht, doch tevens al gemeene bevoegdheden aan 3e regeering kunnen worden voorbehouden. Diaarbij woridt vooral ge dacht aan het verbinden van voorwaarden aan den export in elk geval waar door gebrek aan samenwerking der betrokkenen prijsbederf in het buitenland dreigt. Als voorbeeld staat de regeering een zooda nige regeling voor oogen, voor het bloembollen- bedrijf. Ook worden dergelijke bevoegdheden ge dacht voor de uitvoering van de noodige teelt beperking, welke aan steunregelingen als die voor den tuinbouw zal verbonden moeten worden Met 7800 gulden er van door. Per radio is Dinsdagavond namens den com missaris van politie afd. B te den Haag de op sporing en aanhouding verzocht van ,den 26-ja- rigen banklooper Ch. M- van de firma De Bas en Co., welke M- 'in den loop van den middag 7800 gulden in opdracht van genoemde firma had geind bij de Nederlandsche Bank, met welk bedrag hij niet was teruggekeerd. M. is reeds gedurende ruim tien jaren bij de firma de Bas en Co. werkzaam en stond als een betrouwbaar persoon bekend. Het bankiers huis is tegen alle schade verzekerd. Eindelijk stond lady Wolga op, nam een Fransch boek dat op tafel lag, gaf dit aan het meisje met het verzoek iets te lezen. Alexa gehoorzaamde. Zij las zoo vloeiend als een Frangaise, zonder eenig vreemd accent en met zulk een juisten klem, dat lady Wolga ook daarover haar hoogste tevreden heid betuigde. „Het is genoeg," zeide zij. „Ik geloof het met u wel te kunnen vinden. Het salaris dat ik geef, be draagt achthonderd pond 's jaars, alle drie maanden te betalen. U zult behandeld worden alsof U mijne zuster waart, miss Strange. Uw gelaat is wel is waar een voldoende aanbeveling, maar in zulke zaken wil ik alle formaliteiten vervuld zien. U spraakt van aanbevelingen." „Ik heb er slechts een', zeide Alexa, licht kleu rende. „Mijn oude gouvernante, mademoiselle Gau- thier, die thans in een school van de rue St. Honoré te Parijs gieplaats is, kan u alles omtrent mij mede- deelen." Zij legde de adreskaart van mad Gauthier op tafel. „Wanneer kan U komen, miss Strange?" „Wanneer u het verlangt, milady." „Laat het dan overmorgen zijn." zeide lady Wolga aan haar engagement voor den volgenden dag den kende. „Ik zal mijn rijtuig naar het logement zen den, om u af te halen." Daarmee was de zaak uit en Alexa nam afscheid Lady Wolga belde en beval de binnentredende dienstbode de juffrouw naar haar rijtuig te bren gen. Twee minuten later had Alexa het kasteel Clyffeboume achter zich en reed naar het dorp Montheron terug, zeer tevreden over haar morgen visite. Zij was als betaalde gezelschapsjuffer aange nomen bij haar eigen móeder. Zij zou nu den mar kies van Mont-Heron zien en hem nader leeren kennen; zij zou de geschiedenis van het groote drama van andere lippen hooren, en er kon zich een omstandigheid voordoen, welke haar den moor denaar van haar oom zou doen kennen. „Het ziet er nog niet naar uit, dat ik bewijzen voor de onschuld mijns vader en voor dje schuld van den waren moordenaar zal vinden," dacht zij „maar ik geloof vast, dat de Voorzienigheid mij leidt en dat ik door in dienst te treden bij mijne moeder mijn doel hoe langer hoe nader kom." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4